£sso mm Nieuwe nota over zaak-Schokking Mollet gedwongen tot kleur bekennen in Algerije Klassen en standen Politie en telepaten zoeken spoorloos verdwenen jongen Hazerswoude wist niets van arrestatie Jarige Huysmans (85) hartelijk gehuldigd 'n beste sigaret IN LOOP VAN VOLGENDE WEEK: Minister ingelicht over plan om heen te gaan? Stormachtig en belangrijk debat op komst ESSO EXTRA Autospeldjes voor prins en prinses Maximumstraf tegen dronken rijder geëist BELGISCHE KAMER EENSGEZIND Voorzitter belooft Enorme branden in Engeland door droogte collega's nog vele jaren Stafchefs uit Amerika naar Sow jet-Unie? HS Naar Joh. Florie wordt aldoor gedregd Vrijdag 25 mei 1956 3 (Advertentie IJd.) CiGARETTES (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Vóór het einde an de volgende week kan de pu- blikatie worden verwacht van een nieuwe nota van minister Beel aan de Tweede Kamer over de kwestie- Schokking, In deze nota zal hij de Kamer verslag doen van het amb telijk onderzoek naar de wijze waar op de inhoud van de stukken be trekking hebbend op de rol van mr. Schokking in de arrestatie van het gezin Pino en van de heer Slui, die hen heeft gehuisvest, aan de pers bekend is geworden. (Bijzondere correspondentie) PARIJS. Het aftreden van Men» dès-France heeft aJ een staartje ge had: de Franse regering heeft beslo ten volgende week, waarschijnlijk (Advertentie LM.) snellere sfart, sne//er optrekken, meer ki/ometers per liter donderdag, een pariementszftting te laten houden waarop premier Mollet uitvoerig de politiek en de doelstel lingen van de regering ten aanzien van Algerije zal uiteenzetten, tiet hierna te volgen debat over Algerije zal dan tegelijkertijd worden gehou den met de reeds lang voorgenomen discussie over Marokko en Tunesië, terwijl tevens de algemene politiek ouder de loep zal worden genomen. Een duidelijke houding van de Franse regering tegenover het Alge rijnse probleem is des te noodzake lijker geworden nu de Indische pre mier Nehroe een gramma van vijf punten voor Algerije opgesteld heeft, waarvoor de rebellen grote belang stelling tonen. Er zal voor Mollet dus nu niets anders opzitten, dan 'tl duidelijke definitie te geven vaa de oorlog-cn-vrede politiek van de Guy Mgllet is van plan van het j Fran, e regering. Het komende "debat parlement een vertrouwensvotum te in het Franse parlement belooft een verlangen dat het tegenwicht zal der belangrijkste en ook stormach tigs} e te zullen worden die na de oorlog in Frankrijk hebben plaats gehad. moeten vormen tegen de schok die 't aftréden van Mendès-France heeft veroorzaakt Deze laatste heeft gis teren tegenover de radicale parle- mentsfractie verklaard, dat hij met van plan is in dit debat het woord te voeren. Het is echter niet uitgeslo ten, dat hij het toch zal doen in ge val de aanvallen van rechtse zijde op sdjn politieke beleid al te heftig mochten worden. Premier Mollet 2al zich by deze zitting, zoals ver luidt. niet keperken tot algemene formuleringen over de Algerijnse politiek. Van aile kanten woidt druk op hem uitgeoefend om nu eens dui delijk te zeggen wanneer de regering in Algerije de beloofde verkiezingen i In Modena kregen de prins en de zal doen houden en met wie ze even- prinses speldjes van Ferrari's be- tueel over een nieuw statuut voor j roemde vliegende zwarte paard, het Algerije onderhandelen wiL handelsmerk van de onderneming. RICCIONE Prins Bernhard en Prinses Beatrix zyn donderdag na een bezoek aan de Ferran autofa- bneken Modena in het toeristen- plaatsje Riccione aangekomen. GRONINGEN De officier van Justitie heeft donderdag tegen de 40-jarige koopman IJldert S- uit Winschoten de zwaarste straf geëist die gevraagd kon worden voor het onder invloed besturen van een auto, nl. drie jaar gevangenisstraf met af trek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. S. heeft toen hij had