SLECHTE VERLIEZERS JONGE STAAT MAROKKO BEDREIGD DOOR ERNSTIGE GEZAGSCRISIS Vijftig miljoen dollar krediet voor KLM Rebellen terroriseren plattelandsbevolking Chefarine 4 Amerikaans liulpprogram besnoeid tsmm 4-voudige werking... extta geneeskracht! Be natuur dient de mens Senatoren akkoord met collegegeld 1 Scandinavië nodigt i B. en K. uit HAMEA Prachtl handen Meer dan 300.000 personenauto's in Nederland Kritiek op zendtijd Oppositie Unie Woensdag 23 mei 1956 3 (Advertentie LM.) (Van onze reisredacteur) RABAT. mei. Het is de vijfde keer, dat ik in Noord-Afrtba ben: de tweede keer in Marokko; het is de eerste keer dat ik aarzel de Medina de Arabische wijk in te gaan. En Marokko is nu vier maanden vrij. Iedere dag worden hier Fransen aangehouden, weggevoerd en meest, maar niet alttfd —tegen losgeld vrijgelaten. Er begint zich zelfs een tarief te ontwikkelen: een kleine „colon" is enkele honderden guldens, een grote „colon" is duizenden guldens waard. Een Franse officier weegt op tegen vier soldaten van het „vryfaeidsleger", die door het Franse leger z(jn op. gepikt. Want aan de Marokkaans-Algerijnse grens, bij Oujda, is een le vendige handel ontstaan, of eigenlijk een dubbele handel. Het Algerijnse rebellenleger heeft voortdurend contact-met zyn Marokkaanse zusterarmee. Het Marokkaanse guerilla-leger heeft enige weken geleden, na interventie van de sultan en de voornaamste partij, de IstiqlaR de strijd gestaakt, maar de rebellen hebben de wapens niet ingeleverd noch hun formatie ontbonden. De Algerijnse rebellen oefenen een intense druk uit op het Marokkaanse bevrijdingsleger om hen te bewegen de strijd voort te zet ten en op die wijze de taak der Algerijnse guerilla te verlichten. Vanuit Cairo wordt geweldige druk in diezelfde richting uitge oefend: het is geen toeval dat de Egyptische radio regelmatig spreekt van „het Noord afrikaan se vrijheids- leger", verdeeld In groep West (dat is Marokko), groep centrum (dat is Algerije) en groep Oost (dat is Tunis). Tot nu toe heeft de Marok kaanse groep aan die druk weer stand geboden, maar men kan rnet beletten, dat de Algerijen die over de grens komen om in Marokko een soort rustpauze te vinden van de Marokkaanse ex-guerilla's alle mogelijke hulp krijgen. ER vindt in Oujda een leven dige zwarte handel plaats In wapens, die vrijwel alleen naar Algerije verdwijnen. Het Franse leger tracht die handel te vernie tigen en arresteert van tijd tot tijd 'n groep die van wapensmokkel ver dacht wordt: men neemt aan en meestal wel terecht dat de da ders Algerijnen zijn. Daarna ont staat echter een andere handel, want de rebellen ontvoeren dan een paar Franse soldaten, die vervol gens de Franse legerleiding tegen het tarief van. een op een. weer aangeboden worden in ruil voor de gearresteerde rebellen. Fr is geen twijfel aan. dat dit soort repre saille-ontvoeringen geschiedt met de indirecte en directe bijstand van Marokkanen. Op die wijze komt het Marokkaanse bevrijdingsleger toch weer in conflict met het Fran se leger. Spanning HET Rabat, dat ik in de bus van de luchtvaartmaatschappij bin nenreed, verkeerde in volle crisis. Het is begrijpelijk, dat het Fran se leger, de muggebeten van het bevrijdingsleger moe. en woedend omdat de Marokkaanse regering niet ingreep tegen de rebellen, zelf toesloeg. Maar het is natuurlijk geen kleinigheid dat drie maanden nadat Marokko de vrijheid in feite is gegeven, terwijl ir Parys nog wordt onderhandeld ».er de wijze waarop de Marokkanen het saats- apparaat gaan overnemen. het Franse leger op eigen houtje een actie begint, die geheel het karak ter draagt van de