Grote zwendel met paspoorten der V.S. y r/< Niet zonder hoop ES3SS -E Welke voordelen biedt ons de nieuwe ouderdomswet? m In strijd tegen kanker een stap vooruit? Zeistenaar dronk zich moed in voor hij naar de rechter ging Jokken IN Congrescommissie onthult: Kv »w vis El* zit GRIEP in de lucht! Twee bommen ontploft in Guatemala-City Verkeer op Rijn onveiliger Paniek eist 35 mensenlevens Baüograf van f 0.95 Arts van paus vindt nieuw serum Spoorwegcongres in Sclieveningen Syngman Rhee toch kandidaat voor presidentschap Kwestie-C yprus voorgelegd aan VN-commissie XL ADI0 EN TELEVISIE Opfimisme over invloed van t.v. Rode zandstorm verwekt vrees op Sicilië Gunstig onthaal voor „Euratom" in de Kamer Stakin gsrellet jes in Deense haven 125 miljoen Britse steun voor Jordanië Samenwerking in NATO stelt niet teleur Orkest van Toscanini mag niet op tournee naar buitenland Zaterdag 24 maart 1956 DEN HAAG, Nu de Tweede ouderdomspensioen onverkort ont- Kanter zonder hoofdelijke stemming' de wet „Algemene Ouderdomsver- zekcrung" heeft aangenomen is het goed, dat iedereen nog eens kennis neemt van de regelen, die de wet eb vat. Dezq regeie.i hebben wjj in vijnïen punten samenge*'aU 1 De algemene ouderdomsverzeke- rmg zal op 1 januari m werking treden. 2. Alle rechthebbenden van 65 jaar en ouder krygen op die datum een pensioen van 1338,— per jaar als ze gehuwd zijn of van 804.wanneer ze ongetrouwd zijn, (Wellicht worden deze bedragen verhoogd m verband met de recente loonmaatregel. 3. Alle ingezetenen van 15—65 jaar zyn verzekerd. 4. De plicht tot premiebetaling be gint by het bereiken van dc leeftijd van 15 jaar en eindigt op 65 jaar. Wie geen inkomen heeft betaalt geen premie. Maximaal zal premie wor den geheven over een inkomen van 6000.—. 5. Hoe hoog de premie is, staat nog niet vast. Gesproken is over 6.5 7e— 7 7o van het loon. 6. Kietne zelfstandigen betalen geen premie wanneer hun inkomen blijft onder ƒ2100,— per jaar (gehuwden) of 1500,per jaar (ongehuwden). Bij een inkomen tot ƒ3100,resp. ƒ2500,wordt slechts een deel van de premie ingevorderd. 7. Bij de invoering van de ouder domswet wordt de vereveningsheffing van 4opgeheven. Over looncómpen- satie moet nog worden onderhandeld. 8. De hoogte van het ouderdoms pensioen is gebonden aan de loon index, zodat het pensioen waarde vast is. Voor ieder jaar, dat men niet ver zekerd is geweest of schuldig nalatig is gebleven premie te betalen, wordt het ouderdomspensioen met 2 ver minderd. Bij gehuwden bedraagt de aftrek voor iedér jaar van in gebreke zijn premie te betalen 1 9. De verzekering wordt gefinan cierd via het ontslagstelsel. Het pen sioen wordt jaarlijks bekostigd uit de op te brengen premies. Een schom melfonds zal worden gevormd om jaarlijkse verschillen op te vangen. 10. De kosten van de ouderdoms- verzekering zullen in 1957 722 miljoen bedragen en in 1981 zyn gestegen tot 1182 miljoen. 11. De inning van de premies zal geschieden door de rijksbelasting dienst. 12. Volstaan kan worden met er beperkte registratie van de verzeker den; de Sociale Verzekeringsbank zal registreren, wie schuldig nalatig is gebleven premie te betalen. 13. Iedere rechthebbende zal het vangen; wel zal een zekere aanpas sing mogelijk zijn van bestaande pensioenregelingen. 