gedronken, in de .lacht van 3 op 4 maart onder Heiligerlee met een auto het echt paar A. de Haan en G. de Haan Koolhof, dat rechts van de weg fietste, doodgereden. Verdachte heeft reeds eeti tiental veroordelingen voor verkeersover- tredm ren achter de rug. Uitspraak op 7 juni. Vervolg van pag. 1 iijkwaardïg - en dat hoort er ter dege hij - dan wordt liet verklaar baar waarom de K.V.P. zovele ge- richten kan trekken: hard conser vatief en joviaal vooruitstrevend, zuinig en royaal, sociaal en reactio nair. Het is de triomf van 't groeps belang, waarbij een duidelijke nei- png valt waar te nemen, geleidelijk de belangen van de gegoed-behou dende groepen meer te ontzien dan die van de andere. ^ant de methode heeft natuurlijk haar grenzen. Men kan niet van alle ballen tegelijk eten. Men kan geen kindertoeslag toezeggen aan kleine zelfstandigen en volledige ouder- doiDsuitkcrmg eisen ook voor reeds gepensioneerden en tegelijk uitroe pen. dat de belastingen te hoog zijn en naar beneden moeten. Men kan niet veel meer staatsgeld uitgeven en Iegelijk maken, dat de staat veel minder ontvangt. Hoe het thans gaat Kan b.v. blijken uit wat zich af speelde hij de behandeling van de nieuwe Successiewet in de Kamer: de heer Lucas wilde de kleine ver- nvgp-rs te hulp komen, maar van de tien miljoen, die bij won, zullen er acht aan de grote vermogens ten goede komen. Er zou ook kunnen borden verwezen naar de gang van zaken vorig jaar bij de kabjnets- er hu, die zon zijn vermeden, wan neer de K.V.P. had toegestemd in een alleszin« billijk* bestemmings heffing op de verhoogde huren ten fa«ie \an de ..stand'* der eigenaars ian oude woningen. De le?r van de klassenstrijd heeft afgedaan; maar de leer der standen- ma»t«t'bappij leeft voort, even on wezenlijk en misschien gevaarlijker. De woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken, die ons deze informatie verstrekte, gaf op de vraag of het antwoord van minister Beel op het (nog niet ge publiceerde) voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de eerste Schokking-nota nog voor het de missionair worden van het kabinet zal worden gepubliceerd „geen-com mentaar". Dat kan moeilijk anders worden uitgelegd dan als een ontkenning Aangenomen moet worden dat mi nister Beel de pubhkatie van de memorie van antwoord, die tevens een einde zal maken aan de ge- neimhouding van het voorlopig ver slag, wil uitstellen tot na de ver kiezingen. Volgens de Haagse redacteur van „Het Parool" heeft de burgemees ter voor hij op 6 mei met vakan tie ging. inzage gehad van het voor lopig verslag van de Tweede Ka mer, vermoedelijk met het oog op de beantwoording door de minister van Binnenlandse Zaken. Vrij kort daarna deed het hardnekkig gerucht de ronde, dat het verlof van de heer Schokking, daarmee in verband zou staan. Dit wordt echter van officiële zijde uitdrukkelijk ont kend. Verklaard wordt, dat hij op 4 juni zijn taak weer zal hervatten. Wel is er thans goede reden om aan te ne men, dat de heer Schokking niet lang nadat de behandeling van de kwestie in de Kamer achter de rug is. ontslag zal vragen uit zijn func tie met het oog op de aantasting van het gezag, welke uit de opspraak om zijn persoon is voortgevloeid. Volgens betrouwbaar te achten in formaties heeft hij van dat voor nemen de minister van Binnenlandse Zaken reeds in kennis gesteld" Al dus „Het Parool". „De Volkskrant" van heden spreekt dit bericht tegen. Het zegt, dat inge wijden het bijzonder onwaarschijn lijk achten, dat het Voorlopig Ver slag aan de heer Schokking zou zijn voorgelegd. LONDEN De grote droogte In Engeland is oorzaak van enorme bos- en heidebranden, de ernstigste sinds het eind van de oorlog. In tal van graafschappen binden grote aantallen brandweerlieden, militairen en bur gers dag en nacht de strijd aan met steeds opnieuw oplaaiend vuur, dat grote oppervlakten van het land