Boze studenten voerden ga] mee PROTESTACTIES NEMEN TOE Tweede Kamer ruimde oude twistpunten op mr. Bonnerman wékt wrevel in Kamer Mansliolt Kees Brusse: hoofdrol in kleurenfilm Pogonotomiezó moet een man zich scheren Chefarine 4 Oud-K.N.P.-ers nemen aan deel en 55 Appelscha wil restaurant in televisietoren Vijfduizend jaar oud graf in Egypte ontdekt Driejarig jongetje verdronk in Maas Anton Joegow premier vari ijarije Jungschlager-actie in Zweden °P Wrijf Kou en Pijn Vrijstelling wegens broederdienst niet voor stiefbroers Rembran ritprijs in Leiden ingesteld Gemeentepersoneel van Haarlem 5 mei vrij 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Poujadisten hebbc vertrouwen in hun leider INDISCHE PENSIOENEN: Nederland zal tekort voorlopig bijpassen Politie ontevreden over salarissen Arbeiders in San Sebastian weer aan Het werk Nieuwe partij: Nat. Oppositie Unie Vi y Lammeren- drielingen in Veenendaal Duik met vraagteken De Gaulle heeft weer aspiraties Rothschild gewond in Oostenrijk Nieuwe commandant van NAVO voor Zuid-Europa Engelse officieren blijven in Arabische Legioen Slechte beelden uit Monaco RADIO EN T.V. Woensdag 18 april 1956 3 55 In Amsterdam, Leiden en Wagenlngcn hebben gisteren bonderden stu denten gedemonstreerd tegen het wetsontwerp nm het hoger onderwijs te wyzigen. In Wagepingen voerden zy een brancard met een „overwerkte Student" en een galg waaraan Cals in de vorm van een pop bungelde. Vanmorgen boden twee studenten een door 1650 studenten ondertekende petitie aan de Staten-Generaal aan. In Leiden waren vierhonderd stu denten bijeen in de grote zaal van de studentensociëteit Minerva. Prof. dr. C. H. F. Polak trok in zijn toespraak een vergelijking tussen de overheids bemoeiing met het hoger onderwijs tijdens de Franse overheersing en nu onder Cals. Indien er ernstige gebreken zijn. zal de universiteit zeker achter de regering staan in het nemen van maatregelen, verzekerde prof. Polak in een door ovaties onderbroken rede. Maar thans wordt als een slimmig heidje dc onvrijheid in het universi taire bestel gesleept. „Meneer Cals. u speelt vals," besLoot hij zijn toe spraak. In een stampvolle aula van de Amsterdamse universiteit zei prof; dr. C. W. Mönntch: „Wat ik u ga zeggen, berust niet op een bezonken oordeel maar komt eenvoudig voort uit boosheid." Prof. MÖnnich.verklaarde dat ver scheidene eerste- entweedejaars studenten- ret- moeilijk hebben. Uit breiding van de academische staf zou voor de hand liggen maar nu komt de minister met het onbeholpenste middel dat denkbaar is: dé examens. „De minister probeert ér op een goedkope manier die bovendien op kosten van de geestelijke portemon- naïe van de universiteit gaat, vanaf te komen," besloot prof. Mönnich. „Ik zou er een heieboel lelijke woor den voor kunnen vinden maar ik zal ze niet gebruiken. Ik laat ze graag aan uw vrije fantasie over." De studenten, in Wagehingen heb ben zich eveneens, achter de Delftse actie gesteld. Zij hielden een massale demonstratie, voorafgegaan door een vergadering in de auia van de Land bouwhogeschool waar prof. ir. I. Samkalden. bet woord voerde. De demonstratie werd opgeluisterd door een band en een draaiorgel. Een ander geluid komt .uit Rotter dam waar prof. dr. Schendstpck op een protestvergadèring het woord voerde. Hij meende dat het niet goed is te noemen wanneer iemand na vijf jaar tot de conclusie kómt dat hij niet geschikt is voor de door hem gekozen studie. -. /-. -!:■£ „Het'is wel eens nodig dat er wat geregeld wordt," verklaard e hij. Hij vond dat de' protesten veelop een gezelligerel leken en wenste de studenten „veel plezier". 