BRUSSELSE JAARBEURS VLIEGEN OP AFBETALING VOORZIET IN BEHOEFTE Nu tuimelt Gottwald van zijn voetstuk verstopping ;nost „zag meisje in Alphen verdrinken AR-congres: „Verbetering opleiding leraren nodig" UNIVERSITEIT EN MAATSCHAPPIJ - Internationale Prof. mr. Oud wil politieke actie voor Jungschlager Zweeds schip in Clyde vergaan Burgemeester veroordeeld tot 14 dagen Russen wijzen Frans-Brits plan af Scherpe aanval van Tsjechische parti, rctael de strijd nist op tegen Duitsland laat 31 Russen vrij Bonn vergoedt aan Strasser schade Sultan Ben Joessef in Spaans-Marokko Dubbele emissie van Kunstzijde Unie Broedertwist leidt tot steekpartij er Ongeregelde dienst bij P.T.T. wordt extra betaald ...eik jaar komt er weer een Noorderlicht vanavond? Bouw laboratorium bloedtransfusie dienst begpnnen Ook Lysenko in ongenade nieuwe stroom deelnemers bij jongeren hielden protest vergadering Vreemdelingendienst gereorganiseerd Pennestrijder Driejarig kind uit Aarkanaal opgehaald RADIO EN T.V. Drie auteurs weg bij hoorspeikern Dinsdag 10 april 1956 DUNOON, (Schotland). Het Zweedse vrachtschip ^Akka" is maandagavond in de Firth of Clyde gezonken. Drie mannen werden dood •uit het water opgehaald. Vier wor den nog vermist. Zes anderen, die levend uit het water gevist werden, zijn naar het ziekenhuis overge bracht. De 5.409 ton metende „Akka" is eigendom van de Graengesbergrede- rij te Oxeloesund, Het schip werd in 1942 gebouwd. Eén uur voor middernacht konden de mensen, die op de kop van de pier stonden, het hulpgeroep op de pikzwarte. rivier horen. Mannen voe ren de Firth of Clyde op om met roeibootjes naar de overlevenden te zoeken De „Akka" had een 34-koppige be manning. Conform de eis: ROTTERDAM. De burgemees ter van Nieuw Helvoet, de 55-ja- rige \V. S. de V., is vanmorgen door de Verkeerskamer bij de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien da gen en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de duur van een jaar. Verdachte werd ten laste ge legd, op 2 augustus van het vorig jaar onder invloed op de Strandweg te Helvoet een auto te hebben be stuurd. Een twaalfjarig meisje werd door hem aangereden, waardoor zij ernstige vecwondingen aart haar been -pliep. De uitspraak was con form de eis. In de omgeving van de oude rf Via Lattna te Rome is een ca- k- tacombc ontdekt, waarin ruim U 50 goed bewaarde muurschil- S deringen zijn gevonden* Het m oudt. gewet/ staat niet ver- p meld in de documenten, zodat if men'aanneemt dat het eigen- 8 dom is geweest van een'rijke jamilie. Een van de fresco's: fi „een anatomische lesdate- |i saMamiMiö On/ivapening LONDEN. Rusland heeft een Brits-Frans plan lot inkrimping van de bewapening van de hand gewezen omdat het een onaanvaardbare weg naar wereldontwapening zou z(jn. Diplomatieke zegslieden wilden zich niet uitlaten over de aard der Russische bezwaren, maar zij ver klaarden nadrukkelijk, dat Grbmyko niets gezegd had over een Ameri kaans voorstel voor een eerste sta dium van een ontwapemngsprogram- ma. Volgens het Brits-Franse plan zou de bewapeningswedloop onmiddel lijk gestaakt moeten worden. Boven dien zou de conventionele bewape ning onder streng toezicht in stadia ingekrompen worden, terwijl er uit eindelijk een verbod voor waterstof bommen zou komen. Dit plan is veel verstrekkender dan de Amerikaar.se voorstéllen, welke alleen streven naar een gedeeltelijke inkrimping van de conventionele eh kernwa pens als een eerste stadium voor wereldo-ntwapemng. SANTIAGO. In de Chileense stad Puerto Qu in ter os is David FernandezVallejo, die' beschouwd werd