PORGY Werkgevers: „Prijsstabilisatie remt vrijere loonpolitiek" Bende treinrovers in Rusland opgerold KARL EARTH - vernieuwer der theologie - donderdag 70 jaar Muur Merkwaardig conflict verrassing Nieuwe lastenverzwaring wekt ongerustheid Nieuwe wapens voor NAVO Kon. Shell244 miljoen winst Schoonmaaksters en Overtollig vet Vraaggesprek over verkiezingen op TV-scherm door DU BOSE en HEYWARD gI; azenwassers m A'dam staken Zionisten kiezen nieuwe president Vuur verwoest acht ha. hei Valse baard en snor bij Britten in zwang "«'r™, DÉBRQUfiE ^'nsdag 8 ruei 1956 3 (Advertentie IM.) WASHINGTON. - Hypermoderne wapens, die tot nu toe alleen ter be schikking werden gesteld van Ameri kaanse troepen, zullen weldra ook aan de andere leden van de NAVO verstrekt worden. Dit bericht, dat wij kortgeleden aan de New York Times ontleenden, wordt thans bevestigd in Eisenhowers halfjaarlijkse rapport over de wederzijdse veiligheid aan het Amerikaanse Congres. Het rapport zegt, dat de NAVO* strijdkrachten in de laatste helft van 1955 ingrijpend gemoderniseerd zijn. De Amerikaanse troepen kregen in die tijd nieuwe atoomkanonnen, ge leide projectielen en meuwe super sonische straaljagers. DEN HAAG. De vrijere loonpolitiek, waartoe de rege ring vorig jaar besloot, is niet in zo ruime mate verwerke lijkt als men had gehoopt. Remmende factoren waren de prijsstabilisatie, waarop de re gering de nadruk heeft gelegd, en de zeer krap blijvende ar beidsmarkt. Dit stelt het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond vast in zijn jaarverslag, dat vandaag is versche nen. Intussen zijn wèl de lonen over een breed front verhoogd naar aanleiding van. de regen ngs-besiïs- sing van maart met een percen tage, dat dichter ligt bij de zes dan bij de drie. Het C.S.W.V. wijst er op. dat dit gemiddelde belangrijk uit gaat boven de 2.2 procent, dat in de Stichting van de ^Arbeid als uit gangspunt was genomen. Ook over de verdere op handen zijnde veranderingen op het terrein van loonvorming is het C.S.W.V, niet best te spreken Het keert zich tegen de geprojecteerde Loonraad, die als de plannen worden ver wezenlijkt het College van Rijks bemiddelaars zal vervangen, en pleit er voor voorshands het College te handhaven, met de Stichting van de Arbeid als adviesorgaan er naast. Nog meer kritiek uit het C.S.W.V. in zijn verslag. Het meent, dat de regering ten aanzien van het huur- aanpassmgsbeteid ernstig tekort is geschoten. Uitstel van de volgende huurverhoging van 25 procent tot juli 1957 acht het „allerminst ver antwoord" omdat het huurpeü van de vooroorlogse woningen toch eens, volgens zijn opvatting, twee- en-een-baif keer zo hoog zal moeten worden als dat van 1940. Een loons- verhoging van acht pi ocent zou dit moeten compenseren. Ongerust toont het C S W.V. zich over de verdere lastenverzwaringen, die dreigen ten gevolge van de in voering der algemene ouderdoms voorziening. de op til zijnde gewij zigde invaliditeitsverzekering, de ko mende weduwen- en wezenverzeke- nng, de veranderingen in de ge meente-classificatie en het uitbeta len van gelijke lonen aan vrouwen en mannen. Uitdrukkelijk spreekt het C.S W.V. uit, dat het al deze verbeteringen in de maatschappelijke positie der werknemers niet zou willen missen, maar het realiseert zich wel. dat de kosten cr van onze concurrentie positie op de internationale markt J in verdrukking bunnen brengen. MOSKOU De Russische spoor wegpolitie heeft een bende