Rechtspositie van gehuwde vrouw voor verkiezingen afgehandeld? - deze week hoofdgerecht van Kamerleden - Geen zomerprijs voor Limburgse kolen Stalin roeide Poolse communisten uit Twee Britten °P Cyprus veroordeeld Oppositie op Ceylon wint BALANS Binnenhof Vijftig oorlogswezen allen uit Engeland - herdachten doden Voorbijganger redt leven van kind, dat knoop inslikte Vrouw in bad door stroom gedood Roebels naar China, dollars naar Bagdad Socialisten wijzen „Volksfront" af Ook premier van Bulgarije in ongenade? Sastroadmidjojo: „Indonesië vormt provincie West- Nieuw Guinea" Brandstof kan nog duurder worden Jongens gewond door granaat ontploffing Malenkow: Engeland is wonderbaarlijk Bourguiba leider van Tunesische Constituante Gids doodgevroren Communistische letterkundige: Ook Be la Kun doodgeschoten Caltex Pernis wordt groter Ontspoorde wagon ramt paal van bovenleiding Beeld in verzekerde bewaringantiquair op vrije voeten ZOUT-produktie moet opgevoerd Perzië eist Bahrein van Engeland op RADIO EHT.V. Weer die vreemde gewaarwording Maandag 9 april 1956 van hel (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de senatoren een paar weken geleden al met de anti revolutionaire minister Zylstra over de nieuwe loonactie hebben gespro ken, kunnen zij liet nu nog eens over doen met zijnsocialistische collega -'Stmrhoff. De begroting van Sociale Zaken vormt nl. het hoofdgerecht van de parlementaire spijskaart, al zal er over de afrekening met de r.-k. minister Witte zljn Woningtelling! ook héél wat los komen. Wanneer de Tweede Kamerleden morgen uitgerust van hun paas- reces terugkeren, dan ligt er een spoedeisend vraagje van denestor- minister van Justitie, prof. Van Oven, te wachten. Het gaat om de handelingsbekwaamheid van de ge huwde vrouw,, welke het wetsont werp van zijn voorganger wijlen minister Donker haai weliswaar wilde toekennen, doch dat tevens haar bevoegdheid ten aanzien van het gemeenschappelijk vermogen be perkt wilde houden. Hier lag een meningsverschil met de meerderheid van de vaste Kamercommissie voor Justitie, welke o.l.v. prof. Oud op een gelijke rechtspositie aandrong. Dat zou me een knap gevecht ge weesk zijn!. Maar als wetenschaps beoefenaar heeft prof. Van Oven indertijd al partij gekozen: vóór de gelijkheid. Het liefst zou bij het wetsontwerp dus omwerken. Doch is dat de moeite, waar'd zo lang niet vast staat of de gevoelens van de Kamer als geheel kloppen met die van de Justitie-commissie? Wil men het ontwerp, dat al van 1949 stamt, nog voor de verkiezingen afwerken, dan is er niet veel tijd te verliezen. Daarom heeft hij al vóór Pasen de geachte afgevaardigden om een be ginseluitspraak verzocht, vooruitlo pend .op de behandeling van het wetsontwerp zelf. Thuis A LS het aan voorzitter Korton- A horst had gelegen, zou het ant woord al tijdens een overgeschoten ogenblikje vóór het reces zijn ge geven., Hij beschermt nieuwe mi nisters altijd een beetje. Maar de kleine anti-revolutionaire prof. Gev- brandy, die van de 'week 71 jaar MR. WENDELAAR: ,.,.oud (Oud?