Eén avondje uit verdeelde stad SSSi Cokes, géén goud in de „Renate McLane medewerker van nieuwe groep Het recht moet zijn loop hebben Examen; SENATOR Kritiek Grotere keuze mo. Zelfs dansen SAAR-GED ACHTEN Horlogemaker in vliegtuigje over Oceaan René Clair krijgt ere-doctoraat Invoerrecht in V.S. verlaagd v Wéér brief van Boelganin voor Eisenhower Tito met Boelganin naar Leningrad Elektrische centrale stort in Niagara Perzisch leger bezet Russisch olieveld WAARSCHUWINGEN VAN REDER EN BEVRACHTER Nederlandse knaap valt uit trein in Duitsland Duitsers blijven troepen van Y.S. betalen juli en Benda overleden Wettelijke regeling accountantswezen Vrouw levend verbrand AA-conferëntie van studenten tegen kolonialisme Vrijdag 8 juni 1956 IX het Oostberlijnse „Deutches Theaiher" aan de Schiffbauer- damm bezocht ik ccn voorstelling van het toneelstuk „Winlerslag" door bet Berliner Ensemble. Schrij ver: Johannes Becker, hofpoëet van bot regime, drager van de Sta- linprljs. thans minister van Cul tuur. Muziek: Hans Elsler, de Ben jamin Brittèn van Oosl-Duitsland, componist van het volkslied. Regie: Bert Brecht, de grote Brecht van de Dreigroshenoper en Mutter Courage, onderscheiden met de Stabnprijs.In een vaii de rollen: Ernst Busch, de zanger van het revolutionaire lied en de strijd van de Spaanse republiek. - Het onderwerp was dc strijd om Moskou in 1941, de terugtocht van het Duitse leger on het gewetens conflict van de Duitse soldaat. Zeker voor Nederlanders een sym pathiek onderwerp. Ik ging er dus echt voor zitten. Alle voorwaarden voor goed, belangwekkend toneel leken vervuld. Het is bij sympathie voor het on derwerp gebleven. In het stuk speelden geen mensen met mense lijke conflicten, menselijke angst en menselijke humor maar lede poppen die alleen uiterlijk iets met mensen te maken hadden. Zij spra ken alleen propagandazinnen, slogans waarmee men het soms eens kon zijn maar die nooit iets verrieden van de spanningen in een menselijke zieL Brecht had de moeilijkheden van. de talrijke taferelen dikwijls uitste kend opgevangen op een wijze,, die sterk hoe vreemd ook aan het neo-realisme van de Italiaanse film herinnerde. Maar men vraagt zich toch af hoé een toneelvernieu wer als Brecht een' dergelijk stuk kan regisseren. Ik kon me na.deze voorstelling begrijpen waarom Westberljjncrs zo geïrriteerd raken, wanneer buiten landers vergoelijkend over Brecht praten. Dezelfde Brecht, die na de dappere opstand van 'de Oostber- lijnse arbeiders in 1953 haastig" een solidariteitsverklaring met het regime afgaf, maar zijn 5ÜO.OOO mark van de Stalinprljs toch maar in Zwitserland belegde. Want je kunt nooit Weten. Dit betekent niet. dat men in Oosl-Berlijn alleen maar propa gandastukken zou kunnen zien. De pas herstelde Staatsopera aan de Unter den Linden voert alle. opera's op, die men in Westeuropc- se steden kan zien. En in' het Me- tropole-theater in de Friedrichs- strasse is elke avond een operette te zien. Maar schaf u wel een pro gramma aan. Toen ik bet program ma van Maskerade aus Liebe" op sloeg. werd me riog eens uitdruk kelijk verteld, dat het stuk in-de kapitalistischetijd speelde, toen adellijke jongelieden door hun ouders dikwijls tot een huwelijk werden gedwongen; Want helemaal laat het regime je nooit los, ken. 7.0 sterk dat Westberlijners al spreken van ccn „Kulturofferisiv". Bij het engageren van bekende kunstenaars wordt niet op een cent gekeken. Bekende musici als Erich Kleiber, Otto Klemperer en Forenc Fricsay hebben in Oosl-Berlijn vaste