PORGY Frankrijk zendt 50.000 man extra naar Algerije Kwade posten Minister Algera in confict met Senaat over Twentse bussen Verenigd Europa met „veranderd" Rusland Extra-belasting'5 van vrijgezellen behoeft dringend hei- inning Motie-BROEKSZ kon nog niet in stemming komen Anders mjd°BosE £71 Felle brand in een bejaarden centrum CHURCHILL PLEIT IN AKEN: Oude staatsman krijgt Karei de Grote-prijs SCHERP SLOT VAN WELWILLEND DEBAT Spaanse ambtenaren krijgen hoger loon Blijf meester ON GEHUWDEN ROEREN GROTE TROM Mr. v. Leeuwen: Een oneervolle positie Vrijdag 11 mei 1156 (Van onze correspondent) PARIJS Maandag zullen 501)00 Franse jongelieden, die htm militaire dienst vorig jaar beëindigd hebben, opnieuw worden opgeroepen om naar Algerije te worden gezonden. Dat is het belangrijkste besluit dat de Franse ministerraad op verzoek van de minister voor Algerije, Robert Lacoste, ge nomen beeft. Dit stuitte in de ministerraad op des te minder weerstand, om- de laatste dagen wederom onrustbarende berichten over overvallen van de Algerynse rebellen, vooral in de gebieden van- Constant!na en Oran, op ongeveer honderd bezittingen van kolonisten binnenkwamen. Ondanks de dagelyks krachtiger wordende aktiviteit van de rebellen gelooft Lacoste nog steeds deze zomer met de rebellen in Algerye af te kunnen rekenen, wanneer hem meer troepen ter beschikking gesteld worden. Parallel hiermee besloot de mi nisterraad de agrarische hervor ming in Algerije te bespoedigen. Lacoste heeft verder het voorne men, Fransen, die zich tegen de sociale maatregelen in Algerije ver zetten, de regering bestrijden en el ke hervorming afwijzen, uit Alge rije te verbannen wanneer zij op heftige wijze tegen de regering de monstreren. Eergisteren werden al twee Poujadisten uit Algerije per vliegtuig naar Frankrijk overge bracht. Een even gewichtig besluit nam de ministerraad met betrekking tot de Marokkaanse enTunesische kwes tie, Nu zowel de Marokkaanse als Tunesische regering eisen stellen, die praktisch neerkomen op de vol ledige onafhankelijkheid, ook wat het leger en de diplomatie betreft, wij de regering-Mollet niet meer alleen de verantwoordelijkheid voor de onderhandelingen met Marokko en Tunesië op zich nemen en heeft ze besloten op 20 mei het parle ment tegenover deze kwestie stel ling te laten nemen, d.w.z. na de terugkeer van Pineau en Mollet uit Moskou. Wat de besprekingen betreft, die Guy Mollet gisteren met de Tune- sïscbe ministerpresident, Habib Bourguiba, heeft gevoerd, hierover verluidt, dat Mollet zijn Tunesische gesprekspartner zeer duidelijk te verstaan gegeven heeft, dat de Tu- nesiërs niet het recht hebben voor Algerije onafhankelijkheid te ver langen en de Algerijnse rebellen te steunen. Bourguiba zelf is er in tussen van overtuigd, dat het in Algerije zonder een vergelijk met Vervtiljg van p»ö- I VAN 'Noord-A frika naar Cyprus is niet meer dan enige bon derden kilometers blauwe Middellandse Zee. Er is in Engeland niet veel waardering voor wal Frankrijk doet in Noord-A frika, maar er is ïr. het hele Westen, weinig waardering voor het Britse optreden op Cypïus, Ook Cyprus is een kwade post, waarvan de afschrijving veel pijn veroorzaakt. Üe Britten vinden hun optreden zeer rechtmatig en bun beheer van het eiland zper nuttlS voor het Westen: maar buiten hun land wint meer en meer de mening veld dat ze historisch ongelijk heb ben en binnen afzienbare tijd ge dwongen zullen zijn, dit in te zien ook. Het is geen vrolijke idee voor Groot-Brittannië. zich te moeten te rugtrekken uit bun laatste sterkte in het nabije Oosten; een schok te tneer ais het is ioor hun trots en een ramp te meer als het volgens hen is voor ie wereld, die zij zo gaarne bescher men. De kwestie-Cvprus heeft bo ven Noord-Afrika voor. dat ze zich in N.A.V.