Kwart eeuw geleden rouwde wereld om Anna Pavlova Legendarische danseres bracht ballet tot het publiek m Mi Ieder werk dat MOZART schreef draagt het stempel van zijn genie OOGST VAN HET NIJLDAL Havens en schepen van J. Burgerhout Grootste danseres van deze eeuiv Harmonie-concours in Rotterdam Kostbaas mishandeld dertig gulden boete TENTOONSTELLINGEN De abstracten Onze maatschappij is gesplitst in twee werelden Onwezenlijke gratie 1756 - 27 JANUARI - 1956 Zo geen echte gedenksteen dan toch gedenksteen in ons hart II TT ER MM Kt'nxif h 10 Zaterdag 21 januari 1956 A*AN honderden schouwburgen in vijf wereld delen ging een kwart eeuw geleden een vlag halfstok: 23 januari 1931. Uit Den Haag kwam het nieuws: „De stervende zwaan." is herinnering ge worden; Anna Pavlova is dood!" Enkele dagen te voren was ze in Nederland aangekomen om hier een nieuwe Europese tournee te beginnen. Haar afscheidstouraee, schreven enkele kranten. Pav lova had het met klem ontkend: al zou ze dan op de 31ste van die maand 49 jaar worden, voorlopig wilde ze nog blijven doorgaan met dansen. Maar ze had haar afscheidsvoorstelling al gegeven. Ruim dertig jaren danste Anna Pavlova; alleen al tussen 1910 en 1925 trad ze 3650 keer op; en ge durende heel haar carrière liet ze haar publiek naar één keer in de steek: in Utrecht, op 22 januari 1931, op de openingsavond van die nieuwe tournee. Pavlova, ziek aangekomen uit Parijs, was achter gebleven in Den Haag. Dubbele longontsteking. Een uur na middernacht stierf ze, in Hotel des Indes. jVE legende die al tijdens haar leven ontstond maakte haar tot de grootste danseres van deze eeuw. Ballet, dat was voor miljoe nen: Anna Pavlova. Haar naam werd en bleef een begrip en voor het merendeel van het publiek zelfs het enig denkbare begrip voor ballet kunst. Die kunst was aan het begin van deze eeuw nog wat ze altijd ge weest was: specifieke hofcultuur. Onder auspiciën van de Rotter damse Kunststichting zal op zaterdag 28 april een concours voor harmonie- en fanfarekorpsen uit Rotterdam worden gehouden in de Rivièrabal. Het concours zal vermoedelijk van drie tot half twaalf duren. De Rotterdamse politierechter heeft gisteren S. R„ afkomstig uit Indonesië veroordeeld tot een boete van dertig gulden of tien dagen. De man had zijn vroegere kostbaas tij dens een ruzie twee tanden uit de mond geslagen. De onenigheid was ontstaan over twee geschenken, die R- destijds van zijn hospita had ontvangen. Hij was naar de woning gekomen om over de zaak te pra ten. maar toen hij geen toegang kreeg was hij boos geworden, had het ruitje van de voordeur ingesla gen en was naar binnen gestormd. Slechts de grote koninklijke en kei zerlijke hoven hadden zich de luxe kunnen permitteren een. balletgroep op de been te houden. En de schouw spelen welke die groepen vertoon den, waren en bleven bestemd voor de bevoorrechte klassen van adel en gegoede burgerij. Pas in het begin van deze eeuw werd de balletkunst als cultuurgoed gedemocratiseerd. En dat is voor een belangrijk deel te danken aan Anna Pavlova. Anna Pavlova had op haar reper toire slechts één groot ballet, „Gisel le" en verder een hele reeks korte dans, zoals „De libelle", „Vlinders", JJfEN bijzonder verkwikken- BZ de tentoonstelling is thans in het zaaltje van de R.K.S. aan de Korte Lijnbaan te zien van het werk van de Rotter dammer Jan Burgerhout. Hij is vooral de schildvan ha vens en dokkenzeesche pen en trawlers, onderwerpen, waarop hij niet raakt uitgeke ken en waarvan hij steeds weer een boeiend schilderij weet te maken. Daarmee keert hij