treinro vers opgerold en 'n buit ter waarde van 18,5 miljoen gulden in bestap genomen, aldus het spoorwegblad Gudok. De bende, de grootste, die ooit in de Sowjet-Unle gearresteerd is, stond onder leiding van de zigeu ner-hoofdman Wladimir Stepano- wisch Slarkozï. Jarenlang reisde Starkozi ais een deftig heer per trein. Hij droeg kostbare kleren en de hakken van zijn laarzen waren met zilver afgezet. Zijn reizen wa ren nodig voor het leiden van de bende, die overal afdelingen had. Do rovers deden overvallen op banken en woningen m kleine plaat sen en sloegen hun buit op in de bagagedepjit van de stations. _waai deze dan 'door agenten van Star- DEN HAAG. Het financiële resultaat van de Koninklijke Shell- groep over '55 bedraagt f 344.0S3.045 (v. j. f 199.339.835). Dit maakt het mogelijk een dividend uit te keren var 4 pet (onv.) over het cumula tief preferente aandelenkapitaal van f 1.500.000 en van 20 pet. (v. j. 16) over et per 31 december 1955 uit staande gewone aandelenkapitaal van f 1.216.3S5.600 nominaal. In de cember 1955 werd op de gewone aandelen reeds 6 pet. als interim- dividend betaalbaar gesteld. Niettegenstaande de voortdurende vermeerdering van de produktie zijn de wereldreserves aan aardolie enorm toegenomen. De huidige we reldreserves worden op 22.000 mil- joen ton geschat. Voor het eerst in de gescb.edenis van c!e groep ging de opbrengst van verkopen en andere inkomsten een bedrag van 2000 miljoen pond ster ling o£ m guldens uitgedrukt meer dan f 21 miljard te boven. Deze toeneming was in hoofdzaak toe te schrijven aan de overal ge stegen vraag naar alle soorten aard- olieprodukten. De vraag naar stook olie was bijzonder groot door het toenemend gebruik, vooral in West- Europa. kozi werden afgehaald. Op een goe de dag liet de beheerder van een bagagedepot een pak vallen, waar in obligaties ter waarde van 775.000 gulden, 87 gouden munten, 19 gou den horloges, gouden en platina ket tingen. paarlen, diamanten en drie medailles bleken te zitten. Toen een zigeunervrouw het pak ket ophaalde werd zij gearresteerd. Starkozi werd opgepakt toen hij zyn schuilplaats in Mongolië ver liet om haar te helpen. Daarna werd de rest van de buit gevonden in stations in alle delen vandeSowjet- Unie. f A dvertentie l M ia oo(?e*ond en maakt U onaantrekkelijk. CARRUGAN, hel onschadelijke romige Zweedse melkdieeïl» t «mindert Uw ge wicht ronder hongerlijden, eo is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. AMSTERDAM. Vertegenwoor digers van de vijf grote partijen zul len gezamenlijk voor de televisie verschijnen in een verklezingsuït- zending. waaraan alle omroepvereni gingen hun medewerking geven. Op dinsdag 31 mei zal m een ge zamenlijk programma van alle om roepverenigingen vanuit het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen een directe televisie-uitzending woi- den gegeven van een vraaggesprek tussen vertegenwoordigers uit de l jongerenorganisaties der grote po litieke partijen en een forum, be staande uit de heren mr. J. A. W. Burger (P.v.dA.), prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.), prof. dr. J. Zylstra <A.R.