iïps SsilSil C J De Kievit was van plan om dit jaar te overwinteren Schilderskout ónder de hanebalken QMHH Spreeuwenslaapplaats in klimop van pompstation feS&Éfet. Lezing van J. de Raat Saadia Van der Maar el gaf met 14.28 nog enige glans aan tweede ronde leerl. VERKOPER Koeriersters Onze vogels in februari mm. sBÊmWBSÊÊSKSêm f - fis! IN HET „STUDIEVRIENDEN"-DOMEIN Wie heeft iets verloren Leescijfers in januari „V olksoiiderwijs" Volleybal De SYC-dames doen het best Biljartkampioenschap le klas libre Hoeks personeel Filmreis naar de Congo Burgerlijke stand 68-JARIGE REDT 80-JARIGE BROER VAN AANRIJDING SCHIEDAM L. ELSBACH EEN BRIL FEBRUARI-PRf JZEN Stoomververij VERHOEF AANKOMEND TYPISTE een broodbezorger een banketbakker-bezorger Dinsdag 7 februari 1956 Over de z.g. „slaaptrek" der spreeuwen moet ik no? wat meer vertellen, aangezien er sedert enige tyd ook binnen onze gemeente zulk 'n spreeuwen- slaappaats is, nJ. in de klimop van het Pompstation aan de Rotterdamse- duk. Tegen de avond komen daar verscheidene duizenden spreeuwen bijeen, doch voordat er van slapen sprake is moet er nog heel wat aan vooraf gaan. Van alle kanten komen de vogels in grotere en kleinere troepen aangezwermd en zetten zïch aanvankelijk op daken, dakgoten, of in de spaarzame boompjes in de buurt, ja zelfs en ik zou haast zeggen met voorkeur op televlsie-antcnne's. Elk plekje waar maar enkele vogels kunnen plaats nemen is dan ook bezet: inderdaad zitten z« man netje aan mannetje. Een boeiend gezicht. Het gaat er bovendien zeer levendig toe, te meer omdat de spreeuw van huis uit niet op zijn mondje xs gevallen. dezer dagen weer in het bos ont moette en die ik om zo te zeggen I al een paar dagen lang mis gelopen was. Dit laatste bleek een toevallig heid te zijn, want nu heb ik hem al enkele malen waargenomen, opmerk zaam gemaakt door zijn opgewekt en helder geroep „tsjek-tsjek". Ik blijf nog steeds hopen, dat er dit jaar ook een mannetje in het bos 2al verschijnen en dat zij ge tweeën ons zullen verrijken met een broedsel jonge spechten, hetgeen sedert 1944 niet meer is voorge komen. Al zit een bepaalde piek al vol met vogels, toch willen er nog steeds enkele bij en aangezien aanvliegen de vogels de zittende gemakkelijk kunnen verdrijven en dit steecis onder hevig protest van de laatsten gescniedt kan men zich het daar heersende rumoer tvel voorstellen. Bovendien zal de oorspronkelijke eigenaar van een goed plekje aan stonds trachten zijn plaatsje weer te heroveren of een andere soortge noot verdrijven, hetgeen wederom niet geluidloos gebeurt. En zo gaat dit soms een hele tijd door. Als alle dieven tenslotte in de klimop of in de onmiddellijke om geving daarvan een plaatsje hebben gevonden, is het lawaai nóg met ten emde. Helemaal rustig i$ het zelfs op een spreeuwenslaapplaats nooit. Tegen het ochtendgloren verlaten de vogels weer successievelijk de slaapplaats en begeven zich weer naar hun diverse standplaatsen in stad en land. Lastig verdrijven Dezer dagen las ik dat er in dc Rotterdamse diergaarde eveneens een dergelijke slaapplaats is en dat men zich beijvert om middelen te vinden om de vogels voorgoed te verdrijven- Dat zulks niet gemak kelijk is, zal men intussen wel on dervonden hebben- Ik weet maai één goed middel en dat is: twee maanden wachten, want dan houden de spreeuwen er van zelf mee op. Begin april, soms nog eerder, vertrekken de buitenlandse deelnemers al naar hun haardsteden en de dieren, die in ons land hun bakermat hadden, lossen zich lang zamerhand in paren op teneinde voor de instandhouding van de soort te gaan zorgen. De