Afbetaling in '54 40 pet hoger ENORME SCHAT VAN 2000 JAAR OUD BIJ DODE ZEE Regering wil ietwat remmend optreden Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Roomboter m Oude rollen bevatten gegevens STrijdag 1 juni 1956 Er gaat toch maar niets boven RADIO EHT.V. Oude liedjes doen l best Chef Sowjet-missie in Japan beschuldigd van spionage fi Landarbeider gedood door blikseminslag Djakarta stelt huur KLM- toestel uit Emigrantenleider in Polen teruggekeerd Ook Italiaanse leiders spoedig naar Moskou? Noordkoreaansleger wordt verminderd met 80.000 man 33 Twaalf dagen op ijsschots Postzegel van 85 cent uitgegeven Nieuwe negeropera komt in november naar Nederland Theater: tekort van vijfentwintig mille 3 (Advertentie tJH.) Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter 1 Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurnrodukt I Spttr fa RijkCtaar- wrtwi hl r»ü dwr- raar krijgt eiruu- De nauwkeurige cijfers ïïjo: in Denemarken 2,87 x zoveel België. 3,63x Duicsland. 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Fublikwie: Het Ncderl jtkJ» Zuvdbmeta. •Hmm.VfiUttaw ie»«- NederiuM TJeT beste van „Venster", de aan 11 kunst en kuituur gewijde ru briek van de AVRO-lelevisie, was het door Alex de Haas samengestel de cabaretkwartiertje „Eerstelingen". Heerlijk om die liedjes van de oude Speenhof f, Dirk Witte en Louis Da vids nog eens te horen. Wat triest om te constateren, dat ze nog altijd fris en fleurig afsteken met wat ons tegenwoordig aan „televisie- chansons" gepresenteerd pleegt te worden. Prof. Van Thienen is bijna te be weeglijk voor de camera's, maar zijn aanschouwe lijk „stij V-onder wijs een zwak, omdat hij zo'n vaardig snelteke- naar jSi l>ick Holthaus liet lieve hoedjes zien. wat hij blijkbaar mocht doen omdat in zijn branche de grens tussen „kui tuur" en „commercie" zo vaag is. 't Gesprek tussen Hella Haasse en Godfried Bomarvs was niet het steekspel dat het had. kunnen zijn. Het bleef nu meer een spel met dure woorden (wat denkt de ge middelde kijker als hü hoort spre ken over „poly-interpretabel"?) Ge zien de beperkte zendtijd werd het een duur spel met woorden. De bei de auteurs waren er kennelijk zelf zo door geïmponeerd, dat ze elkaar beurtelings met „u" en „jij" aan spraken. Aantrekkelijk was het program ma over 35 jaar Nederlands film journaal, dat m de plaats kwam van bet om goed-vaderlandse redenen afgelaste politieke forum. T N het hartje van de Londense -*• city is onlangs aan een Neder lands sprekend forum een verschei denheid van. vragen gesteld over het leven in Engeland, De vragenstellers waren leden van de jeugdgroep t Open Huis" van de Nederlands Hervormde Kerk in de Engelse hoofdstad. Het forum bestond uit Richard Joke], Londens correspon- xr van'..Het Vrije Volk"; mevr, N, Chatter jee-Janzen, secretaresse van de jeugdgroep; Ton de Vletter en F. H. Winand van de Neder landse sectie van de BBC en dr. R. H. van Apeldoorn, de Nederlandse predikant te Londen. In de Neder landse uitzending van de BBC wordt dit forum zondagavond van kwart voor zes tot kwart over zes uitge zonden (224 en 40,98 m.l. WASHINGTON. De chef van de Suwjet-missie in Tokio, Tltsj- winsky, is een hooggeplaatste spion, vermomd als diplomaat. Dit heeft de voormalige leider van de Russische spionnagedienst in Ja pan, Rastworow die twee jaar ge- eden naar de Ver, Staten uitweek, verklaard voor een subcommissie van de Amerikaanse senaat. .Volgens Rastworow moet Tit sjwinsky een nieuw net van spion nen in Japan vestigen en het con tact met de Japanse communistische partij herstellen. HOOGEVEEN De 54-jarige J. Nijboer uit Nieuw Weerdmge, ge meente Emmen is donderdagmiddag tijdens ontginningswerkzaamheden