ZORG JUIST NU HEEL GOED VOOR UW AUTO Duizend gemeenten meen WILDE GANZEN DOOR KOU BEDREIGD Geregelder produktie van speelfilms? „club Regering wacht op advies Radioraad over reclame t.v. ERWTENSOEP ,'itmiHsatp Duizenden dieren apatiscli van ellende geworden Stemmenwinst voor Britse liberalen Marokko wenst geheel eigen regering Jan van Ees viert 40-jarig jubileum RADIO EN T.V. Elfstedentocht in TV-gesprek MINISTER CALS KOMT MET PLANNEN Radioraad zal adviseren over zendtijd voor WD, CHU en ARP Koopman krijgt 3y2 jaar voor brandstichting RHE UMATIEK Kloosterbalsem Niet-uitwisseling van gevangenen wordt betreurd Hebt u '11 lantaarnpaalgarage? N.S. in slag tegen de winter Russisch-Oostenrijks akkoord over Donau Thans twee negers gearresteerd in Tuscaloosa Lang geleden #/ERM0GÈN£ Twaalfjarige redt huis Alleen HONIG maakt 'TCr CïTo ZAANHAOIL HAMEA Beslissing over interpellatie uitgesteld Donderdag 16 februari 1956 3 (Advertentie LM.) WONDEROLIE Weg met ^ohandlge UKdoomrVnpen en •gevaarlijke scheermesjes.-. Een nieuw' vloeibaar middelNOXACORN. neemt de pfjn weg In 60 eeconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende'benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Llkdoommiddel van .1.85 bespaart U veel ellende ffiOi Koningin Elizabeth van En geland heeft op een tuinfeest' by 'het gouvernementsgebouw in Nigeria, kennisgemaakt met Afrikaanse vrouwen. De vor stin droeg bij het stralende weer '71 luchtige zomerjapon. Ongetwijfeld zullen haar ge dachten vaak uitgaan naar haar vaderland, dat op het ogenblik geterroriseerd wordt door de: barse vrinter. - ^lJIJilÜiNII,'IlljillI(iJlli!iilIi;||[!!igi{|3f-;ilIIDiJin[lii1!lt(llUII1.n)iilt|il!l!!f>,.'|n.f}lliL'illili!iEli^ (Van onze correspondent) LONDEN. BU drie op dinsdag gehouden tussentijdse verkiezingen in Gainsborough, Hereford en Taun ton hebben de conservatieven over al de zetels behouden, maar In alle drie districten met aanzienlijk ge daalde meerderheden. Alle districten bij elkaar geno men daalde het conservatieve stem- menaantal met 7.4 en steeg het Lar- bour-stemmenpercentage met 0.7 procent en dat der liberalen met 6.7, Reden tot wérkelijk juichen hebben dus eigenlijk alleen de liberalen. In Taunton waar bij de algemene ver kiezingen wel, maar ditmaal geen liberale kandidaat was, daalde de conservatieve meerderheid van 5542 tot 657 stemmen. Een resultaat, waar over op haar beurt de Labourpar- tij niet ontevreden is. Ben Joessef in Parijs PAKIJS, rDe sultan van Marok ko, Mohammed ben Joessef, is gis teren in Parijs de besprekingen over de toekomstige onafhankelijkheid van zijn land begonnen met de eis, dat Marokko herenigd dient te wor den onder een uitsluitend Marok- regering. Marokko is op het ogenblik in drie zones verdeeld: bet Franse protecto raat, dat het grootst is, Spaans Ma rokko en het internationale Tanger. De sultan zei, dat er voor'de Marok kanen geen werkelijke en aanvaard bare vrijheid kon bestaan tenzij bin nen het kader van de volledigheid van het Marokkaanse grondgebied. Ben Joessef heeft de Fransen-in Marokko verzekerd, dat hun rechten, belangen en vrijheden volledig ge waarborgd zuilen worden. HILVERSUM. De AVRO zal de acteur Jan van Ees, die op 2 maart .60 jaar' wordt,' op zondagmiddag 4 maart tijdens een receptie in de AVRO-studio huldigen, mede in ver band met zijti 40-jarig, toneeljubi- leut" Jan van Ees heeft o.a. voor de AVRO-uitzendïngen de figuur van Paul Vlaanderen gespeeld. Er heeft zich een huldigingscomité gevormd, waarin o-a. zitting hebben de direc teur van de AVRO, de heer D. Rep- ko prof. dr. E. C. J, Mohr, Constant van Kerckhoven, hoofd .van de hoor spelkern der