buitenlanders hebben oen hele reis voor de boeg, want nngproe- ven hebben bewezen, dat eon groot deel van deze vogels afkomstig is uit Finland en de Baltische landen. Toch op de vlucht. Het komt niet vaak voor, dat we gedurende de hele maand januari jkieviten in de polders aantreffen. Altijd zijn er in december of januari wel enkele dagen van strenge vorst, die de kieviten noodzaken om een veilig heenkomen te zoeken. Precies tot de laatste dag van junari heb ben ze het volgehouden, maar toen werd het hen wat al te bar en zijn zij in ijltempo zuidwaarts gevlogen. Jammer, want jk had al een stille hoop. dat we het zeldzame feit zou den beleven, dat we de hele win ter door kieviten zouden houden.. Het is n.l. zó, dat zelfs de door vorst verdreven kieviten tóch in dc eer ste helft van maart weer terug keren. De laatste dag van de vorige en het begin van deze maand hebben zodoende voor minder prettige ver rassingen gezorgd voor de vogels en vooral voor de watervogels ziet het er somber uit. Nog daags voordat de strenge vorst begon zag ik bij de Vijf slui zen eon stuk of dne futen en twee dodaarsjes zwemmen en duiken dat het een lust was. Ik hoop. dat ze zich nog tijdig in veiligheid hebben kunnen stellen. Ook hoorden we voor de vorstin- val al verscheidene merels zingen en dat brengt je eigenlijk al een beetje in voorjaarsstemming Dit is nu wel met één slag veranderd. Gelukkig is de temperatuur weer een graad of tien gestegen, maar niettemin nog onder het vriespunt. Enkele kapmecuwen hebben zich reeds in hun voorjaarstenue gesto- ken en daar kan zelfs de strengste vorst niets aan veranderen. Sommige exemplaren zijn n.I. in - het bezit van een fraaie chocolade- bruin gekleurde kop en naar gelang j we dichter bij de lente komen, zal j het aantal bruine koppen met de dag toenemen. Dat is het voorjaars- of prachtkleed der kapmeeuwen. Voor jaar in de kop De koolmezen hadden vóór de vorst ook al het voorjaar in de kop en zelfs nu waagt het er wel eens eentje een kort liedje te zingen. Voor hen is overigens de voedsel- voorziening geen probleem. Zonder moeite kunnen zij zelfs tijdens strenge vorst aan de kost komen en niet in het minst dank zij de door vogelvrienden verstrekte pinda's, cocosnoten of vetballen. Even weinig moeite heeft mijn vriend de grote bonte specht, die ik Helpt, helpt Tenslotte moge ik de lezers drin gend verzoeken om zolang het vriest óf wanneer er sneeuw ligt de vogels een handje te helpen om door de moeilijke tijd heen te komen. Strooit u wat vogelzaad hjstervoer of brood kruimels op daarvoor geschikte plaatsen en de vogels zullen er dankbaar gebruik van maken. Voor al geen stukken of stukjes brood want daar weten ze, "mdai het door de vorst spoedig keihard wordt, geen weg mee. Spreeuwen en merels houden erg van klein gesneden korstjes kaas en rotte appels en let u er vooral goed op, dat het voer zó geserveerd wordt, dat de vogels tijdens de maaltijd niet door katten overvallen kunnen worden. Hoe het verder ook zij, de volgen de maand is weer de lentemaand en als dan het weer wat meewerkt zien wij in die maand de kieviten, grut to's en tureluurs weer in de polders hun baltsvluchten houden. Daarover de volgende keer meer. A_ DE JONG. Kapmeeuw in prachtkleed fTOT onder de hanebalken in Arcade moeste» we gisteravond klimmen om ae teken- en schildersvereniging „De Studievrienden" in eigen domein op te zoeken en om te horen wat schilder-leermeester Jaap de Raat te vertellen had over het onderwerp „Van kindertekening tot kunstwerk''. In de entourage van het grote schildersatelier, met tekenen schilderwerk van de leden tegen de 'balken, met potjes en pannetjes en allerlei sch.il- dersbenodipdheden, met een hoorbaar snorrende potkachel, in de gezellïg- rommelige omgeving van het eigen huis dus, klonken de woorden van de zwart-gebaarde schilder reeef. en aannemelijk. Stellig zullen de 25 leer lingen uan jonge kerels tot rustige huisvadersiets van deze lezing hebben overgehouden en met des te meer animo aan het schilderen slaan. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 2—s uur: IJzeren buis; bos touw; grijze sjaal Te bevragen bij de vinders Zwarte kat met witte pootjes, v Noort, Julianalaan 112; wit rnwielpompje, H. Goudaopel. Gasstraat 28 a: rozenkrans, F Lupêr, v. o&tadelaan 46 b; vulpot lood, j Middelburg, Julianalaan 86 at vulpen,'D- Komijn, Kerklaan 13. Kethel; rozenkrans, de Pater. West Molenstraat 6 Kethel: sleutels aan kettinkje, Go- tink, L. de Coïlngnystraat 18 a; ïasbril. V- Koogje J. v. Lennepsira3t 15; bril. Molenaar, concierge school Pr. Mauri ts- - straat 15: portemoftnaxe. Schra. Put te rshoeksestr. 4fi; ger. tas. A. Langen dijk W. Frankeiandsestraat 150 a; portefeuille met inhoud. Lokermans. Parallelweg 90; bruine aktentas, Groenendaal, P.K.O. laan 114 a; bruine herenglacè <R)_ F. den Bnnker, Antb MuJisstraat 14 a; ge ruite sjaal, kleuterschool Leliestraat {af halen tussen schooltijd); 1 paar gele kinderwanten. Kol ben Vlaardmgercl«k 77; 1 paar schoenen en sokken. Poot, "Wattstraat 6; brume damesglaeê (K). de Biuter L. Kerkstraat 13: 1 paar blauwe damesbandschoenen. Borst. Nas- saulaan 3j zwarte damesglacé (L), Lem- son. IJsselmondesestraat 9; 1 paar bas- ketballscboenen. A. v. Seters. Aleida- straat 86; I kinderwantje, K. v, d. Stel, Alb Thymstraat 80 b; 1 paar rood ge blokte kinderwantjes Polderdijk, Co- pernicuspleln 4 a: 1 paar witte kmdcr- wanten, H. Brugman. W. Brouwerstraat 38 a; i paar kinderwanten en groene want, A. Sliedrecht Geervbetsestraat 22 a; rood-wit kinderwantje, w. Krul. Alb. Thymstraat 86; 1 paar bruine be- renglace's, Wasman. Goereestraat 15 a; 1 paar groene wanten. Eshuts, Juüsna- Jaan 81 b; 1 paar gele "wanten, A. v. d. Harg Ant. Muijsstraat 110; gele want (R), D Wiese Groenweegje 7 a; bruin groen gestreepte Sjaal, H. Pasman, Hoogstraat 44; Idnderhandschoen en witte want J. v. Marion, Kotterdamse- dijk 201 aj grijze muts, J. Zandwijk, Villastraat 20; zwart damesjack, p. Jan sen Ant. Muijsstraat 39; aantal zleken- coupons, Slep v. d Elststraat 7 a; be drag aan geld, N. v. Hoorcn, Fr Hals- plein »b; waterpistool Sprengers, Tuinlaan 16; I paar biokschaatsen. F. de pater, St. Liduinastraat 52 e; schaats, A- Gamaat v. Dijckstraat 12 b; slede, v. Dommelen. Prof. Aalberselaan 36; ijzeren pijp, concierge Grensflat, Rot- terdamseduK. ,,WSj zijn maar eenvoudige mensen, ouderwets en zonder -ismen, die het schilderen zien als een aangename vrije tijdsbesteding en dre nog niet toe zijn aan het spelletje van „Ik zie, ik zie. wat jij niet ziet," zo sprak de secretaris van de. vereni ging, de heer P- J. Bans, 'die een speciaal woord van welkom richtte tot de vertegenwoordigei"s van de schildersgroep „Centauer" uit Vlaar dingen en Baeti, de schilderende personeelsleden van Gusto, Ongecompliceerd met eigen woor den vertelde De Raat vervolgens over gangbare opvattingen in de schilderkunst, zo nu en dan onder broken door het storten van kolen in de kachel, of het abusievelijk ne men van een slokje terpentijn in- plaats van water. Daarbij legde hij de nadruk op de kinderlijke sfeer, het open staan voor indrukken, de spontane reactie, waarin het gaat om het spel en niet om de knikkers. Iets wat ook geldt voor de „grote" kunst. Hij las iets voor uit het hoofdstuk over het kind van het boek oan Herman Hana ,,Het schouwtoneel der schilderkunst" en lichtte de „zeepbel-achtige sfeer tussen droom en werkelijkheid^ en de onbevangen oorspronkelijkheidwaarin het kind leeft, toe mei ruwe schetsen op een bord en tekeningen van zijn zoontje. Het eerste begin van het kind, de leken- en krabbelperiode is een lust. uiting, waarin het later onbewust groeit naar kleuren en vormen. Het opgroeiende kind tekent onvolko men en geeft daarin toch meer dan de werkelijkheid. TT ET wordt een begripstekening, ■IT die vaak het essentiële duide lijk laat uitkomen, hoewel ouderen daarin vaak willen corrigeren. Dat is echter onjuist vooruit lopen op de tijd en maakt het kind maar onzeker, omdat het aan zaken als perspectief e.d. nog niet toe is. Ook weer met voorbeelden sprak de heer De Raat over de ontwik keling en verschillende perioden in de kunst, waarin hij zo nu en dan terugviel op de kinderlijke uiting, die hij b.v. aanduidde bij de vroege „primitieven", die het opzetten van een groep en het ont breken van schaduwwerking met kinderen gemeen hebben. Bekende bijzonderheden en feiten over versckillende perioden en schil ders werden door spreker op eenl eigen wijze gepresenteerd, waarbij hij er de nadruk op legdedot de zuiver naturalistische weergave al tijd bijzaak is geweest en de gees telijke inhoud ook, bij dode voor werpen de hogere waarde, de adel van het schilderij bepaalt. Schilderen is geen beroep, maar een roeping en volgens zijn eigen vis re moet ieder naar voren brengen wat hij te zeggen heeft Met de mo derne en abstracte kunst, waarin kleuren en lijnen zelfstandig een eigen rol gaan spelen, is de schilder kunst weer teruggekeerd tot zijn uitgangspunt. De lustuiting van het kind, het loutere plezier in lijn en kleur is hierin tq achterhalen. De moderne kunst heeft zeker zijn recht van bestaan, zolang het een eerlijk spel blijft, aldus de heer De Raat Apothekers nachtdienst; Apotheek M, M. H. Evers, Lange Haven 81. Bellen btf ongeval: G.G. en GJ3 Tuin laan 81). telefoon 69290 Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve maan dag! van 9.30 tot 4.30 uuzr en iedere avond (behalve woens dags en zaterdags) van 1? tot 8.30 uur Zondags gesloten R.k. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend Iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur. Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur Zondags gesloten. Stedelijk Museum: Schilderyen-ten toonstellingen van de „Start"- groep (tot 20 februari) en van Karei Appel (tot 27 februari). Geopend dagelijks van 2 tot 5 uur, ook des zondags van 2 tot 5 uur. Op woensdag- en vrij dagavond van 7—3.0 uur, BIOSCOPEN Passage, 2, 7 en 9.15 uur: „De brug gen bij Toko-ri", Monopole, 2. 7 en 9 uur: „Saadia". VOORSTELLINGEN Tivoli, 8 uur: S.V. en H.V, Schie dam, contactavond. Irene, 8 uur: Leger des Heils, film „In opmars". De Amstelbron, 7 uur: N.V. werf Gusto, film en lezing. In de maand januari werden in de Openbare Leeszaal en Biblio theek in totaal 20.360 boeken in om loop gebracht (vorig jaar 18.534) 9.446 romans, 5.492 studiewerken, 5.422 kinderboeken (vorig jaar res pectievelijk 8.873, 4.803 en 4.858). De uitlening was als volgt ver deeld (tussen haakjes de cijfers van het vorige jaar): Centrale biblio theek. Lange Haven: 10.584 (9.391) d.i, 6.320 romans en 4.264 studiewer ken; jeugdafdeling: 3.654 (3.187) d.i. 2544 kinderboeken en 1.110 kinder studiewerken; filiaal Dwarsstraat: 472 (453) d.i. 305 romans, 67 studie werken en 100 kinderboeken; filiaal Lorentzlaan: 3.165 (3.288) d.i. 