terug tot een traditie, die bij de moderne kunstenaar van lieverlede op de achtergrond is geraakt. Met deze expositie toont Burger hout ondubbelzinnig aan, dat het schilderen van havens en schepen niet noodzakelijk hoeft te leiden tot een conventionele weergave, maar dat de visie van de kunstenaar een dergelijk onderwerp, de wijze waar op hij het geziene herschept, boven het geijkte „plaatje" kan verheffen. Terwijl enerzijds het wezenlijke van een havenbeeld, het herkenbare en vertrouwde, onaangetast blijft, ont hult hij anderzijds het pittoreske en de schoonheid van een rommelige havenwijk, van oude modellen zee schepen, van met menie besmeurde dokken, van kaden, waarlangs traw lers te rusten liggen. Zulke beelden, in Rotterdam en Vlaardingen ont dekt, kunnen veel vertellen en ge ven ruimte aan onze verbeelding. 2e zijn vlot. bijna schetsmatig m elkaar geborsteld, waarmede wij niet graag zonden villen zeggen, dat ze moeiteloos zijn ontstaan, .Hij beschikt over een licht palet en een harmonieus kleurgevoel, dat 2ïch afwendt van scherpe contrasten, maar waarin krachtige accenten niet ontbreken. Het gemakkelijke effect van zon. en schaduw gaat hij uit de weg, daarvoor in de plaats stelt hij een eenheid van vorm en kleur, waarin het object steeds klaar staat afgebakend. Zijn belangstelling beperkt zich zeker niet uitsluitend tot de haven, ook al is dit-een onderwerp, dat hij het volledigst beheerst. Van het Centraal Station, dat zich in een pe riode van opbouw en afbraak be vindt, maakte hij een stemmig doek je en van de periferie van Vlaardin gen en een zich daar bevindende overweg laat hij levendige impres sies zien. Een andere kant van zijn werk zijn schilderijen uit Noord- Jan Burgerhout Negerin Afrika, een drietal versies van een negerin die op het hoofd een last draagt. Dit werk is rijper van kleur en door werkt er in de verfbehande- ling en duidt er op dat de kunste naar hier Voor problemen kwam te staan die om een andere oplossing vroegen. Tenslotte nog enkele por tretten, waarin hy zich een levendig waarnemer toont, hoewel er bij zijn, van. kinderen b.v. die een tamelijk schrale en onvoltooide indruk ma ken. O OF SMIT is in Schiedam geen onbekende. Zijn werk trok al verscheidene malen op exposities van de Schiedamse kunstenaarsver eniging S '45 de aandacht. Als zo vele anderen liet bij enige jaren ge leden de herkenbare voorstelling achter zich, om in het abstracte genre verder te gaan. Hij volgt deze richting, als wij het recente werk in het Cultureel Contact Centrum aan de Lange Kerkstraat te Schie dam in ogenschouw nemen, enigs zins aarzelend maar wel overtuigd. De aarzeling komt tot uiting in de onderlinge verscheidenheid, die bij de geschilderde panelen het sterkst is. Hier demonstreert zich het expe riment, het zoeken en tasten om aan zijn gewaarwordingen gestalte te geven* Soms drukt hij zich zui ver decoratief uit, een andere keer al bewuster door de functie die hij aan de kleur toekent. In de gou aches is hij reeds consequenter, daarin schept hij een eigen wereld, waarin de verbeelding vrij spel heeft. Nog onberoerd door de „in ternational© mode" op dit moeilijke terrein, waarop bet epigonendom welig tiert, maakt zijn werk onge twijfeld een eerlijke indruk. In *t Venster is het Jaap Wagen maker die abstracte kunst expo seert. De invloed van de Amster damse experimentele groep is aan wijsbaar; men denkt aan Brands en anderen, bi een branderige kleur te kent hij symbolen, waarmee hij een sfeer van magie poogt op te roepen. Mijn bezwaar richt zich tegen de beperktheid van