WAT ZAL AANPASSING' PENSIOENEN GAAN BETEKENEN? er Met ijsbreker van Rotterdam naar Dordtse Merwekade Beslissing over mindering ligt hij bedrijfsfondsen Baden boet voor zijn getuigenis in zaak- Schim Bij dooi kan scheepvaart meteen op gang komen ELKE NEDERLANDER VRAAGT ZICH AF: Ook Malenkow bekeerd tot zware industrie President Harahap in radiorede over opzegging Unie Problemen rond l ouderdoms- voorziening i KOU? AKKERTJE SPUITCITROEN Befehl is geen Befehl meer Mil.oefeningen gaan door LEEUWARDEN lacht om grap met schilderij Echtpaar, dat zoek is, door ijs gezakt? Vooruit... achteruit; vooruit... achteruit Kp REISBEURZEN voor 5 auteurs ZWELLINGEN Opstand in Peru breidt zich uit Ministers bespreken uitbreiding van extra uitkeringen XaiercJag 18 februari 1956 3 (Van één onzer redacteuren) „WAT zal ik in totaal aan pensioen ontvangen, wanneer de wet op de ouderdomsvoorziening eenmaal in werking zal zijn getreden en de „aan passing" der bestaande- pensioenrege lingen aan de nieuwe situatie een feit zal zijn? Watkrijgt de gemeente werk man Pietersen en wat meneer Jansen, die ambtenaar is op een rijksbureau? Wat krijgt de winkelier Klaassen als kleine zelfstandige en wat krijgt dé arbeider Smit, die in een bedrijf werkt, waar geen pensioenregeling bestaat? Hoe staat het met dokter .Marmer, die jaren geleden reeds voor zichzelf een ouderdomsverzekering sloot en hoe met de weduwe Van Dijk, die verzetspensioen geniet? Deze en dergelijke vragen stellen zich ontelbare Nederlanders, nu het wetsontwerp van minister Suurhoff bij de Tweede Kamer in behandeling is, nu bekend is, dat de regering vasthoudt.aan de le januari 1957 als datum, waarop de nieuwe regeling van kracht wordt en tevens bekend is, dat de indiening van een wetsontwerp tot regeling van de aanpassing der pensioenen van het overheids- en semf- overheidspersoneel wel niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Men weet het: in de wet op de ouderdomsvoorziening wordt de aan passing de pensioenen niet gere geld. Er worden slechts wettelijke maatregelen ten aanzien van het overheidspersoneel- in uitzicht ge steld en voor het overige deel-der bevolking wordt de aanpassing der pensioenen overgelaten aan. ja aan wie? In het oorspronkelijke wetsont werp aan de werkgevers. Maar daartegen zijn, blijkens het Voorlo pig Verslag, in de Tweede Kamer zoyeel bezwaren gerezen, dat de minister op -dit punt eigener be weging zyn plannen heeft herzien. Zoals bet wetsontwerp er nu uit ziet. zijn het niet - de werkgevers, die de pensioenen moeten aanpassen doch de bedrijfspensioenfondsen. Hoe, dat wordt.niet wettelijk voor geschreven. De overheid laat het volkomen aar< de bedrijfspensioen fondsen z e 1 f over of zij. om een voorbeeld te noemen het bodem- pensioen, dat na 3 januari 195? aan iedere Nederlander van 65 jaar en ouder wordt uitgekeerd, "wolled i g op de bedrijfspensioenen in minde ring willen brengen, gedeeltelijk, of in het geheel niet. De overheid heeft slechts bepaald, dat deze aanpassing binnen twee jaar na het- in werking treden van de wet haar beslag moet- hebben ge kregen. Géén exact antwoord Dit alles heeft natuurlijk tot ge volg.. dat wanneer de werknemer Bakker, die bij de N.V. Onderne ming zyn dagelijks brood verdient, weten wil hoe groot nu zijn totale pensioen zal worden, er geen mens in Nederland is. die hem daarop een exact antwoord geven kan. De wetgever niet. zijn werkgever