Haagsch Dagblad" treft geen over PORGY BESS Kritiek op „verantwoording EDEN blijft t jgen over kikvorsman RAAD VAN TUCHT OVER KLACHT MR. SCHOKKING hoofdhuid fris - Uw haar gezond... hooft „voedingswaarde" voor Uw haar 3 Overtollig vet In belang van geheime zaken Vuurtorenwachters werden beroofd 'Wk -- THE PERFECT HAIRDRESSING DU^BOSE STi HEYWARD Senator George naar NAVO Jongens stalen 'snachts boeken uit leeszaal Dinsdag;'15 mei 1956 Het onderzoek naar de,feiten waarop het bericht van het „Haagsch Dagblad" van 1 februari ten aanzien van de houding van bur gemeester Schokking in- de oorlog, berust, is niet zonder behoorlijke journalistieke zorg vuldigheid verricht. In de publikatie daarvan komt geen laakbare verdraaiing van feiten voor. Evenmin ontbreken gewichtige omstan digheden, die vermeld hadden moeten worden. De wijze waarop tot de publikatie is overge gaan, geeft ons evenmin aanleiding tot 't uit spreken van een veroordeling. De betrokken redacteuren van het „Haagsch Dagblad'V Sj» van der Schaaf, hoofdredacteur, en J. L. de Ru, redacteur, hebben zich ten deze niet schuldig gemaakt aan een handeling of ge draging welke de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten schaadt. De heer van der Schaaf komt echter een ernstige berisping toe door het lot van het omgekomen gezin Pino dienstbaar te maken aan een meer algemene kritische aanval op de burgemees ter van 's-Gravenhage. Aldus heeft de Raad van Tucht der Federatie van Nederlandse Journalisten, bij wie mr Schokking een klacht had ingediend, heden als zyn uitspraak ge geven. In zijn overwegingen zegt de'Baad van Tucht, dat de belangrijkste pun ten. die mr. Schokking in zijn klaag schrift heeft aangevoerd zijn: het be richt is onwaar, de feiten daarin zijn volstrekt onvolledig weergegeven met een verdraaide en verwrongen voorstelling .van zaken. Het „Haagsch Dagblad" is lichtvaardig tot het openbaarmaken van het bericht overgegaan ep iii de „Verantwoor ding" (het begeleidend artikel van het bericht), wordt duidelijk naar voren gebracht, dat de hoofdredac teur de Dubtikatie heeft laten af hangen van zijn oordeel over het beleid en de persoon van mr. Schok king. als burgemeester van 's-Gra venhage. Drie criteria Voor de beoordeling van deze klacht moeten, aldus de raad. de drie hieronder nader te behandelen criteria .worden aangelegd: a. zijn de feiten oyer hetgeen zich in 1842 te Hazerswoude heeft afgespeeld, on volledig en onjuist vermeld, dan wel verdraaid of. verwrongen weerge geven? b is het -'een laakbare omis sie, dat in de publikatie niet wordt vermeld, dat naar door mr. Schok king wordt gesteld hij in 1942 heeft gehandeld in de overtuiging dat het in casu om een valstrik ging? en c. mocht in de publikatie ten aan zien van de behandeling van de zaak door de bevoegde instanties der zuivering en bijzondere rechtsple ging worden volstaan met te schrij ven: ..burgemeester Schokking is nog wel gehoord, doch de zaak ging de doofpot in"? Overlevering aan S.D. Onbetwistbaar ïs, aldus de Raad van Tucht, het belangrijkste feit van het gebeurde in Hazerswoude de overlevering van het gezin Pino aan de Sicherheitsdienst, hetgeen enige tijd na de arrestatie is geschied. Hier door is dit. gezin blootgesteld aan vrijheidsberoving door de vijand, hetgeen hun dood ten gevolge heeft gehad. Inzake - deze overlevering staat door verschillende erkentenis- sen van mr. Schokking, ook ter zit ting van de Raad, vast, dat hij de gene is geweest, die de S.D.'telefo nisch van de arrestatie van het gezin Pino in kennis heeft gesteld. De