B RYLC REEM KÓM# Vitale Truman: „Democraten winnen de verkiezingen Verheugd over herstel van Europese landen Examen TV in reliëf? Zaak „Zwarte Ruiter" opnieuw in onderzoek „Schoenpas-apparaten zijn gevaarlijk" PR. BERNHARDFONDS wil kunstbezit bevorderen Rembrandts Nachtwacht trekt door Amsterdam Vierjarig kind verdronken EX-PRESIDENT VAN VS IN DEN HAAG: VS geven meer atoomgeheimen aan Engeland Minder troepen van Westen in Duitsland? Verdachte: „Moord in Ravenstein heb ik niet gepleegd" Het geschenk dat vader „stralend" maakt OOK WAARSCHUWING IN ONS LAND Plan beoogt samenwerking tussen overheid, kunstenaars en publiek Socialistisch gebak in Alkmaars raad Prins Bernhard naar de opera Kortere arbeidstijd in. Belgische olie industrie Vlieger drie weken gewond in oerwoud Piiïeau zal VS steun vragen in Algerije-beleid V'rijdag; 15 juni 1956 3 (Advertentie 1;M.> GOOR Sinds donderdagmiddag wordt de vierjarige Toontje Vos- gezang vermist. Het kind is ver moedelijk in het Twents kanaal verdronken. Met drie vriendjes uit de kleuterschool is de jongen na schooltijd naar de loskade bij een fabriek gegaan. Daar moet. naar zün' vriendjes later thuis vertelden, Toontje van de kade gevallen zijn. Politie en vrijwilligers hebben sedert half vijf hot kanaal afgedregd. maar tot he den had men. nog niets gevonden. (Advertentie IM.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „De kansen voor de democraten in de Ver enigde Staten voor de volgen de verkiezingen, zijn zoveel beter dan in 1952, dat we zul len winnen, wie ook de repu blikeinse kandidaat voor het presidentschap moge zgn", zo verklaarde Harry S. Truman, oud-president van de V.S. met stralend gezicht tegenover de tientallen journalisten, die hem bü zijn aankomst in Den Haag opwachtten. Om kwart over drié lichtte de oo': hier zeer populaire ex-president zijn onmiskenbaar Amerikaanse ditmaal zwarte hoed van de kortgeknipte vergrijsde haren, om zijn vertrouwde vriend, de Ameri kaanse ambassadeur Harrison Free- Op het perron van het station U.S. :ii?[ Den Haag begroette een stralende Harry S. Truman zijn oude vriend Freeman Matthews, de Amerikaanse ambassadeur in ons land,, die ter verwelkoming aanwezig was. iNaast de ex-presi dent zijn echtgenote, die hem ver gezelt op zijn rondreis door Europa. (Advertentie I.MJ ïh, maar wi nnen! Als U MAÏZENA du rye a gebruikt is er van „wagen" geen sprakeU bent dan. «Wijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Bij gebruik hiervan zijn mislukkingen bij voorbaat. WASHINGTON. Amerika en En geland hebben een overeenkomst ge sloten voor uitwisseling van inlichtin gen over atoomreactors voor de aan- driving van oorlogsschepen, vliegtni-. gen en voertuigen. Door deze over eenkomst zal Engeland mogelijk in lichtingen krijgen over de Ameri- kaanse atoomduikboot „Nautilus". De nieuwe overeenkomst wijzigt de Brits-Amerikaanse overeenkomst voor uitwisseling van inlichtingen over atoomenergie voor vreedzaam ge bruik, die in 1955 gesloten werd. LONDEN. Premier Eden heeft bekend gemaakt, dat Engeland over leg pleegt met zijn geallieerden over de mogelijkheid het aantal troepen in Duitsland te verminderen, nu de wa terstofbom tot nieuwe strategische opvattingen heeft geleid. Eden heeft woensdag op een ver gadering van de conservatieve partij meegedeeld, dat de vernietigende kracht van de H-bom zó groot is, dat wapen nu alleen dienst-doet als afschrikmiddel tegen het uitbreken, van een oorlog. Hij trok de waarde inFwijfel van net opbouwen van uit gebreide militaire apparaten geba seerd op conventionele wapens. GENèVE Twee inwoners van Nyon (Zwitserland) 'hebben een procédé uitgevonden voor televisie in reliëf. DR meldt het blad ,La Suisse". Op juli zal daarmee een demonstratie worden gegeven. PARUS. Op het Parijse vlieg veld van De Bourget is een 54-jarige mecanicien door de staartschroaf van etn helikopter onthoofd. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De rechtbank heeft donderdag geheel onverwacht besloten de lange reeks zaken tegen de „Zwarte Ruiter", die o.m. beschul digd wordt van de roofmoord, op de postkantoorhouder J. van Dieten uit Ravenstein (november 1954) terug verwezen naar de rechtercommis saris omdat zij het vooronderzoek, dat al bijna anderhalf Jaar heeft ge duurd, onvolledig acht. Deze beslis sing werd genomen op verzoek van de officier van Jnstitie. Behalve voor deze roofmoord stond de verdachte, de 31-jarige Johannes G. uit Mierlo- Hout, nog terecht voor een poging tot doodslag en een serie inbraken en diefstallen. De officier deed zijn verzoek na dat de president nog een laatste po ging had gedaan om opheldering te krijgen in de zaak-Ravenstein. die de „Zwarte Ruiter" hardnekkig ontkent. De 'P.T.T.-beambte mejuffrouw M. Boll en G. werden op enkele meters van elkaar gezet en mej. Boll kreeg het verzoek nog eens goed te kijken of de roofmoordenaar van haar chef. die zij gezien heeft, enige gelijkenis heeft met G. Zij schudde echter het hoofd en zei: „Ik kan er absoluut niets over zeggen". Toennam de officier het woord. „Er zijn zo enorm veel feiten waar aan G. zich heeft schuldig gemaakt, dat deze hele zaak ook zonder de zaak-Ravenstein afgehandeld kan worden," zei hij, „G. komt toch wel in aanmerking voor een langdurige gevangenisstraf. Maar ik acht de roofmoord van zodanig belang dat ik toch wel uitgemaakt wil zien of hij de schuldige is ja of nee. Daarom stel ik er prijs op door de rechter commissaris te laten onderzoeken of G.'s ontkenning op waarheid kan berusten". Tevoren had de officier gesproken over de geweldige binding die G. met zyn moeder heeft. „Indien ik met hem over zijn moeder sprak, raakte hij erg overstuur en kreeg hij ^huilbuien. Ik heb hem gezegd, toen hij volhield onschuldig te zün aan de roofmoord, dat hij eerst met zijn moeder mocht praten en dan pas met mij, zodat zijn moeder de zaak niet in de krant zou hoeven lezen vóór zij er zelf van wist. G. en ik zijn toen samen naar zijn moeder gegaan. Verdachte zei echter alleen: ik ben geen moordenaar". „Pas toen ik hem erop had gewe zen dat hij gekomen was om te ver tellen wat hij wel en wat hij niet gedaan had, is hij gaan praten," zei de officier verder, „toen heeft hij gezegd geen verrader te willen zijn, waarop ik hem heb geantwoord dat ik naar namen niet vroeg. G. ver telde tenslotte de roofmoord te heb ben uitgelokt. Hü heeft op de terug weg naar de cel nog veel meer be kentecissen gedaan maar is dus ten slotte van die wat Ravenstein be treft teruggekomen omdat de dader, die hij na een tijdje ook genoemd had. de dader niet bleek te zijn," G. is na de beschikking van de rechtbank over het aanhouden van de zaak weer naar de cel terugge bracht. Volgens de psychiater, die hem heeft onderzocht, is hij ver minderd toerekeningsvatbaar, is de kans op recidive zeer groot en móet hij in het belang van de openbare orde ter beschikking van de regering worden gesteld. man Matthews te begroeten. Bess Truman,^ de vrouw die hem al bijna 3? jaar terzijde staat, scheen niet in het minst vermoeid door de mon- sterreis door Europa, welke de Tru- roans thans naar Nederland heeft gevoerd. Maar Truman zelf bleek van een vitaliteit, die zelfs zijn echtgenote niet kan bijhouden. Pre cies vijftien minuten na aankomst van de trein uit Brussel, stapte hij zonder ook maar naar zijn kamer le hebben omgezien, in Hotel Wit te Brug regelrecht de overvolle zaal met v chtonde journalisten binnen. Trüman heeft tijdens deze pers conferentie de eerste gelegenheid de beste aangegrepen om de volgende verklaring af te leggen: „Ik ben diep verheugd over het feit, dat zo als ik vanmorgen heb vernomen, de toestand van president Eisenho wer snel vooruitgaat". „President Truman", zoals hij nog altijd mag worden genoemd en Ook wórdt genoemd door wie hem hoog achten „Mr" President is voor dé president gereserveerd heeft zich tijdens zijn persconferentie zon der aflaten gepresenteerd als een Amerikaan, iedere poging