m REALISTISCHE AFBEELDINGEN Regering verruime krediet voor een eigen woning CONTRASTEN BIJ WIJ MENSEN" Nieuwe breuk in partij van Italiaanse communisten ZOEK 5 Wij verbranden; huil nietmoeder!" nieuwe weg in actie voor veiliger verkeer Felle kritiek op beleid van Palmiro Togliatti ADVIES VAN WERKGROEP: Slachtoffer van prof. Glauberg gehoord NCP enXOOIS hebben geen wapens Ontwerp-program van Sastroamidjojo Nederland vooraan met aantal schoor steenbranden Sultan Ben Joessef naar Madrid OUDE BRIEF AANGESPOELD Plan voor de Arabische veiligheid In n nacht S u n ba im Rampenfonds lieeft 2 miljoen gulden overgehouden Jozef Cohen protesteert bij VPRO RADIO ERt.V. Onzekere Baden getuigde in zaak-Schmidt Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd een uur tussen hemel en aarde Belgisch schip in brand Boleslaw Bieroef overleden in Moskou 3 DEN HAAG. De regering: moet de minder draagkrachHgen zoveel Krediet verschaffen, dat zü reeds een eigen huis kunnen laten bouwen, indien zy zelf slechts ds beschikking hebben over ten hoogste tien procent van de bouwsom. Dat is de strekking van een aantal maatregelen, door de werkgroep „Eigen Wonlngbezit" aanbevolen aan de minister van "Weder opbouw en Volkshuisvesting. „Het bezit van een eigen woning is een waardevolle factor voor de samenleving", aldus het rapport van de werk groep, die meent, dat bet aantal bezitters van een eigen woning langs de aangegeven weg zou kunnen worden vergroot en dat de voordelen van het eigen-woningbezit in veel gevallen de daaraan verbonden nadelen over treffen, Met betrekking tot de kapitaal voorziening stelt de werkgroep voor een overheidsgarantie te verlenen- voor leningen tot maximaal 90 pet. van.de netto sticktingskosten. Deze overheidsgarantie zou betrekking móeten hebben op dat gedeelte van de lening, dat uitgaat bovén het van normale kredietinstellingen te ver- Krijgen krediet (te stellen op 60 pet. van de netto étichtingskosten). Ter- tegemoetkoming in de jaar lijkse lasten zou de thans bestaande jaarlijkse bijdrage voor zelibewoning (2% pet. van de bouwpremie gedu rende tien jaar) vervangen moeten worden door een extra-premie in eens. Deze extra-premie zou 25 tot 35 pet. van de normale premie moe- Naspel van A uschwitz (Van onze correspondent) KLEEF Doodmoe en diep on der de indruk kwam maandagmid dag mevr. S. Levis (Dieren) uit het gerechtsgebouw, waar zij vier en een half uur was verhoord door de Kielse officier van Justitie, i.v.m. de zaak tegen de vroegere SS-brigade- leider prof. Cari Clauberg. „Ik ge loof wel dat men recht wil plegen over Clauberg". was haar ooraeeL Deze arts is er van beschuldigd in Auschwitz 600 vrouwen te heb ben gesteriliseerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Haagse recher che is. tot de .overtuiging gekomen dat noch de Nederlandse Conserva tieve Party (N.C.P.) noch. de Lande lijke Organisatie van Oud-Illegale Stryders. (L.O.OJ.S.) over wapens beschikken. In samen werking met de politie uit verscheidene andere, plaatsen: in ons land heeft de Haagse politie, op last van de Haagse officier van Jus titie. een uitgebreid onderzoek inge steld, naar aanleiding van een uit lating van de. voorzitter van de L.O.OJ.S. tijdens een bijeenkomst van de N.C.P. -in de Haagse'Dieren tuinzaal. De voorzitter van de L. O. OXS. zei o.ai dat de wapens uit de depots, waarover de L.O.