Nederlandse Radio Unie en Kommer Kleyn, hoorspelregisseur van de AVRO, De jubilerende acteur zal op 5 maart de hoofdrol vertolken in een radioscoop-hoorspel en voorts op 6 maait voor de AVRO-microfoon jpreken in de rubriek „ik geloof, dat.. T)AT was .goed .werk van de .tv-. mensen gisteravond. Op de her haling van het Elfstedentocht-jour naal volgde een. boeiend studio-ge sprek over het onderwerp van de dag: de uitslag van de Friese mon sterwedstrijd. Aan de ene kant.van discussieleiderSiebe van der Zee zaten drie mannen van het fcop- kwintet: Jeeii Nauta, Aad de Ko ning en Wijnhout. Aan de andere kant de journalisten Aad van Leeu wen, Dick van Bommel en Jan Cot- taar. Duidelijk en zon der omhaal ver telden de schaat sers, waarom ze het besluit, hadr den genomen om met elkaar over de eindstreep te gaan: ze vonden het leuk om na de gezamenlijke krachtsinspanning een gezamenlijk resultaat te boeken. Geen kijker zal na deze uitzending dit vijftal gebrek aan sportiviteit kunnen verwijten. De felheid, waarmee de heer Van Leeuwen aan het slot van het ge sprek .van leer trok, was. heel wat minder overtuigend dan de rust, waarmee Jan Cottaar zijn oordeel formuleerde. Met deze uitzending heeft de Bus- sumse televisie blijk gegeven oog te hebben voor de actualiteit, 't Was voor de kijkers overigens een druk ke dag gister: 's middags eerst het op 'n enkele storing na goed ont vangen beeidverslag van de inter landwedstrijd. in Bologna., daarna een aantrekkelijk kinderprogramma op de Haagse Hokij-banen en na de extra-uitzending van het NTS-jour- naal een filmprogramma met als hoofdschotel een alleraardigste En gelse comedie, TYE KRO gaat op vijf zondagavon- den. te beginnen met 39 febru ari, een door Jan Starink naar het meesterwerk van de Italiaanse schrijver Alessandro Manzonï „De verloofden" bewerkt hoorspel uit-, zenden. In deze roman over twee gelieven, die telkens nieuwe hinder palen ontmoeten op hun weg naar het huwelijk, heeft de schrijver, de toestanden in. het Italië van een eeuw geleden gehekeld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de Twee de Kamer heeft minister Cals meegedeeld, datt hij binnen enkele, weken uitgewerkte plannen verwacht die beogen .tot een geregelde produktie van speelfilms in Nederland drie per jaar te geraken. De aandrang van. de r.-k. socia list Wjllems om er voor te waken, dat uitsluitend artistiek en cultu reel verantwoorde films zouden, worden geproduceerd; ontmoette bij hem enige tegenkanting, „Wie tot een geregelde produktie wil komen, moet. het risico van een gevarieerd peil aanvaarden," .zei hij tot de so cialist.-."- Ook het verlangen van de socia list naar een subsidie voor het ex perimentele toneel; wees hij, zjj 't voorlopig, af. Hij: wilde .eerst' af wachten wat er de komende maan-, den. zou gebeuren. De heer Wil- lems kon dit standpunt van ..eerst kijken, dan de centen" niet erg waarderen. Hij wees er op, dat reeds gelden voor het Zuide lijk Toneel zijn uitgetrokken, terwijl nog niet zeker is of een goed gezelschap gevormd kan worden. Minister Cals stelde toen aan het gezelschap „Theater" verhoging van het subsidie tot. het peil van de westelijke- gezelschappen in uitzicht, op voorwaarde, dat 'dan ook pro- TWEEDE KAMER Zaak „oude meesters DEN HAAG. De rechtbank heeft de 35-jarige koopman D. S. uit Zoetermeer wegens opzettelijke brandstichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek. De officier van justitie had vier jaar geëist zonder de aftrek. De rechtbank heeft aangenomen, dat S. in maart 1955 opzettelijk brand heeft gesticht in zijn auto, waarin hij vier schilderijen van oude meesters zou vervoeren, ten einde gelden te innen van de ver zekering, die hij op deze schilde rijen had afgesloten. 