■BB C C. G. DE JONG HEEFT EIGEN MACHIN1STENSCHOQL D Cursus voor werklozen als uitgangspunt Schiedams Orkest heeft meer musici nodig HBS-jeugd vond weg naar Bibliotheek NOAD 3 wipt Ready uit de bekercompetitie EEN BRIL Koeriersters Dv. W. J. Smit streed voor verheffing van arbeider Openbareles van de m uziekschool Jaarvergadering en receptie Inst. voor Sclieepvaart 'BEROEP OP DE AMATEURS: 3» Arbeider gewond c in Maassluis Middenstanders maken kennis met dë wijn H.A.L. bestelt tweede schip in Duitsland' Dankzij idee van gastleraar W andelvrienden weer op pad Burgerlijke stand Gasfles in brand Ned. kustvaarder in botsing Van Wijk Co. in nieuw gebouw RADIO ENT-V. VAN DE GROENE TENNISTAFEL De finale is al in zicht Ned. Chr.- Vrouwen bond'bestaat tien jaar TV-wedstrijd voor de jeugd SCHIEDAM Amsterdamsche Bank Schiedam mannelijke of vrouwelijke employe's ds JOvani kunt u niet missen geen dag! 2 Donderdag 31 mei 1956 HET overlijdensbericht van dr. W. J. Smit, oud-inspecteur van het onderwijs te Schiedam, moet vele ouderen in onze stad en ook daarbuiten de crisisjaren van vóór de oorlog in herinne ring hebben gebracht. Want vooral in die jaren deed dr. Smit zich gelden als de grote promotor van de ontwikke lingscursussen voor werklozen, waarvan de faam tot ver bui ten Schiedams grenzen door drong. Deputaties van andere gemeenten kwamen in die tijd naar Schiedam- om hier iets te leren van de organisatie van deze belangrijke cursussen, die velen de zo nodige vakbe kwaamheid bijbrachten. De bijzonderheid, dat de maehi- nistenschool van de heer C. G. de Jong een. regelrechte spruit van deze cursussen is en op een manier die enig is in ons land doet ons er des te eer der toe besluiten enige aan dacht aan die veelbewogen jaren te besteden en het ver band met de huidige school duidelijk te maken. (T.EDURENDE zijn ambtsperiode V-J als gemeentelijk inspecteur van het onderwijs in Schiedam van 1 februari 1931 tot X januari 1946, heeft de heer Smit zich doen ken nen als een S.P.A,P.-strijder van de oude garde on een buitengewoon aangenaam mens, die de verheffing van de arbeidersstand zeer ter har te ging. Geen wonder dat deze man rich onder het oog van wethopder J. Dinkelaar in de crisisjaren rond 1935 opwierp als de voorvechter van vakonderwijs aan werklozen. ,Aan slampampers hebben we niets", was zijn gezegde. „Als straks de crisis voorbij is.hebben we men sen nodig die iets kunnen." Hü was een pedagoog van formaat, die wist hoe hij iyn klanten moest aan pakken. Menig jongeman, die zich wat laks toonde in het volgen van de cursussen die van gemeente wege voor werklozen werden geor ganiseerd werd door hem eens Hink onder handen genomen. En meestal hielp dat wek Voor de arbeidende waren deze cursussen in die veelbewogen tijd, toen de armoede bij veel gezin nen om de hoek van de deur grijns de, van groot belang. Velen volgden de opleidingen voor timmeren, las sen, metselen, tuinieren, boekhou den, talen en vele andere vakken, die in de Korenbeurs en in allerlei lokaliteiten in de stad werden on derwezen door mensen, die hart voor de goede zaak hadden. Voor de technische vakken waren er ver schillende ingenieurs, die ook zon der werk waren en die door de ge meente betaald werden voor hun" lessen. Eén van de vruchtbaarste cursus sen bleek die voor machinisten, die omstreeks 1934 tverd opgericht, voor al door toedoen van de heer C. C. de Jong en it*. J. Lankhorst. Voor de lessen, die veelal de om- scholing betekenden van werkloze jongemannen die het h.b.s.