Dr. Kortenhorst's voorzitterspost ernstig in gevaar gekomen? - door verkiezingsoverwinning van PvdA - Ere-ïndiaan „laatste der Mohikanen55? Roman van Friese NSB-er bekroond Buitenlands beleid wordt dynamischer Tweeduizend Jansens vierden Jansendag BALANS Binnenhof Adenauer terug in Bonn Oppositie tegen Bondskanselier steeds groter Ontmoeting van Nehroe. Tito en Nasser Bouwvoorschriften voor gemeenten worden gewijzigd Hond redt jongen in Duitsland Sensationeel proces in Duitsland hervat Voor overval in Bern zware straffen geëist Tien Britten op Cyprus gedood bij bosbrand Strasser richt eigen partij op Kristlik Fryske Folksbibleteek te goeder trouw SJARETT TREEDT AF Israël in V N. teleurgesteld Gebeente van Mussert uit graf gehaald Nederlandse coaster redt vier artsen Timmerman door gas gedood Nederlander gedood in Dolomieten Pil om huidskleur te veranderen Kredieten voor aardappel exporteurs? Maandag 18 juni 1956 (Van onze parlementaire redacteur) van het merkt het^ eigenlyk niet eens. -'dat het derde kabinet-Drees zUn ontsla? heeft aangeboden. Hun ne Excellenties zo gnuift het Binnenhof mogen voorlopig zelfs van de waardige, meestal zwarte auto's met die zwierige wantjes op het spatbord, gebruik blijven maken. Zij hebben immers van Koningin Ju liana niet het vroeger gebruikelijke verzoek gekregen om slechts de Japende zaken af te doen. Neen, de demissionaire ministers en staats secretarissen zjjn uitgenodigd „al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten." "Dinsdag begint de t. Willem Drees tevens U voelt het, de laatste formule is ruimer. Deze maakt het de regering bijv. mogelijk om met de stipte sena toren morgenmiddag nog enkele "wetsontwerpen af handelen, zoals de wijziging van de rechterlijke orga nisatie en van de wet op het krediet wezen. Onder „lopende zaken" placht men nl. slechts die kwesties te ver staan, welke onder liet dagelijkse bestuursbeleid vielen. De wetgeving behoorde zo vond men dan eigenlijk stil te staan. In het ver leden heeft de gewetensvolle Raad van Ouden er tenminste soms wel bezwaar tegen gemaakt met een kabinet, dat zijn ontslag had aan geboden. door te werken, als dit geen ruime uitnodiging had verkregen. Dat risico loopt de regering nu niet! Onschendbaarheid 59-jarige dr. aan de uit voering van zijn nieuwe formatie- opdracht. Zijn aanwi]2ing als kabi netsformateur komt goed van pas. Allereerst uiteraard omdat de stem bus-uitslag er alle aanleiding toe gal Doch als gunstig neven-gevolg mag terloops ook wel eventjes genoteerd worden, dat zij een extra-weerieg- gtng inhoudt van de „Hofmans- Erzahlungen", waarop „der Spiegel" de wereld zo gul en onbaatzuchtig heeft onthaald. Daarin werd dr. Drees nt voorgesteld als het hoofd van de „pro-Bernhard"-partij, welke aan het Hof Koningin Juliana zou wederstreven!! Nu kan men misschien moeilijk vergen, dat het buitenland het Ne derlands staatsrecht tot op de bodem kent. Onze grondwettige regel, dat de Koningin onschendbaar is en de ministers verantwoordelijk zijn, is bepaald geen Duitse uitvinding. Anders zou men aanstonds begrepen hebben, dat een openlijke tegenstel ling tussen Koning (in) en ministers hier formeel-staatsrechtelijk onbe staanbaar is. Tezamen vormen zij de Kroon, welke naar buiten altijd als eenheid optreedt. De Koningin kan m.a.w, geen regeringsdaden verrich ten zonder medewerking van haar ministers. Een Koninklijk Besluit is met geldig als het met door een minister is mede-ondertekend. In het parlement blijft de persoon der Koningin dan ook altijd buiten het debat. Als er verkeerd is gehandeld, dan wordt dit toegeschreven aan de verkeerde adviezen der ministers. In de opwinding der april-bewe- gmg van 1853, toen de protestanten bil Koning Willem III bevrediging vonden voor hun onrust over het herstel van het bisschoppelijk gezag over de R.K. Kerk in Nederland, dat zijn liberale ministers hadden toege staan, heeft zijn magere premier prol Johan. Rudolf Thorbecke de kwestie helder