Russische expeditieleden vervellen in de poolzon tfel'd 4Ê WÊB ■lit i rsenaJ SSti Plannen voor tweede basis bij Zuidpool AAMBEIEN Algerijnse crisis drijft Mollet in liet nauw Antillen beschermen vakbondsreebten VPRO vóór reclame-tv Successie-heffing achter bij inkomstenbelasting Amsterdam noemt werving van bouwvakarbeiders .niet ongeoorloofd' msÊmm HEMOTABS Vonnis voorzitter „Elinkwijk" is bevestigd Wachtmeester H. uit Vinkeveen veroordeeld Noors schip in brand bij Rangoon STAATSSECRETARIS v. d. BERGE: Splitsing W.duitse liberale partij bezegeld Nieuwe krater in Etna door explosie Nieuiv Arsenal King Filter Debat in Kamer krachtproef voor regering W.-Duitsland krijgt ruim drieduizend oorlogsvliegtuigen Na scheiding niet hertrouwen in Argentinië Mollet en Pineau naar Moskou? Vissersstaking in IJmuiden duurt voort Italiaan, die de duce beledigde, moet nu betalen Weer overstromingen in Australië KALODERM A GELEE voor RUWE. GESPRONGEN harder- Arrestatie van twee leiders onjuist geacht dm1 WÊM Laatste ijs bij Zaltbommel opgeruimd Duizend jaar oude mummie gevonden van indiaans kind Zware straffen voor jeugdige gangsters ftBMjsiHoee/i RADIO EN T.V. Vrijdag 2 maart 1956 3 MOSKOU. Zowel in het Noordpool- als Zuidpoolgebied zijn Russische expedities buitengewoon actief. Dagelijkse berichten van de bevoorradings schepen „Ob" en „Lena" vervullen het Sowjet-pnbliek met geestdrift. Sinds Rusland in "1932 in volte omvang met pooloperaties is begonnen heeft het waarschijnlijk meer aan Noordpoolonderzoek gedaan dan welk ander land ook. Het onderzoek in de schier ontoegankelijke gebieden zou goede vruch ten hebben afgeworpen op economisch en wetenschappelijk gebied. Even tuele militaire voordelen worden door woordvoerder* steeds gebagatelli seerd. Terwijl het in Moskou stevig vroor, vernamen de krantenlezers met ver- basing dat zonnebrand het grootste gevaar voor de gezondheid van de leden van de Zuidpoolexpeditie is en smeltend ijs de voornaamste hin derpaal voor het inrichten van per manente kampen. De geleerden sein den naar huis, dat de zomerzon aan de Zuidpool zo fel was, dat zelfs geen met jodium geïmpregneerde maskers van fotoülm de mannen kunnen behoeden voor pijnlijke ver velling van het gezicht- Er bestaan plannen om het vol gend .iaar„ een tweedé basis in de nabijheid van de magnetische Zuid pool te vestigen- De basis op Queen Maryland is reeds in vol bedrijf. De expeditie staat onder leiding van dr. M, Somow. Hij heeft de beschikking over twee bevoorradingsschepen, twee helikopters, twee met ski's uitgeruste vliegtuigen van- mid delbare grootte, een klein vliegtuig voor hoge vluchten en een normaal vrachttoestel. De geleerden maken ui tgébreide studies in alle takken van de oceanografie met het doel de wetten te ontdekken, die.de circu latie van de oceaanwateren regelen. Waarnemingen" op de gebieden van meteorologie eh aerológie zullen hen in staat stellen materiaal te verza melen, dat noodzakelijk is voor de oplossing van het probleem der at mosferische circulatie rond de aarde. (Advertentie f.M.) 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje glas water is alles wat U nodig hebt. Hier is een vólkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hcmotabs - "n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hcmotabs geven niét alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken én bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hcmotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, 20 belangrijk voor een volkomen^ herstel cn l an g d u ri ge vrijwaring van pijn. f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. Op