Geen uniforme uitspraak van S.E.R. over achterstand in de lonen DROGISTERIJ STOND IN'EEN OOGWENK IN LICHTEREAAIE C v. Soelen handhaaft kandidatuur voor de ereplaats Winkelier wist vat olie weg te rollen Vier standpunten en vijf voorgestelde maatregelen J Serie van 103 en partij- gemiddelde van 22.22 Grote overwinning van v. Duyl en v. d. Plas EEN BRIL Koeriersters Aan onze lezers DE VIERSPELENKAMP Causerie voor de A.R.P.-jeugd Burgerlijke stand 18 Verduistering van hoogspanningskabel Petroleumkachel werd omvergegooid „De overloper": goede western Rijwiel gestolen Vrachtauto rijdt oude man aan Betere dienst op Grote Meren „Amersfoort" op strafblad Dr. A. L. J. Kunze onderscheiden i Meer aandacht voor liydró-therapi.e in badhuizen SCHIEDAM AFSLAG AFSLAG FEBRUARl-PRiJZEN Stoomververij VERHOEF le verkoopster naaister 2 Dinsdag 21 februari 1956 DISTRICTSKAMPIOENSCHAP BILJARTEN le KL. Maandagavond heeft Van Soelen in het toernooi om het districts- kampioenschap klein biljart libre (eerste klasse) zün aanspraken op de titel geaccentueerd door in slechts 9 beurten zijn partij tegen Kooy te be ëindigen met als hoogste serie 103, de eerste in dit toernooi roet drie cüfers. J»UO moyenne bedroeg 22.22. Het was tegelijkertijd een verbetering van zun beste persoonlijke prestatie (88 caramboles). Van Soelen was het enige lichtpunt op de over de geheel teleurstellende avond. Een kleine uitzondering willen wij maken voor Van Buurcti, die zijn eerste overwinning behaalde, waarin hij een serie van 36 caramboles op het groene laken legde. In de partij Van Buuren—Ejfcen- broek begon eerstgenoemde hoopvol met 15 van acquit, gevolgd door 18 in de 6e beurt en 11 in de 7e beurt. Daarna bleven beide spelers beneden het eerste klasse peil. Alleen de serie van Van Buuren in de 16e speelbeurt, 56. bracht enige opleving. Zij was goed gespeeld, alleen naar onze smaak met te groot spel. Door 23 in de 22e, 22 in de 24e en 19 in de 28e speelbeurt te scoren, bracht Eikenbroek zijn moyenne nog op een enigszins dragelijk peil. Ondertussen was op de andere bil jarttafel de partij tussen Kooy. die met 3 van acquit ging. tegen Van Soelen reeds lang beëindigd. Met nuttige series bracht de Schiedam mer het met een serie van 37 in de 6e beurt tot 90. Na een ongelukkig afgebroken 4 begon Van Soelen in de 8e speelbeurt aan zijn bijzonder goede prestatie. Spelend zoals libre behoort te worden gespeeld, scoor de hij in snel tempo het ene tiental caramboles na'het andere. Wanneer de positie dreigde verloren te gaan. werd een piqueetje gevolgd door een trekstootje aangewend om deze gauw te herstellen. Een verbazend moeilijke piqué in de 60e beurt her stelde de toen verloren positie. Hij ging door om met een moeilijke trek- bal de 100 vol te maken. Tenslotte strandde hij drie caramboles voor het einde. In de volgende beurt scoorde hij de hem nog ontbrekende caramboles, daardoor niet alleen aan het hoofd van de ranglijst blijvende, maar tegelijkertijd zijn algemeen moyenne opvoerende van 6.95 tot 8.42. Achtereenvolgens scoorde Van Soelen tegen Kooy. die op 32 bleef Staan. 8. 8. 19. 8. 10. 37. 4. 