Ö.-verband zou kunnen laten regelen. Nu nog tenminste. Bij vol trekking van de tegen enige terroris ten (de Grieken zeggen; verzetslie den) uitgesproken doodvonnissen kon bet er echter wel eens niet gemakke lijker op worden. Deze vonnissen, hoezeer van Brits standpunt recht vaardig, zullen bij voltrekking wer ken als een uitdaging. Er is niets mee te winnen en zeer veel mee te verliezen: aan vertrouwen in Enge land. aan goede naam en aan moge lijkheid tot Europese samenwerking. de rebellen niet tot rust en orde in Tunesië en Marokko kan konaen. Wat het eigenlijke twistpunt met Frankrijk betreft: nl. of Tunesië voor goedkeuring van het Frans- Tunesische akkoord door het Fran se parlement het recht heeft di plomatieke vertegenwoordigers naar het buitenland te zenden en bui tenlandse diplomatieke vertegen woordigers in Tunisië te ontvan gen is Bourguiba tot concessies be reid. Hij weet zeer wel. dat het hier slechts om een spel met woor den en de vrees van de Franse re gering voor binnenlandse moeilijk heden in Frankrijk zelf gaat. Want Mollet heeft voor de officiële pro clamatie der onafhankelijkheid van Tunesië en Marokko de steun no dig van de conservatieve elemen ten in het Franse parlement. Ter wijl Bourguiba met Mollet onder handelde, kwam uit Londen het bericht binnen, dat do Britse re gering zich gereed maakt gezan ten naar Tunesië en Marokko te zenden en gezanten van deze bei de landen in Londen te ontvangen. Algerije blijft echter het centrale thema van de Franse politiek. (Advertentie IM*) ©VcR ia&N£ G6V0EQEH3 DÊ5 t-eVEA»3 Op Moederdag een doosje Spencer NEB, MIJN Wist V dat het eieren van Moederdag al een heel oude traditie is? Het toas Mis» Mary To wies Sasseen nit Kentucky in de Verenig' de Staten, die in 1890 op het idee kwam om alle moeders op de wereld te eren door kun een speciale dag te wijden. Toch duurde het nog tientallen jaren, voor deae gedachte wor tel schoot cn, merkwaardig genoeg, wist toen een andere dameMiss Anna Jarois uit Phila delphiade verjaardag van hóór moeder als de Moederdag door te drijven. Wat of dit allemaal nu met Spencer te maken heeft Alken maar dit.'ah moeder de vrouw er van houdt af en toe eens op te stekengeef haar dan op Moederdag een doosje met twintig van de lekkerste sigaretten, die er bestaan: een doosje gouden Spencer! Top Etui ftVAurr LpVTB OLt.t'3 Spencer: een genot dat een traditie werd HEYWARD F A j EN diepe 2ucht klonk door het raam Porgy in de oren en maakte dat hij een be dachtzaam en boosaardig glimlachje niet kon onderdruk ken, Toen vervolgde de neger- advocaat met een huilstem; ,,'t 'eef mij in leve ge-ouwe, baas. En wat meer is, 't Teld de nikker op 't rechte pad. Deze meneer zegt dat ze 'oe dan ook, motte blijve same- leve tot d'r dood toe. Da's de wet, zegt ie. Maar nikkers ben zo nie. Ik 'leid ze be'oorlijk an eer en deugd, en diezelfde meneer ver telt 'un dat mijn papier niet meer is dan een vrijbrief voor overspeL Dus nou gane ze zo maar van me kaar en. ik krijg m'n dollar niet. En nou wil ie bewere dat ie me zal late arrestere, da's erger!" Er was een ogenblik stilte, toen hoorde Porgy de stem van Arch- dale een nummer vragen; en toen: „Hallo! Spreek ik met het kantoor van de advocaat? Mr. Denms alstublieft." „O met Archdale, Dennis. Ja, weer een neger. Deze keer is het Frasier, je weet wel, van die eeht- scheidingskwestie. Ja, hij is hier bij me op mijn kantoor. Nu, luister eens even; je hebt voor deze zit- tmgstijd een overbelaste rol van aanhangige zaken. Het heeft niet veel zin