Ö.I.S. en de N.CP, beschikten, gebruikt zou den worden om bepaalde regerings functionarissen desnoods met geweld uit het zadel te lichten. Het onderzoek van de politie heeft aangetoond, dat deze uitlatingen niets dan grootspraak zijn geweest.. DJAKARTA. De vortniDg van een provincie Wëst-Niemv-Guinea vormt een onderdeel van het rege ringsprogramma van de Indonesi sche kabinetsformateur Ali' Sastro- amidjojo. Het eerste punt van zijn program ma behelst de uitvoering van de op zegging van alle overeenkomsten, bereikt op de Ronde-Tafel-Confe- rentie met Nederland, „formeel zo wel als materieel" en verder maat regelen. om de gevolgen daarvan onder de ogen te. kunnen zien. Het tweede punt van het program ma luidt: „Het voortzetten van de worsteling om de facto soevereiniteit van de Indonesische Republiek over West-Irian (westelijk Nieuw-Gui- nea) te verwerkelijken, daarbij steu nend op de krachten die leven in het volk en de antiikoloniale krach ten in de wereld". Acht jaar voor poging tot moord met vergif AMSTERDAM. Acht" jaar ge- vangenisstraf beeft het gerechtshof de 49-jarige Zaandamse arbeider-J. K. opgelegd wegens poging tot moord. K. hééft vorig jaar tot twee keèr toe getracht zyn vrouw, met Parijs* groen een zeer zwaar vergif. om het leven te brengen. Dit gelukte hem niet, wel is zijn vrouw lang ernstig ziek geweest. ten bedragen, al naar gelang van de grootte.'van het gezin van de aan vrager.. De werkgroep zou voor de facili teiten in aanmerking willen doen ko men personen, die' niet aangeslagen zijn in de; vermogensbelasting, geen belastbaar inkomen hebben van meer dan 8.000,—, te verhogen met 500.— voor elk kind waarvoor aan spraak bestaat op kinderaftrek, en die niet ouder zijn dan 55 jaar. Personen met een' inkomen; dat de voorgestelde grens1 overschrijdt, zou den nog wel de garantie doch' 'niet de extra-premie moeten kunnen ver krijgen; aan hen, die ouder zijn dan 55 jaar, doch de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, zou.de ex tra-premie kunnen worden verleend, mits zij.de garantie niet nodig heb ben. De faciliteiten zouden, in .afwij king van-.de bestaande, regeling, niet alleen voor èengezinshuizen gege ven moeten worden, maar ook voor etagewoningén. (Van onze correspondent) ROME. Als de Italiaanse communïstcnleitler Ralmiro Togliatfcï alles gelooft wat hij te Moskou op het jongste congres van de Russische com munistische party over de „hechte aaneengeslotenhcïd van de communis tische gelederen in Italië" heeft verteld, zal hij bü zyn thuiskomst vrij ruw uit "deze waan zün geholpen. Tydens zyn afwezigheid heeft zich n.l, een nieuwe diepe ba'rst in de gevel van zijn party vertoond, die toch al verre van intact meer was: een week geleden is in een Romeinse bioscoopzaal de „eerste bijeenkomst voor communistische democratie" gehouden, waaraan door een 500-tal gedelegeerden uit geheel Italië, maar vooral uit het zuiden van het land werd deelgenomen en waarop het beschuldigingen aan het adres van de partijleiding geregend heeft. De felle, door de vele sprekers op het beleid van het centrale bestuur geoefende .kritiek is samengevat in een' slótresolutie, waarin Togliattï en zijn medewerkers ojïi.- van „totali taire methodes"; „verbourgeoisering" en i;afwjjking van dè revolutionaire weg" wordenbeticht en waarin wordt1 aangekondigd,: dat de actie voor „democratisering" der party, dat wil. zeggen voor „bevrijding van de drukkende controle door de par- AMSTERDAM De Nederlandse stede;, staan, met Londen en Parijs, in Europa' aan de spits- wat het aan tal schoorsteenbranden betreftDat Nederlarut: zó'n slecht figuur maakt komt, doordat hier het schoorsteen vegen ntet van overheidswege is geordend uit het oogpunt van hei uoorkome» van brand. Dit meent de heer P. W. Vitaü. voorzitter van de Alg. Scboorsteen- vegers-Patroonsbond. waarbij het grootste deel der schoorsteenvegers- bedrijven aangesloten is. Hoeveel beunhazen er op dit gebied zijn wist de heer iVitali niet .te