-)liberaal. wordt, had bezwaar tegen deze over haasting, Toen de socialistische me juffrouw Corry Tendeloo. af komstig. uit Deli, maar nu woon achtig in Wassenaar en altijd op de bres voor de vróuw, hem vleiend toevoegde, dat hij toch wel voldoende in de zaak thuis was, zei hij doodleuk, dat de zaak in derdaad bij hem thuis, was, want dat hij... de stukken niet bij zich had. Dat was natuurlijk een. grap- je. De hele .vraagstelling van mi nister stond de kordate Fries -ei genlijk niet aan. „Hebben wij nu een. minister of een notaris?", zo vroeg hij zich af. Daarmee doelde hij niet zozeer op het feit, dat een wetsontwerp, dat een notariële akte verplicht wil' stellen bij de leve ring van onroerende zaken, ook voor morgen aan de agenda werd toegevoegd. Neen, hij vond, dat de minister zelf de beslissing moest nemen cn niet, zoals een no'taris pleegt te doen, lijdzaam een akte op moest stellen overeenkomstig de wensen van de verschillende par tijen. In wezen wou prof. Gerbrandy natuurlijk niet van verandering van het wetsontwerp horen. Dat zal hij morgen ook wel laten blijken. Maar de Kamermeerderheid zal vermoe delijk we] een stapje verder zetten op de weg. welke ons verwijdert van die héél oude Germanen, die de vrouw rechtens niet als een per soon... maar als een zaak be schouwden, welke door de man bijv. in geval, van overspel als slavin kon worden verkocht. Op naar de gelijkheid van rechten!" Is het nu puur toeval of manne lijke plaagzucht, dat op diezelfde agenda ter behandeling óók staat, een voorstel van de jonge staats secretaris Veldkamp tot verscher ping van deUit verkopen wet? B.G.G.M. DE diplomaten van het Plein hebben afgelopen week een an der netelighuwelijksprobleem op gelost. Hoe moest ons koningshuis vertegenwoordigd worden op de bruiloft van prins Rainier en Gra ce Kelly? De aanwezigheid van de Koningin of de Prins der Neder landen was van meet af aan uit gesloten. Monaco is tenslottend een verdwijnend vorstendommetje; zoal geen speelgoed-, dan toch een speel bank-rijkje. Aan de andere kant prijkt de naamdag van prins Rai nier 11 April! in de officiële gids van Buitenlandse Zaken en Ne derland heeft er een (waarnemend) consul. Deze had misschien ais ver tegenwoordiger kunnen 'optreden. Maar Monaco heeft in Den Haag weer een consul-generaal. Zo blijkt de keus tenslotte op iets hoogs gevallen: als Buitenge woon Gezant en Gevolgmachtigd Mi nister zal jhr. Willem Ernst van Panhuvs, een 50-jarige burgemees terszoon uit Veerc, akte de presence geven. Men moet een BGGM zoals het diplomatiek jargon het afkort uiteraard niet verwarren met een politiek verantwoordelijke minister, In dit geval moet men de „minis- ter" nemen ih zijn letterlijke be- tekenis: dienaar. Onze buitenland se dienst telt minstens een veertig tal functionarissen, dat deze vier letters -achter de naam heeft staan. Sinds het Weens congres, van 1815 worden internationaal vier soorten, gezanten-hoofden van diplomatieke zendingen onderscheiden: le. Bui tengewoon en Gevolmachtigd Am bassadeur; 2e. de bewuste B.G.G.M.; 3e. de minister-resident (een rang welke bij ons niet meer voorkomt) en 4e. de zaakgelastigde. In Nederland hebben de ambte naren der eerste klasse de rang van Buitengewoon en Gevolmach tigd Ambassadeur dan wel die van Buitengewoon Gezant en Gevol- maehtigd Minister. Onze Ambassa deur'in Londen rar. Dirk Uipkó Stikker is bijv. tevens B.G.G.M. van-Reikjavik, De ambtenaren van de tweede klasse hebben de rang van B.G.G.M. dan wel die van consul-generaal. Sinds 1950 behoort jhr. Van Pan- huys tot deze groep. Het. is overi gens de tweede maal, dat hij met een zending naar het zonnige Zui