14. Bij de invoering van de ouder domsvoorziening zullen de ambtelijke pensioenen worden opgetrokken tot het peil van de huidige. Daarna zal aanpassing plaats vinden.5- By een diensttijd van 40 jaar wordt een vijfde van het algemene pensioen niet in aanmerking genomen bij de aanpas sing; wanneer het pensioen geba seerd is op een korte diensttijd is dit vrijblijvende deel naar verhouding groter. -15. Aanpassing van particuliere pensioenen mag alleen plaats hebben, wanneer 'deze zijn ondergebracht in pensioenfondsen, met een paritair sa mengesteld bestuur. Wanneer het reglement van het pensioenfonds reeds voorziet in de mogelijkheid van aanpassing, moet in ieder geval 20 van het bodempensioen buiten de aanpassing blijven. Bevat het regle ment van het pensioenfonds geen bepalingen over aanpassing, dan mag bij een toekomstige aanpassing het pensioen met worden verminderd met meer dan 1% van het ouderdoms pensioen voor ieder voor het parti culiere pensioen meetellend dienst jaar. (Advertentie l*M.) iVV Vil iVê V«r« Griep gaat rond in Europa, ook in Neder land. Wapen U tegen deze irriterende ziekte. Neem bij de eerste verschijnselen van griep of van verkoudheid, waarmede de griep dikwijls begint, onmiddellijk Aspirin.*) Wees voorbereid. Het merk Aspirin en het Bayerkruis op elk tablet garanderen U betrouwbaarheid, snelle werking, con stante samenstelling. gedeponeerd handelsmerk GUATEMALA CITY Twee bommen ztfn hier gisteren ontploft ln een menigte, die stond tc kijken naar studenten, die tijdens .hun jaar lijkse optocht met satirische praal wagens en spandoeken de spot met de regering dreven. Ten minste 24 personen werden gewond. De toe stand van tien hunner is ernstig. Een toeschouwer verklaarde, ge zien te hebben, dat de bommen van een dak af werden geworpen op het moment, dat een praalwagen pas seerde. Vervul# van pa#. 1 De zaak is thans, dat hij het Be trekkelijke bewapeningsevenwicht tussen Oost en West de bezwaren, ontleend aan de druk op de econo- mie door de grote oorlogsproduktie en de afwezigheid van tal van jonge mensen 'door de lange diensttijd, de politieke voordelen van het hebben van aanzienlijke legers geleidelijk sterk beginnen te overtreffen. Het besef hiervan groeit, vooral in de Sowj et-Unie, waar de levensstan daard nog steeds niet overmatig hoog is. Men rekene er niet op, dat zoiets als internationale inspectie spoedig tot stand komt. Daarvoor is het Rus sische wantrouwen nog veel te groot. Maar er zou een weg kunnen Wor den gevonden om de uitgaven iets terug te schroeven door een formule te vinden voor zekere verhoudingen in de conventionele bewapening. He lemaal zonder hoop hoeft men niet te zijn. Teleurgesteld kunnen alleen degenen zijn, die hun verwachtingen meteen te hoog spannen. WASHINGTON Als gevolg van een fantastische zwendel in Ameri kaanse paspoorten en visa is de Chi nese bevolking van de V.S. toegeno men van 77.000 in 1940 tot meer dan U7.Q0O in 1950. Indien bijv, alle Chinezen, die be weren in San Francisco geboren te zyn, vóórdat door de grote brand en aardbeving van 1906 het bevolkings register vernield werd, werkelijk daar geboren zouden zijn, dan zou iedere Chinese vrouw,die toen in de V.S, was, het leven hebben moe ten schenken aan 800 kinderen. Bijzonderheden over deze zwendel, waarbij Amerikaanse staatsburger papieren door „makelaars" in Hong kong aan duizenden Chinezen zijn verkocht, werden gisteren bekend gemaakt in een rapport van een Amerikaanse Congrescommissie De papieren werden verstrekt tegen 500 dollai contante betaling en het restant van 2.500 dollar by aan komst in de V.S. De commissie vroeg het Congres 