Raad is van oordeel dat ten aanzien van dit hoofdpunt in de publikatie geen onjuiste' of onvolledige voor stelling is gegeven. Naar het oordeel van de Raad behoefde een beroep van mr. Schokking op een mogelijke val strik (provocatie)in de publi katie niet te worden vermeld. Dit beroep bezit te weinig overtui gende kracht om enige betekenis te hebben. Niet alleen dat het hoogst onwaarschijnlijk aandoet, maar ook zou de blote veronder stelling van zulk een mogelijke „valstrik" voor een Nederlandse ambtsdrager" nimmer een aan leiding hebben kunnen zyn om landgenoten aan de SD over te leveren. Geen verwrongen beeld Het oordeel omtrent de geringe be tekenis. die aan de bewering van de valstrik moet worden toegekend, vindt de Raad ook bevestigd in.hetr geen dienaangaande in de nota „Donnar" wordt gezégd. Aan ds.. Heuzeveldt, die door de Raad als getuige is gehoord, en na de verschijningvan de publikatie 'n brief heeft geschreven aan mr. Schok- ksng waarin te kennen wordt gege ven dat het „Haagsch Dagblad" met een verwrongen en tendentieuze voorstelling van zaken' is gekomen, is ter zitting door de Raad verzocht. Tijdens het werkbezoek dat koningin Juliana maandag aan 'Noord- en Midden-Lim burg bracht, kreeg zij op het kasteel Well in Bergen van livee meisjes een prachtige mand mei de edelste produk- ten uit de Limburgse Cuin- boutrstreek. dit precies toe te lichten'. Van deze getuige is geen nadere aanduiding verkregen dan dat geen melding zou zijn gemaakt van het door hem, ds. Heuzeveldt, medegedeelde, .dat de burgemeester had gehandeldin 'de veronderstelling, dat hem een val strik werd gespannen. De hiervoor door., getuige aangevoerde gronden, te weten het vreemde, gedrag van het gezin Pino, werden, door de Raad niet voldoende steekhoudend ge acht, dat daarvan melding had moe ten worden gemaakt. Verwarde zuivering In de publikatie in het „Haagsch Dagblad" wordt verklaard, dat „de éaak"-de doofpot inging: Hoewel dit als een ietwat schilderachtige en sen- sationele voorstelling mag worden bestempeld, die tot. de journalistie ke vrijheid mag worden gerekend, is in wezen der zaak deze beschrijving van de toedracht niet onjuist, aldus de Raad van Tucht. Dit. is de Raad ook door een geheel betrouwbare getuige, bevestigd. Aan de Raad is ook uit eigen on derzoek gebleken, dat de behande ling van het gebeurde met het' gezin Pino wat betreft het aandeel van mr. Schokking, door "een reeks van om standigheden geen duidelijk einde heeft gekregep. De. nota „Beel" be vestigt hoe verward het verloop bij de zuiveringsinstanties is geweest. Een eigenlijke klacht ïs niet ter be stemde plaatse doorgedrongen. Wat. de-instructie bij de bij zondere rechtspleging aangaat heeft de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof in Den Haag persoonlijk nimmer kennis van het geval gehad- Slechts is naar aanleiding van het dossier- Koren (een., der veldwachters), door één der substituten van de p.-f., overwogen, óf aanleiding bestond -een vervolging tegen mr Schokking in te stellen; hiervoor zijn om voor de Raad onbeken de gronden,, geen redenen aan wezig geacht. Niet onvolledig Op grond.van-dit alles, concludeert de Raad van Tucht, dat de feiten, voorzover achterhaalbaar, niet on volledig of -onjuist zijn vermeld of verwrongen zijnweergegeven. Het onderzoek, ingesteld door de betrok ken redacteur De Ru, is niet opper vlakkig geweest; hij heeft de hem ter beschikking staande, gegevens voldoende geverificeerd en voeling en raadpleging gezocht met personen in wie hij vertrouwen kon 'stellen. Regering