verbintenissen. Het is sinds enige tijd zelfs mo gelijk kritiek aan te horen. In het gebouw van de Oostberlijnse jour nalisten hekelt het satirische caba ret „Die Distel" Oostduitse toestan den. Het is de stijl van het Russi sche blad „Krokodil". Scherpe, dik wijls geestige kritiek op de uitwas sen. op de bureaucratie, dc over- ijvcrigcn. Geen kritiek natuurlijk op het regime zeil of zijn gezags dragers. Het programma toont wel aan hoezeer het regime is kromge groeid. Om een voorbeeld te noe men: kinderen die een stukje in studeren over een koning, moeten het gehele stuk veranderen. De koning moet in plaats ,van een scepter een goed-volksdemocratï- sche hamer gaan dragen en zijn dochtertje mag niet meer dromen van poppen maar van tractoren. Totdat de" man bemerkt dat het stukje geschreven is door de ook in Oost-Duitslandhoog-vereerde Goethe Toch leggen de Oostberlijncrs, die gemakkelijk eens naar West- berlijn kunnen overwippen, slechts een gematigde belangstelling voor al die kritiek aan de dag. Tien minuten voor de voorstelling kon iker nog gemakkelijk een kaartje krijgen. De Westberlijnse „Insu- laner" en „Stachelschweine" zijn al dagen tevoren uitverkocht. "Vooral de laatste groep heeft het Beriijnse politieke cabaret weer op het hoge peil gebracht waarvoor het voor. Hitiers machtsovernameberoemd was. "West-Berlijn is iri zijn culturele leven sterk gehandicapt doordat, het vroegere uitgaanscentrum in het tegenwoordige Oost-Berlijn ligt. Ondanks deze belemmeringen wor den toneel- en muziekuitvoeringen druk bezocht, drukker dan in Oost- Berlijn. 'Het prachtige Schillèr- Dc restaurants in Oost-Bcrlljn wor den 's avonds bevolkt door manschap pen. van de VolKspolilie. nier ziet u zc tijdens een mars door Oost-Berlijn. Amsterdam of Den Haag. En hoe-, wel het gevaarlijk is uit enkele bezoeken een conclusie te trekken, kon ik me bovendien.niet aan de indruk onttrèkken dat .er; meer mensen uit de arbeidersgroep, jon ge mensen yoora). naar toneel en muziek gaan luisteren.; Toch is Berlijn zijn oude naam kwijt. Het reproduceert, het pro- Oost-Berlijn geeft zich overigens grote moeite het culturele leven van de stad ^aantrekkelijk te: ma- theater en de Stadtische Oper zijn elke avond uitverkocht. Niet alleen kan men in West-Berlijn alle stuk ken zien, bovendien is de entoura ge ér gezelliger. Er is een grotere keuze dan in Het Beriijnse openluchttheater met 25,000 zitplaatsen. Elke zomeravond worden-hier grote voorstellingen ge geven. In de onmiddellijke nabijheid bevindt zich het .Olympisch stadion met 100.000 zitplaatsen duceèrt. en stimuleert niet meer als in dé grote dagen van Max Rein- hart. Meer dan. iets - anders heeft cultuur, de ruimte nodig én. Berlijn is een', afgesloten gebied. Zonder Duitslands eenheid 'zal Berlijn; nooit zijn oude naam herwinnen, ook niet op cultureel gebied. Maar terug weer naar Oost-Ber lijn. Wel cultuur dus, geen gezel ligheid. In de Friedrichsstrasse, in de. Omgeving waarvan zich zowel de opera, het. Duitse -Theater, het Metropole-theater als De Distel be vinden, is maar één- gelegenheid, het restaurant Fresse, die tot een bezoek noodt. Op de Stalinaïlee bevinden zich twee gelegenheden „Boedapest" en „Warschau" die de trots 2jjn V3n Oost-Berlijn. Het zijn ook de twee enige gelegenheden die zich met West-Berlijn kunnen meten, ja men kan er zelfs dansen. Maar de inrichting is nogal bur gerlijk en... de prijzen zijn er hoog. Er hangt bovendien een sfeer die sterk herinnert aan die van sommige Nederlandse gelegen heden in de bezettingstijd. Men mocht er komen maar. de ware heersers 'waren toch de militairen, in Oost-Berlijn dus de Volkspoli tie en de Volksarmee. Na mijn bezoek aan De Distel stapte ik door hét donkere Oost- Berlijn naar het Lehrter-Bahnhof voor de S-bahn. Geen stukje glas zit er in de ramen net als elf jaar geleden. Het was koud. MOEGEN: Voor de partijgetrouwen: onze spion age tunnel Vervolg van pas{. 