Minister Cals verdedigt beperking studieduur Schijn en wezen Algerijnse socialisten beschuldigen Mollet Revisie in zaak-JungschMger door leemte in wet onmo Jennystamgast in A mersfoorts café, laat nooit iéts achter Eindhoven voorkeur boven Arnhem voor tweede TH Kamercommissie uit kritiek op ontwerp waterleidingwet .tomatensoep Korte staking op de „Laurenskerk" JPorgy and Bess gaat ook naar Amsterdam Een kalf van 176 pond Raket ontploft op proefterrein Artsen in VS noemen Bob Hope „collega" V.S. nu ook lid van tweede commissie van Bagdad-Paet Hoge boete voor Deense stakers Zware aardbeving in Spanje, 4 doden Vriendje gered van zekere dood Felle gevechten tussen Fransen en rebellen Onbevredigend einde van het proces Jungschlager wordt in Nederland ter aarde besteld Actie van comités blijft doorgaan Minister Luns: ..Niet meer goed te maken wat misdaan is" Gedenkteken voor Jungschlager in Maastricht? Nieuwe zenders Wereldomroep spoedig klaar RADIO ENT.V. Duitse minister van Financiën verzocht af te treden in Dellt en spoorivegviaduct goedgekeurd Vrijdag 20 april 1956 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ondanks de vaderlijke vermaning: van de ehr.-historisehe fractieleider Tilanus om het omstreden wetsartikel tot uitsluiting van' telkens falende technische studenten nu maar niet; met verve te verdedi gen, omdat het zo pijnlijk jeou zijn als dit daarna toch met algemene stemmen door de.Tweede Kamer zou worden afgewezen, heeft minister Cals het toch nog beproefd. De studenten, die in groten getale het debat volgden, hingen aan zijn lippen, sportief genoeg om zyn, talrijke grapjes en kwinkslagen gul lachend te waarderen. Nogmaals legde hij uit, dat de kern van zijn voorstel lag in het streven naar decentralisatie van het technisch hoger onderwas. En met voldoening stelde htf vast, dat de Kamer daarmee in grote trekken instemde: dat dc keus van Eindhoven als plaats van vestiging voor een tweede technische hogeschool nauwelijks meer omstreden werd. TWEEDE KAMER Hij betwistte wederom, dat Am- hem, als liggend tussen de industrie gebieden van Twente en Brabant, één beter oord zou zijn geweest. Het - behoort immers tot de werkelijke mogelijkheden, dat in de toe komst nog een derde technische hogeschool ge opend zal moeten worden.; Die kan dan in Twente ko men. Maar eerst zal op 1. september 1957 de Eindhovense hogeschool haar deuren openen. Minister Cals erkende, dat zijn voor stel betreffende 't technisch hoger on derwijs tot op zekere hoogte voor uit loopt op de algehele herziening van het hoger onderwijs. De nood zaak om spoedig tot oprichting van een tweede technische hogeschool te komen, had hem echter geen andere keus gelaten. Met voldoening constateerde bij, dat dit feit door de meeste Kamer leden was erkend. Aangezien in de academische' w ela over de alge mene herziening verdeeldheid be staat, moest de regering hier een keus. doen. Daardoor krijgt haar voorstel om aan de. technsicbe hoge scholen rechtspersoonlijkheid te ver lenen en de bestuursvorm te herzien, groot gewicht. In het ;kader van deze grotere autonomie verdedigde minister Cals ook de bevoegdheid om studenten, die herhaaldelijk voor hun eerste examens zakken uit te sluiten. Zij is immers het gevolg van een eenstem mig advies van de meeat deskundige instantie in Delft. Hij toonde zich ietwat teleurgesteld, dat zelfs ver schillende hoogleraren de mening hadden geuit, dat het hierbij om een ..automatischevalbui", zou gaan. "In feite gaat het slechts om het toeken nen van een bevoegdheid aan de Senaat.Natuurlijk kan de Senaat daarvan een onbillijk gebruik ma ken. zo goed als b.v. d» Kamervoor zitter een onbillijk gebruik kan ma ken van zijn bevoegdheid om de spreektijd te beperkèn. Maar minis ter Cals zei, dat hij het volste