als de oudste man van Ame rika op 133-jarige leeftijd overle den. Hij reed nog dikwijls paard. (Advertentie- LM:) UIT T3 da manier om verstopping te overwinnen: Drink *s morgens vroeg en 'n avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur ran <e dag naar het toilet. Neem eerst een -week elke avond twee Carters pilletjes» 5e week; elke-avond één - 3e week: om. de andere avond één. Daarna niets meer." Want Carters Leverpilletjes zorgen voer de gaitoevoer die_nociig is om het voed sel beter te,verteren en de darmen to ontlasten: ze makenbovendien dat de ingewanden daams op eigen kracht regelmatig blijven werken. 30 Zó helpen Carters Leverpjlletjes u hele. maal van hardlijvigheid af, uis een ander tnebs. En mocht u litter door zorgen, door te ceel eter., oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEYEJRPILLETJES - f 1,20 per Sacon, Vervolg van (lag. I willen wij geenszins ontkennen. Het is voor de aanpassing aan de maat schappij echter geen voordeel, wan neer dit leven in oude vormen' in houdt, dat men gedurende de stu dententijd in het verleden, vertoeft, en daarna maar moet zién, eei. maat schappelijke figuur te zijn in de moderne gemeenschap, die zo sterk van de oude- verschilt. El\ is veel gezegd over de on wenselijkheid van het insti tuut der spoorstudenten. De universiteit, zo wordt betoogd, is aanmerkelijk, meer dan een school, waarvoor men zijn lesje leert cit waaraan men zijn graden haalt. Na tuurlijk'.is:dit volkomen juist-of be hoort het althans voikomen juist,te zijn. Naar onze mening zoekt men echter de verbetering;vergeefs in een soort verilizing van de reizende stu denten. Deze mensen gaan veelal niet oj en neer. omdat ze het-zo plezierig vmoen, maar omdat het de enige wijze is, waarop zij zich kunnen vor- oorloven, de colleges te volgen. Wil men bier iets tegen doen. dan is de enige weg het gelegenheid bieden aan de betrokk«uen. in de univer siteitsstad te wonen tegen niet' ho gere kosten', dan waarvoor zij zich thans zien gesteld. Een ander punt, dat veel wordt be sproken, is het instituut van de werkstudenten. Het is uit de V.S. overgewaaid en heeft tweeërlei doel: de studenten in de gelegenheid te stellen hun studiekosten geheel of gedeeltelijk te verdienen en hen ia contact te brengen met de maat schappij. Het zou bunnen zijn, dat hier een meer Europese aanpak be ter op zijn plaats v:a3, t.w. door het bezwaar cler studiekosten voor be- S? af den tot een minimum terug te brengen en de aanpassing aan de maatschappij vooral te zoeken, in 'uit gebreid contact met de vele versprei de verenigingen en instellingen, die zich met de ontwikkeling van de bevolking en maatschappelijk werk bezighouden» (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Verbetering van de opleiding der leraren voor het mid delbaar en voorbereidend hoger on derwijs; verbetering zo nodig ge leidelijk van de leerlingenschalen en beperking van de klassegrootte waar die niet van een leerlingen- schaal afhankelijk is; herziening van de wetgeving betreffende het nijver heidsonderwijs, waarbij ten volle re kening wordt gehouden met de eisen die de huidige industriële ontwikke ling stelt. Dit zijn enkele van de belangrijk ste conclusies van het onderwijscon- gres, dat de Anti-revolutionaire Par tij maandag hield. Meer schoolgebouwen en betere inrichting daarvan, ruime opleidings mogelijkheid voor kleuterleidsters BONN. De TCestdnitse regering heeft aangeboden 31 Russen, die nu in Duitse ',-evangenissen opgesloten zijn, ter beschikking van de Sow* jet-autoriteiten te stellen. In een nota heeft