'pJPSf re h a Nieuw legermuseum gegroeid uit geduldig speurwerk Adenauer weer met Schilfer in conflict Kabinet der SLA VENHANDEL-PROCES IN BELGIË BEGONNEN HUIS STAAT MAAR LEEG DAAR „HUISVESTING" TREUZELT Roken van marihuana- sigaret toegestaan Verhandelen van Indische hennep wel straf baar Reis lichter" Ga flitsen! PHILIPS AMSTERDAMSE RECHTBANK BESLIST: Montgomery vaart naar Rotterdam BordTe huur lokt drommen mensen Het onmisbare tonlieht! Donderdagavond blijft moeilijk O* Verzameling van historische ivaarcle Nederlandse leden EGKS-parlement onverwacht terug Vrije Roemenen gevonnist Wensen inzake landbouwbeleid NU OVER LEGERINGSKOSTEN Tass: Adenauer heeft gelogen Otto John naar ziekenhuis Achttien jaar voor moord op bejaarde Culemborgse Officier wil niet met Ge bi'. iWeSsillCl schop werken exporteerden jonge vrou wen .Vrijdag 22 juni 1956 AMSTERDAM. Het „enkele roken van sigaretten met Indische hennep is niet strafbaar", zo heeft de rechtbank beslist, toen zü uitspraak deed in de zaak tegen een tiental vrij jonge verdachten die veertien dagen geleden ter zitting allen toegaven marihuana-sïgaretten te hebben ge rookt. De mecsten van hen erkenden desgevraagd (en dat doet na deze uitspraak thans vreemd aan) geweten te hebben, dat het roken strafbaar was. De rechtbank sprak drie van hen vrij. omdat rij weliswaar sigaretten hadden gerookt, waarvan hen was verteld, dat er Indische hennep in zat, maar daarvan feitelijk niets was geblèken, omdat zij geen en kele verdovende werking hadden ondervonden. De zeven overige ver dachten werden ontslagen van rechtsvervolging omdat het hen ten laste gelegde feit niet strafbaar werd geacht. Om dit vonnis heeft de rechtbank de opiumwet heel anders geïnter preteerd, dan het Openbaar Mini sterie dit gewoonlijk doet. In de wet staat, dat het opzettelijk in voorraad hebben en het „aanwen den" van Indische hennep strafbaar is. De rechtbank wenst onder het enkele roken van een aangeboden sigaret niet ..opzettelijk in voorraad hebben" of „aanwenden" te verstaan. Zij acht dit in strijd met het alge meen spraakgebruik, zo stond in de ROTTERDAM. Veldmaarschalk Montgomery zal op IS augustus met *t schoolschip ..Admiral Exelmans" van de Franse Rijnflot.tielje in Rot terdam aankomen, waar hij van boord zal gaan. Het schip zal drie dagen later naar Duitsland terugvaren. overwegingen. Met andere woorden: onder het aanwenden van Indische hennep verstaat zij het verhandelen of het voortdurend opkopen ervan door lieden, die er aan zijn ver slaafd. Die worden dan ook wel gestraft. „Piet de Ambonees", een 31-jarige zeeman uit Ambon, die Indische hennep in de Amsterdamse haven heeft binnengesmokkeld, werd 9 maanden met aftrek van het voor arrest opgelegd met de bepaling, dat van het resterende gedeelte boven dien nog 3 maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van het Leger des Heiis. Tegen deze verdachte was een. jaar met aftrek geëist. ("Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, „TE HUUR, te bevragen Hanenburglaan 284". Het bordje met deze tekst doet sinds woensdag avond de mensen samendrom men voor de benedenwoning aan de Vlietstraat 22 in Den Haag. Ze drukken hun neuzen tegen de witgekalkte ramen en zien door de enkele slordige kiertjes in die witte verf twee flinke kamers en ensuite. De grote dubbele uitbouw, die daar nog achter ligt kunnen ze al leen maar vermoeden. En ook het keukentje achter in de gang. Een heel aardig benedenhuis je, ideaal voor een gerln met twee kinderen. Een keurig onderhouden huisje. En daaraan hangt, vandaag, in juni 2936, nu honderden van die gezin nen schreeuwen om zo'n huis bet bijna voorwereldlijk schijnende bordje „TE HUUR". Geen wonder, dat die mensen gaan drommen. Ze weten echter niet direct, dat