den trekt. Tijdens de oorlog was hij n.l, gezantschapsraad te Madrid, waar hij veel moeilijkheden heeft gehad om Nederlandse- vluchtelin gen het onwelwillende Spanje, dat zijn diplomatieke status nauwelijks meer erkende, binnen te leiden! Lege tonnen D Senatoren vreesden afgelopen week al bijna, dat Navo-gene- xaal Gruenthcr ons. op 'n herhaling van dergelijk oorlogsgebeuren wil de voorbereiden. Het was alsof de 60-jarige Friese antirevolutionaire senator Algra, geboortig uit Har- degarijp, het had voorzien. Voordat het befaamde vraaggesprek bekend werd, had hij schertsend gezegd, dat hem soms de vrees bekroop, dat in Nederland een generaal (Kruis) te vlug was uitgerangeerd, omdat hij redevoeringen hield... die zijn minister niet opportuun acht te. „Achteraf gezien." zo zei hij. ..geloof ik. dat die generaal alleen zijn tijd vooruit was. want 't'wordt t bijna hinderlijk zoveel redevoerin- gen er door allerlei generaals in Navo-verband worden gehouden." Wat voor hem echter nóg enigs zins een grapje was.; werd later voor de 74-jarige burgemeester van Alkmaar,. ,mr. Willem Carel Wen delaar aanleiding tot een ontroerde hartekreet. De deftige oude heer vond het meer dan vreselijk, Even stelde hij het ..een tikje theatraal zelfs voor alsof de positie van „ons, die met zoveel elan, met zo veel energie en met zoveel overtui ging de Navo hebben verdedigd" volkomen was ondermijnd. Nu ver moedde hij weliswaar, dat de tekst niet juist kón zijn, maar hi} kent uiteraard het Friese spreekwoord: ..Lege tonnen klinken het hardst''. Oud en nieuw TT IJ stamt n.I. uit een 17-eeowse A familie van meesterkuipers in Dokkum. Zijn wapen; bevat dan ook nog steeds, naast twee herkouwen- de zilveren schapen, een gouden ton en een kuipersdissel, al werden zijn directe voorvaderen in de ne gentiende eeuw tenslotte vooraan staande figuren in de Amsterdamse effectenhandel. Mc. Wendelaar verrast wel vaker door plotselinge wendingen. Want eigenlijk was zijn bijdrage in het debat meer een lofrede aan rninfs- PROF. VAN OVEN:. .minister of notaris ter Staf,, die als. een van dé aller beste bewindslieden van Defensie, sinds Colijn in 1911, werd geprezen! Het_ klonk ietwat uitdagend, want de liberale partijvoorzitter Oud heeft in het jongste verleden wél eens de staf over de tegenwoordige minis ter van Oorlog gebroken. Het gaat uiteraard wat ver om dergelijke tegenspraken-zo maar terug te lei den tot de vooroorlogse periode, waarin mr. Wendelaar de liberalen aanvoerde op een moment, dat mr. Oud hem nog als vrijzinnig demo craat bestreed. In 1937 is mr. -Wendelaar nJ. al afgetreden als voorzitter van de Liberale Staatspartij. Het zeteltal van de eens zo machtige liberalen was tot een viertal teruggeschrom peld. De leus van mr. Wendelaar: „zet nieer liberalen naast Colijn'' was geen succes gebleken! Wijlen de Leidse prof. Teilegen volgde h^m toen als partijvoorzitter op. Maar eigenlijk pas sinds prof. Oud na "zijn Socialistisch intermezzo het roer (om) in handen kreeg, ïs er weer vaart in gekomen. Dat hij op meerdere groei hoopt, zal wel weer blijken als hij "a.s. vrijdag avond de jaarvergadering der WD in het Amsterdamse Bellevue opent. NIJMEGEN. Vijftig Engelse oorlogswezen hebben in de afgelo pen dagen, Op uitnodiging van het Nederlandse Oorlogsgravencoinité, een bezoek aan ons land gebracht. Op de graven van hun familie leg den de kinderen klaprooskransjes, en ook aan de voet van het kruis beeld op het Engelse oorlogskerkhof op Jonkerbosch ty Nijmegen legden zij een uit rode bloemen bestaande krans. Vrijdag bezochten de kinderen de graven van hunbloedverwanten in Nijmegen, Bergen op Zoom, Borne, Nederweert. Overloon, Oosterbeek, Bergen <L.