17ONINGIN Juliana heeft dins- dagmiddag de mysterieuze te- kens gezien, die gigantische wolken waterstof •'atomen welke miljar den kilometers ver in „De Melkweg" tussen de sterren samenballen via d& radio-telescoop in Dioingélaa op vettenpapier tekenen. Zij had enen tevoren met een druk op een knop het' enorme uiterst nauwkeurige ap paraat in werking gesteld. Na deze plechtigheid geleidde prof. dr. JH. Oort, voorzitter van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg die - de radiotelescoop exploi teertHare Majesteit terug naar de auto, waarmee zij de lange reis naar de stille Drentse hei had ge maakt APPELSCHA -— Als de raad van de Friese, ge. reente Ooststellingwerf een bedrag van ten hoogste vijftien mille beschikbaar wil stellen, zal er' tén zuiden van Appelscha een televisietoren worden gebouwd met een restaurant op ongeveer twee honderd meter hoogte. Burgemeester en wethouders van de gemeente verwachten, dat het restaurant in de betonnen televisie toren een bezienswaardigheid van de eerste rang zal worden en, even als het 380 meter hoge Empire Sta te Building, de 300 meter hoge Eiffeltoren-en de Keulse Dom van. 156 meter, een opmerkelijke plaats zal innemen. - - In Stüttgart, waar een dergelijk plan werd uitgevberd,, verwacht men de bouwkosten van de hele toren door het enorme bezoek in eën jaar te kunnen afschrijven, zo zegt het college nog. 5AQQARA (Egypte) Een Britse oudheidkundige, die ongeveer 30 kffl ten zuiden van Cairo opgravingen verricht, heeft een 5.000 jaar oud koninklijk graf liit de tijd van het eerste Farao-geslacht gevonden. Het graf is van ftoningin Her Nit Het is dertig meter lang, twaalf meter breed en .bestaat uit een ge- kan teelde mastaba. Demastaba (ste nen graftombe) is verdeeld in kamers waarin aardewerk en albast gevon den zijn.. .MAASTRICHT Dinsdag is hét 3-jarig zoontjevan de .heer Van Muiken uit Meers-Elsloo in de Maas verdronken. Het ventje was met twee andere jongetjes in een bootje gestapt en bij het spelen - over de rand: .var,het, bootje geslagen., De twéé vriendjes liepen naar huis om de ouders te waarschuwen. Het lijkje is tot nog toe niet ge borgen. /'-y TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. De Tweede Kamer zal nog slechts enkele weken ver gaderen voordat de verkiezingen haar samenstelling aan een veran- lering zullen onderwerpen. Na de eer ste week van mei-scheidt zU er mee uit en in die laatste periode zal zij bovendien tweemaal r~ .nJ» op de eerste-en vierde mei niet samen komen. Avondvergaderingen heeft voorzitter Kortenhorst ook al van de agenda geschrapt. Alles róet het oog óp de komende verkiezings campagne!' Het leek gistermiddag wel alsof1 deafgevaardigden, in afwachting van de strijd, enkele oude twistpun ten wilden .opruimen. Daar stond bijv. op de agenda/een wijziging van de wet betref fende het toezicht op het krediet wezen. Het ging over de verlen ging en een her ziening daarvan: aan het overleg met het particu liere bankwezen zal wat meer ruim te -worden gelaten- dan waarin de oude wet voorzag. •Over. het wetsontwerp tot wijzi ging van de rechterlijke organisa tie werd men bet ook al snel eens. Het wetsontwerp werd met weinig omhaal van - woorden aangenomen. Dam :de belastingvrijdom van overheidsbedrijven! Hoe lang ge leden werd al niet betoogd, dat deze een onbillijkheid inhield ten op zichte van de particuliere bedrijven, welke .met dé bedoelde .overheids bedrijven in een concurrerende po sitie verkeren? In de bezettingstijd W-erd daaraan formeel weliswaar reeds een einde gemaakt, maar in feite bleef de belastingvrijdom be staan, behalve voor het Staatsmijix- bedrijf. Nu verdedigde staatssecreta ris v. d Berge een wetsvoorstel om de vrijstelling op te heffen voor de concurrerende overheidsbedrijven en algemeenwerd dit toegejuicht. Op aandrang van ,;vele leden" vermoedelijk van de. KVP - in het Voorlopig Verslag, was de vrijstel ling; echter ook opgeheven voor de N.V: Bouwkas van Nederlandse ge meenten. En.