5.. die opzet ontkende en beweerde, dat de brand was ontstaan .door kortslui ting, heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. vincis en. gemeenten hun bijdragen zouden opvoeren. De liberale mevr. Fortanler, die er op had gewezen, dat verschei dene vooraanstaande acteurs- dit seizoen niet aan een gezelschap verbonden 2ijn, kón hij weinig an ders antwoorden, dan dat wij hier nu eenmaal geen „staatstheater" bezitten, dat acteiirs eh actrices in dienst neemt. Ook kwam weer de aanvraag van de V.V.D., de C.H.TJ. en de A.R.P. om zendtijd ter sprake. Minister Cals antwoordde dat hij nog op het advies van de Radioraad wacht. Met deze mededelingen, behaalde minister Cals een b'eter onthaal bij de Kamer dan." met zijn verdediging van. het onderwijsbeleid. Van ette lijke zijden werd hem lof gebracht voor hetgeen hij. speciaal tén be hoeve van de kunsten, had willen (Advertentie Md.) Uvspit,, Uw lendenpijn weg met Acker's Kloosterbalscm, die Jjy ander de Huid doordringt en Uw pijn;verdrijft. Spoedig zegt gij: DEN HAAG. De Nederlandse regering betreurt het, dat Indone sië thajis niet wil onderhandelen over de uitwisseling van gevangenen Men wijst er op, dat juist Indonesië de besprekingen over dit onderwerp geheel buiten het kader van de con ferentie te Genève wilde houden. De twee ministers van Buitenland se Zaken zouden het voorstel tot uit wisseling van arrestanten tegen ver oordeelde Indonesische" infiltranten op Nieuw-Guinea, verder uitwerken. Dat men thans in Djakarta deze hu manitaire kwestie afhankelijk wil stellen van de politieke verstand houding,. wordt onbegrijpelijk ge acht. Als ii de „lantaarnpaalgarage" *4 hebt verkozen boven een sfciting tussen muren, of u bent gedwongen uw auto-in de open lucht te loten staan, zorg dan juist nu-heel goed voor hem. In deze periode van sneeutu, wind en vorst heeft hij meer dan ooit uw attentie nodig. Zet uw wagen by vriesweer al- tijd met de „kop" uit de icind. Zit de motor achterin, feeer dan de staart uit de windrichting. Ook als er anti-vries is bijgevuld of als de radiator {5 afgetopt. Ge bruik bij vastgevroren portieren nooit geweld. Ontdooi de randen met wurm water en veeg daarna vooral de rtibberranden goed droog. Zitten de portiersloten on der het ys, dan is u?arm water ook al maakt men er gebruik van eigenlijk taboe. Glycerine oj al-, cohol zijn de enige goede midde len bij het aanpakken van deze fcuiaal. Vastgevroren ruitenwissers Als u vastgevroren ruitenwis sers hebt, bedenk dan, ddt die dingen teer zyn. Maak ze voor zichtig los. En Iaat de wissers noott sneeuwruimen" De elek tromotor, 'die ze veelal aandrijft, krijgt het dan veel te zwaar en het gevaar voor doorbranden is niet denkbeeldig. Als de wissers los zijn, is de bevroren ruit nog daar. Laat het hete water maar in de boiler, want als de ruit springt, kost dat heel icdt meer dan het weinig je keukenzout, gly cerine 0f alcohol, waarmee deruit even gemakkelijk zijn lastige extra laag kwijtraakt. Water en anti-vries Natuurlijk uerdujynt er ook in de ivinter koelwater. Als de radia tor van tyd tot tyd u'Ordt byge- vutd, vergeet dan niet ook een iveinig anti-vries bij te schenken. Waar water verdwijnt, gaat ook anti-vries verloren. Niet alleen u maar ook uw accu heeft een slechte rijd. De slechte start in de urineer vergt ontzettend veel van hem. Komt er geen be weging onder do motorkap, Iaat dan de starterfcr.op met rust. De startmotor neemt veel te veel stroom af: na tien minuten is dc elektriciteitsroorrand op. Slinger de wagen liever als daar ten minste nog