103, 3. De partij v. d. Maarel—Hekman, waarop het stempel drukte dat de verliezer waarschijnlijk wel zou zijn uitgeschakeld, viél hard. tegen. Na 39 in-de aanvangsstoot en 11 in.de 3e beurt duurde het tot de 35e beurtvoor dat de Maasslutzer iets van waarde liet zien (een serie van 23). Ook Hekman deelde in de malaise. In de 31e beurt ging hij met een serie van 22 (de hoogste!) v, Maarel voorbij. Daarna bleef het vrijwel gelijk opgaan. En won tenslotte de gelukkigste. Dat was Hekman. Ook in de partij Groeneveld— Oostveen ging het niet naar wens, hoewel Oostveen met 14,13 en 15 begon. Hij behield doorlopend een kleine voorsprong om tenslotte met gering verschil te winnen endaar door naar de derde plaats., op te rukken. De situatie is thans zo, dat Van Soelen met 7 punten de leiding heeft, gevolgd door Hekman met 6 en Oostveen met 5. Van der Maarel," Kooy en Eikenbroeb bléven op 4 punten staan, v. Buuren heeft er nu 2 en Groeneveld zit nog steeds zon der winst. v. Buuren Ëikenbroek v. Scelen Kooy 200 120 n, Tengevolge van omstan digheden, buiten onze schuld, is een.groot deel van de* Sehiedamse kopij vóór vandaag in het, on- gerede geraakt. Onze be richtgeving is daardoor zeer onvolledig. Wij bie den onze lezers hiervoor onze verontschuldigingen aan. REDACTIE DE SCHIEDAMMER 200 9 103 22.22 Hekman v. d, Maarel Oostveen Groeneveld 200 36 196 36 200 49 184 49 Gisteravond heeft in het Gerei. Jeugdhuis prof. dr. S. U. Zuidema speciaal voor de jongeren van de Anti-.Revolutior.alre kiesvereniging „Nederland en Oranje" .,De achter grond van het herderlijk schrijven der Ned. Herv. Kerk'' behandeld. Voor deze jeugd-bijeenkomst be stond vrij grote belangstelling. Prof. Zuidema toonde zich een voorstander van de totaliteit van het Christendom in religie en sa menleving en was van mening dat de verklaringen in dit herderlijk schrijven eindigen waar juist het gesprek zou moeten beginnen. Hier in wordt de betekenis van het so cialisme. het humanisme en de exis tentiële filosofiëa onderschat, met het gevaar van een ontkerkelijking .van Nederland. Voorzitter J. Wagenaar, die de bijeenkomst had geopend, was van mening dat ook in Schiedam een afdeling van de Arjos moet komen. GEBOREN: Josephus W.. z. v. W. J. C. Vissers en J. A. Meeder; Johap H., z. v. J. -Meijvogel en J- Koning: Eris P.. z. v. W. Schouten en H. J. de Beer; Robert, z. v. M. Goudzwaard en T. Korteland; Jo hannes, z. v. C. P. Zonneveld en R- C. M. Vermande: Willem A.. z. v. W. de Boer cn G. v. d. Lee; An- tonette A. M.. d.'v. M. Crone en A. A. M.'van Harmeien; Maria L.. d. v. F. de Wolf en G. de Haan; Martin M„ z. v. M. Hofman en M- B. Versteeg; Margriet, d. v. A. de Mos en J. H. v. d. Hoeven: Wilhel mus Ai.-M.. z. v. L. H. van. Vliet en A. M. J. van Paassen. OVERLEDEN: J. M. Verdoes. 6 jaar; WV C. Waaijer, 75 jaar: p. J. de Weerd, 72 jaar, vr. van D. Bur- gerhoudt. B(j de voortzetting van de voor- wedstrijden van de VJerspelenkamp 1956, maandagavond in Pleinzlcht te Schiedam, won J. H. van Duyl alle vier ontmoetingen van Buiten hek. Ruggenberg was ook tegen v. d. Plas niet opgewassen: door de drie banden party te winnen, redde eerstgenoemde 6e eer. Door deze resultaten en de voorgaande beeft Van Duyl reeds zijn kandidatuur gesteld voor de finale, terwijl de kansen op deelneming daaraan voor Ruggenberg wel erg klein zjjn ge worden. N. v. d. Plas heeft een gunstig debuut gemaakt in de - Vierspelen- kamp 1956. Hii .won driemaal van C. Ruggenberg; alleen in de partij drie-banden moest hij in zijn tegen stander zijn meerdere erkennen. De eindstand werd derhalve 