Queen Maryland wordt op het 'ogenblik een compleet dorp ge bouwd met montagegebouwen, waarin een elektrische centrale, een garage, werkplaatsen en opslagruim ten zullen worden ondergebracht. De Russische kust langs de Noor delijke IJszee is nog bijna geheel onbewoond. Een noordelijke zeeweg hierheen is de laatste jaren echter verzekerd. Men is bezig met de bouw van een door atoomkracht voortgedreven ijsbreker om de zee weg ook In de winter open te hou den. Zodoende wordt de mogelijk- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het gerechts hof heeft de voorzitter van de voetbalvereniging Elinkwijk, de 49- jarlge ambtsjaar A. S. conform de eis veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. - S. was beschuldigd van valsheid in geschrifte en verduistering. Hij was in hoger beroep gekomen om dat hij zich onschuldig voelde aan de verduistering en stelde nadruk kelijk, dat hij zich niet ten koste van de vereniging had verrykt. Het hof achtte echter de verduistering en de valsheid in geschrifte bewe zen. - - heid geschapen voor een gcede ver binding met de houtdistricten, goud mijnen, kolenmijnen en andere mi neraalwinningen, die voor een groot deel in het noorden nog niet in ex ploitatie zijn gebracht. AMSTERDAM. De 37-jarige wachtmeester van de rijkspolitie in Vinkeveen P, H. is vanmorgen in hoger beroep door het gerechtshof tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk veroordeeld wegens mis handeling met dodelijk gevolg. ïn eerste instantie veroordeelde de rechtbank hem tot een maand; on voorwaardelijk. De wachtmeester heeft op een tentoonstellingsterrein in Vinkeveen vorig jaar een burger, K. van der Vliet, een klap met zijn gummistok op het hoofd gegeven omdat deze na sluiting van de expositie het terrein niet snel genoeg zou hebben verlaten. Van der V. overleed kor te tijd later. Het hof meent dat het niet nood zakelijk en niet geoorloofd was met de wapenstok te slaan omdat van een krachtig verzet of een aanval van Van der Vliet niets gebleken is. De wachtmeester kan binnen acht dagen beroep in cassatie aantekenen bij de Hoge Raad. (Advertentie LM.) RANGOON. Het 6.850 ton me tende Noorse schip „Tricolor" is ten gevolge van een hevige brand in de olietanks in de monding van de rivier bij Rangoon in drieën gebro ken. Het vaartuig had een lading jute, hout en rijst aan boord. De bemanning ging bij het uit breken van de brand van boord en hielp van. uit de reddingsboten bij het bestrijden van het vuur. De „Tricolor" zal naar men vreest kap sijzen. (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG, Staatssecretaris v. d. Berge heeft dc z.g. principiële be zwaren, welke vorige week vanuit de confessionele rechterzijde van de Tweede Hamer tegen de successie-belasting waren opgeworpen, nogal laco niek bejegend. De chr. hist, afgevaardigde v. d. Wetering, die zich aan de stelling had gewaagd, dat een successie-heffing „onzedelijk" was. kreeg van de regeringstafel te verstaan, dat h|j wel erg la3t was met de ont dekking: de Successiewet bestaat immers al een honderd jaar. Belangrijke maatregel voor bezitsspreiding te verwachten BONN. - De splitsing var» de bonds dagfractie der liberale vrije democra tische partij is donderdag officieel be zegeld. i De liberale afgevaardigden, die uit de fractie in de Bondsdag tra den, hebben onder de naam „Ar beidsgemeenschap van vrije demo craten" een nieuwe tractie gesticht Het is nóg niet; bekend, of 2jj ook een 'nieuwe partij zullen oprichten. Voorzitter van de nieuwe, fractie is de vice-voorzitter van de Bonds dag. dr. Schneider. Zijn plaatsver vanger is