De WSSMMBM -nood" heeft het dieptepunt bereikt Het Openluchtbad Kethel Geron voert succes-stuk „Rimboe" weer eens op Aanleg nieuwe terreinen in een versneld tempo De zesde „Clutenba55 is weer aan de gang EEN BRIL Koeriersters Jongen in Spui haven gevallen Solex gevonden Brandjes BIJ TIEN-JARIG BESTAAN Frans bezoek aan Veveo HERMES 30 ELFTALLEN - ÉÉN VELD! 'n Moderne Job Grondverkoop „LAAT HET GELD ROLLEN!" Door de jeugd zelf ingericht Een tweede DoueHe met Cïiet Baker als wasmiddel NIEUWEROMANS Rolitiek Jongeren Contact Schiedam Laselub Schiedam Auto viermaal over de kop op Rijksweg Vandalisme W. v. d. BURG BUR iJ DER EN FABRiEKSRUDER N.V. Nederl. Gasaccum. Maatschappij A. G. A. D..DE BRUIN Oranjestraat 9 Donderdag 26 april 1956 DIT IS een nieuwe maquette van het Openlucht' bad Ketheldat heel misschien eind van deze zo mer gedeeltelijk en héél zeker volgende zomer vol ledig in gebruik genomen kan worden. In het aan vankelijke plan zyn wat wijzigingen gekomen, maar aan de grootse opzet is niet oetomd. R£CHTS BOVEN ziet men nog een stuk van de Schiedamsewegmet «aar links de toekomstige provinciale weg naar Den Haag. Bij de kruising van die twee wegen vindt men de toegang tot het bad. V{a een bruggetje over de singel, die het gehele bad omgeeft waardoor ©en a/besloten geheel is verkregen) komt men door de entree met de kassa's en een ruim plein daarachter. Daar vindt men ook rechts en links een groot aantal cabines (met daar achter de garderobes) voor heren en dames. Bij de ingang heeft men ook het kantoor en de E.H.B.O.-post DIRECT HEEFT men het gezicht op het ronde kleuter-bad met een betegeld terrasje voor de on geoefende zwemmers. Bijzonder is de onregelma tige vorm. Links boven dan riet men het hoofdbad met de internationale afmetingen n.l. 50 bij 20 meter. Aan de lengtezijde daarvan de oplopende tribunes, die goed dienst kunnen doen bij wedstrij den en anders een mooi plaatsje zijn om te zon nen. In het midden van het complex is „het-hart van het zwembad" gelegen, n.l het machinehuis met de drie kelders, waarin de filterkamer en ruimten voor schoon en vuil water. Boven op het huis een hoog en een laag terras, een kiosk, zuaar men verversingen kan krijgen en een cantine voor' het personeel. HET TOTALE oppervlak van het terrein be draagt ongeveer 4 ha, waarvan 2600 m2 water-op pervlak. De rest zijn ligweidèn, maar men aange naam kan verpozen, terwijl er ook gedacht is aan speelvelden. Er komt een prettige begroeiing van wat bomen en vooral veel heester-heggen. Om nu- te zorgen dat het badwater niet verontreinigd-zal worden door de mensen die op de speelweiden hebben gelopen, zijn er bij elke toegang tot de ba den spoelbakken aangebracht, zodat men eerst door water moet waden voor men in het bad kan' dui ken MEN' HEEFT heel wat tegenslagen gehad met de houw van dit openluchtbad, nadat de eerste pa len einde 1954 werden geslagen, maar volgende zo mer zal Schiedam dan. een mooi openluchtbad rijk zijn. De uit-centrische ligging ^blijft een bezwaar.- VOOR" HEDEN Apothekers nachtdienst: Apotheek Westendorp, Singel 83. Bellen DU ongeval: G G en GD. Tuinlaan 80. telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve woens dags en zaterdags) var> 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten R.k. Leeszaal en Bibliotheek, Dam. geopend Iedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur; des zondags gesloten Stedelijk Museum: Tentoonstellin gen: Werken van Jan van Heel (tot 30 april) en „Moderne Gra fiek" (tot 6 mei) Geopend da* gelijks van 2 tot 5 uur; woens- dag_ en vrijdagavond van 7 tot 10 uur. BIOSCOPEN Passage. Geen voorstelling. Monopole, 2, 7 9 uur: „Satans- eiland"..; VOORSTELLINGEN Passage, 7.30 uur: A.N.B. Jubileum cabaretavond. Volksgebouw, 8 uur: I.V.A.O. Lezing óver toerisme. Amstelbron, 8 uur:" Vergadering Dierenbescherming. Ed'Sonplein, ;7.3Q uur: Opening N.K.C.