IJSLAND IN VERZET Caravans uit Amerika doorkruisen Europ Veel vakantietreinen in zomermaanden a I Hildebrandmoimment toch in „De Hout Kermis „Hamlet" op T.Y. mmm Contactorgaan wil acties Jungschlager coördineren Ü8 kleine camera met „grote" mogelijkheden! Donderdag S april 1956 MëssM Kefauver boekt stemmen winst krijgt Amerika kolossale atoomcentrale Uitgangspunt: ROTTERDAM Op 21 april demonstratie in Den Haag Eerste asperges per kilo zes gulden Indonesië blijft verplichtingen nakomen Nieuw ontwerp tot opheffing Unie ingediend Minimum-grondslag verzetspensioen- wordt verhoogd Besluit na jaren dubben: Zaak Beekman nu toch in cassatie Reclame in stempêls op enveloppen van Girodienst? Alblasserwaard wil ruilverkaveling Bij Philips: Proeven met kleuren-TV geslaagd Indonesisch blad heeft kritiek op Portugezen )>1J Bandopname geldt in Frans proces niet Liberale jongeren vergaderen over zaak-Jungschlager RADIO ENT.V. MILWAUKEE DU de voorver- kiezingen in de Amerikaanse staat Wisconsin zijn verrassend veel stem- men uitgebracht op de democrati sche senator Kefauver. Toen drie vierde van de stemmen binnen was, had Eisenhower er 245-217 en Ke fauver 178.877. Het grote aantal stemmen dat de democraten hebben gekregen in de ze gewoonlijk overwegend republi keinse staat, sou een gevolg zijn van dc ontevredenheid der boeren over de landbouwpolitiek van de regering-Eisenhower. Volgens de voorzitter van de de mocratische partij in de staat Wis consin wijzen de uitslagen op een „boerenopstand". MAASTRICHT. Woensdagmid dag is de vierjarige Honie Habets in de Jeker gevallen en verdronken. Het ventje was met twee vriendjes aan het spelen aan de wallekant en is naast een hekje van de steile glooimg in het water gevallen. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Sint Annadal overgebracht. De bestuurderde 17-jarige H. Brink uit de Platolaan te Zeist, die ongedeerd uit de brokstukken te voorschijn kroop. Zijn toestel stortte op ruim 100 meter afstand van zijn ouderlijke woning neer. Tijdens de vliegdemonstraties op Soesterbergis gistermiddag een zweefvliegtuig neergestort m de Verlengde Slotlaan te Zeist, De bestuurder, de zeventienjarige H. Brink uit de Platolaan te Zeist, die lid is van een Amsterdamse zweef vliegersclub, bleef ongedeerd, maar het vrij kostbare toestel werd geheel vernield. Het is, naar mededelingen van ooggetui gen, in een but geraakt en toen plotseling omlaao gekomen. De val werd gebroken door bomen. ROCHESTER. De Amerikanen overwegen de bonw van een atoom centrale- met een capaciteit, die 16 maal groter Is dan de grootste, wel ke thans in werking is. De grootste is die van de univer siteit van Calif or nië met 6 miljard elektron volt. De Sowjet-Unie bouwt en thans een van 10 miljard elektron volt. Dit is op de jaarvergadering van de universiteit van Rochester meegedeeld. Aan deze vergadering nemen ook Sowj et-geleerd en deel. Van één onzer verslaggevers) UTRECHT. Tjjdens een woensdagmiddag, op initiatief van de heer C. W, L. van Muilwijk te Groningen gehouden vergadering van vertegen woordigers van verschillende „Jungschlager-comités'» in den lande, Is be sloten tot oprichting van een nationaal contact-orgaan. Dit contact-orgaan zal als werkcomité alle landelijke en plaatselijke acties, die er op gericht zijn recht te krijgen voor Jungschlager, Schmidt c.s., coördineren en sti muleren. Het ligt in de bedoeling, dat naast het contact-orgaan een groter ad vies-col lege zal worden gevormd, waarin representanten van alle scha keringen van het Nederlandse volk met uitzondering van de commu nisten zitting zullrn hebben. UTRECHT. De zomerdienstreqe- ling