IB Ban kbi I jetten-gord ij deelt Berlijn in tweeën SPAANSE STUDENTEN SPIEKEN SLIM— Vakantiespreiding moet door overheid worden geregeld BERLIJN: I EEN STAD. L TWEE WERELDEN woningen voltooid Wet op cadeaustelsel vertoont nog mazen ASPRO' en de pijn verdwijnt Omwenteling in kosmetika Van de kook Risico's A.N.W.B. TOT MINISTER-PRESIDENT Amerika moet olie gaan invoeren Ernstige aanvaring m de Hoek bij Filmkeuring knipte 903 meter in '55 Ratten kunstmatig jong gehouden Mindszenty toch op J jj. 55 slechts 60.819 vrije voeten Nieuwe Britse vinding op het gebied der gezichtsverzorging Miss Duitsland uitgeroepen tot Miss Europa Aantal beschuttende werkplaatsen AVO sterk uitgebreid Haventoegang naar Elburg verdwijnt TABLETTEN Vreemde expositie bewijst: Zaterdag 2 juni 1956 BERLIJN bestaat niet meer. Er bestaat een WEST-BERLIJN en een OOST-BERLIJN. Niet twee delen van één stad maar twee ste den die meer van elkaar verschil len dan Amsterdam en Rotterdam, dan Londen en Par^ja; Twee steden met een verschillende geldsoort, een verschillende economie, een verschillende architectuur. De bewoners van West-Berlin gaan anders gekleed dan die van Oost-Berlün. ZU leren verschillen de kranten, zien verschillende films en roken andere sigaretten. De Westberlijner kan gemakkelijker met Londen telefoneren dan mst een kennis In Oost-Berlün want er j Is geen telefoonverbinding meer. Wie. West-Berlijn verlaat,, .keert j niet-alléén een stad de rug toe. Hij laat in de eerste plaats een-vesting j achter zich. Zéker,een" comforta- hele vesting.-De 1 terrasjes op de Kurfürstendamm zyn even gezellig j als op-de Champ? Elysees éri bet vermaaksleven is er uitgebreider dan in-welke-Nederlandse stad ook. Maar tóchdé sfeer is er an ders. Geen angst-..of. onzekerheid- De Westberlijners zijn ervan Over tuigd dat - zij voor een afzienbare .tijd hei leven. :yah - nu 'kunnen voortzetten.'En yoör 'een-onafzien bare tijd? Ach, wat heeft-het voor zin daarover na-"te denken?, De Westberlijner leeft voor het heden en doet dat intensief. West-Berlijn ïs een democratisch eilandje-in communistisch Oost- Duitsland. Wie geen,'visum aan de Sowjét-autoriteiten wenst té vra gen, dient per vliegtuigover de Russische zone te springen. En te gelijkertijd lóópt er dan nog een. scheiding dwars door de stad. Rotterdammerskunnén deze si tuatie het beste begrijpen als zij zich voorstellen 'dat achter het Hof plein een andere wereld begint, dat men op de Coolsingel vrij zijn'vlees kan kopen maar dat dit op dé Goudsesingel nog gedistribueerd is.'; En Hagenaars behoeven zich slechts, in te denken dat men op het Plein met ander geld moet be talen dan in de Spuistraat, - De Westberlijner kan rustig/naar Oost-Berlijn gaan tenzij hij om. dé een of- andere reden niet in aanzien bij de communistische'auto. riteiten staat en dus'liever geen -ri sico -heemt,1 Hij behoeftslechts 'dé' straat over'te steken'of ::ééri: kaar tje te kopen voor de ondergrond, se.. Die brengt hem - naar Oost-Bef-' lijn zonder dat, hij er 'iets van; merkt -' -R- Maar alhangter. d ah geen ijzé- ren gordijn, "er Js'.wel éen- gofdijn dat even effectief Werkt: het bank biljetten-gordijn. De "Westberlijner die een flinke wandeltocht in Oost- Berlijn udï ondernemen; dient zijn boterhammen en. 'drinken rjifie te! némen. Want in" Ocst-Berlijh mag niemand hem iets verkopen. Berlijn heeft twee sóórten geld: westmarken én oosbharken. Aan de ene kant van de straat betaalt men met 'de ene, aan dé' andere kant met dé andere soort. Officiéél is de kóers gelijk. Maar in West-Berlijn geeft men u 'voor een 'wéstmark graag vier oostmarkeri.En al zijn dé prijzen in Öóst-Berlvjh. 