de regering mee. gedeeld, dat de zaken van nog 20 Russische gevangenen onderzocht worden om na te -gaan, of zij ook vrijgelaten künrien worden. De "nota ontkent, dat veel .Russen in West-Duitsland verhinderd wor den te repatriëren, zoals Moskou in een nota van maart beweerd heeft. De Russen betogen, dat meer dan 100.000 Sowjet-onderdanen" zich -in' West-Duitsland bevinden. De Duit sers stellen dit cijfer op 14-000. De meeste van hen zijn ontheemden uit de Baiu'sche staten, .terwijl anderen krijgsgevangenen zijn. die geweigerd hebben naar Rusland terug te gaan. BONN. Adolf Hitlers voorma lige boezemvriend, en latere doods vijand Otto Strasser heeft negen honderd gulden schadevergoeding gekregen van de Westduitse- rege ring. Hij had een. aanklacht ingediend ■tegen. het ministerie'" van Binnen landse Zaken, omdat het hem vijf jaar heeft laten wachten alvorens hem zijn Duitse 'staatsburgerschap, waarom hij in. 1950 van Canada uit gevraagd had, terug te geven. Hij had daardoor eerst in 1955 naar Duitsland kunnen terugkeren; TETOEAN. Sultan Ben Joes sef van Marokko is maandag in Tetoean. in Spaana-Marokko, aangè. komen. Hij kwam uit Spanje, waar hij met het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco, overeenstemming heeft bereikt over het opnemen van Spaans Marokko in óch verenigd, onafhankelijk Marokko. Duizenden Marokkanen hebben de sultan een uiterst geestdriftige ont vangst bereid. Kanonnen losten 101 saluutschoten, toen het vliegtuig van de sultan landde. Voor de sultan maandag uit Spanje vertrok zond "hij generaal Franco een boodschap waarin hij hem dankte 'voor de wijze waarop de-, Spaanse regering d.e onderhan delingen' had gevoerd. AMSTERDAM. De directie -van de Algemene Kunstzijde Unie N V. te Arnhem, heeft besloten over te gaan tot uitgifte .van nominaal 10.286.000 gewone aandelen tegen een koers van 150 procent, uitslui tend aan houders van gewone aan delen in de verhouding I op 10. - Voorts is besloten tot uitgifte van nominaal - in ge wone aandelen convv- -;ie obli gaties, eveneens ui:-":v.end aan. houders van gewone aandelen in de verhouding van 2 op 7. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Om een geldkwestie kreeg In een café te Halsteren pa het nuttigen van de nodige drank de 24-jarlge Com. van de B. ruzie met zfjn 21-jarige broer P. v. d. B. Cora, greep een mes en bracht rijn broer verschillende steken toe Cn hoofd, hals en armen. Het slachtoffer viel bloedend heer en moest, nadat een dokter de eerste hulp had verleend, in het ziekenhuis worden opgenomen. De dader werd door de politie aangehouden en opge sloten.' - en verbetering van de financiële po sitie %ran leraren én onderwijzers be hoorden eveneens tot de wensen. Geen onderwijsplan echter, want een der andere conclusies luidt o.m.: „De in wezen beperkte taak van de overheid sluit de mogelijkheid uit om door middel van een gedetail leerd onderwijsplan de toekomstige ontwikkeling van het onderwijs" op bindende vijze uit te stippèlen, „Vrijheid m verantwoordelijkheid" was liet motto, waaronder dit door mr, A. B, Roosjen geleide congres plaatsvond- Er waren twee sprekers: het Eerste Kamer-lid de heer H. Al- gra („Christelijk onderwijs: erezaak, zegen en roeping") en prof. mr. A. M. Donner („onderwijsplan," onder wijswet en onderwijsvrijheid"). De heer Algra noemde de christe lijke school een verlengstuk van het gezin. Prof. Donner zei o.m. dat het be palen van de plaats en de taak van het 'onderwijs moet worden overge laten aan het onderwijs zelf, de leerkrachten, de besturen en de ou ders. Doet de