- of mulo diploma in de zak hadden, bestond een aanzitnlijke belangstelling, In het Beursgebouw onderwees De Jong de praktijk en Lankhorst de theorie. Deze cursus wist zich het langst van alle te handhaven, na melijk tot de komst van de Duitsers... Behoorden de cursussen voor werklozen tot het verle den, de heer C. G. de Jong bleef doorgaan met_ de opleiding voor machinisten, die hij in leite reeds thuis in de Wattstraat was begon nen in 1934 met privé-lessen. Als een self-made man van de oude stempel, die reeds op 25-jarige leeftijd hoofdmachiniste op de grote vaart was, pakte hij de za ken flink aan. Op zijn eigen ro- buste wijze onderwees hij de leer lingen. zowel thuis als op de ma- chinistenschool te Rotterdam en de avond visserij school te Vlaar- dingen, die vorig jaar december werd opgeheven. HET ONDERWIJS THUISbleek op de duur onhoudbaar en in 2950 betrok de heer De Jong met zijn leerlingen een zaaltje boven het café op nummer 22 aan de Groote Markt. Daar begon eigenlijk de (tan loop van de particuliere school". Maar ook daar was de fiuisyestinp gebrek- kip en de ruimte spoedig veel te klein. pand aan de Lange Haven kwam de particuliere school, die in deze omvang enig in Nederland is, in mei 1956 goed op poten te staan. Een gron dige verbouwing was nodig om het pand modem en doelmatig in te richten. Drie leslokalen zijn er thans, maar door nog verdere verbouwing zal dit aan tal in de toekomst tot 5 wor den uitgebreid. 26 dagleerlin gen volgen momenteel de les sen en Js avonds komen er ook nog een veertigtal leerlingen voor aanvangslessen en uit breiding van de theoretische kennis. HET moet gezegd worden, dat de heer De Jong die nu 65 jaar is hard heeft gewerkt (en dat nog doet), om zijn zaakjes zo goed voor elkaar te krijgen. Tot zijn genoegen kon wijlen dr. Smit vorig jaar bij een bezoek aan de school constateren op welke goede wijze „zijn" werk voortzetting vond. Al les binnen is goed verzorgd en de rondborstige hoofdmachinist heeft bij de. leerlingen populariteit ver worven en bij de grote maatschap pijen een goede naam in verband met zijn cursussen. DAT DE „BAAS" niet zo maar de eerste de beste is, be- DE HEER C. G. DE JONG VOOR DE KLAS IN ZIJN EIGEN MACHINISTEN- SCHOOL, AAN DE LANGE HAVEN. wees hij door in 1940 een vrij omvangrijk boek van eigen hand uit te geven: „Motor- installaties aan boord van schepen." Een tweede en der de druk daarvan zijn reeds verschenen en momenteel is de heer De Jong bezig met de voorbereiding van een vierde herziene druk. Bovendien staat er een tweede deel van dit boek op stapel De man. die een eigen school heeft, treedt niet op de voorgrond en is bescheiden, waar het zijn eigen prestaties betreft. Maar om zijn mening gevraagd, windt hij er bepaald geen doekjes om. Met bewondering spreekt hij over wij len dr. Smit en doet hem onge merkt eer aan met zijn dagelijk se arbeid. "P\E jongemannen, die de school -1—bezoeken, komen uit alle delen van het land. Met het voorlopig di ploma scheepswerktuigkundige in de zak (behaald op een machinisten- school) hebben allen minstens een jaar en de meesten 2 a 3 jaar als assistent-machinist gevaren op de grote vaart. Ze leren nu voor het diploma A scheepswerktuigkundige, welke opleiding 2 ot 4 maanden duurt en waarvoor staatsexamen in Den Haag moet worden afgelegd. Daarna kunnen ze opgaan voor het theoretische deel van diploma b. en is het zaak om minstens twee jaar als zelfstandig wachtdoend machi nist te varen. Bjj gebrek aan ruimte kan op de Schiedamse school nog niet