S1MAT® Prof. Van Oven zegeviert ook in de Eerste Kamer Eisenhower Noordafrikaanse Joden zijn slachtoffer van historie Emigratie berokkent financiële verliezen Welke veranderingen veranaei de stembus? op kinderen en Moeders kiezen voor Vaderdag - t.a.v. rechtsgelijkheid man en vrouw - Pineau: koude oorlog moet eindigen Eén dii staat vast: 3 ■sees «■...CftMilta. <W*\» Ai» ffiUVlJi. cA»\\ Paul Robeson in conflict met overheid Badende vrouw door gas omgekomen N.A.V.O. keurt plan voor 1956 goed Adenauer en Dulles openen besprekingen Britse kernreactor voor Japan? Nederlandse zeiler op weg naar Kiel verongelukt Scherpe kritiek van Duitsers op Adenauer Wrijf Kou en Pijn Kinderen in V.S. bij spel bedolven: zes doden Van Acker en Spaak naar Sowjet-Unie? Eisenhower tekent documenten Vier jaar wegens overval bij Hattem Saragat gelooft niet in goede wil van Nenni Nijverheidsonderwijs vreest voor groot tekort aan scholen N Leg dit vanavond bij uw radiotoestel - In één nacht S u n h a I m Atoombureau vrijwel zeker in Wenen Drees W. stemt Woensdag 13 juni 1956 (Advertentie l.M.) Vraag Vader* wlnkeiisr SENATOF special# Vadardag-vefpafeklns (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft, aan de vooravond van de verkiezingen zonder hoofdelijke stemming, het wetsontwerp aanvaard, dat de vrouw uit haar handelingsonbekwaamheid verlost. Tydens het debatje, dat aan de aanvaarding voorafging, was slechts weinig te horen vao.de principiële bezwaren, die in het Voorlopig Verslag door enkele Senatoren zo zwaartillend naar voren waren gebracht. De oud-minister Witteman (KVB) die zelf vóór het wetsontwerp is, sprak namens de bezwaarden in zijn kring, toen hij zei, dat de pessimis ten onder hen met wijlen prof. Meyersvreesden, dat de vrouwen hun echtgenoten zouden kunnen ruïneren door zon der overleg met die echtgenoten van hun eigen in breng zo maar auto's en dergelijke te gaan kopen. Maar minister VanOven verzeker de hem, dat de gevolgen van zijn wetsontwerp best zouden meevallen. En hij voegde eraan toe,dat zijn stelsel, dat overleg tussen beide echt genoten verlangt en waarbij de hu welijksgemeenschap voor beider schulden opkomt in de praktijk ook nu al wordt toegepast. Hoe overtuigd hij zich opnieuw toonde, de meerderheid der sena toren die zich. overigens deson danks. vóór aanvaarding zou uitspre- A nijertentiè t M Eet wat U wilt- 1 Maar wees wel morbereid als er iets „yerkBerd valt* Zorg voor Bennies' ilet Digestif Rennies bg de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrahd u geen zor gen meer. D,e blusser» Rennies van de ene minuut op de andere "n Wonder die Rennies l En zo eenvoudig om. in te nemen gewoon laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. 't. Tabletje opgelost - zuurbrand geblust WASHINGTON. De commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden/beeft dinsdag besloten Eaul Robeson te dagvaarden wegens belediging van het Congres. Dit besluit werd genomen na een furieuze woordenwisseling tus sen de negerzanger, de democraat Francis Walter, voorzitter, en an dere leden van de commissie. Walter gaf ten slotte een lel ie roffel met zijn hamer om Ro beson, die een felle protestrede hield, het „spreken te beletten. De zitting van de commissie werd ver daagd. De aanbeveling gaat thans naar het Congres, dat moet beslis sen of de. dagvaarding uitgebracht zal worden. De commissie had Robeson ont boden iri /verband met een onder zoek, dat in mei ingesteld werd naar., het eventuele gebruik van Amerikaanse paspoorten door com munisten en hun volgelingen. Robeson voert op het ogenblik via de rechter een gevecht met de regering over de weigering om hem de', reisdocumenten te verle nen, die hij voor zijn buitenlandse tournees nodig heeft EERSTE KAMER ken'. namens welke de ar.