-. daarmee was de so cialist Hofstra het niet eens. Hij verdedigde ogenschijnlijk niet zonder succes een amendement om de oude tekst van het ivetsont- werp te doen herleven. Zijn voor stel maakte zoveel kans, dat voor zitter Kortenhorst de stemming uit stelde tót woensdagmiddag, in de hoop, dat er/dan wat meer leden tegenwoordig zouden zijn dan nu het geval. was. AMSTERDAM. Ook in Zweden is een Jungschlager actie-comité opgericht, dat handtekeningen in zamelt voor het nationaal manifest. Reeds meer dan de helft van de 1300 iii Zweden woonachtige Neder-' landers heeft zijn handtekening voor bet manifest geplaatst.- Het comité, dat zich thans onder auspiciën van het nationaal con tact comité-Jungsehtager heeft ge schaard, heeft ook en met succes getracht deaandacht van de Zweedse pers op de zaak Jung schlager te richten. In verscheidene Zweedse bladen hebben reeds ar tikelen over dpze zaak gestaan. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Tijdens de behan deling van de begroting van het mi nisterie van Landbouw, Visserh en Voedselvoorziening in de Eerste Ka mer hebben de professoren Kip (AR) en Molenaar (VVDJ het, ontslag van de secretaris-generaal van dit depar tement mr. Bonnerman weer eens aan de orde gesteld. De minister-pre sident dr. W. Drees woonde op ver zoek van enkele leden; dit deel van het debat bij; Prof.. Rip nóemde dit' ontslag 'een' zwarte bladzijde in het afgelopen be grotingsjaar. Hij onthulde dat de mi nister mr. Bónnerman op eenbepaald ogenblik vóór de keus heeft gesteld zijn functie met een ander, te delen, of indien hij dit niet wenste, onder bepaalde voorwaarden .2ijit-ontslag te nemen. Prof. Rip noemde het een zwak ogenblik van mr. Bonnerman toen hij dit laatste verkoos, Htfen dit deed ook de heer Molenaar, ver weet de bewindsleider de Kamer vaag en odjuist te hebben voorgelicht. Ten aanzien van vertrouwelijke me dedelingen, waarover. 2ij tot hun spijt niet konden praten, konden zij zicb niet voorstellen waarom deze niet /.waren gepubliceerd. Prof. Molenaar had als een opsporingsambtenaar de zaakge heel-gereconstrueerd: Hij - maakte zich erg boos en.: veroordeelde de handelwijze zowel van de. minister president als yah ministerMansbolt. Op Het ontslag als zodanig. Had,hij echter geen kritiek, maar; wel op. de wijze waarop dit-was uitgevoerd/ Hij gaf zélfs een suggestie het ambtena renreglement - maar - te Wijzigen en meer waarborgen te scheppen voor dergelijke ontslagen SOFIA. De Bulgaarse nationale vergadering heeft eenstemmig Anton Joegow, die tot nu toe. vice-premier was, tot premier gekozen. De nationale vei-gadéring deed haar keuze, nadat Tsjerwenkow een ver klaring; had afgelegd, waarin hij toe gaf „onregelmatige methoden" te heb ben gevolgd. Volgenshet Joegoslavische pers bureau Tanjoég is Tsjerwenkow tot vice-premier gekozen. - Tsjerwenkow,die .éen vertrouwe ling1 van Stalin was, werd tot af treden gedwongen nadat, in navol ging van de anti-Stalinpolitiek van Moskou, schérpe kritiek op hem was uitgeoefend. Tsjerwenkow was een' verklaard tegenstander van nauwere: banden met Joego-SIavië. Men neemt aan, dat hij aan de kant geschoven is omdat hij een toenadering van. Mos kou tot Tito waarop ook de op heffing van de Komïnform gericht is in de weg stond-. (Advertentie LNI.) weg met DAMPO ARNHEM. Kees Brusse zal het einde van het lopende seizoen naar Berlijn, gaan om er dc hoofdrol te spélen in een grote (cinemascope) kleurenfilm van Zweeds-Frans-Ita,- liaanse produktie. Ook in het nieu we seizoen zal h(j aan enige films medewetken.. Voor zover, hij dat seizoen nog-ge legenheid heeft tot