>, H. W Tilanus (C.H en prof. mr. P. J, Oud (V.V.D.). De uitzen ding begint om 21.15 uur en zal ein digen om ongeveer 23.00 uur. (Advertentie I.M.i CO-OP Een grote chocoladereep, of puur, hij teder pakje CO-OP thee PORGY?", herhaalde ze langzaam, als raad pleegde zij haar geheu gen. Toen riep ?e luid- J keels: „Ister her ie mand die "n zekere Porgy kan?" Verscheidene van de zwijgende omstanders keken op. ..Porgy'". herhaalden zij. de een na de andere en schudden het hoofd. Da blanke man lachte gerust stellend, alsof hij deze gang van zaken heel gewoon vond. „Kom", drong hij aan. „ik ben zijn vriend, meneer Alan Arch da ie: ik weet dat hu h>er woont en ik wil hem helpen" Vap achter haar wastobbe kwam Serena naar voren terwijl ze onder het lopen de as uit haar stenen pijpje klopte Toen ze vlakbij ge komen was bleef ze staan, en wierp een tersluikse blik op het gezicht boven haar. Toen wendde zij zich tot het meisje. „Vooruit, ga Porgy raepe". beval ze. „Kan je onze eigen blanke dan met kenne als je ze ziet?" Een stralende glnnlach brak door op het gezicht der jonge vrouw. „O. je bedoelt Porgy?". riep ze uit, alsof ze die naam zojuist voor de eerste maal had gehoord, ..'k 'ad. niet begrepe welke naam je zei. baas", en van verschillende kanten klonken nu op het pleintje haar woorden na. „O, ja, de 'eer bedoelt Porgy. Foe komp 't dawe dat met begrepe". Toon was de span- ntng in de lucht gebroken en ging het le«en weer door alsof er niets wa" gebeurd De jonge vrouw stapte op de deur van Porgy toe en nep On middellijk werd de deur geopend en een vrouw hielp de bedelaar naar zijn plaatsje op de drempel en ging toen zelf achter hem zitten, in het sombere schemerdonker van de kamer. Archdale lien met enkele stap pen naar de overkant en ging op de drempel naast de neger zitten. ..Verte] me eens wat van je vriend die gearresteerd werd m verband met de moord op Rob- bins", vroeg hij, met de deur m huis vallend In het schemerdonker boog Por gy zich naar voren on keek lang in het schrandere, welwillende ge zicht van zijn ondervrager. Archdale riep verrast uit: ;."Wel, jij bent dc oude man die altijd zat te bedelen voor de apotheek in King Charles Street"', zei hij Toen, nadat hij hem een ogenblik met scherp<\ blik had opgenomen: .Maar je bent eigenlijk niet oud, is het wel?", en hp bekeek het ge zicht aandachtig Er zat ren tikje grijs in het wollige haar boven de oren. en liinon dïe getuigden van een sterk karakter tekenden zich scherp af van de neus tot de hoe ken van een mond waarvan de lip pen vol cn sensueel waren doch opeeusloten met een lijn van vast beradenheid sis bij een neger zel den voorkwam Hoewel de eerste sporen van ouderdom er op zicht baar waren scheen in dat gezicht nog een jeugd voort te leven die noch verbruikt was noch verspild, ..Maar, vertel me nu over je vriend", zei de bezoeker, een stilte verbrekend die gespannen begon te worden. Porgy's gezicht droeg nog steeds zyn masker, .,'oe da* zo, baas?", vroeg hij argwanend. „Wel, ik ben de advocaat van de Rutledge's: en ik behartig voor hen de belangen van hun gekleurde mensen. Ik denk dat zij de helft van de slaven in onze staat in eigendom hebban gehad. Een van de vrouwen hier, Serena Robbins, is de dochter van hun oude koet sier of iets dergelijks; en zij heeft hem gevraagd haar vriend eruit te helpen". „Peter 'eb geen geld, widde dat, baas? En ik bedel 'uis an 'lus". Er lag nog een zweem van wantrou wen m Poigy's stem. Archdale lachte geruststellend. „Het kost in het geheel geen geld. Tenminste, niet veel; en ik ben er zeker van dat mevrouw Rutledge daarvoor zal zorgen. Dus je kunt Archdale overhandigde hem een bankbiljet. „Geef hem deze tien dollar en zeg hem dat hij zich ga rant moet stellen voor Peter. Hij heeft geen geld van