ver trouwen had in dit college. „Nu was het spijtige voor minister Cals, dat hij in dit defensief zelf een foutje maakte. Zijn bewering dat de Kamervoorzitter, over. de spreektijd van de Kamerleden mag .beschikken, was er n.L naast. De voorzitter kan de Kamer te dien aanzien slechts voorstellen doen. Toen bij uitge sproken was, en voorzitter Korten- borst voorstelde om de.spreektijd bij de replieken op tien minuten per spreker te bepalen, haastte deze zich dan ook de vinger op deze ministe riële vergissing te leggen. (Advertentie ,Ï.M.) DEN HAAG Het ontwerp wa terleidingwet zal de bestaande pro-, blemen van onze drinkwatervoor ziening niet oplossen, meent de Tweede Kamercommissie voor Socia le Zaken en Volksgezondheid blijkens haar voorlopig vérslag, In het algemeen blijkt de commis sie niet bijzonder ingenomen met het ontwerp. Zij wijst er op, dal het niets zegt over de drinkwater voorziening in onrendabele gebieden en vraagt zich af, of het wetsont werp de winning, bewaring en dis tributie van het drinkwater wel voldoende waarborgt. „Waarom wil de regering de te stichten raad voor dc drinkwatervoorziening de be voegdheid onthouden uit eigen be weging provinciale cn. gemeentelijke besturen van advies te dienen?" vraagt dg commissie de minister. Vervolg van pag. 1 WAAR het nu om gaat is, d grondslagen te vinden voor een wat veiliger en vrien delijker wereld. In zoverre is er iets veranderd, dat de Russen weinig boop meer koesteren op een ineenstorting van het Westen en zich er naar schikken, hoezeer dit theo retisch ook niet: klopt.- Zij zijn ge neigd te berusten in de .status quo. B. C. verklaren, dat ze Engeland en Amerika niet van elkaar willen verwijderenmaar zij nemen'dan ook aan, dat Engeland en Amerika zich niet met de satellietstaten wen sen te bemoeien; te meer/niet, omdat de Kominfórm is, verdwenen. Voorzover de nieuw;e toestand reëel, overleg over vermindering van de be wapening en een vreedzaam gebruik van de atoom-energie mogelijk maakt, ligt het op de weg van het Westen, er uit te halen wat er in zit. Niet op de weg van het Westen ligt het ech ter, mede.te werken aan een poging, de geschiedenis "in haar loop té stui- teil, De bevrijding van de satelliet- staten is een zaak, die stellig niet tot oorlog mag leitien. maar die ever»miri mag - worden vertraagd doordat het Westen .ophoudt, zijn boodschap van de vrijheid te. doen horen. Wat het No'ordatlaiitisch Verdrag betreft, het bestaan bienan is voor- waaide veeleer dan een bemoeilijking, van het overlég; Het is:; geen ideaal verdrag, maar in de onvolmaakte wereld is het toch iets wat. zijn nut heeftbewezen, en nog steeds-bewijst en wat slechts kan worden geofferd tegel-ijk" met geheel anderebreidels d_er vrijheid dande nietszeggende "voraiafoxm. vandaag „goeie "met 10 balletles gnhakt meest GENUA Het vertrek van het Nederlandse vrachtschip Laurens kerk werd gisteren vyf uur ver traagd, omdat 12 van de 41 leden van de bemanning klaagden over de behandeling aan boord. Volgens de havenautoriteiten wei gerden de-zeelieden eerst te varen, maar veranderden zij .van gedachten na besprekingen, waaraan deelge nomen werd door ambtenaren van het Nederlands consulaat. Terwijl dé- onderhandelingen tus sen de kapitein, de leden van de be manning en de ambténaren van het' consulaat aan de gang waren voer cen; ander schip van de Holland- Perzische Golf Lijn de - Groote- kerk voor de haven heen en weer. Volgens zegslieden wilde de ka pitein vande Grootekerk weten hoe de besprekingen op de Lau renskerk verliepen. - Overigens toonde de minister veel begrip voor de studentenactie. Te goed herinnerde hij zich de tijd, waarin hij zelf als praeses van het Nijmeegs studentencorps voor de vrijheid van de student was opgeko men. Daarmee was ook een jaar stu die