gesteld: „Een koning, die niet met zijn ministers overeen stemt, moet 2ijn ministerie verande ren" Haantje van de toren DEZE regel geeft het staatshoofd echter schijnbaar meer macht dan feitelijk het geval is. Want voor de verandering van een ministerie dient een parlementaire meerderheid gevonden te worden. En het ligt voor de hand, dat de ministers, waar mee een koning eventueel van me ning mocht verschillen, nogal in vloed hebben op het parlement, waarin immers hun politieke par tijen zetelen. Slechts als een anders- soortige parlementaire meerderheid gevormd zou kunnen worden, zou een halsstarrige koning zijn zin kun nen doordrijven. Anders zal hij moe ten berusten m het oordeel der volksvertegenwoordiging. Zo wil het de democratie. In Engeland heeft men zelfs wel eens geschertst, dat de Engelse koningin haar eigen dood vonnis zou moeten tekenen, wanneer dit haar toegezonden werd door bei de huizen. En men vergeleek haar dan met het haantje op de toren, dat ruets anders heeft te doen dan aan te wijzen uit welke hoek de wind waait Theoretische leemte "D ERGELIJKE .anekdotes hebben wel eens de indruk gevestigd, dat het moderne koningschap meer een fraai ornament vormt dan een wezenlijke macht. Men beseft vaak onvoldoende, dat het staatshoofd, doordat het aanblijft, ook als de mi nisters wisselen, zich een enorme staatkundige ervaring" verwerven kan. waarvan nieuwe raadslieden wel eens profijt kunnen trekken. Dat is het gevolg van de omstandigheid, dat het overleg tussen Koningin en ministers zich binnen de paleismuren afspeelt. De koninklijke adviezen, aanmoedigingen en waarschuwingen blijven bewaard voor de ministers, die tegenover het parlement verant woordelijk worden of ze er al dan niet gevolg aan geven. Een kabinetscrisis vormt eigenlijk de enige gelegenheid, waarbij iets van een persoonlijke beslissing der Koningin naar buiten treedt. Zij krijgt weliswaar vele deskundige adviezen, doch die behoeven niet eenstemmig te luiden. Een demis- sonair kabinet kan de verantwoor delijkheid voor de benoeming van een nieuw ministerie soms feitelijk moeilijk op zich nemen. Stel bij voorbeeld dat dr. Drees bij de verkiezingen inderdaad door prof. Romme zou zijn verslagen! Het nieuwe kabinet zou dit dus eigenlijk moeten doen, maar kan dit uiteraard pas. als het benoemd Op dit punt is dus de theorie van het onschendbare staatshoofd, dat steeds en uitsluitend op voordracht van een verantwoordelijke minister handelt niet waterdicht. De prak tijk redt zich hier sinds vele jaren uit doordat de aftredende premier nolens volens het benoemingsbe sluit van zyn opvolger mede-on dertekent. ALs* dr. Drees zou aan blijven ligt hier uiteraard helemaal geen probleem. Maar deze theore tische leemte was wel even hin derlijk aan de vooravond der ver kiezingen, toen men wist, dat de Koningin straks geroepen zou wor den, in zekere zelfstand!'held, de eerste opdracht tot kabinetsforma tie te geven. Dit had in het gesen- sationeerde buitenland een verkeer de indruk kunnen wekken. Geluk kig heeft de uitslag het mogelijk gemaakt, ook indirect, zekere be spiegelingen de kop ïn te drukken. Het feit, dat Koningin Juliana za terdag j.L op Huis Ten Bosch dr. Drees tot aan de stenen trappen uitgeleide deed, deed derhalve sym bolisch aan! Persoonlijk leed \7OOR het overige past eigenlijk v slechts zwijgen. Bekend is het verhaal uit de oudheid, hoe een vrouw, die tranen zag in de ogen van haar komng. met verbazing uitriep: „Gij zijt koning en gij weent?" Een vorst werd toen dus kennelijk nog beschouwd als het toonbeeld van menselijk geluk. De moderne tijd weet beter. Menselijk leed gaat ook aan koningspaleizen niet voorbij. Was daar in het Oran jehuis niet het overlijden van het zesjarige prinsje Mounts, het twee de zoontje van koning Willem III en koningin Sophia. Een vrouw van formaat, maar zijn nicht. Tussen de ouders was meningsverschil geweest over de keuze van geneesheer. Na tuurlijk was de moeder diep be