C De drukke tijd breekt aan: die van nestebouw en broeden St^l J Jeugdzwanen en katten bedreigen de uogelrust Gist- en Spiritusfabriek beeft geen aandeel gehad in hoogconjunctuur Houders horeca-bedrijven verenigen zich .Nederlands vakmanschap in de metaalindustrie5 EEN BRIL Koeriersters ONZE VOGELS IN MEI Gouden en zilveren sieraden H. Th. v. d. VLERK FRANS WALTMAN Wie heeft iets verloren In Stedelijk Museum Reizende schooltentoonstelling De Blauwe Doffer Begrafenis van C. J. M. Feltzer Slordigheid Gezellige avond van B.B.-wijk 5 Bevrijdingsfeest van Expoge WALDO-RIJSCHQOL 6991S Op zomeravonden Weer Vegla- competitie Kerkdiensten op Hemelvaartsdag Burgerlijke stand Rotterdam aan de spits Briefwisseling per ballon Voetganger onder personenauto SCHIEDAM MEUBELMAKER MEUBELSTOFFEERDER Woensdag 9 mei tv jé Helaas heeft de maand april nier bepaald uil gemunt door zacht lente- iveer, slechts enkele dagen icaren enigermate mild te noemen. Juist die zachte dagen nu hebben enkele teruptrekkers in het vaderland terug gebracht. Het is namelijk zo, dat da vogels die uit het ruiden terugkeren om hier te broedensteeds met zomerse dagen arriveren en daaruit heeft men de conclusie getrokken, dat re cis het weer guur is hun thuiskomst •uitstellen tot hetere tijden. Zulks ts natuurlijk zuiver instinctief, doch het bespaart de nog ets veel narigheid, zoals voedselschaarste tengevolge van het vrijwel ontbreken van vliegende insecten, die in hoo/dzaak het menu der zomervogels vormen. Omstreeks half opril waren cr enkele dagen van zacht weer en bet duurde toen niet lang of de litis, de dubbelganger van de tjiftjaf voor zover het het verenkleed betreft, had zich al gemeld. Van deze zelfde gelegenheid hadden tevens enkele gele en witte k.. ikstaarten zomede een heel enkele boerenzwaluw ge bruik gemaakt om herwaarts te ko men. Ce kwikstaarten kunnen zich altijd gemakkelijk behelpen omdat zij ook kruipend gedierte weten te vangen, maar de zwaluwen zullen wel spijt gehad hebben, want zij zijn uitsluitend op vliegende insec ten aangewezen en. zoals gezegd, die vliegen met de koude niet veel rond. De fitis was al bijna twee weken later dan normaal, doch nu zingt hij er al lustig op los. De aanhef var. 2ijn gezang lijkt veel op dat van de vink en klinkt bijna even spontaan, doch het eindigt zo ontzettend wee moedig. dat je haast medelijden met het vogeltje zou krijgen. Dit is ech- ter niet nodig want iedere keer be- gint hij weer even enthousiast met zijn vinkenslag. In dc laatste weck van april heb ik nog enkele nieuwelingen ontdekt en ik vind het altijd een feest als je _zc voor het eerst hoort na een af wezigheid van rr.cer dan een half jaar. Zodra de terugtrekkers gearri veerd zijn meestal gebeurt dit *s nachts bakenen de mannetjes een denkbeeldig gebied af door in het centrum daarvan te zingen cn dit is voor concurrenten een aan- ijzing om wat uit dc buurt te blij* ven. Nest bouw Sommige vogels die hier overwin terden. zoals merels, zanglijsters, houtduiven en kleine bosduiven zijn al enige weken geleden met de ncst- fcouw en wat daarmee in verband staat begonnen. Wat de eerste twee betreft," is het jammer te moeten zeggen, dat wegenk het ontbreken van beschuttende bladeren de nes ten vaak open en bloot liggen en zodoende dc begerigheid van de jeugd opwekken. Het gevolg is dan ook, dat reeds verscheidene nesten verstoord 2ijn. Jk doe hierb.tj een ernstig beroep op ouders en onderwijzers om by dc kinderen liefde voor dé vogels op te wekken en het laakbare van het „nestjes uithoten" onder hun aan- I dacht te brengen. De vogelstand is in Schiedam de laatste jaren toch al onrustbarend achteruit gegaan, doordat lief bos steeds kleiner en. kleiner wordt en de bomen in de Plantage 'eveneens voor het meren deel verdwenen zijn. Daten we, wat we nog aan. vogels bezitten, toch asjeblieft proberen in stand te houden, door