Copernicusrevolutionair tegen wil en- dank Wat schuilt achter dé gevaarlijke gangster-oorlog in Londen? Benden beschermen5 cafés en book-makers Britten bezuinigen 76 ste RÖMME'S VERWEER BELGISCH AMBTENARENSCHANDAAL GRIJPT VERDER OM ZICH HEEN Van platte schijf tot grenzenloos heelal Niets definitiefs over kabinets formatie Stichtte directeur brand in eigen bedrijf? Chefarine „4" doet v/onderen I Hoge Raad wijst klacht van mej. Pino af Staat van beleg in Guatemala Vergoeding voor slachtoffers van nazi's Socialisten vrij in Hongarije? Ouden van dagen ongerust over aftrek uitkering Strijdmacht nog niet gewijzigd Vrij f Kou en Pijn Voor doodslag op meisje vijftien jaar geëist f a Prof Romme zou met VVD in zee kunnen gaan DEN HAAG Nog steeds niets definitiefs over-de kabinetsformatie. Hoe de kansen staan voor dr. Drees is op bet ogenblik moeilijk te zeg gen. Strikt genomen zou prof. Rom me in staat zün om met de protes tanten en liberalen een kabinet te formeren, dat op de steun van zestig zetels in de Tweede Kamer zon be rusten. Of tajj er veel voor zal voe len is twijfelachtig en zelfs als hij dit in overweging zou willen nemen is hij niet uit de moeilijkheden. De VVD zou zich namelijk maat schappelijk gezien in een rechts ka binet wel op" haar plaats gevoelen, maar met haar negen zetels zou haar positie benauwd zijn en zij toont zich vooral op het punt van de geestelijke vrijheid, dat een over wegende rol speelde in haar ver kiezingspropaganda. niet gerust. Aan liberaie kant schijnt men bezig te zijn een wijziging van de zondagswet en de erematiewetten tot een conditionele zaak te verhef fen. Het ligt voor de hand. dat men daarmee stevig trapt op de gevoelige tenen van de rechte-zijde, Boven dien is de VVD, gevolg van haar vroegere acties, belust op een'dras tische Inperking van het aantal de partementen. Al de departementen waartegen deze partij gekant Is be vinden zich echter bij toeval in handen van de KVP. Dat maakt hen alles bij elkaar voor de KVP niet tot zeer aanlokkelijke bondge noten. De VVD begrijpt dal zelf ook. Van. daar dat zij vooralsnog niet afwij zend staat tegenover een kabinet op de breedst mogelijke basis. Zij zou zich dan naast de PvdA kunnen scharen in kwesties, .die de geeste lijke vrijheid betreffen doch zich maatschappelijk aan de kant van de confessionele partijen kunnen scharen. Kort samengevat Is de situatie dus als volgt: de VVD schijnt op weg juist die rechtse partijen van zich af te stoten, waarmee zij eventueel een 4-partüen kabinet zou kunnen vormen. LONDEN. De moord op Smlthson, een vriend van de gangster lack „Spot" Comer, beeft in Londen grote opschudding teweeg gebracht. Zün dood is het gevolg van een vete tussen verschil,'jnde „gangs". In Enge land was het allang bekend dat de Londense onderwereld niet onder schat mocht worden. Maar deze mnorö is een gevaarlek teken. De gang sters hadden tot nu toe wel degelijk respect voor de. politie en_ van vuurwapens werd dan ook nooit gebruik gemaakt, Men moet vijftien jaar in de geschiedenis teruggaan om een dergelijk geval weer tegen te komen. Dat was de moord op de gangster Harry Distleman. De dader werd gegrepen en ter dood veroordeeld. Sindsdien sluimerde ogenschijn lijk de onderwereld... Maar de gebeurtenissen in de afgelopen maanden hebben: grote bezorgdheid gewekt. De laatste was de represaille van Spot op een handlanger van zijn rivaal Billy Hill. Tevoren was Spot door een groep kerels ernstig met messen in zijn gezicht gewond. Britse bladen schenken op het ogenblik grote aandacht aan de onrustbarende gang van zaken. In het. parlement zijn vragen gesteld. Tegen de. kerels die de justitie te pakken kan krijgen worden strenge straffen geëist. Maar het helptwei nig.