in het Geeserveld door de bliksem getroffen en op slag gedood. Een mede-arbeider werd even eens getroffen en raakte bewuste loos. DEN HAAG De verkoop op af betaling' is van 1953 op 1954 met veertig procent gestegen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Stati stiek berekend uit het „afbetalings- pakket" van enige honderden on dernemingen en de ministers Zijl stra, Van Oven en Van de Kleft pu bliceren deze gegevens in hun me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de tijdelijke regeling van afbetalingsovereenkomsten. Bij de 477 ondernemingen, waar van het CBS gegevens -kreeg, werd op een totale omzet van bijna f 110 miljoen voor nog geen tien pet. con tant betaald. In trek zijn vooral meu belen, textiel- motor- en bromfiet sen, radio- en tv-toesteilen, koelkas ten en wasmachines. Vooral „brommers" worden veel ap afbetaling verkocht. De onderne mingen, die voor het CBS de boeken op tafel legden, verkochten in 1954 voor een bedrag van i 8.838.402, waarvan slechts f 1.110.701 werd vooruit betaald. Voor motorfietsen bedroegen die cyfers resp. f 2.515.195 en f 530.450. Voor andere artikelen waren zij: Radio's S 18.369.709 1.993.717 T.V. 1.083.393 138.364 Piano's 1.469.223 337.814 Wasmach. 6.748.426 390.408 Stofzuigers 7.490-535 672.629 Koelkasten 677,285 66.224 Kachels e.d. 3.601.644 308.55b Forn, e-«. 1.576,416 166.855 Naaünach. 1.316.265 150.592 Meubelen 22.491.946 1.437.805 Kleding 19.594.013 338.217 De regering wil de verkoop op af betaling trachten te remmen door DJAKARTA. De onderteke ning van het contract voor het huren van 'n KLM-Constellatïon, die president Soekarno van Ca nada naar Europa en vandaar naar Indonesië zou moeten vlie gen is gistermiddag op het laat ste ogenblik uitgesteld. Van Indo nesische zijde is gevraagd om uitstel tot zaterdag. De KLM maakte hiertegen geen bezwaar, omdat zij verwacht, dat de over eenkomst toch binnenkort zal worden getekend. Het uitstel houdt verband met politieke over wegingen, gegrond op de heersen de anti-Nederlandse en anti-kolo niale sentimenten. PARUS. De voorzitter van de uiterst rechtse „Poolse nationale partij in ballingschap" in de V.S., Szwajdler, is na een afwezigheid van zeventien jaar in Warschau terug gekeerd. Hjj zou van. plan zijn, zich weer als jurist in Lodz te vestigen. Dit is de tweede opzienbarende terugkeer van een Poolse balling. Hugo Hanke, die indertijd premier van de Poolse regering in balling schap in Londen was, keerde in sep tember naar zijn vaderland terug. twee maatregelen: het vaststellen van een minimum bedrag, dat con tant moet worden betaald en door bet aantal afbetalingstermiinen te beperken, waardoor de goederen dus sneller worden afbetaald. Nu vreest men in de Eerste Kamer, dat deze maatregelen doorkruist zul len worden door de activiteiten van geldsehïetbanben, betaalzegelkassen en volksbredïetbanken, maar de mi nisters blijken daarvoor niet be vreesd te zijn. In het algemeen heb ben die instellingen te weinig mid delen om op enigszins uitgebreide schaal het afbetabngskrediet te kun nen overnemen. Ook vertrouwt de regering er op, dat die banken en kassen voldoende begrip zullen tonen voor het streven van de regering. In dien dit niet het geval zou zijn zou de regering zeker ingrijpen. ROME Volgens het comxnunïs- tisch-gezïnde Romeinse dagblad „Pae- se Sera" zullen de Italiaanse premier en zijn minister van Buitenlandse Zaken binnen enkele dagen een of ficiële uitnodiging ontvangen om Moskou te bezoeken. In* een semi-offieieel blad van het Italiaanse ministerie van Buitenland se Zaken is verklaard, dat het „ge schikt" zou zyn, indien Italië het voorbeeld van Frankrijk en andere landen, wier