gemoeid geweest. Doch geenszins beschouwde bij dit als een verloren jaar. Want, zo zei hij, misschien heeft het. leiden van discussies van stu denten mij wel een beter begrip ge schonken in de debatten van de' Tweede Kamer. Terwijlhij aldus het studenten- verzet relativeerde, ontkende hij an derzijds toch geenszins, dat er een eerlijke bezorgdheid voor de studie- vrijheid -aan ten grondslag lag. Zelf achtte hij deze vrijheid n.l. ook een groot goed. Daarom, had hii het ook noodzakelijkgeacht, dat ae beper king daarvan op een wettelijke grondslag, zou. berusten. AMSTERDAM. De direc tie van Gershwins negeropera „Porgy and Bess" heeft giste ren besloten de aanvankelijke tournee door Duitsland uit te stellen en onmiddellijk na het: optreden in Noorwegén naar Nederland terug te keren om; in het Amsterdamse Carré, van 10 mei tot en met 3 juni voor stellingen te geven. Tot dit besluit heeft, aldus het impresariaat, niet weinig bijgedra gen het plezier dat het ensemble heeft gehad in het succes waarmee het inöns land zijn optreden be loond heeft gezien. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad inmiddels voor gesteld een garantie van 45.000 te verlenen voor de voorstellingen. Een maand „over tijd" (Van onze correspondent) OUDERKERK, a/d IJSSEL Bij de veehouder Johuan der Bas Jr. aan de Tiend-weg- Oost bracht èen koe, die niet minder dan .31 dagen over tijd was", een' kalf. van 176 pond .ter wereld. De verlossing, welke werd verricht door de dierenarts Lammer is, vdrh^'ndrri negen ■wit in.beslap. Enkele uren na de' bijzondere' blijde, gebeur' tenis stond de moeder weer op en begon te eten. Een kalf met een dergelijk respectabel gewicht is een zeer grote zeldzaamheid. Jenny, de 16-jarige merrie van de heer W, Scheerdervoor de tapkast van café Royal'aan de Kof. Na de klontjes en de koekjes smaakt een glaasje.... koel, helder water.., prima. TRAGEDIE CAUBERG Zware straf geëist tegen leiding van bnsondememin g LUIK „Dc chauffeur van de autobus acht ik het minst schuldig," verklaarde donderdag de substituut officier van justitie in zijn requisi toir tegen de vier mannen, die ver antwoordelijk zijn gesteld voor het vreselijke ongeluk, dat op 19 sep tember 1954 aan de voet van de Cauburg iA' Valkenburg gebeurde en aan negentien mensen het leven kostte. Zware straffen welke, is nog niet bekend gemaakt eiste hü tegen J. T., directeur van de busonderneming „La Wallonië", diens zwager J. D. en de chef-mon teur R. V. De verdediging komt op 2 mei aan het woord. tri ecri vlijmscherpe rede heeft ook mr, Van den Bosch, namens een aantal slachtoffers, de drie leiders van „La. Wallonië" verantwoorde lijk gesteld voor het leed, zijn cliën ten aangedaan, „Zij toch hebben de chauffeur M. met een uiterst wrak ke bus, waarin meer dan twintig passagiers zaten, er op uit durven sturen. Daar moesten, wei ongeluk ken van. komen," zei hy, „en achter af blijkt nog, dat de verzekerings premie niet was gestort. Het is aan de welwillendheid van de verzeke ringsmaatschappij te danken, dat de slachtoffers nog iets wordt ver goed. Maar dé rest moet van die drie mannen komen." - SYDNEY. Op het Britse proef terrein voor" geleide projectielen in Woomera is gisteren een raket ont ploftwaardoor een Britse natuur kundige om het leven is gekomen. Negen andere mannen werden tien tallen meters verder tegen de muur van een gebouw geslingerd. Vier per sonen liepen ernstige verwondingen op. Een hangar werd vernield. LOS ANGELES. De bekende filmkomiek Bob Hope heeft van het Amerikaanse college van artsen een certificaat van verdienste gekregen, omdat hij talloze mensen geneest zonder zijn toevlucht te nemén tot medicijnen. Bob Hope is de eerste riiet-medi- eus, die een dergelijke onderschei ding van het college heeft gekregen. TEHERAN. De