>, Valkenswaard en an dere plaatsen. Zaterdag maakten ze een tocht naar Burgers Dierenpark in Arnhem. Zondag was de kerke lijke herdenking. 1 '«aflpjsaBdo jvmivy jaq uoa S iiivot ap sötiP) pxom g jg iioiiqnaiu lay unci pap ua3 - g 'uaipïs pjaqfijjjaa. ut pfij do g 8 tsinC 6au 'yoii uapuoJ; fiazCiy fg uè ap uva. laddnjos ap g f§ «pa utzaö 23fj '„-uzaaspJON" .g dtyos 'asöxnquivu pif zoop p m uaxvciaBuvv svot atp '3jcini£ix g 1 uaa Bvpiajvz yuoz iuvpxaisviv E Ctq iDDJitwjapaouaitf joq do H NICOSIA. Twee Britse officie ren zijn door de krijgsraad in Cy prus wegens mishandeling van een Cyprioot veroordeeld tot ontslag .uit het legér. Zij hadden een jonge Cyprioot die ervan- werd verdacht lid te zijn van de EOKA. tijdens een verhoor met een ketting geslagen en in het ge zicht gestompt;Het vonnis moet nog door een hogere instantie worden bevestigd. COLOMBO. De verkiezingen op Ceylon hebben een politieke aard verschuiving veroorzaakt. Het Ver enigd Volksfront dat uit het Britse Gemenebest - wi! treden; de Britse eigendommen wil nationaliseren en betrekkingen wil aanknopen met Rusland, heeft een grote meerder heid behaald. De volledige uitslagen van de eer ste twee dagen tonen aan. dat bet Verenigd Volksfront 42 zetels heeft behaald en de regeringspartij van Kotelawala slechts acht. De Trotz- kisten hebben elf zetels en de com munisten twee.; MAASTRICHT. De heer sen, chef seinwezen van het spoor- weg- en eacpcditiebedryj va» de Staatsmanen, heeft door snel .in grijpen éen kind van enkele jaren van een waarschijnlijke verstik kingsdood gered. De heer Matijssen was op weg naar het seinhuis in Spaubeek, toen hij daar in "de buurt een kind. hoor de schreeuwen en. een meisje naar buiten zag hollen om een dokter te waarschuwen. Zonder aarzelen trad de heer Ma tijssen de woning binnen en trof daar een kind aan dat geen adem meer kon krijgen. Door de kleine ondersteboven te houden slaagde hij erin het levensgevaar te doen wij ken. Toen even later een dokter kwam. bleek de knaap een man chetknoop te hebben ingeslikt. Zomin als zijn christ, hlstor. colle ga Tilanus is hij geestdriftig over ae .gevaarlijke verkiezingsleus van. mr. Burger over Drees of Rómme als minister-president. Het (Pola)- politieke cabaret, dat voor zijn par tij het land met amusement door kruist, zegt liever: „Het is Oud, het blijft nieuw!" (Van onze correspondent) AMSTERDAM Opnieuw is iemand in bad om het leven geko men, doordat een brandende elek trische kachel in het water viel. Zaterdagmiddag werd een 59-jarige vrouw in haar woning aan deWees- perzöde het slachtoffer. Haar man, die het ongeluk ontdekte, heeft daarna in een vlaag van verstands verbijstering de hand aan zichzelf geslagen. Hjj is in hoogst ernstige toestand in een ziekenhuis opgeno- mtn, De vrouw had de elektrische kachel op een vlak deel van het ingebouwde ba-d gezet. Zij is ogen blikkelijk gedood, daarna is kort sluiting ontstaan. Dit heeft het le-, ven gered van haar man die. zodra hij zijn. vrouw vond, de elektrische