8—2. ïn de libre-partij leek het er aan vankelijk op, dat Ruggenberg ge makkelijk zijn voorgift zou kunnen overwinnen. Na een serie van 40 in de 9è beurt was de stand namelijk 1781. Toen vlak daarop Van der Plas evenwel twéémaal een serie van 33 produceerde (in de 11e en 12e speelbeurt) waren de kansen voor v. d. Plas, die praktisch gelijk op speelde, in de kaderparty legde v. d. Plas met een serie van 37 in de 4e beurt de basis voor zijn over winning: hij accentueerde zijn aan spraken hierop met 29 caramboles in zijn 11e en 12 in zijn volgende beurt. Voor dé hem toen. resterende 16 caramboles had hij evenwel* nog zes beurten nodig. Hoewel Ruggen berg slechts eenmaal poedelde (in zyn .zesde speelbeurt), waren zijn series veel te klein om dé zege van Van der Plas in gevaar te brengen. Dé één-band party tussen v, d. Plas en Ruggenberg ging gelijk op tot aan de 14e speelbeurt, toen eerst genoemde in een produktievc bui in zes beurten van 15 naar 30. steeg. In de driebanden-ontmoeting was het spelbeeld juist het omgekeerde. Met series van 3, 2 en 4 in de 17e, 18e en 19e beurt liep Ruggenberg van zijn tegenstander weg om tenslotte hem zeer ver achter te laten. Hij redde 'daardoor op verdienstelijke wijze de eer. Libre; N. v. d. Plas 200 200 C, Ruggenberg 275 228 26 26 33 40 7.69 8.76 Kader: N. v. d. Plas 150 150 C. Ruggenberg 200 121 18 37 15 8.33 6.72 Eên-bandr N. v. d. Plas 30 30 C. Ruggenberg 30 24 21 21 4 4 1.42 1.14 Driébanden: C. Ruggenberg 20 20 N. v. d. Plas 20 12 32 32 4 3 0.625 0.375 N. v. Plas 8 punten, C. Ruggen berg 2 punten.. Slecht begin Op het andere biljart begon de ontmoeting, (libre) tussen Van Duyl en de bekende voetballer Buiten hek (Emma) weinig hoopvoL Het spelbeeld wijzigde zich in de zesde en zevende beurt, toen Van Duyl 40 en 73 liet aantekenen, gevolgd door 41 in de volgende beurt, daar mede de stand op 17024 bren gende. Van Duyl liep regelrecht naar de overwinning, mede door dat zijn tegenstander enige keren werkelijk pech had. Na 19 beur ten was de stand 369—89. Toch haalde Van Duyl geen hoog moyen ne, want voor de ontbrekende 15 caramboles had hij nog zeven beur ten nodig. Dat gaf Buitenhek nog de gelegenheid met een serie van 58 te bewijzen, dat hij toch ook wel wat van biljarten kan en nog tamelijk dicht de 200 te benaderen. In dekaderpartij bleek de op gave, voor Van Duyl om 100 ca ramboles meer te..maken niet al te moeilijk. Hoewel niet groots, toon de hij zich sterker dan zijn tegen stander, die na veel kruimelwerk eerst In de 19e beurt tót een serie van 23 kwam, maar daarna weer afzakte. Met een serie van 24 vol tooide Van Duyl in de 28e beurt de partij, In de partij éénbanden kwam Buitenhek met een serie van acht in de achtste beurt op gelijke hoog te van 'zyn tegenstander, doch na 9 van Van Duyl in de tiende, beurt was het pleit beslecht. In de driebandenpartij is de over winning voor Van Duyl geen ogen blik in gevaar geweest. Libre: Van Duyl A 375 375 26 73 14.42 Buitenhek 200 174 "26 58 6.69 Kader: Van Duyl Buitenhek Eènband: Van Duyl Buitenhek Driebanden: Van Duyl Buitenhek 250 250 250 28-' 115 28 20 20 8.92 4,10 2.500 1.583 1.000 0.450 Van Duyl 10 punten. Buitenhek 0 punten. De officier van justitie eiste van-, morgen tegen de 41-jarige Ioswerk- man C. van K. uit Schiedam acht maanden gevangenisstraf met aftrek. De man had te Vlaardingen