- integendeel, 'de onderwereld wordt steeds driester. De overval op Smithson was buitengewoon bru taal en ...;er werden revolvers gebruikt. Tot nu toe had men het met messen afgedaan. De „News Chronicle" belicht in een groot artikel de achtergrond van de bende-oorlog. In principe ALMELO. Voor de Almelose rechtbank stond gisteren terecht de 39-jarige voormalige directeur van het textielbedrijf „De Rietmolen" te Enschede. S C., die er van verdacht wordt brand te hebben gesticht in het magazijn van de N/V., teneinde in het bezit te komen van de ver zekeringsgelden. C. zou op deze wij ze eer bedrag van 78.000 ontvan gen.hebben. Verdachte ontkende alle hem ten laste gelegde feiten. Op verzoek van de officier is de zaak aangehouden voor een nader onder zoek. Advertentie i.M.J Vervolg van pus*. I derduikers was. Ook wijst de Raad op het „voor onderduikers abnorma le gedrag" van de heer Pino, welk gedrag „geschikt was om op dat ogenblik, onder de toen gegeven om standigheden bij mr. Schokking wan trouwen te doen opkomen". Tot slot deelt .de Hoge Raad in zijn overwe gingen mee, dat uit door mr. Schok king geproduceerde stukken blijkt, dat hij tijdens de bezetting „met ge vaar. voor eigen veiligheid de vader landse zaak heeft gediend". Over een mogelijke belediging van nabestaanden van de heer Pino en vande joodse volksgroep .zegt de procureur-generaal nog in zijn con clusie, dat uit niets blijkt, dat er enig gevaar bestaat, dat veronder stellingen ten nadele van het/echt paar Pino zouden kunnenopkomen. „Juist de noodlottige afloop sluit dit uit". Prof. Langemever merkt op, dat de houding van het echtpaar, dat blijkbaar bij verhoor heeft volge houden, dat hun gastheer niet wist, dat rij joden waren, grote eerbied verdient. GUATEMALA. De regering van Guatemala heeft dinsdag voor het gehele land voor de dour van dertig dagen de staat van beleg afgekondigd en een uitgaansverbod tussen 2L00 en 6.00 uur ingesteld. Het kabinet onder leiding van pre sident Armas nam deze besluiten wegens de studentenbetogingen die' maandagavond, aan drie personen, onder-wie een politieman, het leven kostten. Verscheidene personen lie pen verwondingen op. Honderden studenten hielden een protestoptocht tegen de opschorting van enkele burgerlijke vrijheden. De regering geeft de communisten de schuld. Acht landen eisen BONN. Acht Westeuropese lan den eisen, dat West-Duitsland een schadevergoeding betaalt aan hun onderdanen, die tijdens dé bezetting door de nazi's zijn vervolgd. De ge meenschappelijke stap ïs gedaan door Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken en Griekenland. De acht ianden willen ook pen sioenen, voor de nabestaanden van mensen, die wegens hun werk in de ondergrondse of als gijzelaars terechtgesteld zijn. Een nieuwe wet die onlangs door het Duitse parlement is aangenomen, voorziet niet in een schadevergoe ding aan met-Duitsers. De wet er kent slechts aanspraken van Duit sers. die gewoond hebben binnen de Duitse grenzen van 1937. WENEN r- De Hongaarse minis ter. van Justitie heeft gisteren 4n een artikel in het communistische partyblad „Szabad Nep" bekend gemaakt, dat binnenkort opnieuw een aantal gevangen genomen Hon gaarse sociaal-democraten zal wor den vrijgelaten. Ook de vonnissen van een aantal leden van de Kleine Boerenpartij zullen worden herzien. De. bijzon dere rechtbanken zullen worden op geheven en de gewone rechtbanken