kachel uit het water heeft gehaald. Hij is nog niet verhoord in ver band met zijn ernstige toestand. HONGKONG - De Sowjet-Cnle en communistisch China hebben za terdag te Peking een overeenkomst ondertekend waarbij de Sowjet-Unïe economische hulp aan China toe zegt, Rusland zal China helpen bQ de b'.mw van nog 55 fabrieken, waarbij een bedrag van 2,5 miljard roebel gemoeid zal zijn. Verder werden volgens radio Pe king nog overeenkomsten onderte kend inzake Russische hulp aan China bij. geologische prospecties en bij de aanleg van spoorwegen. De VS zullen binnenkort-de lan den van het verdrag van Bagdad economische en technische hulp aan bieden, zo .wordt van gezaghebben de zijde te Washington meegedeeld. De hulp is bedoeld voor de groep landen als geheel, waardoor zij kan dienen voor. regionale projecten, zo als grote bevoeiingswerken. Tot dusver wordt de Amerikaanse steun aan landen in het Midden- Oosten verleend op bilaterale wijze, waardoor alleen de uitvoering van strikt nationale plannen mogelijk is. LONDEN, Pogingen van Mos kou om de Westeuropese socialisten te verleiden met een nieuw Volks frontidee zijn opnieuw duidelijk af gewezen door het dagelijks bestuur van de socialistische- internationale. In een communiqué dat in Lon den werd uitgegeven, wordt ver klaard. dat het Russische commu nisme niet veranderd is door dè verwerping varj Stalins werk en dat Rusland „zelfs met collectief lei derschap een dictatuur blijft". Het communiqué zegt, dat de so cialisten hun eigen .keel afsnijden als ze met de communisten, samen werken. De bijeenkomst waarop de ver klaring werd voorgelezen, werd bij gewoond door socialisten uit Enge land. Oostenrijk. Nederland, Israël, België. Italië. Noorwegen, Frankrijk en Canada. Op de. „Keukenhof" in Lïsse waar zoals gebruikelijk is ook een beeldhouw-expositie tvordt gehou denkan men ook Zadkine's „De boodschapper'' bewonderen.' WENEN. De Bulgaarse com munistische party öeett premier Vulko Tsjerkenkow verweten de zelfde fouten als Slalin te hebben gemaakt. Of dit de liquidatie van Tsjerkenkows premierschap bete kent. is nog niet bekend. Tsjerkenkow is sedert 1950 pre mier. Hij werd door Slalin zelf ge kozen om Bulgarije stevig in de Sówjet-hand te houden nadat Joego slavië uit de .kominform .was ge stapt. DJAKARTA „De Indonesische regering heeft het plan zo spoedig mogelijk een provincie Westelijk Nieuw Guinea te vormen" heeft premier Sastroamidjajo in zjjn re-, gerlngsverklaring aan het parlement meegedeeld. Verder liet .hij blijken, -dat zijn kabinet er naar streeft zowel met westerse als met communistische landen.samentewerken. Nederlandse bloemen kwekers zijn uitgenodigd, deel te nemen aan een grote bloemententoonstelling, die eind april wordt geopend, aldus Radio- Moskou. (Van een onzer verslaggevers} DEN HAAG. De groothandels- prjjs van Limburgse hoisbrandkolen is na 1 april niet lager geworden maar op hetzelfde niveau gehand haafd. Dit betekent "een verhoging van vjjf gulden per ton van de zo- merprjjzen, die altijd lager zjjn dan de winterprijzen. Op die datum zou de prijs dus met vijf gulden moeten zijn gezakt, aangenomen dat het ko mende stookseizoen dezelfde brand- stoffenprijzen zonden gelden, die tot nu toe golden. Nu dit niet het geval fs zal de de tailhandel. „in het gunstigste geval", voorjaarsprijzen vaststellen die op