Gehuwde ambtenares brengt verdeeldheid in de Raad HOUTMAN 'n DOUCHE Coördinatie in de hulp aan hongerende dieren SCHEE*- Schaap neemt de leiding, Alphenaar laat tegen Van Rees steek vallen Harmonie speelt zich een genoeglijke avond Danny Kaye als wonderman Wordt liet woonwagenkamp tot een „streekkamp"? De oude zieken-barakken je verbetering van Parallelweg gevraagd PIANO'S - ORGELS Met duim tussen vlakmachine Vele acties op touw gezet kanttekening m Burgerlijke stand Muséum voorlopig gesloten Verkeerscontrole De Twaalfde Vierspelenkamp Ruitenliek zorgde voor een verrassing MET MEDEWERKING VAN ODG „Attila, de gesel Gods KERKDIENSTEN Huizenveiling Naar oplossing van sociaal probleem Zaterdag 25 februari 1956 r 33e weinig-opwindende agenda van de Gemeenteraadsver- gauering die gisteravond is gehouden, is voor een groot aantal leden heel onverwacht aanleiding geweest om een groot aantal malen discussies te beginnen, veelal op principiële grondslag over een bont allegaartje van onderwerpen. Opgewekt en soms opgewonden is er'gedebateerd, zo enthousiast zelfs, dat imeermalen het reglement :van orde opzij is gezet, om al de meningen goed tot hun recht te kunnen laten komen. dat in dit ziekenhuis een reuma-po likliniek is gekomen, na die van de dr. Noletstichting de tweede in Schiedam, Hiermee, zo legde burgemeester Peek uit, is een einde gekomen aan de oude controverse tussen de medi ci, die een polikliniek willen, en de provinciale vereniging voor reuma bestrijding die een consultatie bureau voorstaan. De oplossing Is nu dat er een polikliniek komt, -waarbij de prov. vereniging de sociale ver zorging-van de patiënten op zich neemt. Het begon al met het adres dat door de heer T. H. Driessen uit naam tob een aantal bewoners van de Parallelweg aan de Gemeenteraad was gezonden, met het doel om.de toestand van deze Straat en van de spoorwegovergang verbeterd te krij gen. De socialistenleider A. J. van Dith en dc communist J. Collc Waren beiden van mening dat b. en w. te weinig aandacht aan de verbetering van de situatie hadden besteed en wilden dat meteen besloten werd tot de aanleg van abri's of schuilplaat sen bü de overweg en van voetpaden die daarheen voerden. Wethouder Th. J. L. v. d. Berg betoogde dat het weinig zin heeft om nu al kostbare verbeteringen aan te brengen wanneer over twee jaar de grote spoorwegplannen jn uitvoering komen en de hele situatie op dat punt toch verandert. Daar waren de opposanten het met öiee eens en meenden dat directe verbeteringen gewenst waren. Toen de wethouder toegaf niet precies te weten hoeveel deze verbeteringen moesten gaan kosten, stelde de heer Collé voor het hele punt aan te houden. Hiertoe werd tenslotte maar besloten, noe- wel onder protest van verschillende kanten. Gevaarlijke urinoir - Het urinoir dat gebouwd zal wor den in de buurt van de Appelmarkt- brug bracht vele tongen in beroering. De katholieken H, Willemse en J. Alijk en de christ. historische "W. Kok vmüen deolaats maar allerbelab- berts gekozen het smalle punt van de Lange Haver., een geyaar voor het verkeer. Het oude huisje nam al het uitzicht weg en nu komt de nieuwe urinoir op ongeveer de zelfde plaats. "Waarom niet meer naar het zuiden, hij de kerk. waar meer plaats is? Welke opmerking aan een. raadslid de opmerking ontlokte; „Het lijkt hier Clochemerle wei", Wethouder v. d. Berg; die de plaats van dit „straatmeubel" moest verde digen, wilde het goedhartig een. 3 meter van de brug opschuiven, maar dat vond de oppositie nog niet ge noeg. Minstens dertig meter. Vlak bij de kerk. B. en w, zal het nog eens onderzoeken, zegde de wethouder toe. - Uitbreidin gmaaic hoe. De veei-besproken en becritiseerdè barakken van het gemeente-riëkèn- huis zijn weer over de tong gegaan. B. en w. willen deze (afgekeurde) barakken gebruiken voor ae uitbrei- ,.d:ng van de specialisten polikliniek en voor de inrichting van een afde ling van reuma en chronische patiën ten. In afwachting van het gereed komen van