koloniale oor log in zijn meest afschrikwekken de vorm, namelijk die van collec tieve bestraffing. In enkele dagen is de spanning tussen Fransen en Marokkanen enorm toegenomen. Maanden van toenadering, zei me een Fransman, werden in 24 uur ongedaan ge maakt. Lieden, die zich aan de nieuwe situatie waren gaan aan passen, hebben opeens weer hoop gekregen op een terugkeer van bun koloniale overheersïngspositie. Het is een slag in het gezicht van de jonge en dus overgevoelige en overkwetsbare Marokkaanse re gering. Het pijnlijkste is natuurlijk dat dit enorme Incident onthult boe zwak de positie is van de rege ring. Zwak naar buiten, want ze kon het optreden van het Franse leger niet beletten, noch ongedaan maken. En" zwak naar binnen, want het leger zou misschien niet tot die onthullende provocatie zijn over gegaan, indien de rege ring de epidemie van kleine aan slagen had kunnen overwinnen (Advertentie IJU-J 4 middelen tezamen verken anelter, kroehtign- en langduriger- In lie hele wereld wordt legen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt De 4 middelen van Cfcdarine „4" - elk op zichzelf at beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. m WASHINGTON. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft besloten mter dan een miljard dollar te besnoeien op het programma voor de buiten landse hulp van president Eisenho wer, dat 4,9 miljard dollar groot is. In besloten zitting werd beslist, dat 1 miljard dollar besnoeid zou worden op de 3 miljard, die Eisenhower aan gevraagd had voor nieuwe militaire hulp aan het buitenland voor het ko mende jaar. Dit miljard plus 109 miljoen dollar van de 1900 miljoen dollar, die door Eisenhower aangevraagd is voor economische bulp zou m totaal een besnoeiing van 1109 miljoen dollar betekenen. Volgens de voorzitter Richards, zijn «r genoeg gelden over van de pro gramma's der afgelopen jaren, die overgebracht kunnen worden naar het komende jaar. We zijn hier in Marokko op het ogenblik in een complete gezags crisis en sis we nog niet in de chaos verzonken zijn, ligt dat aan het feit dat er behalve het over het gehele land verspreide en in locale groepen uiteengevallen geu- zenleger der voormalige rebellen, nog een Frans leger is en een po litieke partij. De Istiqlal heeft zich snel tot 'n machtsapparaat van be tekenis ontwikkeld: ze is nu in een wedstrijd gewikkeld met het vnj- heidsleger, een wedstrijd, die het karakter draagt van een strijd te gen het horloge. Niet onderworpen HET rebellenleger heeft de actie tegen Frankrijk gestaakt maar het heeft zichzelf met afgedankt: het heelt zich evenmin aan de jon ge Marokkaanse staat onderworpen. In de overgangstoestand, die ont staan is doordat het Franse apparaat plaats moest maken voor een Ma rokkaanse staat, terwijl die laatste nog niet geheel klaar is en nog met overal kan invallen, hebben de rebellengroepen, die lokaal hun sa menhang bewaard hadden, prak tisch de macht In handen genomen. Het platteland behoort hun. Som migen gebruiken die macht om op roven en plunderen uit te gaan. Onze reisredacteur be vindt zich op het ogen blik in IVoord-Afrika, waar de spanning met de dag toeneemt Zijn eer ste artikel komt uit Ma rokko, dat enkele maan den geleden zijn onaf hankelijkheid van Frank- j rijk verkreeg en waar thans een ernstige ge zagscrisis heerst. Anderen, meer consciëntieus, ge dragen zich als plaatselijke over heid. innen belasting, of m elk ge val heffingen en betalen daaruit, na uitdeling van hun eigen soldy. die dorpszaken waarmee ze het eens zyn. Overal echter treden ze in concurrentie met het staats- en po litieapparaat dat de