-bazaar. Irene, 8 uur: Wijk IV N.H.G, Toneelavond. Clubhuis St. Jorisdoele, 7.30 uur: Clutenba. Arcade, 7 uur: K.A.B.-jaarfeest, Musis Sacrum, 8 uur: Geron To neelavond. Gistermiddag omstreeks half vijf is de zesjarige Arie T. bij het spelen aan de randvan - de oude Spulhaven in het water gevallen. Gelukkig voor hem was de heer M. van Doorm uit 'de 'Ridderkerk- straat 20 in de buurt.'. Hij sprong gekleed te water en-haalde Arie er vlug uit. De jongen is naar' huis gebracht 'en in bed gestopt. - Hij heeft geen kwade gevolgen, van het onvrijwillige bad. Aar Je kant van de Nieuwe Haven,ter hoogte van garage Aubrun stond sinds maandag een solex-brommer vergeefs 'op de eige naar te wachten. Dé politie heeft het rijwiel 'maar naar het hoofd bureau gebracht. - De brandweer is gistermiddag twee maal gealarmeerd. Omstreeks zes uur voor een-brandje dat jon gens hadden gesticht van papier en ander afval van de firma Ruti- raex aan de havenwijk; Tevoren om half vijf .is de brandweer ook gaan kijken naar een sterk rokende kachel bij een familie in de West- Ivankenlandsestraat. dat de indruk van een brandje gaf. GEBOREN: Maria W., d. v. W, de Boer en J. Reijers; Petrus J„ z. v. V. W. v. d. Raaf en J. M. Buur man; Gerardus F. J„ 'z. v. P. C. J. Swinkels en 'D, P. M. Bruinhof; Pieter B., z. v. A. Jehse en F. Jongste; Astrid C. M. d, v, F, D. van Wijk 'en A A. M. Mostert; Arie. z. v. H. J.' Veerkamp en J.: Ver waal. De gereformeerde recite er-ver eniging „Geron" bestaat van de zo mer tien jaar en dit tweede lus trum zal in npvembergevierd worden met de opvoering van het jubileum-stuk „Wel te rusten" van Dearsley. Maar op de toneel-avond die gisteren in Musis sacrum is gegeven, werden" de zeer. talrijke donateurs een terugblik 'gegund op het -jarig bestaan van de ver eniging. De n.v. Verf-, vernis- en oliefa- briek Veveo te Schiedam ontvangt deze week een gezelschap van 90 Franse schilderspatroons, die op uitnodiging van de fabriek een be zoek aan Nederland brengen. Een groot deel van de tijd wordt besteed om de Franse gaston een indruk te geven van ons land. Op het programma staan daarom be zoeken aan Rotterdam en zijn havens. Delft. Den Haag. Amster dam. VoJendam, de afsluitdijk, Keukenhof en bollenvelden. Sehe- veningen, etc. Vanmiddag werd het gezelschap in Schiedam ontvangen voor een rondgang door de fabriek en dc laboratoria van Veveo. gevolgd door een causerie ever moderne verven en lakken. De Franse be zoekers komen uit alle delen van Frankrijk en nemen op verenigings- gebied een vooraanstaande plaats in. Daar de causerie gehouden wordt door een zeer bekend verf- ingenieur, mag aangenomen worden dat men er in zal slagen de be zoekers een goede indruk te geven van wat er heden ten dage in ons land op het gebied van de fabri cage en de verwerking van moderne lakken wordt gepresteerd. „Oud-Mathenesse" speelt: Een moderne Job. de naam is be slist niet toevallig, bewoog zich woensdagavond over de planken van Ireoe. Het gezelschap van wyk- vereniging „Oud-Matbenesse" van wijkgemeente 6 speelde „Vader Job" van Hans Nesna voor een ge heel gevulde zaal. Vader Job. goed vertolkt door G. P. Visser. riet zijn kinderen