Beveilig de door het water bedreigde Hoofdstraat! C „MisterU" KREUGER D Gevraagd: sluizen aan de ingang van de Voorhaven Afscheid van J. de Weerd hoofd Pr. Marijkeschool Straat Torres" bij Gusto te water gelaten H.B.S.S. 30 JAAR OUD Het leven in en om de tropische oerwouden Geslaagd 'anssen Adres aan Gemeenteraad ÉH Welkom aan opvolger S. Kuiper SPORTFORVM SSV Voor „Het Oortje van 't Konijn" Twee zorgen: terreinprobleem en gevaar voor degradatie WALD0-RIJSCH00L 69915 Burgerlijke stand GEMEENTE SlfllfsCHIEDaM orFicTEgTNiEUwsl önteigenïngsplan Vlaardingei;straat Ridderkerk gaat z'n nieuwe ingezetenen in- en voorlichten 13.95 LICHTBEELD-PROGRAMMA I.v.A.O. SCHIEDAM SCHILDER halfwas Een welkom geschenk Avonturen ran Kapitein Rob iiimiiii hi Woensdag 28 maart 1956 Een vijftiental directies van bedrijven en houders van win kels aan de Hoofdstraat in Schiedam, hebben, nu de berichten •binnendruppelen over verhoging van de dijken volgens het Delta-plan en nu er ook plannen zijn voor de vernieuwing van de Bultensluis, een adres gericht aan de gemeenteraad van Schiedam, waarin nogmaals de aandacht wordt gevestigd op de grote gevaren die de bewoners van de Hoofdstraat en de daarachter gelegen Lekstraat en Rijnstraat lopen door over stromingen bij hoogwaterstanden. Het is nog immer 20. wordt in dit adres gezegd, dat bij noord westerstorm, de sluiswachters ko men waarschuwen, dat de vloed- planken moeten worden geplaatst en dichtgesmeerd met klei. Deze vloedplanken en de merendeels oude gevels moeten dan de druk van de vaak meter-hoge golven weerstaan. Het steeds toenemende zware vrachtwagen verkeer veroor zaakt scheuren en verzakkingen in de huizen en gevels en maakt zo deze waterkeringen niet betrouw- baarder. Het Hoo/d is meermalen totaal onder water gelopen en nog in cte- •^cember 1954, moesten speciale1- be- «etlipingsmcatregelen genomen {oor den, omdat enkele zwakke punten de druk ran het water niet konden weerstaan. Elke keer dat het stormt, 20 zeggen de adressanten, verkeren de bewoners en eigenaren vanbe drijven in angst en van slepen komt niets, omdat men op attes be dacht moet zijn. Geen woning is dan te bereiken en. wanneer brand zou ontstaan is blussing niet mogeiyk en- zitten de bewoners als ratten in een val. Deze bezwaren gelden ook voor dc huizen aan de Lekstraat en Rijnstraat, omdat daar vaak de souterrains tot aan het plafond onderlopen. Van het Delta-plan, 20 wordt op gemerkt, is geen verbetering te ver wachten, omdat, zo er ooit een keersluis in de Waterweg wordt ge bouwd. deze toch pas gebruikt zal worden by een zodanig hoog wa terpeil, dat de bewoners van dit lage gedeelte dan allang - in nood verkeren. Verzekering tegen overstroming is niet mogelijk, terwijl het Rampen fonds ook niet bijspringt. De aan de Hoofdstraat gevestigde bedrij ven worden voortdurend door over stroming in het bestaan bedreigd. Gezien de hoge waarde aan ge bouwen, machines en opgeslagen goederen, kostbaar en soms beder felijk. kan een overstroming cata strofale gevolgen hebben. Verplaats da sluizen Sa de Bultenslais toch vernieuwd moet worden, geven de adressanten de Gemeenteraad in overweging de sluizen te verplaatsen naar de in gang van de Voorhaven en een be tonnen keerwand te plaatsen langs de waterkant, waardoor aan deze achterlijke en gevaarlijke toestand een einde zou komen. Want zo kan het toch nret bleven. Overal in Zeeland. West-Brabant en de eilanden worden maatregelen