toneelspelen, zal hij dat in elk geval bij „Theater" doen. DEN HAAG. %- Eenstratenmaker uit Aalst in de Peel, de heer Van Hoek; die. als weduwnaar met vijf zoons in 1951 hertrouwde mét een weduwe met drie zoons en twèe dochters, heeftzich - tevergeefs tot" het ministerie van Oorlóg gewend om vrijstelling voor zijn tweede zoon Christ van'de militaire, dienstplicht,. De drie zoons van zijn tweede vrouw waren allen in dienst ge weest: en' van nem zelf - had 'Ook de oudste, zoon 'gediend. Omdat de dienstplichtwet ..maar voor drie zoons in één gezin dienstplicht voor schrijft, meende hij, dat-na zijn her trouwen het nieuwe gezin wel vol doende zonen aan het land had af gestaan. Maar de wet spreekt slechts van broers en niet van stiefbroers. Ofschoon dus oiit 't. nieuwe gezin al vier zoons hebben, dienst gedaan, zal de 20-jarige Christ toch niet aan de dienst ontkomen en zal ook straks zijn 19-jarige broer Jan de wapen rok moeten aantrekken. LEIDEN De gemeente Leiden hééft een vijfjaarlijks toe te kennen Rembrandtprijs van 5000.— be schikbaar gesteld voor kunstwer ken op het gebied van de schilder kunst. de grafiek en wanneer daartoe bijzondere aanleiding blijkt te bestaan :pok:op het gebied van de beeldhouwkunst; -' De prijs zal het volgend jaar voor het eerst wordenuitgereikt. HAARLEM. i-TBet gemeénteper- soneel zal op zaterdag 5 mei de hele dag -vrij zijn. Evenals-in het verle den hebben B., en W. het gemeente- personeel op bevrijdingsdag een hal ve vrije dag gegeven. JUFFROUW SCHOEN WEET ER ALLES VAN! (Van één onzer verslaggevers) pEN mannenhaard telt 25.000 haren van 0,0015 cm dikte, die 'dagelijks 0,07 cm groeien. In de zomer groeien ze iets harder dan in de winter, maar In belde gevallen moeten al die 25.000 haren worden geschoren. Dat Is een heel werk. Een man brengt wel twee maanden van zjjn leven met scheren door. U hebt daar waarschijnlijk nooit over nagedacht en daarom bent u dan ook geen pogonotomist. Een pogonotomist is een scheerkundige. Waar he: woord van daan komt weten we niet. Misschien staat het in verband met ponem, maar in ieder geval woont in Antwerpen een juffrouwdie zich mei deze titel siert. Me juffrouw Rem Schoen teas onderwijzeres, tot zij de baard ontdekte. Niet de volle statige baardder profeten maar de fragmentarische baard. Het viel haar op een goede dag op, hoe veel slecht geschoren mannen er 'angs de leien van haar stad lie pen. Hoeveel, stoppels er prijkten op adams appels en hoeveel oren werden overwoekerd dócr haargroei. *7 IJ sprak er over 's met een fabrikant can scheermessen, een deskundig. dus. „De mannen tinnen zich niet scheren", zuchtte deze en streek zich na denkend over de kin. „Dat zij het sinds de oude: Egyptenaren nog - - - -v/: U- niet geleerd hebben", miste mag noemen al baardharen zacht.- Een rier mej. Schoen'ver- is net nog zon moeilijk baard bevat namelijk on tic a ardigd liit. „Ik ga woord. j keratineeen stof, die het ze leren". V mannen vinden haren hard mdakt: - en Zij zegde haar school- het vreemd, dat een ^te door de 'scheerzeep fclös vol baardeloze on- vtoilw hun. moet leren, moet worden, opgelost schuld vaarwel en trok hoe z'. 'h te scheren tfa het inzepen scheren op naar centra van on- .zegt ze, „maar het ts met een nat mes, onder geschoren kinnen zoals toch heus nodig, want een -* hoek van dertig fabrieken kantoren en de meesten kunnen er gradOnNNa het 'scheren universiteiten. niet veel van". Hoe het de huid betten, met talk- Ze doet het in op- dan moet, volgens haar? poeder: i,£n droog het dracht van eén scheer-. scheermesje nooit af", messenfabriek en ze f/'ERST het gezicht waarschuwt mejuffrouw heeft in de loop der ja- goed wassen met Schoen: .Mesjes moeten ren zoveel kennis van zeep en heet water. Dan vanzelf droogworden, baarden verzameld, dat inzepen. Minstens drie anders voorden ze maar zij zich gerust pogonoto- minuten. Dat maakt de stomp". (Advertentie 1M.) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergUmus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in 'Chefarinerl4"-elk afzonderlijke! beroemd* werken fezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen dr*w^rdt beschermd doof h#t bnUnrfd««lCH*l* PAKIJS. De nationale raad Van de Franse antl-belastlngpartij, die door 51 afgevaardigden In de Franse nationale vergadering/; vertegen woordigd U. heeft zijn vertrouwen In partijleider Pierre Pouja.de uit gesproken. Francois Caillet, secretaris van de Poujadistische fractie in' de Franse Nationale Vergadering, heeft meegedeeld, dat hij aftreedt. Caillèt zei; dat .hij aftreedt we-, gens anti-seraitische uitingen in .de fractie; van de 49 afgevaardigden, die Poujades anti-belastingbewëgirig vertegenwoordigen, en wegens 'poli tieke geschillen.'- DEN HAAG. De ontvangers van Indische pensioenen zullen zeker voorlopig geen nadeel ondervinden van de maatregel der Indonesische regering, de pensioenen volgens „de officiële koers" uit'te betalen het geen praktisch betekent, dat. zij met twee-derden worden gekort. De Nederlandse ministerraad heeft nar meljjk besloten, dat als voorlopige voorziening en vooruitlopende - op overleg met dc Indonesische rege-' ring over deze pensioenkwestie, de Nederlandse regering dat zal bij passen. wat de Indonesische regering niet meer betaalt. De provisorische Nederlandse re geling maakt echter de volgende voorbehouden: Voor wat betreft de op de voet van de Indonesische pensioenwet 1952toekomende eigen pensioenen met pensioengrondslagen, gebaseerd op bezoldigingen krachtens de be palingen vande Peraturan Gadji Pegawai Negeri "943 y(P.GP. 1948), zoals deze regeling sedert is gewijzigd, zal de suppletie worden beperkt tot het. verschil .tussen het Ceoffry Duke. dé wereldkam- 1 pioeii: motorrenhen in de SOO c.c. klasse, die betrokken was bij het stakingsincident tijdens de T.T: te Assen, heeft nog een kans om 'zijn titel te verdedigen. In een bijeenkomst te Parijs heeft een. speciale commissie van dé FJ.M. Duke en zijn rriede „stakers toestemming - .jgegeven "in? aïie 1 races voor het wereldkampioen- schap te starten, behalve in de Senior T.T. op'Matien in de Ne derlandse T.T. te Assen. Op de foto ziet men Duke by ft et bondsbureau van de F.IM. HAARLEM. De aanzienlijke hoeveelheid vacatures b(j de Ne derlandse politie zal bRjven bestaan a!s men niet van zins is de primaire arbeidsvoorwaarden té verbeteren. Tot deze conclusie kwam dinsdag middag de voorzitter van de R.K. Politiebond St. /Michael, de inspec teur-korpschef J. P. H. Koerner uit Valkenswaard. De voorzitter, noemde het onbe grijpelijk, dat: de- regering een zo uitermate star loonbeleid blijft vol-, geru De nietonbelangrijke herzie ning van dc salarissen in 1954 voor net lagere personeel noemde hij „een gedeeltelijk ongedaan maken van een schrijnende achterstelling" krachtens de garantiewetten gega randeerde bedrag en het bedrag dat ten laste van de republiek Indonesië wordt betaald: Voor zover het vorenstaande om administratieftechnische redenen niet dadelijk kan worden geëffectu eerd en dus de lopende pensioenbe- talïng nog korte tijd zal moeten warden voortgezet, moeten, de be- trokkenen dit zijn. in hoofdzaak., de niet-Nederlanders, de uit: de ty- delyke dienst gepensioneerden en de gepensioneerden met een P.G.P.