voor de verdere opleiding gezorgd worden, maar in de toekomst hoopt de heer De Jong ook hiervoor te kunnen zorgen, evenals voor de vóóroplei- ding. We wensen, hem bij dit stre ven veel succes, want van belang is het zeker. VOOR BEDEN Apothekers nachtdienst: Apotheek C. J. Jansen. Sw&mmerdamsin- Sei 41 en „Nieuwland", dx. Wi- bautpiein 17. Belten b(] ongeval: C-.G en G-D Tuinlaao 80 telefoon 69290 Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Lange Ilaven. geopend Iedere werkdag (behalve maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en tedere avond tbehalve woens dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten R-k Leeszaal en Bibliotheek, Dam. geopend tedere dag (behalve maandag) van 2 tot 4 uur Iedere avond (behalve donder dags en zaterdags) van 7 tot 8.30 uur; des zondags gesloten Stedelijk Museum: Expositie eigen werk. Geopend dagelijks van 2 tot 5 uur. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur: „08/25. Het vervolg." Monopole, 2, 7 en 9 uur: „Detective Callaghan grijpt in". VOORSTELLINGEN Passage, 8 uur: C.A.B., cabaret avond. Arcade, 8 uur: KVF-jongeren bij eenkomst. Toonkunstgebouw, 2.30 en 7-30 uur: Bazaar N.PJB, De jonge Schiedamse Toonkunst Muziekschool zet de traditie voort, geschapen door de (vroegere) Schie damse Muziek- en Balletschool, om zo nu en dan eens voordrachts avonden of openbare lessen te hou den, waarbij de leerlingen in de grotere kring van ouders en belang stellenden op het podium komen, om te laten zien wat zij bereikt hebben met het muziek-onderwijs aan de muziekschool. Avonden die de kinderen inspireren tot betere prestaties, maar ook avonden die de onderlinge band versterken. Gisteravond dan was er zo'n open bare les in het gebouw van Chr. Soc. Belangen, de tweede sinds het kortstondige bestaan van de mu ziekschool. Terecht werd geopend met een demonstratie met een blok fluitklas, daar dit instrument een grote rol speelt bij de basis-oplei ding van ae school, maar daarna kwam er een grote verscheidenheid van leerlingen aan de beurt; ver scheidenheid niet alleen wat de grootte en leeftijd van de execu tanten. betrof, maar eveneens van. de muziek-instrumenten en. de ma te van geoefendheid. Het was alleraardigst te zien hoe de kleinsten onbevangen voor het voetlicht traden, om na afloop van het solonummertje, te schrikken wanneer het hartelijke applaus los- klaterde. Ze zullen zich dan wel even „kunstenaar" gevoeld hebben. De zaal was geheel gevuld, niet alleen met de jeugdige executan ten, maar ook met de vele ouders die getuige wilden zijn van het op treden van hun kind. BOTTERDAM Tot nieuwe leden van het Nationaal Comité van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart op de gisteren gehouden jaarvergadering zijn benoemd de heren H. M. Boer, C. H. van Dam, mr. J. Dutilh, G. A. Fontein, W. Goudriaan, W. J. Kruys, J. H. Oerlemans, J. M. van Olm, L. Stam, J. A. Warning, jhr. S. G, var Weede en ir. J. E. Woitjer. De heer L,. P. Ruys, die als lid van het dagelijks bestuur aan dë beurt van aftreden was. is herbenoemd. Nieuwe leden van het dagelijks bestuur zijn de heren W. N. H. van der Vorm, J. A. Warning en ir. J. E. Woitjer, aan het begin van de vergadering werd mr. J. K. Hummer, de over leden voorzitter, herdacht. In de opengevallen plaats is benoemd jhr. H. van Lcnnep. Tijdens een receptie, die in aanslui. ting op deze jaarvergadering is ge houden, maakten velen van de ge legenheid gebruik om het bestuur van het jubilerende instituut geluk te wensen. De Stichting