genomen door dijkverhoging en ver betering. In Maassluis komt een nieuwe sluis, Goeree krijgt een keersluis. Capelle heeft een dijk verhoging en Ridderkerk is thans afdoende beschermd. Maar de men sen en bedrijven in de Hoofdstraat en omgeving hebben toch ook recht op bescherming? zo menen, de adressanten. Als er in Schiedam niets gebeurd, komen er meer. rampen, omdat de vloed steeds hoger, komt en de oude gebouwen en waterkeringen steeds minder weerstand zullen bieden aan Vooraligen de, avond kan het hoge water, dat de Hoofdstraat geheel onder water zet, veel ongemak veroorzaken voor de bewonersDat toont deze foto aan. de druk van het water. Nu er verschillende miljoenen- objecten zijn geprojecteerd voor verfraaiing, aanleg van sportvelden, enz., menen de adressanten,, dat een afdoende bescherming van lijf en goed van enkele honderden inwo ners van Schiedam zeker de voor rang verdient. Aldus het adres, dat aan de .Ge meenteraad is gestuurd en dat on dertekend is door de vertegenwoor digers van:'-. Machinefabriek Van der Bor Co.. Groothandel JV van Doorn, N.V. Gebr, Egbers, Technische Han delsonderneming „Hegron*.. Machin- fabriek Hoogerwexf, Bakkerij" P. Korpershoek, Boekhoudbureau. L. Koster Zn.. Distilleerderij Gebr. Kramers, winkelbedrijf: Lelieveld, N.V. Koelhuis en Ijsfabriek „De Maas". J. Mak en Zn., C. A. van. Mourik, Distilleerderij P. C. van der Pant. Bouwmatenalenhandel J. R. Sjoer en Distilleerderij N.V. J. van der Valk Co. On een ouderavond van de Prinses Maryke school in Irene is dinsdag avond op hartelijke wijze afscheid genomen van het hoofd der lagere school, de heer J- de Weerd, die met ingang van I juni benoemd is aan een school in Den Haag. Op even hartelijke wijze werd de plaatsver vanger (per l juni) van .de heer De Weerd, de heer s. Kuiper, op deze avond welkom geheten. De heer Kuiper is momenteel "nog schoolhoofd van de Koningin Wil- helminaschool in de Gorzen. Hij zal vervangen worden door de heer B- M. Herwijnen uit Zaltbommeï. Schoolbestuur, oudercommissie, ouders, oud-leerlingen en collega's waren naar Irene gekomen om af scheid te nemen van het schoolhoofd en om het nieuwe schoolhoofd te verwelkomen. Verscheidene sprekers richtten het woord tot de scheiden de en cadeaus werden overhandigd. Als eerste spreker wees de voor zitter van het schoolbestuur, de heer B. Mastenbroek, er op dat ondanks de nog korte diensttij'd van de heer De Woerd in Schiedam (2*è jaar), er in zijn tijd veel goeds is gebeurd op de school. Het nieuwe schoolge bouw is in die tijd geopend en ge zegd. mag worden, dat de school wat het aantal leerlingen betreft groeit als kool, dank zij ook de acti viteiten van de heer Da Weerd. Het hoofd was met zijn school in Nieuw- land voor velen een middelpunt geworden: zijn vertrek wordt door het bestuur betreurd. Evenals hef vertrek van de heer Kuiper bij de Koningin Wilhelminaschool betreurd wordt, wist de voorzitter te vertel len, die het nieuwe schoolhoofd van harte welkom heette. BJJ Ideale weersomstandigheden en onder grote belangstelling vond gistermiddag bö de N.V. Werf Gusto, vj*. fa. A. F. Smulders, de tewaterlating plaats van het motor- vTacbUchip „Straat Torreebe- ttemd voor de Koninklijke Java- China Pakketvaart HJnen N-V. te Amsterdam. Het '250 tons enkel- schroef motorvraehtschlp, dat een lengte beeft van ruim 133 meter. «fn Storkmotor van 8500 w-pJc. en een snelheid van tenminste 16,70 Engelse zeemijlen per uur, zal ge bouwd worden ais eenopen-shelter- dekfcrr tn S» bestemd voor de vaart in de tropen. D« doop vjerd verricht door me- vrouw H L. Wo.rnlng.de Vos. de echtgenote van een '»d van deRaad van oe» Bestuur v.