fsco e geneeskunst zal nog verder uitbreiden zich •itein van ?5Tabian treft geen verwijt Privé-detective stal Oppenheimer-juwelen De zaal Winter lijkt tot nu toe ver-uitgerekte herfst 'IPIP Kwart der gezinnen maakt er wel eens gebruik van Ikwwl Predikant in Hoogeveen uit ambt ontzet Aanvaring met 'tanker niet te vermijden Ook Tsjechische wapens naar Afghanistan? Zware storm over ons land Anarchistische toestand in Bombay Toch hogere prijs van melk in West-Duifsland LUCIANO ZOND AFGEZANT Buit moest 1,2 miljoen gulden opbrengen Aanslag mislukt op Westberlijns burgemeester BELANGRIJK ONDERZOEK TE UTRECHT Frankrijk verklaart: Tanks gingen legaal naar Israël Woonsclieepje zonk op IJselmeer Zó boeiend is nu PANORAMA cv"> Stoph benoemd tot Oostduits minister van defensie Zaterdag 21 januari 1956 Koningin Juliananeemt hier glimlachend twee manden eieren in ontvangst, die haar door Robine Kuipers van elf jaar en Rudolf Kuipers van negen worden aangeboden. Dat was op de pluimveetehtoonstel- Ungen, die de koninklijke Ne derlandse vereniging „Avicul- tura" in de Haagse Houtrust- hallen heeft georganiseerd. Temidden van oorverdovend kakelen, snateren, kwaken en piepen bezichtigde de konïn- gin.allerlei soorten vogels. £>e eieren grote in de grote mand, en krieleieren tn de kleine dienen als speciaal en toepasselijk geschenk. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN. De commissie voor het opzicht uit de provinciale "kerkvergadering- van Drente heeft besloten dis. G. Taverne alhier te ontzetten uit zijn ambt van pre dikant in de Ned. Hervormde kerk. De kerkeraad van de Ned. Her-, vormde gemeente in Hoogeveen heeft in oktober '55 een kiacht inge diend tégen het verwarringstichten de optreden, van ds- Taverne. Hij vormde n.l. een eigen kerkeraad vierde heilig avondmaal en bedien de de doop aan hervormde kinde ren in een door hem zelf gestichte presbyteriaans hervormde kerkge meenschap. Op 30 december '53 werd hij reeds losgemaakt van de gemeente van Hoogeveen en van de ambtsbedie ning aldaar.- AMSTERDAM. Op 19 mei van het vorige jaar geschiedde Ln de Per zische Golf een aanvaring tussen het S146 brt. metende motorschip „Ta- bian" van de mij. „Nederland" en het Italiaanse tankschip „Argea Pri ma" De gevolgen waren ernstig. Aan boord van de tanker vloog de olie in brand. De brandende olie spoot in het voorschip van de „Ta- bian" en de uitkijk liep ernstige brandwonden op. Twee dagen later pas was de brand in het voorschip van de „Tabian" geblust. De gehele bemanningvan de brandende tan ker werd aan boord van het Neder landse schip genomen. Maanden ia- ter pas arriveerde de „Tabian" met een zwaar gehavende voorsteven in Amsterdam. De Raad voor de Scheepvaart is tot de conclusie gekomen, dat geen aanleiding bestaat om aan te nemen, dat het ongeluk te wijten is aan schuld of medeschuld van de gezag- korkóraarf voerder van de „Tabian" en dat hem LONDEN.Afghanistan, van ouds een afnemervan Britse wa pens. dat'dit materiaal thans niet meer ontvangt omdat Pakistan, dat verschil van mening met Afghani stan heeft, daar om heeft ver zocht, overweegt bij communistische landen te. gaan kopen; Tsjecho-Slo- wakije heeft reeds een aanbod ge daan en een Afghaanse missie naar Praag uitgenodigd. De Afghaanse premier zal binnenkort Moskou be zoeken als gast van de Russische regering. Vtïrnilö van pag- 1 eerder, bij het behandelen van een adres van de bewoners van dc Vlot- haven, de aandacht is gevestigd. Even voor twaalf uur vannacht kreeg het Amsterdamse hoofdbureau van politie bericht, dat een woon-; schip in de slechts via een modde rig en slecht begaanbaar, onverlicht pad te bereiken yióthaven zinkende was. Een uur later reeds