groeien en de tijd nadert met rasse schre den dat hij eenzaam achter zal blijven. Maar de problemen zijn daarom voor de procuratiehouder, die zijn pensioen afwacht, nog niet de werehd uit. Zijn schoonzoon Max (Th. Gubbels) weet voortdurend moeilijkheden te creëren. Telkens is er een nieuwe transactie, die winstrijpe mogelijkheden biedt. Pa leent geld en komt daardoor zelf in moeilijkheden. Lievelingsdochter Loes (mevr. W. Parant) kondigt ook nog aan dat ze gaat trouwen en het schijnt dat Job een onple zierige oude dag zal krijgen. Het valt ten slotte nog al mee. De vier dames en de vijf heren brachten de huiselijke beslomme ringen van het gezin Job goed voor het voetlicht. Het publiek toonde zich voor deze sluitings avond van het winterseizoen dank baar. De wijkpredikant ds. J. Gras opende en sloot de bijeenkomst op gebruikelijke wijze. Voor de aanleg van een weg die naar de nog te bouwen brug over de Naordvest zal lopen heeft de gemeente een stuk terrein nodig, toebehorend aan de N.V. Distilleer derij van J. J. Melchers Wzn, ge- legen aan de Noordvestsingel. De N.V. is bereid dit stuk terrein, waar een huis. schuren, een kui- perij, enz. op staan te verkopen voor ƒ189.005,—, terwijl Je distil leerderij een ander stuk grond van de gemeente koopt voor ƒ44.541. en bovendien een stuk van 1200 m2 niet" krijgt. Het Is een van de grote problemen van de gemeente Schiedam, dat met het in steeds sneller tempo gaande uitbreiding vin de stad, de vergroting van het aantal sportvelden geen gelijke tred houdt. Integendeel, het aantal neemt eerder af dan toe. Dit is geen specifiek Schiedams probleem, maar alle zich. uitbreidende steden worstelen er mee. Het vergroten van bet woongebied moet wel ten koste gaan van de aan de rand der stad gelegen velden, maar de moeilijkheid is dat de vele geplande sportcomplexen In zo'n langzaam tempo gereed komen. Gezegd mag wel worden dat op dit moment de veldennood het dieptepunt heeft bereikt. Deze nood Is thans zó groot geworden, dat B. en W. aan de gemeenteraad voorstellen om het werk aan de sportcomplexen op een andere wyze aan te pakken, n.l. door de handenarbeid te laten vervangen door mechanische middelen. Moest in de loop van 1955 het aan tal oude voetbalterreinen rond de stad reeds' ten behoeve van bouw werkzaamheden worden ingekrom pen, dit proces zet zich dit jaar in versneld tempo voort, zodat de vel dennood aanmerkelijk stijgt. In verbarid met de aanleg van de nieuwe Spuislüis moest SW een der bijterreinen afspelen, zodat deze ver eniging met ongeveer 30 elftallen slechts over twee K.N,V.R.-sportvei- den beschikt, n.L hoofdterrein en één bijterrein. Met Hermes.DVS is nog veel slech. ter gesteld: die houdt maar cén veld over; En dat voor 30 elftallen.. Want wegens de omlegging van de Dam- Jaan moest het derde terrein vorig jaar december uit de huur worden genomen. En nu Is ook het tweede veld onbruikbaar, omdat hier grond, onderzoekingen moeten plaats heb ben in verband met de verdere bouwactiviteiten. Eén veld over! Voorts is het gemeentelij kesport terrein aan de Damlaan in verband met dc wegenaanleg uit de circulatie genomen. Ook moet er rekening mee worden gehouden dat het terrein van Wilton-Fijenoord aan de Bos- hoek ieder moment door Wilton op geëist kan worden, -Daar tegenover staat slechts dat dit jaar september voor het nieuwe seizoen vijf voetbalvelden, in het complex ten westen van de Polder vaart gereed komen. Twee komen er volgend jaar gereed en met de elf andere velden is het huilen. Goedkoop maar langzaam De oorzaak is bekend. De aanleg van de velden geschiedt in D.U.W.