verteert. Bewoners van huizen in bossen, die door het vuur worden bedreigd, moeten vluchten zonder dat zij iets kunnen meenemen. Om kostbare landhuizen, die in gevaarlijke ge bieden liggen, graven bulldozers diepe greppels om het vuur daar tot staan te brengen. Gisteren is een weinig regen de uitgeputte brandweren te hulp ge komen. Volgens de weerbureaus zou er vandaag meer vallen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. In een weldadige eensgezindheid heeft gisteren de Belgische Kamer in een bijzondere bijeenkomst zijn voorzitter, de socia- WASHINGTON. Een" woord voerder van het Witte Hnis heeft verklaard, dat gezamenlijke Ame rikaanse stafchefs geen uitnodiging hebben ontvangen, een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen. Hij voegde eraan toe. dat. indien een dergelyke uitnodiging ontvangen zou worden, het hem niet zou ver bazen als deze aangenomen werd. Het Newyorkse blad „Daily News'' vermeldt, dat bij navraag op de Russische ambassade in Washing ton is gebleken, dat maarschalk So- kolowsky, de stafchef van het Bo de Leger, aan de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht gevraagd heeft drie hoge Amerikaanse offi cieren naar de Sowjet-Unie te zen den ter gelegenheid van de Russi sche „dag van de luchtvaart" op 24 juni. Dc Amerikaanse autoritei ten zouden op deze uitnodiging nog niet geantwoord hebben. Het blad voegt hier aan toe. dat de howjet-Unje waarschijnlijk al3 tegenprestatie ook een uitnodiging vn-wacht voor Russische officieren om naar de V.S. te komen. list Camliie Huysmans gehuldigd ter gelegenheid ran zijn 85ste ver jaardag. In aanwezigheid van een groot aantal ministers en een afvaar diging van de Senaat werden vele redevoeringen afgestoken die alle een beeld gaven van de waardering die men voor Hujsmans heeft. Daarbij hoorde men. behalve uiter aard over zijn geweldige vitaliteit (er is nog nooit een Kamervoorzit ter geweest, die zijn functie zo stipt op een zo hoge leeftijd uitoefende) roemende woorden over het vele dat de jarige in het verleden voor het socialisme, de nationale en inter nationale politiek, Vlaanderen, het talenprobleexn en wat al niet heeft gedaan. De ex-Kamervoorzitter, de katholiek Van Cauwelaert met Huysmans een van de voorvechters voor de vervlaamsing van de univer siteit van Gent. legde bijzondere na druk op de welwillende en goedhar tige mens die achter Huysmans' vaak ironische uitingen steekt, maar ook de fractievoorzitters van de CVP, de socialistische partij, de liberalen en i zelfs de communisten bleven niet achter in hartelijkheid. Eerste mi nister Van Acker legde er speciaal de nadruk op, dat Huysmans zoveel werk heeft gedaan in de strijd om de sociale vooruitgang. En nadat de jarige een herinneringspenning met zijn beeltenis in ontvangst had ge nomen sprak hij op zijn welbekende i en inderdaad zeer ironische wijze de vergadering toe. Hij had een statis tiek van de leeftijd der Kamerleden laten - vervaardigen waaruit bleek, dat tien procent ouder dan zeventig jaar was! Daaruit concludeerde hij, dat blijkbaar de parlementaire om geving bijzonder prikkelend werkt op de vitaliteit van hen die eraan deelnemen en dat de vaak gespan nen sfeer aan de gezondheid van het parlementaire werk niets afdoet Huysmans beloofde zijn collega's parlementsleden nog vele jaren en toen volgde een geanimeerde re- ceptie. i (Advertentie IM.) De bocht van de Maas op de achtergrond de werf van Plet Smit u-aar volgens de Amsterdamse paragnost Haverkate de verdwe nen Johan Florie geronde», zon kunnen worden. b, ■AAR ogen zochten de nau we ingang. Aangezien daar- met het kleinste stipje te .bespeuren viel, maakte de ze de indruk van trooste loze leegte. ,,'t Zou drie uur koste om van de banke naar de have te komme met be'oorlijke wind," zei een vrouw die ook stond tc kijken, „Maar d'r zit geen kracht in dit zuchie en 