dertig meter hoogspanningskabel uit de ri vier gevist en was er mee naar een opkoper gegaan. Van K. zei, dat hij in de mening verkeerde dat de kabel weinig, waar de meer had. De politie verdenkt hem bovendien van een poging .een loodkabel te stelen. Maar de man ontkende dit De officier' onthulde dat Van. K, voor een van de meest asociale typen van Schiedam doorgaat. Hij heeft reeds, dertien véroordelingen achten de rug. Uitspraak over veertien da gen. - i Apothekers nachtdienst: Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Bellen »u ongeval:. O én GD Tuin laan 80 telefoon 6929U_ Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geupend iedere werkdag behalve maan dag) van 9.30 tol 4.30 uur en iedere avona «behalye woens dags en zaterdags» van 7 tol 8.30 uur Zondags gesloten R.k. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag «behalve maandag) van 2 tot 4 uur Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 830 uurZondass gesloten. Stedelijk Museum: Schilderijen-ten toonstelling van Karei Appel tot 27 februari). Geopend dage lijks van 2 tot 5 uur, ook des zondags van 2 tot 5 uur. Op woensdag- en vrijdagavond van 710 uur. BIOSCOPEN Passage, 2, 7 en 9.15 uur „The Dam- busters". Monopole, 2, 7 en 9 uur: „De over loper". VOORSTELLINGEN Voïk5gebouw, S uur: A.N.M.B., film voorstelling. Volksgetrouw/ 8 uur: Vrouwengroep P. v. d- A;, vergadering. Beijersbcrgen, 8 uur: S.Z.C., jaar- vergadering. SL Joris Doele, 8 uur: ouderavond. Geb. Chr. Soc. BeL, 3 uur; Doel en werken. Chr. Bond Huispers. R.K. Ver.geb. Kethel, 8 uur: "Ver, Volksonderwijs, feestavond. Blauwehuis, 8 uur: Vara TV-club. MET EEN slip van zijn stof jas wierp een drogist gister avond per ongeluk een petro leumkachel in zjjn winkel om- In Monopole Dana Andrews wordt als „De Overloper" beschouwd, wanneer hij als kapitein van het Amerikaanse leger in z'n eentje naar een wilde Indianenstam wil gaan, om deze lieden te vertellen, dat oorlog voe ren belist geen eerzaam, beroep is. Alle goede bedoelingen ten spijt .wordt bij tn de boeien geslagen wanneer hij in de buurt van de Colorado Rivier gevangen is ge nomen door Amerikaanse soldaten van een daar gevestigde voorpost, die overigens bedreigd wordt door een horde koppensnellende zonen van de Utah-stam. Maardan tpont Andrews zich. de soldatenrok waardig en™ met ware doodsverachting/ToodstAKij in 'drié wrakke boten - hét vfestant-.vanyde sterk gedunde voorpostbezetting .over de kolkende: Colorado rivier naar een veiliger oord: Door dezè moedige daad wordt hem. niet alleen de krijgsraad bespaard, 'maar mag hij ook de aanvallige Piper Laurie, die als enige vrouw, door deze sug gestieve westem-van-groot-formaat paradeert, de „zijne'b noemen. Maar voordat Piper en. Dana elkaar eeuwige trouw kunnen beloven is de spanning in felle charges van. bereden brigades ten top .gevoerd en is er in de schilderachtige Colorado Canyon menig robbertje gevochten door dermate sterke lieden, bij wie vergeleken Beb van Klaveren maar een heel kleine, jongen is. Gistermorgen is de fiets van de heer J. A. weggenomen voor zijn woning in de Daltonstraat 43. De 75-jarige voetganger- J. J. L. uit Rotterdam, werd gistermiddag om vier uur in de Lange Kerkstraat aangereden door een vrachtauto, toen hij onvoorzichtig de -weg over stak. Hij kreeg een hersenschudding en verwondingen aan