vertegenwoordigers de laatste tijd Moskou hebben bezocht, zou volgen. TOKIO Radio-P jong jang heeft een bekendmaking van de Noord- Koreaanse regering omgeroepen, dat de sterkte der Noord-Koreaanse troepen met 80.000 man zal worden verminderd. Dit zal in de periode 31 mei31 augustus zijn beslag linden. Er wordt een beroep gedaan op Zuid-Korea de sterkte van. zijn weermacht eveneens, als blijk van goede wil, te verminderen, en sa men te werken by het streven, tot hereniging van Korea- Indonesische gouddekking gedaald tot 21% DJAKARTA. De Indonesische voorraden goud en buitenlandse va luta naderen snel het wettelijk vast gestelde minimum van 2Q procent van het in omloop zijnde bankpa pier. De Indonesische minister van Fi nanciën, Jusuf Wibiscno heeft ver klaard dat de gouddekking waar schijnlijk verder zal dalen, tenzij door inkomsten uit de export de voorraad aan buitenlandse valuta vergroot zal worden. M*+-t ««,^1 - --- J* f .-f't-w ,4, ,+e "*?T A ir y, fi*\ MbitMtX J*" w" f -'V i 4*1. - ,'™w k. w f-Sff*. zitte, mijn 't 'eb ook. LAAT *ro maar," zei hij met een stem waaruit alle hoop vervlogen was, „'t Is nou te laat. Zie je datie is gaan en datie met opzet tegenover kamer is gaan neerstrijke?" nou geen zin meer. Da wee jij 't 'eb geen zin." De volgende morgen zat Porgy op zijn gewone plaatsje bij de deur van Archdale. De herfst had de eiken in het park aangeraakt aan de overzijde van de weg, en zij veegden de harde, heldere hemel met een langzaam ronddraaiende beweging en wierpen handenvol gele bladeren op de voetgangers die met vlugge stap voorbijliepen. King Charles Street was vol haas tige mannen die op weg waren naar hun kantoren in de katoenbedrij- ven en naar de enorme groothan delspakhuizen tegenover de kaden. Gelijk de slagader van een krasse oude man die geruime tijd heeft liggen slapen, maar onverwachts ontwaakt en meteen het op een lopen zet, leek de brede hoofd straat te kloppen en te suizen van leven. De stad was in een goedgeefse bui. Telkens opnieuw gaf de bo dem van Porgy's bakje een scher pe, dankbare klik als er een geld stukje op ketste en dan bleef lig gen. Maai- op die stralende herfst morgen had de ongelukkige man zelfs geen langzame blik, waarin zijn dank lag opgesloten, voor zijn weldoeners over. Voortdurend hield hij zijn geloken, bezorgde ogen omlaag gericht of ver de straat in, of hij wierp angstige blikken naar de hemel alsof hij bang was voor wat hij daar te zien zou krijgen. Tegen het middaguur bleef een blanke man voor hem staan. Maar hij liet niet een geldstukje in het bakje vallen om dan weer door te lopen. Na een ogenblik keerde Porgy tot de werkelijkheid terug en keek op. De blanke stak een band uit en reikte hem een papier toe. „Dat voor mij?" vroeg Porgy, met hortende stem. „Je hoeft niet bang te zijn om het aan te nemen," stelde de man hem lachend gerust, ,,'t Is alleen maar een oproep om als getuige te verschijnen bij bet onderzoek van de coroner. Je hebt die nikker Crown toch gekend, is het met?" Blijkbaar beschouwde hij Porgy's zwijgen als een toestemmend ant woord, want hij vervolgde: „Wel, al wat je te doen hebt is even naar het lijk te kijken in te genwoordigheid van de coroner, en hem te zeggen wie het is en dair schrijft hij alles op wat je zegt." Porgy poogde iets te zeggen, slaagde er niet in, probeerde het opnieuw en fluisterde tenslotte: „'k Mot naai* Crown's gezicht gaan kijke terwijl (al die blanke naar me staan te kyke. Is 't dat?" Zyn stem klonk zo meelijwek kend dat de politieagent hem ge ruststelde: „Kom, kijk niet zo on gelukkig, zo erg is het niet. Ik neem aan dat je toch wel eens eer- der een dode neger hebt gezien. Het is in een paar minuten ge beurd." „Is 