voor het internationale trein verkeer, die op 3 juni wordt inge voerd, is aanmerkelijk uitgebreid. Op veel trajecten zullen extra trei nen rü'den, die het transport van de vakantiegangers ongetwijfeld zul len helpen vergemakkelijken Schweizcr Nachtexpress is de nieuwe naam voor de treinen D 507 en D 508, die, ter ontlasting van de Holland—Italië Express, de komen de zomer weer zullen rnden, met rijtuigen Ie en 2e klasse Interlaken en Konstanz en een slaapwagen. Ie en 2e klasse in Basel. Rhcin-Maln Express noemden de spoorwegautoriteiten de Duitse die- seltrein le klasse, die tussen Am sterdam en Frankfurt/Main zal gaan rijden. Deze trein geeft in Keulen onder meer aansluiting op de Dal- matie-express naar en van Zagreb en Split In Frankfort kan men overstappen in de richting Wenen. Ruhr Express zal voortaan de ver binding tussen Hoek van Holland Keulen en Kassei/Bad Wildingen worden genoemd. De Nord West Express, die van Amsterdam af twee rijtuigen zal krijgen en bovendien een rijtuig voor Berlijn, zal van 13 juli tot 6 augustus in twee delen rijden, en wel van Hoek van Holland naar Kopenhagen en van Hoek van Hol land via Hannover naar Berlijn. ie Scandinavië Express wordt Van 30 juni tot 8 september even eens in twee delen gereden, Het eerste rijdt naar Grossenbrode/ Stockholm, het tweede naar Ham burg, Harzburg en Berlijn, onder de naam Harzexpress. De selzoentreinen tussen Den Haag en Basel, die ook vorig jaar op vrijdagen en zaterdagen reden, zullen dit jaar van 8 jurn tot 5 sep- temper lopen. De treinen Maastricht Luxemburg krijgen een 2e klasse rijtuig tot Basel. Van 14 juli tot 15 september gaat de trein op zater dagen door naar Basel. Van 16 juli cot 17 september ten slotte rijdt deze trein van Basel a£ naar Maastricht. i (Van een. onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Met gemengde gevoelens keken vanmorgen 54 Amerikaanse passagiers van de „Nieuw Amsterdam" naar de vlok ken natte sneeuw, die op de kade van de HolIand-Amerikal|jn vielen, Erg aanlokkelijk zag het warer er niet uit voor deze deelnemers aan de „Waliy Byam's Europese To ar 1956", die over een vveek nït Rot terdam een tocht door Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, Duitsland, Zwitserland, Italië, Span je, Denemarken, Zweden en Noor wegen zullen beginnen. Op 1 sep tember zullen zij naar Amerika te rugkeren. De Amerikanen voornamelijk gepensioneerden maken gebruik van eigen „houseears", huizen op wielen. Het voordeel is, dat men zo'n. „huis op wielen" overal kan neerzetten, waar hetklimaat op dat moment het gunstigst is. Mees tal is het van alle gemakken voor zien: warm en koud stromend wa ter, W.C., bad en üskast. De Amerikanen, die vanmorgen debarkeerden, hadden hun „house- car" niet roet de „Nieuw Amster dam" kunnen meenemen. Er was al leen plaats voor de auto's, die de „huizen op wielen" door Europa zullen trekken. Vanmiddag wordt een aantal houseears met de „Kóln" Vervolg van pag. I verre afstand van Europa en de moei- Ejkheid van het onderling verkeer op het grote en tamelijk onherbergzame eiland, was het culturele leven van de IJsIandets rijk. Het isolement had allerlei economische bezwaren, raaar de vormende werking er van op de bevolking kan niet boog genoeg wor den aangeslagen. rN deze gemeenschap met haar krachtige en kaïakteristieke eigen trekken zijn de Amerikanen bin-" nengevallen En zo Amerikanen in het algemeen al zeer overtuigd zijn van eigen voortreffelijkheid, op IJs land met zijn locaal-be paalde cultu rele normen was het helemaal nodig, dat zij een stuk eigen levensgewoon ten overplantten om zich er eniger mate thuis te