- pensioen, uitgaande boven hetgeen de garantiewet garandeert er mee rekening houden, dat hetgeen, aldus tevéei wordt betaald, door Ne derland zal worden teruggevorderd.' SAN SEBASTIAN De stakings beweging, die vijf dagen geleden In San Sebastian Is uitgebroken, schijnt af te lopen. Talrijke arbeiders bega ven zich vanmorgen naar hun werk;.] Enkele industriële bedrijven héb ben hun werkzaamheden nog niet/ hervat, andere slechts gedeeltelijk Ih de haven van Pasajes is de toestand, weer normaaL Daarentegen -wordt geraamd, dat in de fabrieken van Pasajes, evenais in die van Renterïa slechts 40 procent van de arbeiders weer aan het werk is gegaan. Bij deze man is men bezig 25.000 haren 0,07 centimeter te bekorten. DE BILT. Oud-KNP'ers die zich niet hebben kunnen verenigen met de fusie met de KNP, hebben samen met ontevredenen uit andere groepen een nieuwe party gesticht: de Na tionale Oppositie Unie die bij de ver kiezingen met een eigen kandidaten lijst zal uitkomen. Op de voorlopige iijst komt ook de heer P. J. Gaillard voor.. De oud-KNP'ers hebben zich ver enigd in een comité van actie waar van het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren A. A. J. Rade makers. voorzitter, lid van Provin ciale Staten en gemeenteraadslid van Roosendaat; .A. F. de Rozario, secre taris lid gemeenteraad Leidschen- dam; W. Muller, Heerlen, majoor b.d. KNIL. Het aanmeldingssecretariaat is gevestigd te De. Bilt. Het comité van actie geeft het na volgende manifest uit: „Ondergetekenden, oudleden, van de belangrijkste districten van de voormalige Katholieke Nationale Partij, in het bewustzijn dat de pó-, litieke situatie in. Nederland alles zins de voortzetting van de strijd rechtvaardigt: die door de Katho lieke. Nationale Partij is gevoerd, hebben zich verenigd in een comité van actie dat zich ten doel stelt het streven van deze partij ook in de toekomst te propageren. Overtuigd van de noodzaak de nationale oppositionelè krachten in Nederland te bundelen, hebben zij besloten hun vertegenwoordigers te doen kandideren op de gemeen schappelijke lijst van de Nederland, se Oppositie Unie, de N.O.U. Al degenen, die in het verleden hun vertrouwen hebben geschonken aan de KNP wekken zij derhalve op hun stem uit te brengen op de ver tegenwoordigers van het comité van actie oud-KNP, voorkomende op de EDE, De 12'schapen van de heer E. Jóosten in Gelders Veenen daal hebben de laatste dagen 24 lammeren geworpen/Er waren twee drielingen, bij. AMSTERDAM :t~ ,Jk spring in: het waterriep een vrouw de man toe,- met wie zij op' het Singel-, stond te praten.... en zij sprong er inderdaad in. Met behulp van voor bijgangers bracht de man haar weer op het droge. Een half uurtje later deed de man aangifte van vermissing van zijn portefeuille, met inhoud. „Hij vermoedt dat de portefeuille gesto len is' zei het politierapport. lijst van de Nederlandse Oppositie Unie." Volgens het- manifest bestaan er al afdelingen in Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda. Haarlem, Heerlen, -'s-Hertogenbosch,. -Leiden, Leidschendam, Nijmegen, Maastricht, Roosendaal en Tilburg, De voorlopige kandidatenlijst van de N.O.U. bevat o.a. de volgende namen: P. J. Galliard, NCP; A. A. J. M. Rademakers, ex-KNP; mr. C, A. Baron Bentinck, NCP; H. Koekoek, Alg. Agrarisch Verbond; A. F. Ro zario, Ind. Nederlanders; C. K. Frij- ters, NCP; kapitein J. W. Mentel, KNIL; J, J. Groninger, Middenstand; W. Muller, KNIL; C. de Vries, ex- KNP; ir. J. Haaisma. Alg. Agrarisch Verbond; ir. A. de Bruin, Alg. Agra risch Verbond. PARIJS Géneraal Charles de Gaulle heeft zijdelings te kennen ge- geven, dat hij er niets tegen zou hebben de teugels in Frankrijk op nieuw in handen te nemen, mits hij uitgebreide bevoegdheden zou krij gen en een nieuwe grondwet naar Amerikaans voorbeeld. In een artikel in het dagblad „Combat" worden drie voorname j eisen van De Gaulle opgesomd; Uit- i. gebreide bevoegdheden gedurende drie volle jaren, vervolgens algème- ne