'ter dan geen andere nikker in die kamer dan ik alleen?" vroeg Porgy. „Alleen jij en Crown, als je hem nog een neger wilt noemen." Even later vroeg Porgy: „Zou 'k dan niet 'n vrouw kenne meebrenge? Ken ik zelfs m'n eige m'n vrouw niet meeneme?" „Nee," zei de blanke man op be sliste toon. „Nu, ik moet weer eens verder gaan, denk ik. Korrt over een halfuurtje maar naar het Ge rechtshof, dan zal ik je daar op wachten en je naar binnen helpen. Maar zorg ervoor dat je d'r bent. Als je niet komt opdage zit er ge vangenisstraf voor je op, weet dat goed," Toen de man weg was bleef Porgy een ogenblikje roerloos zit ten wachten, met zyn ogen op het plaveisel gericht. Toen kwam er plotseling een verandering over hem- Eenmaal keek hij links en rechts de harde, keurige straat in met zyn bemuring van onver murwbare, met vele ogen op hem neerkijkende gebouwen. Toen klom hij in panische haast in zijn kar retje, gaf een wrede ruk aan de staart van zyn zeer verbaasde bok en zette het op een krampachtig, onholpen jakkeren de Meeting House Road in, de kant uit waar, naar hij wist, mijlenver weg, de uitgestrekte bossen lagen. Velen blijft het toneeltje dat zich afspeelde aan het eind van Mee ting House Road, in de herinnering als een verrukkelijk grappig voor val, dat zich prachtig leent om tel kens opnieuw te worden naverteld en aangedikt en mooier gemaakt. Voor diegenen, m wier ogen de neger nu eenmaal een door en door lachwekkend wezen is uit de aard van zijn wezen, ontbrak er maar dan ook niets van wat er bij een toneelvoorstelling gebruikelijk en waaraan deze herkenbaar is. Want, tenslotte, wat kon je rm voor grappigers verzinnen dan een doodernstige wedloop tussen een neger in een gammele bokkewagen en de gloednieuwe gemeentelijke patrouillewagen volgeladen met poïitïeagenten en luid bellend op dat de mensenmenigte hen van verre kon horen aankomen. Het einde van de wedstrijd vond plaats m de buurt van het spoor wegemplacement en dc fabrieken, en de straat was vol arbeiders die tegen de muren geleund stonden te roken of hun noenmaal zaten te verorberen op de rand van het trottoir eerste rangsplaatsen, zo als in het verhaal altijd weer nauwkeurig wordt beschreven. De trams maken, weinig ritten zo ver die kant uit en Porgy had de rijweg bijna geheel voor zich. Er lag een waanzinnige uitdrukking op zijn gezicht en het toonde er barmelijke zenuwtrekkingen. In zyn paniekstemming zat hij de staart van zijn ongelukkige trek dier genadeloos af te martelen. De mannen die langs het trottoir zaten te eten zagen hem aankomen en riepen het door aan hun kamera den verderop; zodat hij overal waar hy langs kwam met een da verend gelach en geestige opmer kingen door de mensenmenigte werd begroet. Toen verscheen de wagen op het toneel, niet meer dan een. klein stipje in de verte, maar het luid geklingel van zijn bellen voor zich uitzendend om zijn aanwezigheid reeds aan te kondigen. De stip werd snel groter tot 't de juichen de menigte had bereikt. Toen leek het alsof zelfs de bezadigde diena ren van de wet hun eigen binnen pretjes .niet de baas konden want het vehikel minderde zichtbaar vaart en trachtte het laatste mo ment van de overval nog even te rekken. De voorname behuizingen had hij reeds achter zich gelaten en. nu had Porgy nog slechts de hier en daar verspreide, goedkope bun galows voor zich van de arbeiders, wijken; en in de verte, even ver stolen en begeerlijk als de hemel van de blanke, schemerden in een verre streep de wouden, wazig en wondermooi in de roze herfstnevel. De politiewagen zette nu even vaart om Porgy voorbij te ko men en kwam toep. met veel ge raas tot staan. De agenten spron gen er uit en, onder het dave