deze abstracte kunst, waarin de voortdurende her- h aling een enkel boeiend element dood en dor maakt. L. W. S. Prof. Lieve goed.: Een groot deel van de Nederlandse bevolking komt vrijwel niet boven het trainigsniveau uit Op 14-jarige leeftijd gaan de kinderen uit arbei dersgezinnen aan het werk. Zij zijn op dat ogenblik nog niet toe aan het abstracte denken, dat bij voort gezette studie zich kort na het veer tiende jaar openbaart. Dit wreekt zich later ook in het sociale leven. Er ontstaan tussen de denkwijzen van de arbeiders en de meer ont wikkelden scheidingen. Er zijn ver schillende werelden en bij de arbei der ontstaat een wantrouwen tegen alles was „hoger" is. Dit zijn enkele punten uit de le zing, die prof. dr. B. C. J. Lievegoed gisteravond in Atlanta hield voor de afdeling Rotterdam van het Ne derlands Instituut voor Efficiency. Ten aanzien van de'training en de kadervorming zei prof. Lievegoed. dat het een illusie is een ander mens te kunnen trainen. Men kan alleen een voorbeeld geven. Een oplossing van. vele moeilijk heden zag prol Lievegoed in een verlenging van de leerplicht, met in de zin van eèn herhaling maar zo- dahig dat de jongeren vertrouwen krijgen. „Het gaat er eerder om ry- per te worden als mens". „De kokette Colombine", „Baccha naal van de herst": dansen die al even weinig artistiek helang hadden als de erbij behorende muziek van Pugni of Minkus of die van Paul Lineke, welke ze gebruikte voor haar befaamde Gavotte. Ze bracht ook Fokine's „Chopiniana" (dat we thans kennen als „Les sylphides") en dan „De stervende zwaan", maar dergelijke scheppingen bleven ver in de minderheid op haar repertoire en waren er stellig niet kenmerkend voor.. Toch kreeg Anna Pavlova de naam van „de grootste danseres van deze eeuw". En die is haar ge gund ook door critici en concurren ten die oog hadden voor haar tekort komingen. Want belangrijker dan die tekortkomingen moet haar per soonlijkheid geweest zijn. Haar dan sen had een onwezenlijke lichtheid en gratie, zonder ook maar een sug gestie van de lichamelijke inspan ning, die het haar gekost moet heb ben. Elke dans van haar, hoe vaak ook al vertolkt, was steeds zo herinnert zich. iedereen die haar ooit zag doortrokken van een sfeer van spontaneïteit en frisheid, alsof hij zojuist geboren was. Haar lichaam was, volgens een criticus: „een perfect expressief instrument: het reageerde ogenblikkelijk op de stemming van een dans, zoals een stemvork gaat trillen, wanneer ze aangeblazen, wordt." „Ze Het haar lijnen spreken en haar lichaam zingen" en elk gebaar en elke beweging waren steeds be heerst door een verfijnd gevoel voor stijl en atmosfeer en door een diepe beleving van de poëzie van de dans- taal zelf. Die poezie liet zij spreken, zelfs in haar vele goedkope reper toire-nummers. En in een dans als „De stervende zwaan" wist zij die poëzie bovendien, fel dramatisch te laden. Wanneer Anna Pavlova „De ster- vende zwaan" vertolkte, dan was het zo schrijft de danser Serge Lifar „alsof slechts een uiterst dun vliesje leven scheidde van dood. De droom, de sprookjesachtige legende, werd door haar tot werkelijkheid. En bet verdwijnen, tenslotte, van dat vliesje scheen dan ook een natuur lijke overgang, waarbij haar eigen werkelijkheid oploste in het laud van de legende,..." T7 R zijn vele portretten van Mo- zart in omloop, waarvan de be trouwbaarheid geenszins vast staat. Om nog maar te zwijgen van de te keningen en schilderijen welke na zijn dood zijn gemaakt en die vaak meer een romantiserende fantasie nastreefden dan de weergave van