-prof. Anema, de c.h.-mr. Kolff, de liberale Baron de Vos van Steen wijk en de k.v.p.-er Witteman het woord voer den, sprak zich duidelijk uit voor het stelsel-Donker boven dat van mr. Van Oven. Deze kreeg echter bijval van de socialistische mevrouw Verwey—Jonker en van de com munist Brandenburg. Ook mevrouw Verwey—Jonker wees erop. dat ook zonder aanvaarding, van hét wets ontwerp „de vrouw de koorden van de beurs in handen heeft", onder meer, omdat geen enkele man het. volgens haar. prettig vindt als hij mee moet naar de stad om inkopen te doen. KNOKKE De 28-jarige mej Van den Bogaerde uit Eindhoven is levenloos aangetroffen in een badkuip van een appartement Albert Plage, waar zij bij een arts uit Eindhoven, die te Knokke met vakantie was. als gouvernante dienst was. Het onderzoek heeft geleid tot de conclusie dat zij is gestikt doordat gas aan de geiser ontsnapte. PARUS -De NoordatlantJsche Raad heeft een plan voor 1956 goed gekeurd, met de uitvoering waarvan ongeveer een miljard gulden Is ge moeid. Ruim 400 miljoen gulden daarvan is voor werken ïn Duits land, voornamelijk voor de aanleg van vliegvelden, bestemd. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft meegedeeld dat nu ongeveer 140 vliegvelden gereed zijn. Er is meer dan 2,000 km. buis leiding gelegd. WASHINGTON -Bondskanse lier Adenauer en minister Foster Dulles hebben dinsdag, in tegen woordigheid van hun medewerkers,' een-gesprek van 214 uur gevoerd. Volgens een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Bui- teniandse Zaken ging het gesprek over: 1. De hereniging van Duitsland. 2. Premier Boelganins brief .over de ontwapening. 3. De ontwikkeling er verster- king van de NA.V.O. 4. Adenauers bezoek aan Moskou van het vorig jaar. Er .zal later een communiqué uit gegeven worden. LONDEN Engeland zal vermoe delijk aan Japan een op kernener gie gebaseerde elektrische centrale leveren. Binnen de tijd van drie laar zou een centrale van het type van die te Calder Hall geleverd kunnen worden, De prijs zal onge veer 150 miljoen gulden bedragen, waarvoor niet alleen de kernreac tor, maar ook.de turbines die elek trische stroom opwekken, geleverd zullen worden. KIEL De Nederlandse Draken- zeiler Martir.us' L. Wolf uit Aerden- hout is tijdens zijn reis naar Kiel waar hij aan de Kieler Woche wil de deelnemen, in de omgeving van Deinienhorst met zijn auto dodelijk verongelukt. De beide inzittenden, onder wie de stuurman A, Warners, werden ernstig gewond. PARIJS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft ge zegd te geloven, dat de nieuwe Rus sische politieke lyh economische ach tergronden heeft. Hy deed dit in een lezing over de Franse buitenlandse politiek. Pineau zei te geloven, dat na Sta- lins dood de nieuwe leiders van de Sówjet-Unie hadden beseft, dat hun land op economisch gebied ver bij het Westen achter was. Zij zouden ingezien hebben dat de Sowjet-Unie, om het levenspeil daar te doen stij gen, niet langer geheel van het Wes ten afgezonderd kon blijven. Dit zou geleid hebben tot een zekere vrijheid van meningsuiting die Pineau tijdens zijn