512312 dollar te willen BONN De sterke toeneming van het verkeer op 'tie Ryn leidde in het afgelopen jaar binnen het district Duïshurg-Ruhrort tot een sterke toe neming van het aantal ongevallen. Bedroeg het aantal in 1954 slechts 46, in het afgelopen jaar werden 308 scheepsongevallen gemeld. Voor het lopende jaar wordt een nog groter waterverkeer vervacht dan m 1955, in welk jaar ongeveer 9ö miljoen ton werd vervoerd. Voor 1956 wordt een totale uitbreiding verwacht van 6 7 ton. KARATSJI. Doordat een me nigte op een brug in Rawalpindi in paniek raakte, zijn 35 personen om het leven gekomen en vijftig gewond. Het ongeluk gebeurde vrijdag avond tijdens de viering van de „Dag van de'republiek''. De paniek ontstond nadat iemand was gestruikeld. Een stenen muur langs een trap, die naar de brug leidt, stortte in onder de druk van de menigte. Men vreest, dat het aantal doden nog hoger zal blijken te zijn. (Advertentie LM.) BALLPOINTS tv\j dsL if 7/ Rif, fAPJEB EN BOEK AMSTERDAM PARIJS. Dr. Riccardo Galeazzl- Lisï, de lijfarts van dc paus, heeft gisteren, ln een lezing voor de ka tholieke universiteit van Parijs ver- kJaard, dat hij meent een nieuw wa pen te hebben gevonden in de strijd tegen de kanker. Nadrukkelijk waar schuwde hy voor de misvatting, dat dit „wapen" een geneesmiddel tegen kanker zou zijn. Zün vinding maakt het slechts mogelijk, dat kanker tij- j dig kan worden ontdekt. Dr Galeazzi-Lisi zeide, dat hij en een groep medewerkers ei na 25 jaar van onderzoekingen en.studie van overtuigd waien, een biologisch se rum te 'hebben, dat het voortwoeke- ren ven kanker zal voorkomen, de pijir z*d" verlichten en zal waarschu- vsn tegen het begin van kanker. Hij omschreef het serum als een, „menselijk vocht", dat doktoren in staat zal stellen te weten of een pa tiënt ook vatbaar voor kanker is. Na afloop van zijn lezing, vertelde dok ter Galeazzi-Lisi, dat hij het van het grootste belang achtte, dat door zijn •vinding tijdig kanker kan worden ontdekt. Zij maakt chirurgisch in grijpen mogelijk door de tumor af te zonderen en kan het verspreiden van kankercellen door het lichaam voorkomen. Hij vertelde voorts, samen met een collega ook een methode te hebben ontwikkeld om ouderdomskwalen te bestrijden door het toedienen van het door de bijen afgescheiden „ge lee royale". Hij had dit o.a. gedaan bij de genezing van paus Pius XII. Tenslotte verklaarde de Italiaanse medicus dat hij over zijn serum meer details bekend zou maken op het congres van de internationale academie van biogenetics, dat op 5 april in Baden-Baden wordt gehou den. De president van de Parijse ge meenteraad heeft dr. Ricardo Ga leazzi-Lisi de zilveren medaille yan de stad Parijs uitgereikt. j voteren voor verdubbeling van de staf van het Amerikaanse consulaat in Hongkong om de zwendel uit te roeien. Door manipulaties bij de burger lijke stand in de V.S. werden de im migranten „ingepast" als leden van Chinese gezinnen in de V.S. In Chi cago werden bijv. voor 600 dollar „ui tgestelde geboortecertificaten' verstrekt. In december hielden op zijn minst 124 „makelaarskantoren" m Hong kong zich met deze zwendel bezig. De zwendelaars stonden voor niets en er werd zelfs voor gezorgd, dat de beeldgroepen van de kandidaten- immigranten in overeenstemming waren met die van hun z.g. ouders. UTRECHT. De "minister van Verkeer en Waterstaat zal op 4 juni in de Ridderzaal in Den Haag een vierdaags internationaal spoorweg congres