jonge regering m grote haast heeft ingesteld. In feite is van concurrentie nauwe lijks sprake, In de grote steden regeert de regering; maar m vele dorpen wordt alleen de groep van het vrijheidsleger gehoorzaamd. En ae rebellen dringen op. In de steden JN de steden is het niet zó ver, maar ook daar is activiteit van rebellen of ex-rebellen, of van lie den die zich achter de vlag van de ex-rebellen verschuilen om hun ei- j gen vuile zaakjes op te knappen. Er gaat geen dag voorbij zonder aanslagen. Tijdens het congres van de FDI, de tweede regeringspartij!, werd de partijsecretaris doodgeschoten de zoveelste politieke moc*d. Er zijn ook heel wat Istiqlal-functionarissen gevallen. In FDI-kringen maakt men er geen geheim van dat men de Is tiqlal van die aanslagen verdenkt. En de Istiqlal verdenkt de PDI. Er heerst tussen die twee partijen een geweldige concurrentiestrijd, die echter vooral in de boezem van de regering zelf woedt. Op de conferentie tussen Aix-les- Bains de eerste werkelijke onder- rwrsie Het noordet deel van Marokko hier nog ^ians" aangegeven is met he' «•oormaiise Franse protectoraat, dor vu enige maan den vrii is, verenigd. handeling tussen Frankrijk en de Marokkaanse nationalisten was besloten tot de formatie van een voorlopige regering waar in naast de Istiqlal ook andere elementen moe ien zitten. Met de Istiqlal alleen wil den de Fransen niet onderhandelen. De Istiqlal beweert dat daardoor aan de PDI een veel groter gewicht is toegekend dan haar toekomt. Bij af wezigheid van verkiezingen kunnen wc dat niet beoordelen. Maar toen onlangs drie kanonschoten het einde van de Ramadan, de vastenmaand, aankondigden, stroomde het volk de straat op, uitgelaten. Een lange stoet, met groene en rode lampionnetjes die aan een carnavalsoptocht uit de achttiende eeuw herinnerde, schreed onder dof tromgeroffel, door de straat, waarover do maan een vlak schijnsel wierp. Allen klapten en juichten. Het was de stoet van de Is tiqlal ze beheerste onmiddellijk de straat. Maar zeker is. dat de Istiqlal zïeh nooit bij die situatie heeft neerge legd. Iedere crisis is gebruikt om de PDI achteruit te drukken Zelfs de ze laatste crisis, die dc moord op een PDI-voorman tot uitgangspunt heeft. En het lijdt nauwelijks twijfel, dat zeer binnenkort de PDI plus de on- afhankelyken uit de regering ver wijderd zuilen zijn en de Istiqlal al leen de dienst zal uitmaken. Van Franse kant Maar er is ook het gevaar van pro vocatie van Franse kant. In Franse kringen zelve werd mij op dat ge vaar gewezen. Een deel van het le ger heeft zich niet met de nieuwe toestand verzoend. Men meent dat Marokko verloren is gegaan door de slapheid van het Franse parlement on hoopt op een herovering. Het ge rucht wordt verspreid, dat het Fran se parlement in de ogen van het Franse volk volkomen gediskredi- teerd is en dat dit volk straks jui chen zal indien het leger te be ginnen. met het leger dat in Noord- Afrïka ligt aan het parlementaire regime een einde maakt. Men wijst op het succes van Poujade: men hoopt misschien op de GauUe en re kent op maarschalk Juin. Het is een oud plan: het wordt weer opge warmd. De activiteit van deze zijde wordt trouwens in de hand gewerkt door extremisten in het Marokkaan se kamp, die van hun kant proberen de staat te ondermijnen en een sta bilisatie van de situatie te vermij den. Blijft het Marokkaanse nationale leger? In de laatste dagen is daar over met Frankrijk overeenstem ming bereikt. Frankrijk staat 20.000 Marokkanen uit het koloniale leger af plus hun wapens plus een aantal officieren. Voorlopig zal het leger een stabi liserende factor