afwijzend om hem te doen spreken als een van ue belangrijkste democratische leiders. „Ik ben hier niets anders dan. een Amerikaans staatsburger, die als toerist in het buitenland is. Wat ïk over de interne Amerikaan se problemen, heb te zeggen zal ik zeggen, zodra ik terug ben in de V.S. in het kader van de verkie zingscampagne. Wanneer gij mij vraagt naar de buitenlandse politiek van president Eisenhower, dan luidt mijn antwoord: de president is de leider van de Amerikaanse buiten landse politiek, eri hij heeft bij de uitvoering daarvan mijn steun, zoals hij daarbij recht, heeft op de steun van iedere burger van Amerika." Op de vraag of hij het eens was met Eisenhowers reactie op de nieuwe Russische politiek, kwam prompt het antwoord: „Ja, want het is nep." In zeer hooggestemde woorden prees president Truman het Europa dat hij op zijn reis heeft aange troffen. „Een van de mooiste din gen van mijn hele reis is het onver getelijke beeld van het herstel van Europa. Overal waar ik kom ge lukkige gezichten, welvaart, dicht- bezaaide akkers, er meer automo bielen op de wegen dan in de stra ten van Chicago. En wat me als Amerikaan gelukkig stemt, is dat men kan voelen hoe warm de sym pathie in deze Europese landen voor dé V-S- is. Zelf heb ik bewijzen van ongewone vriendschap onder vonden. Ik weet dat die gevoelens niet mijn persoon, maar de Ver enigde Staten betreffen." In- de loop van dezelfde avond heeft Truman zich uitvoerig doen inlichten over de Nederlandse ver kiezingsresultaten en de betekenis daarvan, In de ochtenduren van vandaag hield Truman zich verscholen, ter wijl zijn vrouw met mrs. Wood ward, die met haar man de Tra in ms vergezelt, ging winkelen in Den Haag. O ntrent het middaguur bood minister Drees, die in gezel schap. was van de ministers van Buitenlandse Zaken, een intieme lunch aan in het Kurhaus, waar naar men zegt Truman dr. Drees gelukwenste met diens verkiezings succes. Onmiddellijk na afloop daar van ging Truman naar de Ameri kaanse ambassade, waar hü voor alle leden van deze vertegenwoor diging een korte rede hield over de Amerikaanse buitenlandse dienst, die hem bijzonder na aan het hart ligt. Zondag, de dag van hun vertrek via Hoek van Holland naar Lon den. zuilen de Trumans de lunch gebruiken op het paleis Soestdijk, als gast van „your wonderful! Queen Juliana, die. ik onuitspreke lijk bewonder." zoals de ex-president zei. Beecham (Nederland) JV.P. Foor Engros: Jacq. Mot iV-f- Am ter dam .UTRECHT Nederlandse rönt genologen willen proberen hel ge bruik van röntgenapparaten bü het passen van schoenen by de wet ver boden te krijgen. Ze zün van me ning, dat de bediening van deze ap paraten door leken uit het oogpunt van de volksgezondheid onjuist en gevaarlijk is. Het toenemende ge bruik van de apparaten, waarvan er op het ogenblik ruim 700 in ons land zün, heeft de laatste tijd tot uit voerige besprekingen op röntgenolo- gen con gr ess en geleid. Ondeskundigheid omtrent de wer king van het röntgenapparaat, dat in schoenenwinkels gebruikt wordt, kan ernstige gevolgen hebben. In Groningen liepen twee technici, die een apparaat aan het herstellen wa ren, ernstige beschadigingen op aan hun handen, doordat zy waren blootgesteld aan de straling. In het Radiologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht is donderdagmiddag een van de meest (Advertentie IM.) AMSTERDAM. Het Prins Beni- hardfonds wil een stichting oprich ten, die „de materiële voorwaar den zou moeten scheppen om het verloop van een zeer belangrijk deel van de sociale functie van de vrije beeldende kunst weer te her stellen, door de afzet van prod uk- ten aan particulieren op ruime schaal mogelük te maken." De plan nen van het fonds staan beschreven in een boekje, „Plan Kunstbezit", dat aan de overheid, aan de kun stenaars en aan het publiek wordt aangeboden. „De deplorabele toestand op bet terrein van de vrije beeldende kunst ïs één van de ernstig zieke plekken in* de geestelijke sector