openen, dat zich zal bezig houden met problemen, rond de ta rieven, het derde spoor en de Die sel. Ruim 150 spoorwegdeskundïgen uit tal van landen zullen aan het congres, dat in Scheveningen wordt gehouden, deelnemen. Dr. ir. F. -Q, den Hollander, de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, presideert de sectie, die de tarievenkwestie_ be handelt. In de sectie, waarin de vraagstukken rond het derde spoor worden besproken is de hoofdinge nieur van de N.S., ir. V.,J. M. de Blieck rapporteur. SEOEL President Syngman Rhee van Zuid-Xorea heeft meegedeeld, dat hij van mening is veranderd en zich toch opnieuw kandidaat voor het pre sidentschap zal stellen. De nieuwe presidentsverkiezingen moeten voor 14 juli van dit jaar worden gehou den. UTRECHT. Hij wasser fyélemaal controleur G. J. S. te Zeist, die aan roedewerking, een drankzuchtig naast geweest, toen hij eên snip perdag had genomen om zichzelf moed in te spreken teneinde zijn zaak in hoger beroep voor de Utrechtse Rechtbank te kunnen ver dedigen. Beter gezegd: moed in te drinken alvorens zich naar de rechtszaal te begeven. Enigszins on vast ter been slofte hij naar voren toen de deurwaarder zijn naam had afgeroepen. „Waarom bem u eigenlijk -in ho ger beroep gegaan?" vroeg de pre sident aan de 50-jarige fabrieks- NEW YORK. Griekenland heeft de Commissie der Verenigde Naties voor de Rechten van de Mens verzocht de kwestie-Cyprus op haar agenda te nemen. In het ver zoek wijst Griekenland op de ver banning van aartsbisschop Makarios. Militairen zouden in het paleis van aartsbisschop Makarios docu menten hebben gevonden, waaruit blijkt dat Makarios in contact stond met de Ecka-orgamsatie, aldus een Britse woordvoerder. Drie jonge Griekse Cyprioten werden gisteren veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf, omdat zij in het bezit van wapens en mu nitie waren. door de kantonrechter was veroor- j mens met weinig weerstand tegen deeld tot één week hechtenis, gens openbare dronkenschap bij herhaling. „Ik was overspannen, edelacht bare want ik had veel moeilijkhe den," antwoordde de man duister. „Dan moet u vooral geen alcohol drinken," wrerp de president tegen. „U hebt thans ook alcohol gedron ken, ik ruik het over de balie heen," zei een der andere rechters. „Ver tel op. hoeveel borrels heb je van daag gehad?" „Als eerlijk mens zijnde: vijf edelachtbare. Ik ben vanochtend naar mijn werk gegaan, maar het ging niet. Toen heb ik een snipper dag genomen, want ik kon de moed niet opbrengen. Het is beter dat ik zó kom dan met een huichelachtig gezicht en niet van drank spreek..." De argumenten waren niet in staat de heren rechters te overtui gen van de juistheid van verdachte's zienswijze. Het rapport van het Consultatie bureau voor Alcoholisme spreekt boekdelen over S. Op zestienjarige leeftijd begonnen met drinken, ont wenningskuur mislukt door gebrek Advertentie LM.) "oor uitgeslapen sfapérsf Vr»-j het heek* JteMiU,.