het. gezicht. Hij is in het Coolsingeziekenhuis opgenomen. Oranjelijn en F jell Line gaan samèniverken Anthony Veder en Co. en C. A. van Wankum Scheepvaartbedrijf N.V., Rotterdam delen roede, dat de Fjell Lijn te Oslo en de Oranje Lijn te Rotterdam by de Federal Mari time Board te Washington een over eenkomst hebben ingediend niet Itet oogmerk verschepers, Importeurs, en exporteurs, ln het verkeer naar en van de Grote Meren, een betere en meer effïciente dienst te bieden. Deze twee lijnen zijn de pioniers in de scheepvaart tussen de Grote Meren en Europa en destijds tevens de initiatiefnemers tot de oprichting van de bestaande conferences Grote Meren, welke reeds door de Federal Maritime Board zijn goedgekeurd en die een gedeelte van dit zich snel uitbreidende verkeer omvatten. De gedeponeerde overeenkomst omvat diensten tussen de havens aan de Grote Meren, de St. Lawrence, Newfoundland' en de Canadese oost kust en de havens van het United Kingdom, - de Bof deaux—Hamburg Range,. Scandinavian Range en de Mediterranean Range, alsmede een win terdiénst tussen bovengenoemde ranges en dé ijsvrije Canadese ha vens.; Zowel de Fjell Lijn als de Oranje Lijn, welke hun individuele onaf hankelijkheid zullen behouden, ver-, trouwen, dat de getroffen maatre gelen met het oog op hun ervarin gen en de uitgestrekte gebieden, welke hierbij zijn betrokken, voor verschepers zowel in Europa als in de Verenigde Staten en Canada, van grote waarde zullen blijken te zijn. Opsluiting, in een concentratie kamp tijdens de oorlog kan in. Ne derland blijkbaar, als straf^op een. strafblad voorkomen. onder vond vanmorgen dé-31-jarige, sto ker W. L. M. uit. Schiedam, die ver dacht van diefstal, van twee. boor- tollen, voor de 'Rotterdamse recht bank verscheen./,.U bent viermaal veroordeeld," zei de president. „Driemaal," zei Overdachte, „in 1943 ben ik wegens wapenbezit'door de SD gearresteerd, en: heb drie maanden Tn - :Afliersfoort gezeten." Dat stond' met? op het strafblad; Daar stond alleen: „1943: gevange nisstraf1. Verdachte gaf de diefstal van de twee boort ollen toe. Hij voerde aan, dat hü te asmatisch was om gere geld werk te vinden. De president vroeg zich af, of verdachte zijn kwaal met een'beetje al te ernstig opnam. De officier wilde in dit bij zondere geval niet de'gebruikelijke straf Voor diefstal-eisen. Hij vroeg een jaar met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Uitspraak over veertien dagen. Dr A. L, j. Künzë, geneesheer-di recteur van de dr. Noletsfichtïng,. is ter gelegenheid'van,zijn zilveren ju bileum .door .de Faus benoemd;"tot ridder in de' órde van Gregorius de Grote; Zondagmorgétf ontvinghü tezij nen huize de versierselen .van deze onderscheiding uit handen- van de ken R. J. Reijnen. j (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG, maandag. De Sociaal Economische Raad is niet tot één uitspraak kunnen komen omtrent de „ruimte" die in de Nederlandse economie aanwezig zou zqn voor verhogin gen van het aandeel van de werknemers in het nationaal in komen. In het „ruimte"-rapport, dat de S:E.R. op verzoek van de minister van Sociale Zaken heeft uitgebracht, komen vier verschillende cijferopstellingen voor. Al naar het uitgangspunt, dat zij hebben gekozen, en do correcties die daarop werden aangebracht kwam een aantal groepen van do leden van de SJE.R. tot de