verkiezingen voor een grondwet- gevende vergadering en het aanne men van 'n grondwet, krachtens wél ke er een president zal zijn met de bevoegdheid een premier te benoe men en het parlement te ontbinden. WENEN De 71-jarige schatrijke New Yorkse bankierLouis Roth schild is gisteren ernstig gewónd, toen hij - duizelig werd achter- het stuur, van zijn auto en;'- tegen een boom reed. Zijn vrouw, Helène,. kreeg een gebroken kaak;. Beiden werden terstond haar een ziekenhuisin Wels overgebracht Rothschild was voor zaken in 'Oos tenrijk. De auto werd geheel ver- •woest.;/ .y j.";y- PARIJS Generaal Gruenther, opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in Europa, heeft bekend gemaakt dat de Amerikaanse vïce-admiraal Robert Briscoe van',1 juli IS56 af aangesteld zal Wórden als commandant van' de geallieerde strijdkrachten in Zuid-Europa. Op die datum 2a) de huidige commandant van dat gebied, admi raal Fechteler, zijn ontslag uit de dienst nemen. LONDEN Groot-Brittannië en Jordanië hebben overeenstemming bereikt over de voorwaarden, waar onder .ttfdeiyk bij het Jordaanse le- ser gedetacheerde Britse officieren zullen dienen. Engeland zal. overeenkomstig de bepalingen van het in 1948 gesloten Brits-Jordaanse verdrag; officieren.: voor dienstneming bij .het Arabische legioen blijven afstaan. Zij zullen technische- en opleidingswerkzaam heden verrichten, totdat hun taak door Arabische officieren kan wor». den overgenomen. Beurssluiting 30 april DEN HAAG Het ministerie van? - Financiën deelt mee dat de beur zen voor de geld- en fondsenhandel op 39 april, de verjaardag van de koningin.- gesloten zullen zijn.- f?EN half uur heeft Rainier II, vorst aller Monegasken, niet al leen de belangstelling op: het plein voor zijn immens paleis maar ook. alle televisie-kijkers, in Europa op zich laten wachten. Hij heeft de re porter bijdeze béeld-repottage. dé Vlaming Nic, Bal, de enige snedige opmerking in de mond gelegd, die hii in zijn commentaar maakte: JStiptheid is de beleefdheid der ko ningen". U ruit het ai. teel begrepen hebben, toe zun niec enthousiart ouer de eerste tv-uitzending uit Monaco^ De twee uur zendtijd waren er aan weggegooid. p.'Npp.u-.-N: 't Is te hopen, dat de beelden van de reportage die nog komen, beter zullen zijn. Want als deze belangrijke gebeurtenissen dan al op, 't tv-scherm moeten komen, dan willen we ze., toch ook wel rede lijk - kunnen zien. Gisteravond was niet /alleen de beeldkwaliteit slecht (dat zijn we.' bij de uit het Frans", vertaalde uit- zendingen gewend), maar ook de.re gie van de heren -van Radio Merite Carlo (commercieel) liet wel iets te- wensen over. Van de plaag der Vlaamse commentators zouden wij graag verlost worden, vermits hun praatjes geen gaatjes vullen. En voor de heer Bal was het jammer, dat er gister zo véél gaatjes waren.... WANDAAG zend. de groeten-afde- v ling van de Wereldomroep in haar rubriek „Het schip van de week" een ëxtrj programma uit.'ge wijd aan het tienjarig bestaan van de NEVAS de Nederlandse/Ver eniging tot Adoptie .van Schepen, die het contact peG-brief bevordert tus sen - jeugd en -zeevarenden. De. op namen -zijn- gisteren1'gemaakt aan boord .van;, de: „Oranje? waar na /de algemene, vergadering, van dé NE-';- VAS Prins Bemhard aanzat aan een feestelijke lunch. IN het -VARA-progTamma van avond een hoorspel, dat. S. de Vries jr. heeft geschr ven naar de film. „Good morning, mi^s Dove". die V binnenkort in ons land., in vertoning zal komehy Dé ;hoöfdrol in „Goeden.' moi'gén, .juffrouw ;D,uif*ri- dat. ons is aangekondigd als een ironische ko- medie. een soort vrouwelijke pen dant van „Goodbye, mr.. Chips wordt vertolkt door Enny J De Leeuwe (8.40—10.10).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2