zc met rust te laten. In de laatste week van de vorige maand ontdekte ik, zoals ik reeds -opmerkte,, twee nieuwelingen; dat zijn de grauwe vliegenvanger en het gekraagde roodstaartje. Beiden bi vakkeren bü voorkeur in de omge ving der volkstuintjes in het Sterre- bos. De eerste nestelt zelfs graag in of bij tuinhuisjes, terwijl de rood staart zyn nestje meestal in boom gaten of in nestkastjes bouwt. Geen nachtegaal De roodstaart is familie van de nachtegaal, doch in zang moet hij het ver afleggen bij zijn koninklijke neef. Zijn zang heeft echt niet veel te beduiden. Het zou overigens" wel leuk zijn indien wij de nachtegaal ook nog eens bij ons in-het bos konden be luisteren, maar ik heb er weinig hoop op. Het bos is nu te klein en te veel plantsoen. De nachtegaal vraagt, een wilde onderbegroeiing van brandnetels en dergelijke. Daags voor koninginnedag hoorde ik het eerste tortelduifje en op deze dag zelf voor het eerst het korte liedje van de grasmus. Van alle genoemde teruggekeerde vogels zyn er nog maar enkele exemplaren pre sent, doch nu juist met de komst van de meimaand het weer belang rijk zachter is geworden, kunnen hun soortgenoten elke dag verwacht worden. We verwachten bovendien nog verscheidene soorten, n.l. de spotvo gel, tuinüuiter. kleine karekiet (in het .riet), bosrietzanger, koekoek en alle zwaluwensoorten. Van de boeren- én huiszwaluw hebben wij in april reeds een enkele vertegenwoordiger gezien, .maar ik heb een sterk vermoeden, dat ze wétrechtsomkeert gegaan zijn. De gierzwaluw of torerikrijter kunnen wij nu ook iedere dag ver wachten. 'Als het weer blijft zoals in de eerste dagen van. déze maand dan komt waarschijnlijk alles tegelijk. Dat zal een gedrang worden!!! Gevaarlijke kat In het Kethelse bos is ook weer heel wat vogelleven te zien. Het paartje futen' heeft de vorst over leefd en is weer present op de grote ptas. Het zal niet lang meer duren of het wijfje zal op het in bet water drijvende nest de vier eieren gaan bebroeden. Jammer dat er zóveel zwanen in deze plas zwemmen: zij zouden de futen het broeden wel eens onmogelijk kunnen maken. Zou het niet kunnen om gedurende een maand of twee de plas voor de zwa nen af te sluiten? Zij hebben daar buiten nog water genoeg. Reeds meerdere malen heb ik in deze omgeving een verwilderde. kat zien rondsluipen en dit dier betekent beslist een gevaar voor de broeden de vogels, zowel die op de'grond als «n de heesters broeden. Het is drin gend noodzakelijk dat dit dier ujortlt opgeruimd. In dezelfde plas ontdekte ik voor enkele dagen niet minder 'dan acht kuïfeendjes, vermoedelijk hier geble ven na de strenge vorst van februari. Normaal zitten zeal lang ten noor den van ons land. doch nu er nog vier paartjes ten onzent vertoeven, lijkt net mij niet denkbeeldig, dat een of meer paren tot broedetrzullen komen. Het zou wel aardig zijn. Ook twee paar visdiefjes, zo juist uit Afrika gekomen, bivakkeren in de omgeving van de plassen en ik vermoed, dat zij hier, evenals voor twee jaar, zullen gaan broeden. Lenteleven In de toetlanden achter Kethel is het lenteleven bij de vogels al in nolle gang. Enkele voortvarende tcil- dc eenden zien we al met hun don zig kroost zwemmen. De eigenlijke weidevogels, n.l, kieviten, grutto's, tureluurs en scholeksters hebben reeds eieren of zijn op z'n minst met de voorbereidingen daartoe bezig. Het is daar een drukte van belang. Maar een gezellige drukte en ik kan iedereen aanbevelen daar eens van te gaan genieten. De kleine vogels van de roeiden, de witte en gele kwikstaart, graspieper, rietgors en veldleeuwerik zorgen eveneens voor i het nodige nertier en als eerstdaags de spotvogel, de zwaluwen en de koe. koek arriveren, dan is de zaak ook daar -weer geheel compleet. A, DE JONG rustende scholekster VOOR HEDEN Apothekers nachtdienst: Apotheek Gouka Go. Groenelaan 127. Bellen by ongevat: G.G. en GD Tuinlaan 80,telefoon 69290. Gem. Openbare Leeszaal cn Biblio theek, Lange Haven, geopend 'iedere werkdag (behalve maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve woens dags en "zaterdags» van T tot 8.30 uur, Zoodags gesloten ILk. Leeszaal en Bibliotheek, Dam. geopend iedere dag (behalve maandag) van Z tot 4 uur Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur; des zondags gesloten StedelUk Museum: Tentoonstelling van eigen werken. Expositie Nederlands vakmanschap in de metaalindustrie. Geopend dage lijks van 2 tot 5 uur. Arcade, Expositie „De Studievrien den". Geopend tot 13 mei, dage lijks van 19 tot 22 uur, 10 en 12 mei van 14 tot 1? uur. BIOSCOPEN Passage, 8,15 uur: „Mensen zoals iü en ik". (Hemelvaartsdag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Monopol e, 2, 7 en 9 uur: „De laatste, der Sioux". voorstellingen Musis Sacrum,. 8 uur: Singelkerk, revue-, „Singelkrans". - Arcade, 8 uur: Symphoma, uitvoe- i,. ring, v" Irene, 8 uur: B.B.-contactavond. Geb. Chr, Soc. Bei., 8 uur: Singel- kwartier, sluitingsavond; Amstelbron, 8 uur: Mobihsataekrufs, contactavond. Grotekerk, 8 uur: Orgelbespeling door Jacq. P.. Bekkers. (Advertentie LM.) Leuke billijke geschenken vóórmoederdag Zie etalages KOTTEKD.DIJK 268 - TEL. 62593 Ouderavond van de Comeniusschool B De Ouder-commissie van de Co- meniusschool-B organiseert op dins dag 15 mei een ouderavond in Mu sis Sacrum. Op deze avond worden de a.s. schoolreisjes besproken, ter wijl daarna de heer J. W". Dippel; verbonden aan de Beroepskeuze voorlichting van het G.A.B. spreekt over „Beroepskeuze en wat daar van belangrijk is te weten". Aan- vang 8 uur. (Advertentie IM.) RALEIGH AGENT Rotterdamsedijk 24DA. Tel. 68948 Betaling in overleg VOOR TYPISCH SCHIEDAMSE BELANGEN Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9— 12.30 uur en 2—5 uur: broodmes: een paar klompen: gymschoen en sok; portemonnaic met inhoud: plas tic damestasje; halsketting; zonne bril; binnenband; rijwielvelg; doos inh. laselektrodes. Te bevragen bij de vinders: brom- fietsslot. v. Woerkom, Prof. Keesom- straat 14b; uitlaatdop van bromfiets, J. Bontenbal, Aleidrstraat 48b; auto- crick. L. Koeieman. Fultonstraat 17c; zadeldek van motorduo. H. v. KrefL Nieuwsticht 35 Z.Z.: kanarievogel, Schoof. Lange Haven. 77; rozenkrans. R. Landsbergen. Eend ra chtsst raat 36a; sleutel. N. Kiumpers. Fr. Hais- plein 19b; ring met sleutels. F. Mee- der, 2e Tuinsingel 20; ring met sleu tels e.d.. D. v. d. Kraan. Celsiusstraat 14; bril. mej. v. Oosten, Dr. Nolet- stichting, Dr. Noletstraat; kettinkje met sleutels. S. Speksnijder. Leib- nitzstraat 19a; damesvutpen, v. d. Zanden, Hoogstraat 2Ia: doublé arm bandje, Vincent. Fr. Haverschmidt- Jaan 64; parelketting, v. d. Wiel, Lek straat 2b; damcspolshorloge. W. Wal beek, Abbenbroeksestraat 27b; porte- monndic met Inhoud, H. Verhagen. Boylestraat 17b; herenportemonnaie. 1L Arenas, Da Costastraat; kinder- portemonnaie. K. Zoeteman, Fr. Halsplein 31b: zwarte portcmonnaie, D- v. Straatcn. Rozenlaan 20: porte- monnaie met inhoud. Gerritsen, Ru bensplein 10; witte muts, A. Vroeg- op. v. Leeuwenhoeckstraat 30a; wit kinderschoentje. F. Soomcr, Pr. Fred. Hendrikstraat 29b; wit hoedje, K. de Krijger. Marconistraat ab; bruine herenschoen (I.). A. Kok. Nieuwstraal 25: glacé herenhand schoen (1.). F. Polderdijk. Korte Ha ven 32; jongenspet. L. Peters. Pot gieterstraat 40a; een paar bruine herenhandschoenen. Vermeulen,. Lan ge Nieuwstraat 25b; twee b.h.'s, N. Pil, Celsiusstraat 26a; dameshoedje, Leenders, Prof. Kamcrlingh Onnes- laan 156b; padvindersriero, H. v. Dijk, Prof. Kamerlingh Onneslaan 99a; d. blauw vest, A. v. d. Pas, G. Reindersstraat 30c; een paar bruine glacé herenhandschoenen, Keij, Heen- vlietsestraat 33: rood-blauw geblokte shawl, J. Lodema, Edisoostraat 26a; een paar grijs-groene herensokken, B. Schilperoord, Overschiesestraat 