de werkelijkheid. Het laatst ontdek te portret van Mozart, dat u hierbij vindt afgedrukt, werd niet lang ge leden bij een antiquair ie Graz ge kocht door dr. Erich Fiala, de Ween- se musicoloog. Het is een miniatuur dat hoogst waarschijnlijk een authentieke beeltenis van Mozart be vat. Het zou een voorstudie zijn van een portret, dat gemaakt zou wor den door JN. della Croce, die in 1780 het bekende familieportret van de Mozarts vervaardigde. Delia Croce zou dan het gezicht van het pas ontdekte portret hebben ge maakt; en men neemt aan dat een andere schilder het lichaam heeft voltooid. GROOTS opgezette herden kingen wekken gewoonlijk wat reactie. Die kan be staan in een neiging om de plannen „overdreven" te vinden en ze zo mogelijk terug te brengen tot „normale" afmetingen. Het bericht bij voorbeeld dat de kerkvoogdij van de oude Bavo-kerk in Haarlem wèl haar toestemming zal geven tot een gedenkplaat, waar in net bezoek van Mozart aan het orgel zal worden gememoreerd, maar bezwaren heeft tegen een gedenk steen, heeft, dunkt me, die gezónde oud-vaderlandse nuchterheid tot achtergrond. Men wil en dat is al een inbreuk op de gewone gedrags lijn de musicus wel enige eer toe kennen. maar laten we toch alsje blieft het walletje bij het schuurtje laten. Andere landen mogen dan ba- hagen scheppen in monumentale standbeelden, in bloemrijke redevoe ringen door besjerpte autoriteiten; laat ons toch waken voor het pom peuze, we zijn maar een klein land. En dan zoveel hulde voor iemand dia eigenlijk alleen trillende lucht als materiaal gebruikte! .Eén keer hebben we immers een uitzondering gemaakt voor een beoefenaar der toonkunst die zich dat met virtuosi teit liet aanleunen. We hebben hem zó hoog in de lucht gestoken dat de smak bij zijn val in de hele wereld te horen was. En wat heeft men zich gehaast om alles weer ongedaan te maken! Nee, enige uiterlijke eer willen we het wonderkind dat zulk een groot componist werd wel bewijzen, maar vooral niet overdrijven! Ons land stelt het zonder Panthéon, zonder Siegesallee of Walhalla, en we be vinden ons daar best bij. Moeten we die echt-Nederlandse eigenschappen als een van die uitingen aanmerken van een karakteristiek gemis aan grote visie? Of is het een teken van onze verinnerlijkte houding, die zui nig is op dure en onnutte uitgaven maar de gedenkstenen in de harten der mensen wil oprichten? Wat pre cies de overwegingen in Haarlem zijn geweest is me niet duidelijk geworden, waarschijnlijk waren ze alleszins respectabel. Maar dat men niet met vreugde elke kans heeft aangegrepen om velen te betrekken in een tastbaar blijk van respect voor een der grootste genieën die de mensheid heeft gekend, is een symp toom voor de Nederlandse houding in dit soort dingen. Hoe is het met de liefde die althans het muziekge voelige deel van ons volk Mozart toedraagt? Hier liggen meer aanwij zingen dat men internationaal ge zien niet achterblijft. HAAST iedere componist van betekenis wordt door een groep uit het publiek ver worpen. Er bestaan kunst liefhebbers die Beethoven niet uit kunnen staan. Er zijn er die Brahms haten, Mendelssohn minach ten, Grieg niet meetellen. Zelfs hebben we een zwak. voor deze ook* ponist. -EDBR werk dat Mozart schreef draagt het stempel van zijn larda IE d genie, Josef Haydn verklaarde aan Wolfgangs vader dat hii diens zoon als de grootste com ponist beschouwde die hij ooit had gehoord. De aantrekkelijkheid van zijn schrijfwijze spreekt al uit zijn jeugdcomposities, uit de jaren toen. hij als het meest-gekuste kind van Europa van de ene