'iets:ho ger, mien is er desóndanks nog voordelig uit, Het.gevolg was dat, enkele jaren geleden de Westberlijners de cafés van Oost-Berlijn bevolkten en de stad leegkochten. Voor een glaas je' bier, bèhoèfde men, omgerekend, in westmarken, nog geen 'twintig cent' neer 'te. tellen en zélfs vóór- een dure onderjurk was men er nog goedkoop af. Jarenlang hebben 'de communis ten dït aangemoedigd als een be- wijs van de voortreffelijkheid van hun systeem. Maar* de toch al ha- De Elffeltoren van Berlijn, de Funkfcurm. Vanuit het restaurant op 75 meter hoogte heeft men een prach tig:uitzicht op de grote tentoonstel- li ngpa vilj oens. De tuin is beroemd om ztjn kleuren. zich weer onmiddellijk naar huis. te spoeden want een kopje, koffie is er. niet te krijgen. In café Presse in de Friedrlchsstrasse ontmoette ik een man die de avond tevoren in de. stationsrestauratie met een Westberlijner had gezeten. De laat ste kreeg geen kopje koffie al was hij bereid in westmarken en de an- perende voorziening van Oost-Ber- lijri raakte 'door de Westb'erlijnse inkopen nog mèervan dé kook. Het gevolg is dat mén nu overal om een ,-Ausweis" (jaj ja, ze. zijn er weer) vraagt. Slechts voor twee zaken wordt het bankbiljetten-gordijn, fluks' óp- gehaald: voor culturele 'man.ifès-: taties en' voorboeken: Want dat heeft iets rnét propaganda van. dóen envoor propaganda zijn dé. communisten heel'gevoelig al schie ten- zejpr'aktisch 'altijd over hét doél- heen.:'.'-'V- Wie in.Oost-Berlijn „naar dé ope-. ra, de 'Operette Óf het toneel wil, zit voor drie gulden pp de 'duur ste en voor dertig cent op de goed koopste plaats.. Voor nog geen drie guldem'is men. in het bezit van de verzamelde werken vari Leniri drié delen in fraaie band. Maar ook Tsjéehbw, Héinrich Mann en...., Multatuli zijn 'er voor' een prikje te koop. Maar na de opera dient men Een van tfe moderne, frisse flats tn West-Berlijn:' de Ernst Reuter- sieölim^ in de dichtbevolkte arbei derswijk Wedding. der in oostmarken te betalen. Hij mocht blijven zitten mits het niet te lang duurde. Dat Is jammer voor de West berlijner maar voor de Oostberlü- ner is de situatie nog veel moei lijker. Hij valt helemaal tussen de Westelijke tafel en de Oostelijke stoel. Als hü iets in het Westen wil kopen, móet hü het vierdubbele van de prijs In westmarken beta len. - Hü kan dus beter in Oost-Berlün" blüven. Maar bepaalde artikelen zijn daar niet te krijgen of van slechte kwaliteit: schoenen ,-é- van varkensleer of papier, kleren weinig beter dan onze oorlogskwa liteit en minstens drie modes ten achter, vlees en boter lang niet altyd verkrüffbaar. Als hij voldoende verdient, neemt hÜ de ongunstige wisselkoers op de koop toe. Maar tegélük neemt hü dan nog twee andere risico's. Hü mag ten eerste geen goederen uit West-Berlün naar Oost-Berlün invoeren en ten tweede mag hij geen westers geld bij zich hebben. Hu.zit dus altyd fout. Berlijn staat officieel nog onder, het:-bestuur van de vier grote mo gendheden. Soms kan men dan ook in Oost-Berlijn nog Engelse of Ame rikaanse soldaten zien wandelen. Maar de rest is theorie. Al jaren zijn. de vier geallieerden niet meer bijeen geweest. Het contact tussen West- en Oost-Berlijn beperkt zich tot ge sprekken over het gebruik der ka nalen en tot het uitwisselen van ge gevens over de politie. Als er een moord is gepleegd, komen de polï- tie-autoriteiten in een speciale wa gen op de séctorengrens bijeen. Verder weigert West-Berlijn met Oost-Berlijn te spreken, omdat dit