't is nog tegewmd, wada betref." „Ze kenne 't in die tijd roeie," zei Bes bemoedigend. „En de storm is her nog nie." Maar de vrouw hield zich aan haar voorgevoelens en stond er te huiveren m de benauwde, warme lucht. Met uitzondering van het nauw hoorbare klaaglied van de wind lagen de stad en de haven m adem benemende stilte gevangen. Vele negers kwamen naar de ka de. liepen door naar het haven hoofd waar zij gingen zitten en rustig de ingang van de baai in het oog hielden. Om twaalf uur werd de spanning plotseling verbroken, Alsof hu bad gewacht tot de klokslag van ..nul uur", draaide de wind plotseling naar het oosten en het geluid dat hij maakte zakte een heel octaaf en werd bovendien van andere aard. In plaats van het ijle klaaglied klonk nu een somber lang aange houden geluid op uit de Atlanti sche Oceaan, waarin men vagelyk onheilspellende schakeringen kon onderscheiden en dat een zonder ling contrast vormde met het traagstromende water van de baai. Het tij liep tegen het laatst van de .eb en trok het water uit de veie riviertjes en kreken mee naar zee. Heel de morgen had de westen wind het zachtjes voor zich uitge dreven. Maar nu wierp de aanwak kerende oosterstorm zijn volle ge wicht tegen het water en deze strijd vulde de baai onmiddellijk met zware golven die omhoog toomden met boosaardige kammen om dan weer mokkend op zich zelf terug te vallen. „Korte golfslag,"' merkte een heel oude neger op. door zijn halfgeslo ten oogleden turend. „De schutte komme nooit veruit m die zee." Doch het zwijgende angstig wach tende groepje mensen moedigde hem niet aan om nog meer te zeg gen. Langzaamaan werd het gedempt dreigend geluid van de wind ster ker. En toen, alsof er een gordijn werd neergelaten voor de monding van de haven, was alles wat zich daarachter bevond aan het oog ont trokken door een melkwit scherm. ..O. Jezus nog an toe." gilde een stem. .,'ier komp ie an, nou. Make dawe weg komme!" Vele van de toeschouwers zoch ten dekking bij de huizen aan de overzijde van de straat Sommige vrouwen, wier mannen zich op de vloot bevonden, drongen opeen in de kieme havenloods Verscheidene stemmen begonnen meteen te bid den en hun stemmen gingen on middellijk verloren m het toene mend bulderen van de wind. Met de wiskundige nauwkeurig heid die hij van de aanvang af had getoond schoof de orkaan zyn alles aan het oog onttrekkend gordijn door de pieren en duwde het nu in rerhte Jyn vooruit over de butten- baai. Er lag iets uitermate angstaanja gends m de weloverwogen wijze waarop de orkaan zich van zyn taak kweet. Hu klikte elke bewe ging af als een automaat. Het was het noodlot dat zich hier open en bloot voltrok voor de ogen van de mensen, De toeschouwers wisten, dat het nu tenminste vierentwintig urpn stand zou houden, dat het zijn vloïdgolven en rukwinden dan hier dan daar zou vieren met diezelfde nnverwinlijke nauwkeurigheid, het leven ontwringend aan degenen die in zijn van te voren beraamd plan voor de dood bestemd schenen te zijn Met die ogenblikkelijke emotio nele bevrijding welke het leven \an de neger zoveel lichter maakt, barstte de opeengepakte loods los in een geroezemoes van weeklach ten en gebeden. Het gordijn was nu vooruitge schoven tot de bmnenbaai en be perkte de Wereld nu tot de stad met baar huizenmassa's die wit en angstig ineendoken en de nog overblijvende halve cirkel van de haven. En nu kwam er uit het ondoor zichtige vlak van het scherm een met aflatend geloei opzetten dat met afkomstig was van wind of water doch duidelijk de roep van de storm zelf. Het gordijn schoot weer vooruit en werd nu een muur, grauw en ondoorgrondelijk, die zijn fundamenten diep tn de afgemartelde zee had i„U.n zinken en de loden hemel schraagde op zijn hoge rand. Het geraas werd oorverdovend. Het was alsof de smalle strook water die nog voor de kaden was overgebleven gaandeweg