1 HET resultaat van de strijd om de Saar is een succes ge weest van de nationalisten, of kan althans als een 'suc ces van hen worden opgevat, het geen, vrezen wij, in de praktijk on geveer op hetzelfde neerkomt. Ge sterkt kunnen zij zich nu aan op lossing van de Oostelijke'problemen wijden. Deze mensen zijn geen de mocraten. Zij delen niet de afkeer van Adenauer van de Russen en hun methoden. De Russen doen het zelfde als wat zij, ondër omstandig heden, in staat zijn te doen. Het Westen, een federaal - Europa, het laat hén koud. Zij verkiezen een herenigd en hersteld Duitsland verre boven zoiets onwezenlijks als de zichzelf regerende vrijheid. Men kan hen. op opportunistische gronden, rekenen tot de neutralisten. Zij vinden die afspraken met de Westelijke landen een. blok aan het been voor. een realistisch praten met de Russen. Er. zijn ook andere neu tralisten in Duitsland, van een gees telijk hoger kaliber. Wel, de natio nalisten aanvaarden1 hun steun gaar ne. Ze zijn.; niet kieskeurig. Het zijn deze mensen, aan wie Adenauer nu triomfantelijk de uit spraak wan Chroesjtsjew voorhoudt, dat Rusland niet gesteld is op een Westelijk georienteerd of neutraal Duitsland. Hij weet: het van Mo liet, die; het weer uit Chroeajtsjew's mond .zelf heeft opgetekend. Het is een streepje doof de rekening van de neutralisten, maar., het tast het natio nalisme niet wezenlijk aan. Dat zal pas ophouden een gevaar té zijn, wanneer het afstuit op het zelf respect en de vrijheidswil' van. het volk. En zover is het helaas nog niet. PRESTVVICK. De 30-jarige hor logemaker Peter Gluckman uit San Francisco heeft voor de tweede keer in een eenmotorig vliegtuigje de vlucht New York—Prestwick (Schotland) volbracht, met een tussenlanding op IJsland. Hij wil via Londen een vlucht over Europa, het Midden-Oosten én Noord-Afrika maken en over Zuid- Am erika naar San Francisco terug vliegen. Gluckman gaat in .Bonden, zijn ouders bezoeken. Zijn reis kost hem. maar een derde van het nor male luchttarief, LONDEN. Dé beroemde' Fran se filmregisseur René Clair is aan de universiteit van Cambridge, ge promoveerd tot doctor honoris cau sa in de rechten. Zijn promotor, prof. W. K. Huthrie, zei: „het ge nie van René Clair kan. het best ge ïllustreerd worden door het feit; dat de films, die door hem gemaakt zijn, thans nog evenveel genoegen geven als in de tijd toen zij wer den vervaardigd." Bij dezelfde plechtigheid werd aan Herbert Morrison, de vroegere plaatsvervangende leider van de Dabour-fractie. in het Lagerhuis, de bul behorend bij het ere-doctoraat in de rechten uitgereikt. LONDEN. De voornaamste handeislanden van de wereld heb ben een groot aantal overeenkom sten gesloten waardoor de invoer rechten worden verlaagd cn de we reldmarkt Wordt verruimd. Tweeëntwintig landen namen aan het langdurig overlegin Genève deel. Amerika heeft invoerconces- siès gedaan tot een waarde van 653 miljoen dollar. Als - tegenprestatie .hebben de 21 landen de invoerrech ten voor Amerikaanse produkten verlaagd tot een waarde van in. totaal 400 miljoen dollar. Nederland Engeland. Canada. West-Dultsland. België en Luxem burg zullen van de. verlagingen pro fiteren. De Amerikaanse tariefver- lagingen hebben geen. betrekking op de landen van bet Sowjet-blok. NEW DELHI De Indische onder minister voor Financiën, B. K. Nehru, is. vertrokken voor het maken van een rondreis door1 Europa, .'