V.S. hebben be sloten ook toe te treden tot. de com missie ter bestrijding van ondermij nende activiteit van het Verdrag van Bagdad. Zoals bekend,, zijn de V.S. op de huidige bijeenkomst van de raad van het verdrag dóór waarnemers verte genwoordigd. Zij .traden woensdag als volwaardig lid toe tot de econo mische, commissie van de organisa tie. maar het land wil zich voorlopig niet bij bet verdrag zelf aansluiten; omdat het nauwe betrekkingen wenst te onderhouden met Egypte en Saoedi-Arabië," die tegen het verdrag zijn gekant KOPENHAGEN. Het Deern» hof van arbitrage heeft het vakver bond der zeelieden een boete opge legd van een kwart miljoen kronen (f 140.000) omdat het een. wëtteltfk verboden staking nog steeds voort zet. Vanavond zullen de zeelieden stemmen- over de vraag of zij de staking zullen opheffen. Mon ver- wacht algemeen dat zij dit zullen- weigeren nu de onderhandelingen volledig zijn vastgelopen. - •- Ook In de landbouw lijkt een sta- kin» onafwendbaar. Ondanks da- r genïange besprekingen is men er niet in geslaagd een compromis te vinden.' VENLO Op donderdag 31. mei zal de eerste elektrische trein, uit Eindhoven naar Venlo vertrekken met als passagiers o.a. de directeur- van de Ned. Spoorwegen dr. ir.F.Q. den Hollander met diens staf. In de koninklijke tuin in Pa rijs heeft men nog 'nooit zo veel schilders gezien, aus dezer dagen. Niet minder dan 300 waren met ezels, paletten en penselen opgekomen om hoekjes van de beroemde tuin te vereeuwigen; Het ging om de hoofdprijs van duizend gulden. Daarvoor wil een Pa- rijse artiest wel enige tijd in de kou staan of zitten. GRANADA.Door een van de zwaarste aardbevingen sinds jaren zijn in de Spaanse provincie Granada ten minste vier personen om" het leven gekomen, terwijl een onbekend aantal anderen gewond werd. De beving, die bijna negen secon den duurde, werd bijzonder sterk ge voeld te Albolote, een dorp met 4000 inwoners. Daar kwamen drie perso nen om het leven, terwijl meer dan tien andere gewond werden. Vele huisjes stortten, in en de bewoners holden in. paniek naar de akkers rondom het dorp. (Van onze correspondent) DOESBURG Een tienjarige jongen, D. Janssen, is er dank zij zyn tegen woordigheid van geest in geslaagd het leven te redden van een zeven-, jarig vriendje. De jongens waren aan "het spelen aan de kant van de gracht waarbij het jongere ventje in de bagger te-, recht, kwam en steeds dieper weg-, zonk. De oudere jongen greep enige' planken die hij over de bagger leg de, waarlangs de ander zich toen in veiligheid kon brengen. AMSTERDAM Voor het maken van een film onder de titel „Wij zijn zeventien", waarvan hét verhaal zich afspeelt in de kringen van middel bare scholieren ook de rolbezet ting, zal grotendeels uit deze groep worden gerekruteerd is onder deze j ongeren een'prijsvraag ititgeschre- ven vöör eén kort geformuleerd idee overv;dei3nhoud van zo'nfilm. De inzending voor deze prijsvraag sluit 5 mei. (Inzendingen; P. C. Hoofd straat 48, Amsterdam). (Bijzondere correspondentie) PARIJS. Vooraanstaande socia listen in Algerije hebben aan pre mier Mollet en het bestuur van de Franse socialistische partij een schrijven gericht waarin de Alge- riïe-polïtiek van de regering heftig wordt aangevallen. In dé brief wor den speciaal de militaire instanties In Algerije ervan beschuldigd Ara bische gijzelaars en verdachten zon der enige vorm van onderzoek te hebben doodgeschoten. Deze socialisten die in hun partij groot aanzien hebben, verlangen dat de premier onmiddellijk een com missie van onderzoek naar Algerije zal sturen. Ook eisen zfj onderhan delingen met de rebellen. Zij wil len dat er een einde komt aan de ..oorlogspolitiek" zoals f zij dat noe men. Mocht men niet geneigd zijn hieraan gevolg te geven'.