doet niets Het spreekt vanzelf dat de Raad, door het uitspreken van bovenstaan de bevindingen, alleen wenst te mo tiveren waarop zijn oordeel, als hier na vermeld, berust en zijnerzijds generlei oordeel uitspreekt over de al dan niet. wenselijkheid van een gerechtelijke vervolging van de zaak- Schokking. Omtrent de vraag of op zichzelf het besluit tot publiceren" van fei ten, als in de publikatie, 1'4 jaar na dato, journalistiek geoorloofd mag worden beschouwd, kan men van. mèning verschillen. Gezien het feit, dat de hoofdredacteur-zich vóór de publikatie tot de minister-president, drDrees. heeft gewend en deze hoofdredacteur mogelijk, nog door minister Beel zou worden opgebeld, hetgeen echter niet is geschied, ter wijl voorts de artikelen voor 1 fe bruari aan mr. Schokking Zijn toe gezonden en ook deze niets van zich heeft laten» horen, is de Raad van oordeel datonder deze omstandig heden het besluit tot publikatie met een beroep op" het algemeen belang om navolgende redenen kan worden gerechtvaardigd: 1. de inlichtingen betreffen een zeer ernstig gebeuren; 2. in een behoorlijk onderzoek waren déze inlichtingen in hoofd zaak juist, bevonden; 3. de indruk bij betrokkenen, dat de rechtsgang ten aanzien van het gebeurde in 1942 niet normaal is verlopen, had in het contact met de autoriteiten geen wederspraak ont moet; 4. het gebeurde in Hazerswoude verkreeg meer en meer bekendheid in ruime kring; 5. het gezag in het algemeen ïs. zeker onder de omstandigheid ver meld sub. 4, niet bij een stilzwijgen gebaat; 6. het is de taak van de pers, in dien op voldoende gronden mag worden aangenomen dat in het pu bliek domein ernstige onjuistheden, zijn geschied, déze in de openbaar heid te brengen. Diepgaand beraad Zich op het standpunt stellende, dat alzo de publikatie in het „Haagsch Dagblad" met een beroep op het algemeen belang gerechtvaar digd kan worden, heeft. de Raad van Tucht zich ten slotte diepgaand moe ten beraden over de vraag, of de mo tieven van algemeen belang, welke de hoofdredacteur naar zijn. verkla- Advertentie LM:) fs ongezond en maakt. U onaantrekkelijk. CARRUGAN. het onschadelijke romige Zweedse melkdieet, vermindert Cw ge wicht zonder hongerlijden, en ia verkrijg baar bij apothekers eo drogisten. LONDEN. Premier Eden heeft gisteravond in het Lagerhuis botweg geweigerd inlichtingen te verstrek ken over „de waarschijnlijke dood" van kikvorsman Crabb. „Ik kan niet antwoorden zonder dingen te ont hullen, die geheim moeten blijven", aldus de premier. Een motie van af keuring van Edens houding, inge diend door Labour, werd verworpen met <116 tegen 229 stemmen. Premier Eden wéés met nadruk op zijn verklaring van de vorige week, waarin hij duidelijk maakte, dat C-abb zonder opdracht of toestem ming van de regering had gedoken •bij het Russische schip. „Dit gelat voor alle ministers van Hare Majes teit", besloot hij kort en bondig. Hugh Gaitskell. de leider .van de Labourpartij, zei dat hij het stelsel van de Britse geheime dienst niet in gevaar wilde brengen, maar dat hij de indruk had, dat de affaire „verward" was. Het interesseerde hem in de eerste plaats of er iets mis was met de werkzaamheden van. de geheime dienst. Het internationale aspect van .de zaak vond hij van minder belang. Eden antwoordde hierop, dat hij ten koste van alles wilde voorkomen, dat de „kikvorsman-episode" af breuk zou. doen aan de positieve re sultaten van zijn in Londen gevoerde besprekingen met de Sowjet-leiders. Hij betreurde dan ook dit debat in het Lagerhuis. Alleen zijn verkla ring, dat de regering