voelen. Dit is de grond van het verzet. Het ontbreekt de IJ slanders niet aan leer gierigheid en niet aan neiging, pro fijt te trekken van de nieuwste tech nische vindingen? maar zij zijn veel te trots en zelfbewust om hun land tot een Amerikaanse buitenpost te zien transformeren. Daarvoor zijn zij zelfs bereid, de vele miljoenen dollars prijs te geven, die de Amerikanen in het land brengen en die hun strijd om bet bestaan de laatste jaren zo zeer hebben verlicht. Er is wel eens de vraag gesteld, in hoeverre in de zozeer op elkaar aan gewezen delen der Westelijke wereld een volk nog de mogelijkheid hoeft, zichzelf te blijven. Wie in het besluit van het IJslandse parlement inzake de Amerikaanse troepen de poging daartoe niet onderkent, is eenzijdig en daardoor onbillijk in zijn oordeel. in Rotterdam verwacht, In de loop van de week zullen ook andere schepen „huizen op wielen" aanvoe ren. Het verzamelpunt van de 54 deel nemers aan de toer is voorlopig het Vroesenpark. De gemeente heeft gezorgd, dat dit voorzien is van licht, water en toiletten. De heer A, C.- Haase, de Rotterdamse ver tegenwoordiger van de „American Automobile Association" treedt als gastheer op. Hij heeft er voor ge zorgd, dat alles in de puntjes is geregeld.. De deelnemers betalen per echtpaar 5000 dollar, doch daar voor krijgen zij ook een prima ser vice. De karavaan wordt voorafge gaan door een auto met kwartier makers, die de te volgen route met vlaggetjes zullen markeren. In de karavaan rijden reparatie wagens mee en auto's voor de elek triciteitsvoorziening. Niet alle deelnemers zullen uit Rotterdam starten. Er zijn er ook, die naar Frankrijk vliegen om van daar de tocht te beginnen. Zij moe ten zich dan op eigen gelegenheid begeven naar het dichtst bijzijnde kamp, dat de karavaan aandoet. BERGEN OP ZOOM Dinsdag zijn in Bergen op Zoom de eerste asperges gestoken. De eerstelingen deden ruim ƒ6,per kilo. Wan neer de temperatuur niet spoedig verbetert, zal nog geen regelmatige „steek" verwacht kunnen worden. Voorzitter van het uit zeven per sonen bestaande orgaan is de heer F,, GuiHaume te Veenendaal, een persoonlijke vriend van Jungschla ger. Het secretariaat berust bij me vrouw E. M. C. Oomens, J. M. Coe- nenstraat 20II te Amsterdam. Leden zijn majoor J. E, van Buuren te Den Haag, mr, T. Q. Dekker te Leiden, de heer A. A. Cfa. Bakker te Gro ningen en mevrouw Slaap—Jans te Amsterdam. In overleg met de bur gemeester van Maastricht, jhr. Mie- chiels van Kessenich wiens echtge note de vergadering bijwoonde, zal nog een vertegenwoordiger uit de Limburgse hoofdstad Jungschla- gers Nederlandse woonplaats worden aangewezen. De vergadering was het er over eens, dat alle acties een positief ka rakter zullen moeten dragen. Primair dient te worden aangedrongen, op handhaving van de Rechten van de Mens, ook in Indonesië, dat her haaldelijk te kennen heeft gegeven een rechtsstaat te willen zijn. Het contactorgaan wil zich wenden tot DJAKARTA De eerste vice- premier Mohammed Roem heeft verklaard, dat het verbreken van de unie met Nederland niet bete kent dat Indonesië zijn verplichtin gen met zou erkennen. Indonesië zal zijn schulden blijven betalen en het zal het burgerschap erkennen van hen, die het Indonesische bur gerschap verkregen volgens de overeenkomsten van 1949, zo zei Roem DJAKARTA. De Indonesische regering heeft donderdag het nieu we wetsontwerp tot eenzijdige op zegging van de Nederlands-Indone sische unie en dc R.T-C.