94b; grijze stropdas. H. Hcnneke, Ju- lianalaan 96a; badtas met inhoud, B. pü, Alb. Thymstraat 88a; blauwe •trui met handdoek, 'Sluiter, Heen- vlietsestraat 50; grijze wollen shawl, C. Helbers. Cartesiusstraat 35a; zwembroek met handdoek, v. d. Horst. Havendijk 188a; groen kin derschepje, K. Huigen, Tuinlaan 32; rode autoped, C. v. Giesen, Stati onsstraat 59a; plastic emmertje, J. Guis, Potgieterstraat 32b; bal. H. Arends, Da Costastraat; kinderbe zempje, E. Teeuw, Jul. v. Stolberg- straat 15; autoped, M. Sirag, Jac. v. Lennepstraat 11a; autoped met zitje. J. Marinus, vun. Hofje van Belois; rode autoped. R. v. Winden, Schie- damseweg 178; een kinderdriewieler- tje. Donkers, Dr. Kuijperlaan 19; 2 autosteps en een kinderfietsje, De Vries, Korte Haven 24; pakje met lint, C. v. d. Vlies, Stephensonstraat 25a; twee flacons vitaminetabletten. Peter's vishandel, v. Riebeeckstraat 53, "Vlaardingen, tel. 5357; een pak Sunil, G. Steenoven. Maasstraat 38; schilderij, Verbernc, De Genestet- straat 9. mWÊÊMiWStÊÊI - Slechts vakmanschap waarborgt een goed produkt" is de slogan van de reizende schooltentoonstelling die momenteel de tenten in het Stede lijk Museum heeft opgeslagen. Deze is ingericht door de Vereniging Ne derlands Fabrikaat in samenwerking met het ministerie van Economische Zaken omdat men propaganda wil maken voor het tecnnisch-industri- eel kunnen in Nederland, dat nog te laag wordt aangeslagen, in vér- houding tot het buitenland. Men grijpt hierbij naar de jeugd, meer speciaal dé jongens van de hoogste klassen van de lagere scholen en van de technische scholen. Meerdere schooltentoonstellingen over het Nederlandse vakmanschap zullen worden samengesteld, maar de eerste: „Nederlands vakman schap in de metaalindustrie" is ge reed gekomen en op tournee door ons land gegaan en zo momenteel in Schiedam te bezichtigen. De tex tielindustrie zal het onderwerp van de volgende tentoonstelling uitma ken. Het is een duidelijke en zeer in structieve expositie, die bovendien nog door de heer C. J. L. Berends ten Kate toegelicht zal worden aan de jongens. Dit aan de hand van platen, praktijk-modellen en zelfs van geluids-effecten. Metaal in allerlei vormen en de verwerking daarvan passeren de re vue. Eerst de plaats; van. het metaal in bet dagelijks leven, daarna de winning van erts tot de produktie, via hoogovens, gieterU en en walse- Tijen. Dan komt „het idee" voor het produkt. aan de orde. De research- werker ziet men aan de arbeid met microscoop en. vele. jcwalitelts-proe- ven. Daarna de bewerking: het gier ten met de daarbij horende model makerij, de plastische bewerking die „koud" geschiedt, evenals de verspa nende bewerking op draaibank en frees-machine met tot slot de mon tage van de werkstukken, zowel de krukas van een reusachtige scheeps motor als van een minuscule volt meter. Interessant is ook de stem- pelmaker bij zijn precisie bewer king tot op honderdste delen van een millimeter) nauwkeurig gade te slaan. Vooral de vele bijbehorende werk stukken, passend in het gegeven beeld, zullen de aandacht van de jongens hebben. Tevens wordt tel kens even de nadruk gelegd op de vak-opleiding die vereist wordt van de werkers achter de bewerkïngs- fasen. De expositie zal tot en met 25 mei geopend blijven en dat er in de industrie-stad Schiedam belangstel ling voor bestaat blijkt wel uit het feit dat rondleider Berends ten Kate nu al is „volgeboekt" met zes rondleidingen per dag. In Amster dam heeft de expositie 5.300 jongens getrokken. Gisteravond heeft bij wijze van opening dè eerste rondleiding plaats gehad, voor oen klein aantal geno digden, terwijl ook wethouder H. Sabel van zijn belangstelling liet blijken. De Scbiedamse postduivenvereni ging „De Blauwe Doffer'' heeft een wedvlucht georganiseerd over een afstand van 310 km vanuit LÖhne. De eerste duif kwam om 10.48.31 binnen, de laatste om 11.11.11 uur. De resultaten waren als' volgt: 1. Mo'ora, 2, 9 en 10 F. v. Wijk, 3 en 5 getar. LemS, 7 cn 8 A. Broeders, H H- J. v. d. Stein, 12 en 13 J. v, Opijen. 