- verband, waarbij werklozen, meest Scheveningse vissers, ingeschakeld worden. Daar het rijk 90 procent van de arbeidslonen betaald, is het een goedkoop karwei. Er zijn echter niet te veel werk lozen en de vissers werken boven dien alleen in de winter als de vorst het niet verhindert In 1953 be- gonnen, ïag het werk in 1954 weer geruimi: tijd stil. In de winter van 1954—1955 is er gewerkt en: afgelo pen winter ook. maar telkens onder broken door de vorst. Dat er dit jaar nog velden gereed zullen-komen is te danken aan het feit, dat vorige zomer enige velden in „vry werk" bezood zijn, terwijl voor het graafwerk draglines en railtrekkers zijn ingeschakeld. Andere wij se De directeur van gemeentewerken kondigt nu aan dat het uitgesloten moet worden ge*cht dat er dit jaar nog arbeiders in D_A..C.W.-verband te werk gesteld kunnen worden. Hierdoor is de gemeente ten aanzien van de sportvelden voorziening ineen wel heel precaire toestand gekomen. Vandaar dat de directeur adviseert om het werk op een andere manier aan te pakken. Voorgesteld wordt om 9 van de 11 nog aan te. leggen terreinen in „vrij werk" te doen uitvoeren, opdat d§ze tenminste voor het seizoen 1958 1959 gereed zullen zijn. Op de,twee resterende, velden, nu nog weiland moeten de zoden worden gestoken voor de negen velden, zodat het werk aan deze laatste twee eerst later ter hand genomen kan. worden. De Nederlandse Heide Mij., dié het werk ook tot dusver heeft uitgevoerd ial worden ingeschakeld. Begroot is dat de extra kosten (omdat het ar beidsloon 'nu geheel voor rekening van de gemeente komt) 200-000.— zullen bedragen. „Welkom binnen. Laat het geld rollen!" stond er in felle letters op een groot bord, dat midden in de achterzaal van het Clubhuis- St Jorisdoele was bevestigd. Dit is dan de introductie tot de Clutenba (Clubhuis-tentoon- stelling-bazaar) die voor de zesde maal wordt gehouden in het clubhuis en die gisteravond met een korte plechtigheid is. geopend. Dat'het geld hier gaat rollen, flink rollen zelfs, is wel nodig ook want voor het club- huiswerk is veel materiaal nodig en om dit te kunnen' aanschaffen is de Clutenba dan onder andere bedoeld. Zoals ds. J. G. Jansen, de voor zitter van de Stichting Clubhuis werk voor de Ongeorganiseerde Jeugd, het in zijn officiële ope ningsrede liet uitkomen zal het aan de jeugdige leden van het clubhuis niet gelegen hebben wanneer de Clutenba niet slaagt want er is maanden lang gewerkt (de laatste dagen onder hoogspanning) door een groot aantal jongens en meis jes onder leiding van de heren Ka rei Scholten en Jaap Klinkenberg en mej. Van der Zee. om deze ba zaar voor elkaar te krijgen. En met succes mogen we wel zeg gen, want de Clubenta zag er zeer aantrekkelijk uit. De jeugdige leden stonden dan ook voor de deur te popelen (het dubbeltje in de knuist) om binnen te mogen komen en toen het zover was, heerste er in. mini mum van tijd een reuze drukte... en een reuze sfeer! Voor hen waren de,attracties na tuurlijk het belangrijkst; de werp en de hengeltent, het pijltjes gooien, de grabbelton en niet te vergeten het reusachtige rad. van avontuur waar als eerste prijs een grote taart werd „verdraaid". De grote jongens stonden rijen dik voor de schiettent te dringen. Al deze stands, de aankleding en. zelfs een deel van de prijzen waren door de jongens en meisjes zelf vervaardigd. In een rustig bovenzaaltje was de tentoonstelling, die een beeld moest geven van hetgeen in