van de sa menleving onzer dagen", zegt het rapport onder meer. De samenstel lers ervan, die „een poging willen doen meer inzicht te geven in het beschamende probleem", zijn van mening, dat de stichting zich zou moeten beperken tot dë financiering van de individuele aankoop. Over heid, kunstenaars en publiek zouden de algemene leiding moeten hebben. Het zou verder volgens het Prins Eemhardfonds niet. onlogisch zijn, dat de financiering mede door de gemeentelijke overheid zou geschie den, in samenwerking met de lands- en provinciale overheid, De organisatie, die „Kunstbezit Nederland" genoemd zou kunnen worden, zou kunnen beginnen, met het aanwijzen van bepaalde ten toonstellingen als verkoopcentra. Later zouden dan kunsthandels kun nen worden ingeschakeld. De orga nisatie zou niet zelf een voorraad aan moeten leggen of eigen „ver kooppunten" moeten hebben. Het plan van het Prins Bernhard- fonds beoogt geen. enkele sociale steun aan beeldende kunstenaars in dividueel De uitwerking ervan zou t echter wel verstrekkende gevolgen 1 kunnen hebben voor een aantal kunstenaars. j De hestaande bijzondere steun maatregelen zouden voorlopig ge handhaafd moeten worden, al zou den zij langzamerhand vanzelf min der noodzakelijk worden. De zoge naamde steunaankopen van de re gering en van enkele grote gemeen ten zouden zelfs overbodig worden, zo meent het fonds, dat tenslotte de vraag stelt, of het niet mogelijk zou ZÜ» meer musea voor beeldende kunst te,stichten. ALKMAAR. De leden ua» de raad hebben gisteravond, ongeacht hun politieke overtuiginggesmuld van de met Het getal „34" versierde gebakjes, die de fractie van de Partij van de Arbeid had laten aanrukken. In eert vorige vergadering had de KVP-er. mr. Leesberg aangekondigd te zullen trakteren, als zijn party 35 zetelè zou halen. De burgemeester dankte de „onbekende" gever na mens de raad. Donderdagavond heeft Prins Bernhard als gast van de Zweedse koning de operavoorstelling bijge woond in het Drottningholmtheater waar Pergolesi's werk ..II maestro da musica" werd opgevoerd. Voor deze uitvoering waren door de ko ning alle deelnemers aan de Olym pische ruiterwedstrijden geïnvi teerd, alsmede de officials van de Olympische comité's, die zich in de Zweedse hoofdstad bevinden. In aansluiting op de operavoorstelling werd een souper aangeboden. Vanavond wordt in Stockholm een groot diner met bai gegeven door een van de oudste adelyke door een van de oudste adellijke eeuw door koningin Christina werd ingesteld, de zg, „orde van de Amaranthe". Om het jaar wordt door de leden van deze orde een groot diner aangeboden aan de Zweedse koning. Alle vorstelijke personen, die op het ogenblik in Stockholm zyn, zullen aanwezig zijn. verkochte apparaten in ons land,-af komstig uit Duitsland, getest, waar bij men tot.een aanmerkelijk minder gunstige conclusie kwam dan bet Fysisch Technisch Bondsinstituut in Duitsland. Volgens de Arbeidsinspectie wordt aan iemand, dié door middel van de bedoelde instrumenten schoenen past, een. dosis van 1 tot 2 röntgen toegediend. Tijdens de duur van zijn leven mag een mens aan niet meer dan 200 röntgen worden blootgesteld, en deze moeten dan nog over tiental len jaren verdeeld zijn. Een klant, die in een bepaalde zaak niet slaagt en in een andere winkel zich op nieuw aan straling zou blootstellen zou in één dag reeds 2 tot 4 röntgen toegediend krijgen. Vooral kinderen, die het toestel in teressant vinden en er daarom lan ger dan nodig bij blijven staan, lopen, zo zeggen de röntgenologen, evenals het winkelpersoneel, dat de klanten bedient, groot gevaar. ANTWERPEN In de Belgische olie-industrie is overeenstemming bereikt over vermindering ran de arbeidstijd, Op 1 oktober gaat de 42-urige werkweek in. Met ingang van i april 1957 wordt de 40-urige werkweek ingevoerd. De vakbonden hebben in verband daarmee de aam gekondigde opzegging van het col lectieve contract ingetrokken. Nederland heeft een vrouwelijke rechter-commissaris