worden weer onder toezicht van het ministerie van Justitie geplaatst. DEN HAAG - Het Centraal Or. gaan Samenwerkende Organisaties van de Bonden van Ouden van Da gen heeft, aan de minister van Maat schappelijk werk een schrijven ge richt, waarinhet t zijn ongerust heid over uitspreekt, dat naar zijn mening vele bejaarden in feite niets zullen ontvangen als mettertijd de uitkering ineens zal worden gedaan.' Het C.O.S.O. meent, dat de uitke ring in vele gevallen teniet zal wor den gedaan, aangezien het bedrag van de uitkering in verscheidene gemeenten zal worden gekort op de aanvullende steun, die de bejaarden öp de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning ontvangen. Het verzoekt de mi-, nister, aan de gemeentebesturen te vragen deze aftrek achterwege te la ten. zijn er in Londen drie benden. Bende A werkt in Soho, bende B in East End en C - die hoofd zakelijk uit Italianen bestaat in Cierkenwell. Deze „gangs" lieten, elkaar totenige tijd geleden met rust, zij hadden elk hun eigen werkterrein. Maar in het zuiden van Londen stak plotseling, een vierde bende dé kop op. die zich weinig of niets aantrok van de drie anderen. Toen begon de oorlog op kleine schaal. .Er waren vuistge vechten steekpartijen en andere kleine incidenten die niet eens in de dagbladen worden vermeld. In het begin werd alleen de vierde bende bestreden, maar weldra lagen ook de drie anderen me,1, elkaar overhoop. Zij vinden hun bestaan voorname lijk in de zogenaamde „bescherming" van book-makers. Deze moeten hiervoor flink betalen: tweehonderd gulden per dag - is het gemiddelde. Betalen zij niet, dan wordt het hun onmogelijk gemaakt desnoods met geweld bun werk voort te zetten. De laatste jaren heeft deze „bescherming" zich ook uitgebreid tot vele cafes,, restaurants en clubs in West End. De politie kan bijna nooit tussen beide komen: de „beschermde" per sonen durven eenvoudig hun mond niet open te doen. Mannen die dach ten de bende te kunnen trotseren, of de zaak aan de politie voorlegden, kregen weldra bezoek van een paar man, die met messen en vuistslagen even duidelijk maakten dat zij hier niet van gediend waren. De politie heeft een grootscheep se actie ingezet. Maar er zullen veel arrestaties verricht moeten worden, wil aan deze toestand een einde worden gemaakt. En bewijzen zijn moeilijk te vinden... (Van onze correspondent) LONDEN. Kanselier MacMillan heeft gisteren in het Lagerhuis een reeks bezuinigingsmaatregelen be kend gemaakt, die hü in april, bij het Indienen van zjjn begroting, heeft aangekondigd. Zij omvatten tot dusver 76 miljoen pond van de voorgenomen 100 miljoen pond. De fensie levert hiervan het leeuwen deel met 50 miljoen pond. Deze bezuinigingen rijn groten deels gevonden in net uitstellen van nieuwe orders en het .intensiever gebruik van bestaande voorraden. De- bezuinigingen van 50 miljoen pond staan tegenover een totale de fensiebegroting van 1500 miljoen pond. De kanselier verzekerde, dat zij niet zouden leiden tot wijziging in de omvang of samenstelling der strijdkrachten. Beslissingen daarover waren nog niet genomen. Hiervan kan pas sprake zijn na 'overleg, met Engelands bondgenoten. De bezuinigingen op de uitgaven dér overige departementen zijn hoofdzakelijk verkregen door inter ne administratieve maatregelen. De kanselier verhoogt de kosten der gesubsidieerde schoolmaaltijden met een penny, welke maatregel 21/4 miljoen pond in het laatje brengt. Voorts worden de kosten van een nieuw paspoort van een pond tot 30 shilling verhoogd. - (Advertentie LM) weg met DAMPO (Van onze