het clubhuis wordt gedaan bij het z.g.n. groeps werk, De „timmerlieden" hadden houten speelgoed vervaardigd, de „elektriciens" kwamen met model schakelingen (een hard-kllnkend schelletje'had enorm succes), de meisjes, leverden' naaiwerk en dan veel slöjd, het werken met klei, pitriet, raffia of gewoon met papier. Een hoekje met opgeprikte pro gramma's vertelde dat het toneel spel hier druk wordt beoefend, ter wijl een aanplakbord vol foto's de zomerkampen, illustreerde, Beneden was tenslotte nog een verkoop-lokaal waar hefc door de meisjes vervaardigde naaiwerk te gen héél schappelijke prijzen van de hand wordt gedaan, Daarom: Iaat het geld roüen. het komt ten goede aan een betere vrijetijdsbesteding voor vele Schie- damse jongens enmeisjes. "Vanavond, vrijdag- en zaterdag avond is de Clutenba nog geopend, met een speciale kindermiddag van 2.30 tot 5,30 uur op zaterdag. LONDEN. Woensdag zijn nog twee Russische straalverkeersvlleg- tuigen met koeriers en. post op Lon den Airport aangekomen. In totaal staan thans drie van deze straalvlieg tuigen op het veld. Toen dé eerste TU 104 in Londen aankwam, werd rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het een pro totype was, dat het produktiestadium nog niet bereikt had. Die gedachte is thans volkomen onjuist gebleken. Dit was heel aardig aangepakt Bestond het eerste optreden naar buiten én 1946 'uit de declamatie door het toen jongste dam es-lid Janny van Eyk van het gedicht „Voorwaarts" uit een Afrikaanse verzameling, gisteravond -was .het de beurt van het jongste dames- lid Suus Houtman om dat zelfde gedicht voor te dragen. En de hoofdschotelvan het menu bestond uit de her-opvoering van een van de oude succes-nummers van Ge ron, nL „Rimboe", dat in. december 1949 op de planken is gebracht. Aardig was ook het idee" om de donateurs zelf te laten bepalen welk repertoire-stuk zij het best hadden, gevonden en zo kwam „Rimbo'G'Uit -de tv". Overigens was het voor de donateurs zelf tot gis teravond toe een verrassing welk stuk gespeeld 2ou worden. Voorzitter A. Kegel sprak op een keurig in scene gezette wijze het openingswoord. Hij wees op het opmerkelijk feit dat het kleine groepje tonelisten' (thans 16 leden sterk) 'imt-tien jaar. tijd kans heeft gezuen om de enorme aanhang-van liefst .1037 donateurs aan. te trek ken. Dit - achtte hijverheugend, omdat hieruit bleek da* het werken v/erd geapprecieerd, maar tevens voelde hij zich klein bij de ver antwoordelijkheid die het groepje nu draagt. Sinds' de oprichtingsdatum zijn 23 ton eels hik ken ingestudeerd, 'die (n totaal meer dan 60 maal voor het voetlicht gebracht- zijn en niet alleeri xn "Schiedam, maar ook in de omliggende steden, Daarop werd op de van Geron bekende voortreffelijke wijze „Rim boe" gespeeld onder de leiding van Jo Linkels. En zoals het stuk meer dan zes jaar geleden succes had, zo xs het ook gisteravond warm ontvangen.' Deze geslaagde avond, die ook bijgewoond is door de eerste regis seur Leen Soeters (thansere-lid en vertegenwoordigers van tal van. zusterverenigingen in andere plaat sen werd door ds. "W. A. Krijger gesloten. Als de stelling dat een tweede op treden beslissend is voor een debu tant -juist is, dan heeft badmeester. Karei Schol ten jr. het woensdag avond wel gewonnen met rijn serie samenkomsten: Weer heeft een veertigtal jongelieden een „douche" ontvangen in het intieme - boven zaaltje in de Boterstraat. Eigenlijk war het zo dat Karei jr. aan de kra-' nen van pick-up en versterker draai de en tachtig oren werden