waren drie schepen gezonken. Dank zij de spoe dige komst van politie en brandweer die voor vérlichting zorgde, .konden de bewoners van de gezonken en van de bedreigde schepen, onder wie veel kinderen, uit hun benarde po sitie worden bevrijd. De rampen- dienst van de gemeentelijke dienst van sociale zaken en de V.V.V. zorg den er voor. dat de slachtoffers in een hotel werden ondergebracht, legen drie uur in de nacht dreigde geen ohmi Idcllijk gevaar meer. Op veel woe.ischepen was men toen echter r >g druk bezig met dweilen het interieur droog te houden. In. West-Brabant viel -de storm, die een gemiddelde windsnelheid Had van negentig tot honderd kilo meter per uur. samen met een grootscheepse oefening van het niéuwe diikbewakingssysteem vaii. het hoogheemraadschap „De Bra bantse Bandijk'V dat ongeveer een half jaar geleden met de verdedi ging van de dijken -tussen Bergen op Zoom en geertrui denb erg wérd belast. Drie uren nadat een sein voor beperkte bewaking was.uitge gaan, stond een leger van duizend man; gereed. Om zeven uur, drie urén vóór hoogwater, waren alle posten op de zeventig kilometer lange dijk bezet. De werkelijke dijk wacht en het dijklcger kwamen tijdens de -oefening, waaraan PTT alle medewerking verleende, niet in actie, in de eerste plaats kosten te besparen, maar ook. om dat op grond van de verwachtingen voor de komende dagen ernstig re kening moet worden "gehouden met een echt alarm.: „;ecn enkel verwijt-treft. Integendeel, de raad heeft hem lof toegezwaaid voor zijn optreden na de aanvaring en.de door hem genomen maatrege len om schip én lading te behou den. Toch meent de raad, dat de ka pitein, zoals hij zelf erkend heeft, juister en voorzichtiger zou hebben gehandeld indien hy deze maatrege len eerder had getroffen dan hij ge daan heeft. De raad meent echter, dat ook in- LONDEN De drie Britse vak bonden van spoorwegpersoneel heb ben vrijdag besloten een aanbod tot loonsverhoging" van zeven pro cent te aanvaarden,: waardoor de kosten van de spoorwegen met 250 miljoen gulden per. jaar omhoog zullen gaan en de tarieven voor.de reizigers misschien verhoogd, zullen worden. dien de gezagvoerder van de „Ta bian" nog iets'voorzichtiger was ge weest, toch een aanvaring tussen bei de schepen zou zijn gevolgd. BOMBAY. Volgens officiële tel lingen hebben de onlusten in Bom bay, die ook gisteren nog voortduur den, reeds 39 mensenlevens gekost. In werkelijkheid zou het aantal do den echter aanzienlijk meer zijn. De dag van. gisteren werd geken merkt door plunderingen, berovin gen en vechtpartijen. Volgens de gouverneur van de staat Bombay kennen de ongeregeldheden van de laatste dagen hun'weerga niet. In het zuiden van de staat heerst een toe stand, die op anarchie begint te ge lijken. Gujeratis, die uit de Maratha- gebieden vluchten, worden van alles beroofd. Medische studenten is ver zocht bloed, af te staan voor gewonde slachtoffers. BONN. De fel-om6lredeij vér hoging van de melkprijs In West- Duitsland, waartegen in sommige plaatsen met kopersstakingen is'ge protesteerd, zal tenslotte toch door gaan. Het parlement heeft vrijdag zijn goedkeuring gehecht aan een besluit van de Bondsregering de melkprijs met 3 pfennig per liter te verhogen en de verbruikers hiervoor schade loos te stellen door een gelijktijdige verlaging van de suikeraccijns. Een en ander zal .vermoedelijk op 1 april ingaan. JOHANNESBURG. De 34-jari ge prive-detective Donald Ernest Miles, die in december de juwelen van mevrouw Oppenkeïmer, die een w-aarde hebben van ongeveer 2'ri miljoen gulden, stal toen de eige nares bij buren zat te bridgen, heeft gepoogd zfjn buit te verkopen aan de voormalige gangster uit New York „Lucky" Luciano, die ln Napels een normaal leven heet te leiden. Luciano zond direct een manne tje per vliegtuig naar Zuid-Afrika, maar de verkoop was niet doorge gaan omdat een handlanger van Miies, de 32-jarige Australiër Pear son, contact had opgenomen met een vertegenwoordiger van de maat schappij, waarbij de juwelen waren verzekerd. Bij de inval in een ho telsuite maakte de politie een eind aan het gesprek. Dit alles is duidelijk geworden tijdens de rechtszaak tegen Miles en Pearson, die in Johannesburg is be gonnen. Ia december 1954 was Miles bezig het rieten dak van het huis van de Oppenheimers brandvrij te maken. In de slaapkamer vónd hij de sleu tels van de stale. Hij opende deze, maar vond, slechts weinig van zijn gading. Hij besloot later terug te keren. Met zekere Radley. die op het vliegveld van Johannesburg werkte drong hij in 1955 het huis binnen, maar de heren werden toen in hun werk gestoord. Op 5 december waagde Miles op nieuw een poging. Deze slaagde. Radley, die van de inbraak niets wist werd twee dagen later op de hoogte gebracht en kreeg tevens de mede deling, dat hij het was.-die de buit moest verkopen. Pearson, die eerder door Miles naar Londen was gezonden om een grote heler in Londen te. ontmoe ten en over de bult, die toen nog in de safe lag. te spreken keerde toen juist in Zuid-Afrika terug en ver telde, dat hij „Lucky" Luciano had gebeld..Op 13 december deelde Pear son aan Radley mee, dat Luciano's afgezant was aangekomen. Op de zelfde dag echter ontmoette Pear son een verzekeringsagent uit Lon den, dié hij de juwelen voor 1.7 miljoen aanbood. Later daalde de prijs tot 1.2 miljoen. De volgende dag deed de politie een inval in het ho tel, waar zij Miles, Pearson en Rad ley arresteerde en de buit vond. Radley werd later op vrije voeten gesteld. (Advertentie l-Md IN HIHUTtN Kt AAR OR TAFEt BERLIJN. Willi JKressmann, de anti-communistische burgemeester van een Westberlijns district, is aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. De burgemeester had een pakje ontvangen met een bom. - Hij kreeg argwaan, omdat hij de afzender'van het pakje niet kende en stuurde het pakketje ongeopend naar de politie. Het bevatte ontplofbare poeder en een ontstekingsapparaat en is woens dag in een Westberlijns postkantoor afgegeven. Kressmann is een vooraanstaande sociaal-democraat, dié een krachtige anti-communistische activiteit heeft ontplooid. Zijn ambtsgebied Kreuz- berg grenst aan Oost-Berlijn. IM ÏHÜÜÜ 'lil 1; lU li!M'lïillüi AMSTERDAM' Op hét terrein' van de Neder landsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij heeft vrijdagochtend een 56-jarigè chauf feur een 1200 kg wegende kaapstan der op zijn lichaam gekregen. Het ijzeren gevaarte viel van een trans portwagen die tijdens het verplaat sen kantelde. De man was onmiddel lijk dood. T)E. lichte muze beweegt zich dit ■f"T. jaar met opvallende voorkeur aan onze kant van het voetlicht, Sonneveld strekt zich tijdens zijn conference op het toneel ?iit en be gint een intiem babbeltje met de dames en heren op de eerste rij. Snip én Snap dalen, aan hei begin van hun révue, van de planken om de klanten persoonlijk een handje te geven eh ook de troep van Wim Kan dwaalt, vóór de pauze, meer dan eens door de zaal. Het succes van zulke escapades in het rijk van het publiek is altijd groot, maar toch ook. een beetje be nard, De hilariteit krijgt iets zenuw- achtigs. Als je lekker veilig in zo'rt donkere zaal zit te kijken en het licht gaat opeens aan, voel je je als iemand in bed, die merkt dat ze de dekens aan het voeteneind lostrek- ken, ln het afdalen van ervaren ko mieken zit bovendien iets gevaar lijks: je bent voor gek gezet voor je