gelegenheid voor is met de hand aan. Een an dere oplossing.' Draait de motor van uu? buurman teel, dan kunt u hem om een duu-tje vragen. Maar zorg dan act de beide bumpers goed aansluiten. Alleen Citroén- óezitters moeten blijven slingeren. Aanduwen kan hun kroonuriet en pignon kosten. Voor Deux Che- veautjes" uit dezelfde fabriek geldt dat bezwaar niet, maar, dank zij hun centrifugaal-koppeling, zal het. aanduwen niet al te best lukken- Bent u. .in het gelukkig bezit van een garage? Rijdt uw trou we vriend bij thuiskomst dan di rect in zijn stal. De koude start voor de rit van huis naar het onderkomen bekomt de motor slechter den ccn lange nacht bui ten slapen. Vervolg ran pag. I hebben ons daarvan' gisteren nog kunnen overtuigen bij een bezoek aan het z.g. O.K.B., zoals de diénst- uitdrukking luidt. 't Overkoèpelingsbuxëau, dat wordt ingeschakeld, zodra de Treinen en Locomotieven Regelings-bureaus in de acht inspecties vaa dé Neder landse Spoorwegen voor moeilijkhe den komen te staan, die in hun ge volgen verder reiken dan hun eigen inspectie. Zoemende telefoons, op grote rollen gemonteerde schema's die een volledig overzicht, geven van de treinenloop in 24 uur, gekleurde spelden, op tabellen geprikt, die u wel sterk de indruk geven, dat u bij de generale staf van de treinen loop beland bent en een dienst-ter- minologie waar uw oren van klap peren, dat' zyn zo de voornaamste kenmerken van deze van leven gon zende ruimte, die in. de dagen, die wij thans beleven een compleet gek kenhuis schijnt te worden. Hier be schikt men over een .volledige ken nis van de positie van alle trein stellen en locomotieven. Hier weet men welketreinen defect geraakt zijn enwaar 2ij zich bevinden. Van hier uit worden allemaal via het eigen telefoonnet terstond maat regelen genomen om andere treinstellen en andere locomo tieven naar de vereiste punten te dirigeren. Maar als dt weersomstan digheden de defecten tot een: mas saal verschijnsel maken wordt het laten rijden van de treinen een puz zel, waar zelfs het Overkoepelings bureau niet uit kan komen ofschoon men daar het laten rijden van trei nen, met behulp van de telefoon, toch eigenlijk als zijn vak be schouwt MOSKOU. De Sowjet-Unie en Oostenrijk hebben een overeenkomst inzake de scheepvaart op de Donau. getekend. De Sowjet-Unie was het laatste land, dat nog niet een derge lijke overeenkomst met Oostenrijk had gesloten. Oostenrijk hecht veel waarde aan deze overeenkomst, die het Oostenrijkse schepen mogelijk zal maken de Donau tot de Zwarte Zee te bevaren. 1 1 55 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Na 23 jaar propa ganda heeft de duizendste gemeente zich aangesloten bij het Registra- tuurbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dat bete kent ,dat men tn alle gemeenten op drie na op dezelfde toyzs het ar chie/ heeft ingericht met een zaaks- ge wijze ordening in dossiers, die oueral in het land dezelfde numme ring hebben. Een gemeente-ambtenaar, die nu naar een andere gemeente overgaat is daar meteen in het archief thuis. Bij besprekingen tussen gemeente besturen over bepaalde kwesties pakken de gedelegeerden in elke gemeente de dossiers met dezelfde nummers. Bij de overgang van de werkarchieven naar de oud-archie ven kunnen de oud-archivarissen nu heel gemakkelijk het kaf van het koren schelden en de dossiers met blijvende waard gemakkelijk samen voegen met overeenkomstige dos siers van andere gemeenten. De geschiedschrijving zal er dus wel bij varen, vooral door het laat ste voordeel, dat des te groter is, omdat ook door het Rijk dezelfde registratuur en een soortgelijke on derverdeling zyn aanvaard. Bij