droefd. temeer omdat haar wens niet was gevolgdToch heeft de politiek zich van deze tragedie niet meester gemaakt hoewel in die jaren iemand als Thorbecke als eetste minister optrad, die met de koning vrijwel gedurig in intern conflict gewisseld was en daarbij afwisselend won en verloor! Voorzitterschap VERMENGING van persoonlijke zaken met politieke kwesties heeft altijd iets hachelijks. Daar wint het liberale Handelsblad zich bijv. geweldig op over het feit, dat nu de P.v.d.A. over de grootste frac tie in de Tweede Kamer beschikt de voorzitterspost van voorzitter Leo nard Kortenhorst wel eens wankel kan worden. Het schrijft zelfs over een „socialistische aanval" op de zo gewaardeerde voorzitterskandidaat uit de K.VIP.-fractie. Triomfantelijk wijst het op een precedent: de li berale mr. Fock was van 191820 voorzitter onder een rechtse-meer derheid. Hier vertroebelt persoonlijke waar dering misschien toch wel wat de gebruikelijke helderheid van blik. Hoe welgezind de P.v.dA. de heer Kortenhorst tegenwoordig is, bleek zonneklaar toen vorig jaar tegen zijn herbenoeming oppositie werd ge voerd van K.V.P .-zijde. Daar gaat het dus helemaal niet om. Maar er bestaan nu eenmaal vaste parlemen taire regels, waaraan het goed is te herinneren, zelfs als men er geen gebruik van wil maken. Het staat CVan onze correspondent) BONN. Bondskanselier Ade nauer is zaterdag met een nieuwe kwaliteit uit de Verenigde Staten in Duitsland teruggekeerd: als ere lid nJ. van „De verenigde stammen der Amerikaanse Indianen". Hij kreeg ten bewijze van die nieuwe waardigheid een Indiaanse hoofdtooi ten geschenke en deed, hoewel niet- roker, enkele trekken aan de vre despijp. In dit anekdotische detail ligt die politieke problematiek van zijn be zoek aan de Verenigde Staten opge sloten. Welke weg kiest Adenauer? Wil htj, zoals de socialistische oppo sitie het uitdrukte, „de laatste der Mohikanen van de koude oorlog" zijn of is hij bereid mede te werken aan een politiek van ont spanning en co-existentie? Adenauer heeft zijn keuze gedaan. Uit zijn hele optreden in de VS. blijkt dat voor hem de koude oorlog met voorbij is, maar integendeel in een nog veel gevaarlijker stadium is getreden- Adenauer heeft zijn Amerikaanse gesprekspartners be zworen de Sowjets minder dan ooit te vertrouwen. Heftiger dan zijn gewoonte is, heeft hij betoogd, dat de veranderingen, die sinds Stalins dood in de Sowjet-Unie zijn inge treden geen wijziging ten goede be tekenen. Integendeel, de Bondskan selier ziet gevaarlijke aanduidingen, dat de opzet van de Sowjets om door hun glimlachpolitiek het V es- ten in slaap te sussen hier en daar succes lijkt te hebben. In de 3aren \ar» de Stalinistische Sowjet-politiek bestond er overeenstemming op al le punten tussen de Amerikaanse en de Duitse buitenlandse politiek. In de na-Stalinistische periode is daar tekening in gekomen. Het laat ste jaar is dat duidelijk geworden. Ook aan Amerikaanse kant werd de oorspronkelijke verhouding tot Adenauer aangevreten. Men begon te beseffen, dat Adenauer, een man van 80 jaar, niet eeuwig Bondskan selier kan blijven. Men zag. dat de stabiliteit van zijn regering geen vast gegeven was en dat zelfs de hoogconjunctuur geen Duitse wet van Meden en. Perzen was. Men re gistreerde de wens van vele Duit sers om tot directe onderhandelin gen, misschien zelfs buiten de Wes telijke mogendheden om. met de Sowj et-Unie te komen. Als aanwij zing dat het de Duitsers geen hef tige ernst meer was met de solida riteit tegenover het Westen, zag men de langzame voortgang met de opbouw van de Duitse strijdkrach ten. In deze situatie ging Adenauer naar de Verenigde Staten. Zelfs met minister Dulles kon hij het niet on middellijk eens worden. Dat Adenauer met minister Dul les weer een gemeenschappelijk platform kon vinden, blijkt uit het na afloop der besprekingen uitgege ven communiqué. Toch garandeert dit met, dat Adenauer met Eisen hower. even gemakkelijk tot over eenstemming zou zün