het weetAls de mensen zo overma tig lachen om zulke scenes in de zaak doen ze dat voor èen goed deel uit opluchting, omdat een ander aan zijn neus getrokken wordt dóór de goo- chelaar of vol lippenrood gezoend door de soubrette, helse situaties, die je op geen school ter wereld kunt le- ren beheersen. Nu vind ik het persoonlijk altijd nóg leuker, ais de zaal per ongeluk in de bundeling op het toneel be- trokken wordt. Rotterdam beleefde daarvan dezer dagen een sappig staaltje. Men speel de „De tcare vriend", een stak Gal- doni, waarin Ben Hulsman een sce- netje heeft met een stoel Hij balan ceert dit gebruiksvoorwerp op ko mische wijze en doetop een gege ven moment, net of Hij het de zaal 'j inwerpen toil maar dan "houdt hij het natuurlijk goed vast. Tenminste meestal Een paar dagen geleden tukte het niet.. De stoel glipte, net op het laatste moment, uit zijn vingers en kwam, met een sierlijke bocht, in de stalles terecht. Nu roos de zaal donker, dus je kon niet zien op wie. Maar je kon het wel hóren. Een woedende mannenstem zei namelijk: „Dat gaat nu toch to el een beetje te ver." Want niet alleen in Den Haag ook in Rotterdam wonen beleefd* mensen. Na dit understatement stap te, op het toneel, een bedremmelde Ben Hutsman evert uit Goldoni's be doelingen om als particulier te ver klaren: „Het spyt me werkelijk héél erg meneer." Jfa, wat koop ik dddr voor?" mop perde de getroffene. Aan beide zijden van het voetlicht viel nu een pijnlijk zwijgen, dat ein delijk door de. acteur verbroken werd:-: .Meneer..." ,Ja, wat moet u «tf nog?,". „Ik wou zo graag de stoel terug", zei Hulsman, „ziet u, ik heb 'm nodig hier En weer vloog de stoel door de lucht, maarerg onhandiggemikt., want de acteur werd niet geraakt, terwijl het hem uit eert oogpunt van menselijke rechtvaardigheid, toch/ wel toegekomen zou zijn Maar geloof me, als het toneel zich mef.de zaal bemoeit trek -je als on- geroutineerde bezoeker, altijd aan het kortste eindKRONKEL Actvertentie LM.) Op zee Het Britse motorschip' Gren'e- hurst van bijna vijfhonderd ton.1 seindedat het stuurloos is en naar het oosten afdrijft. De kapitein van het schip, dat zich ten noord-westen vanHelgoland bevindt, hééft om slecpbootassistentie verzocht! De loodsdiensten Hoek van Hol land en IJmuiden werden ..vanmor gen voor alle Schepen tijdelijk ge staakt. die van Wielingen en Oost gat functioneerden normaal. PARIJS Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ge antwoord op de Britse beschuldiging dat een Franse firma illegaal Sher man-tanks aèn Israel zou hebben verkocht. De transactie wordt ge heel wettig genoemd. De tanks wa ren weliswaar niét geheel gesloopt, doch wel gedemilitariseerd. Ze wa ren ais schroot naar Israel ver kocht. De Britse autoriteiten zijn van tevoren over. de gang van za ken op" de hoogte gesteld, aldus het ministerie. AMSTERDAM Op het IJsel meer is vrijdagmiddag een woon- scheepje van' circa vijftig ton. dat door de motorsleepboot „Mariene" van Lemmer naar Amsterdam werd gesleept, in de buurt van Hoorn ge zonken. Het scheepje was lek ge worden en de enige opvarende kon met de pomp het' water niet bij houden. Door op een ander gesleept schip over te stappen kon hij zich in veiligheid stellen. Het onderzoek strekte zich uit over 340 gezinnen, die een representatieve steekproef vormden van de Utrecht se bevolking. Er zal verslag van worden gedaan door drs, M. v, d. Vall, hoofd-assistent bij het Sociolo gisch Instituut te Utrecht, in het Tijdschrift voor Parapsychologie, dat dezer dagen van de pers komt. Er vallen nog verscheidene andere inte ressante conclusies uit te trekken. In het algemeen blijkt het publiek meer vertrouwen te stellen in een