niet en niemand anders. Maar dat be tekent geenszins, dat Bakker nu half, februari '56 nog geheelv' inde mi|i vaart, en dat; et op dé; vragen,, die'; door. hem. door Pietersen én' Jansen, door- Smit en de weduwe Van, Dijk en.:door ontelbare andere landgenoten gesteld worden, geen enkel antwoord mogelijk, zou zyn. nauwkeurig-cijfer zal roert ve len hunner moeten onthouden, óm dat de bedrijfspensioenfondsen en voor zover het *t overheidsper soneel, betreft de Tweede Kamer het.laatste woord hebben, toch valt oyer de komende hoogte der pen sioenen zeker nog wel het een en ander oo te merken, temeer, waar een aantal bedrijfspensioenfondsen de aanpassing nu ai geheel geruis loos hebben voltrokken en men zich dus aan de praktijk kan spie gelen. Tjvce vragen Twee vragen zijn het, die iedere Nederlander bovenal bezig houden, wanneer hjj aan de komende pensioenen denkt: 1. Zal het bodempensioen in z(jn geheel op de bestaande pensioenen in mindering wor den gebracht? 2. Zo nee, wat gebeurt er dan in de categorie, waartoe ik behoor?. Laat ons zien, wat wij hier op aan Jansen en Bakker, aan Smit en aan dokter Marmer, alsmede aan de weduwe Van Dijk kunnen antwoorden. Overheidspersoneel De aanpassing van het pensioen van de ambtenaar Jansen, maar ook dat van de gemeentewerkman Pie tersen. van een onderwijzer, van het personeel in diénst ener pro- vincie, enz, enz. zal geschieden bij MOSKOU., Georgi Malenkow, die een jaar geleden als premier aftrad na kritiek op zyn politiek ten gunste van de lichte industrie, heeft vrijdag verklaard, dat de zware industrie de belangrijkste factor voor de ontwikkeling, van de economie van het land is. DJAKARTA In een door alle Indonesischezenders uitgezonden rede heeft de Indonesische minister president Harahap gezegd, dat zijn land geen vervreemding met Neder land wenst. De mislukking van de besprekingen tussen beide, landen waren volgens Harahap een gevolg van het feit, dat „Nederland-met van ganser harte alle banden'met Indo nesië kon loslaten". Het besluit tot opzeggingvan de Unie was, zo zei Harahap, mede ge-- baseerd op de wens „aan alle oor zaken van haat en vrees tussen de twee landen" een einde te-maken.-D,e minister-president, verklaarde zich voor het baseren van toekomstige, be trekkingen op het uitwisselen van •ambassadeurs. .T,:nrkik-i nr.ir.m:imv11 een speciale wet. waarvan het ont werp nog moet worden ingediend Of bij een grote pensioenhooglc en bij een volledig aantal dienstjaren (de gunstigste omstandigheid dus) het bodempensioen volledig in min dering zal worden gebracht, moet worden afgewacht. Er is reden om aan te nemen, dat dit inderdaad het gevai zal zyn, tevens om aan te riemen, dat by geringere pen sioenhoogte (lager percentage van het laatstgenoten salaris en kleiner aantal dienstjaren) naar evenredig heid minder van het bodem pen sioen za] worden afgetrokken. Men veronderstelt ook. dat tegelijk met een vermindering van het gewone .pensioen een verhoging van het we duwen pensioen zal geschieden, om dat dp premiebetaling voor de ou derdomsvoorziening voor haarzelf,- voor een weduwe een extra-ver plichting vormt- Werknemer in bedrijf met pensioen fonds Hoe zal de positie zijn van Bak ker. wanneer hij eenmaal zijn werk zaamheden bij de N.V. Onderneming heeft beëindigd? Hoe dc positie van al die andere Bakker s, die samen het overgrotp deel van de Neder landse werknemers uitmaken? Bij het bezien van hun