1.602 romans, 932 studiewerken, en 631 kinderboeken: uitleenpost Kethel: 1.416 (1.233) d.i. 576 romans, 151 stu diewerken en 689 kinderboeken; uit leenpost Weeshuis: 243 kinderboe ken (204); uitleenpost ziekenhuis: 303 (353) d.i. 295 romans en 8 stu die werken: correspondentschap Maasdijk: 523 (425) d.i. 348 romans, 70 studiewerken en 165 kinderboe ken. Het aantal houders van leeskaar- ten bedroeg 4.185 (vorig jaar 40S2j en het boekenbezit was 51.217 (vo rig jaar 51.392). Het bestuur van Volksonderwijs bericht ons dat er een grote propa- ganda-feestavond wordt gehouden op donderdag 16 februari a.s. in de grote zaal van „Musis Sacrum", Lange Haven. De S.O.T. voert op: „Daar klopt iets niet," blijspel in drie bedrijven door Wilfred Massey. Kaarten worden de leden aan huis aangeboden, en zijn bij de bestuurs leden verkrijgbaar. Esperan toagendo Jaudon, ïa 9an de februaro. Ni kunvenos kaj legos kune „Sennacïu- lon" ce familio v. Gink, Ploegstr, 19. Kunportu vian lastan organon. De heer J. J. de Kaper te Schiedam is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht geslaagd voor het candidaatsexamen veeartsenijkunde. In Monopole: Het driemanschap Comel Wilde, Mel Ferrer en Rita Gam trekt in „Saadia" eensgezind van leer tegen bijgeloof, epidemie en banditisme, die de plaatselijke toestand in Frans Marokko verpesten. Henrik (Mei Ferrer) is lid van de koloniale me dische dienst en is in Marokko ge komen om de inlanders van hun ziekten, en hun bijgeloof te bevrij den, In dit streven wordt hij trouw ter zijde gestaan door de moderne vorst van de streek Si Lahssexi (Cornel Wilde). Ook het schone Berber meisje Saadia (Rita Gam) krijgt hij ala medestandster, nadat hij haar helle ven heeft gered en haar aan de in vloed heeft onttrokken, van een booswichtige tovenares."Saadia laat er geen gras over groeien om de nobele dokter haar dankbaarheid te bewijzen. Een. lading kostbare serum, die door bandieten is on derschept, brengt zij te bestemder plaatse, na eventjes de bandieten leider om zeep te hebben gebracht. Met het geneesmiddel wordt een epidemie bedwongen en schijnt niets meer in de weg te staan om de Berberschone in de armen van de dokter te doen. belanden. Wie dat denkt heeft echter geen rekenig gehouden' met de onstui mige vorst, die zwaar gewond na een roofoverval ter neder ligt en ijlend aan zijn liefde voor Saadia ruchtbaarheid geeft. Hij herstelt en het dorp viert met veel praeht en praal zijn huwelijk met het Berber- meisje. En dokter Henrik, als ge lukkige toeschouwer zo staat ge schreven heeft zijn bestemming gevonden. Het eerste dames-zevental van de Scbiedamse volleybalclub „S.V.C." heeft in de afgelopen dagen een paar prachtige successen geboekt. In Rot terdam wisten de S.V.C.-dames het nog ongeslagen Concordia de eerste nederlaag toe te brengen; na zeer spannende strijd zegevierden de Schiedamse dames met 31. In eigen zaal moest HVC het on derspit delven en toonden de SVC- dames zich de sterks ten. door ook deze wedstrijd met 31 te winnen. Dit eerste team heeft nu wel aan getoond tot een der sterkste teams uit de Ie klasse te behoren. SVC staat nu op cïe tweede plaats van de ranglijst met slechts twee punten achterstand op Concordia. Een keu rige prestatie voor 't eerste jaar in de le klasse. Dames 2 kon 't tegen leidster Ram- menlaars niet bolwerken, en moest met 3l de eer aan de Rotterdamse dames laten. Heren 1 speelde een spannende strijd tegen het team van EVCH— Olympia en kon met moeite een 22 gelijke stand als eindresultaat boeken Het 2e heren-team viel uit de toon door in een zeer slechte partij volley, bal tegen ZVC 2 uit Rotterdam de zege met 4—0 aan de ZVC-ers te laten. Heren 3 verloor met de klassieke cijfers 40 van USC 2, terwijl de junioren op fraaie wijze hun tweede plaats in de rangschikking verdedig den door het Rotterdamse DOS met 40 te kloppen. Het programma voor deze week luidt:. 