- dan blijft ons niets anders over dan openlijk- afstand te nemen van deze politiek, zeggen de Algerijnse socialisten in het schrijven. Uit talrijke delen van (Advertentie 1M.) WAT betekent de tragische dood van de heer Leon Jung schlager voor het gerucht makende proces, dat meer dan DJAKARTA. De Indonesische openbare aanklager Soenarjo heeft zijn volledige medewerking toege zegd voor het overbrengen van het" stoffelijk overschot van de heer Jungschlager tiaar Nederland om daar, zoals mevrouw Jungschla ger en de Nederlandse autoriteiten hebben gevraagd, ter aarde te wor den besteld, Soenarjo heeft voorts het over lijden. van de heer Jungschlager „een bedroevende wending" ge noemd/;' AMERSFOORTIn café Rayal aan de Hof hangt geen paardehoofd- stel aan de muur, maar toch -mag de heer Van Schalk een paard, tot zijn vaste klanten tekenen. D ge looft dit misschien niet? Voor u ver der leest, moe t u dan maar eens aandachtig de bij dit stukje ge plaatste foto bekijken. Overtuigd dat het geen (paarde)mop is? Juist, dan. zulten toe verder gaan met het vertellen van de ware geschiedenis vanJenny, het byna zestien jaar oude café-bezoekende paard. Alleen al vanwege haar geboorte datum heeft; Jenny er recht op een historisch paard genoemd te worden. Zij aanschouwde n.L met haar mooie, bruine ogen het levenslicht op een vóór ons land zeer sombere dag,,.. 10 mei 1940ergens in een stal te Apeldoorn. Als we met haar praten over-die -oorlogsjaren, dan laat zij slechts een droefgeestig gehinnik ho ren en, ze; schudt afkeurend met haar knappe snuit. Nee, laten we die tijd maar snel vergeten. Aan de periode, dat ze met haar. baas, de heet" W. Scheerder van de Korvetweg, samen werkt, bewaart zij veel prettiger her inneringen. Zij heeft nu een prima, dierwaardig bestaan. Voor een sterke bakvis van bijna zestien, is het trek ken van een groentewagen een peu lschilletje. „En heb je op z'n tijd wel eens een. verzetje?" vragen wij haar. Blij knikt ze van ja. En. dan vertelt de baas ons, dat Jenny in café Royal een graag geziene gast is. Vanwege haar bescheidenheid en haar keurig optreden. Nee, ze laat niets achter, zo is ze niet Je moet toch dame blijven, nietwaar? 's Middags als de dagtaak erop zit, zo omstreeks een. uur of vier, komt Jenny op weg naar haar stal-appar- tementen langs de Hof. En zé weet, dat de bewoners van café Röyai al tijd wel suikerklontjes of koekjes voor haar hebben. Om al te erge op schudding te voorkomen, gaat zij meestal; door de - achterdeur via de keuken naar binnen. Dan gaat zij netjes voor de tapkast staan eri. wacht beleefd haar beurt af. Dringen is er niet bijde menselijke klan ten gaan meestal vanzelf wel een beetje opzij.. Met de heer B. van Schaik is rij ^de beste maatjes. Ge willig Iaat zij toe, dat „Oom Bert" stoer (nou. ja, stoer.op haar rug klimt. Je moet. als paard zijnde, een mens toch ook eens een pleziertje gunnen. Nee, alcoholhoudende drank ge bruikt zij niet. Jenny blijft geheel- onthoudster. Minachtend kijkt zy naar een „glaasje" en uit een bier glas (zie de foto) drinkt zij slechts koel, helder water. Trouwens, een paard kan niet „onder invloed" de straat op voor een groentewagen. De politie zou er zo bij zijn, met" bloedproeven/bekeuringen, enz. En zoiets wil Jenny haar baas beslist niet aandoen." Dit is nu het ware verhaal van Jenny. Zy is „nieuws". Want zeg nu zelf, als 'een mens onder de; paarden komt. nou ja. dat gebeurt meer. Maar als een paard onder de mensen komt, dan is dat wel iets bijzonders... een - jaar lang de -.. openbare mening in Indonesië, de ge moederen in Nederland; en el ders in de wereld zo intens heeft bezig, gehouden? Zoals wij reeds met een enkel woord hebben opgemerkt, kan vol gens het Indonesische straf recht niets anders gebeuren, dan dat de openbare aanklager door de dood van