**. g5i» AAWI f ABft-FKCN N.V WINSCHOTEN Gisteren en vandaag is op Woudschoten bij Zeist het congres over „Televisie, cnl- tuurbevordering en volks ontwikkeling" van Neder lands Cultureel Contact ge houden. Dat we aan een der gelijke bijeenkomst grote betekenis toekennen, heb ben we veertien dagen ge leden al vastgesteld. Hier mee wil geenszins gezegd zijn, dat we er ook wonde ren van verwachten. Be langrijk is het echter, dat mensen die in het Neder landse culturele leven een verantwoordelijke taak heb ben, zich ook over hun ver antwoordelijkheid ten aan zien van het massa-medium televisie bezinnen Over de daar gevoerde dis cussies en de nieuwe gezichts punten die zij wellicht geopend hebben, kunnen we op dit ogen blik nog niet schrijven. Ook in de preadviezen echter, zijn en kele belangrijke gezichtspunten naar voren gebracht Zo stelt de heer Rengelink, na geconclu deerd te hebben dat in Engeland en Duitsland t.v. verhoudings gewijs de grootste verbreiding vindt in de kringen der minder welgestelden. dat het medium kan leiden tot cultuur-verdie ping. „Er is bij de komst der t.v. geen reden tot cultuurpessi misme, maar veeleer tot opti misme, Mits de zorg voor de te levisie in handen van zich van hun verantwoordelijkheid be wuste organen wordt gelegd." Dat de heer Rengelink met deze „organen" de omroepver enigingen bedoelt, zal voor ieder duidelijk zijn. „Volstrekt afwijs- baar, zeker uit cultureel oog punt". zo zegt hy verder, „is de introductie van de reclame in de televisie. Zij zal immers, recht streeks of indirect leiden tot be ïnvloeding van de programma's door de adverteerders. De doel stellingen van de adverteerders zijn echter anders dan die van de verantwoordelijke programmalei ders. Daarom blijve deze ver- mengeling van doelstellingen uit, want zij kan slechts leiden tot offers van de programmaver zorgers." ~p EN ANDERE stem uit de -'-'praktyk is die van Erik de Vries. Uit zijn betoog blijkt dui delijk, dat hij t.v. niet als doel doch als middel ziet: „Het is mijn overtuiging dat, naast haar blijvende waarde als informatie bron. het de uiteindelijke hoge opdracht van. de televisie is; de passieve kijker er toe te leiden zich van haar los te maken zichzelf te ontwikkelen, zichzelf te amuseren, zichzelf te verdie pen zich zélf te zijn: Mens te worden." T.v. wordt door De Vries ge definieerd als „de directe over brenging van een reportage van een werkelijkheid". Hy meent en dit is zeker voor iemand, die zichzelf een „tamelijk verwoed regisseur" noemt een belangrijke uitspraak dat het in een t.v.- programma in de eerste plaats om twee dingen gaat: wat er uitgezonden wordt en wié er op treedt. Bij de beeldradio is de programmakeuze het belangrijk ste. De taak van de regisseur is een dienende: alleen dat wat waard is getoond te worden, is waard góéd getoond te warden. „Er zijn" meent Erik de Vries, „weinig zwaardere ver antwoordelijkheden denkbaar dan die voor het gezicht en ge stalte geven aan een week-, een jaarprogramma vla televisie." Uit de verbijsterend hoge kykfre- quentie in b.v. Engeland leidt hij af, dat er ook in Nederland behoefte is aan dertig unr zend tijd per week. In Engeland kij ken na 10 jaar op ruim 5 mil joen toestellen nog bijna 40 pet. van de kijkers {di. zes miljoen volwassenen!) 'tussen 7 en 11 uur 's avonds naar de program ma's. De noodzakelijke en ver antwoorde kosten bij de BJ3.C. voor een i,v.~uur 2188 tegen 483 voor een radio-uur kunnen naar zijn mening niet alleen uit het „schouwgeld" be streden worden. ]~)E DRIE andere preadviseurs hebben zich op academisch niveau met het verschijnsel tele visie bezig gehouden. Het is ver heugend vast te stellen, dat geen van hen a priori van de beeld radio een vervlakkende, een ne gatieve invloed venvacht. Dr. K. van Dijk komt tot de volgende conclusie: „...de kansen om. de opvoeding der persoonlykheid uit het kleine geïsoleerde gezin te bevrijden en haar te integre ren m onze moderne maatschap pij als geheel, liggen met de t.v. even dichtbij als de luie apathisch en passief kijkende mens. die de pessimisten ervan verwachten. Het hangt er maar van af, of wij er iets van willen maken." Prof. dr. N. R. A. Vroom, hoogleraar-directeur van de Am sterdamse Academie voor Beel dende Kunsten, zegt in zyn be toog over „Cultuurspreiding der televisie'1: „Het t.v.