Hasso von ManteuffeL ZAFFERANA. In een der helim- gch van de Etna is gisteren ten ge volge van een hevige explosie een nieuwe krater ontstaan. j In Zafferana en een zestal andere dorpen in de omgeving stijgt de on gerustheid. Uit de krater stroomt een brede stroom lava in de richting van een complex boomgaarden en eenzaam liggende huizen. De nieuwe krater is bijna 100 m breed. Hij bevindt zich 500 m lager dan de krater in de noordoostelijke belling die hij de grote eruptie van 1950—1951 ontstond. (Advertentie I-Sf.j Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van .de King Size sigaret.-. V d De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde KingSize. bovenal. Overal i SUPER QUALITY Wéér gaat Arsenal voor aan, nu met Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct VELD VERS op tofel Met erkenning van de rechten van nabestaanden op een nalatenschap, meende de staatssecretaris toch óók voor de belangen van de gemeen schap op te mogen 'komen. Hij be cijferde, dat het dertigtal amende- 5?1 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „Bij het aantrek ken van bouwvakarbeiders door Am. sterdam elders in Nederland gebeurt niets dat ongeoorloofd of zelfs maar bedenkelijk zou zijn. De gemeente heeft deze gehele actie openlijk ge voerd. Misschien dat het daarom zo de aandacht trekt. Het werven van arbeidskrachten geschiedt door be drijven en overheden in. vele secto ren. Rotterdam trekt op soortgelijke manier sinds jaren bouwvakarbeiders aan en krügt of kreeg althans tot voor korte tijd zelfs een rijkssub sidie ir de verstrekte vergoeding voor verplaatsingskosten." Aldus' heeft de wethouder voor de volkshuisvesting mr. R.van den Bergh, in de raadsvergadering van. gisteravond meegedeeld naar aanlei ding van protesten en bezwaren die in verscheidene Nederlandse gemeen ten zyn geuit, .tegen wat men daar noemde het „ronselen" van bouw vakarbeiders door Amsterdam. „Doordat ïn de laatste weken Iets bekend is geworden over een aan vulling van dé rijks-contingentsrege ling, is de indruk gevestigd dat de actie van de hoofdstad daar een ge volg van is. Er bestaat echter geen enkel, verband". „Het gemeentebestuur heeft" zo zei de wethouder, „een .regeling ge maakt in .overeenstemming met de directie voor de arbeidsvoorziening van het departement voor Sociale Zaken." Daarin wordt o.m. bepaald, dat de woningdienst eerst moet nagaan of plaatsing van een bepaalde sollicitant in Amsterdam moeilijkheden in zijn woonplaats zal opleveren, „Als regel zat Amsterdam zich aan het door hetGAB uitgebrachte ad vies houden, wat betekent dat by ob jectief aanvaardbare bezwaren van de huidige werkgever de sollicitatie wordt afgewezen." Over de resultaten van de actie vertelde mr. Van den Bergh nog, dat »ich ruim 430 gegadigden hebben op gegeven. In 250 gevallen, wordt op het ogenblik een onderzoek naar vak. bekwaamheid èn Onmisbaarheid in de huidige woonplaats gedaan. Met nadruk verklaarde de- wet houder tenslotte, dat de wervings actie in die gebieden wordt gevoerd, waar op grond van bevoegde voorlichting aanbod van arbeids krachten kan worden verwacht. Kwestie mr. van Empel Regering is ontsteld over weigering visum te verlengen DEN HAAG.. Naar aanleiding van de weigering van de Indonesi sche regering om het bezoekersvisum van de Nederlandse advocaat, mr. Van Empel, te verlengen, heeft een woordvoerder, van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag er aan herinnerd, dat de Indonesische rechter hoewel hij. mr. Van Em pel niet als verdediger wilde aan vaarden uitdrukkelijk had .ver klaard, er geen enkel bezwaar te gen te hebben, dat