de verdachte niet ontvankelijk wordt ver klaard in zijn eis. De Nederlandse wet. waarmee de Indonesische in dit op2ichl nauw overeenstemt, zegt het zo,, dat het recht tot strafvordering door de dood van de verdachte vervalt. Toelichtingen daarop noe men dit eer» logische bepaling, om dat de.straf nü.eenmaal een per soonlijk karakter heeft. Het feit, dat een .dergelijk einde voor de nabestaanden en' in dit bijzondere geval van de heer Jung schlager voor heel Nederland en het openbare rechtsgevoel iets bijzonder onbevredigends heeft, is gisteravond ook onder de ogen ge zien door mr. H. Mulderye. oud- minister van Justitie en advocaat te Amsterdam, in een vraaggesprek voor de microfoon -van de N.CJR.V, Hij wees er op, dat er een moge lijkheid bestaat, ondanks het over lijden van een verdachte, .de be handeling van een zaak voort te zetten. Dat kan echter alleen in het geval van revisie en onder revisie moet. worden verstaan een nieuwe behandeling van eeri zaak, die wel beëindigd is by een wette lijke uitspraak, waartegen niet meer op te komen valt. Van 'revisie"is meestal sprake in het geval van een rechterlijke dwaling, wanneer b.v, een ernstig vermoeden bestaat, dat indien nader gebleken feiten bekend waren geweest, een andere UTRECHT^ Het „Nationaal Con- tactcomité-Jungschlager"en de plaatselijke comités zullen,nuLeon Jungschlageris overleden, hun in spanningen gaan richten op het ver krijgen van recht voor Schmidt eri de andere Nederlanders, die in In donesië worden gevangen -gehouden! Als er een formeel vonnis zal wor den geveld in het proees-Jungschia- ger, dat de overledene niet van alle blaam zuivert, zal het comité streven naar zijn rehabilitatie. Ook het „Comité der Zeven" zal onverminderd doorgaan met het ver zamelen van handtekeningen met het oog op de', andere processen, waarbij - zo zeggen de initiatiefne mers, de rechten van le mens even zeer In het geding zijn. rechterlijke beslissing,-bij voorkeur vrijspraak, zou zijn genomen. De revisie dient-dus om de'veroorde ling terzijde te stellen. Mr, Mulderye voegde hieraan toe, dat een verzoek om eerherstel in. de zaak-Jungschlager .alleszins redelijk zou zijn, doch dat men te maken heeft met deze moeilijkheid, dat, .een revisie-behandeling niet mogelijk is, omdat de zaak niét door een rechterlijke beslissing beëindigd. Waarmee men ni volgens mr. Mulderije -r 'te maken heeft is een leemte in de Wet, DEN BOSCH. De Indonesiclié justitie heeft geen' gelegenheid meer om door een rechtvaardig oordeel goed te-maken wat aan Jungschla ger is misdaan. Er !s hem een on zegbaar leed aangedaan en heel het Nederlandse volk is van zijn on schuld diep overtuigd- Aldus minister Luns tijdens een vergadering van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. De regering, de koningin, dé Amerikaanse ambassadeur in Den Haag en talrijke andere binnen- en buitenlandse autoriteiten ronden te legrammen aan de nabestaanden van de overledene, die in de beide ka mers en door de radio met enige ogenblikken stilte werd herdacht MAASTRICHT. Het „comité op richting Limburgs oorlogsmonu ment" (Colom). heeft het initiatief genomen om de nagedachtenis te, eren van Jungschlager wegens zijn uitzonderlijk grote verdienste aan de Nederlandse nationale zaak bewe- wb". v ..■■yj-'N'N De gedachten gaan. Uit naar het oprichtenvan een hem waardig ge-, denkteken op een representatieve plaats in zijn geboorteplaats Maas tricht." !v.'