overheid dit, dan Staat het gevaar van bedilzucht en ver starring voor de deur. De onderwijs vernieuwing moet uit het onderwijs zelf voortkomen: de overheidstaak is hiéralleen: het verschaffen van „een organisatorisch jasje, dat op de groei moet worden gemaakt". „Het onderwijsplan, waar zo velen om vragen, is een mythe. "Waar wij", al dus spreker, „behoefte aan. hebben is: onderwijswetgeving". WENEN, Het communistische Xsjecho-Slowakije Is begonnen wij len president Gottwald van zijn voetstok t© stoten. Radio-Praag beeft een scherpe aanval uitgezonden van de eerste partijsecretaris Antonin Novotny op Gottwald In een réde voor het centrale comité vaa de Tsje- choslowaakse communistische partij. De beschuldigingen tegen Gottwald leken als twee droppels water op die, welke Chrocsjtsjew tegen Stalin uitgesproken beeft» In een aanval op de persoonsver heerlijking verklaarde Novotny, dat Gottwald, die op 14 maart I9a3 té Praag overleed,' ten onrechte gepre zen is voor zijn verdiensten voor par tij en de massa's. In de rede, welke hij tien dagen ge leden uitsprak, verklaarde Novotny verder, dat het collectieveleider schap in Tsj echo-Slowakije verder verzwakt was door het propageren van de idee „Gottwald denkt voor ons". Diplomatieke waarnemers te Wenen zijn van oordeel, dat de aanval er op kan wijzen, dat Gottwald verant woordelijk gesteld-zal worden voor sommige - vonnissen uit de zuive ringsprocessen, welke in de Stalin- periode in Tsjecho-Slowakije ge voerd zijn. In zijn rapport.verklaarde Novotny verder, dat er mensen zijn, die zich afvragen of er nu. niet een nieu we cultus die van Lenin in' het «leven wordt geroepen, doch deze op vatting kon z.L niet staande worden gehouden. UTRECHT Het P.T.T.-bedrijf is de eerste der rijksdiensten, die een toeslag voor onregelmatige diensten aan het personeel zal verstrekken Nadat in de vergadering van het informeel overleg der P.T.T. over eenstemming werd bereikt, besloot de centrale commissie voor georga niseerd overleg zich bij dit advies aan te sluiten. Verwacht mag worden, dat binnen kort de uitbetaling zal worden ge daan van de in een werkroóster ■voorkomende uren .op werkdagen tussen 5 en 8 uur; maandag tot en met vrijdag tussen 18 en 22 uur, zaterdag tussen 13 én 22 uur en zondag en erkende feestdagen. De toeslag bedraagt voor de werk dagen 20 procent eo voor zon- en feestdagen 40 procent. Voor de nacht uren werd e.en aparte regeling ge troffen! omdat de huidige regeling bij de P.T.T. reeds een extra-tijdver- goeding kent. (Advertentie LAT.) 28 APRIL 13 MEI 1S56 Niét alleen door het optreden van Stalin,- maar ook door de -activiteit van Bena. waren de verhoudingen in Tsjecho-Slowakije scheef getrokken. Zo.hadden enige functionarissen van de staatsveiligheidsdienst en het mi nisterie van Justitie de verkeerde opvatting gekregen, dat.zij de belang, rijkste macht in de klassenstrijd ver. tegenwoordigden en niet de arbei dersklasse, geleid door de communis tische partij, aldus de partijsecreta-- ris. Hel. politieke bureau had intus sen, een aantal maatregelen tegen de ze methoden genomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Er is een kansje op noorderlicht vanavond. Of het te men zal zijn hangt, behalve van de helderheid van de hemel, af van de vraag of de stroomdeeltjes 'die maandag, bij een uitbarsting op .de zo-re zijn vrijgekomen, in hetmag netische veld van de. aarde terecht komen-óf niét De uitbarsting op de zon van maandag ging gepaard met een ver hevigde ultraviolette straling met als gevolg een' storing in; het radio verkeer op