ds. nieuwe vleugel van het ziekenhuis. De. socialist mr, H. B. Engelsman vatte het probleem mooi samen met de opmerking dat hij het betreurde dat de uitbreiding op zo'n wijze moést geschieden, maar dat zijn fractie^ er zich bij neerleg de, omdat er anders helemaal geen verbetering zal "plaatshebben. De heer Kok vond het kennelijk erg zielig dat er bü het gemeente ziekenhuis op "zo'n provisorische wijze gewerkt moest worden. Op de polikliniek worden afdelingenafge schermd met losse lakens. Kan dat niet anders? Nee, zei burgemeester mr. J. W. Peek, zó of helemaal niet Alles moet wachten tot de plannen voor de nieuwe vleugel (waaraan onverdro ten wordt gewerkt) in uitvoering •komem. Niemand vindt het prettig om chronische of reuma-patiënten in de tochtige barakken onder te bren gen, maar er is voorlopig geen ande re oplossing. De heer H. Komveld, die steeds op de bres staat voor het ziekenhuis, kwam tot de verrassende ontdekking Meer huisHoud-machines Met voldoening constateerde mr, Engelsman dat de gemeente bij het gereedkomen van het woning-com plex aan de Damlaan nu ook was machines gaat verhuren aan de be woners. 'n Wasmachine is een nood zakelijk instrument en hij vond het toe te juichen dat de gemeente deze service levert. De heer A, J. van Dijk (KVP) vond het ook wel mooi, maar hoever gaat de gemeentelijke bemoeienis op dit punt? Komen er misschien nog cen trifuges bij ook? Inderdaad, zei wethouder mr, M, J..M. van Kinderen. Het wordt in derdaad overwogen om by de lavet wasmachine ook nog centrifuges te leveren. De firma, die de lavetten en de bijbehorende wasmachines maakt, is bezig met het ontwerp van een centrifuge. Heel goed mogelijk dat deze nuttige huishoud-machines ook :eleverd zullen worden. Een voorstel op dit. punt is in overweging. Standpunten-strijd De kwestie van de gehuwde ambte nares, die aan haar werk kan blij ven ls wederom, hoewel by de be grotingsdebatten al uitgevochten weer ter sprake gekomen in een debat op het niveau van de politieke beginselen. De socialisten en de com munist waren heel blij dat het nu zover is, de A.R.P.- en de C.H.TJ.- fractie waren principieel tegen en de K.V.F, bewandelde de voorzichtige middenweg van het „de kat uit de boom kijken". De anders zo 'weinig-spraakzame notaris A, Hoek, leider van de anti revolutionaire fractie, opende het debat met een magistrale rede, waar bij hij een uitspraak van een. inter nationaal congres te Zagreb aanhaal de om te bewijzen dat het funeste gevolgen heeft voor de kinderen, wanneer de moeder hele dagen van huis is om al3 ambtenares te wer ken. Was dat wel overwogen? Verder vond hij het Schrijnend dat, wanneer de economische hoog-con junctuur zou omslaan, er dan gezinnen zouden kunnen, zijn met een dubbel inko men, terwijl andere kostwinners geen werk zouden hebben. „Het voorstel is een stap terug in de ontwikkeling." „Eindelijk is de klok, die achter heeft gelopen, bijgesteld" juichte de heer Collé. Mevrouw B, R. Drukker- Brink dankte namens de P.v.dA..- fractie b. en w. voor het snelle door voeren van de afschaffing van het verbod,. De katholiek ir. v. d. Toom .was een voorstander van het schrappen, maar wilde deze kwestie niet als een principieel besluit zien, meer als een kwestie van beleid. Als de omstan digheden zich wijzigen kunnen ande re maatregelen worden genomen, vond bij. Dit laatste werd bestreden door de heer v, d. Berg, sprekend als C.H.U.-lid. als je nu de gehuwde ambtenares toelaat, dan zit je er aan vast, wanneer de tijden veranderen. Hij was glad tegen het scheppen van dergelijke mogelijkheden. Wethouder mr. P. van Bochoven mocht deze bespreking, die ver bo ven het te behandelen punt was uit gegaan, weer tot het juiste onder werp brengen. In het voorstel om de gehuwde ambtenares weer toetelaten was het oude principiële standpunt van gelijkgerechtigdheid van man en. vrouw verwerkt en alle economische overwegingen moesten hier vreemd aan blijven. Tenslotte ligt bij het echtpaar de beslissing o? de vrouw zal werken of niet en of dit schade aan de kinderen berokkend. Trou wens, in het vrije bedrijfsleven was het een voldongen feit dat de gehuw. de vrouw kan blijven werken. Deze mogelijkheid moet nu ook voor de gemeente-ambtenaar openblijven. Het voorstel werd tenslotte aan genomen, maar de fracties van de A-R.P. en de CH.U. stemden er tegen. (Advertentie UW.) Singe] 114-116 Schiedam Sedert jaren vertrouwd adres Apothekers nachtdienst; Apotheek fa. Golika, Hoogstraat 29. Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Bellen t>y ongevai; u.G en G.D Tuin laan Bü letetuun 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, -Lange Haven, geopend ïedeie werkdag (behalve maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur. en iedere avond (behalve woens dags en zaterdags) vsd 7 tot 8.30 uui Zondags gesloten R.k. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend tedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tol 8.30 uur Zondag? gesloten Stedelijk Museum: Schilderij en-ten toonstelling van Karei Appel (tot 5 maart). Geopend dage- Schiedam wordt niet verwend met uitingen van de modernste kunst: het Franse chanson, moderne jazz, experimentele 'poëzie en flamenco muziek. Een groep jongeren onder leiding van Karei Scholten jr, gaat daar eens verandering in brengen en onder de veelzeggende naam van „de Douche" organiseren zij samen komsten voor de jeugd van" boven de zestien jaar, waarbij deze kunst uitingen in behandeling worden ge nomen. De eerste douche heeft dinsdag 6 maart plaats in de zaal van de dis tilleerderij wed. A. D. D. Eelaart, Boterstraat 810, waarby „bad meester" Karei Scholten jr, een koude of warme waterstraal geeft van muziek van Dave Brubéck en rijn kwartet en experimentele poë zie van Lucebert, Toegang is gratis, kaartjes verkrijgbaar bij Karei Scholten, Frans Halsplein 6b en Cees Nijhoff, Lorenzlaan 38b. Critiek en bijval voor deze plan nen kunnen gericht worden aan hew adres van Karei Scholten jr. De 32-jarige arbeider C, A. van der R, uit Schiedam kreeg de af- In de gemeenteraad zijn een paar raadsleden warmgelopen over een urinoir dat gebouwd zal worden aan de Lange Haven ter vervan ging van het bestaande houten gebouwtje naast de Appelmarkt- brug en tegen het brugeewachters- huisje aan. Het is er niet zo .heet toegegaan als in het historische Clochemerle waar de bouw van zo'n „straatmeuber voor de kerk een opstand veroorzaakte. Schie- kanter kan niet aannemen dat wan neer dit bouwsel voor de Haven- kerk komt te staan, (zoals gepro pageerd door katholieke raadsleden) dat er dan opstand in Schiedam zal komen. Het is misschien wel convenient voor vroege kerkgan gers. De huidige plaats ls niet geschikt (vind men) omdat het uiterst man nelijke huisje het verkeer in de ■weg staat en het uitzicht bij de brug belemmerd. Maar ook zijn er bezvvaren tegen deze plaats, om dat het vlak voor de deur van Schiedammers staat, die last kunnen hebben van de geuren, die er voor al op warme zomerdagen, uit op stijgen. Kijk. dat vindt Scruekanter nu overdreven. Wel eens de geur ge roken die er op warme zomerdagen uit de mooie Lange Haven op stijgen? Daar kunnen tien urinoirs op een rijtje niet bovenuit stinken! Er ls een ander bezwaar tegen de vernieuwing. Het bestaande houten huisje, hoewel lelijk, kleurt toch aardig bij het pittoreske op haalbruggetje. Het nieuwe straat- meubel is van beton en kleurt er vast niet bij. Zeker niet voor de «tatige Havenkerk. Heeft de Welstands-commissie (de ambtelijke term voor het groepje mensendat over de. schoonheid -van dë Stad waakt) ctii wel óver wogen? Tussen de vele acties die ook in Schiedam op touw 2ijn gezet om de dieren en vooral vogels, die van de strenge vorst hebben te lijden, aan voedsel te helpen, is thans een coördinatie tot «tand gekomen. De centrale leiding van de hulp-actie Schiedam berust nu bij de inspec teur van politie H- "Willems van Beveren, die voorzitter is van de afd. Schiedam van de Ned. Vereni