vertel len, maar, hij vreesde dat hun aan tal „hemeltergend uitgebreid" is, De heer Vitali vertelde al deze zaken bij de opening van een schoorsteen- vegerstentoonsteliiog, die twee da gen in de hoofdstad is gehouden. RABAT De sultan van Marok ko, Sidi Mohammed ben Joessef beeft een uitnodiging aanvaard oia in de nabije toekomst een bezoek aan Madrid te brengen, aldus wordt van goed ingelichte zijde meege deeld. De woordvoerders hebben ver klaard dat. het bezoek van de sul tan bedoeld is om de wég te effenen voor gedetailleerde onderhandelin gen over nauwere samenwerking tussen Spanje en het'pas onafhanke lijk geworden Marokko. De sultan heeft geweigerd commentaar op de ze berichten te geven. KINGSTON (Jamai ca.). - Hier is een fles aangespoeld met een brief die Kldurblyfcelyfc ruim 200 jaar geleden werd geschreven door 'n zeeman die gedoemd was op de Atlantische Oceaan aan boord van een brandend schip om tekomen. De brief was geschreven op' de ach terkant van een siuk van een kaartwaarvan hét papier van ouder dom helemaal geel was gewordenDe laatste zin was niet voltooid. De tekstdie nog juist leesbaar was. luidt: „Juli 2750, de Brethren of the coast" (vermoe delijk de naam van het schip) staat midden op de Atlantische Oceaan- in brand. Er is weinig hoopdat iémand van, de bemanning dit zal overleven. Behalve de 12 die kans hebben gezien aCu boord ran de reddingboot te kó men. Het lot heeft-mij een plaats gegeven bij de onge'.ukktgen en voor ons is'de dood on-' af wendbaar. „Aart mijn moeder. Eliiabeth uit' London derry, huil niet om me. Aan mijn geestelijke, pater Thomas Dryden, troost ma en mijn jon gere zusters. „De tonelen zijn zeer verward. Dappere man nen zijn lafaards gewor den en gehuil dis van kleinekinderen klinkt ovér het schip. De mon sters van de. diepte wachten diegenen, die h.*t wagen overboord te srringen. We bevinden ons .honderden mijlen uit de kust. Mijn kapi tein - tracht tevergeefs de orde te handhaven. Ik wacht - de dood in ■■stilte af. De hemel bc- la-nede vinder van deze brief. Bericht mijn...", Hier eindigt de brief. tijfunetionarïssen", zal worden voort gezet. De „communistische democraten" blijvendus vooralsnog in de com munistische partij evenals de on geveer'twee jaren geleden uit haar centrale bestuur verwijderde en naar Milaan verbannen" Secchia en zijn ultra-revoluüonairen van de „com munistische actie" 1maar het front van de on tevredenen-in-de-partij is weer vrij aanzienlijk' uitgebreid. Het ontstaan van deze nieuwe groep dis sidenten alleen al bewijst opnieuw de innerlijke voosheid van het Ita liaanse communisme. Toch blijft het communisme in Italië een gevaar vormen dat niet onderschat mag worden. De strijd om het bestaan blijft zwaar voor de gemiddelde Ita liaan en evenmin-als zijns gelijke in andere landen heeft hij veel inte resse of begrip voor datgene wat buiten het terrein van zijn persoon lijke belangen ligt. Het „grote ver band" ontgaat hem. Hij is de chris ten-democratische regeringen die el kander- sedert tién jaren onafgebro ken opvolgen, moe en zou het graag eens met een andere partij willen proberen Maar hier doet zich het gemis aan een werkelijke democratische oppo sitie gevoelen, het gemis aan een partij of groep van partijen die de christen-democraten in de regering zoukunnen aflossen, zonder de de mocratische instellingen van het land in gevaar te brengen. De twee „opposities" waar tussen de thans aan het bewind zijnde centrum-par tijen als het ware bekneld zitten, het rechtse blók van monarchisten en neo-fascisten en het linkse van communisten en Nenni-socialisten, bezitten geen van beide de boven ge schetste kenmerken. Buitendien