de heer Van Em pel mevrouw Bouman zou adviseren en dat hij desgewenst de zittingen kon-bijwonen. Ondanks dit standpunt vande rechter, achter wie de Indonesische regering zich bij vroegere gelegen heden placht te verschuilen, heeft de. Indonesische regering thans verlen ging van het visum geweigerd, hoe wel vaststaat, dat de pleidooien in de zaken Schmidt en Jungschlager niet vóór de expiratie van het vi sum van mr. Van Empel, 11 maart, gereed kunnen komen. De Nederlandse regering vestigt de aandacht op het ontstellende feit dat mevrouw Bouman thans ook nog deze juridische hulp wordt ontzegd, aldus de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. mentcn, dat de Kamerleden op zijn voorstel voor een nieuwe Successie wet hadden ingediend, de schatkist ruim 30 miljoen zou gaan kosten, d-w.z. bijna een derde van de totale jaarlijkse opbrengst, weike ca. 117 miljoen beloopt. De regering acht het onmogelijk, zo zei hij, in deze parlementaire pe riode. waarin de schatkist al een be langrijke aderlating onderging, zulk een offer te brengen. Het zou anders zijn, als de successie-belasting in derdaad zo buitengewoon zwaar was. Maar zelfs wanneer men reke ning houdt met de vermogensinfla tie. is de successie-heffing verre ten achter gebleven bij b.v. de inkom stenbelasting. De staatssecretaris kondigde aan. dat de regering dezer dagen met een belangrijke maatregel op het gebied -van de bezitsspreiding- voor de dag zou komen. De socialist Hofstra had een klei ne woordenwisseling met de heer v. d. Wetering, die betoogd had. dat het oorspronkelijke wetsontwerp van minister Lieftinek door tal van „socialistische hobbies" was geken merkt, die er by de schriftelijke voorbereiding uit waren verwijderd. De heer Hofstra ontkende, dat. hier van „socialistische hobbies" kon worden gespróken. Mede op zijn aandrang immers was het wetsont werp omgewerkt. De chr. hist, woordvoerder kon de stelling van de socialist niet ontkennen. Maar hij had er een aparte verklaring voor: dan was de heer Hofstra zeker niet zo radicaal als indertijd minister Lieftinek. (Van onze .correspondent) PARIJS. De Algerijnse crisis gaat ook in Frankrijk haar hoogte punt tegemoet. Tërwyl het in Algerije dagelijks tot verbitterde strijd tus sen goed bewapende Algerijnse re bellen en Franse troepen komt, heeft de Franse regering thans beslo ten buitengewone volmachten voor Algerye te vragen. Donderdag zal het parlement bijeenkomen voor het grote debatover Algerije. De door de regering verlangde vol machten hebben in de eerste plaats betrekking op bet treffen van maat regelen op economisch en sociaal terrein in Algerije.- Het is duidelijk, dut. de door de regering voorgenomen sociale „en economische maatregelen eerst na enige jaren hun uitwerking zouden kunnen hebben. Het parlement zal zich derhalve in de eerste plaats voor de militaire volmachten in teresseren. In dit opzicht bestaan ernstige meningsverschillen in de boezem der regering. Mendès-France en de socialistische minister voor overzeese gebiedsdelen,Gaston De- fcvre, zijn van mening..dat de. re gering tegen de - wil van de gene rale staf in de eerste plaats zeer belangrijke militaire strijdkrachten naar Algerije had moeten zenden i.p.v. dc slechts 30.000 man die thans voorzien zijn. Tegelijkertijd had de regering, naar het oordeel van Mendès-France, een ernstig aanbod tot onderhandelingen met de rebellen moeten doen. Dé Franse premier bevindt zich in een moei lijke positie. Van rechts wordt hem verweten te tam tegenover de re bellen .te zijn, terwijl hij door de linkerzijde vooral door de Com munisten er van beschuldigd