om het geld van de Staat en jouw eigen kostbare tijd aan deze zaak te verspillen." Het bleef een poos stil; toen zei Archdale haastig: „O. neen; ik pro beer helemaal mets; maar hy is volmaakt onschuldig aan enige welbewuste overtreding. Ja, na tuurlijk; het zou inderdaad ernstig zijn indien hij verantwoordelijk was; maar je weet het, geen ster veling neemt de ouwe Frasier au serieux Een verklaring van de Grand Jury dat de aanklacht onge grond is zou een ontzaglijke bespa ring van tijd en moeite zijn" „Ja; ik zal ervoor zorgen dat ze geen rechtsingang verlenen." Porgy luisterde met gespitste oren: en een ogenblik later hoorde hij Archdale zeggen: „Dank je", en hoe hij jsyn stoel omdraaide naar zijn cliënt toe. Toen hoorde hij hoe hij de neger toesprak. „We sullen je voor dit keer niet in de gevangenis zetten, Sïmson. Maar je zult moeten ophouden met die echtscheidingspraktijken onder je mensen. Ik heb mijn woord ge geven. Als je het nog eens doet, kip ik heb je! dan draaien we alle bei de gevangenis m. Begrijp je dat?" Met eer) zucht van verlichting, gevolgd door een „God zegen je baas!" werd deze mededeling ont vangen en even later stond Frasier te knipperen tegen het felle zon licht op straat. Porgy keek op en, terwijl hij de manier van doen die Frasier er bij de uitoefening van zijn beroep op na hield precies nabootste, zei hij op een ietwat gemelijk toontje: „Loop door, asteblief; loop door, 'k 'eb her 'n 'ecl verfijnde bok, die de stank van koolvogels nie ken verdrage," 'n Onderdrukt lachen klonk uit het kantoor van Archdale. Onmiddellijk flitste in Porgy's ogen, behoedzaam omfloerst doch fel smeulend, het licht op van de overwinning. Hij tastte achter zich en trok de bok aan zijn oor. De arme verschoppeling begreep dat teken verkeerd en ging met een ruk vooruit „Nee, nee, makker," fluisterde Porgy. „'oor je de baas dannie lache? As 'n nikker de brocrate laat laehe weet ie datie 't gewonne 'eb. Ons verder leve slijte we 'ier. Let m'r op." De verandering in Porgy, die Peter het eerst had opgemerkt, was nu duidelijk merkbaar voor allen die hem kenden. De verde digingsgordel van terughoudend heid welke hij om zijn leven had opgebouwd, was omvergehaald. De lange uren dat hij in gespannen concentratie placht neer te zitten, met een uitdrukking van zelfinkeer op zijn gezicht, bestonden niet meer. Zelfs de meest sceptische gestemde vrouwen moesten gelei delijk toegeven dat Bess een goede vrouw voor hem was. Niet dat 2ij nu gewoon omgingen met de andere bewoners van het pleintje. Integendeel, bet was eigen aardig zoals zij volkomen genoeg aan elkander schenen te hebben te midden van de gezellige bedoening om hen heen waar de anderen als een grote familie leefden. Porgy's verdiensten waren voldoende voor nun bescheiden behoeften en Bess behoorde altijd tot de vrouwen die het eerst op waren en m de weer en onder haar allen was er geen die zo gewiekst kon afdingen bij de vissers en venters die hun waren verkoch ten op de kade. Evenals bij Porgy had er zich aan Bess een nauw waarneembare ver andering voltrokken die echter met de dag duidelijker werd. Haai schra le gestalte had wat ronder vormen gekregen en daardoor aan jeugdige bekoorlijkheid teruggewonnen en (Van onze correspondent) APELDOORN Woensdagnacht om*» reeks één uur is een brand uit gebroken in het bejaardencentrum Avondzon in Apeldoorn-znid. Het vuur woedde in het verzorgingshuis in een gedeelte dat op het ogenblik in verband met een verbouwing niet in gebruik is. Spoedig verplaatste het vuur zich van de zolder, waar de brand ont stond. naar de eerste etage. Daar werden enkele kamers in de as gelegd De brandweer welke