«n ie maatschap pij. Ongeveer 600 genodigden be gaven zich na afloop van de te waterlating naar net kantoorge bouw. waar hartohjke woorden werden gerpioktn. Eèh der directieleden van Gusto, de beer A F. .Smulders, overhan digd* mevrouw Warning aJ* aan- dcnfc«n de gebeurtenis'n gouden armband. Hij wees op het belang van het schip zowel voor de op drachtgever als voor de bouwer en hoopte dat dit eerste schip op deze werf voor de K-J.C.P.L. gebouwd, door meerdere gevolgd zou mogen worden. Drs. L. Speelman, één van de directeuren van de KJ.CFL. releveerde de prettige samenwer king en vertelde, dat de „Straat Torres" deel is van een nieuw bouwprogramma van zes schepen, in samenwerking met de K-P.M.HÜ noopte dat - het schip een koene zeevader zou mogen worden, even als Torres, de 17e eeuwse zeevaar der. die de Westkust van Australië ontdekte. De heer Warning dankte tenslotte voor de eer aan zijn echtgenote bewezen en voor het aangeboden geschenk. De „Straat Torres" krijgt ais iaadgerii 17 laadbomen met een hijsvermogen van 3 tot 15 ton. Aan stuur- en bakboord naast de tun nel'bevinden zich wingtanks voor het vervoer van .eetbare oliën en: dieptanks. dié Zijn ingericht Vöör het vervoer van palmolie. 1 De heer A. N. van Daalen sprak als lid van hei schoolbestuur en als vriend een woord van hart tot hart. Het heengaan van de heer De "Weerd betekent voor het schoolbestuur een groot verlies. Namens de collega's van andere hervormde scholen, sprak de heer H. Gotink. hoofd van de Savorin Lohmanschool. Ook de collega's zullen, het schoolhoofd, node missen: de samenwerking is altijd prettig geweest. Spreker kon zich, voorstellen dat de school in Den Haag zijn collega had aangetrokken. Tenslotte wenste hij de heer Kuiper ook een prettige werkkring aan de Prinses Marijkeschool, Vicaris v. d. Ban. had al twee keer afscheid genomen, maar was bereid dat nog eens te doen met een gunstig woord voor de gastvrijheid, die de heer De Weerd steeds aan de ker kelijke verenigingen heeft verleend. Waarderende woorden spraken ook de heer Groenenweg, namens de ou ders. de heer A. de Jonge, namens het personeel van de school en de heer J. Meulendijk, namens de ou- dercommissie. Tenslotte dankte het schoolhoofd voor de waarderende woorden en het aan hem. beweren vertrouwen. Het nieuwe schoolhoofd, de heer Kuiper, hoopte het voorbeeld van rijn voorganger te volgen en in goede verstandhouding samen te werken. VOOK HEDEN Apothekers nachtdienst: Apotheek M. M. H. Evers, Lange Haven 81. Bellen bij ongeval: G.G. en GJJ Tuin!aan 811, telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve maan dag) van 0.3Q tot 4.30 uur en Iedere avond (behalve woens dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur Zondags, gesloten. ii: R-k. Leeszaal en Bibliotheek, Dam. geopend Iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur; des zondags gesloten Stedelijk Museum: Tentoonstelling van werken van Jan van Heel. Geopend dagelijks van 2 tot 5 uur ook des zondags van 2 tot 5 uur. BIOSCOPEN Passage, 2, 7 en 9.15 uur: „Mam- bo". Monopoie, 2 7 en 9 uur: „De Ver zonken Schat". VOORSTELLINGEN Irene, 8 uur: Jongensclub Jonathan, filmavond. Arcade, 8 uur: K.A.B., filmavond. De Sport-Forumavond (gevolgd door een goed cabaret-programma) die gisteravond door de Schiedatnse ScheldsrechtersverenJging georganiseerd werd ten bate van „Het Oortje van het Konijn" mag als bijzonder ge slaagd aangeduid worden. Als voorzitter van het sportforum fungeerde de heer Phida Wolff, adm, van de RV «fc AV Feyenoord, terwijl voorts zitting hadden de heren J. Kreur,"secr.