verdween. De huizen sloten zich dichter aan een en wachtten. Toen kwam het over de smalle strook water heen en sloeg ver nietigend over de stad. Van de daken kwam een geluid alsof enorme hoeveelheden erts van grote hoogte werden neergestort. De stoten hadden een zwaarte in 2Ïch ais naar men mocht aanne men. niet veroorzaakt kon worden door een zo onstoffelijke substantie als lucht en toch niet anders was dan de wind zelf, die onverhoeds omhoog schoot tot enorme hoogten om dan met volle kracht omlaag te storten. Deze stoten kwamen, geheel vol gens het demonische plan, met pre cies gelijke tussenpozen, en wer den gevolgd door spiedende vin gers, zo licht vloeibaar als ether» zo hard als staal, die de daken en vensters aftastten naar scheuren. Men kon met langer met zeker heid zeggen: „Dit, wat ik inadem, is lucht, en dit, waarop ik sta is aarde." De storm had bezit geno men <?an de stad en haar tot zijn eigendom gemaakt. Al het tastbare en ontastbare werd gelijkelijk in razend snelle warreling opgenomen in een bezeten, onontwarbare ne velvlek. De golven die woelden m de baai konden over een kleine afstand nog vaag worden waargenomen Hoog- gezwollen waren zy en geel en naakt; een ogenblik hieven zy de kop en meteen griste de wind die weg en versproetde hen, tegelijk met de regen, in de warme kleverige atmosfeer waarmee hij zyn aanval inzette tegen de door een paniek bevangen stad, Stelselmatig nam de snelheid toe. Het bonken op de daken werd lui der en de tastende vingers tracht ten opnieuw ergens houvast te krijgen, brokkelden kleine gaten uit tot grote. Hier en daar glipte de wind onder een zmken dakbedek king, bolderde die plotseling op. blies ze sneldraaiend van het huis af als een vel papier en liet ze met een donderende smak neerkomen in een verlaten straat. Dan opnieuw verschafte hij zich toegang tot een kamer door een gebroken ruit. en. met een inzetten van heel zijn explosieve kracht bliès hij alle andere ramen, naar buiten en daarna van binnen uit f een begin te maken met de muren. Het was onmogelijk om op straat te lopen. Bij de eerste krachtige stoot van de storm was het kleine troepje neger3 dat een schuilplaats had gezocht in de loods op de kade naar de Row gevlucht Zelfs toen was de kracht van de aanval zo hevig geweest dat zy slechts in ver voorover gebogen houding en dichtbijeen gedrongen in staat wa ren geweest de woeste uitvallen te weerstaan, en het smalle straatje over te steken. Porgy'en Bess zaten in hun ka mer, Dc beddeplanken waren van de bedden genomen en voor het raam gespijkerd en voor de ma tras die m een hoek lag opgesla gen. had de bok recht van voor koop doen gelden. Bess zat m haar eigen gedachten verzonken, uiter lijk niet m het minst beroerd door het demonisch geweld daarbuiten. Porgy's blik was er een van ver wondering die met geheel vrij was van vrees, toen hu tussen twee beddeplanken naar buiten gluurde. De bok. die was gezegend met een volkomen gemis aan verbeeldings kracht, verlustigde zich in de knus se behagelykheid van zijn nieuwe omgeving en gaf zijn tevredenheid te kennen door zich telkens te schurken, zoals dat zyn soort eigen was. Een petroleumlamp zonder glas die recht omhoog walmde in de onnatuurlijke stilte van het ver trek, verspreidde een zwak, gelig licht, dat het zware duister in de hoeken slechts accentueerde. Waar Porgy zat kon hij zo nu en dan iets opvangen van wat er zich buiten het raam afspeelde. Een en kele maal werd de hechte onder grond van de storm opgezwiept door een uitdiepende windruk en dan kon hy de hoge, weerloze branding zien onder een somber doodskleed van schuim en regen. Eenmaal zag hij een verlaten schip voorbijgaan. Het scheepje was een kleine eenmaster waaruit alie tuigage schoon was weggesla gen. Een man klampte zich vast aan de helmstok. Een golf, die zwaarder was dan zyn kornuiten» overspoelde het kleine