ze ven departementen heeft mén deze registratuur al ingevoerd, bij de overige is men nog aan de voorbe reiding daarvan bezig. Het registratuurplan is ook overge waaid naar de West. De heer "P. Noordenbos, directeur van het Re gistratuurbureau heeft de archiva rissen in de Nederlandse Antillen op weg geholpen. Spoedrg hoopt hij ook naar Suriname te gaan om ook daar de overheidsarchieven van zijn schepping te laten profiteren. De duizendste gemeente is een mijlpaal, die. de heer Noordenbos nimmer gehoopt had te zullen be reiken. Niet omdat zijn archiefsys teem niét de voordelen oplevert welke het belooft, maar omdat het aantal gemeenten door samenvoe- :ing en opsplitsing geleidelijk slinkt. Was dit aantal een paar jaar ge leden nog 1050, nü zijn. er nog .maar 1003. Welke de duizendste gemeente was, valt niet'eens te zeggen. Amei- de en Tienhoven, die onder één bur gemeester, staan traden op I fe bruari gezamenlijk toe. TUSCALOOSA. In de Ameri kaanse universiteitsstad Tuscaloosa, waar enige tijd geleden relletjes ontstonden rond de negerstudeate Autherine Lucy, hebben zlcb gis teravond opnieuw ongeregeldheden voorgedaan. Twee negers, de broers Arthur en John Washington, zijn gearresteerd, omdat zy een blanke student gesla gen. en geschopt zouden hebben. Het tweetal wordt poging tot moord ten laste gelegd. Volgens de politie zou den de broers de student hebben mis handeld om Autherine Lucy te wre ken. l/lï, V,J bC putte zijn grappen werkelijkheid. Bén gebeurde verhaaltjei 7 OUDEN kleine kinderen in dé A* loop der eeuwen veel ver derd zyn? Ik bedoel: nieth hun j jes, maar'hun wézeru Wijzere p sen dan ik zullen misschien antwoord toeten op deze vraag dié) in mij opkwam bij het lezenvam een heel oud blaadje, dat tfc onlang* in een antiquariaat kocht J Het werd in 1826 te Wenen geven om de gemiddelde man té vermaken. Nou, dat ging 130 jaap geleden in elk geual wèl heel an dera dan tegenwoordig, of voelt, u iets by een mop als deze: „Een Weense jongeman schreef aan zijn moeder op het platteland: het enige nieuwe in Wenen wordt gevormd door de glasruiten, daar de storm de oude allemaal heeft ingewaaid De auteur van dit moois, de heer Castelli, roept in een advertentie ieder, die iets aardigs heeft beleefd op, om bij hem te verschijnen. Hij namelijk uit d« van zijn waar verhaaltjes vond ik tref fend genoeg om u vanavond even over te vertellen. Op een sneeuwdag glijdt een rijks dame uit in een der witte straten van de stad en wordt opgeholpen door een passerende vrouw. Een volksvrouw. Zij ts arm en woont met haar dochtertje van drie jaar, in een slop. De rijke dame, getroffen door de betoonde hulpvaardigheid, toil iets terug doen. Zij noteert hei adres van de vrouw en de volgen de dag kiept haar lakei op de deur van de nederige v:oning in het slop en brengt een pop voor het kind. Tot zover is het verhaaltje alleen maar èng. Maar dan vertelt de schrijver honderddertig jaar geleden: Die pop was heel duur en elegant gekleed. Een dag lang speelde het kind er vol overgave mee. Toen leg de zij het reschenk weg en keek'er niet meer naar om. „Waarom speel je nou niet met de pop?" vroeg de moeder terbaasd. Waarop het onaanzienlijkebleke kind ec'.atant bewees dat ze een klein vrouwtje-in-aanbouw was door te antwoorden: ,£e is veel mooier dan ik". KRONKEL (Advertentie IM.) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert over&L De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. DODE WAARD. Aan de tegen woordigheid van geest van xtfa twaalfjarige buurjongen dankt de landbouwer Van G. het behoud vaa zyn woonhuis met aangebouwdo schuur. De jongen hakte namelijk een gat In bet dikke Us, voordat da brandweer arriveerde om een feil© brand In de boerderij van Van G. te blussen.'