ze naar dit huis worden gelokt door een wrang grapje van een veront waardigde huiseigenaar, Vier weken staat het huis al .leeg. Twee weken geleden heeft de huisbaas het inge schreven bij het huisvestingsbureau. En hij heeft meteen een kandidaat aangewezen, die dit Luis dringend kan gebruiken en die hij er wel in wil hebben. In die vier weken zijn tientallen woningzoekenden bij herr aan de deur geweest. Maar de eigenaar wacht nog steeds op een beslissing van de heren van het huisvestings bureau, die nu al twee-weken lang een huis leeg laten staan om te dubben wie van die tientallen kre- peergo vallen ze gelukkig zullen ma ken. En de mensen, blijven maar bellen bij de huisbaas, die niets kan doen. Een knap huisje, f 8.50 per week. Tientallen liefhebbers. Maar het huis staat nog steeds leeg. Nu heeft de huiseigenaar een dui delijk bord aangeslagen. Als een soort verontschuldiging: „ik kan er ook niets aan doen". „TE HUUR, te bevragen Hanen burglaan 284". Want dat is het adres van het "huisvestingsbureau, dat niet weet. hoe het de vele duizenden wo ningzoekenden moet helpen, maar nu al twee weken heeft laten voor bijgaan om koortsachtig te denkon, hoe het dit zeldzame buitenkansje nu wel moet aangrijpen! Advertentie Ltd.) Waarom hier niét geflitst i Met Philips „Photo- fluxaltijd rake foto's. Neem op vakantie voortaan Philips „Photoflux" fliw* lampjes meel Want Ritsfoto's zijn de prettigste en waardevolste vakantie-herinneringen. Kiek daarom naar ha rtelust in hotel, trein en boot. Fli ts o verdag en 's avonds, binnen en buiten. U reist „lichter", want met Philips „Photoflux" heeft 24 uur per dag zonlicht bij de band voor slechts 25 eeot. HULSLOZE IA/ AT blijft de dojirterdagnyond VY voor enkele omroepverenigin gen, die zich niet televisie moeten bemoeien, toch. moeilijk. Het samen stellen en produceren van een geva rieerd programma bleek ook gisteren voor de KRO weer een té zware opdracht. We hadden gehoopt, dat de nieuwe jongerenrubriek „Test- plaat" voor 'n climax saw zorgen. Daarvan is niets gekomen. We wil len cr regisseur Wijn Bary niet te hard o ver vallen misschien dat er in de toekomst iets uit groeit. Nu was de spontaneïteit toch nog wel erg geforceerd. En het uitzen dt» k je onnodig rommelig. De zin van het half uur recht streekse reporta ge uit het Franse Loire-kasteel „Cheverny" is ons ontgaan. Hadden we al kieuren-tv gehad, dan zouden de gobelins zeker aardig geweest zijn om te zien. Nu bleef het allemaal nogal dor. voor al omdat er buiten de.zeer strakke lakeien geen levend wezen in de fraaie zolen viel te bekennen. Op de markies, die zich nog kan ver oorloven op dit feodale landgoed grootse jachtpartijen te organiseren, nebben we dertig minuten vergeefs gewacht. Jammer, want verslaggever Rik van den Abeeie had ons met zijn beschrijving van 's mans ..Ame- maakt silhouet" nieuwsgierig ge- Magertjes was het gesprekje van J. W. j-Iofslra met de twee eitid- examinandj van de Maastrichtse To neelschool. En waarom moesten Trees van der Donck en Simon Vroom nu per se een fragment uit een abel spel spelen? Was er geen eigentijdse eenakter te vinden? Jam mer dat de presentatie van de qua opzet aardige rubrieken „Televitri- ne" en „Pottenkijken" zo fantasie loos blijft. De met komkommer goo chelende Edrnond Nicolas kwam gis- iron als een soort neger op ons beeldscherm, 't Gevolg van een té Statische camera-instelling? P de onlangs in Italië gehouden vergadering van de Europese Radio Unie is nog niet definitief be slist in welke vorm „Eurovisie" aan dacht zal besteden aan de Olym pische Spelen in Melbourne. De or ganisatoren eisen filmrechten, de te levisie weigert beslist die te beta len. De nieuwsvoorziening via tv- fihns zal zonder die rechten al duur genoeg zijn. Men zou met enige film journaal ploegen naar Australië wil len gaan, de journaalfilms zouden dan naar Italië worden gevlogen om vandaar via het Eurovisie-net uit gezonden te worden. Op dezelfde vergadering is wél besloten, dat de programmas«cties van de Eurovisielanden weer een aantal filmseries zullen vervaardi gen, ditmaal over de verschillende parlementaire stelsels: ever plaat sen die van belang zijn voor de Eu ropese kuituur en over het vreed zaam gebruik van atoomenergie. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een unieke verzameling wapentuig: in ouderdom variërend van 23 eeuwen tot zeven jaar is vandaag in het vernieuwde Leger- len Wapenmuseum, ie Leiden door prins Bernhard officieel geopend. Voor een groot aantal genodigden heeft de prins een warme hulde gebracht aan kolonel b.d. C. A. Hartmans, directeur van het museum, die in elf jaren fijds een verzameling van ruim vijftigduizend, merendeels uitzonderlijk fraaie, stukken bijeen heeft gebracht. museum twee pistolen van.de in zijn tijd wereldberoemde Utrechtse wa penmaker Carmiggelt, daterend uil 1710. Geduldig speurwerk, een Sherlock- Holmes waard ig, tochten langs hon derden veilingen, schenkingen en hulp van vele belangstellenden heb ben kolonel Hartmans geholpen om nu weer een verzameling bijeen te brengen van zeer grote historische waarde en minstens even grote al lure. Het oudste stuk is vermoedelijk een in de Nederlandse modder ge vonden La Tène-zwaard, dat dateert uit de tijd dat de Batavieren naar de schoolboekjes het willen nog in boomstammen de rivierenafzakten. Uit het niets. "Want aan het einde van de Duitse bezetting bleek de ge- hole inhoud van het vroegere Leger museum in kasteel Doonverth bij Arnhem voor zover niet tot vormloze brokken gebombardeerd, in vlammen te zijn opgegaan. Slechts een kleine vitrine met enkele tientallen stukken is kort na de Duitse bezetting door de huidige directeur nog met een verhuiswagen uit kasteel Doorwerth weggehaald. Daarna was er geen in komen meer aan. Na de bevrijding heeft men uit de puinhopen van Doorwerth nog ver nielde brokken gehaald die met ein deloos geduld weer tot enkele stuk ken geschut konden worden geres taureerd. De meer dan vijfhonderd onvervangbare uniformen van het Bataafse leger uit de Napoleontische tijd moesten als vrijwel verteerde restanten worden opgevist uit de slot gracht. Deense deskundigen hebben uit deze verteerde hoop lorren toch nog twee van deze uniformen kunnen restaureren. Elders vindt men in liet nieuwe Dit zwaard, een duizend jaar ouder Skytlsch zwaard, een aantal door de Noormannen op Nederlandse bodem verloren stijgbeugels, een aantal vi leine Italiaanse stUetta's (akelig klei ne, akelig spitse dolkjes die zo won derwel onder een ir.antelplooi pasten) een raadselachtige ridderhelm. dit al les. twee zalen vol, heeft kolonel Hartmans als koopje verworven uit de boedel van een overleden Ant werps advocaat. Niet zonder gêne kan men de zalen passeren waarin het voertuigenpark staat opgesteld, waarmede in 1940 de Nederlandse militairen de per vlieg tuig aangevoerde Duitse parachutis ten tegemoet hadden te trekken. Men waant zich in de afdeling 1014—-18, maar de catalogus leert dat het pre cies één oorlog later was. Het nieuwe Legermuseum spreekt inderdaad in bijna romantische sym boliek over Napoleontische, Tachtig jarige en nog oudere oorlogen. Maar het laat niet na aan het nabije ver leden het karakter te ontlenen van de strijd door alle eeuwen, of die nu met de piek, de goedendag, de brandende teerton of de vliegtuigbom werd ge voerd. n ENK niet; dat het leven tegenwoordig zwaarder" is dan vroeger. De soldaat, die in onbeschaafder eeuwen in een harnas zijn heren diende, had het heel wat minder licht