schip geheel en toen het zich weer omhoog woelde naHr de oppervlakte was de man verdwenen en de helmstok sloeg wild heen en weer. lieve Jezus, 'eb 'n beetje meellj,," kreunde de man. die het zag gebeuren versmoord. Wat later kwam er een dak voorbij. Porgy hoorde het aankomen, nog boven het geraas uit van de aan val op de Row en het vervulde hem met ontzetting en doodsangst. Hy keerde zich om en keek naar Bess en tot zijn geruststelling lag er geen angst in de blik welke de zijne ontmoette. Van de straatkant kwam het geraas opzetten, nu werd het steeds luider en kwam dichter bij. Dit zou ongetwijfeld de ge nadeslag worden. Hij hield zijn adem m en wachtte. Toen donder, de het aan zijn beperkte gezichts kring voorby. Door niets meer ge remd. steeg het dreigend naar de vensters van de tweede verdieping en flapte en rukte aan de huizen terwijl het voortjoeg over de keien. Toen een stem weer verstaanbaar werd, wendde Porgy zich tot zijn kameraad. ,.Jy en ik, Bess." zei bij met overtuiging. ..We 'ebbe 'cel wat be reikt same, dat's zeker." Daarna zaten zy heel lang zonder een woord te wisselen- Toen keek Porgy uit het raam en zag dat de samenstelling van de atmosfeer zich sterk verdichtte. Het schuim trok even weg en hy kon de gege selde baai nog nauwelyks ont waren- ,,'k Denk dat 'aast nacht mot vre ze." merkte hij op. „D'r zit nieveet licht meer an de andere kant van de storm Hij keek nog eenmaal voor het gordijn omlaag kwam en wat hy zag deed zyn hart een ogenblik stilstaan. Hij wist dat het weer langzamer hand eb moest zijn want de vloed was juist begonnen nadat de storm was losgebroken. Maar toen hij keek kwam het water dat reeds hoger stond dan bij een normale vloed, al boven de uiterste rand van de straat uit en drie. gewel dige golven spoelden er in snelle opeenvolging overheen en over stroomden in dikke waterlagen het smalle straatje om dan te pletter te lopen tegen de muur van de huizenry. (Wordt vervólgd} (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Nog steeds zoekt de politie naar de negenjarige Jo han Florie, die sinds 14 aprii wordt vermist. Tot nu toe heeft men geen enkel spoor van hem gevonden. Et telijke mensen zün ondervraagd, maar niemand kon maar ook enige aanwijzing geven, die tot opsporing van het vermiste ventje zou kunnen leiden. Elk water, in de buurt van de ouderlijke woning van Johan is atgedregd, maar ook dit heeft geen resultaat opgeleverd. Zelfs de ruïne van het voormalige oogziekenhuis aan de Oostmolcn- werf waar dikwyls kinderen spe len is van onderen tot boven onderzocht De moeilijkheid voor de politie is, dat zij niet Weet, waar zij moet zoeken. Er is niemand, die de knaap meer gezien heeft, sinds hij zijn huis aan de Vlietstraat om twee uur des middags heeft verlaten. Enige kinderen zouden hem tegen zessen nog hebben gezien, doch toen de politie dit onderzocht, bleken hun verklaringen nogal uit een te lo pen. Men had er dan ook weinig aan. Ook op de Admiraiiteitskade heeft men gedregd. Hierbij kreeg men de volle medewerking van de schip pers, die daar met nun boten liggen Ook zy hebben zonder succes in de buurt van hun schepen ge dregd. terriam gegaan, om zrch persoonlijk ter plaatse te kunnen oriënteren. De politie heeft hem cp deze tocht vergezeld. Men kwam toen terecht bij het „Boerengat". Of schoon de telepaat ervan overtuigd was. dat Johan daar dikwijls kwam, durfde hy op dat moment met met zekerheid te zeggen, of het ventje daar ock op veertien april was ge weest. Een onderwyzer» die Jo-han goed kent heeft later de hulp ingeroepen van een Amsterdamse telepaat, de hoer Haverkate. Deze was van mening, dat de jon gen tewater was geraakt. Volgens hem zou men hem vinden in de bocht van de Maas. Ier hoogte van de werf van Piet Smit. De politie De bekende telepaat Croiset, die die by het onderzoek van de parag- aan een tante van het vermiste