snel ter plaatse was, wist te voorkomen dat het vuur naar andere gedeelten van het fraaie bejaardencentrum, dat na de oorlog werd gebouwd, over sloeg. Een aantaJ bejaarden, wier kamers dichtbij het brandende gedeelte la gen. werden naar elders overge bracht. De oorzaak van de brand is niet bekend AKEN, Een diep bewogen Chur chill heeft donderdag in de duizend jaar oude kroningshal van Aken de Karei de Grote-prijs voor Europese eenheid in ontvangst genomen. De oude staatsman had tranen Ln de ogen toen burgemeester Heusch hem een keten met het zegel van de stad om de schouders legde. In zijn toespraak ontwikkelde Churchill daarna het idee van een „werkelijk verenigd Europa" met in begrip van een nieuw, tot overeen- stemming bereid Rusland. „De enige eenheid die uit geweld voortkomt,' zei hij, rfis de eenheid van as en dood." Hy merkte op, dat de Sowjet-Ume sedert het einde van de tweede we reldoorlog voortdurend een politiek (Advertentie l.M.) (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG. Het is een beetje vreemd gelopen met de behandeling van de begroting ran Verkeer en Waterstaai in de Eerste Kamer, Zeker, zy rverd zonder boofdelyke stemming aanvaard. Maar terwijl er aan vankelijk grote welwillendheid teerste tegenover minister Algera. waar voor deze sober doch uit de grond van ztfn hart dank zegde, eindigde het debat in een zekere korzeligheiden een ontwerp-motïe. Daarover zal nas volgende week worden gestemd Wellicht haalt zij het dan niet. Maar haar indiening door de socialist Broeksz markeerde het verschil in stem ming by de senatoren. Toch was de redevoering van minister Algera degelijk geweest als steeds en in bepaalde opzichten bracht ze zelfs méér dan verwacht was. Zij gaf tenminste toe, dat de aanstelling van een staatssecretaris op zijn departement een punt was, waarover bij de a.s, kabinetsformatie kon worden gesproken. Ook voor de verbetering van de Scbeveningse buiten-haven opende zij een duidelijk perspectief. Boven dien voedde zü de hoop, dat met de indijking van de Lauwerszee, hegin 1957 een aanvang zal worden gemaakt al kon de minister dan nu nog geen definitief plan overleggen. Natuurlijk kwam de ministeriële speech niet aan alle verlangens van de Kamerleden tegemoet. Zo ver klaarde mr. Algera het vrijwel on- had gevoerd, die een brede kloof tus sen Rusland en het Westen liet be staan. m „Er is nu echter een nieuw Rusland gekomen," zei sir Winston, „en waar om zou dit nieuwe Rusland zich met bij een verenigd Europa kunnen aan sluiten om aldus agressie tegen te gaan en de wereldvrede te verzeke ren?". Met dit „nieuwe Rusland" duidde hy op de koerswijziging van het Kremlin, dat Stalin thans vele fouten verwijt. Sir Winston sprak over een .groot bondgenootschap", dat de Europese mogendheden, Amerika, Canada en het Britse Gemenebest zou vereni gen en dat zeker ook. de Sowjet-Ume en de Oosteuropese landen niet zou uitsluiten Hij meende, dat indien de communistische landen bij dit bond genootschap aangesloten zouden zijn, bet veel gemakkelijker zou zijn het vraagstuk van Duitslands hereniging op te lossen. Churchills opmerkingen over ait grote bondgenootschap hadden veel gemeen met vroegere voorstellen van bondskanselier Adenauer in die nch- Terwijl Churchill sprak hielden Westduitsers en politieke vluchtelin gen een kilometer verderop een rus tige protestdemonstratie tegen de toe. kenning van de Karelsprijs aan de voormalige Britse premier. De beto gers menen, dat Churchill de prijs niet heeft verdiend, omdat hi) heeft deelgenomen aan de conferenties van Jalta en Potsdam, die Duitsland vol gens hen een groot deel van zljh grondgebied hadden gekost