ging tot Bescherming van Dieren, bijgestaan door adjudant J. B. Tim merman. Het telefoonnummer van de actie wordt zo 69333, het hoofd bureau van politie. Om dubbel werk te voorkomen verdient het aanbeveling dat al zelfstandig optredende groepen die renvrienden zich met dit centrale nummer in verbinding stellen. De inspecteur van de Dierenbe scherming, de heer J. Kreuger, is druk in de weer om de noodlijden de dieren van voedsel te voorzien, maar er zijn ook groepen scholieren en particulieren in touw gekomen- Onder ander© leerlingen van de Technische school en van de Huis houd- en Industrieschool maken zich verdienstelijk bij dit werk. Door de verschillende delen van de stad rijden vrachtwagens om voedsel op te palen, Zij worden vergezeld door een geluidswagen, die gratis ter beschikking is gesteld. In de komende dagen zullen, voor zover mogelijk nog vaker auto's uitrijden om de stadsdelen te „be werken". Er blijven niet veel deu ren gesloten, want de Schiedam mers hebben begrepen dat hulp ge boden moet worden aan de arme hongerende dieren. Men kan echter nog meer helpen door het brood, dat aangeboden wordt, tevoren zelf in kleine stukjes te snijden. Dierenvrienden, die nog niet ge signaleerde concentraties hongeren de vogels hebben ontdekt, de moei te van georganiseerd optreden waard; dierenvrienden, die voedsel hebben, maar het onmogelijk zelf naar het politiebureau kunnen bren gen, of dierenvrienden, die vrij® tijd ter beschikking willen stellen om brood te snijden, rond te bren gen of afhaaldiensten te verrichten, kunnen zich dus wenden tot het te lefoonnummer 69333. Ook geldelijke bijdragen zijn welkom: men kan net eventueel bij d« auto's afdragen, op het politiebureau of op giro nr. 216407 tn.v. de penningmeester der Aid. Schiedam van de Ned. Ver- tot Bescherming van Dieren. De jeugd en de politie werken eendrachtig samen in de actie om de hongerende vogels aan voedsel te helpen. lijks van 2 tot 5 uur. ook des j gelopen nacht om twaalf uur zijn zondags van 2 tot 5 uur. Op duun ™ssen een vlakmachine in de - werkplaats van de buizenfabriek Excelsior. Hij is in het Gemeente ziekenhuis opgenomen. woensdag- en vrijdagavond vao 710 uur. BIOSCOPEN Passage. 2, 4,15, 7 en 9 uur: „Attila, de gesel Gods". Monopole, 3, 5, 7 en 9 uur: „Won derman". VOORSTELLINGEN Musis Sacrum, 8 uur: HBS-ver. Onder Ons, toneelavond. Aula, 8 uur: Museum-vrienden, con cert. Volksgebouw, 8 uur: Gxuno toneel avond. Arcade, 7.30 uur: Harmonie en OJD.GJ Muziek en toneel. Irene, 8 uur: Luth. jeugdorg- Luto- na. „Een zeeman ging passagie ren". Eureka, 8 uur: Pers-ver, Standaart. Contactavond. T* di, 8 uur: Pers.ver. Noordhock, Contactavond, Excelslor-kantine, 8 uun Persver. Toneelavond. Blauwe Huis, 8 uur: Vara Televi- sie-club. GEBOREN: Barend, z. van J. Noord ijk en M. J. pappers; Mag- dalena, d. van H. Muusse en A.W. Hamerslag; Marianne E., cL van H. Lugtenburg en E de Bruin; Rei- nier J. M., z. van A. J. J. Schrau- wers en C. Th. Zagwyn; Francis- ctis M. H-, z. van J. J. Vlei] en N- C. van Saus; Hildegard, d. van H. Wessel en A. A. van Wieringen; Trijntje C„ d. van D. Klein en K- van Buuren; Anneke, d. van P. H. Loch en J. H. v. d. Klooster. OVERLEDEN: J. Pronk, 86 jaar. GEMEENTE) j SCHIEDAM i OFFICIEEL NIEUWS") Als gevolg van dë moeilijkheden in de kolenvoorziening zal het Ste delijk Museum met ingang van maandag 27 februari a.s. voorlopig gesloten worden. Bij een technische verkeerscon trole zijn gisteren door de politie twintig auto's aangehouden. Er werd slechts één proces-verbaal op gemaakt. Districtskampioenschap biljarten 2de klasse libre De in het beslissende stadium gekomen strijd om het districiskamploen- schap 2e klasse klein biljart libre had in de vrijdagavond gespeelde voor laatste ronde een spannend, enigszins verrassend en tegelijkertijd ook onregelmatig verloop. Van de drie meest serieuze titelkandidaten won Schaap, bereikte Alphenaar slechts remise en speelde Van-der Lee... niet. De situatie Aan