.waar hij financiële besprekingen zal voeren met regeringen en banken.Hij zal o.m. een bezoek brengen aan Enge land, Zwitserland, Frankrijk, Neder- land en West-Dultsland. Het regende pijpestelen in Parijs ("tenminste in deze jilmscène), maar de glimlach van Audrey Hepburn kon er niet. door xoorden verstoord En Fred Astaire, gestoken jn regenjas en met een. camera over de schouder, amuseerde zich, zo te zien, ook wel. De twee sterren spelen belang rijke rollen, ih de jilm Funny Face", waarvan een gedeelte in de Tuilerieën wordt op genomen. WASHINGTON. premier Boel ganin van Rusland heeft president Eisenhower opnieuw een brief ge stuurd. Ambassadeur Zaroebinheeft het schrijven aan minister Dulles overhandigd. Over de inhoud is nog niets bekend. In New York en Washington meent menechter te weten dat Boelganin Eisenhower vraagt in de V.S., evenals in de Sowjet-Unie. de strijdkrachten te beperken. Ook zouden in de brief „nieuwe denk beelden", over. ontwapening staan. Een groot deel van de brief zou gewijd zijn aan maatregelen die beide partijen kunnen nemen om een. nieuwe grondslag voor vertrou wen tussen Oost en West te leggen. Sinds vorige zomer hebben Eisen hower en Boelganin een reeks brieven gewisseld^ die voor het merendeel- over. ontwapenings- vraagstukkén gingen. In januari stelde de Sowjet-premier 'n vriend schapsverdrag tussen de Sowj et- Unie en de V.S. en andere Weste lijke landen voor, maar dit werd door president Eisenhower, na overlég met Eden, van de hand gewezen. LENINGRAD. President Tito van Joego-Slavië heeft donderdag een bezoek aan Leningrad gebracht. Hij en Boelganin, wiens eerste offi ciële bezoek aan de stad het was sinds hjj in februari 1955 premier werd, werden uitbundig toegejuicht. Boelganin zei in een; toespraak tot de 10.000 arbeiders van de „elektro- silo" fabriek, dat een grotere vriend schap tussen de Sowj et-Unie en Joe- go-Slavië een grotere garantie voor de vrede is. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM..De N.V. Dulchgoods, de internationale zakenorgani- salies van de Amerikaan Robert T. McLane, ïs in liquidatie. De te Rotter dam gevestigde firma is op hét ogenblik bezig haar achterstallige betalingen af te wikkelen. De Nederlandse levcnsmiddelenbedrijven, die via^McLane s organisaties aan Amerikaanse militaire instanties door geheel Europa en in Noord-Afrika leverden, hebben inmiddels tezamen een nieuwe, voor lopige oplossing gevonden voor het centraliseren van hun leveranties: de N.V. Meel- en Broodfabrieken ilus te Den Haag, een van McLane's ex--- leveranciers, heeft een soort agentuur gesticht en neemt nu de levering cn de regeling van de betalingen voor de groep waar. Tot deze groep behoren grote bedrijven als de Amstel Brouwerij, Sterovita en Hero. Het is overigens opmerkelijk, dat MeLanc zelf wiens naam de laat ste tijd herhaaldelijk is genoemd in verband met uiterst ongewone za- kenpraktijken en mogelijke overtre dingen van de deviezenwetten van Nederland aan het tot stand ko men van de nieuwe groep meewerkt. Van hem is op dit moment geen com- mentaar te verkrijgen: hij vertoeft te San Antonio in Texas om als getui ge op te treden in het vooronderzoek van een „grand jury" tegen een aan tal vroegere Amerikaanse militaire inkopers/ die er van worden ver dacht steekpenningen te hebben aangenomen van McLane, Al eerder heeft deze Amerikaan trouwens een voormalige militaire zakenrelatie bp deze manier helpen veroordelen. In GOUDA. Voor het kantongerecht in Gou da heeft een zaak ge diend, die waarschijn lijk geen precedent in de Nederlandse recht spraak heeft.