conclusie, dat er in 1955 geen, enige of vrij veel ruimte zou zijn geweest. Wat 1956 betreft lopen de stand punten evenzeer uiteen Wat ig5? betreft, wanneer rekening moet wor den gehouden met de Invoering van de ouderdomsverzekering en met een 'huurverhoging van 25% variëren de schattingen van een .negatieve* ruim-. te var) bijna vier procent (wat be tekent dat werknemers ten gevolge van do iooncompensatie. die bij de invoering van beide maatregelen zal worden gegeven, reeds een voor sprong zullen hebben) tot een ach terstand van 2 4 3%, dia op-dia da tum nog zou blijven bestaan. Dit grote verschil in uitkomst hangt samen met.de keuze, van zeer verschillende uitgangspunten. Een deel van de Raad heeft als „basis^ periode" de jaren 19491952 geko zen, een ander deel stelde zich op het standpunt, dat men niet verder behoefde terug te rekenen dan tot het jaar 1954, toen met de loonsver hoging van .6% dé werknemers-het hun toekomende deel ontvhigen. Een_ eerste groep,bestaande uit vijf werkgevers, is van oordeel, dat de periode 1949—1952 niet on gewijzigd als richtsnoer kan dienen Deze groep meent- dat er een ge ringe achterstand is in de lonen voor de jaren 1954, 1955 en 1956- De ln 1957 te nemen maatregelen zullen deze achterstand, volgens hen echter doen verdwijnen. Een tweede groep alle wérk - oemersvertegenwoordigerr plus.ön- kele kroonleden, tezamen 17 'le- .den) kent aan de.gegevens over de jaren 1949—1952 rninder econo mische betékenis toe, mede omdat de methode van berekening op ver schillende punten door "de feiten is, achterhaald. Deze groep constateert een. ernstige achterstand in de ont-.. wikkeling van de loonsom in 1955. en een te verwachten vrij grote achterstand in 1956, "die door ou derdomsverzekering en huurverho ging zal worden: verminderd, maar: niet oprohpt-cn. Een derde groep (zes werkge vers) komt tot de conclusie, dat er in 1955 een aanmerkelijke achter stand in de loonsom in 1955 valt te constateren, die echter in 1956 be langrijk' vermindert en volledig zal worden opgeheven door ouderdoms verzekering en huurverhoging. De Raad was algemeen van oordeel, dat, tot welke conclusie mem ook komt ten aanzien van een eventuele achterstand, de vraag.van het doen verdwijnen daarvan mede moet - worden beantwoord in het licht y-.n de economische gevolgen, die bij het inhalen daarvan zullen optreden. Deze gevolgen' zullen ver schillend -zijn...al naar de maatre gelen dip zullen worden eenomen De Raad bespreekt in 2ijn rap port vijf algemene maatregelen. waardoo- men een geconstateerde achterstand zou kunnenopheffen cd wel:...- l; Tijdelijke verhoging van de vereveningsüeffing. 2. Uitstel .van de huurverhoging tot 1 juli 1957, .3. .Een eenmalige uitkering uit de winst 4. Gedifferentieerdeloonstijgin- °en. Als voordeel, van eenmalige uit keringen uit de winst wordt' ge- 5. Algemene, loonmaatregelen. Bij verhoging van de verevenings heffing kan niet worden gesproken van een eigenlijke'opvulling van de achterstand van de werknemers. De SER uit verder een voorkeur voor het doen ingaan van de huurverho ging op :1. juli, in verband met de invloed van de seizoènwisselingen op het gezinsbudget. noemd, dat deze het prijspeil niet beïnvloeden, maar-dal zij wel onge;. lijk beid brengen tussen verschillen de groepen werknemers. Een gedif ferentieerde loonstijging heeft ten opzichte