de top is nu zo, dat Schaap de leiding heeft met 10 punten, Alphenaar bezit er 9, v, d. Lee 8 met een party minder gespeeld en v. Bees ook 8. Dat uiteindelijk het moyenne de doorslag zal geven, is niet denkbeeldig; vooral de uitslag van de ontmoeting v. d. Lee-v. Steen is hierbij van belang. Op grond van de tot op heden bereikte resultaten waarbij we bij zonder op de behaalde moyennes letten, zijn we geneigd v. d. Lee nog al5 ernstigste gegadigde voor de titel aan te wijzen, hoewel daar bij niet uit het oog mag worden verloren, dat hy dan zijn twee res terende partijen moet winnen, het geen op zichzelf nog altijd een moeilijke opgave ls. Het gehalte van de partijen valt niet bepaald mee. Over het ge heel zyn de resultaten van de fi nalisten lager dan in de voorwed strijden. De moyennegrenzen van de tweede klasse zyn 3 tot 4,50. Van finalisten mag men verwachten, dat zij gemiddeld dicht tegen de ma ximumgrens aanzitten. Dat is thans helemaal niet het gévaL Van der Lee maakteen gunstige uitzonde ring. EnDijkshoorn benadert hem. In de eerste avondpartij leek het er op, dat Alphenaar een flinke De grote verrassing was vrijdagavond, toen de wedstrijden voor de Vierspelenkamp wérden voortgezet na een dag van rust, dat Buitenhek In drie van de vier partijen tegen Van Eijk won en de meeste punten in de wacht sleepte. Maar zeker niet minder verrassend was de volkomen zege van Van der Plas, die van De Jonge over de hele linie won en dus de volledige winst binnenhaalde. Het was de tweede keer in dit toernooi, dat een speler tien punten haalde uit een ontmoeting. Voor De Jonge was dit een tegenvaller, want de party éénbandstoten had hjj feitelijk al in zUn zak, toen Van der Plas een slotserie van tien scoorde en rijn tegen stander de overwinning afsnoepte. Hoewel «r nog weinig spanning in de strijd rit, was het op deze wedstrijdavond toch wel attractief. Buitenhek, die tot nu toe niet op de voorgrond was getreden, leverde tegen Van Eijk een beste partij übre. Vooral tegen het einde bracht hij sterk spel en scoorde 90 caramboles in vier beurten, hetgeen een moyen ne van 24 betekende. Van Eijk, bij wie het niet zo best ging en die bo vendien 75 caramboles meer moest maken, kwam er niet meer aan te pas. In de kaderpartij was Van Eijk daarentegen veruit ae meerdere en bi erdoor moest Buitenhek het on derspit delven. Heel sterk kwam hij echter by dc éénbandstoten voor de dag. in acht beurten had hij16 ca ramboles gemaakt, in 14 beurten al 24 eri toen hij daarop nog eens een serie van. vijf scoorde, was er voor Van Eyk geen redden meer aan. Ten slotte zag deze ook de driebanden partij verloren gaan, niettegenstaan de Van Eijk kwalitatief beter speel de. Maar pech achtervolgde hem en heel wat goed geraakte stoten .mis ten op een"haar. Zo won Buitenhek van een sterkere tegenstander met 8 tegen 2 punten. De jaarlijkse uitvoering van het tamboers- en pijperskorps van „Harmonie" is weer een groot suc ces geworden. Gisteravond werd de grote zaal van Arcade geheel ge vuld met aanhangers van dat grote Schiedamse muziekkorps: 65 senio ren en 55 junioren. Daarom werd de eerste avond ge geven voor de jongens en hun fa milieleden en vanavond komen, de verwanten en verdere belangstel lenden van de ouderen. De leiding van „Harmonie"' is er MONOPOLE VERTOONT: In Passage: Vergissen wij ons niet dan zijn het de Catalaunische Velden in mid den-Frankrijk geweest waar Attila (.vadertje") de Hunnenvorst door Aetius verslagen en teruggedreven werd. De Italiaanse film „ATTILA, DE GESEL GODS" verplaatst echter die strijd tussen de wilde horden uit het Oosten en een der laatste weerbare legers die het stervens- nabije West-Romeinse rijk op de been kon brengen, naar Italië en zij geeft de nederlaag aan Aetius-Ezio, waarmede de erepalm voor 't heen gaan der Hunnen bestemd blijft voor paus Leo. ..de ongewapende mens, wiens naam de naam van een dier (leeuw) is", een figuur waarte gen Attila's eigen zieneressen de Gesel Gods waarschuwen. De