geraakt. Bo vendien blijkt uit datzelfde commu niqué dat Adenauers inzichten niet volledig en cp alle punten door Dullles werden overgenomen. Na Adenauers terugkeer lopen de com mentaren. op 2ijn bezoek aan de V/L sterk uiteen. De oppositiepar tijen zien in het slot-communiqué een bewijs, dat geen enkel nieuw initiatief inzake de Duitse kwestie valt te verwachten. Zij maken Adenauer van dat „immobilisme" 'n heftig verwijt In leidende C-D.U.» kringen daarentegen wijst men er met voldoening op. dat Adenauers these „geen ontspanning zonder her eniging" werd bevestigd. In krin gen, die enige jaren geleden nog Adenauers politiek vrijwel zonder reserves ondersteunden, begint de kritiek van de oppositie door te dringen. Men verwijt de Bondskan selier bijv., dat hij „zijn grootheid en zijn tijd heeft overleefd" en ver der, dat zijn taal in de huidige we reldverhoudingen anachronistisch, zou zijn en dat hij zou hebben blyk gegeven van onmacht om zich aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. fvv ,pg THORBECKE: ...stelde kwestie helder toch wel vast, dat mr. Fock een ge waardeerde doch levensgrote uitzon dering was! En waarom? Was het wellicht omdat de protestantse frac ties ietwat huiverig waren voor een kandidatuur vanmgr. Nolens? En omdat op dat moment ook de pre mier en de voorzitter der Eerste Ka mer rooms-katholiek^ waren? Toen in 1920 mr, Fock als gouver neur-generaal naar Nederlands-Indië vertrok en de katholiek mr. Koo ien werd gekandideerd, stapte men over deze bezwaren, heen. en wer den alle drie de functies in r.-k. handen gelegd. LONDEN. Zoodag is te Nieuw- Delhi meegedeeld dat Nehroe, Nas ser en Tito volgende maand op het ter hoogte van de Adriatische kust gelegen eiland Brioni een samen komst zullen hebben. Nehroe zou aanvankelijk. Tito en Nasser af zonderlijk hebben gesproken. Maarschalk Tito, die zich op het ogenblik in de Sowj et-Unie bevindt, zal voor het einde van de maand etn officieel bezoek aan Roemenië brengen. Het bezoek zal drie dagen duren. Premier Eden is, naar het Foreign Office bekend maakte, van plan een bezoek aan Frankrijk te brengen. Er is nog geen datum voor het be zoek vastgesteld. DEN HAAG. Op 1 september zal een besluit Uniforme Bouwvoor schriften ra werking treden, dat de onderlinge afwijkingen in de ge meentelijke bouwverordeningen op een aantal punten wil beperken. In zgn toelichting op het besluit deelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede, dat de toenemende standaardisatie van on derdelen en de bouw van grote aan tallen woningen van overeenkomsti ge typen, in verschillende gemeenten technisch een grotere efficiency mo gelijk maken dan tot heden werd be reikt. Om er voor te zorgen, dat al« thans de gemeentelijke bouwveror deningen voor een ontwikkeling in deze richting geen beletsel vormen is i het gewenst aan de onderlinge afwij kingen van d.eze verordeningen eni ge beperking op te leggen. MR. D. FOCK: .liberaal, door voorzitter onder rechtse meerderheid Brand in opslagplaats van turfstrooisel KAMPEN Tweeduizend pakken turfstrooisel van zes gulden per stuk gingen verloren tijdens een brand, die zaterdag woedde in een opslag plaats tussen Roggebotsluis en Ke telhaven. De brandweer kon nagenoeg niets doen, omdat het vuur in het inwen dige van de balen woedde. Slechts vijfhonderd pakken konden worden gespaard. GOSLAR. Een grote Duitse herder, Rolf genaamd, heeft gisteren een vijfjarig jongetje het leven ge red door hem uit een beek te trek ken. De jongen, Gunther Arndt. pro beerde over de beek te springen, doch dat lukte hem niet. Hij viel in het 70 cm diepe water en kwam met zijn hoofd op een steen terecht, waardoor hij bewusteloos werd- Zyn speelkameraadjes liepen huilend weg., Rolf sprong in het water, greep de jongen met zyn tanden by de kleren en trok hem op de oever. Ongeluk of misdaad? (Van onze correspondent) BONN. Vandaag begint de rechtbank in Kaiserslautern met een nieuwe behandeling van de zaak dr. Mueller. Op