gewas sen met de „Story" van Chet Baker. De jeugdige Scholten wandelde wat door de historie van de beroemde trompettist heen, en .de. grammo foonplaten deden de rest. De trom pet van Chet vertelde welke ontwik keling de musicus Baker had ge volgd. - Het is zeker een verdiensté van de heren Cees Nijhoff 'en Karei Schol ten, jr. dat zij zulk een groot aantal jeugdige Schiedammers inde gelegenheid stellen om kennis te maken met deze' moderne muziek. Het wordt evenwel gevaarlijk wan neer Scholten. jr. tracht steeds weer de moderne poëzie by zijn muziek uitvoering op grammofoonplaten te betrekken. Een gezegde als „Baker is de Hans Lodeizén van de muziek" is een wel wat al te gewilde verge lijking. En dat Chet Baker zich zo „hardstikke eenvoudig" kleedt, is zeker geen maatstaf voor zijn'mu ziek. Overigens is het streven van. de jongelieden zeker lofwaardig. Zij lieten Baker horen, zoals hij heeft meegedaan in diverse bezettingen met al even beroemde namen als Gerry Mulligan, Russ Freeman, Herb Geiler. De groep achttiehjarigen liet de voot en heel gelaten de stroom, van syncopen over zich gaan en na de thee hoorden zij op dezelfde ver moedelijk intensieve wijze Fran se chansons. Een- douche met als wasmiddel „The Chet Baker story", men werd er niet warm of koud van, maar een traktatie was het toch wel. Ga zo door, badmeesters en als het even kan: een klein beetje meer details verzamelen, een beetje meer de kern naderen. Iéts te zeggen heb ben is een criterium; ook of juist bij moderne kunst. M, C, Barnes,. „Onstuimig geslacht". In de.beschrijving van het veelbewogen, leven van 'Richard Leeuwenhart, met als hoogtepunt zijn deelname aan de derde kruistocht, wordt een- beeld, ge geven van het door onderlinge veten enintriges -. verscheurde hof van de Plantagenets in de 12e eeuw. H. Berghuis .Pleidooi voor een zon daar", Een. jong t.b.c.-patiëni die zich na zijn verblijf m het sanatorium moéi- ijk .aan kan passen aan het-werkelijke leven en veei-érnstige fouten begaat, blijft met de vrouw die'.hij liefheeft zoeken naar het goede In. het.,leven, zelfs als hem het hoogste geluk oritvalt en zijn ziekte zich we^r openbaart. J, DékkëiV ïJn db schaduw der: mo lenwieken". In een dorpsgemeenschap waar Patrlottenoproer, laster en naijver hoogtij vieren weet een eenvoudige Oranjegezinde molenmaker door zijn christelijk geloof een goede invloed- uit te oefenen op zijh' medeburgers en voor velen een-'steun zijn, H,: Martin, De- grote dwaasheid".. Het verhaal, van een Nederlandse dorpsjon gen, die ln Frankrijk groot-industrieel wordt, maarin zijn carrière van za kenman geen innerlijke bevrediging vindt zodat hjj, achteraf, zijn leven ziet-als een-dwaasheid. T. -Matthews',' „Het Russisch meisje in het- Westen". Een jonge Russische vrouw, getrouwd met een Engels oor logscorrespondent, volgt haar man door West-Europa, waar zij kennis maakt met de Westerse beschaving en demo-/, eratische levenswijze. C. Siolzv. d, Kieboom, „Balans". Twee jonge vrouwen, die in de bewo gen dagen'der capitulatie voor korte tijd met elkaar in' contact komen, leren inzien dat leder mens-gelukkig kan zijm daar God de balans in evenwicht houdt en dus naast deellende veel goedheid bestaat. M; Webb, „Hét huls in Dormer F|>. rest". De terugkeer van een der zoons van Darke's State, betekent het begin van een reeksingrijpende veranderin gen in het familieleven, die tot de ont binding leiden van de verstarde en 'con ventionele leefwijze, waarin deze men- sen onder dwang van de grootmoeder leven. E. K. Gann „Het bamboe gordijn". De vrouw .van een Amerikaanse foto-- graaf probeert haar man terug te vin den, ,al3 hij .op, zoek naar fotó-materiaal in communistisch China spoorloos ver dwijnt ■*- L>. Hulzinga „Loeie". De groei van de dongen Loete van kind tot man, waar bij de oorlog '40'45 in belangrijke mate zijn volwassenwording beïnvloedt. K. Norel, „Sleepboot Jonge Jan". Lief en ieed van' een jonge kapitein die samen met zijn vrouw de moeilijkheden en gevaren van 4e Rijnsleepvaart weet te overwinnen cn bij de ramp in 1953 een verlaten sleep op de Waal in veilige haven.'brengt, waarna hij/bij Schouwen- Duiveland meewerkt 'aan het herstel van de dijken, K, L. Opitz, „Helden op commando". Realistische beschrijving van de strijd in Noord-Afrika en de daarop volgende invasie in Normandië in 1944, die het mechanisme van de onmenselijke mo derne oorlog, aantoont Zandstra, .Hans op de oever". Wanneer dqor een toeval een jongeman met een zeilboot in een eenzaam moe ras komt. blijft hij hier wonen.; trouwt, wordt door de vissersbevolking, die met de ondergang bedreigd wordt opgeno men en geeft zelfs zijn leven opdat de vissers hun beroep in vrijheid kunnen uitoefenen. -\ D. Buzzati, ".Eenzame vesting". Door een toeval is een pas beëdigd officier benoemd op een eenzame grenspost in. Noord-Italie. waar ook hij tot die men sen gaat behoren, die hun gehele Ievea dromen, dat eens hun post aangevallen zal worden en door deze verbeelding de roem «n de belangrijkheid willen, veroveren, die het werkelijke leven hun onthoudt. E. Claea, ,,J«rOOm - en' Benzamien". Twee slagers in ruste in een klein Bel gisch. stadje - blijven, concurrenten .als ze zich trachtenaan te passen aan de levensstandaard van het deftige pen- rion waar zij zijn gaan wonen en zelfs cok wanneer zij na vele ervaringen weer tot hun oude levensgewoonten, terugkeren. J, W Hofstra, „Het oog van de naald''. Een man.-en een vrouw-, door de om standigheden uit. elkaar gegfoeld, .be sluiten nadat de :een _in Parijs "de an der-in Engeland in'een décadente om geving door kbet oog van de naald" is gekropen, het samen, weer te proberen. J. Sytzen, .Landgenoten". Roman over de vele problemen, waarvoor ouderen, maar ook vooral de jongeren, geduren de de bezettingstijd en in de eerste ja ren van de moeizame wederopbouw maatschappelijk: en moreel werden ge steld.- E.. Zandstra. „Het goddeloze veer". Nadat hoofdpersoon teruggekeerd is In zijn dorpje in Friesland orh zijn oom op te volgen als veerman en om zUd /eugdvriendirtnetje weer te ontmoeten, bemerkt hij dat tijdens zijn afwezigheid op haar initiatief een brug is gebouwd die het veer overbodig maakt. S, Andres...De man op Asteri". Uit Het Politiek .Jongeren Contact Schiedam is in oprichting. De'sta tuten zijn opgesteld, maar moeten door de desbetreffende organisaties no£ worden bekrachtigd, Na accép- -tatie en bekrachtiging zal contact worden gezocht met b., en w.- van :Schiedam; ta.'vV de .üitv'oerlhig-.A4er plafmén. Éen oorlópjg bestuur samengesteld uit mevrouw,L; Boër- man-Dekkèr "als secretaresse-pen- ningm.esse" (Niéuwe' Koérs);de heer A-. C„ J, Kok (Christ. .Hist. Jongeren Groep), -de heer Mi.de Bruijhe (Jon. geren Organisatie Vrijheid én De mocratie), 'de heer -W. Metaal (Jongeren Organisatie Kath, Volks party)-.en de heer ,P.. C. Tijsen (Nieuwe- Koers). Óm organisatorische ?edenen j'ig de naam „Contact" verkozen boven die van -Jeugdgemeentéraad". De 'leden-, van deLaselub Schie dam hebben ^gisteravond in') het gé- bouw voor Chr. Sociale Belangen