jongste bezoek aan de Sowjet- Unie was opgevallen. In antwoord op deze nieuwe Rus sische houding zou het Westen, vol gens Pineau, moeten trachten een einde aan de koude oorlog te maken, een overeenkomst over. de oritvvape- ning te bereiken en zich toeleggen op economische vraagstukken, vooral op de hulp aan minder ontwikkelde ge bieden. Pineau, die donderdag voor een be zoek van een week naar de ViS. ver trekken zal, zei dat het Westen, ook terug moet.komen van de gedachte dat „alle landen die niet aan onze zijde staan, tegen ons zijn". Hij voegde hier aan toe dat het aan de andere kant gevaarlijk zou zijn om de collectieve veiligheid te verwaar lozen. „Wij moeten sterke voorstan ders zijn van de Amerikaanse aan wezigheid in Europa, en dat zijn wij ook." aldus Pineau. Pineau's rede stond in tegenstelling met de verklaring die bondskanselier Adenauer een dag tevoren in Ameri ka heeft'afgelegd. Adenauer zei, dat Advertentie LM.) Weg met DAMPO NEW YORKZeven jongens, die te New York een gang onder een weg wilden graven, zijn onder een grote hoeveelheid aarde bedolven ge raakt. Zes van hen kwamen om het leven, terwijl de zevende in ernstige toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. BRUSSEL „Le Soir" meldt, dat tussen België en de Sowjet-Unie on derhandeld zou zijn over een cul tureel akkoord. Hierover zou zijn gesproken door Belgische en Russi sche persoonlijkheden tijdens het jongste piano-concours in Brussel. In officiële kringen sluit men de mogelijkheid niet uit, dat president Van Acker en minister van Buiten landse Zaken Spaak naar Moskou zullen reizen voor de ondertekening van een dergelijk document. Voorts schrijft hetblad, dat ver-, wacht wordt dat verscheidene Belgi sche ministers door de Sowjet-rege- ring zullen worden uitgenodigd. er door het nieuwe bewind in Moskou in wezen niets is veranderd én dat de nieuwe Sowjetkoers zo mogelijk voor het Westen nog gevaarlijker was dan de regelrechte vijandigheid ten tijde van het Stalinregiem.; Naar aanleiding van die rede heb ben politieke tegenstanders van Adenauer hem inmiddels ervan be schuldigd, te proberen tijdens zijn bezoek aan de V.S. de koude oorlog weer aan te wakkeren. WASHINGTON De behande lende geneesheren hébben bekend gemaakt, dat president Eisenhower goed vooruit blijft gaan. Hij heeft dinsdag een half uur in een stoel gezeten. Hij liep bij elkaar een af stand van ruim -20 meter. Dinsdag heeft de president ook voor de eerste maal weer officiële stukken getekend. Hij ondertekende drie documenten, de internationale tarwe-overeenkomst, noodfondsen voor overstroomde gebieden ia Co lored en goedkeuring van een nieu we legervlag. ZWOLLE De rechtbank heeft dinsdag de 54-jarige glazenwasser J. v. O- uit -Rotterdam, die ervan wordt verdacht r=>men met drie an deren op 14 augustus van het vori ge jaar een overval te hébben ge pleegd op een boerderij in Hattem, ve.oordeeld tot 4 jaar gevangenis straf met aftrek van.6.maanden pre- vr tieve hechtenis. ROME. -Saragat, de leider van de Italiaanse socialisten, heeft zich zeer kritisch uitgelaten over het contact van zijn party met aie van Nenni welke met de communisten samen werkt, ïn een bijeenkomst van het partij bestuur en de fractie heeft hij zonder het partijsecretariaat ronduit te des avoueren, de door partijsecretaris Mateotti ingeslagen weg afgekeurd omdat Nenni niets anders op het oog heeft dan het verbond der democra tische centrumpartijen