dan de jongens van nu, en. hij had heel wat meer te-poet- sen odfc. De ridder, die u op dit plaatje ziet, staat in. het Leger- en Wapenmuseum in Leiden, dat vandaag door prir.s Bernhard officieel werd geopend. STRAATSBURG. Enige Neder landse leden van het parlement der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn. donderdag op verzoek van hun partijleiders onverwachts naar Nederland teruggekeerd, hoe wel de zitting van het parlement nog niet geëindigd is. Tot hen behoren de heren Kort hals van de V.V.D. en dr. Marga Klompé van de K.V.P. BERN. De vier Roemeense ballingen, die in februari 1955 een overval deden op het Roemeense gezantschap in Bern en het gebouw 38 uur bezet hielden, zijn donder dag veroordeeld. De leider van de groep, Oliviu Beldeanu, kreeg vier jaar wegens politieke spionage en medeplich tigheid aan het dodelijk verwonden van de gezantschapschauffeur, Aurel Setu. Stan Codrescu werd ook schuldig bevonden aan politie ke spionage en tevens aan het do delijk verwonden van de chauffeur, zonder dc bedoeling te hebben ge had hem te doden. Hij kreeg drie ëneenhalf jaar. Jon Chirilla en Di- tnitru Ochiu werden schuldig ge acht aan politieke spionnage, ter wijl de eerste ook medeplichtig werd bevonden aan dc dood van Setu. Chirilla werd veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar en Ochiu tot een jaar en vier maanden. Alle straffen zijn met aftrek van voor arrest. Dit betekent, dat Ochiu cli- recht op vrije voeten komt. Brief aan formateur DEN HAAG. Het Landbouw schap heeft aan de kabinetsforma teur, dr. W. Drees, in ccn brief zijn wensen kenbaar gemaakt om trent de toekomstige landbouwpo litiek. „Het toekomstig landbouwbeleid zal gericht moeten zijn", zo zegt het Landbouwschap. ..op een zo- wel in sociaal als economisch op- j zicht gelijkwaardige plaats van de land- en tuinbouw in het geheel van het maatschappelijk bestel en zal de voorwaarden moeten schep pen voor de instandhouding van een zelfstandige boeren- en tuin dersstand. De ontwikkeling in de laatste jaren wijst er op, dat, zon der maatregelen van overheids- wege, de achterstand waarin de landbouwende bevolking op het puilt van de levensomstandigheden verkeert ten opzichte van andere j bevolkingsgroepen, eerder toe- dan i afneemt. De overheid zal met I kracht dienen te bevorderen dat [deze ontwikkeling in tegengestelde richting wordt omgebogen". BONN. Opnieuw is een con flict uitgebroken tussen bondskan selier Adenauer en zijn minister van Financiën Sehafer. Het geschil be treft thans de Duitse bijdrage in tie legeringskosten van de geallieer de troepen. Enige uren nadat een woordvoerder van de regering de mededeling van minister Sehafer had tegengesproken, maakte het mi nisterie van Financiën bekend dat zij wel juist waren, Sehafer had tegenover de pers verklaard, dat de geallieerden voor het lopende financiële jaar een Duitse bijdrage van 2.450 miljoen D.M. /erlangen, waarvan een mil jard In de vorm van goederen en diensten en de rest in geld. Na de2e harde verklaringen cn tegenverkla- ringen sprak men in kringen van de regeringscoalitie van een ernstige situatie. Het is bekend, dat dr. Adenauer en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano reeds eerder in ka' 'netsziitingen met minister Sehafer een conflict hebben gehad over de bijdrage, die voor de geal lieerde troepen moet worden be taald. Bij Adenauer en Von Bren tano geven p litieke overwegingen de doorslag terwijl minister Seha fer er naar streeft zijn begroting in evenwicht te houden. Aan de vooravond van het bedoek van dr. Adenauer aan de Verenigde Staten heeft de Bondsrepubliek zich bereid verklaard een geldelijke bij drage van 650 miljoen D.M. voor de Amerikaanse troepen te leveren. Uit geallieerde bron 