niet van het „uitstapje" van Crabb op de hoogte was achtte hij van belang, omdat de Russen anders zouden kunnen gaan twijfelen aan de oprechtheid van.de Britse regering bij de besprekingen. WILLEMSTAD De vuurtoren wachters van Klein Curacao zijn door vier mannen, die met pistolen waren gewapend, beroofd van hun voedsel en van hun drinken. De vuurtorenwachters zijn de enige be woners van het kleine eiland. De wachters vertelden, dat vier mannen eerst zeer vriendelijk waren geweest. Ze hadden gebrek aan eten en drinken en vroegen enige mond voorraad. Terloops informeerden ze hoeveel mensen er op het eiland leefden. Toen de vuurtorenwachters vertelden ,dat zy de enige bewoners waren en dat zij maar weinig van hun voedselvoorraad konden missen, kwamen plotseling de revolvers voor de dag en werd de gehele voorraad voedsel meegenomen. De mannen spraken Spaans en maakten dP in druk smokkelaars te zijn, die mis schien verdwaald waren of door de Venezolaanse douane achtervolgd waren, zodat zij langer op zee moes ten blijven dan aanvankelijk de be doeling was. Zij verdwenen in de rhhting Coro, het Venezolaanse vas teland. ringen hebben beheerst, voldoende beantwoorden aan de eisen die aan de journalist dienen te worden ge steld- De Raad kan hem ten deze ernstige kritiek niet onthouden. Aangenomen dat in de onderzochte omstandigheden.» de publikatie be treffende een gedraging van de bur gemeester van Hazerswoude in okto ber 1942 met,nasleep, door de taak van. de journalist tot voorlichting van het publiek kan worden gedekt, dan is dit toch in hoge mate vertroe beld door de tot uiting gebrachte bijgedachte, de burgemeester van Den Haag te treffen en wel wegens bezwaren tegen zijn figuur en beleid als zodanig, buiten degebeurtenis sen te Hazerswoude om. Niemand ontkomt bij lezing van de „verant woording" aan de indruk, dat de pu blikatie, een algemene aanval op de burgemeester betekent. Hiermede is getreden buiten de taak en het recht van de journalist, om wat hij mis standen acht en voor de openbaar heid van gewicht, in het algemeen belang bekend te maken. De journa list moge zich in het algemeen be lang tot openbaarmaken van belang rijke onthullingen geroepen achten, hij moet zich daarbij bezinnen en be perken en stellig elke indruk uit sluiten, dat zodanige onthullingen door de pers met geheel andere en buiten de zaak gelegen oogmerken naar voren kunnen worden gebracht. Aldus besluit de Raad van Tucht. Samenstelling Raad De Raad van Tucht was voor de behandeling van de klacht van. nu*. Schokking samengesteld als volgt; voorzitter prof. dr. J. A. van Hamel; leden: mevr. mr. J. Brans-Woltering, mr. H. Dikkers, J. W. Hetiny en mr. G. C. J. D. Kropman, secretaris mr. M. W. H. de Leeuw. Geen dezer leden is journalist. Bij de besluit vorming is de Raad met adviserende stem bijgestaan door de leden prol mr. L. G. A. Schlichting en de heer S. H. A. M. Zoetmulder, beide be schikkende over langdurige journa listieke ervaring. (Advertentie IM.) 1-iT-rlüt OMOAT'Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zmvere, natuurlijke f oliën bevat. (OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn? voor smetteloze baarverzorgmg. OMDAT massage met Brylcreem f een dubbel voordeel geeft ft- mooiibaar en gezond baar. BRYLCREEM g geeft' wat U« haar nodig heeft g Beccharrt (Nederland) &.V. Voor Engrot; Jocq. Idoi N.V^ Amsterdam PLOTSELING klonk boven het kabaal uit' het bellen van de patrouillewagen en door de poort kwam haas tig een half dozijn politie agenten aanlopen met de pistolen in de hand