zichzelf, en zjjn zaak staat op naam van zijn vrouw; maar hij heeft een over eenkomst met de rechterlijke macht waardoor hij volkomen aanneme- lyk is" Hij gaf Porgy een kaartje waar op met potlood een adres stond geschreven onder een gedrukte naam. „Hier kan ie me vinden", zei hy. „Als Peter met binnen twee da- gen. nadat je die tien dollar hebt overhandigd, vrij is, laat het me dan weten". Toen verliet hij met een kort doch vriendelijk goeden avond" het pleintje. Er heerste grote vreugde in Cat fish Row. Peter was terug. Het bankje van tien dat Archdale aan Porgy had gegeven had dit wonder verricht. Behalve het feit dat de oude neger wat voorover was gaan lopen en door zijn gevangenschap de dagelijkse gebeurtenissen meer langs hem heen schenen te gaan. was er niets waaraan men zien kon dat h»j afwezig was geweest. Hjj was naar de paardehandeiaar ge gaan en daar was hem gebleken dat zyn oude beestje nog steeds wachtte op een, koper. Er was een nieuw contract getekend waardoor hij weer van voren af aan met de nimmer-eindigende wekelijkse be talingen begonnen was. De Duitser had het meubilair teruggebracht gerust van wal steken en me alles vertellen' Aldus tenslotte volkomen tevre den gesteJd verbelde Porgy het ver» haai van de moord en cfe daarop gevolgde arrestatie van Peter, Toen hij zijn relaas gecmdigd had bleef Archdale enige tijd zwij gend zitten „De smeerlappen!", zei hij met gesmoorde stem. Tenslotte wendde hij zich met een vermoeid gebaar tot Porgy en legde hem, langzaam sprekend, uit: „Natuurlijk kunnen we hier een rechtzaak van maken; maar dat zal eindeloos duren. Er is een gemak kelijker weg. Hij moet iemand heb. ben die zich garant voor hem stelt en die aanvaardbaar is voor de magistratuur. Ken je een zekere Huysenberg. die een zaak heeft op de hoek van dc West-End kade?" Porgy, die tngespannen luisterde knikte bevestigend. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Maandagmor gen is een wilde staking uitgebro ken onder het personeel van de Am sterdamse schoonmaakbedrijven. Deze staking die circa 3000 schoonmaaksters en 120 glazenwas sers omvat ïs hei gevolg van de oproep van een commissie, sa mengesteld uit leden van de Chevofa (E.V.C.) en de zich onafhankelijk noemende glazenwassers vereniging ♦<^*euw Eeven". De staking heeft niet de goedkeuring van de erkende organisaties. Dg directe aanleiding voor de sta king is het feit dat de werkgevers in het schoonmaakbedrijf niet in staat zyn de uitkering van drie pro cent meens over 1955 te betalen. Aan deze bedrijfstak is nl. officieel roestemming verleend tot verhoging \an de prijzen. De bedrijven hebben nl m 1955 met verlies of met een zeer geringe winst gewerkt De ove- tige eisen t.av. lonen en andere ar beidsvoorwaarden zijn voor glazen wassers ingewilligd, terwijl die van ne schoonmaaksters grotendeels zijn •n gewilligd. JERUZALEM. Op de slotver gadering van het 24e congres van de Zionistische wereldorganisatie is maanrtas di Ni hum Goldmann tot present gekozen De G2-jarige di Goldmann. die in ï-r.ien geboren werd. is een genatu- ra' widf1 Amerikaan. Hij is zijn 'evert werkzaam geweest voor ••£"nstiscLie beweging en is de j ZG=de president van de organisatie 1 sinds deze in 1897 opgericht werd. NU de ongetwijfeld grootste der nog levende theolo gen, de Bazeler professor Karl Barth, op 10 mei zijn zeventigste verjaardag viert, en men slechts een willekeu rige encyclopedie hoeft op te slaan om