IS februari 1954 verbrandde mevrouw Mueller in de auto van haar man onder onduide lijke omstandigheden. Ongeluk of misdaad? Het Openbaar Ministerie nam misdaad aan en bracht na een vooronderzoek van b(jna 2 jaar een dagvaarding tegen dr. Mueller uit. Van november 1955 tot eind fe bruari 1956 behandelde de recht bank in Kaiserslautern de zaak Rapporten van chemische en medi sche deskundigen, op verzoek van het O. M. uitgebracht, leken ver nietigend voor Mueller, die niette- BERN. De Zwitserse federale officier van justitie heeft zaterdag gevangenisstraffen van zes Jaar tot 17 maanden geëist tegen de vier jonge Roemeense anti-communisten, die in februari 1955 een gewapen de overval hebben gepleegd op de Roemeense legatie te Bern. De zes tien maanden voorarrest zouden op de straffen in mindering komen. Hierdoor zou een der beklaagden terstond vrjj komen. De officier eiste schuldigverklaring van alle beklaagden aan politieke spionage. De beklaagden zelf heb ben in de loop van het proces ver klaard, dat dit niet hun doel was maar dat zy in de eerste plaats een protestdemonstratie wilden hou den en de vrijlating van door de Roemeense regering gevangen ge houden anti-communisten wilden af dwingen. „Wij moeten de wereld tonen, dat ons tand met mag worden gemaakt tot het slagveld van elkaar bestrij dende groepen in de koude oorlog," zei de officier. NICOSIA. Tweeduizend man Britse troepen, die op het zuid westen van Cyprus een actie tegen de rebellen voeren, werden van morgen In alle vroegte verrast door een geweldige bosbrand. Zeker tien soldaten zyn om het leven geko men. Men vermoedt dat de brand door de opstandelingen Is gesticht. De troepen zaten de rebellenlei der George Grivas dicht op de hielen. Deze zou zich in de uit gestrekte pjjnbossen hebben ver scholen. De actie is nu tijdelijk ge staakt. Tientallen militairen moes ten in ziekenhuizen worden opge nomen. In het centrum van Nicosia riln in een klein restaurant zaterdag avond twee bommen geworpen. Een Amerikaan, de 26-jarige vice-con- sul William Boteler, werd bij de aanslag gedood. Zes andere Ameri kanen "werden gewond. Ook de ge wonden zijn ambtenaren van de Amerikaanse consulaire dienst in Nicosia. Boteler is de eerste Ame rikaan. die op Cyprus om het leven is gekomen. (Van onze correspondent) BONN. Otto Strasser heeft gisteren, in MUtenberg aan de Main een nienwe partij opgericht, de „Duitse Sociale Unie". De partij l» bedoeld als vereniging van conser vatieve reactionairen. Voor ongeveer .vierhonderd aan hangers. gaf Strasser een. uiteen zetting over de doeleinden van de nieuwe partij: hereniging van Duits land door directe onderhandelingen met Moskou, binnenlandse vernieu wing door corporatieve organisatie. Bij het begin der vergadering pro beerden politieke tegenstanders Strasser het spreken te beletten. Er ontstond een handgemeen en pas na een half uur kon do politie, mede dank zij het gebruik van traangas de orde zodanig herstellen, dat Strasser aan het woord kon ko men. Tijdens Strassers rede werden buiten de zaal spreekkoren gevormd waarin de fascist Strasser de raad werd gegeven, zo spoedig mogelyk te verdwijnen. Voor zyn partijge noten gaf Strasser het antwoord: „Wie gelooft, dat wij niet terug slaan, zal ons leren kennen". LEEUWARDEN*. De Kristlik Fryske Folksbibleteek heeft een ro man bekroond, die de bekende Friese N.S.B.-er H. 3. Popping schreef tijdens de oorlog en liet uitgeven door de uitgeverij „Storm". De heer Popping is overleden, maar zyn manuscript werd in het Fries vertaald onder de titel „Frjjdom wie de heechste wet" (Vrijheid was de hoogste wet) en Ingezonden by de Kristlik Fryske Folksbible teek. Als auteur werd vermeld Fri- so Stellingwerf. De oorspronkelijke titel was „Markward Portenge'. De bekronende bibliotheek wist niet dat Popping schuil ging achter dat pseudoniem. Nu heeft de dichter Freark Dam in het Friese literaire maandblad „De Tsjeroe" onthuld, wie de schrijver is van de roman, die bekroond