en de gummistokken gereed. Het oproertje verstilde plotse ling op zijn hoogtepunt. Schadu wen vielen terug, en werden op geslorpt door een diepere schaduw. Voeten traden geluidloos achteruit. Stoere lichamen vervloeiden on der het wegschuifelen. Wijdge opende deuren zogen hen naar binnen. Als door een wonder was de binnenplaats omgetoverd ineen leeg, ommuurd pleintje waarop zich zes hoog opgerichte gestalten bevonden die er nogal theatraal en dwaas uitzagen met hun pisto len en gummiknuppels en een vrouw, die dreigend, haar vuisten schudde tegen iets denkbeeldigs en schorre vloeken uitbraakte tegen schimmen, „We hoeven niet ver te zoeken naar de oorzaak van de ordever storing", zei een gebiedende stem. „Neem haar mee, mannen. Ge bruik .de handboeien maai'. Je kunt nooit weten met zulke verdovings- gevallen. De formatie sloot zich sneb Een ogenblik tuimelde en schuifelde een zonderling gevormde schaduw jn het midden van het pleintje; toen zei een stem; „Nou, hou je roer recht." De massa viel uiteen in afzonderlijke gestalten en be woog zich, onder het wegebbende maanlicht, in de richting van de poort met een geboeide vrouw tussen -zich in. Porgy had bij het eerste ge schreeuw zijn .deur geopend en op de drempel gezeten trachtte hij uit te maken wat er aan de hand was. „Nu, terwijl het groepje vlak langs hem ging. keek hij op. De vrouw had opgehouden met schreeuwen cn zij keek om zich heen met wezenloze, nietsziende ogen. Toen ze zijn deur voorbij gingen. van zo dichtbij dat. hij de naastbije agent met zijn hand kon aanraken, sloeg zij haar ogen neer en concentreerde zich haar blik op de zittende gestalte. Haar lichaam verstijfde en haar hoofd ginê om hoog met het oude dwaze gebaar van minachting. „Bess!" riep Porgy eenmaal heel luid; en nogmaals met een slem die .brak, „Bess!" Eén der agenten bleef staan en keek neer op de roepende man. Maar de vrouw wendde zich vast beraden af en hij voegde zich weer haastig bij het groepje. Toen reed de auto Iuidbellend het straatje uit. Onder de gaslamp die het licht van eeri ver afgelegen en stof tig raam in de plaatselijke rechtbank aanvulde stond Bess. Ze stond on zeker op de benen en zo nu en dan schoot: er een zenuwtrekking door haar gezicht; maar haar blik was vast en ze hield het hoofd rechtop. Achter een hoge lesse naar zat een man op rijpere leef tijd. Zijn blozende gelaatskleur maakte dat zijn lange grijze snor heel wit leek. Zijn ogen stonden ver uiteen en dat wekte een in druk van vriendelijkheid die eer der voortkwam uit lusteloze on verschilligheid dan uit een veel omvattend erbarmen. Zijn handen waren slank cn mooi gevormd en hij zat met zijn ellebogen op zijn lessenaar, de vingertoppen tegen elkander. Als hijsprak ging dat op een lijzige toon waaruit een verveelde vermoeidheid moest blij ken. „Hoe luidt de. beschuldiging, agent?" vroeg hij. „Ond'r invloed van v'rdovenöe middelen en 't verstore van d'orde in Catfish Row, Edelachtbare." antwoordde de poütie-agent die naast de gevangene stond. „Iemand gekwetst?" „Niet voorzover wij konden zien. Edelachtbare." De rechter wendde zich tot de gevangene. „Ben je hier al eens eerder ge weest?" „Nee, m'neer," kwam het ant woord op zachte, heldere toon. „De dienstdoende agent meent van wei, Edelachtbare," bracht de agent in het midden, „maar hij kan 'r geen eed op doen. Ze ziet er net uit als honderd anderen, zegt hij, met litteken en al; en ze veranderen zó dikwijls van 'naam dat je uit de registers ook niet wijzer wordt." De rechter bekeek de gevangene met welwillende ogen. Dc thermo