te ontwrich ten. Als gevolg van Saragats uiteenzet tingen werd de bijeenkomst besloten met de eenstemmige aanvaarding van een resolutie, waarin opnieuw na drukkelijk wordt bevestigd, dat de socialisten alleen zitting zullen ne men in gemeentebesturen waarvan communisten, neo-fascisten en mo narchisten uitgesloten zijn. ARNHEM „Alle waarschuwin gen ten spijt dreigt nu toch te gebeuren, wat wij hadden willen voorkomen, n.l, dat wy in de jar ren 1953/60, wanneer de hoge ge boortegolf van 1946/47 onze scho len passéren zal, onvoldoende schoolruimte zullen hebben. Dit be tekent afwijzing van leerlingen en overvolle, klassen, slecht onderwijs en slecht onderlegde, arbeidskrach ten naderhand." Dezeuitlating deed de voorzitter van de Bond. van Verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs, Dr. J.' R. van Blom uit Rotterdam, in zijn .jaarrede op de dinsdag in Arnhem gehouden algemene verga dering' van deze bond. GENEVE Tunesië, Marokko en Soedan zijn dinsdag op de ILO- conferentie in Genève eenstemmig toegelaten, als volwaardige leden van de internationale arbeidersorganisa tie. (Van onze correspondent) PARIJS. De Marokkaanse regering heeft de Joodse organisatie Caüims gelast haar activiteit te staken. Cadima belastte zich met het, emigreren van Joden naar Israël. Deze maatregel van de Marokkaanse regering hing reeds lang in de lucht. Tijdens mijn verblijf in Rabat werd mé al door ministers verteld, dat de omvang, die de Joodse emigratie nam, hen be-: zorgd maakte wegens de kapitaalverliezen, die de Marokkaanse staat leed en wegens de persoonlijke verliezen. In het afgelopen jaar is de Joodse gemeenschap, die 200.000 zielen telde, teruggelopen tot 140.000 en tiendui zenden stonden alweer ingeschreven om te emigreren. In een weck noteer de men 7000. De positie der Joden is in geheel Noord-Afrïka moeilijk en in het gunstigste geval, dat wil zeggen in Tunesië, nog altijd delicaat. Het is waar, zoals een Marokkaanse mi nister me voorhield, dat de Arabi sche gemeenschap nooit de excessen van anti-semitisme getoond heeft, die Europa in de loop van zijn ge schiedenis heeft gekend. Maar de Joden hebben altijd het lot van een minderheid gehad en sinds het-ont staan van de staat Israël en diens conflict met de Arabische staten een conflict, dat samenviel metde snelle ontwikkeling van het Noord afrikaanse nationalisme 4- jg hun toestand stellig slechter geworden. Anti-joodse uitspattingen hebben de joodse gemeenschap natuurlijk diep geschokt. De vrijwording van Marokko en Tunesië heeft in zekere zin de si tuatie der-Joden verbeterd. Het na- De Britse Miranda Colson uit Slough was een van de eer stendie de 95e tentoonstelling van werken van «routuelijke schilders en beeldhouwers, die in het Lóndense Piccadilly ge houden wordt, bezocht Men ziet haar hiér met een imita tie uan een brons uan pro es- sar Hy wel Lewis, dat vervaar- digd werd door mevr. White head. tionalisme, nu bevredigd,vóelde geen behoefte' meer zich tegen min derheden te keren. Het aantal rel letjes nam snel af en tijdens de uitspattingen in Marakesj b.v. zijn de Joden niet aangevallen. Integen deel: de jonge staten verklaarden beide en met nadruk, dat de Joden gelijkberechtigde staatsburgers zijn geworden en dus dezelfde bescher ming genieten als de Arabieren. En er is geen twijfel aan, dat die ver klaring; ernstig gemeend is, al was het alleen maar omdat de nieuwe regimes de wereld tónen willen, dat