wereldstad naar de andere werd vervoerd. Er is door concertinstellingen, en vooral ook door de grammofoonplatenindustrie veel moeite gedaan om van Mozarts veelzijdigheid een volledige indruk te geven. Men heeft zijn vrij m ets e- laarsmuziek, zijn weinig bekende werken voor het theater, zijn kerke lijke composities, zijn concertaria's, zijn divertimentï, cassationen, sere nades, zijn dansmuziek, zijn kamer muziek, zijn concerten voor solo instrumenten met orkest, zijn liede- Bach heeffc 2ijn vijanden onder ont wikkelde musici en dilettanten. Maar van Mozart ontmoeten we zelden tegenstanders. En het wonderlijke is dat de sympathie die bijna ieder een voor hem bezit, niet gebaseerd is op enkele werken, maar op het totaal van zijn oeuvre. De enthou siaste operabezoeker, die geen gele genheid zal overslaan om Figaro of Giovanni bij te wonen, is meestal even geestdriftig over de pianocon certen en sympbonieën. En de reactie die een Schumann- jaar zou opwekken bij de bewonde raars van zijn Dichterliebe hoeven we by een Mozart-jaar niet te ver wachten. Het aangrijpen van zulk een gelegenheid om van een compo nist allerlei vergeten en verwaar loosde werken naar voren te halen levert bij de ene figuur teleurstel lingen op, bij de andere vrijwel nooit. Vandaar dat "we in 1956 zon der enige vrees een veelheid van tot dusver onbekend materiaal van Mozarts hand tegemoet zien. en het tegelijk verstandig vinden, dat de or ganisatoren van ons muziekleven ons niet overstromen met werken van Schumann, die m 1856 stierf, zelfs al ren en sonates, ja, wat niet al, onder de aandacht gebracht Daarnaast worden de biografische bijzonderheden bij dit eeuwfeest aangevuld met vele die men nog niet kende. Zijn briefwisseling werd op nieuw bestudeerd en het is mogelijk zich een goede, aaneensluitende beeldenreeks uit dit 18e eeuwse componistenleven voor de freest te halen. Maar wanneer men ooit merkt dat de pogingen falen om de paral lellen tussen innerlijk en Uiterlijk leven aan te wijzen, dan is dit in het geval Mozart, Zeker, de ontwikke ling van zijn creatieve persoonlijk heid verliep in een zelfde ritme als zijn uiterlijk bestaan, maar het mysterie van zijn uitdrukkingswijze in de muziek is niet op eenvoudige wijze uit de détails van zijn levens beschrijving af te leiden. Het is trouwens een misvatting te geloven dat de samenhang bij andere schep pende kunstenaars wel gemakkelijk aan te tonen is. Maar bij Mozart stuit men zo dikwijls op een onver klaarbare incongruentie tussen leven en werk, dat sterke achterdocht tegen de zo gangbare anecdotische „uitleggingen1' gerechtvaardigd is. RUTGER SCHOUTE KERKDIENSTEN Herv. Gem., Vredeskerk, Leede 121, ID u, ds, Joh, Gerritsen Jr., 17 u. ds. M. J. C. Visser; Irene-kapei, Oudelaüd- straat 75, IC u. ds. M. J. ten Bruggen- kate 17 u. ds. E. C. B. Kok; Kruis- vaankapel, Vmkeiibaan 32, 10 u. ds. A. van der Most; Oude Kerk, Char!. Kerk- singel 9 u. ds. Kok, 10.30 ds. Schro ten 17 u. ds. De Meyere; Nieuwe Kerk Zuidplein 10 u. ds. De Meijere, 17 u. Ds. Mackaay; Bethlehemkapel, Blan- kenburgstraat, 10 u. dS. Anker. 17 u. ds. Mulder; Carnissehuis, Lepelaarsin- gel 10 u. ds. Holst, li) u. ds. Smits; Zufderkapel, Charl. Lagedyk, 10,30 u. ds. Kok; ZuJdwijK. 10 u. ds. Mackaay. 18 -u. ds. Holst; Pendreeht, herv. school, Kerkwervesmgel, 10 u. ds. Kal mijn. Vrije Evang. Gem.. J. van Loonslaan 10, lü uur ds. Visser, 17 u. ds. Leep; Weimans weg 70, 10 u. ds. Leep. 17 u. ds. Visser Vrjjz. Herv., Duitse kerk Zw. paar denstraat 95. 