zijn; het biedt de re gering een steun die deze en ook de Istiqlal met dankbaarheid moeten aanvaarden. Want de dringende taak is nu het herstellen van. de binnen landse orde. (Advertentie LM.) Wéér dat (ehraalend, brandend maagznnr. Tijd voor 'n pur Kennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen - -Totdat een paar Renniea red ding brachten Onmiddellijk! Wonder die Renrues - gebruikt ze toch ook? In tedere apotheek en drogisterij ver- koopt men U Renrues graag. Vervolg van patf. I en zich zonder enig bedenken met huid en haar heeft gesteld achter een zo aanvechtbaar document als het rapport van de commissie- Donner. Het is, dunkt ons, een be langrijk ding, dat de Raad van Tucht duidelijk heeft doen blijken, dat een krant een krant is en geen verlengstuk van de magistratuur. Jvu speelt de N.R.C. stommetje, zoals de Nieuwe Haagse Courant stommetje speelt, het blad dat het Haag«ch Dagblad op een tijdstip. ver vóór de uitspraax '-an de Raad I van Tucht, eens heeft vei weten.... i een slechte verliezer te zijn. j HET Haagseh DagWad stamt uit de illegaliteit. Ziehier j de reden, waarom het heeft gedaan, wat een ander blad in de residentie, blijkens eigen mede delingen, al veel eerder had kunnen doen, doch heeft nagelaten. Het i- wel niet te ver gezocht, wanneer een stuk van de door de onthullin- gen over het Hazerswoudse drama 1 teweeggebrachte geprikkeldheid aan deze duidelijke reuk der illegaliteit wordt toegeschreven. Degenen, dte de publikaties van het Haagsch Dagblad bestreden, konden zich erg gezagsgetrouw voor-, doen. Een aanval nu nog op de bur- i gemeester van een grote stad wegens falen in oorlogstijd, dat was ook een aanval op de regering en wie weet op wie en wat ai niet meer! Dat ging toch te ver! Zij' verzuimden echter te bedenken, dat gezagsge-1 trouwheid nimmer onbegrensd kan 1 zij'n en dat een belangrijk deel van de natie aan hoge gezagsdragers eisen blijft stellen, die mede be- trekking hebben op htm gedragingen in de bezettingstijd. Het is dan ook geenszins vreemd of slecht, wanneer oud-illegale bladen onbekende en onberechte ernstige feiten aan het j licht brengen, ook ai zijn ze lang geleden begaan. Dit mag het Rotter- dams Nieuwsblad weten, wanneer j het klaagt over bepaalde „invloe- den" die nog altijd niet zijn: uitge- werkt, j Door gebruik te maken van de wetten der natuur kan de mens d© schoonste vormen te voorschijn roepen Ook de vernuftige hygiënische fabricage van King pepermunt is eet voorbeeld van veredeling en verfijning van een natuurproduct. De natuurzuivere Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking JE wil toch nie zegge dat j'm an de blanke zal overlevere as ie naar de stad terugkemp inpiaats van zelf met Tn af te re kenen?" vroeg Maria ongelovig. ..'k Weet nie wat 'k doen mot" antwoordde de andere terwijl de haat op haar gezicht plaats maakte voor een uitdrukking van onzeker heid. „As die nikker terugkomp naar de stad gaat ie vast vandaag o£ morrege weer an 't moorde. Dan zulle de blanke myn opsluite. Ze wete nou zwart op wit dat ik de vrouw van Bobbins ben geweest; en dan zalle ze gaan denke dat ik 'm zo goed as zeker zal gaan ver moorde. Ik ken twee mensen die op zo'n manier zijn opgesïote en ze 'adde nik' op d'r gevvete." „Negers motte zeker d'r oge ope 'oue in deze wereld." merkte de dikke negerm op. „Maar wij kenne geen negers overlevere an de po litie." Een man bleef_ staan voor de in gang van het pleintje en keek naar binnen. Voor de beide vrouwen was bij niet meer dan een sil houet dat zich. onder de poortboog staande, aftekende tegen de ver blindende waterspiegel