de lange afstand.Tege lijk met déze straling, die zich voortplant met de lichtsnelheid, werden 'deeltjes - gas uit. de zon gespoten die zich met .geringere snelheid voortbewegen. .Dézegas- deeltjes kunnen, als zij in. de aard atmosfeer" 'terechtkomen1 in de hoge dampkring het verschijnsel .'van poollicht veroorzaken. <- (•Van onze correspondent) -AMSTERDAM. De. wethouder •voor de Openbare Gezondheid, A. In 't Veld, heeft maandag de eer ste L etonpaalin de grond gejaagd voor het nieuw te bouwen centraal laboratorium van de bloedtransfusie dienst van het Nederlandsch'e Roo- de Kruis. Het complex gebouwen wordt :gevestigd aan de Dr. Albert Plesmanlaan, in Tuinstad Sloter- vaart. MOSKOU. De Sowjet-Unia heeft belangrijke veranderingen be kend gemaakt In de hoogste leiding van de landbouw. Premier Boelga- nin heef. de Sowjet-bloloog Trofim Lysenko op zjin verzoek ontheven van zjjn functie van president van de Lenin-academie van landbouw wetenschappen. Professor Lysenko wordt als hoofd van de academie opgevolgd door Pa wel Lobanow. die sinds mei vice- premier is geweest en met land bouwkundige zaken was belast. Professor - Lysenko was Stalins „dictator op het gebied van de erfe lijkheidsleer* en heeft sedert de dood van Stalia aan kritiek bloot gestaan. Hij is gekritiseerd wegens belemme ring van de Russische wetenschappe lijke vooruitgang. Terwijl België m< werd Theo Timmermans va der van een „wolk van een dochter". Geerc wedstrijd, hoe goed ook, was in staat de aan- dacht van hem en van zijn H vrouw af te leiden. Voor hen hé was er maar een ding, DE if DOCHTER. Risi"i!f;,!'|.*inip,iin;3'',a5iünn;! ns'ïïi riiinririT t' rass Inlichtingen b(j de diplomatieke en consulaire vertegen woordigingen van België, de Belgische Kamers vaa Koop handel, de inlichtingenbureau* van de Belgische Spoor wegen, het Commissariaat Generaal voor Toerisme, alle reisbureaux, de Sabena kantoren en Amxterda7n; Belgisch Verkeersbureau, Rokin 106, Sabena, Luchthaven Schipholkamers 67, 106, 107 - Den Haag; Belgisch-Luxemburgs Centrum voor Handelsbetrekkingen in Nederland, Rijnstraat 12 - Maastricht; Sabena Heliport ,fDe Griend", Franciscus Romanusioeg - Rotterdam: Sabena, Beursplein 18, Passagekantoor, Béliport, Kats- hoek. 10 - EindhovenSabena, Heliport, Genneperweg U bereikt Brussel vlugger en comfortabeler mét Belgische luchtlijnen {Van onze correspondent) .AMSTERDAM. ■**■■- „Het Neder landse volk is diep gekwetst", zei maandagavond het c.h.-Tweede Ka merlid F. H, v. 'd. Wetering in een vergadering over het lot van Jnng- schlager cj., die de jongerenorgani satie „Vrfjheid en Democratie" in Krasnapolsky had georganiseerd. De heer v, d. Wetering had ernstige kritiek op de rede, welke minister Luns vorige weekdonderdag in Maastricht heeft gehouden en waar in hy verklaarde, er in dit stadlmn niet voor te voelen de zaak-Jung- schlager aan de V.N. voor te leggen. De heer. v. -d. Wetering betreurde deze uitlating van de minister om dat hij meende, dat een dergelijke verklaring een té formeel .karakter draagt en- onmogelijk de indruk kan. wekken dat het de Nederlandse re gering ernst is met haar strijd "voor de rechten van. Jungschlager. 