geluisterd naar 'de heer J. J. Lu- bracht van Willem Smit eri' Co's transforms torenfabriek te Nijme gen die-.vertelde over de moeilijk heden die _2ich kunnen voordoen bij het laswerk van' drukvaten.JDIt aan de hand van erVaringën opgèr daan - bij het lassen van zo'n 'druk vat, .gebruikt bijde iOlié-ïridustrie. Vooral dé theoretische "aétitérgron- den die geleid hebben tot 't oplessen van de moeilijkheden, in dit geval het scheuren van de lasnaad. Een film hierbij vervaardigd onder streepte de v/oorden van .de spre ker. Tweede vt orzitter, de heer J. van Noort, had spreker ingeleid. kottkrdam (Van onze correspondent) HARDINXVELD.:— Drié :Ambon- nezen kropen gisteren verbijsterd xiit een zwaar beschadigde'Volkswagen, nadat die op Rijksweg 15 tussen Slie- drecht en Giessendam viermaal over de kop was geslagen en weer op.-de wielen terécht was gekomen. De inzittenden, op weg riaar een betoging in 's-Gravenhage, waren des morgens vroeg/in de gehuurde wa gen uit Vught vertrokken; Bij hét ln- halen moest de bestuurder zo scherp „snijden" om een tegenligger té ont wijken, dat hij de macht over het stuur verloor.De wagen rolde over de weg en kwam onder een viaduct in de berm terecht. Twee der'inzit tenden waren alleen maar versuft en konden hun reis voortzetten, de der de werd met 'een lichte- hersenschud ding opgenomen in het Ziekengast- -huis te Gorlnchem.' De auto moest met een -kraanwagen weggesleept •worden. - Terwijl zaterdagavond de leden van- despeeltuinvereniging' Oud- .Oyerschie feest vierden hebben, on- :verlaten- de - schommelstellage op het terrein vernield en.- een volleybal- paal omver getrokken. vrees voor zijn nageslacht mi om zijn schuldbewustzijn uit te' boeten, ïe«t ,de hoofdpersoon jarenlang als kluizenaar op Asteri, maar door. de confrontatie met zijn natuurlijke zoon ontdekt hij dat deze gevoelens ook jn eenzaamheid niet te ontlopen z(jn en keert naar het maatschappelijk .leven terug. - G. Guareschl,- „De kleine wereld van Guareschi". Korte, humoristisch 'ver telde .gebeurtenissen uit het dagelijk» leven van een Italiaan. y. EN TOCH WORDT HET ZOMER Voor uw japon, deux- pieces, rok, blouse enz. ZOMERJAPONNEN vJa. f 14.75 Ook in grote maten. Was- en kleurecht LANGE KERSTRAAT 19 Telefoon 66135 Schiedam Verloren 'Verloren:zilver bedelket- tinkjé, kind zeer aan ge hecht. Tegen, beloning terug bezorgen:. Usselmöndestraat 37b,Schiedam. Te troep cnmgeb. Te kciop een woonhuis, be staande uit' beneden- én bo venwoning, Singelkwartier. Het bovenhuis komt eind mei leeg. Te bevr. Italiaan- sestraat e, "Rotterdam-W. Diversen Inlijsten van platen en foto'» en aquarellen, schilderijen. Scherpe prijzen .én toch :2 j aar garantie. G. van Loe- nen. Dam 41—43. Telefoon 66192, Showroom: Vlaar- dingerstraat. 6. Fotografie Ontwikkelen van rolfllms, des morgens 'gebracht, dés avonds klaar. K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Xummerbrteven die naar osi oordeel niet bonafide op da inhoud der advertentie reage worden niet. doorgezonden. Gevonden 'Xen- gerieve van onze lezer» hebben wij de mogelijkheid opengesteld om onder dé kleina advertenties- tegen een vergoe ding van f 0,25 administratie kosten, annonces op te nemen tot een maximum van 20 woor den voor verloren voorwerpen en weggelopen huisdieren. Der* advertenties kunnen uitsluitend tegen contante betaling aan nns bureau worden opgegeven. gevraagd, leeftijd tot 40 jaar. Aanmelden: OVERSCHIESEWEG 25 OVERSCHIE TEL. 41438 ROTTERDAM

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1