van de baai; maar de kwasterige omtrek van zijn slome, slanke gestalte was onmiskenbaar. Een glimlach van dat er nu iets plezierigs ging gebeuren ontplooi de zich langzaam om Maria's grote mond. Ze droogde haar handen af aan haar schort. „Net wa' 'k je gezegd 'eb'" 2ei ze vlug tegc« Serena „Goddank dat Jezus mij' mg nie 'eb waar die jou gekrege "eb: en *k ben nog mans genoeg om "r, neger die op 't slech te pad is te late zien waar 't op staat. Zie je die gele slang daar staan te kronkele in de poort? Die vent 'eb an Bess die gelukssneeuw verkocht." Terwijl ze met onheilspellende grondigheid haar handen en onder armen afdroogde stak ze de plaats over naar haar eethuisje. Het ver trek was leeg toen zh binnentrad. Ze liep rechtstreeks op het fornuis toe dat in een hoek stond met de poten op vier bakstenen Ze bukte zich. zette haar schouder onder een der hoeken, tilde het een eindje oi.moog en trok ei een bak steen onder uit. Toen kwam ze weer overeind, spuwde eerst op haar ene hand en toen op de an dere en. de steen in haar machtige rechterhand houaend. stapte ze met lichte tred en met iets van een ontzagwekkende belustheid haar deur uit Sportin' life stond nu aan de binnenzijde van de ingang en keer de een nietsvermoedend profiel naar het eethuis. Met een verschrikkelijke vastbe radenheid zwaaide Maria haar lan ge arm achteruit; toen. als een vt- schieter van een ratelslang, vloog die vooruit De steen trof de kleur ling pal terzijde van het hoofd. Hij maakte in zijn opzichtige kledij een kuitenflikker als een aangeschoten vogel. Na enig verloop van tijd knip perde het slachtoffer zwakjes met de oogleden, opende toen zijn ogt-i en keek in het gezicht van Maria. Zij was bezig zijn hoofd te netten met een natte iap en zijn eerste blik ontwaarde een zachte uit drukking m haar grove trekken. Gerustgesteld deed bij. zijn ogen helemaal open. Maar de zachtheid was verdwenen. Hij voelde zich bij de schouders gegrepen en met een plotselinge ruk omhooggetrok ken om op zijn wankele benen te worden gezet. Toen werd hij ijungs naar de poort geduwd. Aan de rand van het trottoir keerde Maria haar slachtoffer snel om tot zyn verwilderde en onwil lige blik de hare ontmoette. „De laatste keer da je je 'ter ver toonde 'eb 'k je alleen maar in de gate ge'ouwe. Maar nou ken 'k jou jouw vervloekte smerige dope- scharrelaar, ongelukszaaier xn de 'uize van deze gelukkige nikkers:" Haar armen schoten vooruit en weer terug als de zuigerstangen van een locomotief, 's Mans hoofd krukte met een scherpe hoek opzij en richtte zich weer met moeite op. „Nou, a* 'k je nou de poort uit smijt," vervolgde ze, „is 't de laat ste keer daje d'r levend uitkomp. Iedereen zegt dat ik 'n 'eel doortas tende negerin ben, en as je 'ier ooit weer komp opdage, dronke it nuchter, zal "k nie mee dat karkas van je 'ebbe afgerekend eer *k je botte een voor een an de buizerd 'eb gegeve Met een snelle beweging keerde ze de rampzalige man weer om en zette hem teen voet m de lendenen. En toen. met een opstopper waar aan elke spier van haar reuzen gestalte te pas ^checn te komen knalde re. hem eens en vooral uit Catfish Row en uit de lrvens van zijn bewoners. VIJFDE DEEL „D'r zit deze dage veel vis buite de zandcank" merkte Jake op ze kere avonc op tegen een groepje van zijn kameraden die evenals hy altijd op zee visten Een stoere, bronskleurige neger hield even op met het in ovde ma ken van zijn vislijn en wierp door de ryweg heen een blik op zee. „En wij manne motte d'r maar zoveel moglijk van profitere," merkte hu op „Dc septemberstoi- me motte bmnekoi t komme. en vis 'oudt me van zeewind en