3 februari, Shell 2—SVC 2 (dames); 9 februari, SmashSVC (heren); 10 februari. SVC 2Concor dia 2 (heren) en 10 februari, SVC 3 Tenaco 2 (heren). Tot Steun in deu'Strijil speelt „Graaf Janus" De Schiedamse arbeiders toneel vereniging „Tot Steun in den Strijd" houdt op 11 februari, aanvang 8 uur, een toneelavond in Musis Sacrum. Opgevoerd zal worden de dolle klucht van Jack Bess „Graaf Janus". Na afloop is er een gezellig samen zijn voor leden, donateurs (trices) en introducé's. Laatste spelregèltest De Schiedamse Scheidsrechters Vereniging geeft vanavond in het Volksgebouw de sluitingsavond van de junior-spelregeltests. Spreker is de heer J. Bijloo, voorzitter van de afdeling Rotterdam. Aanvang 7.30 uur. In de tweede ronde van het biljarttoernooi om het kampioenschap eerste klasse van het district „Schiedam" waren de prestaties aanzienlek minder dan op de openingsavond vorige week maandag. Vier van de acht deel nemers bleven zelfs beneden de minimumgrens voor deze klasse, 4.50. De enige speler, die niet in de algehele malaise deelde, was de Maassthlzer A. v. d. Maareï, die in 14 beurten het te spelen aantal caramboles (206) vol tooide. Met Van der Maareï bleef ook Van Soelen nog ongeslagen, doch het moyenne van de Bellevuespeler ligt veel hoger Zeer teleurstellend waren wel de verrichtingen van Hekman, die kans loos van Van Soelen verloor, en van Oostveen. die na vorige week met 8.00 moyenne te hebben verloren, thans won met.... 4.25. DE PARTIJEN In de eerste avondpartijen bleef de kwaliteit van het geleverde spel ver beneden de verwachtingen, wel begon Van Soelen (Entre Nous, Schiedam) met een cpenir^aserie van 30 en liet hij in de 4e speelbeurt 21 aantekenen tegen Hekman (Het De ontdekkingsreiziger Lode van Gent heeft langzamerhand ook tn Schiedam alle zalen ontdekt, waar hij over zijn talrijke reizen kan spreken. Maandagavond was deze gezellige causeur in geöonia Tivoli, tvaar hij sprak voor de leden van de personeelsvereniging van Hoek's Zuurstof- en Machinefabriek. Deze vereniging heeft ongeveer 400 leden; er waren evenwel een honderdvijf- iig belangstellenden. De wegblij vers hadden schromelijk ongelijk, Uit zyn arsenaal van filmmateriaal heeft de heer Van Gent, die jaarlijks maanden door Afrika zwerft, een j prachtige smalfilm m vijf gedeelten over een tocht door de Belgische Congo gehaald. Voor de vervaardi ging van deze documentaire heeft de heer Van Gent de allerbeste mede werking gehad van zijn landgeno ten. Het Belgische gouvernement stelde er speciaal helikopters voor beschikbaar. Spreker noemde rijn lezing „Tus sen vulkanen en wilde dieren". Het geheel is een prachtige filmische be- schrijving van dit land, dat met I Stanley als eerste. nog slechts enkele tientallen jaren bekend ge bied is. Hier in het hart van Afrika ondernam de heer VanGent rijn voettochten naar de eeuwige sneeuw. Groots is vooral de flora in de fraaiste kleurenschakeringen. Een sensatie zyn de opnamen uit het vliegtuig; gekeken wordt in de ziel van een krater waar het immer onrustige vuur ligt Grote gebieden van de Congo zijn nog oerwoud, er is een vochtig, tro pisch klimaat. De oppervlakte is 80 maal Nederland. Er is een rijke flora en nog een behoorlijk geva rieerde fauna; het land is vrucht baar broodvruchten, mais, bana nen. cassave, palmbomen, rubber, koffie, cacao