..' Helaas was het niet'mogelijk de veeschuur, waarin de brand is ont staan, te behouden.-Het vuur ha<J zelfs reeds zo"n - grota omvang ge nomen, dat zestien stuks rundvee niet konden worden geréd. (Aduertentis IM,},. (Advertentie I.M.) de echte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden 58 cent (Van een onzer verslaggevers) NVMANSDORP. Het le ven va n ■■■acht'a tienduizend wilde ganzen is de inzet van een strijd tegen de verwoesten de kracht van de kou, die sinds enkele dagen icordt gevoerd in de ambachtsheerlijkheid Cromstrije bij. Numansdorp in de Hoekse Waard. Zelden zag men -zoveel van deze uiterst schuwe dieren bij elkaar. Zel den ook zullen zij er door de combinatie van strenge vorst en veel sneeuw zo slecht aan toe zijn geweest. Dagelijks rijdt jachtopziener J. A. Ballen- gooier daarom met een vracht wagentje vol met gerst, tarwe, haver enz. door de polder. Het is een rit van enkele uren: een moeilijke en zeker geen onge vaarlijke, rit langs bevroren en tos- gesneeuwde polderweggetjes, die nu eens onder langs de dijken lopen maar er dan via veel hobbels en zeer veel vreemde bochten boven op kruipen. Het wagentje laat zich echter niet tegenhouden. Hotsend, glijdend en glibberend rijdt het elke dag zijn traject, dat wordt gemar keerd door een kilometerslang spoor va.- voedsel. D': ganzen (riet, kol-, en grauwe ganzen, voor een groot deel uit Us- Tand, Finland. Scandinavië, ja 2elfs uit Siberië voor dekou naar ons land gevlucht) zitten al in koppels van vele tientallen en laten zich tot op enkele dentallen meters benade ren. voor zij -traag en sierlijk op de wieken gaan,. Na het passeren van het voer-strooiende wagentje vallen zij onmiddellijk weer terug op'hun oude plek. Dit trage reageren is een slecht *eken: de vogels voelen zich ellendig en uitgeput. Behalve langs dê wegen en dijken van de am bachtsheerlijkheid. hebben zich ook bij duizenden verzameld op een groot stuk bouwland. Diverse soor ten, die elkaar anders heel slecht verdragen, kruipen nu 20 dicht mo gelijk bij elkaar. Wij zijn gistermiddag meegereden met jachtopziener Ballengooier. Hij is een van de mensen, die meewerkt aan een snel maar grondig georga niseerde actie van de afdeling Dor drecht van de Koninklijke Neder landse Jagers vereniging. Hij is een van de contactmensen uit een net van jachtopzieners, boeren en mo lenaars in het watergebied rond Dordt, waar het waterwild bij tien duizenden dreigt te verhongeren of te bevriezen. Ziel en motor van de actie zijn de heren W. Versloot en V. E. van Loon, respectievelijk 'se cretaris-penningmeester en voorzit ter van de afdeling Dordrecht der Jagersverenieing. Al voor hevige vorst hebben zjj met jagersoog het landschap bij de grote stromen ver kend om de beste voederplaatsen uit te zoeken. Zij wisten, dat de fazan ten en patrijzen en het andere zui vere jachtwild wel aan hun natje en droogje zouden komen, omdat zij veelal op een beperkt gebied ver keren en meestentijds wel door de eigenaar van dat gebied worden, verzorgd. Het waterwild echter, dat vandaag nog in Noorwegen en morgen op de Oude Maas 2it moet zelf aan de kost zien te komen. Door hun verken ningsexpedities is het nu mogelijk, dat dagelijks en soms ook tijdens de nachten, groepjes-mannen de barre wildernis van bevroren riet, verra derlijk bomijs en onbetrouwbare sneeuwvlakten Intrekken om bij ve le honderden kilo's voer uit te strooien. Behalve de zakken- hebben de mannen ook lokeenden bij zich. Het is nl. niet eens zb eenvoudig het beweeglijke waterwild geregeld op een bepaalde plaats te concentre ren, temeer daar de eenden vooral tijdens de nachten fourageren. De lokeenden worden op de voeder plaatsen gezet. maar zo. dat zij het voer niet kunnen bereiken. Dat is i bestemd voor hun wilde broeders die *s nachts, aangelokt dcior het ge- j kwaak ver beneden hen omlaag.ko-t men. De ganzen zijn momenteel apa- tisch van ellende geworden en een j legertje mensen werkt"nu dag en nacht om deze ellende wat te ver- I zachten. 