modder- a\ ater." Jake lachte geruststellend. „Man. schiet toen op. Witje rian- nie da we verlede zomer een fikse storm "ebbe gc'ad en die komp nooit twee jaar achtereen," Zijn vrouw kwam naar hem toe met een baby in haar armen, en, terwijl ze hem het kind reikte om het van haar over te nemen, pakte ze het zootje vis mee dat hy op zijn dooie gemak za' schoon te ma ken. „As je nie mans genoeg ben om vis wat vlugger schoon te make dan zo ken je beter op de baby passé en z' an 'n vrouw geve om schoon te make!" mopperde ze, terwijl ze de pan wegdroeg. Het groepje begon te lachen en Jake's beschaamde vrolijkheid klonk boven de anderen uit Hy Wiegde het tevreden gestelde klei ne negertje in zijn sterke armen en keek de zich snel verwijderen de gestalte van de moeder met be wonderende ogen na. „Net zo, manne." zei hij, terug kerend tot de kwestie ter sprake. „Ik zeg maar je mot van 't geluk profitere zolang 't met je is. Mor genochtend om 4 uur present, dan vare we de Zeemeeuw in één ruk naar de visbanke voor we 't anker uitgooie, 'k Maak me sterk da' de boorde overlope puur en alleen van de vis als we morregenavond binnekome." Het nieuws van Jake's voorspel ling ging als een lopend vuurtje door de negerbuurt. Andere be manningen brachten haastig hun scheper in gereedheid en waren gereed zich bij de „Mosquïto- vloot"') te" voegen wanneer die zee zou kiezen. De volgende morgen toen de zon opkwam uit de Atlantische Oceaan was er van de dertig of veertig vaartuigjes niets meer te bekennen dan op en neer dansende stipjes op de uiterste rand van de waterspie gel tegen de rode schyf die snel achter hen omhoog steeg. In de namiddag heerste er op de kade een grote drukte van vrou wen en kinderen die lachten en met elkander grapjes maakten over de respectievelijke deugden van hun mannen en het gelukkige ge sternte prezen van de schepen waarmee zij naar zee waren ge gaan. Clara, de vrouw van Jake, was reeds lang voor zonsondergang naar het havenhoofd gegaan en zat nu op de havendam met haar sla pende baby op schoot. Zo nu en dan wisselde zij wel eens een groet met een bekende; doch merendeels zat zij naar de monding van de ha ven te turen en zei tegen niemand een woord. „Zo is z" altijd," zei iemand in de nabijheid tegen een paar anderen. ,.'n Waarzegster 'eb d'r voorspeld dat Jake verdrinke zal; en sinds dien "eb ze geen rust meer, be- 'alve wanneer ie vaste grond on der de voete 'eb." Op dat ogenblik ging er een ge mompel op onder de wachtenden. Aan het begin van de havenmon ding. tegen het tere groenige blauw van de horizon, kwam de „Mosqui- tovloot" in zicht. Voortgestuwd door een stevige bries vlogen de schepen met verbazingwekkende snelheid over het water in de rieh- tw« van de stad. "Warm z.onJicnt kwam vanuit het wetten, overstraalde de oude stad met een vergankelijke luister, sproedeide daarna over het Woe lige oppervlak van de baai en kleurde de strakgespannen, bolle zeilen zalmroze toen de vloot recht tespn de zon in voortjoeg. Bijna voordat de menigte er op vcdacht was gijpten de schepen vlak voor hun voeten en manoeu vreerden om de beste ligplaats te bemachtigen. 