rend gelach der toeschouwers til den zy het wagentje, bok en man tezamen in de patrouillewagen. De koetsier trok met een ruk het paard terug jn het tuig, keerde de wagen met eendramatisch ver toon van energie dat aan het schel linkje niet was verspild, en dreef hem toen klingelend en schom melend terug in de richting van waar hy gekomen was. Porgy viel voorover, met zijn ar men bovenop de rug van de bok en begroef zijn gezicht daartussen in het ruige, kwalijk-riekenöe haar. De arbeiders op de trottoirs juichten en schreeuwden van vreugde. Het was ongetwijfeld een pracht van een. dag geweest. Zy zouden niet gauw weer een jool hebben welke deze kon evenaren. Toen de wagen het hartje van de stad had bereikt was het onder zoek afgelopen. Het was heel een voudig geweest om een andere ge tuige te vinden voor de identifi catie van het lyk. De jury had er niet veel tijd aan verdaan en uitgemaakt dat Crown was overle den ten gevolge van een borstwond veroorzaakt door een of meer on bekenden. Porgy werd onmiddellijk over gebracht naar het politiebureau waar een officiële aanklacht te gen hem werd ingediend wegens .Belediging van het Hof" en toen werd hij opgesloten om zijn vonnis af te wachten dat de volgende morgen vroeg zou worden uitge sproken. Onder de suizende gasvlam nam de stadsrechter met zyn vermoei, de blik Porgy even op. en legde toen de toppen van zyn slanke vin gers tegen elkander; gaf hem „vijf dagen" met zijn verveelde lijsstem en richtte zijn blik op de volgende neger van de ochtendlyst. Zij hesen het hele gespannetje, met bok en al in de politiewagen voor de tocht naar de gevangenis, en bezorgden aldus een groepje luchthartige „volbloeds" op het trottoir een vrolijke dag. Een stoere politieagent^ met een rood gezicht kwam achterin de wa gen zitten. „Daar kan d'r geen een tegenop, zei hij goedsmoeds tegen Porgy en hij fronste zijn wenkbrauwen als kostte dat hem veel hoofdbreken- „D'r vandoor te gaan alsof de dui vel je op de hielen, zat omdat je moest getuigen; en nou ga je naar de gevangenis met een gezicht als een. zondagmorgen." In de frisse schoonheid van een. morgen in begin oktober keerde Porgy naar huis terug. Van zyn kameraden waren er maar weini ge te bekennen want cr was nu volop werk en de meesten van. hen, die een dagloon konden ver dienen, waren nu druk in de weer. Hij reed het poortje door, bracht met een. ruk zijn bok tot stilstand en keek om zich heen. Serena zat op haar bank met een baby in haar armen. Porgy nam haar aandachtig op en een vraag begon zich op te dringen in zyn ogen. Het kind keerde zich om in haar armen en toen werd zyn argwaan zekerheid. Het was zijn baby van hem en Bess, Toen keek Serena op en zag hem. In hevige verwarring stond zy op, klemde het kmd aan haar omvangrijke boezem, cn, zonder een enkel woord van groet, stapte zy haar deur binnen. Alsof zij zich nog iets bedacht, keerde zy 2ich toen om, stak haar hoofd weer door de deuropening en nep luid keels: „O, Mar iel 'ier 's Porgy terug." Toen verdween zij en sloeg de deur achter zich dicht. Niet wetend wat er aan de hand was en zeer ongerust stuurde Porgy zijn wagentje naar het eet huisje en kwam er net voorrijden toen Maria over de drempel stap te. Ze zette zich op het kozijn en bjacht haar gezicht ter hoogte van het zyne. Toen keek ze hem strak aan. Wat Porgy daar zag deed hem heftig uitroepen: „Waar 's Bess? Zeg op, gauw, waar 's BeSS?" De dikke negerin gaf geen ant woord, en een ogenblik later begon haar zware gezicht heftig te tril len. Porgy beukte met de vuist tegen de zijkant van zijn wagen. „Waar, waar begon hij. met een stem die plotseling schel over sloeg. Doch Maria legde kalmerend haar hand over de