positie moet het volgende worden bedacht: toer. de bedrijfspensioenfondsen als padde stoelen uit de grond schoten, was reeds bekend, dat er een definitieve regeling van de ouderdomsvoorzie ning zou komen. Vandaar dat bijna alle bedrijfspensioenfondsen in hun statuten of reglementen een be paling hebben opgenomen, waarin staat, dat uitkeringen krachtens een algemene ouderdomsvoorziening op de pensioenen in mindering kun nen worden gebracht. Die clausule is er natuurlijk niet voor niets. Aangenomen mag worden, dat de bedrijfspensioenen haar zullen toe passen. Verwacht,wordt, dat ook zij minder zullen aftrekken, naarmate de pensioenhoogte (in verhouding tot het laatst genoten salaris) ge ringer is of de betrokkene een ge ringer aantal dienstjaren heeft. Voor zover een aantal bedrijfspensioen fondsen de aanpassing reeds heeft doorgevoerd, is het veelal zo ge gaan. dat het verzekerd pensioen bedrag hetzelfde bleef, doch dat een verschuiving geschiedde ten gunste van het werïüwenpensioen. Ook is hier en daar na vermindering de pensioenpremie verlaagd als andere mogelijkheid. Werknemer in bedrijj zonder pensioenfonds: Het. is duidelijk, dat de oude dag voor de arbeider Smit. die in een bedrijf zonder pensioenfonds werkt, minder rooskleurig zal zijn. dan voor zyn collega Bakker van de N.V. Onderneming. Maar in één opzicht verkeert hij in een gelukkige po sitie Hij behoeft zich geen zorgen te maken, dat zijn'pensioen met het bodempensioen zal worden vermin derd. Heeft hij echter zelf een ou- derdomsverzekering gesloten, dan is er voor hem dubbel reden om ver heugd te zijn. Hij ontvangt het bo dempensioen plusde uitkering krachtens de door hemzelf gesloten verzekering, Kleine zelfstandigen en vrije beroepen: In dezelfde 'betrekkelijk „zor genvrije" omstandigheden (maar dan natuurlijk onder geheel andere omstandigheden» ais de arbeider Smit. verkeert de winkelier Klaas zen of bevindt zich dokter ..Marmer: hebben zij zelf een ouderdomsver- zekering gesloten, dan ontvangen zij de algemene ouderdomsuitkering plus de uitkering van hun verze kering. Wednive met verzets pensioen: Wat de weduwe Van Dijk en haar lotgenoten betreft: zekerheid om trent déze groep is er niet, Br be staat bij sommigen de verwachting, dat het bodempensiocn niet op hét verzetspensioen. in .mindering zal worden gebracht. Oud-Indisch ambtenaar Wat tenslotte de oud-Indisch amb tenaar Havelaar en zijn collega's betreft, ook voor deze categorie komt er een wettelijke regeling Stem in kapittel Na deze uiteenzetting en opsom ming resten ons nog slechts twee algemene opmerkingen. Dc eerste houdt verband met eventuele ver hogingen van het bodempensioen, die mogelijk zijn. omdat dit. gelijk men weet, „waardevast" is gemaakt. Dergelijke verhogingen van het bo dempensiocn zullen volgens hot wetsontwerp ouderdomsvoorziening niet mogen worden afgetrokken van de gewone pensioenen, wanneer die verhoging geschiedt; nadat de be trokken pensioengerechtigde het be drijf eenmaal als gepensioneerde heeft verlaten. Ook geeft het ont- werp-Duderdomsvoorziening reeds aan. dat bij een onvolledig aantal Advertentie I.M.) Een opkomende U voelt U weer "stralend dienstjaren naar evenredigheid min der van de pensioenen mag worden afgetrokken. Dc tweede opmerking betreft het feit. dat het de bedrijfspensioen fondsen zijn. die de aanpassing tot stand zullen brengen. In dis be drijfspensioenfondsen hebben ook de