-overeen- komsten bij het parlement inge diend. Het parlement heeft inmiddels besloten de debatten over dit wets ontwerp op 20 april te beginnen Verwacht wordt, dat op 21 april de besprekingen zullen kunnen zijn voltooid. alle democratisch gezinde Neder landers, ongeacht hun politieke be schouwing. Vertegenwoordigers van het Haag se „Comité van Zeven", dat reeds 85.000 handtekeningen voor een pro testactie heeft geworven, waren niet aanwezig. Het contactorgaan streeft uiteraard naar samenwerking roet dit comité. Tijdens de vergadering werd nog mee gedeeld, dat op 21 apriï in Den Haag een nationale demonstratie optocht en meeting, waar „nationale figuren" het woord zullen voeren gehouden zal worden. j DEN HAAG- De minister van Maatschappelijk Werk Is bereid, de i minimum grondslag voor de pen sioenen der verzetsslachtoffers met terugwerkende kracht te verhogen tot 2345. Dit' zal ertoe lelden dat een 100 procent invalide per I januari 1954 een pensioen van on geveer ?850 en per 1 oktober 1954 een pensioen van ongeveer 30OU bereikt. De minister deelt dit mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de Wet Buitengewoon pensioen 1940-1945. De kosten van het wetsontwerp, aanvankelijk begroot op* ƒ100.000 zullen hierdoor stijgen tot ca 450.0QQ. ,55 Van onze correspondent) AMSTERDAMDrie van de zes betrokkenen in de zaak Anneke Beekman hebben bij de Hoge Raad cassatie laten aantekenen tegen de uitspraak van het.Amsterdamse Ge rechtshof. Het zijn Annekes ex-pleegmoeder mevr- G. M. L. van M., haar zuster mej. E. M. van M., en de ex-pater Araon. Zij werden veroordeeld tot gevangenisstraffen. De procureur- generaal in Amsterdam mr. A. A. L, F. van Dulleman had van cassatie afgezien. DEN HAAG In het voorlopig verslag van de commissie van rap porteurs uit dc Eerste Kamer over de begroting van de PTT wordt gevraagd, hoe de minister denkt over het aanbrengen van adverten ties in de poststempels op de groe ne enveloppen van dc Postcheq-'e en Girodienst. Daar in een jaar ongeveer 45 miljoen groene enveloppen worden verzonden, zouden hieruit niet on belangrijke inkomsten kunnen wor den getrokken. Opgemerkt werd, dat ook in de telefoonboeken ad vertenties worden geplaatst, zodat het geen nieuwe maatregel zou zijn. prikkeldraad, kippengaas en rhodo- dendrons niet in. overeenstemming t IK met rif» ivaaHiohoirf imr> (Van onze correspondent) LEERDAM. Bij de Centrale Cul tuur-Technische Dienst zal een aan vraag worden ingediend voor de ruilverkaveling van de gehele Al blasserwaard, het grootste verkave- llngsobject dat Nederland tot dusver kent. De aanvraag wordt gedaan door het hoogheemraadschap Alblasser waard, de waterschappen Overwaard en Nederwaard en de Stichting Landbouwbelang Alblasserwaard. De Cultuur-Technische Dienst zal drie jaren nodig hebben om plannen voor de uitvoering te ontwerpen. Over het al of niet uitvoeren van de HAARLEM. Het HïJdebrand- monument waarover de laatste tjjd veel te doen is geweest zal 115 met de waardigheid van een mo- kaveling moeten tenslotte de inge- toch in de zogenaamde doorkijk van 1 nument, maar burgemeester Cremers an°-ea beslissen, de Kleine Hout worden geplaatst, j kon op dat punt de raad gerust- Woensdagmiddag heeft de gemeen- stellen: het liefst zag prof. Bron- teraad met algemene stemmen een ner kinderen in de fonteinbak spe- voorstel van de minderheid In het len- Aanerlentte l M 2 tijd-afsteUmgen flitsaansluiting doorzichtzoeker handige zij-sluiting Met de beroemde Gevapan rolfilm (1.70) vormt Gevabox de fameuze combinatie voor paraat en tref zeker fotograferen! college van b- en w. aangenomen, nadat een voorstel van de meerder heid ora het monument van prof. J. Bronner wèl te aanvaarden maar over de plaatsing nader contact op te nemen met 21 tegen. 