zijne die driftig op en neer sloeg en bracht die tot rust. „Die smerige 'onde 'ebbe d'r te pakke gekrege op 'n dag dat 'k uit was." zei ze met gedempte, tril lende stem. „Ze miste je erg en ze was in 'n moedeloze stemming omdat ze d'r niet achter kon kom- me voor 'oe lang ze je "sdde op- geslote. Die verdomde 'ond die ze vorige zomer van de ka knikkerde kreeg d'r in zo'n bui te pakke en kreeg d'r zover daze "n slok sterke drank nam. Toen maakte 'n 'alf dozijn kerels d'r aan de gang en voerde d'r dronke." „Maar waar 's ze nou?" riep Por gy. ,.'t Kamrae me schele of ze dronke is geweest Ik 'eb d'r nou nodig." Maria trachtte iets te zeggen, doch haar stem weigerde daaraan gevolg te geven. Ze bedekte haar gelaat met beide handen en haar keel bonkte krampachtig op en neer. Porgy greep haar by de pols. „Zeg 't me", beval hij. „Zeg 't me nou". „De manne 'ebbe d'r op de ri vierboot gedrage," snikte ze. „Ze liete 'n booskap voor me achter daze d'r 'elemaal naar Sawannah meenamen en d'r daar zoue 'oue. Toen 'eb Serena 't kind wegge- 'aald en. ze zegt daze 't een chris telijke opvoeding zal geve." Heftige stukken verstikten Ma ria's stem. Zo bleef ze een poos zitten, met het gezicht in de han den. Maar Porgy had mets te zeg gen. Toen ze eindelijk het hoofd oprichtte en naar hem keek, werd ze gegrepen door wat ze zag. Het felle herfstzonheht stroomde ongehinderd de toegangspoort bin nen en omspeelde de bok, die triest de kop liet hangen, het lachwek kende wagentje en de gebogen ge stalte van de man met meedogen loze, satirische straling. In deze niets ontziende belichting zag Ma ria dat Porgy een oude man ge worden was. Het gespannene van vroeger dat zo kenmerkend voor hem was geweest, de stemming van zachtheid die hy één onvergete lijke zomer had gekend, waren bei de verdweneft; en in plaats daar van zag zy een gezicht dat moe was weggezakt en in de ogen van do ouderdom smeulde nog slechts een vage herinnering aan de zon nen en manen die er met in had den weerspiegeld en die reeds in het westen waren ondergegaan. Zij keek tot zy het zien ervan niet langer kon verdragen; toen strompelde zij haar eethuisje bin. nen en sloot de deur en liet Porgy en de bok alleen in de ironie van ochtendzonneschijn. (Siot) WINNIPEG De zestigjarige Canadese vlieger Crossley heeft twaalf dagen op een ijsschots met een doorsnede van drie meter nabij de poolcirkel rondgedreven. Hij had slechts een veldbed en wat levensmiddelen die hjj uit zijn ver ongelukte vliegtuig had gered. Hij wist op eigen kracht de boot binnen te klimmen toen hij werd gered. Crossly verklaarde slechts gebrek aan drinkwater te hebben gehad. DEN HAAG, De directeur-gene raal der PTT heeft medegedeeld, dat een postzegel van 85 cent is uitge geven. De postzegels zijn thans in de vol gende waarden verkrijgbaar: 1. 2, 3, 4, 5, 6. 7, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 75, en 85 cent, 1, 2.50, 5, 10, 15 en 25. Postzegels van 2'/$ cent, voor zo ver niet buiten gebruik gesteld, mo gen worden gebruikt. Een van de in. 3947 ontdekte rol len waardoor de geleerden een geheel -meute inzicht kregen over de merkwaardige gemeenschap der Essenen. De tekst van deze rot is een deel van de profetieën van Jesajah. Première in Brussel: (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het gezelschap, dat tot en met zondag 3 juni in Theater Carré Gershwins negerope ra „Porgy and Bess" opvoert zal in de tweede helft van november met de nieuwe blues-opera „Free and Easy" naar ons land komen. Er zullen dan twee reeksen van elk een week worden gegeven. Waar dat gebeurt is nog niet bekend. Eind oktober vindt de premièie te Brussel plaats. Robert Breen, de regisseur van beide