correspondent) ALMELO Met gesloten deuren heeft de Almelose rechtbank dins dagmiddag de zaak behandeld tegen de 21-jarige J. S., textielarbeider uit Enschedé, die op 26 december van het vorig jaar in-Enschedé het zeven tienjarig meisje H. B. door wurging om het leven heeft gebracht.' De ofïcier rekwireerde vijftien jaar gevangenisstraf met terbeschik kingstelling van _de regering; De uit spraak werd bepaald' op dinsdag 3 juli. OpeïiscfiüttHjk lijkt de in spectie-van een rijtje burgers M met bol- en gleufhaeden in het Londense Hyde Park door de Britse koningin een wei nigzeggende gebeurtenis. Maar een tafereel als dit kan men slechts een maal in de hon derd jaar aanschouwen. Het Victoria Kruis, Groot- Brittannië's hoogste onder scheiding, die slechts tji_ en kele gevallen wordt uitge reikt, bestond gisteren een eeuw en de dragers van dit beroemde kruis kwamen ter gelegenheid daarvan in het park bijeen om de koningin te ontmoeten Vervolg van pag. I NU kan geredelijk .worden erkend,' dat met dit mande ment ook niet-katb.olieken zich. hebben bemoeid; en niet zuinig ook! Dit mag echter geen reden zijn pm dié rooms-katho- lieken verdacht te maken, die aan de politieke rinsheden vanhet man dement de betrekkelijke waarde toe kennen, welke de bisschoppen in feite zelf, zij het ongaarne, als mo gelijk en geoorloofd hebben erkend. Met ongodsdienstigheid heeft, dit niet te maken, Lat staan met anti-katho- licisme. Het is niet meer dan een uiting van de spanning, waarvan we boven gewaagden; een recente fase van de oude tegenstelling lussen leken-benadering én priester-benade ring van staatkundige vraagstukken. De leken hebben daarbij niet zelden hun eigen opvattingen omtrent het omzetten in de praktijk van een christelijke geloofsovertuiging. Wanneer de heèr Romme het man dement strenger opvat dan tal van anderen, dan is hij daarmee nog geen betere katholiek dan degenen, die zeer bewust hem of zijn partij niet hebben gestemd. Wanneer hij bepaalde bezwaren .tegen zijn per soon aanwezig veronderstelt (en waar schijnlijk terecht), dan zoeke hij de oorzaak daarvan vooral bij zichzelf en niet bij anti-katholieke stromin gen en strevingen. Wanneer, ten slotte, de heer Romme geen opdracht tot kabinetsformatie wenst te aan vaarden, dan overwege hij wel'zeer goed of de diepere grond biervan niet is een gemis aan zelfvertrouwen jegens een natie die, katholiek en nïet-kathollek, hem meer als een „klerikaal" in de oude zin dan als een staatsman met een. eigen visie beeft leren kennen. (Advertentie IM.) LIKDOORNS won'derque Wee mat onhandige likdoomringen sn gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemtds Pijn wok in 60 seconflen. EeltpleKken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisoh Llkdoommiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) (Van een onzer redacteuren) EEN trieste meidag in het jaar 1543. in een ruime,, sober ge meubileerde kamer ligt een oude man in bed. Door de gordijnen valt slechts weinig licht op het uitgeteerde gezicht De tot op het bot vermagerde handen liggen krachteloos op de dekens. Het lijkt, of nog alleen de donkere ogen leven; zij dwalen onrustig door de 'kamer, alsof zij nog één keer alle vertrouxvde voorwerpen willen be zien. Herhaaldelijk richten zij zich naar de deur, die zich donkerder aftekent tegen het donkere behang, dan wenden zij rich weer naar buiten, naar de sombere regen lucht- Droppels tikken in onregel matige cadans tegen de ruiten. Stilte. Dan wordt de deur met een ruk opengegooid. Een koerier uit Neu renberg stormt de kamer binnen, i een dik pak' onder de arm.