11 U. ds. J. P. van Mul lein, Doopsgez. Gem., kerk Noordmolen- werf 1 10.30 u. ds. van der Zypp. Christian Science Society, zaal I Beurs, 10 u. Holl. dienst, 11.15 u. En gelse dienst. Evang.-Luth. Gem., kerk Hr. Vran- kestraat 51 10 u. dr. Jaanus; Luther- kapel, Nozemanstraat 10, 10 u. jeugd- kerk, wika Foekema, 19 u. dr. Lin^yer; Vaste Burcht Kerk van Swietenlaan 1 10 u. ds. Meijer. Baptistengem., Dr. J. E. Feiserkapel. Ridderstraat 10 u. ds. H. D. Hooghwin- kel. 19 30 u. jeugdsamenkomst. Vrijz. Christ. Jeugdkerk „Chrlsto- phoor". Doopsgez. kerk Hofplein, ds. C. G. Mulder. Stadse vang. „Jeruel", Kleijnstraat 3. 10 u. evang. A. de Weger; Vrienden laan 25 8 u, evang. G. Nieuwenhuysen. Nederl. Protestantenbond, 10.30 u. ds- T\E paar jarendoor Bertus JAafjes in Egypte door- gebracht, hebben duide lijk hun invloed doen gelden op zijn werk. Zijn sonnetten cyclus „Het koningsgraf1 is daar ter plaatse ontstaan, on der de directe indruk van de Zuidelijke natuur en van de grootse monumenten uit een haast mythisch verleden. Ook zijn verzenbundel „De kara vaan" verraadt zowel in de ti tel als in verschillende gedich ten de inspiratie van de Egyp tische ervaringen Onmiddellijker nog van waarne ming en weergave zijn de reis schetsen, bijeengebracht onder de ti tel „Morgen bloeien de abrikozen", een kostelijk boek waarin men Aaf jes compleet leert kennen: als dich ter, als" journalist, als avonturier en bovenal: als mens. Tenslotte is er nog zijn interessante reeks leke- nobties bij de bijbelse verhalen: „Arenlezer achter_ de maaiers", die ook dank zij de indrukken uit het nabije Oosten is ontstaan. Een ge heel nieuw aspect in deze ver scheidenheid brengt nu de fraai verzorgde bundel ,JDe blinde har- penaar":. vertalingen van oud-Egyp tische liederen over liefde, leven, geloof en dood. Het vertalen van poëzie is altijd een hachelijk werk. Een gedicht is in zijn oorspronkelijke tekst zó zeer een eenheid van inhoud en vormen, dat iedere poging tot herschepping daarvan in een andere taal nood wendig uitloopt op een geheel af wijkend resultaat. In het allerbeste geval ontstaat er iets van gelijk waardig gehalte, maar door de aan wijsbare ongelijkheid van klank, beeld, ritme en soms zelfs in houd, bewast de vertaling des te duidelijker dat het tekort in de ene sector om zo te zeggen gecom penseerd moet zijn door een over- GARMT STUIVELING over De blinde harpenaar, door Bertus Aafjes Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam. - Prys 5,95 schot in de andere. Ten aanzien van de oud-Egyptische poëzie kan men 2ich als bewerker wel iets vrijer gevoelen, is de precieze klank van ouder Nederlands, bijvoorbeeld uit de middeleeuwen, ons al groten deels onbekend, dit is in nog hoger mate 20 ten aanzien van de dode talen, of ze nu Latijn, klassiek Grieks of oud-Egyptisch heten. Geen classicus, denk ik, leeft in de illusie, dat hy zich met zijn aca demisch Latijn verstaanbaar zou hebben gemaakt op het Romeinse forum ten tijde van Julius Ce sar, of dat hij met zijn fraaiste school-Grleks zó maar had kunnen deelnemen aan de politieke discus sies op de markt in Athene. ~\TAN vroegere poëzie blijven een aantal wezenlijke factoren ons eenvoudig onbekend. Ten aanzien van de taal der hiëroglyfen geldt dat ten volle, en zelfs komt daar nog iets ernstigs bij. 1 Immers, de betekenis van deze begrips-tekens, die maar ten dele tevens klank tekens zijn geweest, is vaak een punt van wetenschappelijk menings verschil. Een modern vertaler kan dus nooit verder komen, dan een algemene benadering van de sfeer, een weergave van de kenmerkende motieven en verbeeldingen in een