werknemers een stem in het ka pittel. De regeling var, de aanpas sing ligt mede in hur. eigen handen. Dat is voor hen gunstiger, dan in het oorspronkelijke ontwerp was voorzien. Aan hen om van die gun stige. omstandiheid te profiteren. v (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Indonesische justitie heeft op ruwa wijze dB Neder landse arrestant Baden afgestraft omdat hij als kroongetuige in het proces- Jungsehlager in juni voor de rechter heeft verklaard dat de hem door politie en justitie met mishandelingen afgeperste.verklaringen vals waren. Zich onder bescherming van de rechter in het proces Jungschlager veilig wanend heeft Baden de hem afgeperste verklaringen welke zeer belastend voor Jungschlager waren ingetrokken, waarna hij in bet getuigenverhoor de werkelyke feiten stelde; welke voor verdachte Jungschlager .zeer ontlastend waren. Rechter Maengkom heeft deze hem klaarblijkelijk weinig welkome ont wikkeling m het proces gecorrigeerd, door Baden van meineed te beschul digen, waardoor Baden opnieuw voor onderzoek kon; worden uitgele verd aan de justitie welke hem het leven in gevangenschap reedseer der tot eeri hel heeft gemaakt. Sedert het ogenblik 'waarop Baden, weer in handen van zijn-beulen werd gesteld ishij achter een ondoor dringbaar rookgordijn verdwenen. Zijn verdedigster, mevrouw Bouman, krijgt geen verbinding meer met hem. Consulaire bijstand wórdt stel selmatig geweigerd en niemand, bui ten de vervolgende autoriteiten weet waar' Baden verblijf houdt. Van offi ciële zijde, bevestigde men ons. dat; herhaalde verzoeken om inlichtingen over - Baden door de Indonesische re- gering volstrektonbeantwoordblij—- vèii.-;.:-T:" Men' maakt zich.thans.aan Neder landse zijde over zyn lot ten zeerste ongerust. Baden bevindt zich thans immers in de handen van precies de zelfde ver volgings beambten, die, naar hij voor de rechter openlijk heeft verklaard, hem langdurig heb ben mishandeld, om hem verklarin gen ten nadele van Jungschlager af te persen, welke zij voor véroorde- ling van Jungschlager nodig meen den te .hebben. Dat de bezorgdheid over het lot van Baden geenszins ongerechtvaar digd is blijkt-uit het lót van andere Nederlandse kroongetuigen in de za ken Jungschlager. en Schmidt, die ja renlang door de.Indonesische justitie in gevangenissen werden vastgehou den, zoals de Nederlandse arres tant Kolk, die thans in Nederland is teruggekeerd. Hij is door dé Indonesische, justi tie losgelaten .als., een geestelijk vol strekt gebroken mens, dié als gevolg de onbeschrijfelijke mishandelingen, onmiddellijk na zijn, aankomst in Nederland iri eén inrichting voor geesteszieken moest worden opge nomen. f T~J ET leuke wapentje, dat ■'i heel in het geheim.werd uereeuuupd, is de Renault S, M het laatste produkt van de :jt Franse auto-industrie. Mét zes p van deze „Davphines" is een 1 weg lest op het eiland Corsica s gehouden. Omdat Renault een staatsbedrijf is, werd. het eiland gedurende deze proe ft tten voor nieuwsgierigen af- gesloten. De fotograaf was M echter slimmer dan de politie. De „5" heeft een ioatergekoel- 1 de, viet-cilinder kopklepmotor, i die. 