-programma zal slechts 'n effectief strijdmid del blijken te zyn tegen de gees telijke bloedarmoede van. het individu, wanneer het vanuit een waarlijk nationale gedachte zal zijn geconcipieerd. Eén lijn zal het programma in hoofdzaak moeten bezitten en niet drie of vyf of vijftien. Wanneer deze grote, leidinggevende gedachte gevonden, zal zijn, zal er ampel ruimte blijken, te bestaan om ook de verschillen van geestelij ke opvattingen uitvoerig aan het woord te laten." \V7lJ MOETEN ons er steeds 33 vv van bewust blijven", al dus prof. dr. T, T. ten Have, die in het bijzonder de invloed van de televisie op het gezinsleven en de jeugd behandelt, dat t.v. niet anders is dan een der vele communicatie-media, een me dium, dat thans weliswaar bij zondere aandacht verdient, maar waarvan betekenis en invloed anderzijds toch ook weer niet moeten, worden onderschat. Het zal in het gezin naast krant, boek en radio zyn al dan niet geeigen.de plaats veroveren en het zal zekere veranderin gen in het gezinsleven tenge volge hebben. Maar wij dienen niet te vergeten, dat aard en mate dezer veranderingen steeds in hoge mate worden be paald door de gezinssituatie, zo als deze tevoren was." Onderzoekingen in Engeland en Duitsland hebben geleerd, dat het kijken naar de t.v. vooral in deplaats is gekomen van luisteren naar de radio en van bezoek aan bioscoop, café, club en schouwburg. De hobbies ble ken er in het minst niet onder te lijden, evenmin het lezen van kranten en tijdschriften. Daar entegen wèl het lezen van boe ken. „Globaal beschouwd blijkt het dus zowel bij kinderen, als "bij volwassenen zo te zijn", betoogt prof. Ten Have. „dat de televisie in de plaats treedt van wat dit nieuwe medium in een unieke combinatie ia*zich verenigt en vervangt: radio, bioscoop cn boek. Er is derhalve in het algemeen weinig reden /.leh bezorgd te maken over de ver schuiving der vrÜe-tydsbesfe- ding tengevolge van de t.v.'' moeilijkheden enz. „Het bureau wil niets meer met n te doen hebben en dat is toch wel heel ergein digde de president zyn troosteloos relaas. De officier van Justitie eiste twee weken. Uitspraak over veertien da gen. „Blijft u by de uitspraak maar weg, want dan wordt het misschien weer snipperen en borrels drin ken kreeg hij nog als advies mee. MESSINA Boven Sicilië heeft gisteren een vreemde rode zandstorm gewoed. Ouderen berinneren zich onmiddellijk de laatste maal dat een dergelijke zandstorm woedde. Dat was in 19Ö8 vóór de grote aardbe ving, waardoor te Messina en Keggio Calabria duizenden mensen om bet leven kwamen. Voor het natuurverschijnsel zyn enkele wetenschappelijke verklarin gen gegeven. Volgens een dezer ver klaringen zou het zand afkomstig zijn van een vulkanische uitbarsting op grote afstand -van Sicilië, Ande ren beweren, dat het zand door de wind meegevoerd is uit Afrika, DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met de resolutie van het comlté-Mol- let betreffende de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie. De inhoud van deze resolutie komt neer op een atoomgemeenschap tussen de zes lan den van „Klein Europa" voor vreed zame doeleinden. In het K.S.G.