slapheid, wreedheid en geraf fineerde decadentie van Italie'S we reldlijke macht omtrent het midden van de vijfde eeuw na Christus worden weergegeven met een krank zinnige jonge keizer Valentinianus, zijn moeder, en zijn zuster Honoria (Sophia Loren). Van het Hunnen- gedoe is veel studie gemaakt: zij doen in hun barbarisme natuurlijker dan. de verwende, goed-gebade Ro meinen. Liefde speelt nergens een rol in deze technicolor, wei harts tocht. En als het op hartstocht aan komt dan kunnen Sophia Loren en Anthony Quinn (Attila) en al die an deren van de enorm-grote ..cast" een aardig nummertje weggeven! De toeschouwer komt volledig aan z'n trek.... Wie van de jongste films van Danny Kaye genoten heeft, moet niet verzuimen de beginnende „Wonderman." (weer) te paan zien, die met recht trit het stoffige film archief is opgediept. Daarin leeft de komiek at zijn grollen txit, die ook het pittige kolderessence gepen can zyn latere films. Op het filmdoek verschijnt een heel gewone blonde jongeman, wiens wieg in Koog aan de Zaan gestaan zou kunnen hebben. Aan zijn gelaat valt niets komiekerigs waar te ne men. Maar dan komt de verande ring; een gezonde aanstekelijke hu mor bezorgt u een lachstuip. waar van u nog niet eens bekomen al in de volgende rolt. En zo gaat dat dan maar door. Het is verba zend wat deze wonderman allemaal in zijn mars heeft Hij danst met veel gemak, geeft een kostelijke parodie van een Russische bariton en een Italiaanse opera-tenor; hij kan blaffen als een hond. kakelen als een kip en kraaien als eeen haan. Als een wervelwind tolt hij kolderend door de film met een na tuurlijke super-vitaliteit Volmaakt geloofwaardig kan hn een stuntelige boekenwurm voorstellen en de rol van tweelingbroer en antilope speelt hij even knap. Heel gekke dingen gebeuren er als hij door gang sters vermoord als geest in de huid van zijn knulletje-rozenwateri- ge broer komt kruipen en deze schuwe kamergeleerde in zijn plaats met gemak in de show doet optre den. Een rolprent zonder pretenties, 1 maar een kostelijke amusements- i film. 1 in geslaagd een aantrekkelijk ge varieerd programma samen te stel len. Vooral aardig Was het optre den van de showband; in fleurige tenues gaven negen mannen en een tamboer-majoor een serie marsen weg. Hiervoor was opgetreden „Jong Harmonie" oJLv. de heer G- Francke. Een pyraxnide van blazers en tamboers liet horen wat de toe komst van het korps kan preste ren. Evenals bij de senioren, ble ken ook hier de fluitisten minder maatvast dan de tamboers, die per fect speelden. Het vijftigtal oude ren van „Harmonie" zocht het nog hoger op dan de kleinen. Op hun verhogingen gezeten speelden z« dat het een lieve lust was. De fij nere werkjes kwamen minder goed uit dan de. marsen. Dan daverde het ook meeslepend in de grote zaal- De avond werd geopend door voorzitter D. Krommenhoek. Een speciaal welkom had hü voor de talrijke afgevaardigden van de fe deratie van de C.JM.V„ de Jeugd raad en van het district West van de pijpers en tamboers. Van Piet Mossinkoff werd na de pauze een fijne klucht vertoond. De toneelgroep van de C.J.M.V. heeft het druk de laatste tijd. Gis teravond nog op de planken in Ire ne en nu twee avonden achtereen met „De 2500ste" voor hun muzi kale vrienden uit de overkoepelen de organisatie. Het dorp van de def tige burgemeester (D. Meeder) i3 in blijde verwachting. Elk moment kan er een grote gebeurtenis plaats vinden, dan heeft het dorp de lang verwachte 2500ste inwoner. Tiny Donkers, de tjrpiste (mej. Brand), moet nauwkeurig bijhouden hoeveel inwoners het dorp rijk is. Zij gaat liever schaatsen met Fim (J. Nau- man) de zoon van de burgemeester. Zij verzint er daarom maar een foefje op en via migraties en ver huizingen „vindt" ze plotseling de 2500ste. Jammer voor haar slaagt de opzet ni?t, want op dat moment komt de echte 2500ste inwoner! Het komt natuurlijk allemaal in orde na veel komische verwikke lingen. De geheel gevulde zaal heeft har telijk