'Bijzonder scherp "in zijn. veroorr deling van minister Dulles' houding t.a.v. de verhouding Nederland—In donesië bleek'def voorzitter van de jongeren-organisatie-, Vrijheid en Democratie", mr. dr. H. J. Roethof, Deze ging zelfs zo ver te suggere ren,' datNederland de -ratificatie van 'het Amerikaans-Nederlands vriendschapsverdrag maar even had moeten uitstellen in' afwachting van ëen andere houding van de Ameri kaanse minister -van- Buitenlandse Zaken. DEN "HAAG. De. behandeling van vreemdelingen- en grensbewa kingsaangelegenheden, welke thans geschiedt door -.de Rijksvreemdeim- gendienst en het Bureau Grensbe waking, zal aan een nieuw op te richten afzonderlijke afdeling van het ministerie, van Justitie worden opgedragen. Naar aanleiding hiervan is de heer ,J.Qrevelink aangewezen tot advi seur van de minister van Justitie in vreemdelingenzaken. Hem is bij ko ninklijk besluit eervol ontslag ver leend als hoofd van de Rijksvreem- delingendienst, onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten door hem als zódanig bewezen. Evenals dr. Roethof pleitte prof. mr. P. J. Oud voor de wenselijk heid van een politieke actie over de berechting van Jungschlager, Séhmidt en de andere in Djakarta gevangen Nederlanders. Zowel prof. Oud, als .dr. Roethof en de heer V. d. "Wetering brachten hulde aan mevrouw Bouman voor haar moe dige en bekwame verdediging van Jungschlager, Prof. Oud bracht zelfs op haar van toepassing de zinspreuk, die Amsterdam na de Oorlog van koningin Wilhelmina in het wapen kreeg: „Heldhaftig, vast beraden, barmhartig". (Advertentie IM.) f&ctk Mee/w noj vandaag I Ï/ROEGER, als kind, was ik-erg Y. letifjenachtiö- Toen kreeg ifc er straf voor. Nu salaris. ,^4 Hes stroomt", Zegt de wijsgeer dan Ook. En alles verandert 'hebt V dat wel eens gemerkt? Een vriend, van mij lèèft er van. Hij schrijft, aat wil zeggen: hij hééft géschreven. Romans, gedichten, jolige zaken. En -mi polemiseert hij. Hij is yoortdu- rend in pennestrijden gewikkeld met mannen die ook voortdurend in pennestrijden gewikkeld zijn. Ik vind het een fascinerende bezigheid. Weet U hoe hi) het doet? Als een geperverteerde archiva- ris. Hij bewijst met behulp van ci-r taten dat zijn tegenstander twintig jaar geleden anders over de din gen dacht dan nu. Meestal begin nen zijn essays in vdese trant: ,JDe heer Van Dtturen merkt in de BommeIsicaardse Bode van dins dag j.L op dat hij „zo lekker raap stelen heeft gegeten". Eht doet ons genoegen. Wij misgunnen dg heer Van Duuren zijn eenvoudig tafel genot allerminst. Wel vinden wij het, op ïn zachtst gezégd, eigen aardig, dat dezelfde heer Van Duu ren in 1914 als redacteur van de. Mulo-krant „Ons Kattebelletje'' schreef „he bah, die vieze raap stelen": Hoe moeten wij dit nu ry- men?" Een goede vraag. Het is immers niet te rijmen. .Myrt vriend heeft de heer Van Duuren dan ook lelijk, tuk met die raapstelen. Want wat moet dc stak ker terugdoen? Op zijn beurt duiken in hei ver leden van mijn ".vriend, natuurlijk. Dat kan, gelukkig, want iedere po lemist heeft er een. Het zijn -bijna altijd mannen van boven de veer tig, die de „rechtersleeftijd" nade ren. Life mag dan at forty begin nen, een bepaald soort giftige pole- miefc ook. De malse jaren zijn voor bij, de vrolijke borst merkt dat er niets te lachen valt, de mijmer zieke dichter ziet in-dat hij het niet tot de locale Petrarca brengen 2al en de plannen-zwangere romannen- smtd wordt beslopen, door het nood lottig „waarom eigenlijk"?, dal het ventiel uit zijn veerkrachtige bedrij vigheid .rukt. Een ongebreidelde lustkof heeft het veld geruimd voor een wet kleinscheepser uitzicht vol fabrieken, kantoorgebouwen of door reclameborden aangerande uitspan ning en en met het crematorium aan'. den einder, om te bewijzen dat de hele boel wordt beheerst door Mon sieur Verdouw. Je hebt naturen 'die de sof mooi nemen en toch nog een biedere le vensavond puren uit het diploma figuurzagen of het wetenschappe lijk hengelen om fraaie