wordt geen serieuze vredesonderhande lingen met de rebellen te willen voeren. In de socialistische Kamer fractie zelf valt ook kritiek op de premier waar te nemen. Talrijke socialistische afgevaardigden ver- BONN. West-Duitsland zal in de eerstkomende vier jaren ten min ste vier miljard mark uitgeven voor de uitrusting van de niéuwe Luft waffe. De Luftwaffe krijgt 20 eskaders met in totaal 153$ vliegtuigen. De eerste eskadrillcs jagers en jacht bommenwerpers zullen begin vol gend jaar de lucht ingaan. Behalve deze oorlogsvliegtuigen krijgen Luftwaffe .en leger de be schikking over 2.000 verbindings- en verkenningsvliegtuigen, alsmede he likopters en transportvliegtuigen voor een tuchtlahdingsbrigade. BUENOS AIRES. De Argentijnse regering heeft donderdag by decreet de wet geschorst, die het hertrouwen van gescheiden personen mogelijk maakte. Deze wet, dié indertijd het eerste wrijvingspunt was tussen Pcron en de katholieke kerk in Argentinië, is- buiten \v;erking gesteld tot de kwestie aan een„- nationaal overleg onderworpen kan worden. wijten hem, te'veel de nadruk te leggen op het militaire aspect van de Algerijnse kwestie en weinig te doen om tot een ernstige politieke regeling in Algerije te komen, d.w.z, onderhandelingen met de rebellen aan te gaan. Gezien deze situatie, kan men zich afvragen, o£ de re gering het parlementaire debat over Algerije zal overleven. PARIJS. De Franse premier Guy Mollet, en de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pi ne au, zullen 14 mei een bezoek aan Moskou brengen. Dit is in Parijs bekend gemaakt, ZoaH bekend ging een bezoek, waartoe Faure en Pinay, destijds premier en minister van Buitenland se Zaken, werden uitgenodigd.- niet door als gevolg van de houding der Sow jet-Unie bij de stemming over de kwestie, of de Algerijnse kwestie, .moest worden opgenomen op: de agenda der V.N. (Van onze correspondent) HAARLEM. Op een vergade ring welke gistermiddag in Umuiden v;erd gehouden hebben de stakende vissers besloten de staking op de trawiervloot onverminderd voort te zetten. Wel heeft de staklngsiejding met nadruk naar voren gebracht, dat zij bereid is een blijvende bemiddeling te aanvaarden van organisaties of personen om aan het conflict een eind te maken, als de reders van hun kant. bereid zijn, niet over een zgn. percentage-loon te praten. CI7NEO. Een 82-jarige Ita liaanse pottenbakker, Luigi Bottero heeft hevel gekregen een boete te betalen, die hem in 1927 werd op gelegd, omdat hij Mussolini zou heb ben beledigd. Bottero, die een bekende anti fascist is, werd 29 jaar geleden ver oordeeld. omdat hij kritiek had ge had op de ,duce'. Toen hij kortge leden in deze stad terugkeerde eiste de rechtbank het geld op. Het gaat om een bedrag van 282 lire (onge veer/ 1,75). SYDNEY. In de kustgebieden van de Australische staat Nieuw- Zuid Wales,: met inbegrip van enige voorsteden van Sydney, hebben dui zenden gezinnen als een gevolg van overstromingen overhaast hun wo ningen moéten ontruimen. Voor sommige mensen was het de vierde keer in drie weken tijd, dat zij uit hun huizen werden verdreven. De nieuwe overstromingen zijn het gevolg van voortdurende hevige regenval. (Advertentie IJVf.) 95 ct DEN HAAG. Het Is de regering van' de Nederlandse Antillen ernst om de rechten te beschermen van jonge, nog onervaren bonafide vak verenigingen en hun ontwikkeling te steunen. Daarom is er voor de regering van het Koninkrijk geen aanleiding bijzondere stappen te doen by de regering van de Antil len in verband met deze aangele genheid. De regering van het Ko ninkrijk zal ook in de toekomst er nauwlettend op