'wordt ech ter vernomen, dat de Verenigde Sta ten hebben geweigerd een verzoek van West-Duitsland om voor bet volgende jaar geen verdere betalin gen te verlangen, in te willigen. De geallieerden baseren hun eisen op het feit. dat West-Duitsland nog geen effectieve bijdrage tot de ver dediging van het Westen levert. ORANJESTAD. De recherche op Aruba heeft 5 pond opium ach terhaald en in beslag genomen. Een Noorse zeeman werd gesigna- leerd toen hij op Aruba opium aan de man trachtte te brengen. De opium was gesmokkeld door Chi- i nezen. MOSKOU Het Russische pers bureau Tass heeft Adenauer be schuldigd van „grove verdraaiing van feiten". Volgens Adenauer had Chroesjt- sjew tijdens 't bezoek van de Fran se leiders aan Moskou gezegd: „Lie ver 17 miljoen Duitsers in een Sow- jetblok te hebben dan 70 miljoen Duitsers in een Verenigd Duitsland. Volgens Tass had Chroesjtsjew verklaard dat de Sowj et-Unie de opneming van een verenigd Duits land in een militair blok niet kan aanvaarden als een dergelijk blok tegen de Sowjet-Unie of haar vrien den is gericht". Politieke waarnemers in Bonn wijzen er op dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau in tussen in de Verenigde Staten tij dens een gesprek in de Nationale Persvereniging nogmaals heeft be vestigd, dat Chroesjtsjew de ge wraakte woorden heeft .geuit. Vervolg ran pag. 1 MOET er dan geen uitzon dering mogelijk zijn op de regel? Zijn er geen tijden, waarop de ver schillen vergeten dienen te worden en het volk gesloten behoort te staan achter een nationale rege ring? Ons antwoord luidt, dat er inderdaad omstandigheden denk baar zijn, die een nationaal kabi net geheel rechtvaardigen. Doch dit moeten buitengewone omstandighe den zijn: oorlog, oorlogsgevaar, een algemene ramptoestand. Op het ogenblik bestaan zulke noodomstandigheden niet. De wo ningbouw baart wel vele zorgen en de landsverdediging vraagt wel een enigszins nationaal beleid en over de kwestie der huurbelasting zou een gemeenschappelijk standpunt wel wenselijk zijn, doch geen van deze zaken afzonderlijk, noch alle gezamenlijk, vragen naar onze me ning een. kabinet der verzoening, waarvan de leden elkaar drama tisch de hand drukken, zeggend, dat de nationale belangen de ge schillen overheersen. Wij zouden in zo'n kabinet niet anders kunnen zien dan een verwatering van. de politiek, omdat de standpunten on duidelijk .worden en de belang stelling voor het parlementair gebeu ren, zo belangrijk in een democra tische staat, zal verminderen. Laat de formateur dat het land niet aan* doen! KARLSRUHE. Dc vroegere chef van dc Westduitse veiligheidsdienst dr. Otto John is na een psychiatrisch r onderzoek naar ècn ziekenhuis over gebracht. Een woordvoerder wilde noch de reden noch de plaats op geven, John liep in 1954 naar Oost-Duits- land over en keerde in december 1955 naar Wcst-Duitsiand terug. Het onderzoek naar de vraag of hij hoog verraad heeft gepleegd, zal deze. of volgende maand worden afgesloten. ZTJTFEN. Hedenmorgen heeft de rechtbank te Zutfen uitspraak ge daan in de Apeldoornse moordzaak. De officier van Justitie, mr. J. C. Jonker eiste dc vorige week vrijdag na een dramatische zitting, welke praktisch de gehele dag in beslag nam, levenslange gevangenisstraf tegen de 29-jarige Apeldoornse boek handelaar De J. die in de nacht van 28 op 27 juni van het vorig jaar zijn tante uit Culemborg znct bijlslagen van het leven beroofde. De rechtbank heeft deverdachte veroordeeld wegens moord, tot een gevangenisstraf van 18 jaar met af trek. De man reed in de avond van de 26 juni 1955 met een. auto naar de woning van zijn tante in Culem borg met het vaste plan haar van de trap te gooien. Toen hij zijn daad ten uitvoer wilde brengen durfde hij niet. Op zyn verzoek