'achterin is geplaatst. De 1 moie. snelheid bedraagt 115 H km. Vier personen kunnen er s ruim in' zitten, vijf krap. In Frankrijk gaat hij ongeveer 5700 gulden kosten. .n: lv;:. i' i-i :-rË? (Advertentie Of.) 10 citroenen ^geconcentreerd BONN. De nieuwe Westduitse soldaten mogen geen bevelen meer opvolgen, die tot het begaan van een misdaad zou leiden. Dit heeft de machtige parlementaire commis sie voor dc defensie beslist De commissie zei ook. dat een soldaat voortaan geen bevel meer behoeft uit té voeren, dat in strijd is mei de r menselijke waardigheid en dat de officieren geen 'bevelen meer zullen mogen geven, die niet in overeenstemming zijn met de in ternationale en - nationale wetten; en de militaire voorschriften.; Ook bij barre kou DEN HAAG De minister van oorlog is niet bereid opdracht te geven militaire oefeningen bij barre koude niet te doen plaatsvinden. Zo blykt uit het antwoord, dat de minis ter op een vraag van hetTweede Kamerlid Haken (CPN) heeft ge geven. De heer Haken had dc minister vragen gesteld naar aanleiding van hem ter ore gekomen gevallen van bevriezing, opgelopen tijdens oefe ningen in Venray in de nacht van woensdag 1 februari, en ook in kam pen en garnizoenen elders. Volgens de minister had tijdens de j oefening bij Venray een kapitein last gekregen van bevroren vingers en i oren. en van een korporaal was het topje van een teen bevroren. Beide militairen zouden volgens de be windsman daarvan echter geen blij vend letsel ondervinden. Ook bij enkele andere oefeningen was het inderdaad voorgekomen dat enkele militairen zich voor gedeeltelijke be vriezing onder medische behandeling hadden moeten laten stellen. GLASGOW. Een staking van drieduizend havenarbeiders te Glas gow. die dezer dagen was uitgebro ken. is vrijdag geëindigd. Vandaag is het werk op vijftig schepen, die door de staking getroffen waren, hervat Langs (ic oever ran de Nieuwe Maas ligt temidden t;«n vast en drijvend ijs een woonschuit een zaam tn de grote ijswoestijn. T EEUWARDEN lacht om de nasleep van AMSTERDAM. Het zoeken naar het vermiste echtpaar Hooger- werf, dat donderdagmorgen van huis ging om een wandeling in liet Amsterdamse Bos te maken is gis teren tot zonsondergang voortgezet. Dc politie helt steeds sterker over tot de veronderstelling, dat het echtpaar op de Nieuwemeer door het ijs is gezakt. Zij hééft. 'nl. voetsporen van een man en een. vrouw in de sneeuw gevonden, die op een bepaald punt vrij dichtonder'.dewal bij het Amsterdamse bos plotseling op houden Om enige zekerheid te hebben of dit de voetafdrukken van de heer en mevrouw Haoger- werf waren heeft dé politie oog met behulp van een schoen van mevrouw Hoogerwerf dit' spoor ge controleerd, waarbij kwam vast te staan, dat de. schoenmaat overeen stemde. Het ijster plaatse is in tussen al momenteel ui tentoon stelling van werken van de Hage naar W. Hussem die twee weken in Museum Prinsenhof is gehouden. Daai ..heeft namelijk tussen de ten toongestelde doeken onder de titel „Moeder en Kind" een schilderij ge hangen dat niets met kunst te ma ken had en dat slechts bestond uit een paar lijnen, door een grapjas m'enkele minuten met: verf op pa pier gezét .Aldus onthult het dag blad Ons Noorden. Het'moet volgens dit dagblad zo zijn geweest, dat een onbekende in een onbewaakt ogenblik het valse schilderij aan. de muur hing. terwijl de heer Hussem doende was schil derijen op te hangen. Hij deed dit zelf omdat niemand in Leeuwarden kón navorsen wat de onderkant en wat 'da bovenkant van de schilde rijen zou zijn. De reden waarom Leeuwarden lacht -is dat 'er over het algemeen weinig waardering voor het werk van de schilder bestond maar dat de vervalsing, gemaakridyor. iemand