zich snel en gemak kelijk te laten oriënteren over zijn betekenis voor godgeleerd heid en kerk, nu kost het moeite zich nog eens te ver plaatsen in dat jaar 1919, toen hij met zijn commentaar op de brief van Faulus aan de Ro meinen („Der RÖmerbrief') ineens heel de christenwereld in opschudding bracht. Zó on gehoord nieuw was het, wat de toen nog Zwitserse predi kant beweerde. Hef zyn langzamerhand alleen nog de ouderen, die het zich herinneren. Juist daarom vind ik het niet onbe langrijk om nog eens aan de verge telheid te ontrukken, wat toen de goede dominee J. H. Gunning J H zn. ('van „Pniel") in zyn blad over dat overrompelende van Barlhs nieuwe geluid neerschreef „De nacht, volgende op de dag waarop ik de laatste bladzijde van de Römerbrief genoten had, heb ik een benauwde droom gehad. ...Ik zag my' zelf in een holle stenen badkamer en ik werd gedtvongen een bad te nemen. Een cipier, op 't hoofd een pet, die „Earth's Rö merbrief' op een rood lint te lezen gaf, had. my bevolen al mijn kle ren af te leggen. Barth had mij heel mijn theologische plunje ont nomen. Op een fluitje van de ci pier kwam een prooi aan/al „hel pers" binnen en begon mii op alle denkbare vijzen te mishandelen, t De een sloeg my met een stok, de l ander trapte my op de buik, een i derde richtte een slang, die gloei end heet water spoot, op mijn ar me body, een vierde goot mij em mers ijzig gletsjerwater over de benen, en inmiddels toeterden ge weldige stemmen mij Bartfnaanse paradoxen in het oor: alles is mets, rechtop ïs horizontaal, zwart is identisch met wit, hellepijn met hemelvreugd. Ik dreigde myn ver stand te verliezen, maar een ge luid, krachtiger dan tien saxofo nen, bulderde my toe: nu begin je eerst recht te denken! Ik werd veroordeeld ses pagina's uit de Romerbnef van buiten te leren en de eindeloze vragen des meesters op het rijtje af op te zeggen. In middels kon ik my voorbereiden op een examen, waarop de cipier mij de juiste betekenis zou vragen van kerk, religie, geloofprediking, aanbidding, uitverkiezing, kortom van alle theologische termen, be grippen en formules, die alle van betekenis veranderd zijn, sinds Barth ze heeft behandeld. Ds. Gunning bekende vervolgens, dat hij, in Barlhs paradoxale wereld van gedachten binnengeleid, nu zelf óók in paradoxen ging denken „Mijn leven lang heb ik tever geefs verlangd een goed theoloog te worden, een echte, een van God geleerde. Maar als ik nu begin in te zien, hoe alles op zyn kop staat, en hoe al onze termen en dogmen het omgekeerde betekenen van hetgeen 99 procent aller men senkinderen er tot dusver in gezien heeft, nu word ook ik door deze demon aangegrepen en roep ik uit: weg met de theologie! in de hoop dat ik dan op pad kom om de ware theologie te vinden. De volkomen leegheid is eerst de wa re volheidtotale onkunde baart zuivere kennis, het absoluut irra tionele is de zuivere ratio, door de vernietiging van alle commentaren op de Brief aan de Romeinen (de vier edities van Barth incluis) zal het fundament van de alléén- ov feilbare exegese van Paulus' epistel gelegd worden. En zo zal ook voor mij utt de lezing van dit boek der raadselen, dat tk dicht geslagen heb met de verzuchting: ik snap er haast niemendal van, de moed geboren worden mijzelf op de schouder te kloppen en te zeg gen: iiu heb je het boek heus al aardig goed begrepen...." MAAR toch zag ds. Gunning toen reeds; „Alle scherts ter zyde: dat wij toch in Barth met een