is geen er van sterk genoeg om alleen de regering ten val te brengen. En een andere dan ten hoogste een tac tische samenwerking tussen beide, met het doel het kabinet tot aftreden te dwingen, is volstrekt uitgesloten. CAIRO Koning Saocd van Saoedi-Arabïë, president Koetali van Syrië en. premier Nasser, van Egypte, hebben op hun conferentie in Cairo een „allesomvattend" plan opgesteld om de Arabische veiligheid te ver zekeren en de structuur van de Ara bische landen te verdedigen tegen „Zionistische agressie en buitenlandse overheersing". t De drie leiders waren het er over eens. dat aan Jordanië alle mogelijke steuu geboden moet worden tegen buitenlandse druk of Zionistische agressie. Het Britse Foreign Office heeft er op gezinspeeld, dat de regering- Eden mogelijk op haar beslissing zal terugkomen, om de 15 Britse offi cieren die op sleutelposten diëtist doen, in het Arabische legioen in Jordanië, terug te roepen. (Van een onzer verslaggevers) Deze twee contrastrijke foto's het ottde vrouwtje werd vastge legd door onze landgenote Eva Besnyö, de Indiende baby door de Amerikaan Wayne Miller zijn te bewonderen op de indrukwek kende fototentoonstelling, die de Amerikaanse fotopionier Edward Steichen heeft ingericht en die binnenkort in oris land geopend •tuordt. Op vrijdag 23 maart zal 'fninis- ter J. M. A. H. Luns in het Ste delijk Museum te Amsterdam <le opening verrichten van ,.The Fa mily of Man", die in ons land „Wij Mensen" zat heten. De ten toonstelling is reeds vóór de ope ning een begrip geworden. Tien- duizenden catalogussen zijn reeds verkocht; bij sommige boekhande laren gaan er een honderd per dag de deur uit. Zeer waarschijnlijk zal de sa- mensteller van The Family of Man", de bijna 77-jarige Edward. Steichen hij i$ 27 maart, jarig! bij de opening aamreztg rijn. Dan gaat hij verder naar TokioDat is dan de tweede maal, dat de nestor van de Amerikaanse fotografen voor zijn tentoonstelling een we- reldreis maakt. De eerste maal deed hij het als directeur van de afdeling fotografie van het Mu seum of Modern Art te New York om een fototentoonstellingdie la ter The Family of Man heten sou, voor het jubilerende museum sa men te stellen. Bijna drie jaar lang trok Steichen de wereld door. Overal sprak hij met fotografen en bekeek hy foto-collecties en por tefeuilles. Ongeveer twee miljoen inzendingen -waren het resultaat Daaruit zijn testslotte de $03 op- naman gekozen, die naar Stexckens oordeel het geschiktst waren om als illustratie te dienen voor het thema dat aan de expositie ten grondslag moest liggen; de junda- mentele gelijkwaardigheid der mensen. Onder de. 273 fotografen wier werk werd geaccepteerd, be vinden zich zeven Nederlanders rij.' .Emmy Andriesse, Eva BesnyÖ, Ed. van der Elsken, Nico Jesse,. Henk Jonker, Cas Oorthuys en Hans Schreiner.. De tentoonstelling die tot 29 april duurtzal maandag 26 en dinsdag 27 maart van 17 tot 19.30 uur-voor leden van de Bond van Nederlandse Amateurfotografen- verenigingen op vertoon van de lidmaatschapskaart gratis toegan kelijk zijn. (Advertentie lJd.) Uw jianden gaaf en zachtj Vraag Uw"Apotheker of Drogist! DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds, dat n werkzaamhe den voor de stormramp als beëin dig- ,i beschouwd, heeft ongeveer twee miljoen gulden overgehouden. Dit bedrag zal men in kas houden, zodat men bij een eventuele volgende ramp dadelijk te hulp kan komen. De laatste grote besteding van de binnengekomen gelden was er een van drie miljoen gulden, welke ter beschikking is gesteld voor sociaal cultureel hulpwerk, dat wordt uitge voerd door de stichting Zuid West Nederland. DE Groningse schrijver Jozef Co