blijven toezien, dat in alle drie ryksdelén de ver plichtingen t.a.v, de vakbeweging, die gegrond zyn op internationale overeenkomsten, worden nageleefd. Dit heeft de minister van Over zeese Rijksdelen geantwoord op vra gen varx het communistische Twee de Kamerlid Wagenaar in verband met de staking by de mynmaat- schappij Curayao. De Antilliaanse regering acht de vervolging van twee vakvereni- gingsleiders niet onrechtmatig, doch wel onjuist, omdat zij duidelijk in strijd was roet bet door haar te ken nen gegeven bejeid. Toen de ver dachten door de rechter waren vrij gesproken en de officier van justitie in hoger, beroep ging, heeft de An tilliaanse' minister van Justitie op dracht gegeven het hoger beroep in te trekken. Inmiddels is tussen de mijnbomv- maatschappii Curacao en dc mijn- werkersbona een overeenstemming getekend, waarbij o.a, regelingen zijn getroffen betreffende vakantie dagen. v; medische voorzieningen. Werktijden, overwerk, spaarfonds en behandeling van toekomstige indi viduele' klachten. De arrestatie van de vakverenl- gingsleiders had plaats gevonden, op het vermoeden, dat zij betrokken zouden zijn geweest bij het stichten van een brand, dié op het terrein van de mijn bouwmaatschappij, had gewoed! Toer. geeu bewijs van brandstichting aanwezig bleek, 'wer den zonder overleg met de Antil liaanse regering vervolgingen voor arrest gebaseerd op een oud artikel Df ET ijs in. het IJsselmeer is bij Hindelopen in beweging geko men tot grote vreugde van de jeugd dte er ecrmplete poolexpedities houdt, maar tot minder groot genoegen can rie andere bewoners der staddte niet zonder .reden vrezen dat het kruiende ijs een gevaar voor de stad gaat worden J i iiïiWSlN betreffende het' vakverenigingswe zen. De Antilliaanse regering; heeft maatregelen getroffen om te voor komen, d3t soortgelijke vervolgingen in de toekomst zullen worden in gesteld, zonder dat met haar overleg is gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM De zuidelijke doorgang, van de brug bij Zaltbom mel is Donderdag door ijsbrekers vrij gemaakt. De gehele Waal is nu gereed om het ys van de Rijn af te voeren. Enkele ijsbrekers zijn naar hun thuishaven teruggekeerd. Een paar boten zijn nog bezig de Beneden Merwede tussen Hardinxveld en Dordrecht en de afgedamde Maas open te breken. In opdracht van het ijscomité zijn donderdag vier boten begonnen met het breken van de Hollandse iJssel» Men moet hier zeer voorzichtig te werk gaan. Er mag geen grote ijs- afvoer komen omdat dit een gevaar zou betekenen voor de stuwdam, die in de IJssel gebouwd wordt. Men overweegt de Lek, die tussen Noord en Vreeswijk open is, verder los te breken, Soldij krijgsgevangenen IC.N.I.L. voor Hoge Raad DEN HAAG. Dc Stichting tot Opeising Militaire Inkomsten van Krijgsgevangenen 1942—194o (OMIN K) heeft cassatie aangetekend te gen een arrest van hét Haagse Hof, Het Hof bekrachtigde een vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij een tegen de staat der Nederlanden ingestelde eis werd afgewezen. De Stichting had betaling verlangd van de achterstallige inkomsten van mi litairen van het KNIL gedurende de Japanse bezetting. BUENOS AIRES. Een plaatse lijke amateur-archeoloog heeft tn het Andesgcbergte bij de gro te autoweg naar Chili tn een pro/urn de mummie ran een indiaans kind pcron den. dat naar schatting 800 tol 1000 jaar geleden stier/. Verder vond hij het graf van een indiaans opperhoofd, dat o.a. snoe ren van lapislazuli. vijf aarden va ten en ccn merkwaardig groot wit vat van 1.50 m. hoog bevatte. Geruime tijd geleden werd in Zuid-Amerika hoog in de bergen temidden van ijsblokken het goed geconserveerde" lichaam van een in hurkhouding gezeten indiaans kind gevonden. Uit de sieraden, die -het kind droeg, kon men opmaken, dat 't van hoge geboorte geweest moest zijn. Ook deze door de natuur ge conserveerde mummie was vele binderdon jaren oud. 