van een eenmalige uitke ring het nadeel, dat dergelijke ver hogingen ...niet gemakkelijk met het tijdspa troon van de berekende ach terstand in overeenstemming kun nen worden gebracht, Alsdeel van een uniforme loonsverhoging wordt genoemd, dat het prijsniveau daarbij belangrijker stijgingen zal vertonen dan bij de andere voorgestelde maat.' -regelen. - (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Er kan In een aantal badhuizen in Nederland ons land telt er ongeveer 450 in de toekomst wellicht meer aandacht worden geschonken aan de mogelijk heden voor hydro-therapic. Voor waarde moet 'echter steeds zijn dat werkelijk zieke personen worden ge weerd en dat er verder zonder over leg met een arts geen personen met hartgebreken of verhoogde bloed druk worden behandeld. Tot deze conclusie kwam maandag dr. W. H. D. de Haas bij zijn inlei ding: „Is er In onze badhuizen plaats voor medicinale baden?" die hij hield op het congres van de Bond voor Badhuizen, Openluchtzweminrichtin gen en Zeebadbedrijvon. Dr. de Haas meende vooral moge lijkheden te zien in warmtctoevoe- rende' en bruisbaden die een gunstige werking kunnen hebben op spler- klachten. 1 j ver en voor hü zich had om gekeerd stond de zaak al bij kans in lichterlaaie. Het ge beurde in een drogisterü aan de Ie Pünackerstraat. De zaak brandde volkomen uit. Het was ongeveer kwart voor zes toen de brand ontstond; De drogist, de 48-jarige J. de Jong, was achter de toonbank bezig met de voorbe reidselen van het sluiten van de zaak. Naast hem, eveneens achter de toonbank, stond de petroleum kachel, met een keteltje water erop. Niets meer dan een zwaaiende slip van de stofjas van de drogist was nodig om de kachel omver, te werpen en de winkel in brand te zetten. Haastig tra-htte de man nog het snel om zich heen grijpende vuur te doven door er een pak zuiverings zout op leeg tè storten, maar dat hielp niets. De drogist had gelukkig de tegenwoordigheid van geest om een vat petroleum dat in de winkel stond, naar bulten te slepen. Verder kon hü niets redden, behalve wat kasboeken en de tdonbankla met geld. Het was..geen -wonder dat' het. vuur zich zo snel, bijzonder snel, verbréidde. Bijna alles, wat in de. zaak en in het erachter liggende magazijn, stond en lag; was even brandbaar. Er was eau de cologne, alcohol, allerlei chemicaliën, en ver der natuurlijk allerlei waar die in karton, papier'en vloei was verpakt.. Door dat alles was de drogisterij een zéér makkelijke prooi voor het vuur. In korte "tijd was de ganse inboedel veranderd in een troosteloze, pappe rige massa, die de straat buiten- in een geur zette, die aan allerlei dro gistenwaar herinnerde. De drogist, dc heer De Jong, die enkele huizen verder woont, vertel- •de dat het aanstaande zondag juist dertig jaar geleden zou zijn dat hij zich in deze zaak vestigde, als acht tienjarige. Het was hem niet moge lijk té schatten hoeveel schade er is, maar afgezien van de verloren ge- ga ne voorraad bedraagt die'.schade zeker alleen al aatr 'het pand vele duizenden guldens. Ook in de wo ning op de le etage ontstond enige schade.