Sowjet-leiders boos .Fabrieksbezoek is onmogelijk gemaakt' - MOSKOU. Boelganin en Chroesjtsjew hebben in een verkla ring gezegd, dat er in Engeland „ze kere machten" zyn. die „geen rui mer contact van Sowjetlelders met het Britse volk willen toestaan". De Russische leiders verklaren geen uitnodigingenvan „gastvrije Britse burgers" gedurende hun aan staande bezoek aan Engeland te hebben kunnen aanvaarden, omdat het door de Britse regering opge stelde program dat niet ioeïaat. Hoewel hun. verblijf in Engeland met "twee dagen kon worden ver lengd, stonden op het program toch geen bezoeken aan ondernemingen en instellingen in Schotland en Wales en ontmoetingen met de be volking. Volgens de verklaring „wekt dit teleurstelling". (Van onze, correspondent) ik APELDOORN. Twee jongens uit het opvoedingsgesticht „Hoen- derloo" kregen zondagavond zeer ernstige verwondingen tengevolge van het ontploffen van een granaat, waarmee ze aan het experimenteren waren. De. dertienjarige W. J. werd door granaatscherven doorzeefd en de" veertienjarige G. P. werd door een scherf in de rug getroffen. Een der de jongen, die zich dadelijk plat op de grond had geworpen kwam er heelhuids: af. De jongens hadden, het gevaarlijke projectiel 's middags -tijdens een groepwandelinggevonden in de nabijheid van het schiettei'fein van de Harskamp en het zonder mede. weten van de leider meegenomen. hetzelfde niveau liggen als' dé' nu geldende winterprijzen. In,feite be tekent dit, dat de prijs van de Lim burgse huisbrand met 40 a 50 cent per hl stijgt, omdat in het nu gel dende systeem de komende zomer en winterprijzen;'iets hoger zijn dan de met' 1 mei ingaande voorjaars prijzen. De met 1 mei ingaande voörjaars- prijzen.kunnen'echter onder invloed van de detaillistenmarge nog wel verandering; ondergaan. De organi saties zijn van mening dat deze mar ges dringend om herziening vragen. Voor dit doel kómt de prijzericom- missie van de Federatie'van Brand- stoffendetaillxsten vandaag in vér- ga dering bijeen. De (feitelijke) verhoging van. de groothandelsprijs ïs het gevolg vati de kostenstijging van.de Nederland se mijnen, zo deelde men ons van deze zijde mede, en niet van het feit dat de Hoge Autoriteit van de Ko len-en Staalgemeenschap de maxi-: mum prijzen heeft, afgeschaft. Deze regeling gold. niet voor de Neder landse mijnen. MOSKOU. '.Minister:' Malenkow' is zaterdagmiddag met een Russisch straalpassagiersvliegtuig van zijn be zoek' aan Engeland in Moskou te ruggekeerd. "'v'vh: In een 'gesprek met verslaggevers toonde hij zich bijzonder ingenomen met zijn reis. Hij vond alles „won- derbaarlijk" en het geen woord van kritiek heren. Hij zei. zelfs de gast van een aantal „kapitalisten" te zijn, geweest die „hem warm. hadden ont vangen". TUNIS. De Tunesische Grond- wetgevende Vergadering heeft: gis-, teren met algemene stemmen- - Ha-: bib Bourguiba tot voorzitteren Ha- med ben Sala, secretaris-generaal van het Tunesische vakverbond, tot1 vice-voorzitter gekozen. De Tunesische premier Tahar ben Ammar zal vandaag aan de Bei het ontslag van zijn kabinet aan- - bieden. •- CHAMONIX In het witte: dal bij Chamonix is 'n Alpengids dood gevroren. Zijn twee metgezellen, een skileraar en een leerling, wor- den. nog vermist. ,'r De mannen waren donderdagmor gen vroeg uit Chamonix vertrokken', voor een to.cht naar de top van