-peniilngm. van de afd, Rotterdam van de K.N.V.B., E. Onck, oud-le klasse scheidsrechter, thans docent b(j de scheidsrechterscursus, Siem Heiden, oud schaatskampioen en A. Paullsse, voorzitter van het Comité „Het Oortje van het KonOn". In zijn.openingswoord zette de voorzitter van de SSV, de heer J. van SijU, nog eens het doel van-het „Oortje van het Konijn" uiteen en memoreerde, dat het voor de SSV een eer was om deze avond te mo gen organiseren. Het welslagen van de avond, hing begrijpelijk- samen met het te brengen variété-program- ma, dat geheel belangeloos door de verschillende artiesten werd „gele verd", terwijl de grote zaal van Het Volksgebouw eveneens belangeloos voor dit doel ter beschikking werd gesteld. De binnengekomen vragen liepen nogaluiteen. Er waren belangrijke én minder belangrijke vragen. De meesten bewogen zich op voctbalge- bied. Een van de belangrijkste werd De op cén na oudste zaterdagmiddag-voetbalvereniging in Schiedam (als we ons niet vergissen), HBSS, bestaat 30 jaar. Hoewel de heuglijke dag zelf (27 maart) voor de vereniging wegens omstandigheden vrywel onge merkt is voorbir gegaan, biyft het feit op zichzelf belangrijk genoeg. Voortgekomen uit de C.J.M.V. en nog een onderafdeling daarvan, kent de vereniging die thans ruim 230 leden telt na een aantal voorspoedige jaren nog twee grote zorgen: het terrelnenprobleem en het de gradatiege vaar, waarin het eerste elftal in de derde klasse van de K.N.V.B. verkeert. (Advertentie 1M.) I .v A .O .-bij eenkomsten Het winterwerk van het Insti tuut vcor Arbeidersontwikkeling loopt ten einde. Nog twee bijeen komsten staan op het programma: donderdag 12 april komt dr. W, F. Storm praten over „Liefde, huwe lijk en maatschappij" en op don derdag 26 april gaat men „Met ds Nederlandse Spoorwegen door Eu ropa". Toeristische films worden ge draaid, voorzien van een explicatie. Zondag 6 mei gaan de natuur vrienden een „broedvogeltocht" naar het natuurreservaat „De Beer" bij Hoek van Holland maken. Vakantie-zwemmen Gedurende de paasvakantie wordt de jeugd tot 18 jaar in de gelegen heid gesteld om op werkdagen (be halve dinsdag 3 april) van 9 tot II uur te zwemmen in het Sportfond- senbHd Schiedam tegen een geredu ceerd tarief van f 0.25. Herdershond gevonden De familie Goudappel. Noordvest- slngel 47 heeft een jonge herders hond opgenomen, een reu met een zwart bovendek en ongeveer 45 centimeter hoog, die sinds 11 maart in de buurt van de Vlaardingerdijk rondliep. De eigenaar kar» de hond bij genoemd adres ophalen. Om de 14 dagen speelt het eerste elftal van HBSS op het terrein aan de Ha vend ijk en de lagere elftallen spelen op Spieringshoek. Dat de vel den in een slechte staat verkeren is algemeen bekend. Op zichzelf is het voor de HBSS-ers nog niet zo erg, dat ze het terrein aan. de Haven- dijk moeten ontruimen, .maar waar vinden ze evenals vele andere verenigingen een ander terrein? Dat is een probleem, dat misschien zy'n oplossing kan vinden in de nieuwe sportcomplexen. Het overschakelen van oude op jonge spelers heeft HBSS een. an der probleem gebracht. De jonge