Schiedams Orkest, ontstaan nadat het Toonktmsiorfcest werd opgeheven, is nog erg jong, n.l. twee jaar, maar in het korte bestaan heeft dit enige Schiedamse symfonie orkest al vele „ups and downs" mee gemaakt. Dit dan meer speciaal wat het aantal actieve leden betreft. Bij de enkele uitvoeringen die gegeven zyrt, toaarbij bleeJc dat dit orkest best tot goede prestaties in staat is, kon nog op een uolledige bezetting gerekend worden, zoals het ook het geval was toen de muzikale bege leiding verzorgd tcerd van de uit- voering van de vaudeville „Het Wit te Paardtijdens de laatste Vakan- t ie week. Maar momenteel verkeert de SSO in een „down"-periode en het aan tal musici is terug gezakt tot zes tien. Er zijn zo merkbare leemten in het orkest ontstaan en vooral aan blazers is een groot gebrek, hoewel ook strijkers best gebruikt kunnen worden. De salonboot ,J)yphina" ix gisteren veranderd tot een „drijvend Zonne huis". Want alle 54 verpleegden van de verpleeginrichting ,Met Zonne huiswerden aan boord genomen en met deze, wat ongewone vracht, is het schip naar Duitsland vertrokken voor een tocht langs de Rijn. Hartelijk tea* het a/scheid aan het Hoofd, want veten zijn de chronische zieken en hun dertig verpleegsters en nerzorgsters een goede reis" komen toewuiven. Ook de oud-directrice, zuster C. Rijkeen, die het initiatief heeft genomen voor deze plezierige tocht, was aan boord van het witte schip, waar kapitein Jletue het gezag over heeft. Op 6 juni komt de Dgphina meer in Schiedam terug. Aanvulling van de spelers is drin gend gewenst. Het is toch eigenlijk dwaas dat in een grote stad als Schiedam, met meer dan 75.000 in woners, geen dertig tot veertig ama teurs te vinden zouden zijn, die te zamen een symfonieorkest kunnen vormen. Om nu wat meer aandacht te ver krijgen voor het streven van de SSO, is er gisteravond in Arcade een open bare oefening gehouden, waarbij ook een aantal belangstellenden waren uitgenodigd, maar de belangstelling was beslist niet groot. Voorzitter A. J. W. Vervoort zette voor de aanvang in het kort de pro pagandistische bedoeling van de avond uiteen, een oproep dus tot de belangstellende amateur-musici om zich m de gelederen te scharen van het Schiedams Orkest. Daarna hief dirigent A, Slootema- ker zijn stok op en kon de oefenmg beginnen: met een symfonie van J. Chr. Bach. Het orkest denkt in begin oktober weer een openbaar concert te geven maar dan hopelijk met hot dub bele aantal leden van thans. Bij het verrichten van werkzaam heden op het bedrijf van de n.v. „Maassluis" kwam de 50-jarige arbei der L. de Vries uit Schiedam van vier meter hoogte zodanig te vallen. - De heren Van Dam en Van Har- melen zijn volijverige propagandis ten voor de edele wyn. Bij toerbeurt stellen, zij verschillende Schiedamse verenigingen of organisaties in de gelegenheid eens grondig met het druivenat kermis te maken. Gister avond dan was het de r.k.-Midden- standsbond die daarvoor in aanmer king kwam cp de sluitingsavond van het winterseizoen. De heer Van Dam is procuratie houder van de Hollandse Wijnhandel en hij gaf een uitgebreide toelich ting, gesteund door de vertoning van. enkele films, op de verplanting van druiven, de verwerking tot wijn en hei ritueel bij het drinken van de drank die hij „de gave Gods" noem de. Frankrijk is het land by uitne mendheid van de wijn en daar wordt dan ook 125 maal zoveel gedronken als in Nederland. De Spaanse bodem is ook goed geschikt (in tegenstel ling tot Nederland) voor de druiven- cultuur en uit