14 Sebréchts, 15 P. Ilmer, 16. G. Breur. en: diploma Kerkhol. Artsendienst op Hemel vaartsdag In spoedgevallen zijn op Hemel vaartsdag de volgende artsen te raadplegen: L- H. Geerdes, Veeh- lantstraat 2, tel. 68357: L. B. E. van Hoogenhuyze, Nassaulaan 59t tel. 68067 en W. A. de Ridder, Stadhouderslaan 46, tel. 67590. Gisteren is, tijdens een bijeen komst in Hotel Bijersbergen, opge richt de Schiedamse Vereniging van Hotelhouders, Restaurateurs en Ca féhouders. Een vereniging die zich tot doel stelt om. buiten alle reeds bestaande organisaties om de speci fiek Schiedamse belangen te behar tigen van de leden, dit zijn allen die iets met „horeca" te maken hebben. Reeds in 1952 bestonden, er plan nen voor zo'n bij uitstek Schiedam se vereniging, maar door verschil lende omstandigheden is het er niet van gekomen. Tijdens een gezamen lijke excursie naar een bierbrouwerij is het idee weer levendiger gewor den en drie caféhouders, t.w. de he ren F. Vérhoeckxi R. Leermakers en Z. Schïkhof hebben toen het initia tief genomen tot de gister gehouden oprichtingsbijeenkomst. De belang stelling was groot, maar zoals- ae heer Verhoeckx het opmerkte, wel groter kunnen zijn, gezien dé op'het spel staande belangen. Veertig leden hebben zich reeds opgegeven. Een voorlopig bestuur, bestaande uit de heren F. Verhoeckx, Z. Schïkhof, W. van Zon. A. J. Pappers en T, Mey- rakker. dat op een volgende bijeen komst zich nader zal formeren. De réden voor het' organiseren van do Schiedamse restaurateurs, hotel- en caféhouders is, dat-er wél grotere vakorganisaties bestaan, maar geen die de uitgesproken plaatselijke be langen kan behartigen. Hierbij kan gedacht worden aan. de instelling van een vakantieregeling (die tot nog toé ontbreekt), terwijl men ook een stem in het kapittel wil hebben, wanneer het gaat om de vaststelling van sluitingstijden. Voorts zal een nauwer contact mogelijk zijn met gemeentebestuur en politie. In Schiedam is het aantal gevallen Terwijl de begrafenisstoet het graf naderde, klonken de tonen van de Marche Funebre van Chopin indruk wekkend over de Algemene Be graafplaats. waar dinsdagmiddag de teraardebestelling plaats vond van de heer C. J. M. Feltzer. En bij het wegzinken van de kist, waar boven hefc korp5vaanriel neerdaalde, klonk even later het Aase's Tod van Grieg. Het harmonie-orkest „Oefening Baart Kunst", dat zich aan de groeve had opgesteld, bracht op deze wyze' een laatste saluut aan de oud-diri gent van het orkest, die dertig jaar lang met bekwame hand de dirigeer stok over O.BK. had gezwaaid. De nieuwe dirigent' van het orkest, de heer D. Koster, voerde de mannen aan, waarvan enkele oudere imn ontroering ternauwernood konden onderdrukken. Vertegenwoordigers van Schiedamse muziekverenigin gen, van het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest en van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- gare Gezelschappen waren bij de be grafenis aanwezig om de overledene de laatste eer te bewijzen. Namens de familie van de over ledene bedankte de zoon, de heer H. M. Feltzer, voor de betoonde belang stelling, waarbij hij een speciaal dankwoord richtte tot de leden van Oefening Baart Kunst, die een laat ste groet hadden gebracht in de taal der muziek, die de overledene altijd zo had aangesproken. Ik liep in de ziektewet en toen heeft het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor te Rotterdam mij op 3 mei een kaart gestuurd dat ik de volgende dag, 4 mei, me moest ver voegen bij de controlerende genees heer. Deze kaart was echter fout ge-, adresseerd, dezelfde straat waar ik woon, maar een verkeerd nummer. Nu was de dame die de kaart in de bus kreeg zo vriendelijk mij deze kaart aan