een erkenning van het communis tische regime zou inhouden. Dat is West-Berlijn. Een eiland, een bunker, een vesting of welke naam u maar bedenken wilt. Een gekke stad. een vreemde stad maar een stad die leeft. Een stad die zich door geen moeilijkheden laat weer houden^ die onder de blokkade, stand hield en die zijn grote eco nomische moeilijkheden althans ten dele heeft overwonnen. En een stad die bouwt aan. zijn toekomst. Letterlijk en figuurlijk. DINSDAG: Westberlijner staat met zijn gezicht naar bet oosten. DEN HAAG Ongerust geworden door het feit, dat het probleem van de vakantiesprelding nog steeds niet nader tot een oplossing ia gekomen, heeft de AN.W.B. in een uitvoerig schrijven aan de minister-president een klemmend beroep op de regering gedaan, de nodige maatregelen te treffen, teneinde een ingrüpende wü- zigingin het Bysteem der lagere schoolvakanties te verkrijgen. De A.N.W.B. constateert, dat sinds het in december 1954 te Utrecht ge houden congres inzake dé vakantie spreiding, waarbij de minister-presi dent de dringende noodzaak om tot een zo groot mogelijke spreiding van de vakanties te koraen als een belang van de gehele bevolking heeft onder streept, ten'aanzien van. de mede- DALLAS 1 De Amerikaanse on- der-minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Hoover jr., heeft op de jaar- fa ücenkomst van de olieverdragscom- mlssie der Amerikaanse staten mede gedeeld, dat de V.S. in de. komende jaren waarschijn!ük aanzienlijke hoe veelheden olie zullen moeten Invoe ren. Hoover wees er op, dat de situatie thans zodanig is, dat olie met een lage kostprijs uit sommige gebieden der wereld in- de V.S, goedkoper kan worden geleverd dan olie in eigen land kan worden gewonnen. Tri 1955 bereikte de Amerikaanse dagproduktie de recordhoogte van 6.8 miljoen barrel. Het verbruik bedroeg 7.5 miljoen barrel per dag. ROTTERDAM. Het Zweedse motorschip „Vistas Vagge" is vrij dagmorgen op eigen kracht haar Rot. terdam teruggekeerd, nadat het don derdagavond op de uitreis even bui ten de pieren van Hoek van Holland in aanvaring was gekomen met het Deense motorschip „Panama". De Zweed, die 16.207 ton meet. was ge- laden met erts. Het schip moet gere- I pareerd worden, hetgeen zal ge- schieden bij de Rotterdamse Droog- dok Maatschappij, De 9.013 ton me- tende Deen, op weg van Antwerpen naar Rotterdam en geladen met stuk. j goederen, liep eveneens belangrijke I schade op. Nederlandse kapitein in Engeland veroordeeld PORTSMOUTH. Albertus Wes- tera, de 37 jaar oude kapitein-eige naar van de 300 ton. metende Neder landse kustvaarder „Dickie W.", is gisteren te Portsmouth veroordeeld tot een boete van 200 pond wegens het te zwaar laden van zijn schip. Westera gaf zijn schuld toe. DEN HAAG. De centrale com missie voor de filmkeuring heeft vorig jaar uit 1.460.681 meter film 903 meter laten, .knippen. De com missie verklaarde vérder twaalf speelfilms niet voor openbare ver toning toelaatbaar... De twaalf afgekeurde films kwa men uit de Verenigde Staten 15), uit Frankrijk (4), uit Italië, Polen en Engeland. In totaal 'werden 272 smalfilms, 276 journaals en 646 speel- en do cumentaire films goedgekeurd. Directeur Staatsmijnen vierde 40-jarig jubileum HEERLEN. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer H.. H. Wemmers, directeur-voorzitter van de Staatsmijnen, gisteren' te Heerlen zijn 40-jarig dienstjubileum gevierd. In zijn werkkamer op het hoofdbu reau der Staatsmijnen is de jubila ris gehuldigd door de directieleden. LONDEN Een Londense zoo- loog, dr. Alexander Comfort. - heeft verklaard, dat bü proeven gebleken is. dat ratten door ondervoeding jong kunnen worden gehouden ge durende hun gehele normale le vensperiode. Bij hervatting, van het normale voedsel gaan zij weer groei en en leven nog eens eenzelfde tijd. WENEN. De Hongaarse legatie tn Wenen heeft de .Berichten, volgens Wélke kardinaal Mindszenty op nieuw gearresteerd is, vals.genoemd. DEN HAAG Slechts 60.819-WO- jiingeti zü» er tri "1955 voltooid. Bü- 'De maatregelen; die dé Hongaarse na. 8000 minder dan in 1954, toen er d u* onog -;va.n' vesting die deze definitieve cij- kraent, aldus de bekendmaking. i férs verstrekt deelt mee, dat deze t'A dvertènttf, f JM-J Dit is groot nieuws;voor iedere vrouw, die prijs stelt.' op 'een goed verzorgd uiterlijk!' Dó nieuwste vin ding van de OUTDOOR'GlRL-kos-, metika-fabrieken f.,betere kosmetika tegen lagere prijzen")"is een?ideale combinatie van poeder en crème, die de huid niet uitdroogt, doch haar voedt' Dank zij „Secret Magic" spreek uit: „Sïekret Medzjik") ziet u w de hele dag jong en stralend uit! Door de jarenlange ervaring van dé OUTDOOR GIRL'-kosmetika-fa- brieken en het vertrouwen dat mil joenen tevreden vrouwen stellen in hunprodukten kan dit' geheim der schoonheid Secret Magic" worden geleverd voor slechts 2;45. 'Vraag nog vandaag „Secret Magic" en be wonder u-zelfZuinig. Voordelig. Stuift niet Kan niet korrelen; Is volstrekt vet-vrij. De ideale cream powder compact! Import C.F.G., Bierkade, Den Haag. vermindering van de woningpro- duktïe geweten moet worden aan de langdurige vorstperiode in de eerste maanden van 1955, toen het bouw vak ongeveer zes weken stil lag. Slechts 2926 van de 60.189 wonin gen werden, in systeembouw uitge voerd, Wel nam het aantal in uitvoering zijnde woningen belangrijk toe: op I januari 1955 waren er 60.709 in aan bouw. op 1 januari 1950 76.122. zodat de kans op een grotere produktie 'dit jaar er is. Echter, ook dit jaar heeft de woningbouw een belang rijke stagnatie gehad door de bijzon der strenge vorst in februari. Dé totale produktie haalde, in geld uitgedrukt, op de kop af het geraam de bedrag, namelijk ƒ1842 miljoen. De gezamenlijke goedkeuringen overschreden in 1955 voor het eerst een totale bouwsom van twee mil jard, nl. 2.142 miljoen, tegen 1.801 miljoen in 1954. In de boerderijensector is vorig jaar het zeer hoge bedrag van ƒ61,9 miljoen verwerkt. Aan scho lenbouw werd ƒ109.5 miljoen uitge geven, voor kerken 19 miljoen en. voor ziekenhuizen 39 miljoen. In overheidsgebouwen, werd slechts voor ƒ23,3 miljoen verwerkt STOCKHOLM Temidden van 4500 mensen is in de Koninklijke tenniszaal van Stockholm de kéitze voor Miss Europa 1956 beslecht,- een van vreugde bijna huilende Margit li linke uit Keulen krèeg de titel. Rita Schmidt uit Alkmaar heeft, na eerst bijna onder aan de lijst-te hebben gestaan, het tot de vijfde plaats gebracht. DEN HAAG Het aantal -be schuttende werkplaatsen voor -min der-validen is vorig jaar met 29 uit gebreid. Dertig procent van de te- werkgestelden kon binnen eert rede lijke termijn in het vrije bedrijf worden geplaatst. - De tewerkstelling bespaarde de overheid aan steun en' onderstand ruim 214 duizend gulden. Het aantal mïnder-validen, dat- in 1955 de hulp vande Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Mtn- der-validen A.V.O. inriep, was 6955. werking van het, onderwijs waar mede het .vraagstuk staat of valt niet alleen géén voortgang is geboekt, doch zelfs reeds bereikte resultaten zyu'teniet gedaan: Reeds het vorige jaar zijn in de laatste 'wéken van juli en in de eerste weken van augustus