--'riri In verschillende kérken zullen za terdag en zondag godsdienstige her denkingen worden gehouden. Verder wordt de mogelijkheid overwogen een algemene gebedsactie., van -ka tholiek Maastricht en. omgevingté houden; De plechtige uitvaartdienst zal ge houden worden op zaterdag 21 april om 10.30 uur in dc Sint Servaeskerk. T-T ET eind van een lange éu; I moeilijke weg is m zicht", zo schrijft de directie van de We reldomroep aan de luisteraars. In - het programma-seizoen, dat op 1mei begint, zullen de eerste twee 100 KW-zenders gereed komen. Ook de ruit-antennes komen dit jaar nog klaar, de gordijnajitennes, die een belangrijke taak gaan vervullen, zullen echter pas in het voorjaar van 1957 alle voltooid worden. Maar dan is het leed bjj de ontvangst van de! Wereldomroep-programma's geleden. VV/as bet beeld bij dé reportage van de huwelijksinzegening:in de kathedraal van Monte Carlo goed, het fUmpje over de bruiloftsfeesten dat we gisteravond te zien kregen stelde weer. teleur. Dit deed ook het wat fan tasieloze NCRV -program-: tna, :dat erop volg de. De directe re- portage uit het Breedband-bedrijf in IJmuiden was; interessant (hoe- - wel de vraaggesprekjes metzowel reporter als ondervraagde in het; beeld nogal houterig - uitvielen) eri hetzelfde kan gezegd worden van .7 het Instructieve praatje over "de Krabnevel, gehouden', naar aanlei ding; van de ingebruikstelling van de radiotelescoop te Dwingeloo. De TV-encyclopedie was echter 'n aan-7 .fluiting voor de beeldradio (belang wekkend noch amusant), de ..pre sentatie van de foto-tips blijft wei- nig aantrekkelijk en het filmpje over het militaire tank-revisiebe- dr.yf. had boter door enkele flitsen in het NTS-joumaal vervangen kunnen worden. Die donderdagavond wordt steeds meer 'n probleem voor 7 de programma-samenstellers.: Tn de Showboat var» 28 april zal als gast de Amerikaanse acteur' Fess Parker, hoofdrolspeler iri Disney's speelfilm David Crocket", dié binnenkort in ons land: uitge bracht zal worden, optreden. Parker zal na een kort gesprek' met Karei Prior en Cees de Lange de „Ballade van Davy Crocket" -zingen. Andere gasten in dit programma: de Noorse zangeres Sölvi Wang en de Deense trompettist Axne Lamberlh. Algerije komén berichten over hef tige strijd tussen de rebellen en Franse troepen, waarbij aan beide1; zijden aanzienlijke verliezen worden geleden. Overal worden door de Fransen thans artillerie en vliegtui-- gen tegen de steeds beter bewapen- de.rebellen ingezet. BONN. De Westdultsc minister van Financiën, F, Schaffer, heeft uit kringen van de Bank „Deutscher lander" cn van de ministers van FI- hanciën der Dnitse landen „dé vriendschappelijke raad" gekregen,;:1 z\jn aftreden te overwegen. Men neemt aan, dat "de minister deze mogelijkheid zorgvuldig zal on- derzoeken, daar het niet uitgesloten wordt geacht dat hy de mening is' toegedaan, dat hij zijn politiekvan „maathouden" niet ..meer kan voort-,!': zetten.- Deze.overwegingen zijn na de gró- - te belastingdebatten in de bondsdag naar voren gekomen.1 De coalitiepar- tyen, de S.P.D. én de F.D.P„ hebben voorstellen tot verlaging van de be-:: lastingen gedaan, die, wanneer zij!:: alle worden vérhvezenlykt, de belas tingopbrengst van d'e bondsrepubliek1;: jaarlijks met ongeveer 3,34 miljard mark zullen doen dalen. Volgens ingelichte kringen is het mogelijk, dat minister. Schaffer tot. de slotsom zal komen, dat hij zijn haam zou verliezen, indien hij bij een der- ;1 gelijke situatie op-zijn post: zou blij-.1 ven.- DELFT. —V Dé gemeenteraad van Delft heeft gisteren twee belangrijke:/- beslissingen genomen. De raad ging akkoord met sanering en opnieuw, bebouwing: van dé binnenstad. Ook het spoorwegplan werd goedgekeurd. Het saneringsplanK waaxwan de uit-/! voering-een mensenleeftijd, zal eisen,; omvat de gehele historische binnen-1 stad. Daar staan thans 4300 wonin- 7 gen. Er zullen 3500 huizen voor in dé plaats komen. Het spoorwegplan om-7' vat het bouwen van een viaduct dat 21,5 miljoen gulden zal kosten en dat omstreeks 1962 of 1963 gereed zal zyn. r-.-v» s v - 7..' 7'".7

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2