te reiken. Maar als zij dit nu niet had gedaan, of, wat heel be grijpelijk is, de kaart met het an dere waardeloze reclamemateriaal had weggegooid, waar was'ik dan gebleven? Ik zou in grote moeilijk heden zijn geraakt. Ik meen nu dat dergelijke slordig heden van'de betrokken instanties toch niet voor mogen komen. Men sen, die het juist zo hard nodig heb ben, kunnen er de dupe van worden. C. H. VAN WIJK van misbruik van sterke drank ge stegen en ook de gevallen van wan ordelijkheid'tengevolge van dit mis bruik. De caféhouders zijn. nu te recht van mening dat zij deze ver velende kwestie beter zelf kunnen regelen (bijvoorbeeld door het wei geren van de verkoop aan mensen die reeds onder dé invloed verke ren.) voordat er van. hogerhand een regeling wordt opgelegd of .vergun ningen ingetrokken. Öp zaterdag 9 juni zal de _A- Kring van. de Dienst Bescherming Bevolking een demonstratie houden in de. Korenbeurs. Dit werd dins dagavond meegedeeld in de kantine van dokkantoor-oost van Wilton- Fijénoord. waar- wijk;5 van.de A- Kring van de B.B.'een goed bezoch te contactavond hield. Bij afwezigheid door familie-om standigheden van het wijkhoofd G. Schutte opende dhr. W. J. Haten- boer als .plaatsvervangend wijk hoofd. Vervolgens waren de aanwe zige nood wachters en hun echtgeno ten er getuige van, hoe aan 21 men sen diploma's werden uitgereikt, die het examen hadden afgelegd in het begin van dit jaar, of eind vorig jaar. Uitstekend vermaakten de aanwe zigen zich met 'n komische rolprent, waarin Abbot en Costello de toon aangaven. De film „Fïrefightïng for householders" toonde wat men had te doen als de huiskamer onver hoopt eens in da „lik" komt te staan. Het mastklimmen, dat daarna volgde, was zoveel als doenlijk in. de B.B.-sfeer gehouden, zodat de deelnemers volop öe .gelegenheid kregen om hun kennis op dit ge bied te spuien. Na de pauze beant woordde 't plaatsvervangend hoofd van de A-Kring, de heer H. Sjoers, allerlei vragen op het gebied van de B.B. Daarna Bet de oude film ster Deanne Durbin baar stemge luid horen in een korte film en tot slót werd een film gedraaid, die was opgenomen tijdens de grote pakhuisbrand in Zaandam in okto ber 1954. Tenslotte kregen degenen, dieniet hadden, deelgenomen, aan. het mast klimmer: nog een kans bij de tom bola om met gevulde handen naar huis te gaan. Leden met hun huisgenoten van de afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van Ex. PoL Gevangenen-Voormalig Verzet Nederland hebben dinsdag avond als oude verzetsvrienden het jaarlijkse bevrijdingsfeest gevierd in het zaaltje van Tivoli. De voor zitter, de heer J. Donkers, die be treurde, dat de nationale feestdag op 5 mei niet bestaat, verzekerde de aan wezigen, dat de vereniging er op aan zou dringen om in de toekomst van 5 mei toch een nationale feestdag te maken. Hij vond het zeer betreu renswaardig, dat in deze tijd van hoogconjunctuur gezegd wordt, dat het geven, van een. vrije dag niet verantwoord is. Hij dankte de Schie damse overheid, die wel vrij had ge geven en sprak zijn'waardering uit over de feesten; die de Ver. Nationa le Feest- en Gedenkdagen, voor de jeugd organiseerde. Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitter tot de aanwezi ge hoofdbestuurders: het echtpaar Kaats en mej, Beuseholm: Het was het cabaretgezelschap van de Schiedamse Cartonagefabriek, dat het publiek aangenaam bezig hield met zang. muziek en toneel. Sket ches als ,,De ontplofbare bruidegom" en. „Consigne snurken" hadden het beoogde lacheffect, terwijl het truc- spelen met gramofoonplaat ook de nodige hilariteit verwekte. De acht jarige George van Kranen werd de lieveling van. het publiek zoals hij daar stond, zijn cowboyliedjes zin gend bij banjo en gitaar. Op deze sfeervolle feestavond sprak ds. W. A. Krijger een kort her- denkingswoord. Voor de herdenking op het eregraf in Bloemendaal verdekken op don derdag 10 mei bussen om 7.45 uur van het Rubensplein en om 8 uur van Broersvest 46. 