magnetiseur dan in een kruiden dokter. Met beiden komt men in de regel in aanraking daar aanbeveling van-kennissen. Het verbod Slechts 17% der ondervraagden bleek te weten dat magnetiseren als geneesmethode bij de wet verboden is; 48% dacht dat het was toegestaan. Hieruit wordt de conclusie getrok ken, dat de wet in dit opzicht vrij wel een dode letter is. Dat het rechtsgevoel bij de ondervraagden over déze kwestie afwijkt van de wet. blijkt uit het feit dat 62% van hen van mening is. dat magnetise ren niet verboden behoort te zijn. Uit het onderzoek bleek tevens, dat men te' Utrecht vrijwel nimmer een magnetiseur raadpleegt zonder eerst met zijn geval bij de genees heer te zijn geweest. Slechts bij een van de 340 onderzochte gezinnen bleek dit wel bet geval te zijn. .In alle lagender. bevolking is het dus een geldende norm. dat men zich bij ziekte wendt tot een arts. Het sociale milieu oefent geen .sterke invloed uit op de vraag of (Van een onzer redactearen) J lente. Ook in 1954 was er de eerste men al of niet een magnetiseur in de DE BILT Tot nu toe hebben drie weken van januari nog geen arm zal nemén. Er isechter wel de weersvoorspcllers-op-lange-ter- sprake van winter. Plotseling steeg enige in vloed. Het blijkt, dat een mijn, die ons een zachte winter be- toen echter de luchtdruk boven grotere bekendheid (o.a. door het loofden, gelijk gekregen. Wat de- Scandinavië en binnen enkele da- onderwijs) met de magnetiseur een cember en ja» war i als eerst e wiri-gen waren wij An de greep van de positieve houding jegens zijn ge- icrmaa»d hebben opgediend lijkt poolïucht: nachten achtereen vroor .leeswijze bevordert. Het blijkt ook. meer op een vèr-uitgerekle herfst i bet toen .meerdan tien graden, wie dat men momenteel in de kringen o _iV\c - (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In minstens een kwart van de gezinnen te Utrecht maakt men gebruik van de een of andere vorm van onwettige geneeskunde. Dit is gebleken uit een onderzoek, dat te Utrecht werd Ingesteld door het Sociologisch Instituut in samenwerking met het Parapsychologisch Insti tuut der Rijksuniversiteit. Het bleek dat negen procent der gezinnen van de diensten van een kruidendokter gebruik maakt, negen procent van die van een magnetiseur, terwijl rijfprocent beide categorieën consulteert. Dit maakt al 23%. Belezers, gezondbidders, somnambules, verkopers van amuletten etc. werden buiten het onderzoek gehouden. Voor hen mag ten minste twee procent aangenomen worden. veertig jaar, die voorat afkomstig zijn uit de. oude en de nieuwe mid denstand. Ook over de aard der klachten geeft het rapport uitsluitsel. De klachten echt of vermeend zijn in een kleine categorie samen te vat ten. Het woord „zenuwen" komt daarin dikwijls voor: zenuwziekte, zenuwhoofdpijn; maar ook b.v. reuma, maagklachten en trombose. Het rapport van drs. v. d. Vall con cludeert, dat klachten welke psycho somatisch van aard zouden kunnen zijn, overheersen en dat talrijke van deze klachten waarschijnlijk chro nisch van aard zijn. In de meeste gevallen gaat men naar de magneti seur zonder overleg met de arts en als men na overleg gaat, doet men het meestal tegen het advies van de arts in. Aan het slot van bet rapport kan men. lezen, dat de praktijk der mag netiseurs zich in de toekomst waar schijnlijk ral blijven uitbreiden. Daarmee hebben wy niet met een Utrechts of zelfs Nederlands, maar een veel algemener verschijnsel te maken. Het te Utrecht ingestelde on derzoek wilde een eerste poging zijn om tot een exacter benadering van dit verschijnsel te komen. (Advertentie LM.) ere huid Babyderm-zeep BERLIJN. Het Oostdnltse offi ciële persbureau meldt, dat Willi Stoph vrijdag