geweldig denker en een for midabele theoloog te maken hebben is buiten twijfel." De invloed van die denker en theoloog is 3indsdien al even „ge weldig" en „formidabel" geweest. Zyn verwerping van de „natuurlij ke" theologie, het nieuwe begrip dat hij voor termen als „Schrift" en „openbaring" wekte, dat alles en nog oneindig veel meer stempelde hem voor- en tegenstander zul len het er over eens zijn tot de grote vernieuwer van het theologi sche denken sinds de eerste wereld oorlog. Daarbij gaat Barths betekenis ver re uit boven studeerkamerfilosofie en -theologie. Zyn herontdekking van het ware wezen ener slechts aan haar Heer gehoorzamende kerk inspireerde de Duitse kerkstrijd te gen het nationaal-socialisme. De Barmer stellingen van de Duitse Be- lydeniskerk, met hun hamerende herhaling: „Wij verwerpen de valse leer" werden goeddeels door hem opgesteld. De vernieuwing van de Ned. Her vormde Kerk. gaande in de richting (opnieuw) van een Christus-belij dende volkskerk, is van de directe en indirecte invloed van Barths den ken niet lós te denken. Evenmin de „doorbraak", die in Barths voetspoor weigert de christen uitsluitend op „christelijke" politiek of organisatie vast te leggen of daaraan te binden. Zo is de predikant van Safenwill, de hoogleraar van Gbttingen, Mün- ster. Bonn en Bazel, niet slechts in het theologisch-kerkelijke, maar ook in het „gewone" sociaal-politieke leven een „begrip" geworden: voor velen een toetssteen bij al hun han delen en denken, voor anderen een voortdurende steen des aanstoots. PROF. DR. KARL BARTH: .revolutionair wt theologie,... Zijn medestanders zal hij vooral in de kringen der Hervormde zg. „middenorthodoxie" vinden, zijn fel ste tegenstanders onder öe Gerefor meerde neo-ealvinisten. Maar ook daar wij denken aan recente pu- blïkaties van prof. Berkouwer rijst geleidelijk aan, boven de be zwaren uit, de erkenning van het unieke van een figuur, die zyn grootheid en oorspronkelijkheid al leen al hierdoor bewees en bewijst, dat hij feitelijk in geen enke] be staand „vakje" was en is onder te brengen. Barth's hoofdwerk, zijn „Kirch- liche Dogmatik" zo eindeloos om vangrijk, dat men er langzamerhand een afzonderlyke boekenkast voor moet bouwen is nog niet voltooid. Het eert de stad Bazel, dat zij haar professor ook na zijn zeventigste in zijn ambt handhaaft, cn aldus tot rustig-rusteloos verder werken in staat stelt J. W. ROSMALEN. Opnieuw hebben bos- en heidebranden een opper vlakte van in totaal acht hectare bos- en heidegrond verwoest. De grootste daarvan woedde onder de gemeente Rosmalen, waar 6 ha aan het vuur ten offer viel. Twee klei nere branden verteerden in de di recte omgeving van Nijmegen 2 ha. jonge dennenaanplant. dat Peter Jydzaam voor de tweede maal had gekocht. „Dg grote sla- vpnbevrijder" hing weer op zyn oude plaatsje boven de schoorsteen mantel. Ratelend over de keien reed het oude karretje nu weer elke morgen uit met als gewoon lijk ecn_ aantal kleine, zwarte lichaampjes, dat zich met onbe- schrijfelyke vreugde vastklampte aan de gammele bovenbouw. „De brocate witte 'n nikker toch maar tos op 'n cent te vmden!". merkte Peter filosofisch op. met nog iets van bewondering m zijn stem. „Ze witte 'oeveel geld we in 'n week kenne verdicne; en de paardeman, de meubelman en d' uurbaas rekene daarnaar. Maar ik 'eb nou lang genoeg geleefd om z' allemaal de loef af te steke, want 'n mens kan ze geld toch niet meeneme naar 't beloofde