- De han-. delsagent Van de B. uit. Baam heeft in septem ber van het vorige jaar. gezondigd tegen het in- ha alverbod op de rijks weg by Nieuwerkerk a.d. .IJsel. Het artikel, dat dit verbod om schrijft, is 55 en dit cij fer was aanleiding tot het misverstand op het parket in Rotterdam. De verdachte, die niet op de zitting, aanwezig was, accordeerde inder tijd met een schikking, die hem zeven, en een halve gulden zou kos ten. Hij kreeg echter een schikking, waarop vermeld stond, dat hij v ij f e n v ij f t i g gulden 'moest betalen, hetgeen, hij deed. De giro kwam in Rot terdam op de griffie binnen en daar ontdek te men de vergissing. De griffie "weigerde de betaling. Zo kwam het, dat de kwestie door de kantonrechter moést worden behandeld. De ambtenaar O.M. stelde ïich op het stand punt, dat er geen beta ling was geschied, om dat de staat gebruik had gemaakt van het recht, dat iedere girohouder heeft, om een betaling te weigeren. Hij eiste tegen Van de B. een geldboete van 11 gulden, waarvan 3«/- gulden voorwaardelijk. De kantonrechter zei. dat de vraag zou kun nen rijzen of de staat door het aanbieden van de schikkingstransactie niet gebonden is om de laaropvolgende betaling te accepteren. Over veertien dagen zal schriftelijk vonnis wor den gewezen. (Advertentie LM.) - Rustig denken J M ij n h a r d t's nu wtabletten NIAGARA FALLS Een srote elektrische centrale, nog geen kilo meter stroomafwaarts van de Nïa- garaivaterval, is donderdag groten deels verwoest door een aardver- sch uïviiig. Een monteur werd hier bij gedood. - Het grootste deel van de centrale, die op de Amerikaanse oever stond, is in. de kloof van de Niagara ge stort. De schade bedraagt miljoe nen dollars. In -1954 wérd op dezelfde hoogte de bekende toeristische 'attractie „Prospect'Point" verwoest door een lawine die het profiel van de water val geheel veranderde. TEHERAN, Perzische militai ren hebben gisteren de laatste Rus sische olie-installatie in het noorden van Perzië bezet en de Russen ge hangen genomen. Een woordvoerder van de regering verklaarde dat hier mee het laatste Russische spïonage- centruin is opgeruimd. Perzië had er reeds enkele malen ©P aangedrongen de installaties te ontruimen, maar Rusland had ge weigerd aan dit verzoek gevolg te geven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „De-Re nate - Leonhardt", waar een groep mensen al enige jaren -goud uit wil trachten te ber gen, was op het moment dat het schip werd getorpedeerd. 21 augustus 1917, niet met goud, maar met cokes geladen. De kapitein van het'schip, die pas in 1939 is overleden, heeft e v enm i n. al s enig lid van de bemanning ooit over goud ge sproken. Was dat aan boord geweest, dan had hij dat zeker verteld. Het zou bovendien uiterst vreemd zijn geweest, als tijdens de eerste wereldoorlog een neutrale mogend heid, Nederland,- goud zou hebben verscheept naar een andere neutrale mogenheid, Denemarken, waar. heen het schip onderweg was, ih eert boot van een oorlogvoerende natie, Duits land. Wij raden u dus aan geen geld in dit avontuur te steken". Dat is de korte-inhoud van een brief, afkomstig van de rèder van de „Renate Leonhardt'', de firma Leonhardt en Blumberg in Hamburg en gericht