de bodem herbergt schatten aan edele metalen, en waardevolle mineralen. In dit uitge strekte land is een bevolking onge veer zo talrijk als Nederland, waar van enkele tientallen duizenden blanken. De aanwezigen genoten zeer van de duidelijke en fraaie kleurenfilm en de daarbij door de heer Van Gent vlot en met veel fei tenkennis gegeven explicatie. De voorzitter van de personeels- verenigmg, de heer Th. Kouwenho- vcn, sprak een kort welkomstwoord. Op 12 mei organiseert het bestuur een grote feestavond in Lommerrijk te Rotterdam. De jaarlijkse feest avond, het jaar daarop, wordt iets bijzonders, omdat dan het tienjarig bestaan zal worden gevierd. Oosten, Vlaardingen), die er volko men uit was, doch juist door het falen van zijn tegenstander behoefde de Schiedammer zich niet bijzonder in te spannen. Hij de enige, die werkelijk libre. di. klein spel, poogde te spelen won onbedreigd. Hek mans 18 in de 30e beurt en 22 in de nastoot knapten zijn moyenne nog een beetje op. Hij bleef nog binnen de le klas grens. Van Soelen 200 31 30 6.45 Hekman 164 3i 22 5.29 Aan de andere tafel sleepten Oost. veen (Het Oosten) en Van Buuren (L. E., Maassluis) zich moeizaam naar het einde. Langzaam nam de Vlaardmger een kleine voorsprong, die hij tot het einde toe behield. Van Buuren had in deze partij werkelijk onfortum. Zelfs de winnaar bleef be neden de moyennegrens (4.50—7.00). Oostvcen 200 47 20 4.25 v. Buuren 157 47 26 3.34 Van der Maareï (Bellevue, Maas sluis) was de held van de avond (in de tweede serie avondpartijen). Reeds met de aanvangsserie 37 gaf h(j blijk met ernstige bedoelingen van Maassluis naar Vlaardingen te zijn gekomen. Zijn tegenstander, Kooy (Sluis, Schiedam), kreeg geer moment gelegenheid zich te ont plooien. Volkomen onbedreigd won v. d, Maarel, voor wie maandagavond nauwelijks moeilijkheden bestonden. Piquees en trekstoten, alle werden door hem met verbluffend gemak opgelost, v. d. Maarel 200 14 37 14,28 Kooy 58 14 15 4.14 Tegen een volkomen falende L. Croeneveld (Bellevue) kon P. Eiken broek (Pleinzicht, Schiedam) ook niet tot een grootse prestatie komen, hoewel hij volkomen onbedreigd won, Opmerkelijk was wel, dat Eikenbroek slechts een paar maal poedelde. Eikenbroek 200 34 25 5.88 Groene veld 98 34 12 288 GEBOREN: Joannes W. I»., z. V. J. A. M. Melchers en H. P. C. Dubbelman; Ronald J.. z. v. P, van Veen en C. E. van Zwieten; Phi- lippina, d.' V. 'Ph. Touw en H. Trouw; Anna A., d. v. T, de-Bruin en J. Verlinde;-,Robbert H., z. v. B. de Kruif'en A. de Vreugd; Ja- comina J., <1 v. H. *t -Hart én H. R. Richters; Gerardus H. S., z.- v. A. Nïjveen en Th. J. C, P. Löke; Johannes A., en Antonius P., twee- lingz. van A. J. Beekmans en J. J. Govaers; Johannes P., z. v. W. J. Jansen en W. M, Warnawa; Doreen L„ d. v. C. J. de Wit en C. J. Helfciers; Dirk, z. v, D. Korbyn en A. de Kloe. OVERLEDEN: M- Bruinsel, 1 jaar: A. v. d. Heide, 80 jaar, wed. van K. de Jong; F. M. Harrer. 58 jaar, vr. van H. J, van Gerven: M. B. Stoltz. 91 jaar, wed van W. de Wolf. Door z(jn 80-jarige broer G, W. weg te trekken, wist de 68-jarige H. W. gistermiddag tc voorkomen, dal de oude man in de berm van de Jtotterdamsedijk in de omgevtng van het pompstation door een uit zlln koers geraakte bestelauto aangere den werd. Beide oude heren stonden aan de kant van de weg te wachten toen een bestelauto, bestuurd door J. van der B. uit Rotterdam, stopte om een aantal voetgangers te laten overste ken, Achterop kwam echter een vrachtauto met aanhangwagen, die plotseling moest remmen, doorgleed en de bestelauto zo'n duw gaf dat deze doorschoot