„Ik heb het," roept hij hijgend. Met moeite komt de oude man omboog uit zijn kussens. Hij grijpt het boek, slaat de zware' band open en leest: „De revolutionibus orblum caelestium door Coper nicus". Met een glimlach van ge luk laat hij zich achterover zak ken en fluistert: „Je was nog juist op tijd., jé had geen uur later moeten komen." Dan vraagt hij om het kruisbeeld, dat boven zijn bed hangt, legt het op het boek, vouwt zijn handen over kruis en boek, en blijft glimlachend liggen. Zo sterft Nieklas Koppemigk. domheer van de kathedraal in Frauenburg, be- 1 ter bekend als: Copernicus. Niets' tijdens zijn rustige;be minnelijke leven, niets tijdens zijn kalme dood heeft er op gewezen, dat de gedachten van deze een voudige man een revolutie1 zou veroorzaken. Zeker aanvankelijk geen revolutie, waarbij bloed zou vloeien, die duizenden, miljoenen COPERNICUS ...vreedzaam verwekker van een-revolutie mensen vervulde van een groots ideaal. Wel een revolutie, die de natuurwetenschappen een nieuwe impuls zou. geven, die uiteindelijk zou voeren naar een totale ver- andering van het natuurweten schappelijke denken; naar een vol- 1 komen nieuw wereldbeeld. Coper nicus was de man, die een traditie van bijna twintig eeuwen ver- nïetigde, met een boek: „De rèvo- lutionibu's orbïum caelestium." („Over de omwenteling der hemel- lichamen"). TOT diep in de middeleeuwen heeft het Ptolemaeïsche ge ocentrische wereldbeeld (van het Griekse Gaia of Gè moeder aarde) met succes stand gehouden tegen vele stormlopen. In de vijftiende eeuw b.v.beweerde Nikolaas van Kues (CusanUs noenide hij zich), dat Aristoteles en Ptoiemaeus zich gruwelijk hadden vergist, dat niet de aarde het middelpunt van het heelal was, dat niet de zon, de 'maan en de sterren er om heen draaiden, maar dat het universum was een oneindig grote verzameling sterren, waarvan één zou zijn onze aarde. We weten nu: ook Cusanus had 't bij het verkeerde eind, maar hij durfde het toch maar aan tegen de algemeen /aanvaarde, ja in'zékere zin ge heiligde opvatting in; de aarde als kosmisch middelpuntte ont tronen. De oude, Griekse theorie kreeg pas goed de genadeslag van de Poolse domheer Copernicus, die op 24 mei 1543 op zeventigjarige leef tijd voorgoed de ogen sloot. In 'het boek, dat hij slechts enkele minu ten voor zijn dood in handen kreeg, toonde hij aan, dat de zon niet De planeten wentelen om de zon, het heelal wordt omsloten door de vaste hemelkoepel. Zó zag het heel al er vit volgens Copernicus. om de aarde, maar de aarde om de zon wentelde. Copernicus heeft vrijwel zeker kennis kunnen nemen van de opvattingen van de ver guis te Griekse' denkers Heraclides en Aristarchus, en die een weten schappelijke grondslag gegeven. Wie nu denkt dat Copernicus' leer op slag revolutie veroorzaak te in de natuurwetenschappen van zijn tijd, vergist zich deerlijk.. Slechts enkele grote geesten waren er, die Copernicus' moeilijke boek lazen en begrepen. De rest van het Westen wist de eerste 40. 50 jaar niet eens dat „De Revolutionibus" bestond: het kon er zich dus niet heetof koud over maken. Een klein groepje was er echter, dat het boek wèl kende, en dat er uiterst vijandig tegenover stond. Dat kleine groepje kan men samen vatten onder dat ene woord, dat in onze landen zekerin die jaren zo'n hatelijke klank kreeg: de Inquisitie, Hoe fel deze optrok tegen alles, wat ook maar zweemde naar Copernicus' heliocentrische wereldbeeld dat dus de zon— Helios, verhief tot middelpunt van het heelal dat ervoeren die twee hardnekkige strijders voor „dè nieuwe leer": Giordano Bruno (1558—1600) en Domenico Campa- nella (1d681639). Deze Domini caner monniken trokken, gewa pend metCopernicus' boek, ten strijde tegen Aristoteles en Ptoie maeus, die,, tot. toen de machtige bescherming van de rooms-katho- lieke kerk genoten. Tegen de In quisitie liepen zij te' pletter: Bruno werd naar .Rome gelokt en daar, wegéns bet propageren van „ver derfelijke theorieën",, öp de brand- stapel ter dood gebracht. Campa- nella stierf, na afschuwelijke kwel lingen. in de gevangenis. En dat alléén, omdat zij volhielden: de aarde draait om de zon, MET onstuitbare krachtvbaant echter de niéuwe wetenschap zich een weg door de verouderde gedachtenwereld. Heel die tijd de late renaissance bruist van een hartstochtelijke drang tot we ten, tot onderzoek. Geen terrein van denken en kennis is veilig, alles wordt ondersteboven gekeerd. Dit moet wel voeren tot de over tuiging, dat veel behoedzaam ge koesterde opvattingen foutief zijn. Overal in Europa leven mannen, die meehelpen het oude. wereld beeld te slopen en het puin te ruimen, opdat de fundamenten kun nen worden gelegd voor de heden daagse wetenschap. In Denemarken is het de edel- man-geleerde Tycho Brahe, die zijn nog primitieve instrumenten naar de sterren richt om hun bewe- gingen te volgen, hun plaatsen aan j de hemel nauwkeurig te bepalen. t Hij bouwtmet financiële steun van koning Frederik II in 1576 op het eiland Hvecn een der eerste sterrenwachten .ter wereld, de Uraniënburg. Deze lijkt meer op een middeleeuwse burcht dan op een hedendaags astronomisch ob- servatorium. Tycho houdt daar pre- cics boek van wat hij ziet, ca zijn aantekeningen blijken later van niet .te schatten betekenis voor het sterrenkundig onderzoek. Maar Brahe is toch niet een'dier groten geweest, die Ptoiemaeus' wereld- beeld vergruizelden. Hij kon zich namelijk niet voorstellen, dat „die zware, trage aarde" vriji door het heelal zou zweven. Hij trachtte zo'n beetje te schipperen tussen Ptoiemaeus en Copernicus, maar j zijn schuitje kwam niet vlot. Een trotse, hardnekkige man was Tycho Brahe wel. Dat ervoer koning Christïaan IV die Fré- 't derik II was opgevolgd want toen hy de toelage voor Uranitm- burg verminderde, verbrak Tycho al zijn verbintenissen, pakte zijn belangrijkste instrumenten in en. reisde met vrouw, kinderen en een paar studenten naar Benatzky, bij Praag, waar keizer Rudolf II hem een wel wat schrale gelegenheid bood zijn sterrenkundige arbeid voort te zetten. T) AAR trad bij hem in dienst 1 de later zovermaarde Duitse geleerde Johannes Kepler, de man die ondanks zijn ietwat zonder linge astrologische opvattingen de wetenschap uitermate belang rijke instrumenten heeft geschon- ken: zijn drie grote wetten, waar- mee het nü nog mogelijk is de plaatsen der planeten en van de maan aan de hemel nauwkeurig te berekenen en te voorspellen. Als de tegenwoordige astronomen in staat zijn op de seconde af/te zeggen, hoe laat precies een zons- of maansverduistering begint en eindigt, dan hebben zij en wij dat voor een groot deel aan Kepier te danken. 