velen de dupe geworden van de overbevolking in-hotels, pensions en. andere vakan tieoorden. Thans gaan wij, aldus de A:N.W.B., op dit gebied stellig- een crisis tegemoet, daar de verhoogde vakantietoeslag en de in het vooruit zicht gestelde drie procent over 1955 door velen stellig voor vakantiedoel einden zullen worden besteed. Zoals door de minister-president reeds in 1954 tijdens het Utrechts congres is betoogd, moet gezamenlijk getracht worden verandering te brengen in een. situatie, die naar de onhoudbaar heid groeit. „Is dit probleem niet in vrijwillig overleg op.te lossen, dan is het denk baar, dat wettelijke .regelingen ten slotte ook voor de schoolvakantie moeten worden ingesteld," heeft de minister-president destijds gezegd. De A.N.W.B. stelt thans vast, dat het onderling overleg, uiteindelijk slechts een negatief resultaat-heeft' opgele verd. Zo is de vóór 1954 reeds be reikte spreiding van. de schoolvakan ties over zes weken, in plaats van de gebruikelijke vier a vijf. weer teniet gedaan door de onenigheid van een groot.aantal schoolbesturen, waarvan een deel een rouleringssysteem eiste, waaraan het andere deel zich niet wenste aan te passen. Naar de mening van de hond staat thans nog slechts de weg open van een. regeling van overheidswege. Op het congres van de A.N.V.V. in Groningen is een dergelijk geluid vernomen. - ELBURG. Binnen enkele we ken zal de haven, waar Elburg de naam Hanzestad aan te danken had, niet meer van de voormalige Zui derzee uit te bereiken zün. De dienst van Zuiderzeewerken is be gonnen de noordelijke havendam, die. de' verbinding vormt met El- burgs'.haven weg te baggeren. Dit .moet gebeuren om dé dijk van oostelijk Flevoland bü Elburg te kunnen voltooien. Er werd tot nu toe een .opening gelaten van 300 m om de scheepvaart, in het bijzonder de visserij, doorgang te laten vin den. Aan, deze toestand komt nu een einde. (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De wet tot beperking van het cadeaustelsel blükt nogal wat mazen te bezitten. Om tot meer rechtszekerheid te komen verschenen gisteren twee dochtermaatschappüen van de Unilever voor de economische kamer van de Rotterdamse rechtbank om zich te verantwoorden over de wüze waarop zü geschenken geven bü hun artikelen. Zo stelt Lever's Zeepmaatschappü nylonkousen beschikbaar aan de koopster van waspocder en toiletzeep, mits zü een deel van de verpakking en een bedrag van 1,50 opsturen naar de N.V. Hollandse Exploitatie Maatschappü» eveneens een onderneming van de Unilever. De officier van Justitie achtte het bewjjs in deze zaak niet geleverd. Hier zün geen geschenken aangeboden In de vorm van goederen en de verpakking die moet worden opgestuurd, is een noodzakelijk onderdeel van het produkt, zodat ook die niet als geschenk kan worden beschouwd. Naar zün mening heeft de fabriek de zwakke stee In het net opgespoord en daarvan gebruik gemaakt. Toch Is naar zütt mening een uitspraak zeer gewenst, om rechtszekerheid te verkrügen. HU vroeg vrijspraak en verzocht de rechtbank, een gemotiveerd vonnis te wüzen, zodat cassatie mogelijk zal zijn. De verdediger, mr. F. van Raalte, was het met de vrijspraak volledig eens, maar niet met de motivering van de officier. Volgens hem is de wet juist zodanig geredigeerd, dat dit soort aanbiedingen mogelijk blijft. Als de rechtbank tot een veroorde ling mocht kómen," zag hij het liefst een boete van meer dan ƒ250,óm de mogelijkheid té hebben, ih. hoger beroep te gaan. - De tweede overtreding die de offi cier" had aangebracht, betrof de fruitpersjes die Van. den