-par- lement was vorige week al uitge breid over de resolutie gesproken. Zonder nadere motivering ver klaarden de communisten 2ieh er gisteren, tegen. Ook prof. Gerbrandy bleek bezwaren te hebben en hij wenste zelfs hoof delijke stemming. Het vereiste aan tal leden voor een stemming was niet aanwezig, zo dat deze tot na Pasen moest worden uitgesteld. Enkele principiële .punten zijn in het debat duidelijk naar voren ge komen. Socialisten en katholieken waren het over eens, dat weinig ruimte dient te zyn binnen de atoomgemeenschap voor particulier eigendom. LAATST hield ik ergens een lezing. In de pauze schuifelde ik, tussen rrnjn toehoorders, naar de koffieka mer aan de zijde van een rossig jongmens, dat na het zichtbaar over winnen van een kleine aarzeling tégen my zei: „Dat versje fxn tt laatst, m Brus- sese kermiSy^dat vond ik toch zo enig..." 7 „O ja?" vroeg ik aangenaam ge streeld. Maar toen hij begon uit te leg gen waarom, moest tk hem remmen. ,JDat was niet van mij", zei ik. „Dat was van Annie Schmidt". Hij verbleekte, stak de 'sigaret met de vuurzijde in de mond en ver dween mompelend in de menigte Omdat hij het zo hoog opnam, vond ik het jammer voor hem, taant hij leek me een geschikte jongen. Me zelf nam tfe het bepaald kwalijk* 't Is altijd dom om op lof zo gretig- ijdzl „O ja?" te zeggen. Soms doe ik wel eens iets voor de televisie. Aangezien er in dit land veel meer van die apparaten zijn gesleten dan u denkt, komt het voor dat wild vreemde mensen op straat, of in café's tegen mij zeggen: „Waar ken ïk u toch van?' Bij doorstoten blijkt het dan de verreziener te zijn. Maar.... Nou ja, laatst, in een sigarenwin kel zei een man achter de toonbank het óók, „Het zal wel van de televisie zijn", antwoordde ik. „Nee, zo'n ding heb ik niet", ant woordde hij. .Maar.... o ja, npu weet ik het. U is hier een poos je geleden ook in de zaak geweest en toen had tt geen geld genoeg u. Ik krijg nog een gulden.... En hij hield mij een grote, open jat voor. U ziet het, 't is enorm uitkijken met die dingen. Ik staarde de jong® man even na en. ïiep toen door naar de koffiekamer, waar ik tegen over een heer en dame kwam te zitten, die me hartelijk aankeken. Na korte tijd zei de dame: „Weet tt wat ik zo enig van it vond, laatst?" „Nou?" vroeg ik, op mijn hoede* „Dat versje in Brussese Kermis", :ei ze. 't Was Annie weer. „En zo helemaal uw stijl, hè", vervolgde ze, Jk haal u er altijd uit. Mijn man trouwens ook". De heer glimlachte feestelijk. Opeens leek het mij absurdmet een koele rectificatie, dit alles om ver te werpen en ontsteltenis te zaaien op haar vriendelijk gezicht. Weet je waf', dacht ik, ,Jk laat het zo. Dat vindt Annie best". ik zei „Nou, dat doet me erg veel ge noegen. Op dat ogenblik kwam het rossi ge jongmens uit de menigte, keek mij schuw aan en bleef staan. De dame wees op hem. .Mijn man", zet ze eenvoudig.' De heer die aan haar zijde zat, stond op en zei wellevend: „Als uw man misschien naast u wil zitten, mevrouw, ik héb mijn koffie op." Even later had ik ze alletwee tegenover me geladen met een onoplosbaar misverstand. „ffc sloeg daarnet toch zo'n gek figuur", begon de jongeman tegen zijn vrouw. „Hemeltje", riep ik, ,X>aar staat een ouwe schoolkameraad van me!" En mün vinger in een onbestemde verte borend, maakte, ik my uit de voelen. De rest van de pauze heb ik doorgebracht op het privaat. Eert