en waar door vijftien miljoen Duitsers-achter het IJzeren Gordijn verdwenen. Ook de socialistische oppositie in het par lement in Bonn heeft geprotesteerd tegen toekenning van de prijs aan Churchill. Prinses Elizabeth van Luxem burg (33) en prins Franz Fer dinand oon Hohenberg (28) verlaten na hun huwelijk arm in arm de iVotre Dame-kathe draal in Luxemburg. De prin ses is de oudste dochter tan de regerende Hertogin van Luxemburg en haar echtge noot, prins Felix. De prins ts de kleinzoon van aartshertog Frans Ferdinand, die in 1914 werd vermoord. Dit was de direcle aanleiding tot de Eer ste Wereldoorlog. KAMER dat zyn hart heeft. Als Tweede Kamerlid bad hij al voor rechtsher stel op dit punt gepleit en hij had daarvoor de rechtse meerderheid gewonnen. Nu viel opeens ieder de socialistische kritiek bij! De woordvoerder der P.v.dA., Broeksz, zag zijn kans schoon en kwam met een motie waarin de re gering werd uitgenodigd om als in 1957 de huidige vergunning van de O NOG afloopt, deze aan de TEM terug te geven. De heer Nijkamp schrok er nog een beetje voor terug. Voorlopig had hij er eigenlijk geen behoefte aan. Deze mededeling gaf minister Algera nieuwe moed. Met formele argumenten poogde hij de motie de grond in te boren. Maar inmiddels hadden zoveel se natoren de vergadering verlaten, dat president Jonkman geen kans zag over de motie-Broeksz te laten stemmen. haar gezicht begon zijn opgejaagde uitdrukking te verliezen. De trots die baar nouding had gekenmerkt en die grensde aan minachting, hetgeen zozeer de woede der deugdzamen had gewekt in de tijd dat het haar niet zo best ging, had zich verdiept en, nu zij ér beter aan toe was. dwong zij hiermee haar vrouwelijke belagers een spijtig respect af. Op zekere morgen toen zij haar in kopen deed op de kade werd zij op al te gemeenzame toon aangeroepen door een der rivierlui die haar in het verleden had gekend. Hij stapte op dat moment juist van de bovenste sport van een. scheepsladder op de kade. „V'navond?" zei hij lonkend. Ze hield een ris wijting in haar linkerhand en was nog bezig de laat ste stuiver af te pingelen van een koopje bij de visventer. Zij draaide zich half om en deelde een klinken de mep uit met haar rechterhand. De man wankelde achteruit, bleef nog een seconde hangen en ver dween. Een geweldige plons klonk van beneden uit het ondiepe water. „Twintig dollarcent voor deze vis, en geen cent meer," vervolgde Bess onverstoorbaar haar gesprek met de vïsventer. Hij aanvaardde het bod. Bess gal hem achttien cent en een vinnige blik. Hij telde het geld na, wierp een blik op de hand die nu onschuldig langs haar schort afhing, en begon toen te lachen. „Net as je wilt, zuster. Ik maak met JOU geen ruzie vanmorge." Bess schonk hem een van haar in gehouden, raadselachtige glimlach jes die mannen tot haar vrienden en vrouwen tot haar vijanden maakten en sloeg weer de richting van Cat fish Row in alsof er niets de eento nige sleur der ochtendbezigbeden had verbroken. Het was zaterdagavond en het pleintje had aanzien en stemming van alledag van zich afgeworpen. In het hoekje bij de wasbank van Se rena had een kleine kring van alle maal goede bekenden onder elkaar zich verzameld om een walmende petroleumlamp. Verscheidene vrou wen zaten op de bank met slaperige negerhummeltjes op haar schoot Dicht bij de lamp zat een man gebo gen over een gitaar met iets van weemoedig verlangen in zijn gezicht en betokkelde opeenvolgende sna ren met snelle, nagonzende loopjes. Toen klonk het neuriën van een donkere bariton die onmiddellijk daarna een lied inzette: „Is 't niet 'ard e' nikker te motie weze; Is 't niet 'ard e' nikker te motte weze; Is *t niet 'ard e' nikker te motte weze; 'mdat je je recht niet kan verkryge, as je't'eb. „'k lag te slape op 'n stapel lorre, En zo gelukkig as 'n mens kan zij* Toen 'n blanke m' uit m'n slaap komp porre. En zeg; „Jij moet nou werk want jij ben vrij!" Toen stemden zij allen in met het refrein: „Is 't met 'ard e' nikker te motte weze," en het duister gonsde van zachte, innige melodietjes. In een andere hoek waren de dobbelaars neergestreken, Porgy's plezier in het spel had niet geleden onder zijn toenemende belang stelling in andere dingen en hij koosde als van ouds de kleine witte dobbelstenen en fluisterde ze toe op zijn oude vertrouwelijke man ter. „Kleine, witte 'ummeltiens," teemde hy: „Kom zing *r 's voor de nikker." Hij gooide en won. Het kleine hoopje geldstukken bijeenrapend reikte hij dat achter om aan Bess, die op baar hurken in het halfdonker zat. Zwijgend nam zij het geld aan, telde het, liet het in de zak van haar schort glij den en bepaalde dan haar volle aandacht weer bij het spel, glim lachte haar raadselachtige glim lachje als Porgy aan de winnende hand was, maar zei nauwelijks een enkel woord (Advertentie LM.) mogelijk op de treinlijn Amsterdam Rotterdam een kwartierdienst in te voeren. Dan zouden de spoorbomen van de tussenliggende overgangen n.l. nog vaker gesloten moeten wor den, dan nu reeds het geval is. Tevens stelde hu de socialist Broeksz ietwat te leur door mee te delen, dat ondanks diens protest voort gegaan zou worden met een onderzoen naar de mogelijk heid 't particulier kapitaal van de KLM uit te breiden, wellicht door inperking van het overheidsaandeel. Ook aan de verlangens der KVP kwam minister Algera niet m alle opzichten tegemoet Op haar vurig ste wens reageerde hij zelfs afwij zend. De KVP had gewild, dat ae regering de Belgen een termijn zou stellen, binnen welke zij hun stand punt t.a.v. de Volkerak-kwestie zouden moeten bepalen, De verkoeling van de atmosfeer was echter te wijten aan de kwestie van de Twentse EJeetrische Tram- maatscliappy en de beslissing van de minister een bepaald bustraject van de TEM aan de ONOG terug te ge ven. Hij verdedigde dit als een kwestie van rechtsherstel Wat zyn critici het meest dwars zat was. dat het buspubliek de dupe zou worden, omdat het meer moet gaan betalen en langer op aanslui tingen moet wachten als gevolg van de omstandigheid, dat het in de streek met meer ondernemingen dan voorheen te doen krijgt. De KVP-er Nijkamp (ex-wethou der van Enschede) keurde het uit voerig af, dat aldus een streekbe- lang aan een persoonlijk belang was opgeofferd. Toen vatte de minister vlam en hij zei giftig, dat hij de grote belangstelling van de heer Nijkamp best begreep. Deze was toch com missaris van de TEM? Uiteraard werd de aangevallene hierdoor pijn lijk getroffen. Het meest ergerde "t hem, dat de minister niet op zyn zakelijke bezwaren was ingegaan. Voor de minister ging het hier om een stukje persoonlijk beleid, Wordt vervolgd) MADRID. De ambtenaren en militairen in Spanje krijgen loons verhoging. Er wordt daarvoor jaar lijks drie miljard peseta (circa 300 miljoen gulden) uitgetrokken. De laagstgesalarieerde ambtenaren, die thans 7.000 peseta (ongeveer 700 gulden) per jaar verdienen, krijgen een verhoging van 60 procent De verhoging neemt af naarmate de sa larissen hoger liggen. Zo krijgt een departementshoofd, die thans 30.000 peseta verdient, er 25 procent bij. De jaarwedde voor de hoogste rang in het leger wordt 90.000 pese ta. Een sergeant gaat 14.000 peseta verdienen. ]\7EEN, moet niet zeggen dat ■I V het leven overal eender is. In Parijs, waar ik, u dit lettertje schrijf, gaat het toch een béétje