ging tante mee. naar zijn woning in Apeldoorn, waar hij de bejaarde vrouw met bijlsla gen, doodde. VEN RAY. Een officier van de Koninklijke Landmacht heeft gepro testeerd tegen een hem door de ge meente verstrekte opdracht puin aan te brengen op een fietspadomdat hij deze opdracht in strijd acht met zijn militaire vaardigheid. In Venray heeft de gemeente het recht van de inwoners een of meer diensten per jaar te eisen, <lre be staan uit grond werjc of transport voor de verbetering van de wegen. De gemeente beschouwt deze vorm van belasting-inning, die „pikenie- ren" wordt genoemd, als een nut tige traditie, maar de officier denkt er anders over. Vorig jaar weigerde hij een landweg en een fietspad met een schop gelijk to maken. Volgens de wet kan de officier zijn diensten afkopen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Voor de boetstraffe lijke rechtbank te Kortrijk wordt vandaag een begin gemaakt met het ophefmakende proces tegen de twee internationale avonturiers Eugenlo en Charmeo Messina, wegens handel in blanke slavinnen, smokkel van deviezen en juwelen, verboden wa penbezit cn zo nog het een en ander meer. Het begin van deze onfrisse 2aak vond zijn oorsprong in een ruzie, die in augustus vorig jaar een luxueuze bar in de Belgische badplaats Knok- ke op stelten zette. Door het ingrij pen van de politie werden twee twis tenden gearresteerd, die zich toen Mo reno eu Miller noemden en die bei den in het bezit bleken van een ge laden revolver. Een nader onderzoek leidde snel tot de vaststelling dat men min of meer door een toeval de hand had gelegd op twee van de vijf gebroeders Messina, die voorname lijk in Londen zich bezig hielden met wat men toezschthouden op nachtclubs en bars noemt. Dit toezicht bestond er voorname lijk uit, dat de Messina's zorgden voor de aanvoer van jonge vrouwen, die niet nader te omschrijven werk zaamheden in genoemde etablisse menten uitoefénden. Een ingrijpen van de Engelse justitie in 1951 had de te 'Knokke. gepakte gebroeders naar het continent gedreven waar zij hun werkzaamheden, die de werving van jonge vrouwen betrof, verschei dene jaren voortzetten. Hun handel wijze bleeker uit te bestaan, door een luxueuze levenswandel waarbij zij kwistig met geschenken in de vorm - van juwelen en bontcapes werkten, jonge vrouwen aan zich te binden om'deze vervolgens op trans port tc stellen naar Engeland, waar zij in de bar te werk werden gesteld. Bij een onderzoek in hun flat tc Knokke kwamen behalve een sten- gun verscheidene valse paspoorten te voorschijn benevens documenten, die naar banken in België, Frankrijk en Zwitserland verwezen. Bovendien bleek, dat de twee broers in Brussel een kostbaar appartement in een van de duurste buurten bewoonden, dat voor hen was gehuurd door een 36- jarige Francaise, die een medewerk ster van het tweetal bleek te zijn. Het zal de vraag zijn, of men inder daad in staat zal zijn, te bewijzen, dat de Messina's zich aan. handel in blanke slavinnen hebben schuldig gemaakt. Veel zal daarbijafhangen van wat de getuigen wel of niet kwijt willen. Maar het staat al wel vast. dat binnen de Messina-kliëk en hun werkterrein te Londen de arres tatie in België van Carmelo en Eugé- nio-de'nodige verwarring heeft ge sticht. Sinds kort zijn nL de drie in Londen verblijf houdende broers, Alfredo. Salvatore en Attilio uit Engeland verdwenen. By het onder zoek in deze zaak heeft, de politie van veie Europese landen nauw sa mengewerkt. Hoe vast de greep van de Messina's op hun slachtoffers wel is, wordt gedemonstreerd door het feit. dat bij een politieverhoor in Londen 23 jonge vrouwen wcige**den een voor de Messina's cornpronr' rende verklaring af te Icge^-v

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2