hen heeft by de VPRO gepro testeerd tegen dc wyze, waarop in breuk wordt gepleegd op zijn kan- stenaarsrechten in de schoolradio- rubriek „Legenden uit de Ta£e lan den". De heer Cohen meent, dat verscheidene van deze uitzendingen, zijn gebaseerd op volksverhalen uit door hem geschreven boeken. De VPRO heeft zijn protest doorgege ven aan de stichting „De Neder landse Schoolradio", onder wier auspiciën de uitzendingen in dé zendtijd van de VPRO geschieden. Deheer. Cohen is echter van oor deel, dat de VPRO verantwoorde lijk dient te worden gesteld. (Voor zover ons be kend is, wordt de samenstelling en verzorging van de schoolra dio-programma's door de Stich ting aan de drie bij haar aangesloten omroepvereni gingen over gelaten red.). P)E telefoon gaat. *r Hallo met de afdeling-op sporing van de kinderpolitie." Een vrouwenstem zegt: „O meneerwijn zoontje is nog niet thuis. Hij komt altyd om half een uit school. En nu is het al kwart over enen." „Misschien is hij wet een vriend je meegegaan, mevrouw. Wacht nog even af. En hou ons op de hoogte." Meestal blijkt het loos ararm. Als er een optocht in de stad is, of -7* erger nog als er een circus arri veert, staat de telefoon bij de kin derpolitie rood gloeiend. Dan verge ten namelijk alle Pietjes en alle Jantjes dat ze naar huis moeten. Ze lopen met dé muziek mee, of met dc olifant en denken helemaal niet meer aan moeder, die zich zo onge rust maakt, dat ze tenslotte de kin derpolitie opbelt. ..Meneer, Wimpie is nog niet uit school.1" „Er is een optocht in de stad, me vrouw. Daar zal hij teel naar staan te kijken". De ervaring heeft geleerd dat er „op ro'n dag" in negen en negentig van de honderd gevallen niets aan de hand is. Maar voor die ene mo gelijkheid is een legertje wan re chercheurs beschikbuar, die mees ters zijn in- het systematisch uitkam men van de stad. Vaklui spreken vakjargon ook hier. Wat denkt U van dit uit de conversatie gepluk te bloemetje: ,Als wij verdachte hotelletjes doorzoeken naar minderjarige meis jes dan doen we natuurlijk ook al tijd de deur van de kleerkast even open. Een leek kijkt op de vloer van ro'n kost, maar wij niet. Want de ervaring heeftgeleerd, dat ze al tijd aan de roe hangen, tussen de kleren." U riet het waarschijnlijk voor U Maar ik betwijfel of U ook voor U ziet, wat de kinderpolitie doet als geboren zwerf-jonyetjes soek ge meld worden. Het legendarische zorgenkind van deze dienst heette Bart je en was een dromerig jochie van negen, dat minste'ut eens per week het ouderhuis met onbekende bestemming verliet. Er viel niets aan te praten: het zat in hem. Zo frequent belde zijn moeder op, dat de telefoon maar behoefde te gaan. om de hele afdeling opsporing in koor te doen uitroepen ,J3artje"! Meestal was het raak. Nu krijgt ieder kind dat de benen neemt in ket archief van de politie een kaartje, waarop staat aangete kend wanneer hij als vermist werd gemeld en wanneer hij werd gevon denBartje teas, administratief ge sproken, de kampioen: hij figureer de in de bak met niet minder dan ac.ht kaartjes. Op het laatst ken- den de rechercheurs praktisch alle plaatsen waar hij zich, op zo'n zwerfdag, placht te verstoppen maar die gemakkelijke routine werd omver geworpen, toen het gezin op een kwade dag naar de rand van de stad verhuisde. Daar moesten Baxtje en de récherche de mogelijk heden allemaal opnieuw doorgron den, een tijdrovend karwei, dat zijn populariteit bij de kinderpolitie niet bevorderde. Een poosje geleden ging, op een middag, de telefoon. ,Ja mevrouw. Is het weer zo?" ,J3artje" zuchtten de rechercheurs. Maar het viel mee. De dienst doende functionaris legde de haak op het toestel en riep