genoten van de2e voorstel ling van „Ons Doel Getrouw". De regie had weer de heer "W. A, Mak- Artsen op zondag In spoedgevallen zijn dit weekeind de de volgende artsen te raadple gen: L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel. 88357; D. Houthuysen jr. Swammerdamsingel 43. tel. 68516 en Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856. Geopend is apotheek fa. Gouka, Hoogstraat 29 die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waarneemt Spannend was het gevecht tussen Van der Plas en De Jonge in de li- brepartij. Deze had de leiding geno men, doch het krachtige verweer van De Jonge leidde ertoe,, dat de. stand 141146 voor Van der Plas werd. Het ging er dus benauwd voor hem uitzien en uitsluitend door een se rie van 51 te noteren, zorgde Van der Plas voor een beslissing in zijn voordeeL De Jonge wilde in de ka derparty revanche nemen en zorg de voor een behoorlijke voorsprong. Maar toen beet Van der Plas van zich af en wist het tot Hg tegen 120 te brengen. Met een slotserie van 30 maakte hij toen aan. alle twijfel een einde. De partij éénbandstoten zou zeker verloren gegaan zijn, als Van der Plas hier niet voor een verrassing had gezorgd. De Jonge had namelijk met series van 4, 5 en 4 en later nog eens 5 de stand op 28 tegen 20 gebracht. Maar ook nu wist Van der Plas een verloren par tij in een overwinning om te zetten door een serie van 10 te makeh en de partij te beëindigen. Tenslotte zegevierde hy ook bij de driebanden- partij en won onbedreigd. De Jonge, die toch herhaaldelijk zijn tegen stander had bedreigd, was vrijdag avond niet al te gelukkig en kreeg geen enkel punt De uitslagen luidden; De JongeVan der Plas Libre: 200 200 25 51 8.00 200 133 25 22 0.20 nederlaag tegen Van Rees tegemoet ging. In hoeverre het feit, dat de 't Oosten-speler op weg naar Schie dam een vreemde keu uit het rek in zijn clublokaal had genomen, hieraan niet vreemd was, valt moei lijk te zeggen. Van Rees verzamel de rustig zyn caramboles met als grootste serie 14 in zijn twaalfde speelbeurt. Na 30 beurten was de stand 84117 voor Van Rees. Hoe wel toen Alphenaar eindelijk de ca dans te pakken kreeg (10 in de 31e beurt), leek dit onvoldoende om de kansen te doen keren, want Van Rees' antwoord was 11. Toen ver viel hij evenwel in kruimelwerk en werd Alphenaar bijzonder produk- tief: 10, 17, 13, om met 12 in de 39r beurt de 150 vol te maken. In de nastoot "scoorde Van Rees de hem ontbrekende 4 caramboles. De uitslagen, luidden: Alphenaar Van Rees Schaap Dijkshoorn Koning Dijkshoorn v. Duikeren. 150 39 17 3.84 150 39 14 3.84 150 33 19 4.54 i 69 33 10 2.09 150 40 17 3.75 93 40 7 2.32 150 31 23 4.83 201 31 13 3.25 GESLAAGD Aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam slaagde de heer J..R, Hakemulder te Schiedam voor de middelbare akte pedagogie A, omvattende de vakken: encyclope die der pedagogie, psychologie en inleiding tot de wijsbegeerte. Aan de economische hogeschool te Rotterdam slaagde de heer P. J. M, Linnenbrink uit Schiedam voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen. d. Plas De Jonge Kader: v. d. Plas De Jonge Eénband: Van de Plas Da Jonge Driebanden: v. d. Plas De Jonge 150 150 24 30 6-25 150 118 24 22 4-91 30 22 28 22 20 20 27 20 12 27 0.740 0.444 Van de Plas won alle partijen en dus ook de tien punten. De Jonge boekte er nul. Van EykBuitenhek Libre: 200 200 13 31 11.11 275 118 1 8 19 6^5 Buitenhek v. Eijk Kader: v. Eijk Buitenhek Eénband: Buitenhek v. Eijk Driebanden: Buiterxhefc Eyk 200 200 "50 78 30 30 30 12 19 38 19 12 10.52 4.10 1.428 0.571 20 20 39 4 0.512 20 14 39 3 0.358 Buitenhek won drie partijen en veroverde daardoor 8 punten. Van Eijk kreeg er 2. Schoorsteenbrandje De brandweer heeft gisteravond met de ramoneur een schoorsteen brandje gedoofd bij de familie L. in de Brugmanstraat 16a. Brandmees ter J. de Jager had de leiding. Ned,Herv_. gemeente. Grotekerk: 10 uur ds J. Gras en S uur dr. L. J. Ca- zemier," jeugddienst. Nleuwekerk: io uur ar. L. J. Cazemier. en .5 uur ds. J, D. Smids. Westerkerk; 9 en 10.30 uur ds.. j. G. Jansen en 5 uur ds. A. Hoff man. Vredeskerk; 9 en 10.45 uur ds. H- W, Hemmes en 7 uur ds. E. c. B. Kok (Charlois;, opendeurdienst. Ketfrel; 10 en r uur ds. F. J. de Bruijn. Ceref, kork. Oosterkerk19 uur ds. H. J Kouwenhoven (Wagenlngen) en 5 uur dr. IJ. Feenstra (Charlois). Flanta- gekerk: SJ0 uur ds. G. Brinkman en 4.30 uur ds, H. J. Kouwenhoven. Julia- nskerk:; 10 uur d'r. Ij.