16 stemmen was verworpen. Ruim twee en half uur hebben de heren mr. A. Beets, J. D. Vos kuil, G. D. Gratama, A. D. Huis man. en Mari Andriessen van het Hüdebrandcomité de heer G. A. Giltay Veth van het ministerie van O.. K. en W. en talrijke belang stellenden op de publieke tribune de beraadslagingen van de raad ge volgd en het gelukkige moment meegemaakt dat de raad besloot het beroemde Hildebrandmonument voor Haarlem te behouden. Prof. J. Bronner zelf was verhinderd de vergadering bij te wonen. Aan de meer dan veertigjarige voorgeschiedenis van het Hilde brandmonument is thans een ge lukkig einde gekomen. Prof. Bron ner kreeg m 1914 opdracht dat mo nument te maken. In mei 1933 be sloot de raad het monument te plaatsen in de doorkyk van de Kleine Hout. Eerst in 1947 kwam prof, Bronner met zijn werk ge reed, nadat hij verscheidene ont-*' werpen ter zijde had geschoven. Tijdens het debat kwam duide- 1 lijk tot uiting dat vijwel alle raads leden ervan overtuigd zijn dat de schepping van prof. Bronner een uniek monument is, dat Haarlem niet mocht voorbijgaan. Vrijwel alle sprekers waren het er over eens, dat de door prof, Bronner gewenste omheining van EINDHOVEN. De eerste seml- openbare proeven met Philips-kleu- rentelevisie zijn geslaagd. Woensdag heeft Philips natuurkundig labora torium over een afstand van vijf kilometer naar het patronaatsge- bouw in Zeelst een kleurenbeeld uitgezonden, dat daar voortreffelijk werd ontvangen. Deze proef was een voorbereiding op de grote kleuren-TV-demomtra- tie, die op 10 en 11 april voor meer dan honderd TV-dcskundigcn uit vele landen ook uit Rusland zal worden gegeven. Doel van deze demonstratie zal zijn vast te stellen, welk systeem het beste voldoet: net Amerikaanse dat m de VS al wordt jgbruikt of het Europese van Philips. Woensdag is gebleken, dat Phi lips waarschijnlijk in ieder opzicht met de Amerikanen kan wedijveren, ja misschien wel het VS-procédé overtreft. Dit alles wil nog niet zeggen, dat de kleurentelevisie in ons land binnenkort de huiskamers zal binnen komen. De grootste han-. dicap daarvoor is wel de hoge prijs van de ontvang-apparaten. Een opgelucht Hildebrandcomité kon na afloop van de beraadslagin gen prof. Bronner een gelukstele gram waarin hij van het heuge lijke nieuws op de hoogte werd gesteld en een boeket anjers sturen. DJAKARTA Het -nafhankelifke ochtendblad „Times of Indonesia", dat in het Engels verschijnt, be schuldigt de Portugese politie en act Portugese leger, ruw op te treden tegen Indonesische burgers, die langs de grenslijn leven, die de Portugese en de Indonesische helft van het ei land Timor scheidt. Het kritiseert de Indonesische re gering. omdat deze het Portugese marine-schip „Miassa" heeft toege staan de haven van Tandjong Priok bij Djakarta binnen te varen. Het is de eerste keer. dat er in In donesië kritiek is geoefend op de aanwezigheid van Portugal op het eiland Timor. Indonesië onderhoudt volledige diplomatieke betrekkingen met Portugal. 71E kermis stond welgemoed te IS draaien op het pleintje van net dorp waar ik met de trein langs reed, In de coupé, die volzat met landerige particuliere*, op to eg rawer enigerlei belangkwam opeens een glimUch binnen, taant iedereen dacht aan zijn jeugd. Dat doet ker mis met je. 