feestelyfe; „Mannen lgoed nieuws. Bart je "gaat-iveer verTmiZeh. Naareen an dere stad!" De vreugd was .algemeen. Stra lend hebben ze. hem uitgeleide ge daan. - KRONKEL (Advertentie IJVJ.) DJAKARTA. De Nederlander F. Baden, van wie beweerd werd. dat by door de Indonesische politie uit de weg geruimd was, heeft op de 43ste zitting in de zaak-Schmidt zfjn voor de politie afgelegde ver klaringen ingetrokken. Deze ver klaringen zouden onder dwang zijn afgelegd. De officier zei. dat Baden hem op 2 raaart had gezegd, dat hij mein eed pleegde, toen bij in de zaak- Jungschlager verklaarde tijdens bet vooronderzoek onjuiste verklarin gen te hebben afgelegd. Baden ont kende dit echter. De aanwezigheid .tijdens de zit ting ,van een onbekende, üe gedu rende de hete zitting, getuige Baden strak opnam, was voor mevrouw Bouman aanleiding de officier te vragen, of de onbekende wellicht iemand van de politie was. die de getuige trachtte te beïnvloeden. Ba den maakte een zeer onzekere in druk tijdens de zitting. De officier beweerde echter lachend van niets te weten. Baden, die enkele malen te ken nen gaf liever niet te getuigen be weerde ó.m., dat hij door inspecteur Enduh was bedreigd. Op een vraag van de officier van justitie ant woordde hij het niet mogelijk te achten, dat de politie gevangenen •vermoordt. Wel weidde -Baden uit over de forse methoden van de po litie. VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN jPicKwick Thee, de bekende j Engelse melange van Douwe Eg- berts. kenmerkt zich door een j bijzonder verkwikkende smaak en i een zeer krachtige, opwekkende geur. Teneinde deze smaak en geur af doende voor u tc beschermen (thee'Is een teer productn is de binnenverpakking van Pickwick Thee voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. ondoordring baar laagje aluminium. Daardoor behoudt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeldzaam ver kwikkende eigenschappen tot het laatste zetsel. F") E Canadese omroep verzorgt ook dit seizoen op zaterdag en zondag weer Nederlandse program ma's. Zaterdagavond (-an 8 uur tot 3.30): Radio Rende?.-vous. Brief aan Hendrik, Canada deze week; zon dagavond (zelfde tijd); actuele be schouwing. Canadese kaJeiöoscoop. Brievenbus er. verzoekplaten. Dc goU lengten: 16.84 meter en 19.53 meter. Correspondentie kan worden gericht, aan het adres: Radio Cana da. P.O. Bcx 6000, Montreal. TN het KRO-programma kunt u I- vanavond van 9 uur tot half tl luisteren naar de Mis in c van Mo- zart. Solisten: de sopranen Annette de la Bije en Mea" Naberman; de tenor Arjan Blanken en de bas Leo Ketelaars. Het omroepkoor en het omroeporkest staan onder leiding van Roelof Krol. In de AVRO- rubriek ..Ik geloof datkomt om vijf voor li de heer J. A. Meij- j ers (opvolger van Charivarius als i schrijver van de taalkundige be schouwingen in ..De Groene") z'n 1 zegje doen. Het tv-programma wordt verzorgd door de NCRV. die een avondvullend spel van Ken- neth Woo llarü, „S. 14 vermist" laat opvoeren. GRONINGEN. Een dertien jarige schippersdochter heeft een uur lang can een regenpijp gehan gen op Vijftien meter boven de grond. De brandweer redde het meisje uit haar benarde positie. Samen met enkele klasgenootje* had het meisje het lokaal versierd van haar onderwijzeres, die van daag haar verjaardag viert. Toen iedereen naar huis was gegaan en. dé school en. het schoolhek waren gesloten, is de jeugdige schïppers- oochter over de fietsenstalling heen het schoolplein opgeklommen. Via een regenpijp wilde het kir.d de klas binnenklimmen, om het nog mooier te maken. Toen het bijna boven was bezweek de pijp. MALAGA. Het 4.200 ton meten de Belgische vrachtschip „Prince de Liege" dat met een lading van 1.200 ton esparto en 2.000 ton fosfaat van Sfax in Tunesic onderweg was naar Graoton in Schotland, is ter hoogte van Fuenglrola. 