an ders. Het begint al met het ontwa ken. Mijn eerste bewuste ervaring ?s de pure doodsangst van de zuige ling, die geboren wordt. Satan staat, persoonlijk gereed om zich op mij te werpen. Eén seconde maar. Dan herleidt het op gang gekomen ver stand hem reeds tot de meneer van het hotel, een gnoom van Spaanse», bloede, met overal haar waar een gewoon mens gezicht heeftOp mijn verzoek wekt hij my om negen utir en hij doet dit volgens een systeem dat in doeltreffendheid alleen door een emmer koud water sou kunnen worden overtroffen. Op de deur kloppen is zijn styl niet. Hij treedt binnen en begint, onder het mono toon herhalen van de uitroep: „Neuf heure.... neuf heure.,.. neuf heure ritmisch tegen het ijzeren bed te schoppen, waardoor mijn nog elders toevende persoonlijkheid, per cake walk de barre werkelijkheid btn- nenschokt. Zijn mijn ogen eenmaal open, dan zegt hij nog één keer „neuf heure", werpt een blik vol onverholen verachting op de ver kreukelde staat, waarin Klaas Vaaks omhelzing mij heeft achtergelaten en verlaat nors mompelend het ver trek. Ik denk dat hij een voormalig toreador is, ontslagen omdat de stie ren te bang voor hem waren. Neen, eender is het niet. Buiten op de boulevards, waar de lente zich als de zomer kleedt, lo pen de Parijzenaars en zijn mooier dan wijals je tenminste niet in een al te arme wijk zit, want dódr zijn ze lelijker. Hollanders en zonen van andere doorwrochte naties, kla gen wel eens dat Fransen hun af spraken niet nakomen en vaak din gen zeggen, die ze later niet doen. Als je hier in de café's zit, verbaast het je niets, want ze zeggen zóver- schrikkelijk veel, dat ze. het onme- gelijk allemaal kunnen nakomen. Voor ons is het per slot gemakke lijk genoeg, ons woord te houden, want we laten er maar zo zelden een los. Maar hier.... neen, bij zo'n spraakwaterval, is het meeste na tuurlij k gewoon tekst om te vullen, of omdat het nu eenmaal je beurt is. Neen, eender ts het niet. Overstekend tussen de punaises, waarachter het door rood licht even bedwongen verkeer, ais een roof- dierengalerij naar je gestalte staat te watertanden, utnd je, aan de an dere fcant van de boulevard een juffrouw van om en nabij de tach tig, zó maar 0p de stoep zitten, 'tls geen bedelares, 't Is 'n keurig wijf je, met een hoedje en een tasje. Ze sit op kleermakershurken; haar naar beneden gezakt hoofd rust in haar handen. Ik denk dat ze uitgeput is, of ziek, 0} moedeloos. In elk geval wéét ze het niet meer. Ze zit maar op die stoep en ze kijkt naar niks. Dat komt goed uit, want niks kijkt ook naar nadr. In Amsterdam ma ken toy van zo'n tafereel een op loop, met behulpzame mannen die vragen: „Wat is er dan, tnoederV1 en minstens twee omwonenden, die spontaan de vijf maal acht, eerste hulp, of brandweer opschellen. Maar Parijs loopt dóór, met zo'n ferme niet-mee-bemoeien~pas. Geen. vrijer stad ter wereld: a's je hier per se op een druk trottoir wïlt slapen of ontslapen, zal niemand je daann- kleinzielig dwarsbomen. Neen, eender is het niet. Ik nj 's avonds om een tttir of tien met de bus naar mijn hotel terug. Het is het stille uur, mant ik sta vn rayn dooie eentje achterop. Binnen zitten twee passagiers, een geteister de man, die er uit ziet of h\j alle griezelverhalen van Hans Heinz Ewers van buiten heeft geleerd en ze nu niet meer vergeten kan, en een blonde juffrouw, wier eclatante attracties niet zijn voorbijgegaan aan de conducteur, een van dte kleine, stevige, goed-doarvaede man netjes,Hij is in een amoureuze stemming, want hij heeft zijn post op het achterbalkon, maar hij na. elke halte aan het belletouw moet trekken om de bus te doen verder rijden, tenminste