land, nooitme". Toen de oude man zich weer stevig in zyn oude bedoening ge nesteld had en in de gelegenheid geweest was om eens wat verder om zich heen te zien merkte hy een verandering op in Porgy. „Die nikker is gelukkig, wat ik je zeg", zei hij op een avond te gen Serena toen zij samen hun pijpje zaten te roken op haar wasbank „Loop rond!", antwoordde ze scherp. „Die vrouw is niet van 't soort dat 'n man gelukkig maakt. D'r is een moordenaar als Crown voor nodig om d'r op d'r plaats te 'ouwe". „Dat kan wel weze", stemde Peter wijsgerig toe. „Ma da wit Porgy nog met En dan nog, as 'n man van 't soort is dat 'n vrouw nodig 'eb. wordt ie 'oedan ook ge lukkig. Ze 'emelt 'm op in z'n eige oge tot Ie gaat denke dat zij de Koningin van Saba is. Porgy wit nou nie beter dan dat ie 'n wyfjesgod in. z'n kamer *eb". ,,'IJ 'eb zeker 't soort dat 'm 'n leven als 'n 'el zal geve", was Serena's cynische commentaar. „Dïe vrouw is met geschikt om mee te gaan samenwone Zo graag as 'k Porgy mag. met 'aar zo u *k geen drie woorde wille wissele". „Da's allemaal waar, zuster", gaf Peter toe. „Maar 'ou Porgy nou 's in de gate. Hij 'ad altijd 't land an die kmders 'ler. Is 't niet zo? Let nou 's op 'm. Elke dag as ie thuiskomp trakteert ie z' op balletjes. En wat meer is, gister 'oorde ik ze same zinge in 'un kamer". LONDEN Britse mannen ma ken meer en meer gebruik van val se baarden en snorren om indruk op hun vriendinnen en zakenrela ties te maken. De directeur van een Londense pnukenmakersfirma zegt dat er de laatste tijd vooral veel vraag is naar het baardje, zoals dat door premier Boelganin gedragen wordt. De cliënten zyn afkomstig uit ahe iagen van het volk en meestal is het bun wens' om er „wat man nelijker uit te zien". Wat zy echter waarschijnlijk met weten is, dat hun haarden en syorren uit vrou wenhaar bestaan. FANMORGEN zag ik, dat ze dt muur aan het afbreken waren. Het lang omstreden bouwterrein er achter, krijgt blijkbaar eindelijk een bestemming. Ik heb lang toegeke ken, met dc vage ogen van een gepensioneerde opperman, die een karwei-in-nitvoermg gadeslaat. Want érg erts gaf dit tafereel ant woord op een brief, die de post my juist vanmorgen had gebracht. Een brief van eert opvoedkundig tijd schrift. Met het verzoek, liefst regelmatig kleine bijdragen te Zeve ren over aspecten van de pedagogie, die u van belang acht". Leidt de journalistiek met tot «Hes? Myn huis verlatend, begon ifc na te den ken over de vorm, waarin ik zou weigeren, om aan deze invitatie zonder oever of horizon, te vol doen. Toen kwam ik langs, de muur en vond het symbolisch. Want jarpn geleden woonde ik daar vlak by. Mijn. zoon was vyf of zes, ik weet het niet meer precies, maar xn elk geval verkeerde hij in de zoge naamde khm-periodedie je, net als de mazelen, nu eenmaal dóór moet. Als tk 's ochtends naar mytt werk ging, kwam het vaak voor. dat ik hem, m zijn eentje, helemaal boven op die muur zag zitten, wel gemoed wippend, zoals thuis op zijn stoel. Aangezien de muur een meter of zes hoog was, bleef mijn hart altijd een ogenblik stil staan op zo'n moment. Mijn gevoel overwoog ren reeks impulsieve pamekhande- lingen, die gelukkig allemaal van tafel werden geveegd door het ver stand, dat my opdroeg achteloos te zeggen: „O, dag." „Dag pap," antwoordde hy dan welwillend op mij neerziend. .JZit je lekker?", vroeg ik ver volgens. ,Ja hoor", zei hij, „Nou, dag". „Dag pap." Einde der pedagogische actie. Met