het moderne regimes zijn. Maar deze gunstige verandering heft een ongerustheid van genera ties niet op. De Joden, voelen zich niet veilig en ten dele is dat de schuld van de geschiedenis, Ziehier hoe een leider derMarokkaanse Joden me de situatie verklaarde: „We zijn de dupe geworden van de Franse politiek. De Fransen heb ben ons beschermd: ze hebben ons apart gezet van de Arabieren. Ver len van ons spreken -niet eens Ara bisch. We. spreken allen. Frans èn we waren in meerderheid voor het oude regiem. Toen dit regiem ;het onderspit dolf tegen het nieuwe van de. Istiqlal en sultan Ben Joessef, waren we opeens verloren." i Ik trof dezelfde situatie .aan. in Marakesj: de Joden waren daar bet schermd door El Glawi, dezelfde man die ëen zo tiranniek bewind voerdeover deArabieren van zij n stad; Ze moeten zich thans geheel omschakelen, en dat heeft al een heftige crisis in hun eigenrijen veroorzaakt. T7 Izes miljoen Nederlanders hun stem uitgebracht op de partij hunner keuze en van avond van welk uur af valt niet precies te voorspellen, maar in ieder geval later dan gewoonlijk zal men over de radio uitslagen uit diverse plaatsen, kiesdistricten en ge meenten kunnen horentot dat omstreeks twee uur het re sultaat voorhet gehele land bekend zal worden gemaakt. Om de lezer in staat te stellen, deze uitslagen des te beter te kun nen volgen, laten wij hieronder de stemmenaantallen -i volgen van de drie grootste steden en de vergelij kende cijfers (percentages) van Ne derland, respectievelijk van de Ka merverkiezingen van 1952 en de Statenverkiezingen van 1954; -Bij vergelijking dient men wél'te be denken, dat Statenverkiezingen en Kamer -zrkiezingen niet zonder meer met elkaar kunnen worden vergeleken. Bovendien moet men rekening houden met het feit, dat sinds de Kamerverkiezingen van 1952 het aantal stemgerechtigden met 300.000 is toegenomen. Van Utrecht brengen,,wü géén cijfers, omdat de grenswijziging iedere vergelijking onmogelijk maakt. Nederland Percentages 1952 1954 '1. K.V.P. 28.7 31.5 2. F.v.d.A. 29.— 29.4 3. A.R. 11.3 10.3 4. CR. 8.9 9.3 5. V.V.D. 8.8 8.8 6. C.P.N. 6.2 5.3 7. S.G.F. 2.4 2.2 8. G.P.V. —.7 —.7 9. N.U. 10. N;O.U. Overige part 4.— 1*5 Amsterdam Aantal stemmen 1952 1954 1. K.VJV 71569 80893 2. P.v.d.A. 164264 172647 3. AJt. 38042 33498 4.C.H. 17807 22558 5. V.V.D. 49E56 55494 6. .C-P.N. 104538 101715 7. S.G.P. 1224 1615 8. G-P.V. 1078 1130 9. N.U. v 10. N.O.U. Óver. part 19302 6183 467680 475733 Aantal stemmen Rotterdam 1952 1954 1. K.V.P. 48374 52779 2. P.v.d,A. 158927 171024 3. A.R. 39325 39889 4. C.H. *-• 24068 26496 5. V.V-D. 44793 40332 6. C.P.N. 35664 31323 7. S.G.P. 8344 8785 8. GJP.V. 1758 1630 9. N.U. 10. N.O.U. Over. part. 11360 5680 372613 377938 Den Haag Aantal stemmen 1952 1954 1. K.V.F. 55393 59337 2." P.v.d.A. 102152 111925 3. A,R. 46392 40958 4. C.H. 23457 23767 5. V.V.D. 40985 45585 6. C.P.N. 20902 18416 7. S.G.P. 4375 4873 8. G.P.V. 719 834 9. N.U. 10. N.O.U. Over. part. 22529 13262 316916 318957 MOSKOU In Leningrad is het eerste kledingmagazijn voor maat confectie in de Sowjet-Unie ge opend. De kieding wordt, na een maal gepast te zijn, op maat afge werkt, De termijn van aflevering is tien dagen. Vervolg van pag. 1 fcele gezondheid moreel te pressen, zich toch weer voor het belangrijk ste ambt in zijn land beschikbaar te stéllen. - PWEKKEND Is het schouw spel niet. Niet voor Amerika zelfen nieti voor de buiten wereld. Het zou kunnen