die niets met de schilderkunst te maken heeft, zeer. veel lof. oogstte en zelfs door èen bestuurslid van de Maatschappij tot Bevordering van dé Schilder- en Tekenkunst, die de expositie had georganiseerd, een ver ademing werd genoemd. - (Van onze correspondent) met sneeuw bedekte schotsen r— de Merwekade in Dordt bereikten. RALINGSEVEER De1 Bij Hen'drik'Ido Ambachl za! het i eerste vaste ijs, maar daarmee Z\vare ijsgang Op do xwie- had de motor van de Duitsland niet ren heeft de binnenscheep- veel moeite. Slechts een. enkele keer -ii was het nódig voor kapitein: Blom- vaai t nagenoeg &eh,eel 3arn- steel om de schr0ef voile, kracht acb- gelegd, maar,, de in de havens tcruit te laten: draaien, teneinde nog van Rotterdam en Amsterdam binnenkomende zeeschepen moeten toch worden gelost. VV7 AT-verder stroomopwaarts wer- Daarom worden de sleepsehe. pen en de op eigen kracht va- brekers gebouwde sleepboten Turkije rrndp hinnenschenon in dp ha- onDuitsland goed-in hun element, rencie omnenscnepen in ae na- Na t zocke werd het Dad terujï. mét grotere snelheid- op het ijs- te. klinnen afstevenen. DEN HAAG De minister van O- K, en W. heeft reisbeurzen van 2500 toegekend aan de auteurs Max Croiset voor zijn novelle „Etages", Cees J. J. TI. .M. Nooteboom voor zijn gedichtenbundel „Kleine cantate van het voortdurend overlijden" en E, M. Janssen Perlo voor zyn essay „Hux ley's ideologieën". Reistoelagen van 1000 heeft hij JP toegekend aan Hans Andreüs voor dik geworden zijn gedichtenbundel „Uiteindelijk" dat het ondoenlijk is tot dreggen I en Eric Terduyn (pseudoniem) voor over te gaan. zijn novelle „Dossier". vens toch vast geladen en cloèn tijdelijk - dienst als opslag ruimte. Varen kunnen zij echter niet. Maar opdat zij na het invallen van de dooi zo snëT mogelijk hun lading op de plaatsen van bestemming kun nen brengen, worden gedurende de vorstperiode de belangrijkste vaar wegen opengehouden. Een daarvan is de verbinding tussen Rotterdam en Dordrecht. We zijn meegevaren met een groep ijsbrekers, die tot taak hadden de opgestapelde en vastge vroren ysmassa's op Nieuwe Maas en Noord te breken, tot Dordrecht toe, Het waren de sleepboten Duitsland, Turkije, Rembrandt en Tollens, die 's ochtends vroeg, in het'donker nog. vertrokken. Het zou zes volle urén duren voor de schepen na moei zaam ploegen door de metersdikke, Na wat zoeken werd het pad terug gevonden dat .de vorige dag was opengebroken,: maar dat nu alweer was dichtgevroren. Op volle kracht liep de boot een kilometer „naar boven": Er komt. aan dit werk heel wat stuurmanskunst te pas: een spet van voor- en achteruit, dat door het schip moet worden gewonnen. Is de vaargeul van de vorige dag opengebroken, dan wordt begonnen met. 't trekken van banen door 't ijs, evenwijdig aan die geul. Op die wijze worden grote stuken ifs losgemaakt. Ja. inderdaad, gróte stukken; maar „de jongens", zoals kapitein Blom- steel de Tollens- en de Rembrandt noemt, die zorgen er wel voor dat ze met hun ploegen dat ijs klein krijgen. Voor de Dordtse Merwekade lag het ijs vele malen over. elkaar heen geschoven,, tot een dikte van enkele meters: vast aaneen gevroren, waar bij de sneeuw een handje hielp. Steeds weer- liepen de schepen vast, al wanneer ze nauwelijks tien me ter in de ijskorst waren doorgesto ten. Vooruit achteruit 'T'OT plotseling een ijspiaat van x wel 800 meter lang en 200 me ter breed zich losmaakte. Een