een slap gevoel in mijn kui ten liep ik verder, tot ifc op een, eerbiedige afstand was, want dan ging tk gauw achter een boom staan loeren. Na een poosje begon het hem daarboven te vervelen en klom hij, met de behendigheid van een aap, 'langs een belendende re genpijp naar beneden Zodra ik zag dat hy vaste grond onder zyn voe ten had. ging ik opgelucht mijns weegs. Het was weer eens goed af gelopen. Persoonlijk geloof tfc, dar deze ervaring symbolisch is voor het ouderschap in het algemeen. Kinderen blijven hun hele jeugd lang op hoge muren klimmen, zon der dat je er eigenlijk iets steek houdends tegen kunt doen. Als je schreeuwt of vloekt, maak je de kans dat ze naar beneden duvelen alleen maar groter. Underacting lyfct mij de aangewezen stijl en hopen dat het goed afloopt. Je hebt ook ouders die het doen a. fa Louis Bouwmeester. Z-y kunnen zeker zyn van mijn hoogachting, maar niet van het beoogde resultaat. Ziet u, daarom schrijf ik maar geen artikelen voor een pedago gisch blad. Ik zou toch niet verder komen dan één bijdrage, bestaande uit één regel: .jk hoop cr van harte het beste van". Dat ts ais basts te smaZ. Een oude schoolvriend van mij had een pa, die rnsito op een brede basis, van (vaak handtaste lijkezekerheden De grijsaard is allang dood, maar mijn vriend zie tfc nog dagelyks, yruciifeloos bezig hem. „naar 'ben groot bos te bren gen". Want eigenlijk wordt dat sprook je van Klein Duimpje pas goed symbolisch, als je de intrige om draait, irirtd ifc. KRONKEL (Advertentie LM.) puistjes verdwijnen Vervolg van pag. 1 bedrijven? Zou in ieder gevaJ over leg met de vakbonden en de overheid niet verstandig zijn geweest en in de geest van de veranderde tijd hebben gelegen? Men ontkomt niet aan de gedach te, dat inderdaad de leiding van de fabriek de arbeiders te veel heeft beschouwd als nummers en te licht vaardig met hun belangen heeft om gesprongen. Een bedrijf, dat zonder bezwaar zomaar dertig procent van zijn personeel wegstuurt, kan moeilijk gelden als de arbeidsgemeenschap, zoals een modem bedrijf die behoort te zijn. NU zou het onbillijk zijn, de schuld eenzijdig te werpen op de leiding van het bedrijf. Voorzover er sprake i= van gee-telijke stagnatie in het Britse bedrijfsleven, komt de vakbeweging daarvan ook een deel van de schuld toe. Het is de arbeiderspal tii geweest, die volhardend lieeft gestreefd naar de sociale staat eu deze tot op zekere hoogte heeft bewerkstelligd ook. En zoals ieder weet, Wtudt de kern van de arbeiderspartij gevotmd door d» vakbeweging. Doch zo al np wetge- vend gebied zeer veel is geschied, de piaktijk van de vakbeweging bernat nog altijd op vroegere toe-tanden. De organisaties houden hardnekkig vast aan een vergaaude en veelzins dwaze werkverdeling. Hier achter zit historisch misschien de vrees voor werkloosheidmaar het ïs ou wel sleur geworden ook en een typisch Britse viees voor een breken met de overlevering. We stuiten hier op een fundamentele zwakheid van de Britse economie: de moeilijkheid van het ach onttrekken aan oude vormen en gedachten. Een bedrijfs- leiding moet beseffen, dat zij een stukje maatschappij beheert; maar voor een vakorganisatie geldt precies hetzelfde. Zo kan een conflict, gelijk dat thans te Coventry i«, uitgebroken, misschien iets bijdragen tot die ver' andering van de wederzijdse men taliteit, die nodig i? tot het weislagen van de sociale staat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2