tot Oostduits minister van landsverdediging Is benoemd. Stoph was tot dusverre .plaatsver- vangend premier. Stoph wordt algemeen beschouwd als de stichter van de Oostduitse volkspolitie, die de kern vormt van het nieuwe leger. j§ De spectaculaire diefstal 8 V 's ran 250 kilogram goud de- grootste en gewaagdste-uit-de .g fc annalen van de Zwitserse po- f| - Eifie werd volgens deskun- U digen uitgevoerd-met feilloze stiptheid van 'n groepje koel bloedige mannen, die het hu zarenstukje minutieus hebben, voorbereid. Het goud werd gestolen uit een bestelwagen, die eert ogenblik onbeheerd toerd achtergelaten. De be stuurder. liet zelfs het portier open -en ook nam hij het con tactsleuteltje. niet mee. De die ven konden zo instappen, en wegrijden. Een VUr na. de diefstal werd de auto terug gevonden in de buurt van'Ge neve, vlakbij de Franse grens (foto). De politie neemt aan dat 't goud onmiddellijk over de grens i$ gesmokkeld. Over de daders tast men nog vol komen in hei duister. compleet met nouemberachtige stor men", en soms een s«eeuwdag er tussen die er ietwat bijhing. Yergelkcn met januari vorig jaar lijkt het dus nog niet op winter. weet dus wat ons nu nog te wach- ten staat. Een klein staartje van de echte j winter heeft ons op dinsdag 10 ja nuari beroerd toen vooral riet wes- j ten van ons land werd overvallen Dc temperatuur was gemiddeld twee "heftige sneeuwstormen, die graden boven die. welke wij tussen ur(jn achtereen vrijwel alle verkeer 21 decern bei en 21 januau kunnen verlamden. Maar al de volgende dag verwachten. Goed. er zijn enkele i s aj]e wjtte pracht veranderd in vorstnachten geweest met m De brij. die door flinke regen- Bilt gemeten. thermometerstan- £uicn w^rd weggespoeld. En daar- den die niet lager gingen dan vier j j - js -nej tQt nu toe gebleven, graden Celsius onder nul. Dat was j Qm n0E, even terug te komen op vong jaar anders: toen zakte het i weérvoorspellers-op-lange-ter- kwik op 201 januan tot negen gra- mi-n; 2j.- zjjn er van overtuigd dat den onder het vnespunt, op de 14e van vandaag af de temperatuur vrij jsterk gaat dalen, dat er kans is,op werd acht graden vorst gemeten en op de zevende zes graden. Niet be paald records voor die maand, dan had het meer dan 25 graden moeten vriezen om die pooldag in januari 1942 te evenaren. Het falen van de eerste winter maand wil nog helemaal niet zeg gen, dat we dit jaar de winter ge heel eh al'moeten overslaan, dat dé herfst geleidelijk zal overgaan in de lichte vorst die tot bijna het eind van de maand zal aanhouden. Voor de tweede helft var februari zijn zij pessimistisch (of optimistisch, hoe men het wil bezien): dan zal bet volgens hen vriezen dat het kraakt. En nu maar afwachten of zij gelijk krijgen of dat de win ter weigert 2ich aan hun voorspel lingen te houden. van de oude en de nieuwe midden stand een groter bereidheid ver toont dan bij de handarbeiders om naast de arts een magnetiseur te consulteren. Het rapport verwacht echter dat dit in de toekomst zal veranderen. Invloed godsdienst Opmerkelijk is, dat degenen, die bij een Protestants kerkgenootschap aangesloten zijn een grotere bekend heid met en een positiever instel ling jegens de magnetiseur te zien geven dan de rooms-katholieken en de onkerkelijken. Deze positieve instelling is bij de gereformeerden nog sterker dan bij de hervormden, hetgeen o.m. biykt uit .het veelvul- diger bezoek. De meeste cliënten, zowel bij de magnetiseur als bij de kruidendok ter, zijn vrouwen; ongeveer zestig procent. Ongeveer dertig procent zijn mannen en tien procent kinde ren. De meeste cliënten der magne tiseurs zyn vrouwen, ouder dan

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2