spelers zijn vaak nog niet hard ge noeg voor het spel in deze afdehng en de militaire dienstplicht is er mede de oorzaak van dat het eerste elftal voortdurend van samenstel ling verandert. Het elftal staat thans op de. een na onderste plaats en het gevaar van degradatie is niet denk beeldig. Maar afgezien van deze problemen gaat het HBSS toch wel goed. Door het verband met de' C.J.M.V. is er vooral de laatste jaren een flinke toevloed van nieuwe leden. Er zijn 5 senior-elftallen en 5 junioor-eif- tallén. welke laatste de hoop van de vereniging vormen. Een actief bestuur en diverse commissies zorgen er voor dat al les goed- functioneert, "Voorzitter K .J. Eibers is één van de-mensen, die al vele. jaren alles; doet -wat in zijn vermogen is-.voor; het be lang „van de ..vereniging. Aardig Is ook .de medewerking, die- 'n 'drie tal winkeliers in verschillende'de len van de stad verlenen, door de berichten vap.-de vereniging voor de ramen te hangen. De oprichters van HBSS kwamen voort uit de knapenvereniging van de C.J.M.V.-Van het eerste bestuur, dat toen gevormd werd. is de heer J. Krabbendam nog steeds lid van de .vereniging. Begonnen werd met twee elftallen, die gedurende twee jaar vriendschappelijke en serie- wedstrijden speelden. Bij gebrek aan een speelveld en aa financiën was men. die eerste jare.. nog geen lid van een bond. Tot 1928 werd er zo maar wat ge trapt op de zandvlakte in het Ster- rebos, waar geen kleedgelegenheid was en voor de aanvang van de wedstrijd eerst de putjes dicht ge gooid moesten worden, die kinderen in 't zand gegraven hadden. De bos wachter was zo goed om de goal- palen, die op het publieke terrein werden gezet, In bewaring te ne men voor f 2.50 per seizoen. Het was een moeilijke, maar daar om toch wel gezellige tijd, voor de jonge vereniging, die nog weinig weerstand had. Toen HBSS in. 1928 ten dode opgeschreven leek, greep de voorzitter van de C.J.M.V., de heer H. C. Dominicus, nog tijdig in. Dank zij hem kon de vereniging voor de zaterdag het sportterrein aan de Havendijk huren en. toetre den tot de R.C.V.B. Moeilijkheden zijn er om over wonnen te worden: dat heeft de vereniging in het verleden daadwer kelijk bewezen. Wij zijn er van overtuigd, dat HBSS ook de huidige moeilijkheden, zal overwinnen en aan zijn 30 jaren nog vele goede jaren zal toevoegen. GEBOREN: Adrianus, z. van P. J. Veldhoven en M, C. Burger; Franciseus, z. van A. Bakker en C. M. Scheenloop; Cornells J., z. van C. de Groot en L. Groenendijk; Beatrix, d. van F- Vos en R. Lin nenkoper. OVERLEDEN: D. de Haas, wed. van G. Hoek, 81 jaar. Het hoofd' van het gemeentebe stuur van Schiedam maakt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 84 der Onteigeningswet bekend: dat ingevolge bovengenoemd wetsartikel een afdruk van. het be sluit van de gemeenteraad van 23 maart 1956 tot onteigening in het belang der volkshuisvesting, ten na me vau de gemeente Schiedam, ter Verkrijging van de beschikking over ongebouwde en gebouwde eigen dommen,gelegen aan de Vlaardin- gerstraat, de Kethelstraat en Velle- vest, in verband met de vaststelling van de voorgevelrooilijn voor de Vlaardingerstraat .bij besluit van de tijdelijke gemeenteraad van Schie dam van 21 januari 1946. goedge keurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 6 maart 1946. G.S. no. 15, zulks krachtens, art. 77, le lid, sub 5. der Onteigeningswet, ter secretarie der gemeente (afdeling Algemene ZakenStadhuis) van 