werd met de tweede prijs. Hy, of zy. die Poppings roman m het Fries heeft vertaald, heeft er meteen voor gezorgd dat de min of meer nationaal-socialistische ten dens van het boek werd verdonkere maand. De heidense inslag is ver anderd in oen christelijke. Een vriendelijk meisje, dat in Poppings oorspronkelijke roman een Duitse was, is in de Friese vertaling een Saksische geworden. In de eerste, Nederlandse uitgave schreef Pop ping „joden" met een kleine letter, de bewerkerfster?) heeft er allemaal „Joden" van gemaakt. TEL AV1V. Mosje Sjarett, de Israëlische minister van Buitenland se Zaken, beeft aangekondigd, dat h'i vandaag zal aftreden. H(j zei, dat bij onder „de huidige omstan digheden" niet langer op zijn post kan blüven. Er gaan reeds lang ge ruchten over meningsverschillen tussen Sjarett en premier Ben Goe- rion. De vervanging van Sjarett waarschijnlijk door mevrouw Golda min zyn onschuld volhield. Voor Myerson. de huidige minister van de verdediging aan het woord j Arbeid zal leiden tot een dyna- kwam of eigen deskundigen had mischer buitenlandse politiek. De kunnen doen horen, moest het pro- i Jongste resolutie van de Veiligheids- ces worden afgebroken tengevolge 1 raad over Israel, en de Arabische van een zelfmoordpoging van de staten, waarin de clausule over een verdachte. De zaak wordt thans na "Vreedzame regeling" werd opgeof- het herstel van dr. Mueller onder 1 ferd onder Russjsch-Arabische druk, leiding van een nieuwe presidentJS een van de oorzaken die een her- opnieuw behandeld. i oriëntatie van Israels buitenlandse beleid noodzaketyk hebben gemaakt. I De buitenlandse politiek was tot UTOE Het 500 ton metende nu toe voornamelyk gebaseerd op Nederlandse motorschip „Cornelius" i de stelling, dat de tijd voor Israel is zondagochtend door een Finse i zou werken. Naarmate het conflict sleepboot met machinejchad? de ha- i met de Arabische staten langer zou ven van Utoe (Finland) bmnenge- i duren, zou. meende men de wereld bracht meer gaan inzien, dat Israel het ten gezellig maken. Een Jansen trad op als conferencier, Jan sens schonken koffie. Andere Jan sens presenteerden gebak, en de Jansens die niet hadden kunnen ko men, hadden geschenken gezonden, om naamgenoten een plezier te doen. 's Middags woonde men een voor stelling bij van „Prinses Turandot'" BORNE Jansens uit Heet het land kwamen zaterdag in het open luchttheater te Hertme bijeen om samen een Jansendag te houden. De inoai uoor het houden t*an de2edag trok, nadat er bekendheid aan was ElIiJrfiuXC.-'i.ür'iü^'"Suinn; gegecen tot ver over de grenzen van ons land de aandacht: gouverneur Veeger, voorzitter van de stichting E. G. Jansen uit Kaapstad heeft zyn „Twents Openluchtspel" aan de in- hartelyfce instemming betuigd met gang van net terrein werd begroet van Carlo' Gozzi, opgevoerd onder de naamtrek". Jansens uit Duits- Een familie Jansen uit Amster- regie van Joop Biekman. Het stuk land Heten van zich horen en een dam, 17 m getal, was ter viering werd gespeeld door Twentse ama- particulier uit Antwerpen rond het van een 20-jarige bruiloft naar teurtonelisten en oogstte veel suc- tdee zo aardig, dat hü de organisa- Hertme gekomen; een gezin van 13 ces. Samen gingen de Jansens eten toren. flQüQ stuurde. Jansens uit Kerkdrisl was ook pre» om daarna onder muziek Van een Een Jansen uit Boxtel stapte vrij- sent. Boerenkapel naar huls te gaan. er- dagavond op de fiets en peddelde Een orkest onder leiding van Guus van overtuigd, dat de Jansendag in de nacht naar Hertme, waar hij Jansen musiceerde in een tent. waar met de laatste nationale Jansendag zaterdagochtend door pastoor J. J. de Jansens het zich in alle opzich- is geweest. De Kristlik Fryske Folksbibleteek zit met de zaak erg in haar maag- Pas sinds enkele weken weet men, dat Friao Stellingwerf in werkelijk heid H. J. Popping heette, die voor en tijdens de oorlog in Friesland als, archeoloog en historicus vrij bekend was. „Markward Portenge is m Friesland