meter aan de wand naast hem wees negentig graden aan. In een dergelijke hitte was het van goed aardigheid te veel gevergd om zich te bekeren. „Ik vermoed dat we de best-lande twijfel in je voordeel moeten uit leggen," zei hij. Toen wendde hij zich tot de agent. „Tenslotte gaathet om de man die haar het vergif verkocht heeft; die moeten we hebben. Ik oen hier gisteren drie uur vastgehouden met verdovingszaken. Ik wil dat er een eind aan wordt gemaakt." Hij trok zijn wenkbrauwen sa men in een zwakke pog'ng tot ge strengheid en richtte, toen een vas te blik op Bess. „Wie heeft je dat verdovende middel verkocht?" Ze keek hem recht in de ogen. 'k Geloof nlc da 'k "m weer zou kennezei ze op zachte, vlak ke toon. „Ik kocht 'et van 'm in 't donker gisteravond en ie ging meteen weg." „Het heeft geen zin. Edelacht bare,'' merkte de agent op. „Ze verraden elkander toch niet." De rechter wierp een lange kri tische blik op de beschuldigde, - Toen vroeg hij: „Bezit je enig geld om een boe te te betalen?" „Nee, m'neer. U mot me m"n tijd late uitzitte." Een rnan trad het vertrek bin nen. „Neemt u mij niet kwalijk,Edel achtbare." 'zei liij. „maar er is een invalide buiten in een bokkewa. gen, die zegt dat hij bereid is de boete voor de vrouw te betalen." „Hè; wat is dat?" riep de rech ter uit. „Is dat die zwarte schobbe- jak. Porgy, dcbedelaar?" „Frecies, Edelachtbare," ant woordde de manmet een grijns. „Wel, wel, die struikrover maakt me iedere keer als ik me in King Charles Street waag een kwartje: afhandig. En nu heeft hij de bru taliteit hier te komen en aan te. bieden om een boete te betalen!" .iNeem 't geld niet aan, baas." De gevangene zei de woorden met vaste stem,toen beet ze op haar onderlip met haar sterke, witte tanden. „Het Hof spreek je aan met „Edelachtbare" en niet met „baas". zei de rechter bevelend. ,,'delachbaje," verbeterde de be schuldigde. Een hele poos zat de rechter met saamgetrokken wenkbrauwen. Toen haalde hij een grote, koele, linnen zakdoek Uit zijn zak en bette zijn gezicht. „Ga naar buiten en haal tien dollar bij die bedelaar," beval hij de agent. „Dat is maar een kleine boete voor het vergrijp." Toen wendde hij zich tot de vrouw en zei: „Ik laat-je tien dagen opsluiten; maar zodra je de naam van de scharrelaar in verdovende midde len zegt aan de gevangenisbewaar der ben je.vrij. Begrepen?" Bess had daarop niets te ant woorden en na een ogenblik, vatte de agent haar bij de arm. „Deze kant uit naar de wagen," wees hij haar en bracht haar de gerechtszaal uit De straat lag té blakeren in de vroege ochtendzon en de vrouw bedekte haar ogen met de hand. De wagen stond, te wachten met de instap aan de trottoirband en de agent duwde-haar haastig over het smalle trottoir het vehikel in. De bei klingelde en hét zware paard zette zijn volle gewicht in tegen de halster. Iets was er dat Bess dwong haar hand van haar ogerx te nemen, en omlaag te kijken., Naast en 'onder de hoge zijkant van de patrouillewagen stond, min of meer als een havensleepbootje naast een mailboot, de bokkewagen. Een moment keek ze Porgy recht in het gezicht. Het zei haar niets behalve dat hij plotseling ouder ge. worden scheen te zijn, en dat de echte Porgy. die door de ogen heen enkele ogenblikken naar haar had uitgekeken, teruggetreden was naar zijn geheime schuilplaats en de deur achter zich gesloten had. De wagen schoot met een ruk vooruit, Toen sprak Porgy; ..Hoe lang?" riep hij. Het voortdurende lawaai van de bei begon en de paardehoeven klakten luidruchtig op de stenen. Bess hief beide handen