de Courraayeur. Collega's hebben za terdag het lijk van de Alpengids gevonden. Er bestaat nog een klei ne kans. dat zijn twee metgezellen levend aangetroffen zullen wordetu STOCKHOLM. De bekende communistische letterkundige uit Hongarije, dr. Georg Lukacs, heeft In een Interview in Stockholm ge zegd dat Bela Kun, eens dictator van communistisch Hongarije, in 1938 na een geheim proces is dood geschoten. Hij verklaarde verder dat Stalin de gehele leiding van de Poolse communistische partij tot de laatste man heeft uitgeroeid. Dr. Lukacs, die in Stockholm ver blijft wegens een bijeenkomst van de WereldvTedesraad, meent, dat de herziening van de processen veel tijd zal kosten omdat het aantal slachtoffers „ontstellend" is. Er zou den thans op grote schaal mensen die in 1938 zijn veroordeeld, worden vrijgelaten. Dg herschrijving van de geschie denis zal veel tijd vergen en de Rus sen zullen Stalin blijven erkennen als een groot leider. In de nieuwe geschiedenisboeken zal volgens .dr- Lucacs Stalin echter worden belast met de schuld der Moskouse proces sen. Radio Warschau heeft bekend ge maakt dat in Polen tientallen per sonen op vrije voeten zijn gesteld. Onder hen bevinden zich de voor malige onderminister van lands verdediging Spychalski en generaal Komar, plaatsvervangend minister van landsverdediging. Het hoofd van de Poolse commu nistische partij Ochab heeft toege geven dat de partij er niet in ge slaagd was het levenspeil voldoende te verhogen. Met inganj van. l mei zullen daarom de lonen worden ver hoogd. Ook zullen de Polen meer rechten krijgen. De vroegere correspondente van United Press in Boedapest, mevr. Marton, die in januari opbeschul diging van'spionage tot drie jaar werd veroordeeld, is „op proef" vx-ij- gelaten. Haar man die tot zes jaar werd. veroordeeld, blijft echter nog in arrest. Zijzijn Hongaars staats burger. 'S-GRAVENHAGE. De Caltex Petroleum -Maatschappij (Nederland) N.V. beeft besloten haar aanvrage bij de gemeente voor terreinen aan de 3e Petroleumhaven te Rotterdam te verhogen van 80.5 tot 100 ha. Dit betekent dat de totaie oppervlakte, die de Caltex in de komendt. 5 a. 10 jaren in beslag neemt, ruim twee keer zo groot is als de 92 ha, waarop de raffinaderij thans is gevestigd. De plannen tot uitbreiding: hou den uiteraard verband, mét het feit, dat de wereldvraag naar petroieum- produkten snel-groter wordt Spe ciaal in West-Europa Is deze. vraag door de economische expansie na de oorlog ten zeerste .toegenomen. De toekomstige Caltex installaties op de nieuwe terreinen zijn nodig met het oog op produktïeverbetering de vervaardiging van nieuwe pro- dukten em uitbreiding van het afzet gebied. Het nieuwe centrale research-labo- ratorium met 1500 medewerkers zal ten dienste komen van. de gehele Caltex groep, ffi Niet minderdan 54 fanfare- p M orkesten hebben zaterdag -ft H deelpenomen aan de grote ,'S. H jaarlijkse strijd om het kam- s g pioenschap van Londen en g ij. zuidelijk Engeland. Twee gro- §g g- te gebouwen waren er nodig g, m om alle muzikanten te'her- H g berpen tijdens de wedstryden. #- g 2es jonge btazertjes trekken li s met hun instrumenten ten ij H strijde. Ze zijn (van links af M ij gerekend) 14, 13, 13, U, 12 en 1» 14 jaar oud. tó! üt:-;..Cé :C.!>!;.