nauwelijks gelezen. Daar aan is het te wijten, dat geen der juryleden „Frijdom wie de heechste wet" heeft herkend als een bewer king van „Markward Portenge". Vervolg van pag. 1 echtgenoot werd bijgezet. Bij Mus serts begrafenis op staatskosten. waren geen nabestaanden of vrienden aanwezig: ze geschiedde in het geheim, onmiddellijk na zijn te rechtstelling, In de vroege ochtend van 7 mei 1946. Bij een groot aantal van Musserts volgelingen raakte niettemin be kend, waar bun leider begraven lag. Op 11 mei Musserts geboortedag Is er dit jaar een krans gelegd door leden van een na-oorlogse or ganisatie van nationaal-sqcialisten, de na-oorlogse groepering van na tionaal-social is ten in Nederland. Dit bekende zondagmiddag de leider van deze beweging- Paul van Tienen, toen hij door de Haagse recherche gehoord werd in verband met deze grafschennis. Een langdurige huis zoeking bij Van Tienen leverde geen aanwijzingen op. De graischenners kenden met al leen de ligging van het graf, maar ze moeten ook geweten hebben, dat Mussert de laatste was, die daar be graven werd. Zoals steeds, zo was ook op zijn kist een nummer aange bracht. dat in de boeken van de Algemene Begraafplaats geregi streerd stond. Toen commissaris Hanker» van de Haagse recherche zon dagmiddag het graf tot op drie meter diepte liet onderzoeken, kwam vast te staan, dat de nummerplaatjes van. de drie andere kisten nog aanwezig waren. De daders zijn dus met grote zekerheid tewerk gegaan- Grondig Aangenomen mag worden, dat zif aanhangers waren van Mussert en hem een naar bun inzicht passende laatste eer wilden bewijzen. Om hun lugubere daad van piëteit gemakke lijker te kunnen uitvoeren verwij derden ze van enkele graven in de nabyheid de terken en kranskastjes. Ze zijn echter onmiddellijk op de goede plek begonnen te graven. Doordat ze nalieten de kuil te stut ten richtten ze er een grote ravage aan. Toch slaagden ze er in het ge beente van Mussert te vinden en de grondigheid, waarmee ze bun karwei verrichtten ging zelfs zover, dat ze ook het nummerbordje meenamen, aan de hand waarvan de resten geïdentificeerd konden porden- In de loop der tijd moeten -echter verschillende graven dooreengezskt zyn. De politie is tot de conclusie gekomen, dat de grafschenners niet alleen de resten van Mussert heb ben meegenomen. Bovendien heb ben zij, zeer waarschijnlijk, een ver keerde schedel voor die van Mus sert aangezien. Mussert toonde zich name! uk bij herhaling bijzonder trots op zijn welverzorgde gebit. De in het graf achtergebleven resten zullen nu aan de hand van tand heelkundige gegevens onderzocht worden. Onmiddellijk nadat de grafschen nis geconstateerd was, werden de procureur-generaal, mr. D. J. van Gilse, en de oflicier van Justitie by de Haagse arrondissementsrechtbank, mr. Th. Semeyns de Vries van Does- burgh, ervan op de hoogte gesteld. Het eerste onderzoek door de re cherche leverde nog slechts geringe aanwijzingen op. "Wel bleek m bet laantje achter de begraafplaats een grote caravan te staan, maar de be woners ervan waren afwezig: of zij zaterdagnacht iets van de grafschen ners hebben opgemerkt, is öog met bekend. De recherche is onmiddellijk be gonnen haar onderzoek te richten óp de vnendcnknng en de lijfwacht van Mussert. Zondagmiddag nog werd zyn in Den Haag woonachtige zuster gehoord, evenals Paul van Tienen eu andere voormannen uit de twee na-oorlogse naztgroeperm- recht aan zijn zijde had. Die opvat- gen m Nederland. Uit lerschillende tmg is een fictie gebleken. De Ie- inlichtingen heeft de politie thans ROTTERDAM. Een Nederland se kustvaarder, de „Tromp", heeft in de nacht van zondag op maandag nabij de gevaarlijke Goodwin zand banken onder de Engelse kust vier artsen gered, die met hun jacht „Westwind" op weg van Frankrijk naar Engeland in nood waren ge- De kustvaarder heeft de geredden overgezet op de reddingsboot van Dover, die hen aan land heeft ge bracht Het wrak drijft nog rond. De geredden zijn een Amerikaan, een