de omgeving van Jerez komt de kostelijke sherry. Sinds 1500 heeft men naar de mousserende wijn gezocht en het was de slimme monnik Peignon die de champagne uitvond door hei la ten gisten van wijn. De feestelijke avond, kreeg een bijzonder tintje, omdat de vele aan wezigen, die de rechterzaal van hotel De Kroon geheel vulden, ook mon deling contact kregen met de wijn. En nadat men zoveel gehoord en ge zien had over de wijn, smaakte het nat voortreffelijk. Voorzitter A. M, Schoof sloot de bijeenkomst met een. woord van dank. De Holland-Amerika Lijn heeft aan de Lubecker Flenderwerke te Liibeek een tweede opdracht gegeven tot de bouw van een vrachtschip van 7300 ton deadweight, voor oplevering on geveer maart 1959. Dit wordt onge veer een schip als de in oktober 1955 b|j deze werf bestelde Kerkedyk en het vierde van een nieuwe serie vrachtschepen van de z.g. „K-klasse", bestemd voor de diverse diensten van de Ho 11 and-Amerika Lijn. Deze enkelschroef motorvracht schepen zijn van het open-shelterdek type met een lengte van ca. 140 me ter en een breedte van ca. 19 meter. De vaarsnelheid bedraagt ongeveer 16 myl per uur. De schepen hebben elk 5 laadruimen met een. totale ca paciteit van meer dan 400.000 kubie ke voet, waarvan, ca. 40.000 kubieke voet ingericht wordt voor het ver voer van gekoelde en bevroren Ia- ding. Onder ruim 4 zijn tanks inge richt voor het vervoer van ongeveer 500 kubieke meter lading-olie. Ook dit nieuwe schip zal worden voorzien van een luchtdrooginstalla- tie voor de laadruimen, terwijl de motor, evenals die voor de andere schepen van deze serie, wordt ge leverd door „Werkspoor", Amster dam. Van deze K-schepen, is het m.s. Kinderdijk in maart 1956 in de vaart gekomen. Dit jaar nog wordt de Kloosterdijk, in aanbouw bij de werf Jan Smit Czn, opgeleverd, terwijl de Kerkedijk o.o.v. eind 1957 in de vaart komt OP de lagere schooi, en MTJLO-jeugd heeft de Gemeentebibliotheek wel veel vat, maar de jongelui van de middelbare scholieren vormen nog een groep, die Weliswaar niet „ongrijpbaar", maar moeilijk te benaderen is. Aan de suggesties van een jonge Amerikaanse „gastleraar", die In het kader van het Fulbrigth-program dit schooljaar als docent Engels aan de H.BS Afrlkaanderplem en 's Gravendijkwal Is opgetreden, Is het te danken, dat de Gemeentebibliotheek verrukt is met een speciale en ge varieerde collectie Amerikaanse boeken, die zich verheugt in de durende belangstelling van een honderdtal HBS-crs. De wandelsportvereniging „Wan- delvnenden". aangesloten bij de Ned. Wandelsport Bond. organiseert op zaterdag 2 en zondag 3 juni haar tweede nationale Polderwandeltoch ten ter gelegenheid van het drie jarig bestaan. Gestart zal -worden bij café_ Boulevard aan de Rofcter- damsedijk, zaterdag om 2.30 uur en zondag tussen 10 en 11 uur. Dp wandelaars zullen bij deze tochten langs de mooiste plekjes in de om- geving worden gevoerd, want de dat hij met een ernstige hoofdwond parcoursen zijn met de meeste en enkele lichte blessures per zieken, auto naar het Gemeemeziekenhuis te Schiedam overgebracht moest wor den. nadat dr. De Wilde de eerste hulp verleend had. Oecumenische zangrlienst Zondagavond 3 juni om 8 uur houdt de Oecumenische -Jeugdraad Schiedam de laatste zangdienst in de Lutherse Kerk. Ds. M. C. J. Visser uit Rotterdam zal de dienst leiden en de heer J. F. Bekkers zal het orgel bespelen. De liederen worden uit de hervormde bundel gezongen. Geboren: Marjnus, z.v, M. van Meurs en J. A. Hoorman; Willem, z.v. W. Schneider en W. E. Wagner; Ronald en Hendrik, tweelingsz. van T. A. Grobbe en B. Pieterse; Johan nes J.. z.v. A. Olivier en M. Tim- mers. Diana, d.v. L, van Barneveld en A. J. v, d. Kroon; "Wilhelmina M d.v. C. 3. Janse en T. I. Swartjes; Herman, z.v. A. Poot en M. Groen. zorg gekozen. De afstanden voor de beide dagen zijn: 10. 