't Is een weerloos- naïef vermaak, dat vertedert en tot mijmeren verplicht. „He weet n^g goed, hoe ik met mijn moeder...." begon ee* man t« de hoek van dg coupé. Het tnas ora- vermijdelijk. En het werd zo'n ver haal, waarvan alleen de verteller de geur helemaal ruiken kan. Maar we begrepen hem best en knikten vol blijmoedig ontzag toen hö met hengelaarsarmen wees, hoe lang de zuurstok was geweest. Jïa, ja...." besloot de man teder. Hij trok zich terug in zijn her inneringen, ieder coulant overla tend aan de zijne. De héle coupé zat met introverte ogen en huppel de, in korte broek langs de wafe- Unkraam. Ik voor mij dacht aan oom Hart, Hij was de Lucifer van onze fa milie, zodat we boos op hem waren en niet met hem omgingen. Wat hij precies mispeuterde weet ik niet allerlei menselijks, denk ik. Maar als kind haat en bemin je op de maat aan het ouderlijk bevel en geloof je in zo'n vete, zoals je ge loven zou in vaders bedelnapals h\j er mee langs de huizen ging. Oom Han teas voor mij dus het volstrekte fctoaad» het diepe zwart zonder wit. Maar op een dag toen ik uit school kwam zei mijn moe der in de gang: „We zijn weer goed". Hij zat in de kamer en ifc moest hem een handje komen brengen. ,Hou jij van de kermis?" vroeg hij met een enge lack .ga oom", stamelde ik, trant geestelijk was ik nog bezig aan die reuzenzwaai. ,JDan ^em ik jou mee." Het werd een middag van benard genot. Natuurlijk vond ik kermis heerlijk, maar oom Han's aanwe zigheid legde zo'n zware hypotheek op mijn vreugd, dat zij niet van de aarde loskwam ,Jij bent een stenige knul gewor den", sprak hij, in een holle kies soppend. „Een echte Hollandse jon gen, zeker. Daar hou ik van. Daar houdt oom Han van, hoorFlink vechten zeker, hè? Met de jon gens? Goed zo. Sla d'r maar op. Daar word je een vent van. Geen papkerel. Een vent." Nu vocht ik nooit, daar ik wat bangelijk van natuur was, maar ik wilde de p s geheelde vriendschap op geen enkele manier bezeren en ging dus maar een beetje uit mijn heupen lopen. Een jongen die mij in de weg stondgaf ik een onno dige duw. 't Was gelukkig een klein centje, ook geen héld, want hy maakte zich haastig uit de voe ten. Zo bof je wel eens in het le~ ven. „Hier -mil je natuurlijk graag in, hè?" begreep oom Han. We stonden voor het Lachpaleis. Nu teas dat lachen voornamelijk een bezigheid van de mensen die veilig buiten stonden en keken hoe arme stakkers, die een kwartje haa- dex gedokt, op bewegende trappen uiteen werden gerekt of op een band zonder einde onfortuinlijk kwamen te vallen. Ik haatte ae tent, want ik had mijn vader ook eens met zijn benen in de lucht naar boven zien slierten, tot grote vreugd van alle omstanders. Maar tfc vond het niets voor een vader. „Graag oom", zei ik. Op de bewegende trappen raak te ik al dadelijk in grote fysieke moeilijkheden, maar ik keek tel kens lachend naar oom, Om te sti puleren dat er met volle teugen werd genoten door een echte Hol landse jongen. Ook toen ife hard met mijn achterhoofd op de band zonder eind gevallen was slaagde ik er, onder het horizontaal voort glijden in mijn opzij gewend ge zicht een uitdrukking van pure blijdschap te geven. Maar toen ik eindelijk thuis was moest ik over geven. ,,'fc Is me een bul van een jon gen" riep oom Han tegen mijn ou ders,Hi) vliegt overal op af. Het kan 'm niet unld genoeg zijn. Daar hou ik van. Daar houdt oom Han van, hoor". Gelukkig waren we gauw weer kwaad. Onlangs is hy ontslapen in de nim-mer gecorrigeerde overtui ging, dat ik een fikse kerel ben. Nou ja, misschien gaat hem. in de hel een licht op. KRONKEL. ZJAMLET' in een recht- Het Diakenhuismannetje een der bekendste figuren uit Hiide- brands „Camera Obscura' zo als prof. Bronner hem in steen heeft gehakt Binnenkort zal dit beeldje als onderdeel van het Hildebrand-monument de z.p. doorkijk m de ifcarlemse „Klei ne Hout" sieren. PARIJS. Een Frans militair tri bunaal heeft gisteren geweigerd een precedent te scheppen door te luis teren naar een bandopname van een gesprek tussen een beklaagde in de zaak van