Ier en twee Engelsen. Allen zijn werkzaam in een Loudens zie kenhuis. BRIELLE De vierendertigjarige timmerman W. Vry is zondagmor gen door gasvergiftiging om het le vert gekomen. Zyn vrouw, die be wusteloos werd gevonden, werd on middellijk naar een ziekenhuis ge bracht, waar men hoopte haar leven te kunnen redden. Waarschijnlijk is er een lek ont staan in de verbinding tussen bin nen- en buitenleidingbuizen tenge volge van het vaststarapen van de grond bij het aanleggen van een riolering. TRENTE. De 28-jarige Amster damse zakenman Jacob Jansen is in de Dolomieten verongelukt Hij was met een Deens gezelschap de 2650 meter hoge „Marmolada" opge gaan. Toen vrienden de berg beklom men om hem te zoeken, vonden zij hem dood aan de voet van 'n steile rots. den van de Verenigde Naties mo gen dan. voor het merendeel de rechtvaardigheid van Israels stand punt inzien, voorlopig laten de Wes telijke mogendheden zich meer lei den door utihteitsoverwegmgen. De laatste resolutie heeft de bo- een duidelijk signalement verkregen van de atuo. waarmee de grafschen ners verdwenen zyn omstreeks vijf uur ra do ochtend. De politie heeft goede redenen voor de veronderstelling, dat Mus serts gebeente met naar het buiten- dem ingeslagen aan alle hoop die j«""*d is vervoerd. Uit voorzorg zijn men in Israel op het belangrijkste eenter ae grensplaatsen gewaar- instituut van de V.N. had geves tigd. De jongste ontwikkeling heeft naar Israëlisch inzicht nog eens dui delijk onderstreept, dat het onheil echter schuwd. Kortgeleden is door de twee nog overlevende familieleden van Mus sert verzocht, dat de resten van Mussert na de ontruiming van de datJ de natie bedreigtT slechts "kan «WW*™ u-orden afteuend .door verhoogde »«*>»- J™. afgewend door verhoogde politieke werkzaamheid, verscherpte veiligheidsmaatregelen en. onverslap te waakzaamheid. Men verwacht, dat voortaan een politieke koers zal worden gevolgd, die meer tn de Ufn ligt van Ben Coerions realistisch-idealistische op vattingen dan in die van Sjaretts voorzichtige, nauwkeurig afgewogen diplomatie. LONDEN. In een artikel in de „Sunday Times" wordt verklaard, dat de wetenschap misschien bin nen de eerstcolgende 20 jaren pil len zat saTnensteïle»., die de huids kleur oor irensen van zwart in blank zullen reramferen. Doktoren beschikken reeds over pillen, die een blanke een bescher mende bruine kleur kunnen geven. Ze worden gemaakt van een stof. getrokken uit olie uit de schil van citrusvruchten en gebruikt in ge vallen waarin de huid van een mens te gevoelig is voor zonlicht ALs blanken bruin gemaakt kun nen worden, kunnen zwarten dan blank worden gemaakt? vraagt hei blad. Volgens ar. F. R. Bettley, de hoofdredacteur van de „British Journal of Dermatology" verzet zich daartegen geen enkele chemische reden.. doehng deze dan bij t«=» zetten in het graf van zyn echtgenote op Weslerveld. Dit verzoek is d«uc de burgemeester van Den Haag afge wezen. Volgens de nieuwe Begrafe niswet had men van deze afwijzing m beroep kunnen gaan bij de Kroon. Dit is tot dusver nooit geschied. De recherche heeft tevens huiszoe king gedaan by dr. J, H. Carp, voor malig secretaris van Mussert en voormalig president van het vrede gerechtshof te Den Haag. Er i$ niets in beslag genomen (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG. Minister Mansholt is niet bereid de aardappelexpor teurs schadevergoeding te geven voor de verliezen die dezen hebben geleden In de export van aardap pelen naar Engeland. Dit heeft de bewindsman medegedeeld in e«n on derhoud. dat een delegatie van het Productschap Aardappelen met hem heeft gehad. De minister wil wel nagaan of de mogelijkheid bestaat aan de ex porteurs kredieten te verlenen. Eni ge toezegging te dien aanzien heeft hij echter niet gedaan. De gedachte om de exporteurs uit het aardappelegalisatiefonds een uit kering te geven, is in deze bijeen komst resoluut van de hand gewe zen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2