30 maart tot en met 19 april voor een" ieder ter inzage zal wordennedergelegd. door een jeugdleider gesteld, name lijk „of het juist van ouders gezien is, jongens het voetballen te ver bieden, wanneer de schoolrapporten teruglopen". Bijna het gehele forum kon zich hiermede niet verenigen en achtte tussenkomst van een jeugd leider op zijn plaats. Verder waren er vragen over min der training bij voetballen dan bij andere sporten; over onregelmatig heden by wedstrijden, enz. enz. Na de pauze volgde een prima verzorgd cabaretprogramma, waar aan belangeloos medewerkten: ac cordeonist Harry van Zelm en drum mer Wim v. d. Doe (welk duo alle artiesten verder begeleidde), de Schiedammers Cor Nielson, jodelzan- ger en Wim Scholten, zanger, en de Vocal Guys met Amerikaanse songs. De gemeente Ridderkerk heeft al le volwassenen, die zich de laatste tijdin de gemeente hebben, geves tigd, uitgenodigd voor een bijeen komst in een zaal. Daar zullen de nieuwe Ridderkerkers het een en ander kunnen horen over htm hui dige plaats van vestiging en ze zul len. vragen kunnen stellen aan een forumonder voorzitterschap van burgemeester R. Nieuwenhuisett, De bijeenkomst wordt op donder dag 4 april gehouden in de Electro- zaal in Slikkerveer, Nassaüstraat 4. De heer W, Overweg zak er spre ken over Ridderkerk „van a tot z". Na de pauze wordt hét forum ge houden. De avond wordt opgeluis terd met muziek en zang. Wegens gebrek aan ruimte kan de avond niet in het gemeentehuis worden gehouden. Ridderkerk is één van de gemeen ten in de industriestreek langs de Noord, waar de laatste jaren veel gezinnen zijn. komen wonen en wer ken uit de zogenaamde arbeiders- overschotgebiedem (Advertentie IJkf.J 'n groef succes •k Het VAST-BOORD OVERHEMD dat 2 x zo lang meegaat OMDAT bij ieder overhemd 'n reserve- boord en manchetten zijn bij gevoegd. Dit waardevolle hemd kost slechts MEER KEUS BIJ BROERSVEST 6 De Herenmodezaak van Schiedam Concentratie van N.V. Van Neerbos in Vlaardingen Het bedryf van Neerbos Bouw materialen N.V. rit t.z,t, geheel, in. Vlaardingen worden geconcentreerd. De opslagplaatsen zijn nn nog zeer verspreid, de grootste bevind zich. thans aan de Binnenhaven te Rot terdam. Dinsdagmiddag is op het industrieterrein te Vlaardingen de eerste paal de grond ingedreven, voor een streeksteiger van deze n.v. Lekkerkerks burgemeester naar Haarlemmermeer Bij Koninklijk Besluit is met in gang vatn 16 april a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen met toekenning van. ge lijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeente Lekker- kerk. De Vereniging tot Stichting en In standhouding van een School met d<* Bijbe] te Spijkenisse zal in oktober sa. 50 jaar bestaan. Een aantrekkelijk lichtbeeldenprogramma over „Oerwouden in de Tro pen", dat inhoud en achtergrond kreeg door de toelfchting van de heer P. Kasberg, is dinsdagavond uitgebracht door het Koninklijk Instituut voor de Tropen voor leden rran het Instituut voor Arbeidersantviikkeling tn een bovenzaal van het Volksgebouw. De niet talrijke aanwezigen kre gen een interessant beeld van de verschillende typen oerwouden i« de tropische landen, van de primitieue bevolkingsgroepen, die er een mini maal bestaan leiden, en van de-moeilijkheden, die het rooien-van bomen en het in cultuur brengen van de bosgrond met zich mee - brengen. Nadat de voorzitter van het I.V.A.O., de .heer P. Spruyt, de spre ker en het programma had ingeleid, gaf de heer P. Kasberg een alge mene beschouwing over de oerwou den. die in. West-Europa niet meer vodrkomen. maar in tropische stre ken oppervlakten beslaan van 20. 