prijzen, maar sommige mannen worden kwaad, grijpen naar de polemisten pen ert geven hun fantomen -namen. Het Esperanto bijvoorbeeld. Of de ordening. Of de heer Van Duuren. irHeb je gelezen hoe ik hem die raapstelen heb ingepeperd?" vraagt mijn vriend. Hij lacht er norsbij, want hij heeft weer een kleine, intieme overwinning op Magere Hein ge boekt. Maar toch is het broze vreugd want reecis klinkt, onder zijn voeten, hét vlijtig mollenge- rucht waarmee de keer Van Duu ren in zijn padvinderstijd aan Het graven is. Nog even geduld en de man zal bemadderd doch triomfan telijk opduiken met het citaat in zijn mains sales: „Wel eigenaardig is het' dat myn geachte opponent er blgfebaar vroe ger anders over heeft gedacht, want toen achtte kij hét niét beneden zich in een persoonlijke brief aan zijn moeder op te merken..." O vrienden, 'wij moesten nooit iets op papier zetten. Witte kran ten en witte tijdschriften —/sou' dat niet mooi zijn? Ze zouden, uit louter ruimte voor aantekeningen bestaan. Maar dan gaat tf er na tuurlijk weer op zitten krassen en dat is gevaarlijk. Heus, Napoleon ictst het al: „Geef me twee régels schrift en ik breng U aan de galg". KRONKEL (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Uit het water van het Aar-kanaal is maandagmiddag het lijkje opgehaald van het drie jarig meisje A; F. uit Alphen aan de Rijn, dat sinds het einde van de vorige maand werd vermist. Het kind Is gevonden in de omgeving van de plaats, die door de Utrecht se paragnost Gerard Croiset was aangegeven. Op vrijdag 23 maart riep de po- Iitie_ in Alphen de assistentie in van Croiset De paragnost gaf; toen. tele fonisch aanwijzinge»:. Hij „zag" langs het- Aar-kanaal een wit huis staan, dat later .de ouderlijke woning van het meisje bleek te zijn. Een eind- weegs van het huis, aan de voet van een dijk, signaleerde Croiset in de directe nabijheid van een vlag- gestok een groot rooster. Hier moest volgens de paragnost het meisje te water zijn geraakt. Binnen een straal van elf-honderd meter van deze plek zou volgens hem het kind worden opgehaald. Bij het rooster ;heéft de politie gedregd en hebben duikers tot twee maal toe vergeefs onder water een onderzoek ingesteld. De heer Crol- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vliegen op afbetaling zal in Nederland ze ker voorlopig geen grote bete kenis krijgen,maar na een' praktische ervaring van vier maanden zegt de directeur van de Internationale Financiering Maatschappij voor Verkeer èn Handel N.Vde heer J. A. de Vlieger, dat liet systeem in een behoefte voorziet» „7rij bewijzen er de mensen, die noodzakelijk per vliegtuig een reis moeten maken en die het om welke reden ook ontbreekt aan contanten, een dienst mee. Voorbeelden? Ouders land persoonlijk willen ontmoeten", drag ineens aan hun zaak te -ontir.ek. Het systeem begon eind november ken zagen er geen bezwaar in iedere van het vorige jaar te werken toen maand een klein bedrag terug'te be- een gepensioneerd ambtenaar bij de talen aan ,de maatschappij *üe het K.L.M.-directie het volgende voor- reisgeld voorschoot „Het gaat bij ons stel opperde: „Ik heb een pensioen, daarom tot nog toe uitsluitend om dat echter niet toereikend is om du- grote, verre reizen. Bijvoorbeeld re réizen te betalen. Ik heb een zoon transatlantische vluchten naar Ame- in het buitenland die mij te logeren rika. Canada en de West. Ook naar vraagt voor ten minste zes maanden. India en naar Australië",aldus öe In die tijd geef ik mijn pensioengeld heer De Vlieger, niet uit. zodat als ik terugkom een bedrag aanwezig