aan een Nederlander, die zich uit hoofde van zijn beroep voor ■deze bergingspoging interesseert, hoewel hij er geen financiële belan gen bij heeft Aan deze brief is door hem be kendheid gegeven, enkele dagen voor de coöperatievebergingsver- eniging „Renate Leonhardt" in Utrecht a.s. maandag een algemene ledenvergadering houdt, waar het bestuur zaJ voorstellen nieuwe aan delen uit r te geven tot een totale' waarde van 35.000 gulden. BREMEN Een achtjarige jongen uit Leeuwarden is gisteren nabij Bremen uit een in de richting Ham burg rijdende trein gevallen. Hij Werd zwaar gewond naar het zieken huis gebracht, waar hij even later, is overleden. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Aan de poging goud uit het getor pedeerde schip te bergen is tot nu toe reeds ongeveer 400.000 gulden besteed. In de convocaties voor deze vergadering zegt de voorzitter van de bergingsvereniging, de fruitteler P. Visser uit Wijde Worm er, dat hij nu vrijwel klaar is om uit te varen. Hij is echter op het ogenblik bezig beton uit de werkput te verwijde ren, omdat het ding de haven van IJmuïden niet kan verlaten. De diepgang van de toren is 11.96 meter ende directie .van de rijkswaterstaat heeft hem laten weten, dat 't tot .tien meter moet worden teruggebracht. Bij de constructie van de werkput is met de diepte van de hav.en van IJmuiden volstrekt, geen rekening gehouden. De brief van de Hamburgse reder klopt precies met brieven, die de bevrachter en de Duitse assuradeu ren. al geruime tijd eerder hebben geschreven. Het verzekeringskantoor Knop und Bauch deelde de heer Visser'dèstRds mede, uitsluitend het casco en cokes te hebben verzekerd. Wijlen de heer D. G. van Beuningen uit Vierhouten heeft de hèer Visser destijds per brief laten weten, dat het schip in zijn opdracht geladen was met cokes en niets anders. De heer Visser houdt echter vol: „Br zit goud in het wrak en'ik haal het er uit". Hij schijnt zich daarbij volstrekt niet te laten' beïnvloeden door een brief, die hij vorig najaar- heeft ontvangen van een hoofdinge nieur van rijkswaterstaat. Deze schrijft o.m;: „Ik wil u nogmaals waarschuwen, dat deze onderneming op een financiële mislukking uit loopt en. dat u een énorme verant woordelijkheid op-u neemt voor het verlies van mensenlevens. In het be lang van uw vereniging, en voor de veiligheidvan de arbeiders wens ik u een wijs besluit toe; dat aileon maar kan bestaan in het afzien van deze onderneming". (Advertentie LM.} BONN. In Bonn is een. officieel communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Bondsrepubliek een bedrag van 590 miljoen gulder» zal. betalen voor. het onderhoud van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Aangenomen wordt, dat dit bedrag voor de eerstkomende twaalf maan den geldt. De Ver. Statén hebben aanvanke lijk een veel hogere bijdrage van de Bondsrepubliek geëist. Engeland Frankrijk en Amerika hebben teza men 'n bedrag van 2,2 miljard gul den gevraagd, waarvan Amerika on geveer de helft voor zijn eigen troe pen wenste. Adenauer heeft verklaard er ze ker van te zijn, dat de Bondsrepu bliek met Engeland en Frankrijk op dezelfde wijze tot een akkoord zou komen over de Wcstduitse finan ciële steun voor de geallieerde troe pen in Duitsland. PARIJS De Franse filosoof en schrijver Julien Benda Is gisteren te Parijs overleden. Hu werd ge boren op 28 december 1867. Zijn meest békende werk is *,La trahison des clercs", waarin hij de intellectuelen verwjjt, dat zij ver raad gepleegd hebben aan de enuwige waarden door zich