20 en 30 km. Extra prijzen zijn beschikbaar gesteld door de vereniging en be drijven, terwijl voor de jeugd op de 20 km nog aparte prijzen zijn. De wandelaars zullen zaterdag om 5 uur worden opgewacht door de drumband van Wilton Fijenoord, waarop de stoet zich zal begeven naar de Nieuw Mathencsserstraat waar ze zal worden ontbonden. In schrijvingen kunnen ook aan de start plaats vinden. Door het overspringen van een vonk uit een snijapparaat vloog woensdag een fles met acetyleengas in brand bij Schmitt's Scheeps- outillage N.V. aan de J. van Rie- beeckweg. De brandweer, die met ladder en gereedschapswagen uit rukte, droeg de fles uit de fabriek en deponeerde hem in de sloot. Daarmee was het gevaar voor ont branding van nog andere flessen bezworen. De Nederlandse kustvaarder „Prins Bernhard" is gisteravond bij Folke stone in aanvaring gekomen met het Duitse schip „Tanger", Na de 'bot sing vroeg de kapitein van de „Prins Bernhard" hulp van een reddingboot. Later werd gemeld, dat het schip een halve voet slagzij maakte en. lang zaam opstoomde naar Dover. 1 Het assurantiekantoor Van Wijk& Co. is gisteren aan de Wijnhaven teruggekeerd- Door het bombarde ment van met 1940 werd deze meer dan tachtig jaar oude Rotterdamsê firma uit haar gebouw in het assu radeurscentrum verdreven. Zij vond onderdak aan de Schiekade, maar de huisvesting was er zo benard, dat men nauwelijks meer kon wachten tot het ,nïeuwe pand aan de Wijn haven gereed was. Thans is zij dan weer in de oude omgeving terug. De binnenhuisarchitect B. Trïjze- laar heeft voor deze beurssssura- deuren de inrichting van het X25 In de commissiekamer van de Ge meentebibliotheek was woensdag middag een kleine, informele bij eenkomst belegd, waarbij de Ame rikaanse initiatiefnemer, de heer O. R.'Bush, met mej, dr. J. J. van. Dul- lemen, als directrice belast met de uitvoering van het Fulbrigth-pro gram in Nederland, dr. F, Xoss- mann, bibliothecaris, mej. H. J, Kluit, die de jeugdafdeling van de bibliotheek onder haar hoede heeft en de heer C, Reedijk, conservator, de resultaten van dit experiment be spraken. Als bewijs van erkentelijk heid ontving de heer Bush een foto boek over Europa, Toen de gastleraar zijn lessen aan de Rotterdamse scholen begon, viel het hem op, dat de schoolbibliothe ken niet zo ingericht waren, dat de leerlingen hiervan een zelfstandig gebruik konden maken. Dit in tegen stelling tot de Amerikaanse scholen, die vrijwel alle over een open, voor iedereen steeds toegankelijke biblio theek beschikken. De collectie Ame rikaanse lectuur, die hij ten behoeve van zijn leerlingen wilde vormen, is op zijn suggestie toen overgebracht in de rijpere jeugd-afdeling van do Bibliotheek, waar de boekerij open is en de boeken het best tot hun recht komen. PocJcetbooks Om economische redenen werden hoofdzakelijk pocketbooks aange schaft. de U.S. Information Service vulde de collectie met een vijftigtal werken aan. Tenslotte waren, door de heer Bush aangekocht, ongeveer 200 banden beschikbaar over de meest uiteenlopende onderwerpen, ja zelfs over de Amerikaanse keu ken.' Het experiment is ingeslagen bij de schooljeugd. Van de 132 leerlin gen, die werden ingeschreven, ble ken niet