mens moest nooit jokken. Maar hoe kom je dan in vredesnaam het le ven door? KRONKEL. TWEEDE KAMER KOPENHAGEN. Voor de eer ste maal zijn in de zes dagen oude Deense stakingsrelletjes uitgebroken Stakingsposten verhinderen giste ren met geweld het laden van het Britse vrachtschip „Spero" in da haven van Esbjerg% De havenarbeiders weigerden eerst uit sympathie met de stakende matrozen aan het werk te gaan. Toen zij ten slotte bepraat werden kregen zij moeilijkheden met een zwerm stakende transportarbeiders, die het laadgerei van de „Spero" in het .water wierpen. Het laden, van het Britse schip werd voor onbepaalde tijd uitge steld. Tevens moest een Deens vracht schip na verschillende pogingen om aan de kade te meren het an ker buiten de haven uitwerpen, om dat de stakingsposten de kabels steeds doorsneden. LONDEN De Engelse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat zy gedurende 1956—1957 een bedrag van ongeveer 125 miljoen gulden be schikbaar zal stellen om de strijd krachten van Jordanië in stand te houden en de economische situatie van dit Arabische koninkrijk te ver sterken. Hiervan gaat een bedrag van omstreeks honderd miljoen gulden naar het Arabische legioen en de burgerwacht. Groot-Brittannie heeft zich, wat zijn financiële toewijzin gen aangaat dus niet laten beïnvloe den door het ontslag van Glubb Pasja. (Advertentie IM.) Angst tooi pijnlijk branden Tan overtollig maagzuur Hiet nodig. Hsem 46n ot two# Kanslos - bij voorbant.. Doe genist Uw maaltycten alle eer aan. zonder die nare vrees»voor zuurbrand achteraf Met Renrnes hèbt U niets te vrezen Eén ot twee Rennies die tl opgemerkt water komt er ntet aan te pas laat smelten op de toog, blussen direct Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds gedoofd! Want Rennies falen nooit) Min. van Oorlog: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In zijn Memorie van «Antwoord aan de Eerste Kamer heeft de minister van Oorlog en van Marine meegedeeld, dat er geen aan leiding bestaat tot gevoelens van te leurstelling of mindere voldoening' over de tot op heden ln de Nato be reikte samenwerking. Terwyl op militair gebied de be langen van de landen gelijk lopen, zodat de samenwerking op dat ge bied hechter en inniger kan worden, bestaan er terreinen, waar de be langen van de aangesloten landen in omvang en. richting uiteen gaan. Binnen afzienbare tijd zullen de beginselen van het Noord-atlantisch verdrag niet kunnen leiden tot een over de gehele lijn geïntegreerde At lantische gemeenschap. Maar het beeld van de door de Nato-landen tot stand gebrachte po litieke economische en culturele sa menwerking, zoals eerder door de minister van Buitenlandse Zaken ge schetst, is bevredigend voor het he den en hoopgevend voor de toe komst, aldus minister Staf. WASHINGTON Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Za ken heelt een tournee van hei „Sym phony of the Airorkest" geannuleerd, omdat enkele leden van dit orkest communisten zouden zijn. Het orkest dat etikele jaren gele den onder .Arturo Toscanini grote faam verwerf, zou dit najaar een tournee door het Midden-Oosten en Zuid-Oost-AzJë gemaakt-hebben. De onderminister Van Buitenlandss Zaken, heeft een sub-commissie.van het Huis van Afgevaardigden tn de loop van deze week medegedeeld, federale recherchebureau slechte inlichtingen bezat over dertig van de honderd leden van het orkest afwnst. w «-o.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2