omhoog mot uitgestrekte vingers. De wagen draaide een hoek om en verdween uit het gezicht De gevangenis waarin Bess zat opgesloten was niet beter en niet slechter dan vele andere in die tyd en men kon niet zeggen dat het troepje negervrouwen, dat zy daar aantrof, nu bepaald onder deze ge vangenschap leed. Wanneer het le ven een zekere trap van narigheid heeft bereikt hult het zich in een beschermende staat van verdoving waardoor de zintuigen- ongevoelig worden voor uitersten; en omdat zij niets omhanden hadden zaten de gevangenen lijdzaam te wach ten op het einde van haar straftijd of zij trachtten de tijd te doden met het zingen van een lied.' Overdag hadden zy bewegings vrijheid op de plaats van de ge vangenis, een vierkante ruimte van ongeveer veertig bij veertig meter, omgeven door een stenen muur, waar geen enkel sprietje- gras groeide. Als een. groot bekken ving de plaats de warmte die uitstraalde van de augustuszon en hield ze net zo lang vast tot ze over de rand scheen heen te vloeien en trilde, net alsof de enorme bak van bui- .tenaf een duwtje gekregen had. Maar de hoog oprijzende muren gaven toch altijd wel een smalle strook schaduw waarin de gevan genen sa men groepten en naarmate de dag vorderde langs de kant ver der schoven met de regelmaat van een zonnewijzer, Voor het vallen van de avond werden de gevangenen teruggeleid m het smoorhete gebouw en Bess en de. andere vrouwen werden in gesloten in éen stalen kooi. die op een groot hondekot leek en midden in een grote vierkante kamer stond met een looppad eromheen. Een zeldzaam smerig vocht parelde tegen het plafond en liep in kleine straaltjes langs d.e muren. De lucht was doortrokken van een bijna ondragelijke stank. WASHINGTON. De Democra tische senator Walter George heeft maandag de uitnodiging van presi dent Eisenhower aanvaard, om al« zijn persoonlijke vertegenwoordiger op te tteden bij de pogingen om van de NAVO iets meer dan een mili taire organisatie te maken. Het Witte Huis maakte dit be kend, nadat de. 78-jarige senator een. uur lang met de. president geconfe reerd had. Senator George, voorzit ter van de Senaatscommissie voor de. buitenlandse betrekkingen, heeft verleden week bekendgemaakt, dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen. President Eisenhower heeft hem toen onmiddellijk de. functie van persoonlijk vertegenwoordiger bij de NAVO met de rang van ambassa deur aangeboden. (Advertentie LM.) voorde kleur en fleur van Uw kindje (Van onze correspondent) HILVERSUM. De Hflversumse politie heeft gisternacht twee scho lieren (vijftien en zeventien jaar oud), van het r.-k. lyceum te Hil versum, die te Bussuzn wonen, op heterdaad betrapt bü het plegen van een Inbraak in de openbare leeszaal en bibliotheek aan de 's-Graveland- seweg te Hilversum. Bij huiszoeking te Bussüm heeft de politie zeker vierhonderd boek werken. afkomstig uit deze biblio theek, aangetroffen. Boeken over kunstgeschiedenis en literatuurge schiedenis. Een van. de jongelui bleek ook een bijzondere voorliefde voor het ontvreemden van studie werken op het gebied van de wijs begeerte te hebben. Het schijnt ken nelijk niet het doel te zijn geweest cm de boeken aan de man te bren gen. Het was eerder een verzamel woede. De jongens zouden vijf keer hebben ingebroken in de leeszaal WENEN. In Marazell, Oosten rijk, is maandag het. huwelijk vol trokken tussen Joset Chiistoioretti, mecanicien, en prinses Stephanie Windischgraetz, achterkleindochter van keizer Franz Josef van Oosien- ryk.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2