verlaten en staat, binnen in de bus, flirterig met haar te babbelen. By de volgende halte gaat üe spookman er uit en er komt nie mand in. We staan. En blij oen staan, tcant de conducteur heeft het bin nen nog altijd druk met die juf frouw. Pas na geruime tijd valt het hem op dat 10e niet meer rijden. Mijn verwachting, dat hij zich nu haastig naar het balkon zal reppen, om alsnog aan dat belletouw te trekken, blijkt in-HollandsOver zyn schouder heen, kijkt hij enigs zins wrevelig naar my en roept dan, op zo'n toon van mot-ik-je-dat-nou- nog-zeggen: ,,fféë poem la cloche, toil!" Neen, eender is het niet. KRONKEL. (Advertentie LM.) over Uw zenuwen. Neem Mljnhardt's Zenuwtabletten DEN HAAG. „U verkeert als vrijgezellen tegenover de gehuw den in een oneervolle positie en dit maakt het roeren van de grote trom tot een eerste noodzaak". Aldus ver klaarde gistermiddag mr. H. F. van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer, voor honderden leden van de Ne derlandse Vrijgezellenhond, zowel mannen als vrouwen, die in Den Haag waren bijeengekomen om deel te nemen aan de WereldvrljgezeUen- dag. In zijn causerie over het onder werp „De verlaging van tarief I der loon- en inkomstenbelasting", zei mr. Van Leeuwen dat deze „straf- klasse" van de extrabelasting op het vrygezellenleven nog uit de Duitse bezetting stamt cn dat dit tarief I verre van na de bevrijding tot zijn vooroorlogse proporties te zijn te ruggebracht integendeel nog is ver hoogd. Bij een inkomen van 6000 gulden bedraagt de belasting voor een vrij gezel 165 procent van hetgeen een gehuwde betaalt, bij een inkomen van 9.000 gulden 176 procent. Mr. Van Leeuwen wenste een nieuw progressjvjteitsschema te zien ingevoerd, dat voor jeugdige onge- l huurprijs, hiervoor begrip. Spreker hekelde de gewoonte, die bij kamerverhuurders ingang vxndt, eon kamer te verhu ren met gebruik van een warme maaltijd waarbij men dan meestal een twijfelachtig maal ontvangt te gen een allerminst ontwijfelachtige huwden minder gunstig zou zijn dan voor de oudere vrijgezellen. Hier naast raadde hij aan het sparen door jeugdige vrijgezellen te stimuleren door belastingfaciliteiten. De heer J. B. N. Schregel van het bedrijfschap Horeca hield een voor dracht over „Financiële consequen ties van de huisvestingproblemen der vrijgezellen". Hij belichtte de moeilijkheden waarmee ook de pen sionhouders en kamerverhuurders dikwijls te kampen hebben en vroeg (Advertentie LM.) VERWIJL 1 WONDEROLIE W«s met MrtiandlgB likdoorn rtr gen «n gevaarlijke acheemesies. Een nieuw vloelb&ar middel, NOXACORN, neemt de pijn -weg- ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en »L Bevat cezulverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benxccaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Llkdocrnmlddel van 1.35 bespaart V veel ellende. LÉO) Mej. dra. Anette Schippers ver klaarde, dat uit statistieken blijkt, dat slechts 50 procent van de onge huwde werkende vrouwen over meer dan één kamer beschikt. Zij drong aan op het bouwen van flats waar vooral de oudere vrijgezellen over meer woonruimte beschikken. Commandant „Tijgerhaai" tekortgeschoten DEN HAAG, - De Nederlandse onderzeeboot „Tijgerhaai" raakte op 19 oktober j.l, in de baai van Wey mouth (Zuid-Engeland) by storm achtig weer op drift en strandde daarbij op een zandbank ongeveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren later de vloed opkwam is het schip, dat niet werd beschadigd, vlot gekomen. De marineraad heeft thans uitge maakt, dat de commandant van de „Tijgerhaai" in zeemanschap en be leid tekort is geschoten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2