met tij delijke gebeurtenissen bezig te hou den. Zijn geloof aan de onverander- derlijke rechtvaardigheid maakte hem in zijn jeugd tot een verdedi ger van Dreyfus en in latere jaren tot een verdediger van de democra tie. Benda was een vurig verdediger van de zuivere rede en een ver klaarde vijand van mystieke en ivrationalitische stromingen. Hijwas hierdoor niet gesteld op de moder ne letterkunde, die hij duisterheid en gezochte oorspronkelijkheid ver weet.. Commissie stelt voor DEN HAAG. De Invoering; \-an een. wettelijke regeling voor het ac- eountantswexen wordt noodzakelijk geacht door een op 5 april 1954 in het leven geroepen commissie van advies onder leiding van prof. mr. •W. C, L. van der Grinten. De commissie heeft een wettelijke regeling-ontworpen en bij haar rap port overgelegd. Zij ziet geen termen, inbreuk te maken op de bestaande 'vrijheid om controle-arbeid te verrichten. Ook heeft zij bezwaren tegen het aan bande,» leggen van het gebruik van de titel „accountant". Zij stelt voor een nieuwe titel in te voeren, die j van „register-accountant", die slechts i mag worden gevoerd door diege- nen. die op. hun aanvrage bi jgeschreven zijn in het bij de ont- t worpen .wet in te stellen accoun- tants-register. Het onrechtmatige ge- bruik van de titel „register-aecoun- tant" zal worden strafbaar gesteld. CAIRO. De Suezkanaal-utaat- schappij heeft zich bereid verklaard 21.525.000 pond sterling te. ïnveste- I iren in Egyptische ontwikkelingswer- 1 ken. 1954 werd Charles E. Wilson, een vroegere functionaris van. de Ame rikaanse PX (een organisatie, van legervvinkels) op grond van McLane's getuigenis veroordeeld tot zes maan- den gevangenisstraf en een boete van vijfduizend dollar. In een op het ogenblik aanhangige civiele procedure te Frankfort van een Vlaardings margarine-bedrijf te gen de E.E.S., de inkooporganisatie van 'de P.X. in Europa, is McLane echter niet als getuige gedagvaard. Het Nederlandse bedrijf eist van dé E.E.S. een bedragvan 2.077 dollar, dat deze organisatie van haar beta lingen h'eeft achtergehouden omdat het door de agent van, het bedrijf (McLane) aan steekpenningen voor E.E.S-personeel. zou zijn uitgegeven. Enkele tientallen andere bedrijven in Nederland en .Denemarken, die eveneens bepaalde sommen van hun E.E.S.-betalingen, afgetrokken heb ben gezien om dezelfde reden, wach ten in spanning' op de uitkomst van dit praces-.Er zijn vólgens sommige, 'berichten in totaal enkele honderd duizenden dollars met dit all'es ge moeid. (Advertentie LM.) ...oiWrrs, övïv. (XgAjfl. ölA VAALS. In een schuurtje ach ter haar huis is donderdagmorgen de 50-jarige mevrouw Schoonbrood-Kui- pers levend verbrand. De vrouw moet door de rook van een door on bekende oorzaak in brand geraakt»; partij hooi - bedwelmd zijn geraakt Het slachtoffer heeft vijf kinderen. BANDOENG De Aziatisch-Afri- j kaanse studentenconferentie heeft aan het einde van, haar werkzaam heden een resolutie aangenomen, waarin kolonialisme en rassendis criminatie worden veroordeeld en waarin maatregelen worden aanbe volen om te.komen tot nauwere be- trekkingen.; tussen de studenten van deze twee. werelddelen. In een communiqué wordt gezegd, dat de conferentie .verklaart steun te verlenen aan;.dé strijd, .die .thans ge voerd wordt door de: volkeren van Algerije. Indonesië (inzake Néder-, lands-Nieuw Guinea), Palestina (de kwestie van het herstel van de Ara bische rechten en terugkeer van dé vluchtelingen naar hun land) en Kenia.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2