1) Moequito. licht oorlogsvaar tuigje DEN HAAG. De KX.M. heeft met drie voor-instaande Amerikaan- se Banken. The J-irri National City I Bank of New Fork, ïhe Chase Man- hattan Bank en. The Bank of Amerl- i ca een kredietovereenkomst aange- 1 gaan tot een totaalbedrag van 59 mil- joen dollar, bestemd voor de fïnan- 1 cïering van een deel van de aan- koopprijs van bestelde nieuwe vlieg- I tuigen. J Het totaalbedrag, dat ultimo 1S6C zal zijn opgenomen, zal worden om- j gezet in een 5-jarige lening, terug te i betalen in 10 halfjaarlijkse termy- I nen. Het krediet is door de drie banken op gunstige voorwaarden verleend. De op te nemen bedragen kunnen worden aangepast aan de behoeften van de K.L.M. gedurende de eerst komende jaren. Van belang is ook de door de banken verleende facili teit, dat extra terugbetalingen moge lijk zijn. waardoor de zo zeer ge wenste flexibiliteit in een financie ring, die een periode van vrijwel 10 jaar betreft, gewaarborgd is. (Advertentie l.M.) (Van onze parlementaire redacteur) j DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich z.h.s. verenigd met het wetsontwerp van minister Cals om de collegegelden met terugwerkende kracht tot het studiejaar 1954-55 tot ƒ200 te verlagen. Verder keurde de senaat de voor- genomen verhoging van de buitenge- I wone pensioenen over de jaren 1940- I '45 goed. en werden de toelagen, verbonden aan de Militaue WiUems- orde en de Orde van de Nederlandse j Leeuw Verhoogd. i STOCKHOLM. De regeringen van Zweden, Noorwegen en Dene marken hebben de Sow jet-leiders Boelganin en Chroesjtsjew aitgeno- digd een bezoek aan hun landen te 1 brengen, In de Zweedse invitatie wordt geen tijdstip genoemd. De Noren hebben de Sowjet-leiders gevtaagd volgend jaar te komen. Ook de Denen laten de datum aan de Russen over. Ver- i wacht wordt, dat Boelganin en Chroesjtsjew hun bezoeken zullen Het totaal aan beste' 'ngen op nfeu» we vliegtuigen en onderdelen be draagt momenteel rond 450 mil joen. De lopende bestellingen omvat ten S DCS-toestellen. 12 Lockheed Electra's, 10 Douglas DC7's, 9 Vickers Viscounts 803 en 2 Fokker Friend ships. Aflevering van deze vliegtuigen zal geschreden in 1957, 1959 en 3""n (Advertentie ÏM.) Het is de Hamamelis die't'm doe# DEN HAAG. Volgens de KNAC is het aantal personenauto's in ons land in het eerste kwartaal van 1958 de 300.000 gepasseerd. Op 1 augustus 1955 waren er 267.888 personenauto's en op 1 april van dit jaar 30L400. Het aantal autobussen nam in die perio de van 6722 tot 6960 toe, het aantal vrachtauto's van 97.699 tot 105.600. het aantal motorrijwielen en scoo ters van 146.171 tot 153.959 en het aantal bromfietsen van 503.421 tol 580.000. Het aantal personenauto's, dat in het eerste kwartaal van 1956 in Ne derland werd ingevoerd was 337Ó ho ger dan in 1955 iu deze zelfde periode. Het aantal scooters dat werd ge ïmporteerd nam eveneens zeer sterk toe. In 1955 werden er in het eerste kwartaal 2.421 scooters geïmporteerd over deze zelfde periode van 1956 4.366. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen.) bedroeg op 1 april 1.170.855 stuks. Op 1 au gustus 1955 was dit aantal X-042,674. (Van onze parlementaire redacteur!) DEN HAAG. Het socialistisch* Eerste Kamerlid mevrouw Venvey— Jonker, die dinsdag tijdens de be handeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen voorstelde de oveiheid de kos ten van de Wereldomroep te laten betalen, heeft kritiek uitgeoefend op het besluit van minister Cals zend tijd te verlenen aan do National* Oppositie Unie, die vola^ - haar al even weinig democratise zou ziia als de C.PJN. De K.VJ?,-er "Witteman toond* zich geschrokken, omdat hy tot de ontdekking was gekomen, dat da voor de T.V. bestemde films niet worden gekeurd. Prof. Diepenhorst van de A.R.-Partij adviseerde d« overheid zich te bezinnen eer aan de verdergaande subsidie voor de sport te beginnen. Hij betoonde zich geen, tegenstander van de sport, maar waarschuwde voor de gevaren van combineren tot één Scandinavische zondaSsontheiliging: en sportvcrdwjü reis. 12ing.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2