ü'T£. f:-3r.Sï: OhillsG UTRECHT Zaterdagmiddag is, bij het vertrek uit Zevenbergen naar Roosendaal, een goederentrein met enige wagons ontspoord, waardoor een deel van de bovenleiding werd vernield. Beide sporen tussen Lage Zwaluwe en Roosendaal werden eni ge tijd versperd. Een „poot" van een portaal van de .bovenleiding werd, met het beton nen voetstuk, door de geheel, ont spoorde wagon uit de grond gerukt. Een groot aantal werklieden werd aan het werk gezet om de lijn.weer vrü'te krijgen. -v - NIJMEGEN. Het bijna 2000 jair oude Trajanus beeldje, dat is opge graven uit.de Rijn, wordt 'nog altijd veilig bewaard in een safe in het rijksmuseum Kam. De antiquair die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de bedriégeiijke verkoop van het waardevolle beeldje via het gemeentebestuur aan het rijk, is op verzoek: van zijn vverdediger uit de voorlopige hechtenis; ontslagen. HENGELO. AU de vraag naar zout blijft stijgen kan verwacht worden dat. over enige jaren een 2outbedrijf zal worden gevestigd in Delfzijl. Aldus de president-direc teur van de Koninklijke Neder landse Zoutindustrie. Om aan de tegenwoordige vraag 1 te voldoen. 2al het nodig zijn de produktie op te voeren van 580.000 tot 700.000 ton per jaar. TEHERAN Perzië beeft Enge land laten weten, dat het bet olie rijke Bahrein ln de Perzische Golf voor zich opeist. Deze aanspraak dreigt ernstige onenigheid teweeg tc brengen in het Pact van Bagdad, waarvan Perzië en Engeland lid zijn. GISTERMIDDAG weer die vreem de gewaarwording: 'n donker tv- scherm en tm de luidspreker de op gewonden stem van de radio-repor terdie vertelt wat wc gezien zon den hebben, als de Belgische voet bal-officials niet in de eerste plaats zakenlieden met beperkte blik) en dan pas sportslui geweest zoudeii zijnMet alle respect voor het radio- verslap van Aad van Leeuwen en ir, A. van Emmenes: voor toie door tu i-ertuend zyn bleef het surrogaat. Triest. ZAL de K.R.O. het ooit leren? Za terdagavond kregen we weer 'rt aflevering van „Krocodil" „caba ret op de inter nationale lijn". te zien. De pre sentatie van dit uit zaal ..Tres long" in Hillegom komende pro gramma was even fantasieloos als die .van een maand geleden uit de Veluwse le gerplaats. Twee echt aardige num mers zagen we: het virtuoze Engelse marionettenspel (de regisseur had er meer van kunnen maken!) cn het vlotte optreden van 't Franse zang trio „Les Menestcls" (met als onbe doeld lach-effect het steeds over het gezicht van het zangeresje vallende vizier ..Telemimiek" zou leuk kunnen zijn, als aan de afwerking van het spelletje meer zorg werd besteed. De ballen-graaierij is een ontstellend slechte imitatie van een give-away- show. Ronduit geschrokkon zijn we van het rubriekje „Wij stellen u voor". dat aan het amusementsprogramma vooraf ging. Een filmcriticus, die z'n zinnen bar slecht formuleerde, en een paar heren van een amateur-to neelvereniging. die zelf ook wel niet begrepen rullen hebben, wat ze in Bussum moesten doen. Zoiets moest niet mogen. DE televisie zal. zoals u weet, rechtstreekse reportages verzor gen van het huwelijk van prins Ral nier cn Grace Kelly. Ook de radio laat zich niet onbetui.qd: op dins dag 17 en donderdag 19 april brengt de A.V.R.O. 's avonds reportage-uit zendingen. On dinsdag de 17e zult u ook een verslag kunnen horen over het bezoek van de heren. Boelganiu en Chróesjtjew aan Londen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2