AMSTERDAM Met ingang van 1 september is de eerste gewone vrouwelijke rechter, die Nederland kent, mej, mr. J, H. Kroesen. be noemd 'tot rechter-commissaris bij de arrondissementsrechtbank. Dit is de eerste maal dat in Nederland een wouw een dergelijke functie bij de rechtelijke macht te vervul len krijgt. Rechter-commissarissen worden benoemd door de .gerechtshoven en vervullen de functie twee jaar. Men kent in ons land wel al langere tijd de vrouwelijke kinderrechters. SINGAPORE. Een jonge ser geant van het Britse leger is uit het aerwotid van Midden-Malakka gered nadat hij daar twintig dagen gewond en zondei*'voedsel had doorgebracht. Hij sleepte zich op handen en voe ten voort, uitgeput door bloedverlies en honger. Hij vond alleen water en had nog enige kininetabletten by zich. Eerst kon hij nog lopen maar de laatste twee dagen was hy alleen in staat te kruipen. Zijn kleren wa ren. aan flarden. Zyn toestel was op een routine- vlucht neergestort- Hij werd door een hefschroefvlïegtuig gered. Daar het toestel niet kon landen, moest een politieman van drie meter hoog te naar bteneden springen. PARIJS. - De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Plneau, is don derdagavond naar New York vertrok ken. Kort voor zijn vertrek, verklaarde hij in een vraaggesprek, dat hij in Washington niet zou vragen om hulp of geld, maar om solidariteit en coör dinatie van het politieke beleid. Wij willen in Algerije niet hetzelfde als in Indo-China beleven, zo zei hy. Voorts is hij van plan aan rijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles, ver slag, uit te brengen over de reis die hij onlangs met premier Mollet naar Moskou heeft gemaakt. Robert Lacoste. de Franse resident in Algerije, heeft verklaard, dat aan de grootscheepse militaire operaties van de opstandelingen een einde ge komen is en dat hij een vreedzame regeling tussen Frankrijk en de na tionalisten verwacht. De terreur in de steden, en de strüd op het platteland duren echter voort. Nehroes vertrouwensman Krishna Menon heeft tijdens een bijeenkomst van de Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties gepleit de kwestie-Algerije niet op de agenda van de Verenigde Naties te plaat sen. Ceylon ondersteunde dit stand punt. Aavenentie I M Rustig denV«n M Ij n b r d t'f jwiablsttar» AMSTERDAM. Kapitein Frans 1 Banning Cocq, de centrale figuur op l Rembrandts Nachtwacht, zal zater- I dag 1.4 juli om tien uur avonds met. „:?n luitenant Willem van Ruj/tettburch en de andere schutters en, personen, die door Rembrandt zijn verenigd, het oude raadhuis - het Koninklijk Paleis - op de Dam verlaten. Voor het stadhxüs zal dan de volledige compagnie schutterij, vier korporaalschappen van elk dertig pi ekeniers, aangetreden staan, met bouendien nog vijftien man rui terij. een muziekkorps en fakkeldra gers. Banning Cocq zal een kort gesprek voeren en vervolgens zyn mannen inspecteren. Daarna marcheren allen af voor een tocht door de binnen stad. Een tweede inspectie zal-volgeti op het Rembrandtplein, waarna de stoet via de woning van burgemees ter d'Atlly naar de Nieuwe Spiegel straat. de straat der antiquairs zal trekken. Het slot is het Rijksmuseum, waar de Nachtwacht zün plaats op symbolische wijze weer in de lijst zal innemen. De compagnie en de muziek marcheren dan weer terug naar de Dam, waar een. tapto® zal worden gegeven. Het doel van de Nachtwachtmani- festatre is op populaire, historisch en artistiek verantwoorde wijze de acteur Ben Groenier voert de regie T -Rembrandt nog eens onder de aan. dacht van elke Amsterdammer te brengen aan de- vooravond van de 15 julL nS TBn 2jjD scboc,rtedaS op De kostuums worden zo natuurge trouw mogelijk ontworpen door een. leerling van de Rijksakademie voor Beeldende Kunsten. Richard Flink is aangezocht voor de rol van de kapitein en André van den Houval voor de luitenant. De teksten. Worden ^schreven door de journalist Evert

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2