Bergh's en Jiirgens' N.V. bijeen merk marga rine cadeau geeft. In dit geval be roept de onderneming zich op arti kel 3 van de wet, die zegt dat voor werpen van geringe waarde niet ori- der de cadeaus worden, gerekend. „Die fruitpersjes zijn heel gering", zei mr. Van Raalte. „het zijn maar prulletjes". Het blijkt dat de fabriek niet meer dan cent voor de pers jes betaalt, maar marktkooplieden hebben bij de officier geprotesteerd omdat zij dezelfde persjes voor 50 cent plegen te verkopen. In dit geval achtte de officier wel een. strafbaar feit gepleegd. Hij vond dat de prijs van de persjes ten aan zien van de margarine zodanig was dat van een cadeau kon worden ge sproken, Daaróm eiste hü een boete van ƒ251,—. Mr. Van Raalte ging uitvoerig in op de behandeling van de wet in. het parlement, waar de kleinigheden als fruitpersjes inder daad zijn genoemd. Destjjds is ge bleken dat de wetgever inderdaad een'objectief kleine waarde bedoelt. Hij achtte dit op de plastic artikel tjes van toepassing en vroeg daarom vrijspraak. In belde zaken doet de rechtbank op 14 juni uitspraak. MIJN neefje Henk heeft twee va kantiedagen bij ons doorge bracht. Vroeger kwam hij langer. Toen ivas zijn tijd nog niet zo onbe perkt als de fantasie, waarmee hij ons huis van onder tot boven vul de. Nu eens zoemde hij als vliegtuig de kamer binnen, dan weer was hij een locomotiefmaar als je daarin net een beetje begon mee te leven, had hij reeds de gedaante aangeno men van een leeuw of trad voor je als cfie kabouter, uit het blauwe boekjeje weet welIk herinner me dat. ik eens, in het belang van mijn arbeid, tegen hem zei: „Nu moet je vanmiddag niet meer in mijn kamer komenhoor. Blijf maar bmten spelen." Reeds een kwartier later stond hij voor mij. ,Ja maar, ik heb mijn arm geschaafd", zei hij en wees dramatisch het plekje aan. „Als ifc klaar ben met mijn werk zal ik er wel een pleister op doen," antwoordde ik, „Nou niet...." Daar ging hij weer ontgoocheld. Toen ik een uur later uitgeschre ven was trad ik met hei pleister doosje in de hand naar buiten en riep: „Kom nou maar hier". Hij rat net heel gezellig met een stokje in iets modderachtigs te roeren, keek naar zijn arm, toen naar mij tn barsttè in snikken uit. „Waarom huil je?" vroeg ik ver baasd. „Nou doet het helemaal geen pijn meer", riep hij wanhopig. Deze hogere kleuter-logica ligt nu alweer ver achter hem, want hy is zes, studeert ter grote schole en heeft de grondbeginselen van het lezen en 't schrijven onder de knie. Inplaats van voortdurend iets an ders te wezenwil hij nu- voortdu rend iets anders weten. Hoe diep is die gracht? Hoeveel verdient een politieagent? Waarom zit dat bordje op die auto? Hoeveel kilometer is het near Groningen? Wat eet de Koningin voor mid dageten? Er is bijna geen enkele vraag bij, woar ik het antwoord op weet, doen daar ik mijn prestige niet helemaal verliezen teil; doe ik net als de lei der van een reisgezelschapik zég maar wat, op hoop 'van zegen. Meestal loopt het goed af. Tenminste..., „Oom", sprak hij, toen we satnen op een caféterras zaten, OOmwat betekent logisch?" „Nou, kijk eens..»'