is, groot genoeg om de reis te betalen". Op dit stramien werd doorgeborduurd en de finan- cieringsmogelijkbeid was er het ge volg van. Emigranten-vrouwen met heimwee maakten' van het vliegen óp afbeta ling" gebruik. Ook was er een geval van. een ziek kind, dat zonder ver zorging in het buitenland verbleef, maar'dat dank.zij het financierings dochter in hetbuitenland mee te kunnen vieren. De aanvragen komen binnen via de boekingskantoren of agentschap pen van d-- KX.M.; zij worden alle scherp onderzocht.om te voorkomen dat een gezin dóór. een afbétalings- reïs in 'moeilijkheden zou komen 14 procent dér aanvragen wérd dan oók op. deze grond afgewezen. Toe ristische reizen werden tot nog toe niet gefinancierd, steeds was een noodzaak (persoonlijk dan wel zake lijk) aanwezig; Het ligt in de bedoeling van de maatschappij het systeem uit te brei den tot indien, mogelijk, alle lucht vaartondernemingen die Nederland in hun net hebben opgenomen. Eind vorige week werd met de uitwerking van. dit plan een begin gemaakt toén een overeenkomst met öe British Het voorheeld vond navolging en systeem onmiddellijk naar de ouders European Airways tot stand. kwam. die geëmigreerde kinderen een be- na de privé-bezoeken kwaroen de za_ in Nederland kon terugkeren. Een Dat wil zeggen, dat onder dezelfde zoek willen brengen en kleine za- kenreizen aan bod. Mensen, die er vrolijker voorbeeld: een heel gezin voorwaarden ook met de B.E.A. op kenlieden, die relaties in het buiten- weinig voor voelden een groot be- vloog uit om het huwelijk van een afbetaling kan worden, gevlogen. set is daarop vrijdag voor Pasen naar Alphen gereisd, waar hij zijn eerste aanwijzingen bevestigde. Maandagmiddag bleken zijn aan wijzingen, toch juist te zijn geweest. Het meisje kwam op ongeveer een kilometer afstand van het rooster, dus binnen' de aangegeven straal van elf honderd meter,-boven drij ven. OOK de hoorspeikern van de 'Ned. Radio Unie doet mee in de stichting Toneel-coördinatie. Ook de hoorspelacteurs krijgen dus ia deze weken de mogelijkheid hun contract op te zeggen. Van drie doorspelers staat het. reeds vast, dat ze in september niet bij de radio terug zullen keren, .omdat ze door toneelgezelschappen gecontracteerd zijn:- Bert Dijk stra (vete jaren Hilversums „jeu ne premier",. Pe ter Aryans (man met zeer veel stemmógelijkhe- den) en. John de Freese (die tal van hoofdrollen heeft gespeeld.) DE NCRV-televisie zendt van avond Christopher Fry's „De eerstgeborene" (The Firstborn) uit, een spel over Mozes, dat de KRO enkele maanden geleden als-hoor spel heeft gebracht. Het merkwaar dige van déze sfcudio-ppvoéring Is, dat zij wordt gegeven door de Haagsche Comedie, die pas op 21 april de schouwburg-première van het stuk zal geven. Albert van Dalsum heeft de spelleiding, Peter Koen de camera-regie. De rol van Mozes wordt gespeeld door Paul Steenber gen." OP 20 april viert de componist Sem Dresden zijn 75ste ver jaardag; De AVRO wijdt volgende week twee programma's aan Dres den: op maandagavond 16.V april spreekt Wouter Paap in zjjn „In leiding tot muziekbegrip" over diens werk. Op vrijdagmiddag 20 april speelt de pianistAnton Dresden drie composities van zijn vader. Jammer,'.dat dit recital geen plaats in een avondprogramma krijgt, BERN. Drie werklieden,die zaterdag door steen val in .één ón- deraardsc gang van een kraebtsta- tión bij Martigny, in Zwitserland, - van de buitenwereld werd enafge sneden, zijn maandag, na meer dan 54 uur. uur geïsoleerd te riin ge weest, ongedeerd bevrijd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2