-Feenstra en 5 uur ds. G. Brinkman. Ketheli 930 uur ds. F. C. Meyster (em. Rotterdam) en 2.30 uur ds. G. Brinkman. Ziekendienst gemeente-zlekendlenst. 7 uur ds. H. Hemmes. Ned. Herv. Gerei, evang. Gebouw Iri. ne: 10 en 4 uur ds. J. J. Timmer (Woer den). Ned- Prot. Bond. Westvest 92: tö.30 uur as. F- van Leeuwen (Rotterdam) Evang. Luth. kerk. 10 uur. Oud-kath, kerk. Dam 28: 10.15 uur Hoogmis. Chr. Gerei. kerk. Kerkgebouw Waran de. B.K.-laan; 10 en 5 uur ds. A. Zwiep. Chr. Gerei, gemeente. Volksgebouw Tuinlaan: 10 en 4 uur ds. M. J. Middel koop. Oud-gerei. kerk. Jeugdhuis Lange Ha ven 97: 10 en 5 uur leesdiecst. Baptistengem, Kerkgebouw Broers- vest 53: 10 en 7 uur ds. J. Segaar. Leger des Hells. Lange Haven 27: 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur ver- lossingssamenkomst Gerrit Verboonstr. 6,30 uur openluchtsamenkomst o.iv. ma joor en meVT. J. H. Drentje. Het notariskantoor P. Schaberg heeft gisteren in Arcade een hui zenveiling gehouden. Twee pan den Goeresestraat 19 hoek Rozen burg ses tra at 26 en Rozenburgse- straat 24a en b hebben tezamen de som. van ƒ20.100 opgebracht Het herenhuis Jacob Catslaan 20 (hoek Julianalaan) bracht op ƒ40.260 en het herenhuis Julianalaan 8 ƒ31.260. Op het ogenblik wonen In Nederland niet minder dan twintigduizend toensen in woonwagenkampen ert wanneer er geen wijziging in de huidige Situatie komt, kan aangenomen worden dat dit aantal over twintig jaar drie maal zo groot zal zijn. Dit is een probleem waar vele sociale bezwa ren aan verbonden zijn. Zo merkte gisteravond ir. "W. W H. v. d. Toom op in de vergadering van de gemeenteraad naar aanleiding van het feit dat de sanitaire voorzieningen in het Schiedamse woonwagenkamp aan de Oudedijk verbeterd zullen worden. het bedrijfsleven". Opkopers, ven ters, e.d. Er zijn weinig .zigeuners onder, daar heeft het Hitler-regiem wel voor gezorgd. Het aantal ker- mistrekkers is vrij groot, ongeveer 1200 zielen. Allerwege is ongerustheid gere zen over het sociale probleem die deze wagenbewoners opleveren. Voor de overheid is een taak weg gelegd om er verbetering in. te brengen. Hierbij is het onderwijs belangrijk, omdat wanneer de jon geren school gaan en een vak Ie ren de kans groot is dat zij zich gaan vestigen en vast werk aanne men. Ir. v, d. Toorn, die goed inge voerd is in het woonwagenwerk. vertelde nog dat men overweegt om grotere „streekkampen" In te richten en verder een trek-verbod in te stellen. Er is een goede kans dat er in Schiedam zo'n streek- kamp wordt gevestigd. Hierdoor ?3l het aantal wagens aan de Oude"4':k stijgen tot ongeveer zestig. Hij wierp het probleem op om dat men ook in Schiedam er jn de toekomst meer mee te maken zal krijgen. De toestand in het kamp aan de Oudedijk, vond hij niet slecht en de laatste tijd nog aanmerkelijk verbeterd, vooral sinds er een kampwachter ts aan gesteld. In Nederland zijn er in totaal 280 kampen, waarvan er zeventig meer dan twintig rijdende hulzen tellen. Schiedam, met 26 wagens, hoort ook tot die grotere kampen. Vier duizend kinderen in die kampen zijn van de leerplichtige leeftijd, maar tweederde deel is analfabeet. Hier is de sïutatie wat beter, om dat alle 27 leerplichtige kinderen (totaal 180 bewoners in het kamp) onderwijs genieten. De bewoners van de woonwagen kampen worden geklasseerd als „so ciaal zwak" hetgeen niet a-sociaal betekent. Pt mannen verdienen bun brood meest, zoals ir. v. d. Toorn het uitdrukte, „aan. de rand van

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1