over het rijwielpad tot m de berm van de weg, waar de gebroeders W. stonden te wachten. G. W. gaf zijn broer een krachtige ruk aan de arm, waardoor deze het evenwicht verloor en met het hoofd op de straat terechtkwam. Na in het Gemeenteziekenhuis onderzocht te zijn, kon de 80-jarige naar zijn wo ning terugkeren. De bestelauto werd aan de ach terzijde zwaar beschadigd, de vracht wagen bestuurd door A, van der B. uit Mijdrecht, kreeg geringe schade. Rijwiel gestolen Toen de scholier H. den U. gister middag zijn fiets wilde pakken, die hy aan de Oostsingel had neergezet, was deze verdwenen. Na een korte ziekte werd heden bevorderd tot Heerlijkheid, onze lieve Tante ANNA VAN DER HEIDE Weduwe van de heer KorneUs de Jong in de gezegende ouder dom van 80 jaar. Lulu Island (Canada): E. K. HanaVan Zon H. Hana. Schiedam, 4 februari 1956 Lange Haven 87 B Geen bloemen De overledene ligt opge baard in het Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan 75 Bezoektijd dinsdag 7 febr. nam. 6 uur- Uitvaartdienst in de zaal van het Leger des Heils. Lange Haven no. 27, op woensdag 8 februari des v.m. 10 uur, van waaruit om elf uur de begrafenis stoet zal vertrekken. Een gedenkdienst zal plaats vinden op woens dagavond 8 februari s.s. te 8 uur, in de zaal van het Leger des Heils. Orthoped. chirurg AFWEZIG tot 20 februari D. DE BRUIN Oranjestraat 9 Schiedam Tel. 6S43I Ten gerieve van onze lezers hebben wü de mogelijkheid opengesteld om onder de kleine advertenties tegen een vergoe ding van 0.25 administratie kosten, annonces op te nemen tot een maximum van 20 woor den voor verloren voorwerpen en weggelopen huisdieren. Deze advertenties kunnen uitsluitend tegen contante betaling aan ons bureau worden opgegeven. Fabriek: SINGEL 142-150 - TEL. 69929 KOSTUUM Chem. reinigen en model persen 3.75 JAPON 3 (glad model) Aflevering binnen enkele dagen Gevraagd voor spoedige indiensttreding een HAANSTRA IM-ENEXPOKT N.V. Hoogstraat 148 Schiedam GEVRAAGD; voor volledig wijk. Vast Joon en gunstige provisie-regeling. voor de bediening van halve broodwijk. Aanmelden dagelijks, Kethelstraat 10. GEVRAAGD bij voorkeur bekend met woningtextiel. Uitvoerige sollicitaties onder no. B 3279, Adv.bur. J. Grijseels Jr., Nwe Binnenweg 166, Rotterdam Te koop aangeb. Wie echt kiezen wil, heeft geen keus. Die moet naar „Scllngen"._Scharen, messen. Gero Specialist. Broersvest 57. Telefoon 55193. Uw mes of schaar bot? „So lingen" slijpt en knapt ze op. Slijperij en Staalwaren- handel „Solingen". Broers- vest 57. Telefoon 55183. Een goed gesorteerde ,biblio< theek, steeds voorzien van de nieuwste boeken, is Lees bibliotheek-Kantoorboekhan del Modern, Boerhaavelaan 124, Telefoon 68415. Peraoneel gevr. Gevraagd voor direct Schiedam enkele gerouti neerde typistes (gehuwd geen bezwaar). Gehele week beschikbaar. Aanmelden, tel. 56213. Werkster gevraagd voor een dag of enige voormiddagen, per week in klein gezin. Aanmelding gaarne na 19 uur. v. Nimwegem Singel 198 b, Schiedam. Auto's - Motoren Rijwielen Moffelen van rijwielen, ge demonteerd. gemonteerd m. bijlevering van nieuwe ket- tingkast, spaken, spatborden en jasbeschermer, f 37.50. Frans Waltman, Rotterdam- sedijk 240, tel. 68948. Koopt een bromfiets bij Leijte, het zal u niet spijten. Wij hebben voor u; NSU, Victoria, Berini M 21, Baia- vus, Centro, Kreidler. Wij leveren op gemakkelijke be taling. Leijte, Swammerdam- singel 25, Dr Wibautplein 49, Diversen Alles op het gebied van glaf in lood. „Aa-Ve" Glas-in- loodbedrjjf. West Franke iandsestraat 16, tel, 66280.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1