ko lossale ijsschol, die het ijs over de strekdammen liet schuivén. „Jammer da-t die ijsplaat.los beeft gelaten," zei onderhavenmeester v.: d. Berg. Waarom? Vastzittend Ijs kan makke lijker worden gebroken. Vóór. de plaat losliet waren we ongeveer 150 meter van de kade; na het breken van de plaat, in'moten, bevonden de ijsbrekers zich meer dan 600 meter stroomafwaarts. „Nu is het zo gebeurd," zei de be manning van de Duitsland. En wer kelijk, binnen een kwartier nadat het schip, de grote plaat in tweeën had gespleten, was er van. de grote ijs vlakte niets meer over dan wat losse schotsen, die hun weg begonnen te zoeken naar. zee. De Beneden-Merwe zal niet wor den opengebroken; het is de bedoe ling bij het invallen van de dooi de bovenrivieren te breken en het ijs dan af te voeren via Nieuwe Mer- wede en Hollands Diep. Onderhaven meester v, d. Berg zei. dat men: op die manier verhindert dat het-. ijs door de Beneden-Merwede naar de Nieuwe Maas gaat. De kosten van het ijsbreken worden gedragen door de belanghebbende ondernemingen en het breken gebeurt in opdracht van het IJs-Comité. DEN HAAG Het telefoon, én teiegraafverkeér tussen de Scandina vische landen en Nederland en België is vrijdag enige uren gestoord ge weest. De storing, die werd. veroor zaakt door een defecte kabel in Zuid- Denemarken, is in de loop van de avond opgeheven. Tn een provinciestadje liep ik oen bioscoop binnen, omdat er zon vooroorlogse Nederlandse speelfilm werd vertoond, traarin allerlei da mes en heren over wie de geschie denis inmiddels heeft geoordeeld nog met vrolijke, jonge bekjes rond.- stoeien, 't Was een komische film, natuurlijk we z\jn altijd voor zichtig geweest met geld. Hoe ko misch kon je aan dc even slecht bezette als verwarmde zaal nau welijks merken, want een lachje viel maar zelden te vernemen. De twee vrouwen naast me schenen zelfs principieel van iedere mani festatie van vrolijkheid te hebben afgezien. 7.e zaten dik en cl een beetje middelbaar te somberen, als familie in het eerste rijtuig en be gonnen mij om die reden juist een beetje te intrigeren, toen een van de twee toch geen weerstand bleek te kunnen bieden aan een scène, waarin een kelner per ongeluk een glas bier uitschonk over het hoofd van een nog altijd befaamde Ne derlandse acteur. „O, neem mé niet kwalijk mees ter", sprak de kelner op het doek met koddige tuxlruk. De vrouw had een vreemdeknar sende manier van lachen. Toen ik opzij keek, zag ik dat het huilen teas. En hóórde ik de vriendin zeg gen: „Hè toe, Marie, laat het je nou niet: zo aanpakken". ,Jk ga even weg", oei de vrouw bedroefd. Ik. moest opstaan - om haar te la ten passeren: Toen we weer zaten, zei de achtergebleven vriendin ver-, klarend ,Ja, met die kelner is ze verloofd geweest, ziet u. O, indertijd hoor. Tien jaar geleden is-te al van haar. weggelopen met een griet, naar het buitenland. Ze heeft er veel van geweten. En nou teil ze 'm nog eens zien en daarom, gaat se elke avond hier naar toe. Maarziet het 2élf, ze zit maar te huilen. Wat heb je er dan aan, nietwaar?" „Ja", zei tfc. „Kijk, daar heb je 'm weer", sprak de juffrouw naar het doek. wijzend, ,,'t Is een knappe man, dat wil ik niet wegcijferen. Maar hij doet. zwaar ddt, hè". Daar het duister haar mimiek roofde, kon ik niet.zien wat ze met „dat" bedoelde, maar het kelners- hoofd op het doek gaf me een in druk. ,,'t Was toch zo'n eigenaardig tiep hè", vervolgde