allen regelmatige lezers te zijn. maar een groot aantal heeft de weg naar de bibliotheek nu gevon den en maakt ook gebruik van de boeken uit het eigen bezit van de bibliotheek. Romans en short storie3 waren het meest in trek. Sommige werden letterlijk stukgelezen. De gedichten bundels waren minder populair. Dankbaar gebruik werd gemaakt van de korte biografieën. Ook de eigen lezers van de bibliotheek wa ren geïnteresseerd in de collectie. Samenwerking De heer Bush en ook mej. Van Dullemen, spraken de hoop uit, dat deze vorm van samenwerking tussen scholen en bibliotheek in de toe komst uitgebreid zal kunnen wor den. j En dc andere deelnemers aan het gesprek waren het met hem eens, dat een open bibliotheek in elke school, waarbij de openbare biblio theek slechts als adviserend orgaan zou optreden, ideaal zou zijl». Daar toe zou dan eerst een hechter con tact met de ieraren gevonden moe ten. worden. Propaganda is goed, maar het gepropageerde (i.e. vol doende boeken) moet dan ook aan wezig z(jn. Er wordt op bescheiden voet al m2 grote kantoor verzorgd. Het re sultaat is een kleurrijke en. smaak vol ingerichte werkruimte, die aan alle eisen van een modern .bedrijf voldoet. De eerste verrassing heeft zich thans ln de Bekercompetitie voorgedaan. De eerste klasser Ready is gewipt ln deze competitie! Door NOAD 3, Dit team schakelde eerst met een overwinning Wilton 2 uit en In de volgende wedstrijd was Ready het slachtoffer. "Wilton 2 kwam met de spelers Jan Zuidgeest, Piet Boer en D. de Bie lang niet zwak uit. Het was vooruit ook niet mogelijk om te zeggen welk." team als winnaar uit de bus zou komen. Het tweede klasse-team van NOAD behaalde echter een ruime overwin ning. Toen moesten zij aantreden tegen Ready 1. Ready was echter niet op zijn sterkst. Dit team kwam uit met WJm Bruning en de gebroe ders v. d. Poort, Ook deze wedstrijd was al snel in het voordeel van NOAD 3 beslist. Het zijn vooral Han Hazelzet en Jan Hendrikx die in deze wedstrijden uitstekend op dreef wa ren en het is voornamelijk aan hen te danken dat dit team het zo ver heeft gebracht. Door deze prestatie heeft NOAD 3 zich thans bij de laatste drie teams voor de finale ge speeld. Ready 2 kwam na een uiterst spannende strijd met NOAD 5 als winnaar uit de bus. Ready won deze wedstrijd met 5—4. Wilton 1 had niet veel moeite met PTTS 2. De volgende wedstrijden staan nu op het programma: NOAD 1-Ready 2 a.s. vrijdagavond in de Beurs.-Heden avond speelt Wilton 1 thuis tegen NOAD 2. De winnaar van de wed strijd NOAD 1Ready 2 plaatst zich bij de laatste drie, terwijl de win naar van de wedstrijd Wilton 1 NOAD 2 aan moet treden tegen PTTS 1. De drie teams die in de finale komen, spelen een halve com petitie. De winnaar hiervan komt dan weer voor een jaar in het bezit van de CBTB-wisseloeker. Als NOAD 1 wint van Ready 2, wat wel de verwachting is en NOAD 2 haalt het zelfde stoute stukje uit als NOAD 3, dan zou het kunnen gebeuren dat de drie NOAD-teams de finalisten zijn. Dit zou voor de vereniging NOAD een prachtige prestatie zijn. We houden het er evenwel op dat Wilton of PTTS deze finaleplaats wel voor zich op zullen eisen. Er zün nu nog zes teams van de dertig in de strijd- Volgende week hoopt men dan aan de finales te kunnen beginnen. het een en ander in deze richting gedaan (bibliotheek-lessen aan. scho- Feren) maar er 2al nog een lange weg afgelegd moeten worden. De heer Bush was zo bescheiden om met nadruk te verklaren, dat een Nederlandse docent - dit idee even goed had kunnen