genoemde wer ken kwam vandaag naar Amster dam om de laatste voorstelling van „Porgy and Bess" by te wonen en op 4 juni met zijn gezelschap naar New York terug te vliegen. MANCHESTER Twee van de 2000 jaar oude rollen, die de afge lopen jaren i» het gebied van de Dode Zee zyn gevonden, blijken, een Uj$t te bevatten van zestig berg plaatsen van schatten, waaronder tweehonderd ton goud en zilver in het gebied van de Dode Zee. Dit is in Manchester bekend gemaakt, waar de rollen zijn ontcijferd. Volgens prof. Wright-Baker van de universiteit van Manchester, die het toezicht had over het ontcijfe ren van de op koper gegrifde teksten, is het mogelyk, dat de schatten zich nog gedeeltelijk ter plaatse bevinden. Hij achtte het zeer waarschijnlijk, dat de Jordaanse au toriteiten al met een onderzoek zijn begonnen. Naar verluidt zijn de schatten be graven door de geheimzinnige jood se sekte der Essenen of Esseërs. die steeds beschouwd zijn als mensen die geld onbeiangryk achtten. Prof. Wrïghfc-Baker zei dat er een 1 theorie is, dat de rollen door de Essenen in haast zijn gemaakt, om- i dat zij vreesden dat de Romeinen spoedig hun nederzetting zouden verwoesten. Men neemt aan, dat dit in 68 voor Christus inderdaad gebeurd is. In een rapport van dr, Lankester Harding, de directeur van de Jor daanse dienst voor oudheden, wordt echter een en ander in twijfel ge trokken. Men acht het moeilijk te begrijpen, waarom de Essenen zich zo druk maakten over verhalen over verborgen schatten en in het bij zonder waarom zij het de moeite waard vonden, deze verhalen in ko per te griffen, toentertijd een kost baar metaai. Een feit is, dat van het grote aan tal rollen, dat sinds 1947 bij de Dode Zee is gevonden, slechts deze twee van koper zijn. De rest is van leer of papyrus. De twee koperen vollen, die in 1952 te Khirbet Qumran werden ontdekt, zijn tengevolge van oxyda- tie zo bros geworden als glas. Zij zijn volkomen authentiek en be vatten de oudste tot dusver beken de tekst, uit de tyd van de profeet Micha. De bergplaatsen van de kostbaar heden zijn tot in bijzonderheden aangegeven, maar het zal. moeilijk zijn, de plaatsen aan de hand van deze topografische aanduidingen on der de huidige omstandigheden te rug te vinden. Het bedoelde gebied ligt bij de Jordaans-Israëlische grens, tussen Hebron en de berg Gerzim, ALMELO. In de nacht van woensdag op donderdag is in het al gemeen ziekenhuis te Almelo over leden de heer Albert Bendien, presi dent-commissaris van Bendien's Con fectiefabrieken N.V. Hij bereikte op 10 mei j.l. de 80-jarige leeftijd. (Van onze correspondent) ARNHEM Met ingang van het meuwe seizoen zal de toneelgroep Theater te Arnhem door het rijk worden gesubsidieerd op gelijke voet als de toneelgezelschappen, die in het westen van het land zijn gevestigd. Dit betekent dat het rijkssubsidie zal worden bepaald op veertig pet. van de begroting, met een maxï- mum_ van 160.000.—. Aan de toe kenning van het rijkssubsidie is de voorwaarde verbonden, dat de res terende zestig pet. bijeen moet ko men uit de bijdragen van de pro vincies Gelderland en Overijsel en de gemeenten in deze provincies. Na aftrek van deze subsidies blyft er een tekort over van f 25.000. Theater heeft aan het ge meentebestuur om een extra-sub sidie -tot dat bedrag gevraagd. B. en W. staan er gunstig tegenover. De gemeenteraad zal maandag over de kwestie beslissen. PARIJS Behalve de gaslam pen die reeds sitt^s 100 jaar de Champs-EIysées verlichten, zullen voortaan op deze Parijse boulevard ook elektrische lichten branden De nieuwe verlichting werd donderdag voor het eerst met groot ceremol nieel, aangestoken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2