's Morgens wordt een tocht gemaakt door 't Gooi over Hilversum via' Schiphol naar Haar lem. Het elfde congres van "de Expogé wordt van 20. t/m 23 juni gehouden in Dordrecht. DELFT. De N,V, Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, die zegt door de aard van haar prbdHkten geen aandeel te hebben gehad in de hoog conjunctuur, stelt een dividend voor van negen procent, waarvan drie procent In contanten uitgekeerd zou moeten worden. De resterende zes procent zou aan de reserves moe ten worden toegevoegd. Dat de uit komsten over 1955 ondanks het stij gen van kosten van lonen en sala rissen en een steeds groter wordende concurrentie niet zijn achtergeble ven by die van het jaar daarvoor stemt tot voldoening, zo zegt de di rectie in haar jaarverslag. Een ho- gfere bezetting van verschillende fa-, brieksafdelingen, waarvan dc pro- dukten op een toenemend aantal markten plaatsing vonden en lagere kostprijzen ten gevolge van techni sche verbeteringen waren de voor naamste oorzaken voor de niet on gunstige resultaten. ;Voor het lopende jaar - houdt de directie rekening roet aanzienlijk stijgende loonkosten. Het is, volgens de directie, bij de gespannen ar beidsmarkt, zoals die zich vooral in het westen voordoet, noodzakelijk de maximaal toegestane loonsverhoging van zes procent toé. te passen, zodat het -begrip „loondifferentiatle" geen enkele praktische betekenis heeft, De prijzen van penicilline óp ;de exportmarkten, waar alle producen ten hun surplusproduktie trachten te plaatsen, ondergingen een scherpe daling. Dank zij een in kwantum sterk verhoogde export, bleven de financiële resultaten, echter niet bij 1954 ten achter. De binnenlandse penicilline-omzet nam kwantitatiefmet slechts enkele procenten toe, hetgeen betekent, dat het gebruik van dit -geneesmiddel hier te lande nog steeds, laag is ge- (Aücerténtia IM.) Zoals wh reeds eerder meldden zal. de voetbalvereniging Vegla evenals vorige jaren wederom een zomer avond-competitie organiseren voor diverse bedrijven. Door de Volle me dewerking yan. b. en va,'de gemeen telijke sportcommissie eh het be stuur van DWS is men Cr in geslaagd ook weer voor deze zomer gelden ter beschikking te krijgen. Alle wed strijden worden gespeeld op 't hand balterrein van BWS aanje Oude- Dit jaaf wordt' He'eJ^wïïëfo door 8 verenigingen, waarvan drie bak kerijen: De Geer, DES en "Vlug, De andere deelnemers zijn SCF, De Ko meet, Fontijne, WSO en Vegla. De twee eerste wedstrijden zullen worden gespeeld op maandag 14 jneï a.s., '3 avonds om 7 uur. Het programma voor de eerste week luidt als volgt: Maandag 14 mei: SCF—De Geer, De Komeet—DES; dinsdag 15 mei: WSOVlug; FontyneVegla; don derdag 17 mei: De Geer—Vlug; vrij dag 18 mei: De Komeet—Fontijne; SCF—WSO. Van de zijde der KNVB, afd. Rot terdam, is weer alle mogelijke mede werking toegezegd en zal zorg wor den gedragen voor een goede leiding in de vorm van het toewijzen van Bondsscheidsrechters. Op Hemelvaartsdag Ned. Herv. gemeente. Grote kerk: 10 uur ds. J G. JaDsen. Nieuwe kerk: 10 uur ds, J. D, Smlds. Kethel: 10 uur -ds. F. J, de Bruijn. Oeref. kerk. Jullannkerk: 10 uur ds. G. Brinkman. Ned. Henr. getef, Evanjc. Gebouw Irene: 10 uur eerw, heer D. G. vaa Hoeven (Benthuizen) GEBOREN: Hendricus L. 2. v. A. Leliveld en. L. M. Vlasveld. Geb- bina d. v. H. Haandrikman en E. Roede. Margaretha A. d. v. A. G- Schippers en H. J. Denkers. Mar garetha d. v. P. Born en M. van Wasbeek. OVERLEDEN: F. J. Zondag 64 j. G. van Leuwen, 90 3. wed. v. P. H. F. Theuret. bleven in; vergelijking met naburige landen. - ■Wat de buitenlandse dochteron dernemingen betreft, ook op de Duitse gistmarktzette de concur rentie tussen de overtalrijke produ centen zich nog onverminderd voort. Niettemin kon Rheïnisehe Press- hefe- und Spritwerke G.m.bH. in 1955 wederom een bevredigend di vidend, op, het aandelenkapitaal de clareren. Het Portugese bedrijf gaf andermaal reden, tot tevredenheid. Vooruitlopend op de wettelijke ouderdomsvoorziening, waardoor de pensioenfondsen voor de toekomst minder zwaar belast zullen worden zijn met ingang-.van ,1 januari 1956 de pensioenen, in overeenstemming gebracht met het in. 1955 geldende loonpeil. Dit betekende dooreenge- nomen een verhoging van ca. 25%. lioornvliestransplantaUe .