I nnd tegenwoordig d* knaapje via de telefoon ver- j mensen "van de werf verzocht on- klaarde, dat Johan voor het iaatst op middellijk het hoofdbureau van po- een plaats gespeeld had, waar een liti© te willen opbellen, indien zy zandtreehter staat, is later naar Rot- i iets naders mochten weten. Onderduikgastheer Slui: Mr- Schokking moorde naar van gezin-Pino* Vervolg Tan pag. 1 Pion's en van Slui een boodschap gekregen, om toch vooral 20 spoedig mogelijk by de Pino's te komen, die naar hem hadden gevraagd. Mr Schokking heeft, toen ds. Heuze- veldt hem hierover telefoneerde» gezegd dit niét te doen. „Ligt hier**» aldus de klacht, „niet het afzonder lijke feit van het in de steek laten van hulpbehoevenden?*' Burgemeester Schokkmg werd door Flaizier op de hoogte gebracht van de door de Pino's m de cel te Hazerswoude ondernomen zelf moordpoging. Deze poging slaat iedere gedachte aan provoceren zon der meer de bodem in. De heer Slui stelt uitdrukkelijk, dat de heer Schokkmg op geen enkele wyze bij hem of iemand anders heeft geïnfor meerd. hoe de Pmo's bij hem als onderduikers waren terecht geko men. De heer Slui stelt er prijs op, dat in de in zyn byzyn geformuleer de aanklacht uitdrukkelijk wordt opgenomen, dat hij de heer Schok kmg net als moordenaar van de drie Pmo's. Mr. Ter Laan verklaart, dat hem uit twee uiterst minutieuze bespre kingen met ds. Heuzeveldt is geble ken. dat de heer Schokkmg m de tijd van een kwartier spreken met ds. Heuzeveldt en met Planzier tot de slo*som is gekomen het arresta tiebevel te geven, zulks nadat de heer Schokkmg zichzelf In die be spreking op geheel subjectieve gron den in een angstpsychose heeft ge redeneerd, zonder dat daarvoor ob jectieve gronden aanwezig waren. Voleis ern tn 1945 contra Hen drik Kooren door de wachtmeester der Rijkspolitie, J. Pruysfcers opge maakt verbaal, heeft burgemeester Schokking er zich op beroepen, dat heel Hazerswoude van de arrestatie afwist en dat hij dus wel verdere maatregelen met het oog op de Duitsers moest treffen. Ds. Heu zeveldt heeft echter tegenover mr- Ter Laan uitdrukkelijk verklaard, dat hy nimmer geweten heeft, dat de arrestanten nog negen dagen te Hazerswoude hebben vertoefd en dat hy dit eerst uit de mond van de Utrechtse advocaat heeft vernomen. Zou tegenover die achtergrond Ha zerswoude in rep en roer zyn ge weest? De heer Slui heeft nog mee gedeeld, dat by de fouillering van de Pmo's op de avond van de ar restatie een bedrag van 700.— m beslag 15 genomen. Bovendien zyn daag? na de arrestatie door de poli tie de twee fietsen mee genomen, waarop de Pmo's als onderduikers by hem waren gearriveerd. Toen Slui later aan Plainer vroeg, waar dit geld was gebleven, kreeg hy een onbevredigend antwoord. De verschillende onderdelen van de fietsen, waarop de Pmo's hadden gereden, heeft Slui later op de fietsen van het gezin Plaizier ge zien. Deze week nog zal mr. Ter Laan namens mej. Mietje Pino, de zuster van wylen Jacob, een beklag indie nen by de Hoge Raad. In dit beklag wordt de eerder door haar by de officier van justitie ingediende aan klacht nader gemotiveerd. De heer Ter Laan zei ons, dat hy om deze aanklachten te kunnen indienen on derzoekingen heeft moeten doen. die eigenlijk door de justitie verricht hadden moeten worden. De raadsman deelde ons ook nog mee. dat mej. Prao onmiddelihjk na dat ze kennis had genomen van d« eerste pubhkatie in het „Haagsch Dagblad" zich tot burgemeester Schokking heeft gewend, met he» verzoek om een persoonlijk onder houd. Nooit heeft de 72-jarige dame antwoord op dit schrijven ontvan gen. Wet vervoegde zich na enige tyd een „bode" van burgemeester Schokkmg aan haar Amsterdamse woning met het verzoek over de hele zaak. vooral met niemand te spreken.... Eerst hierna is zy tot het indienen van een aanklacht overge gaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2