1 Kies het 150 gram in attractief strooipakje 68 cent "T Verviirtigd vaa dc ■lonkt** Cacao dt Zaan- mei hei voll* eacao-irom»! chte chocoladekorrels in échte chocola! DEN HAAG. Minister Cals heeft ten aanzien van de commerciële t,v. nog geen standpunt ingenomen. Hij heeft de leden van de Tweede Kamer gisteren meegedeeld, dat hij de tweede concessieaanvraag van een ven nootschap, die reclame-programma's wil gaan verzorgen (het betreft hier de T.E.M., Televisie Exploitatie Mij. red.) had ontvangen. Gewacht wordt op het advies van de Radioraad, die reeds verscheidene „hearings" heeft gehouden. Hoewel in het voorlopig verslag door „zeer veel leden" wel bezwaar is gemaakt tegen de commerciële t.v,, hebben de meeste K-VJP.-ers en P.v.d-A.-ers 2icb bij de kamerdebat ten niet uitgesproken. De heer Pe ters (K.V.P.) zei slechts, dat hij enigszins gealarmeerd was door de concessie-aanvrage. Uitvoerig is de bewindsman inge gaan op de misverstanden, die met de omroepverenigingen gerezen, zijn doordat de functie van regerings commissaris voor het radiowézen nog steeds vaceert. In het ontwerp- radiowet komt deze functie niet voor, maar mr. Cals zag geen moge lijkheid dit ontwerp nog voor de verkiezingen te behandelen. De bedragen,, die het snel groei end omroepbedrijf voor investerin gen ter beschikking kunnen worden gesteld, zijn zeer beperkt. Voor 1956 zijn zij op /S85.000 bepaald, voor 1957 zal dit bedrag moeten worden verhoogd. Ter ontlasting van de omroepen zou de luisterbijdrage verhoogd kunnen worden tot 15 a 18 mil joen per jaar. Gelet op de rust In het prijspeil voélt de regering hier echter weinig voor. Zou de Wereld omroep uit de Rijkskas gefinancierd worden, dan zouden de omroepver enigingen 5 miljoen meer kunnen krijgen. Zou de Kamer echter een dergelijke verhoging van de rijks uitgaven waarderen? Een derde mo gelijkheid Is afschaffing van de luis terbijdrage, met welker Inning ƒ3,5 miljoen aan kosten gepaard gaat. Deze zouden bespaard kunnen wor den door alles via de belasting te laten .lopen. Over deze kwesties heeft de, mi nister nog geen beslissing genomen. Wel hoopt hij. binnenkort met de omroepverenigingen en de Wereld omroep tot een rondetafelconferen tie te komen over de mogelijkhe den tot samenwerking op" het ge bied van de studiobouw. (Adnertenria IM.) Geneest ruwheid én schraalheid Conflict in Stichting (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteTen de beslissing over bet interpellatieverzoek van de socialis tische fractieleider Burger betreffen de de besprekingen van minister Zijlstra met de werkgeversorganisa ties op de Hoge Veluwe en het con flict dat nadien in de Stichting vftn de Arbeid Is ontstaan, uitgesteld. Bij de behandeling van dit ver zoek deelde voorzitter Kortenhorst mee, da: de regering te gelegener tyd zelf mededelingen aar. dc Twee de Kamer zou willen doen. Naar wij vernemen heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. de hoer J. G. Suurhoff vanmiddag op zijn departement een informele bespreking gehad met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties, die in de Stichting van de Arbeid zijn ver tegenwoordigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2