-. In-hef vat, dat de drogist bij- A tijds naar-buiten wist te rollen, bevond zich ongeveer dertig liter petroleum. Uit: het magazijn wist de man nog zijn bromfiets en zijn, motor naai* buiten te. rijden, op het plaatsje achter de zaak. Maar - daarvoor moest hij met zijn be—- nen door, de vlammen, waden. Met- twee grote stralen van auto spuit' 12 begon de brandweer het vuur te blussen. Inmiddels was de grote winkelruit door, de hitte be- zweken. Door. de .opening wierpen debrandweerlieden - de' troosteloze, stinkende resten van. de voorraad op straat. Om half zeven konden de brandweerwagens inrukken en - om bij achten-gingen de laatste brand-, weerlieden weg. Hoofdman J. Hamel had de leiding gehad over de. blus sing, die werd verricht door;perso- neel 'van de bluseenheden 22:en 21, autóspuit 12, de bluseenheden 20 en 23, autospuit 7' en gereedschapswa gen 2.-Officier van dienst was. de heer J. A. Bruinse, adj-hoofdbrand meester. ten overstaan van Nots, P. Schaberg te Schiedam op'24 februari1956 v.m. 11 uur in gebouw „Arcade", Lange Haven 71, Schiedam, van de navolgende te Schiedam ge legen percelen; I en II. Twee vrije beneden en bovenwoningen aan de Goereesestraat 19/hoek Ko- zenburgsestraat 26 en aan de Rozenburgsestraat 24 ab, trekgeld resp. 9400^— ƒ9200.—. De percelen kunnen nog worden bezichtigd op 22 en 23 februari 1956 van 10—12 en van 2—4 uur, op vertoon van een. toegangsbewijs; af gegeven door de' notaris, te wiens kantore aan de Tuin- laan 102 nadere inlichtingen zijn te verkrijgen (tel. 68900 en 66283). ten overstaan van Nóts. P. Schaberg te Schiedam, op 24 februari 1956 v.m. 11 uur in gebouw „Arcade", Lange Haven 71, Schiedam, van de navolgende te Schiedam ge legen percelen; I en II, Twee herenhuizen met garages, tuinen en er ven aan de Jacob Catslaan 20, hoek Julianalaan en aan de Julianalaan 8, trekgeld resp. 38.000.en 26.000,- Nadere inlichtingen t.k.v. de notaris, Tuinlaan 102, Schie dam (tel. 68900 en 66283) D. DE BRUIN Oranjestraat 9 Schiedam Tel. 66431 Te koop aocgeb. Wie echt kiezen wil. heeft geen keus. Die moet naar „Solingen". Scharen, messen. Gero Specialist. Broërsvest 57. Telefoon 55193, Ow mes of schaar bot? „So lingen", slijpt en' knapt ze op. Slijperij én Staalwaren- handel „Solingen". Broers- vest 57. Telefoon 55193.. 5 Auto's - Motoren Rijwielen Moffelen van rijwielen, Ê&T demonteerd, .-gemonteerd mi* bijlevërihg van nieuwe ket-.1 tingkast, spaken, spatborden en jasbeschenner, 37.50. Frans Waltman. Rotterdam- sedijk 240. tel, 68948. Koopt een bromfiets bij Leijte, het zal u niet spijten. Wij hebben voor u: -;NSU. Victoria, Berini M 21, Bata- vus, Centro, Kreidler.:- -Wij leveren op gemakkelijke* be taling. Lefjte, Swammerdam-- singel 25, Dr Wibautplein :49^ Diversen Voor uw feestavonden, brui loften en partijen het besté adres; .van Schiedam.- 1001- Bazar, Broersveld 45, telef, 66015. Alles op het gebied van glas lood. „Aa-Ve" Glas-in- loodbedrijf. West Frartke- landsestraat 16, tel. 66280. Eert goed gesorteerde biblio theek, steeds voorzien van de nieuwste boeken,.is Lees- - bibliotheek-Kantoorboekhan del Modern, Boerhaavelaan 124. Telefoon 68415. ADVERTEER REGELMATIG Fabriek: SINGEL 142-150 - TEL. 69929 KOSTUUM Chem. reinigen en model persen 3^75 JAPON 3 (glad model) Aflevering binnen enkele dagen In ons filiaal Broersvest 5961 te Schiedam wordt, per 1 maart a.s, gevraagd een voor de afdeling herenmode. Prima vakkennis vereist. Tevens vragen wij een voor het damesatelier. Sollicitaties persoonlijk of schrifte lijk, aan bovenstaand adres.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1