lanceren; dat hij als Amerikaan dit nu had gedaan, was van weinig betekenis. Boven dien neemt hij van zijn verblijf hier naar Amerika ook enkeie waarde volle ideeën mee terug. Eén daar van Is de vestiging van openbare (bij)bibliotheken in schoolgebouwen, zoals hier bij het nieuwe Charloise Lyceum is geschied. De afdeling Charlois van de Ned. Christen Vrouwenbond heeft gister avond haar tien-jarig bestaan ge vierd. De dames Wezenaar en Boer ver telden in een samenspraak het wel en wee van de vereniging en in de afgelopen tien jaar. Het zang clubje onder leiding van mevrouw Van der Bosch bracht enkele liede ren ten gehore. Na de pauze voer den enkele leden een paar schetsjes op. Het merendeel van de 260 leden woonde de avondbjj. J-I ET is moeilijk voor de televisie om een geschikte vorm te vin den voor uitzendingen, die speciaal voor de jeugd van middelbare-school- leeftijd zijn bestemd. We metten-, dat de AVRO er met haar program ma Spieken ver boden" in geslaagd is 'n gelukteige syn- these tussen het opvoedende en het ontspannende element te vinden. Ook voor volwassen' kijkers is deze beeldradiowedstrijd het aankijken meer dan waard. De Hitversumse leraar Van Dijk is 'n prettige, in 't geheel niet schoolmeesterachtige lei der. De deelnemertjes waren er gis termiddag allen helemaal „in". Bij zonder leuk waren de shots van het onbevangen publiek. We tekenen voor uitzendingen van dit niveau (en kaliber.') In de avondprogram ma's! Het VARA-programma begon van avond met een levendig, spontaan aandoend gesprek van Meyer Siuy- ser met de minister-president, dr. w. Drees. Zoals Zijne Excellentie voor de camera's zat, z'n colbertje met alle drie de knopen dicht, glimlachend en heel gewoontjes -z'n antwoor den gevend, was hij helemaal doctor Willem, die door de ouden van da gen bij voorkeur „vader Drees" wordt genoemd. Jammer dat de heer Sluyser iets teveel naar de kijkers en iets te weinig naar zijn gast keek. Het prettige-van het praatje was, dat er geen woord politieke propaganda aan te pas kwam. 't Is te hopen, dat de VARA de interessante serie „U en Uw regering", die met dit inter view werd afgesloten, in het volgen de seizoen zal hervatten. Ëen door Kees van Iersel uitne mend geregisseerde voorstelling van Heijermans' „boosaardig' (maar charmant) sprookje ,.ne wijze kater" besloot deze goede televisie-avond* PRINSES IRENE heeft gistermid dag een onverwacht bezoek ge bracht aan de VARA-studio. Onver wacht althans voor de leden van het VARA-personeel* Van de prinses werd een kort toespraakje opgeno men, dat vrijdagavond zal worden uitgezonden in het door de VPRO verzorgde programma „Vijf jaar Be- nelux-uitzendingen" (8,05—9 uur). MIEKE TELKAMP stapt van de VARA naar de AVRO over. Dinsdagavond de VARA heeft in verband met het gouden NW-jubi- leum zendtijd geruild met de AVRO, die nu woensdag 6 juni in de lucht zal zijn treedt zij op in het pro gramma „Pennies from heaven". vraagt enkele Leeftijd 1624 jaar Sollicitaties schriftelijk of mondeling D. OE BRUIN Oranjestraat 9' SCHIEDAM TEL. €0431 Fotografie Ontwikkelen van rolfilms, des morgens gebracht, des avonds klaar. K. van Vuuren, Hoogstraat 206, Schiedam. Personeel geer. Gevraagd net dag-aetsjer Aanm. na. 6.30 uur. Dr. Hoo- gendijk, Tuinlaan 74. Tel. 68785. deersen Inlijsten van platen en foto's en aquarellen, schilderijen. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. van Loe- nen, Dam 4143, tel, 66192, showroom: VI aar dinger- straat 6.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1