zijn, dat vele Amerikanen, democraten en republikeinen/ zich op het ogenblik toch hun gedachten maken over de vraag óf het goed is, 'dat op bet Witte Huis iemand de teugels, in handen houdt, die. eigenlijk maar de halve kracht kan .geven aan werk, dat toch de volle man vraagt. Want al is een president wat anders dan een grónd werker, hij heelt toch lichamelijk welzijn nodig om gees telijk in staat te zijn'tot de beslis singen, waarvoor hij wórdt gesteld. Wij zullen onsonthouden van voorspellingen, maar het komt ons wel voor, dat in deze dagen de kan sen op een tweede termijn voor Ei- senhower sterk verminderen, ©ok al zou hij opniefiw bezwijken voor de aandrang, zich beschikbaar te stel len. Want gesteld (wat te verwach- ten is) dat de republikeinse conven tie hem zonder strijd als kandidaat aanwijst, dan volgt nog altijd de campagne voor het presidentschap zelf. En hoe mild de natie ook ge zind mag zijn jegens hem, ze kan toch niet blind zijn voor de bezwa ren en gevaren, verbonden aan de keuze van een man, wiens krachten voor het dragen van het zware.ambt al te duidelijk tekort schieten. 1 Advertentie l.M.) Uw handen gaaf en zacht Vroog Üw Apotheker of Drogist Ir» 'Tunesië is de' tegenstelling tus sen Arabieren en Joden gedurende de laatste -tijd :minder scherp ge weest dan in andere delen van Nóard-Afrika.Een deel, klein maar toch altijd opmerkelijk, heeft zich. bij. de nationale beweging gevoegd. Een woordvoerder vatte het zo samen: „Angst is; er niet onder de Tunesische Joden, wel ongerust heid." In Algerije, dat nog met zijn na tionalistisch probleem worstelt, is de positie dér Joden gedeeltelijk an ders. De wet-Cremieux heeftal lang geleden van de Algerijnse Jo den Fransen gemaakt. Ze voelen zich dan ook politiek „een met de Fransen. Ze stemmen als deze slechts voor het eerste college de.:kamer der 'Europeanen- /'en hun politieke houding onderscheidt zich niet van die der Europese ge meenschap. Alleen een zeer kleine minderheid denkt progressief; Ook: hiér komen anti-joodse rellen voor, maar er is egn sterk vermoeden, dat sommige daarvan, door Franse con tra-terroristische groepen geprovo ceerd, waren. Ik besprak de'joodse kwestie'met de Marokkaanse minister van' Voor lichting. Hij vertelde dat er geen. reden voor angst was. Over de emi gratie zei hij: ^We hebben 'onze burgers nodig,wij' kunnen niet dul den dat de Joden in Palestina hun kapitaal opeten, dat ze in ons land verdiend hebben." WENEN Amerika, Engeland," Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben de Oostenrijkse regering meegedeeld, dat zij de verkiezing'van Wenen als zetel van het permanente hoofd kwartier van het voorgestelde inter nationale bureau voor atooménergie zullen steunen. ALS ALLE ANDEREN.... (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. ..Drees". W.", las de voorzitter van stembureau 334-in de Beeklaan van de voor hem liggende oproep. Het was ongeveer tien over half negen vanmorgen, toen de mini ster-president zich in de rij voor het stemlokaal opstelde. Hij heeft niet lang behoeven te wachten voor hij aan de beurt was. Als van alle andere kiezers werd zijn naam ge controleerd en toen kon hij een vakje rood gaan maken. De fotografen en filmmensen had den druk werk. toen dr. Drees zijn stembiljet in de bus wierp. Met eerx vriendelijke knik naar de persmensen verliet de minister-president het stemlokaal.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2