vrije, iets vreemds en Oosters sug gererende taalvorm, gedragen van toon, uitheems van visie. Bertus A afj es, uitgaande van tekstbewer kingen in de wereldtalen, heeft zijn taak dan ook zó opgevat en vol bracht, en het resultaat, getoetst aan literaire, niet aan wetenschappe lijke normen, is bijzonder fraai. De vier afdelingen van deze bun-< -del, samengevoegd door het twee-' ledige Led van de blinde harpenaar, dat aanhef en sluitstuk vormt, ge ven achtereenvolgens liederen ge wijd aan de liefde, het leven, het geloof en de dood. Twee feiten val len ons daarbij op: de gelijkheid en het onderscheid, beide in ver houding tot het moderne levensge voel. Het onderscheid is onmisken baar: de teksten zijn kennelijk af komstig uit een warm land, met weliger natuur, soms bedreigd of geteisterd door droogte, en uit een hiërarchische samenleving waar de koning met goddelijke eer werd aan beden, Men moet van de oude ge schiedenis der Farao's, hun denk wereld, hun levensstijl, hun absolu te heersersmacht en hun ongenaak bare hoogheid als priestervorst wel iets afweten, om met enig gemak door te dringen tot de achtergron den van dit werk. Maar zo'n cul tuurhistorisch onderscheid is nau welijks van belang in verhouding tot de menselijke gelijkheid die ons in haast ai deze liederen treft en ontroert. Niet als uit een afgesloten verleden of vanuit een onbereik bare verte komen de liefdesklach ten en liefdesverlangens tot ons: in hun prille directheid zijn ze van alle tijden en volken: er is nau welijks verschil tussen de liefdes lyriek van Breero of Gorter en dé ze naamloze dichters van een stem loos geworden verleden: Ach toas ik haar negerin maar. Die altijd om haar heen is, Die haar de voeten map trassen, Dan zou ik aan één stuk kijken Naar de kleur en de vorm van haar lichaam. Ach tva* ik de lijnwaadwasser Voor één enkele maand maar; Wat zou ik de zalven uitspoelen, Op d Vri De zalven die in haar kleed zijn. Ach was ik haar zegelring maar. De zegelring aan haar vinger; Dan zou zij mij wel bekijken Ais iets wat haar dagen goed maakt. Ach was iïe van de geliefde Een afgedragen kleed "p N wat aldus voor de liefde geldt, gaat eveneens op voor de andere grote thema's: het leven, het geloof, en de dood. Men vindt hier o.a.. het beroemde zonnelied van koning Eehnatop, een lied zó uitzonderlijk menselijk en aangrij pend, dat het terecht tot de wereld literatuur wordt gerekend. Prach tig van eenvoud zijn de klachten van de weduwe bij het lijk van haar man, prachtig enige gebeden die uiting geven aan gevoelens van nietigheid en afhankelijkheid, prach tig zijn de wijze spreuken van vermaning, berusting, dankbaarheid, nederigheid of deugd, prachtig vooral het telkens terugkerend en door Bertus Aafjes viel met voor liefde bespeelde motief van de le vensvreugde: „Maak uw dag tot een feest". Het is dit motief dat één van de allermooiste gedichten ge heel beheerst, het gesprek van „de ziel tot de levensmoede": Wie'denkt aan zijn graf Wordt bitter van hart; Zijn tranen wellen, hij is bedrukt. Hij voelt zich weggerukt uit zijn huis En opgesloten in het binnenste van het gebergte Nooit klimt hij van daar meer omhoog naar het zonlicht. Zie hen die bouwden In rose graniet, Die hallen bouwden en piramiden, Onvergelijkelijk, Zij werden als bouwheer verheven tot godheid, Maar al hun, offertafels staan leeg; Zij zijn als de stakkers die zonder nakroost, Begraven liggen aan de voet van de dijk, Half in het water Hclj in de hitte; De vissen van de waterkant spreken hen toe. Daarom luister naar mij En wie oren heeft om te horen hij hore: Maak uw dag tot een feest} Vergeet uw zorg Dj. E. W, Siceama. 