4. Kepier baseerde zijn theorieën i volkomen op Copernicus* leer; de zon staat in het middelpunt van het heelal, en de planeten waar- van de aarde, er een is -— bewegen zichin elliptische banen, er om. heen. De zon, bewees Kepier, stsjat altijd in een der brand punten van die ellipsen. Theorie, louter (goed gefundeer de). theorie. TychoBrahe's en Kep- Iers waarnemingen nog .voorna- J mclijk met het blote oog! droe- gen vrij veel materiaal aan, maar dat was in bijna alle opzichten nog onvoldoende om Copernicus' leer over het gehele wetenschappelijke front te doen zegevieren. Eén kwam er na hén, die zo'n schat van ontdekkingen deed, dat het in feite niet meer mogelijk was het oude, t Ptolemaeïsche wereldbeeld te hand- haven:. Galileo G'alüeï. (Wordt vervolgd) URANIëNBUKC Tycho Brake's sterrenwacht t eiland Hveen. Neer een burcht dan een astronomisch observatorium. DEN HAAG. Indien de Staten- Generaal ermee akkoord gaan, zal Nederland een. bijdrage van ƒ200,000 geven voor een actie van de Voed sel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties ter vergroting van de afzet van magere melkpoeder in India en Pakistan. Een wetsontwerp tot wijziging van de Landbouwbegroting 1956. waarin wordt, voorgesteld dit be drag beschikbaar te stellen, is bij Tweede Kamer ingediend. Jongetje van 5 verdronk CtlLEMBORG. Dinsdagmiddag om half vier is de vijfjarige Jantje Vermeulen uit. Culemborg In bet zwembad te Beusichem verdronken. Het kereltje had rijn vader, die in dit bad badmeester is,een briefje overhandigdi en. viel, toen hü naar de wal terugkeerde, vati de loop brug af. Direct- werden reddingspo gingen ondernomen, ,doch het ven tje werd niet meer opgehaald. De politie heeft lange tijd gedregd maar het lijkje is nog niet gevonden. f Advertentie I.MJ SehroalsDd-brandeiïd Maagzuur kunt U blussen. On-mid-dil 'jjk not BennU,. Gewoon een of twee Rertnies laters smel ten op de tong en alle leed Is geleden Water of zo komt er'niet aan te pas -en omdat Kennies één voor cén hygiënisch verpakt zijn, kunt ge 2e altijd makkelijk bij u steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en u bent voor lange tijd ge wapend. Voor uzelf ook om eeri dis genoot-in-nood uit de brand te helpen. (Van onzecorrespondent) BRUSSEL. —- De vorige week be kend geworden uiterst-pünlijke af faire, waarbij een aantal hoge ambtenaren van het Belgische de partement van Buitenlandse Zaken in een schandaal tverd betrokken, dat ondermeer omkoping omvat, breidt zich nog steeds uit. Er z|jn arrestatie-bevelen uitgevaardigd, en verlengd tegen de heren Gerard, directeur-generaal van het departe ment van buitenlandse handel, Friedberg, directeur van de buiten landse markten en Feldheim, con sul in Liechtenstein. Deze drie belangrijke figuren heb ben intussen bekend schuldig te rijn. Inmiddels zijn ook nog gearres teerd de heer Meers, inspecteur- generaal van het commissariaat voor buitenlandse handel, die eveneens heeft bekend^en de heer Nys, direc-' teur van de buitenlandse markten. De gearresteerden hebben geknoeid met een leerlooierij in Zaventem, waarvoor ze beloningen kregen en andere voordelen genoten.r Het ziet er naar uit, dat er binnenkort nog meer aan het licht zal komen. Gisteren heeft het parket van Brussel een inval gedaan bij de ad ministratieve zetel van een orgam-: satie, die enige Belgische en buiten landse elektriciteitsmaatschappijen onder zijn beheer heeft. Het bureau van een administrateur, die zich momenteel in Canada bevindt, is verzegeld. De samenhang van deze gerechte lijke stap met die van vorige week is niet geheel duidelijk, aL wordt er op gewezen, dat de heer Gerard ad ministrateur is van de elektriciteits maatschappij van Rosario en van de tramwegmaatsch'appü van Buenos Aires. - De. publieke opinie is door het schandaal zeer geschokt; Er gaan geruchten, dat reeds, een deel van de werkzaamheden van het minis terie- van Buitenlandse Handel is overgenomen door hot departement van Buitenlandse Zaken. Woensdag 27 juni 1956

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2