«.otterdam staat aan dc spits voor wat betreft het aantal in'1955 ver richte hoornvllestransplantaties. Het waren er in onze stad zestig. Dit blykt uit een overzicht van d* werkzaamheden der hoomvHeseen- tra van het Nedcrlandsche Róode Kruis. Het cyfcr voor het gehele land bedroeg 196. Sinds de oprichting der centra in 1950 werden in ons land 986 hoorn- viiestransplantaties verricht. De ge tallen voor 1955 luidden voor Am sterdam 33, voor Arnhem- 15. voor Leiden 43 en voor Utrecht 45. Bij eeti transplantatie wordt een stukje helder hoornvlies van een overledene overgebracht op betoog van iemand met een troebel hoorn vlies, waardoor het gezichtsvermo gen terugkeert. Aan de ballonvaarders die op 5 mei te Rotterdam zyn opgestegen, heeft burgemeester mr. G. E. van Walsum een brief meegegeven voor zijn ambtgenoot van de „onbeken de gemeente", waar de ballon zou dalen. Deze onbekende gemeente is Roo sendaal en Nispen geworden. Ds burgemeester aldaar, de heer A. M. F. Freyters, heeft de brief beant woord, slechts betreurend, dat by voor de expeditie van zijn schrij ven geen. ballon ter beschikking had. De heer:; A. Freïjters zendt burgemeester "Van Walsuro. de beste groeten van hem en de ingezetenen van Roosendaal en Nis pen. Dameskoor ,Het Noorden' gaf uitvoering Het dameskoor Hét Noorden" gaf maandagavond met de, beide zangklassen in - het doofstommenin- stituut zijn jaarlijkse uitvoering. Onder leiding van de dirigent® Jeanne Verboom zongen eerst d« kleintjes alleraardigste liedjes, waar bij de debutantjes veel succes, had den. Het dameskoor zong enige werken, o.a, „Frahling", dat zeer •fraai ten gehore werd gebracht. Na de pauze werd de kinder operette „Prinses Rozelyn" opge voerd. In. de le Middellandstraat bij de Claes de Vrieselaan. is gisteravond de.;67-jarige A. Hammérschmidt uit de Rubroekstraat aangereden door een personenauto. De man werd te gen de straat gesmakt en moest met een wond aan het achterhoofd in bewusteloze toestand naar het Cool- singelziekenbuis worden vervoerd. Het slachtoffer, dat op een vlucht heuvel stond, is vermoedelijk achter- uitgestapt of achterovergevallcn juist op hefc moment dat de auto na derde. Engels schip na botsing gezonken Het van Rotterdam komende En gelse schip Walstream is vanmor-, gen voor de monding van'de Theemf tijdens mist met het Engelse schip Fred T. Everard in. aanvaring ge- komen, waardoor laatstgenoemd schip enige tijd later is gezonken. Eén der opvarenden, wordt vermist. DAN NAAR D. DE BRUIN Oranjestraat 9 SCHIEDAM TEL. 66431 Voor pasfoto's naar K.van* Vuuren, Hoogstraat 106, teL 66720. In spoedgeval desge wenst in 1 uur idaar. Te koop aangeb. Meubelstoffen 10.59. Licht beige. Verder wollen coupon- stoffen van f 27.p. ro. voor 24.p. ro. Bij Plate t.o. Stadhuis. Slaapmenbel in blank, old- finish-gothisch. Gaat.n'sar Plate to. Stadhuis Schiedam Te baai gevraagd gevraagd, met rijbewijs. PLATE MEUBELFABRIEK Gr. Markt -1921, Schiedam Jonge dame z. per 1 juli ges!, kamer met kookgel., liefst omg. station. Br. ónder-nt. S 405 bur. v. d. blad, j Diverse» Fotografie Inlasten van platen er» foto en aquarellen, schilderijen. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie, G. van Li le nen. Dam 4143, tel. 6WIW», showroom; Vlaardtngër- atraat 6,: Ontwikkelen van rol films, des morgens gebracht, des avonds klaar. K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1