16 u. jeugddienst wika J. A. Foekema. Leger des Hells. Wm. Boothlaan. 6. 10 u. heil.s., 18,15 u. openl.s., 19.30 U. verl.s., sr. kap. H. Fauwels; Teilmgerstraat 13 10 u. heil.fi. 18 30 u. openl.5., 19-30 u verl.s., kap e A. H. Hassoldt; Spanjaardstraal 11, 10 u. hells.. 18.45 u. openLs- 19.30 u. ver! s., kap. A. Bylsma; Oranjeboom straat 293, 10 uur heil s., 18.30 u. openl.s. 19.30 u. verl.6., kap.e A. Mesjberg; Oude Dijk 222a, 10 u. heilJS., 18.30 u. openls., 19.30 u. verl5. kol. "W. F. Palstra; Vlo- lierstraat 16 10 u. hetl-a-, 18.30 u- openl.s., 19.30 u. verl.s., bng. G. H- jouvenaar; Wolfaertsstraat 23, 10 uur heil.s. 15.30 u. openl.s.. 19.30 u. verl.s., 1ste lnt.e H. Bradstake; Wm. De Zwijgerstraat 10 10 u. hejl.fi., 18.30 u- openl.s., 19.30 u. verl.5., kup.e. G. van Kesteren. Evang. Gem., Kleinstraat 3. 19 uur mevr. Broeder. Ned. Ver. van Spir., V.ü,, Westzee dijk 145, 10.30 u. de hr. P. Otterman Bijz, kerkdiensten, Waalse kerk, Sehiedamsevest. 19 u. dr J. Spema Wei. land. Ver. tot Verbr. der Waarheid, Vnen- denlaan 25 10 u. en 17 u. de hr. F. H BJankespoor. Bijz. kerkewerk. Grote kerk wijkge- meente cantlne „Het Vrije Volk", Slaak 10.30 u'. prof. dr. A. A. van Buler, DVERSCHIE Herv. Kerk, 10 u. ds. C.-J. van d-er Sluijs 17 u. idem; Schanswerk, 10 u. ds. H, van Reken, Ger. Kerk (art. 31), 9.30 u. en 15.30 u. ds. H, J. Nüentnus. Chr. Ger. Kerk, 10 u. en 1? U. ds. P den Heide. 'rijz, Herv., 10 u. mej. C. de Jong. KRIMPEN A.D'. ijssel Ned. Herv. Kerk, IJsseldijfc. 10 u. ea 18.30 u. ds. S. Bijl. m Geref. Kerk, 9 u. ds. L. T. Schalk wijk; en 17.30 u. leesdienst, Oud-Geref. Gem,. 10 u. en 18 u. ds. Mieras. Vryz. Herv,. 10,30 u. hr, Vroeginde- wey. OUDERKERK A.D. IJSSEL Ned. Herv. Kerk, 9.30 u. de heer A- de Redelijkheid, 18.30 u. ds. A. J. Tim mer: wykgebouw 9 30 u. ds. A. J. Tim. mer 18.30 u. de heer A, de Redelik- h<GereL Kerk, 9 30 u. en 18 30 u. ds. C. A. Vreugdenhil. Zondag-, avond- en nacht dienst apotheken In de week van zaterdag, 21 januari tot zaterdag, 28 januari zijn 's zondag en 's avonds na zes uur de volgen»* apotheken open: RECHTER MAASOEVER Bulterman de Groot Bettiuiwov straat 13 tel. 43815; Middelland hoek Heemraad Apotheek, 2e Middelland, straat 27 a. tel. 37550; Ooster-ApotheeK, Rusthoflaan 34. tel. 26712 theek, Ramlehweg 43 c tel. 26704; Apo theek R. W. Spanhoff voorheen. Rooster. Goudsesinge] 59, tel. 24431; ^r. van Rijn Provemerssirvgel -65. tel. 43774. SchanswbeK Apotheek. Abtsweg 40, teL 49127; \V. van der Vecht. Mathenesser- weg 111 b tel, 30765; J. A. M. Vuylste- ke. Sehiedamseweg 5, tel. ter-Apotheek. Nieuwe Binnenweg lis, tel. 34602. LINKER MAASOEVER Charloise Apotheek, Wolphaertsboeht 1D5. tel. 73496; B. H. Drielsma Oranje boomstraat 85, tel. 70124; Dr. P. 3E. Heederzk, MijnheereiUaan 15 b telefoon 71283- Dr. van Son s Tuindorp Apotheek Groene Hilledijk 336, tel, 73260. HJLLEGERSBERGSCHIEBROEK Schiebroekse Apotheek Uitweg 13, tel. 49100. HOOGVLIET - PERNIS - TUINDORP HEYPLAAT Apotheek Hoogvliet. Oude Wal 62, Hoogvliet tel. K, 1807-477, behalve van zaterdagavond 18 uur tot zondagavond 24 uur wanneer is geopend: Apotheek Heyplaat, Courzandseweg 49, Tuindorp Heyplaat tel. 73241. OVERSCHIE Artsendienst. Dit weeketode word* de artsendienst voor Kleinpolder Oost waargenomen door dr. P. H. M. Bender, Eskampstraat 15 a. tel. 83270. Voor Kleinpolder West "zal dr. W. A, Ouds hoorn. Prof, Bolklaan 8, tel. 44318 artsendienst waarnemen. 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 3