de juffrouw, niet zonder tederheid. „Vrolijk hoor. Een echte wildzang. Maar nau nóóit eens serieus. Voórdat-ie kelner. u?erd, was hij in de verpleging, in 't zelf de ziekenhuis als ik. Van mij heeft- ie ook nog merk gemaakt. O jee. Maar ik wou niet. Hij was lui, me neer, lui .zijn eigen luis drukte hij nog niet dood. Het liefste wat. hij deed. was de hele dag maar kopjesthee lebberen, in zo'n zij- i kamertje. Maar dat mocht hij met. dat vond die hoofdverpleegster, niet goed. Want:hij was toch zeker ver pleger. Hij moest verplegen. Nou, als hij dan -weer stilletjes thee stand te drinken en hij hoorde d'r aanko- men, op de trap, weet u wat hij dan deed? Dan schoof-ie het raam op en dan gooide hij kop en schotel zo, hup, de gracht in. Die was vlak voor de deur, ziet u, dat was wel makkelek. En htj wou geen vies koppie achterlaten, want dan zag ze 't aa,het koppie." Op het aoek stond de kelner nu, breed van tors; stillekens mooi te iceren op de achtergrond van' een dans-scène: Je zaghem die gebro- ken kopjes niet aan. De gebroken harten wel: „Maar dat kostte rn servies", zei de juffrouw «aast me. „Vijf; zes koppen en bakken in de maand, dat kunt u wel nagaan. En op het laatst kwam het natuurlijk tóch uit. Zo. Nou is hij voor het laatst geweest." Marie kwam weer passeren, nog wat na-snuffend, maar. toch groten deels gerestaureerd. „Ga lekker zitten", sprak de vriendin hartelijk. „Hij komt nou echt niet meer". „Heb je nog gekeken naar 'm?" vroeg Marie. „Tuurlijk". „En?" ,JVou, 't blijft een knappe man". Het laatste stukje van de film - zwegen de vrouwen dromerig. KRONKEL. t Advertentie fJW I aan de grote teen Verwyder de oorzaak van deze kwaal voor dat koude en vorst ze verergeren. Het koude jaargetijde is een ware vijand.van., knobbels en zwellingen aan de grote teen: Verzorg uw voeten met Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pijn. op wonderbare wijze, heft de ontste king en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. LIMA. De opstand van troepen onder generaal Pereyra breidt zich snel door het noordoosten van Peru uit. Het garnizoen van Trajlllo, een belangrijke stad in het noordwes ten van het land, heeft zich ook bQ de opstand aangesloten. De stad Iquitos, W3ar de opstand begon, is nog steeds in handen van rebellen. De opstand komt in een period« van politieke verwarring ec onrust in Peru. Over ruim. drie maanden moeten, de- nationale verkiezingen worden, gehouden., dóch er: zijn nog geen- kandidaten. De pogingen om een nationale conventie.van de ver schillende politieke groepen te or- ganiseren om kandidaten - aaïi te wijzen, zijn mislukt President. Odria kan volgens d« grondwet geen nieuw ambtstermijn aanvaarden. Zijn huidige ambtster mijn loopt .28 juli af.., (Van onze parlementaire, redacteur) DEN HAAG By aanhoudende kou zal de ministerraad maandag be- raadslagen over de wenselijkheid van uitbreiding der maatregelen ten gun ste van hen, die tengevolge van de weersomstandigheden in nood drei gen te komen. - .U-TV"' Deze mededeling deed de.mlnister - MaatschappelijkWerk vrijdag in de Twèede Kamer - in antwoord op de. interpellatie van, dé communist Gortzak. Hij zei verder, dat-het niet is uitgesloten dat de'gemeentebestu ren de normen nog eens zullen be- zien. dre gehanteerd worden bh de beantwoording van de vraag, wie voor extra-uitkeringen In aanmer king komt A-.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2