de defensietakken en Ro ger Wybot, het hoofd van de Franse contra-spionage. De Franse justitie mag geen waarde aan bandopnamen hechten, omdat deze gemakkelijk vervalst kunnen worden. AMSTERDAM De Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie zal maandagavond in de grote zaal van Krasnapolsky een openbare vergadering houden, gewijd aan het onderwerp: „Het proces-Jungschla ger". Sprekers zijn prof. mr, P, J. Oud, lid der Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering, lid der Tweede Kamer, en mr dr. H. J. Roethof, voorzitter J.Q.Y.D, streekse studio-uitzen ding: dat is voor onze televisie ■met haar betrekkelijk kiein-e studio-ruimte een onderne ming. Jack Dixon heejt het gisteravond gewaagdVoor het resultaat dat hij wist te be reiken past ons waardering, hoewel het zeker niet in alle opzichten bevredigend was. De bezetting van de tweevoor naamste rollendie van de Prins van Denemarken en zijn geliefde Ophelia was een ex periment. Experimenten ber gen altijd een risico in zich Het spel van Johan Culeman en Letje Knap heeft ons dit risico niet kunnen doen ver geten. Culeman heeft voor de Hamlet- figuur heel veel mee. Hij had enkele goede momenten, naar het slot toe werd zlm spel ontegenzeggelijk ster ker. Maar hij was toch, zeker in de scènes voor de pauze, een te ge- exalteerde, een. te weke Hamlet. Ook m de momenten dat Shakespeare er anders over gedacht moet hebben de krankzinnigheid was immers voorwendsel speelde Culeman de jonge prins als ware hij 'n geestes zieke. 'n Bezwaar was het ook, dat hij in de monologen teveel modu leerde, te abrupt van pianissimo naar fortissimo schoot, waardoor de tekst niet steeds het respect kreeg, waarop zij aanspraak mag,maken. Letje JKnap, de door Jack Dixon „ontdekte" Ophe lia. bleef te vlak, te gewoontjes. In de prachtige waanzin-scène slaagde zij er niet in de ontroering te wekken, die van deze deernis wekkendste aller jonge vrouwen moet uitgaan. De regisseur heeft ons niet kunnen overtuigen van de noodzaak om voor deze alles eisen de rol een ongeschoolde debutante te kiezen. De bezetting van de overige rollen was goed. Richard Flink maakte van Pol on ins geen seniele grijsaard, maar een in het „vak" vergrijsde hoveling. Loudi Nyhoff was een ontroerende koningin, John Gobeau haar gewetenloze, niettemin mense lijke gemaal. Jammer was het, dat de regie te wemig gebruik maakte van de close-up Bij het „spel in het spel" was dit ronduit een tekortko ming: belangrijker dan het totaal beeld dat op het kleine scherm nooit geheel scherp wil worden. zijn hier immers de reacties op de gezichten van Gertrude en Claudïus. Ondanks onze kritiek zijn we er kentelijk voor deze ,.Hamlet"-opvoe- ring. die van een gedegen technische voorbereiding getuigde. Worgende week donderdag- v avond wordt in een gezamenlijk programma van AVRO, VARA en VPRO een reportage uitgezonden van de in Glasgow gehouden in- ernationale amateur-bokwedstrijd Scholland-Duitsland Commentator is Tom Schreurs. IjE VPRO zal op woensdag 11 april 1 het eerste van een vijftal pro gramma's over de toestand vsn de Mennonieten-vluchtelingen in West- Duitsland uitzenden. Deze groep stamt af van Nederlandse voorou- ders. die honderden jaren geleden naar Oosteuropese gebieden de wijk namen en daar kolonies vormden. Na de tweede wereldoorlog zjjn tal van Mennonieten gevlucht naar de ze zijde van het IJzeren Gordijn, waar zij veelal in erbarmelijke om standigheden leven. Aan de door Ad de Vries samengestelde VPRQ- uitzendmgen wordt een geldinzame- [M?g verbonden onder het motto „V luchtelicgendorp 1956".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2