's-HERTOGENBOSCH. De recht bank te 's-Hertogenbosch heeft de 19-jarige plaatbankwerker W. H. 3V1. en de eveneens 19-jarige L. 1VL S. veroordeeld tot cca gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De fa brieksarbeider A. E. R. werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar zonder aftrek van het voorarrest met als voorwaarde zijn straf tc ondergaan in een jeugdge vangenis. Alle verdachten komen uit Eindhoven. Het drietal had zich schuldig gemaakt aan een serie be rovingen, vaak gepaaid met geweld pleging. (Advertentie IM.) Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en luchtwegen te zuiveren mét F) E V.P.R-0. staat niet afwijzend: tegenover de commerciële tele visie. Dit deelt dr. E. B. Spelberg mee in een artikel In „Vrye Gelui den". Na vastgesteld te hebben, dat naar zijn mening de commerciële t.v, niet tegengehouden kan wor den, dringt de predikant-directeur aan op een „zeer nauwe samenwer king tussen. N.T.S. en omroepver enigingen ter ener zyde en de ini tiatiefnemers der commerciële tele visie aan de andere rijde, opdat men in ons land kaa komen tot een ook cultureel zo verantwoord mo gelijke commerciële televisie in het raam van de vaderlandse televisie in haar geheel." T-JET bestuur van de Ned. Radio 1 t Unie heeft besloten .een om roepmuseum in te richten, waarin zoveel mogolyk historisch materiaal, dat betrekking heeft op het ont staan en de ontwikkeling van de radio-omroep in Nederland bijeen gebracht zal wor den. Men heeft reeds de besiiiik- king gekregen over technisch en publicistisch materiaal, dat door de Nederlandse radio-pionier wijlen de heer J. J. Corver werd verzameld. Voorlopig is een zolder van de NCRV-studio bestemd tot opslag plaats van binnenkomende histori sche attributen. Het radio-museum zal eens een plaats krijgen in de Hilversumse Radio City (het plan voor de bouw van dit complex aan de Insuljndelaan, waartoe het initia- 1 tief werd genomen door de heer W. Vogt, is al jaren oud). Zo'n museum is iefs moois. Maar ols de Hürersumse heren nu ook eens gingen petn2cn over een „workshop", een „proef-studio" waar programma-medewerkers dc gele genheid zouden hebben met nieuwe mogelijkheden te experimenteren. De toekomst mag, dachten we, om wille van het verleden niet ver waarloosd worden. T~\E AVRO overweegt in samen- werking met de Stichting „Jeugd en muziek" een Radio-jeugdorkest samen te stellen uit jongens en meisjes van 14 tot 20 jaar. wonende in Hilversum en omgeving. Zater dagmiddag 14 april wordt in de stu dio een proefopname gemaakt van dit (de naam is voorlopig) Minjon- jeugdorkest. 3 april wil de VPRO-televi- sie Shakespeare's „Hamlet" voor de camera's brengen. De on dernemende en bekwame regisseur Jack Dixon, groot bewonderaar van De Sica en diens systeem om met amateurs films te maken, heeft voor de Ophelia-rol zijn oog laten vallen op Letje Knap. de assistente van Toon Hermans. In Toons programma hoeft de 19- jarige Letje niet te acteren. Toch durft Dixon het met baar aan. De knappe jongeacteur (lid van de TV-kern) Joan Culeman zal Ham let zijn, een rol waarvoo)- hij alles „mee' heeft. Als Dixon zijn zin krijgt wordt het géén studio-opvoering: het Muiderslot zal het „toneel" zijn en dus een avond lang als. het Deense kasteel „Elseneur" fungeren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2