30 km ten zuiden van Malaga, in brand geraakt. De gehele 29 koppen tellende be manning werd aan boord genomen door een sleepboot .van de Spaanse marine, een tankschip en een Spaans vissersvaartuig en bevindt zich thans veilig in Malaga. Gisteravond stond het schip nog steeds in braad. MOSKOU Dé eerste secretaris van de Poolse Verenigde Arbeiders partij -de communistische partij Boleslaw Bieroet is in Moskou over leden. Hjj was 63 jaar. Bieroet is vroeger president cn eerste minister van Polen, geweest. (Van een onzer redacteuren) DELFT. Er is een nieuw element gekomen in de actie voor veilig verkeer. De Delftse j organisatie heeft als eerste in j Nederland de gruwelen, die j ieder ernstig verkeersongeluk j rnet zich brengt m.et behulp van lantaarnplaatjes aan het publiek getoond. Met andere j woorden: men heeft het ter J veï-betering van de verkeers veiligheid aangedurfd dat te laten zien, wat in een beschaaf- de samenleving gehoord noch gezien wil worden, ja zelfs uit j de gedachten wordt gebannen. Niet met het oogmerk, dat het doel de middelen heiligt, maar als een laatste redding gevend middel heeft Veilig Verkeer Delft naar dit vlijmscherpe wapen gegrepen. Mon heeft aldus geredeneerd: de „klas sieke" wijze v^n voorlichting schiet tekort, dagelijks zijn er één. maar vaak meer verkeersdoden in Neder land. Daaraan moet zo spoedig mo gelijk paal en perk worden gesteld. Gaat het niet op de vertrouwde ge stroomlijnde manier als verkeerson- derwijs op school, veilig verkeers- weken enz. alleen, dan moet rigou reus in het menselijk gevoel worden ingegrepen. Dan moet de weggebrui ker zien wat ook hij kan veroorza ken of in welk gevaar hy zich be geeft. De heren W. Bakker en B. Schol ten, beiden Inspecteur van politie, die tevens bestuurslid van de ver eniging zijn, wo.den meermalen ge confronteerd met de rauwe werke lijkheid van het verkeersongeval. Het is niet alleen hun plicht dit leed te aartëc"hóu\vén, maar de politiemannen- zijn het ook. die de familie moeten inlichten en die-—-vooral m een klcinero plaats zien. hoe het een gezin, waaruit b.y, de vader plotse ling is verdwenen", verder vergaat. Zelfs een politieman met laarzen en pistool is- niet van steen en zij waren het die hun medebestuursleden warm kregen voor dit middel. Zo ging men dezer dagen tot de projectie van het werkelijke gevolg van het verkeersongeval. Er was een gemengd publiek in de zaal. ook da. mes. Mén heeft stil geluisterd éh gekeken. En men is nog stiller naar huis gegaan- Een motorrijder kwam na afloop vertellen „Ik'rijd voorzichtig, maar van vandaag af ben ik dubbel zo voorzichtig". Van de op die avond aanwezigen was er geen. die kritiek" had. Wel kwam er de volgende dag een telefoontje uit Pijnacker met het verzoek ook daar het programma te komen tonen. Over een paar weken, zal de Vereniging van Huisvrouwen het zien. Zonder twijfel zullen de heren in Delft aanvallen te verduren krijgen, maar zij voelen het als een plicht, zoteng hun dat mogelijk- is. - door te gaan. ..Wjj werken nu negen jaar op dégelijke wijze", zo luidt hun com mentaar, „maar wij hebben nooit één - belangstellende gehad, die zei, dat het geboden e indruk had gemaakt. - Hooguit heeft mau de kennis ver groot en is daarmee een-mlniscuul klem beetje in de richting van vei liger verkeer gekomen. Maar dat was dan ook alles. Wij moeten daarheer dat de weggebruiker,ook al tfr- hem wettelijk geen blaam, zich r lieert, wat hij kan veroorzal^

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2