80: en 100 maal Nederland. Veel bossen worden gerooid en. verdwijnen sinds scheikundigen zich er mee zijn gaan bemoeien, om uit te zoeken waartoe hout zoal kan worden aangewend. Het tropische hout levert voor ver dere verwerking echter nog diverse moeilijkheden (papierproduktïe) op, zodat het rooien op grote schaal van tropische bossen nog niet. zoveel plaats vindt. Temeer daar de om standigheden meebrengen, dat het kappen en vervoeren van de bomen in. deze obegaanbare streken uiterst moeilijk is. Duidelijk liet de heer Kasberg met woorden en lichtbeelden uit komen. hoe afgesloten en onbegaan baar de tropische bossen wel zijn, wat tot gevolg heeft dat de bevol kingsgroepen. die er leven, een sterk isolement ondervinden. Door dit ge brek aan. contact leven de kleine volksstammetj és daar "(Nieuw-Guï- nea, Afrika, Brazilië) veelal In ar moede en onwetendheid op een zeer laag beschavingspeil Veelal zijn.deza bevolkingsgroepen (Pygmeeën, .Pa poea's Bataks e,a.) door sterkere be volkingsgroepen verdreven en zo uit eindelijk tegen wil en dank in de wouden terecht gekomen. Een aantal lichtbeelden gaven aanleiding om op de zeden en gewoonten van deze volkjes in te gaan, waar bijgeloof en sterk gemeenschapsgevoel opvallen. In verband met de Isolatie en. de slechte levensomstandigheden, waar in deze mensen kven, wees spreker er op, dat het opruimen van de enor me oerwouden en het in cultuur brengen van de grond groot nut kan hebben. Dat bleek uit enkele kleine recente voorbeelden in Nederlandse nederzettingen op Nienw-Guinea. De aanwezigen kregen: een goed beeld van de samenstelling van het oerwoud, dat altijd in halve duister nis is gehuld en waar de atmosfeer zwoel en vochtig is. De weelderige flora en fauna aan de randen van het oerwoud werd daarbij in het licht gesteld. en - gevraagd. JACHTBOUW MOERMAN, Hoofdstraat 30, na 6 uur: Rubenslaan 4 TeL 66 Ta koop oemgeb. Wasmachinelabriek heeft re gelmatig licht emaille be schadigde wasmachine* 145.Gloednieuw met 1 jaar garantie. Ook gem. be taling. Depot Schiedam. Lan ge Haven 126. Meubelen Blanke slaapkamer 425.—, mooi blank eiken. Zie toon zaal boven. Komt binnen eens kijken- Plate Meubel fabriek to. Stadhuis Schie dam. Fotografie Ontwikkelen van rolfilms, 's morgens gebracht 's avonds klaar. K- v. Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Diversen Voor alle «choenreparatie Is Bata beter en voordeliger. Spoedreparaties klaar ter wijl u wacht Hooftstraat lil tel. 69602. IS ALTIJD EEN BOEKJE MET DE 75 ct per deel Verkrijgbaar bij de loketten, agenten en bezorgers van dit blad, alsmede bij de boekhandelaren en kj'csken. is onze voorjaars collectie zeer zeker. Geslaagd zult tt ook zeker zijn, wanneer u uw keus hebt bepaald uit onze uiterst modieuze modellen in kostuums, mantels, japonnen eti2. De nieuwste modekleuren, de nieuwste modellen in materialen, die weer eens geheel anders zijn en uitmunten door kwaliteit en charme. Zie daarvoor onze 6 etalages Blouse*, jumpers en rokicen. DE grote mode. Wij bieden u een uiterst •gevarieerde coliectie met vele buitenlandse nouveautés. En de prijzen.... Och, die vallen u beslist mee. HOOGSTRAAT 155—157 Vetrix - Bleyle Gorray Valmeline Kerbp ■i Mannequin Falcon

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1