* Ik viel al stil, want er kwamen louter volzinnen in mij op, die hij toch niet. snappen zou. Op zo'n ogenblik bewonder je de gave van onderwijzers die zonder moeite met elk pro bleem op de hurken gaan en in helder, zesjarig proza vertel len wat het in heeft. Moeizaam mijn gedackten vertalend bracht ik het tot: „Kijk, je hebt logische .gedachten. En je hebt pn-logische gedachten. Als je mij nou in pyama ziet, hè en je denkt: „O, hij gaat zeker naar de bioscoop" dan is dat een on logische gedachte, Maar als je denkt: „O, hij gaat zeker naar bed", dan is die gedachte logisch. Snap je?" Hij knikte, maar leek me verre van overtuigd Maar ik dacht dat het iets met 's ochtends was, logisch", zei hij. „Waarom?" „Nou, omdat het daar staat", sprak hij. En hij wees op het bordje „logies met ontbijtdat boven de deur van het café hing. KRONKEL. (Advertentie LM.) Waarom zoudt U nog langer Uw gezin laten f lijden onder hoofdpijn, zenuwpijnen, rheumatische aandoeningen, of verkoud heid Doet zoals millioenen over de gehele wereld 'ASPRO' tabletten ingenomen de pijn verdwijnt. 'ASPRO' helpt de natuurlijke weerstand van Uw lichaam. Ieder 'ASPRO' tablet Wx/f I V\Ns 's hermet'sct verpakt en behoudt daardoor fs rijn beschermende kracht. en Uw gezin is Profs, leraren en onderwij zers weten soms merkwaar dige staaltjes te vertellen van de vindingrijkheid waarmee studenten en leerlingen spiek briefjes ontwerpen en verber gen om hun te geringe kennis I aan të. vullen op repetities en examens. Maar de ware mees ters op dit gebied wonen in Spanje, waar het knoeien op examens en bij repetities vol strekt niet als oneervol wordt beschouwd zolang men niet wordt gesnapt. Tot welke graad van perfectie de Spaanse jeugd het spieken heeft ontwikkeld bleek uit de vreemdste tentoonstelling die ooit in Barcelona is geopend: eep openbare expositie van spiekbriefjes. „Briefjes" in een zeer ruime betekenis: van eenvou dige papiertjes, uiterst fijn beschre ven tot ingewikkelde miniatuur- spiek-installatles toe. Drommen studenten en verbaasde profs trokken langs de stands om nieuwe ideeën op té doen en om „de. tegenstander te leren kennen". De „klassieke" chaluta's bleken in hoofdzaak te bestaan uit de béken de fijnbeschreven papiertjes die op alle mogelijke voorwerpen konden worden vastgemaakt, waarbij de bin nenkant van de schoen veruit het populairst bleek als schuilplaats. De eerste prijs ging naar een lang gerekt spiekbriefje, opgerold op spoeltjes, die precies in een lucifers doosje pasten. Het doosje had een smalle spleet, waardoor de student de aantekeningen kon lezen. De tweede prijs was voor een miniem stukje uienschil waarop complete uittreksels voorkwamen in drie kleu ren inkt over drie verschillende on derwerpen. En de derde prijs werd toegekend voor een stuk onschuldig bergkristal, op het eerste gericht een presse-papier. dat wanneer men er door de juiste hoek door keek een prachtige vergroter vormde voor een reeks chemische formules. Lang niet alle profs waren ver ontwaardigd over dc tentoonstelling. Volgens dr. Pi y Suöer. hoofd van de juridische facultei;, was een goede .chaluta ccn bewijs, dat een student zich ijverig en langdurig met zijn studie had bezig gehouden. Dr. Pi y Suner herinnerde aan Jict buitengewone geval van een dove student die voortreffelijke antwoor den gaf op een mondeling examen over kerkelijk-recht. Maanden later kwam de hoogleraar er achter, dat het gehoor van die student even goed was als de cijfers die hij op dat exa men haalde. Zijn .boorapparaat was in werkelijkheid een chaluta. een soort telefoon waarvan een lange draad helemaal naar het einde van de grote collegezaal liep. Daar dic teerde een medestudent, gewapend met een dik handboek over kerke lijk recht de antwoorden regelrecht in het oor van de geëxamineerde. Commentaar van dr. Suner: „Als ik geweten had dat hij me op dat mo ment zo slim bedroog, had ik hem een nóg hoger cijfer gegeven. Die jongen zal het nog ver brengen!"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2