Leger van agitatoren moet CONTRA de N.R.C. Een geweldige explosie: uit oeratoom ontstaat heelal Russen geruststellen Polen weigert gratis Amerikaans voedsel Vier miljoen krediet voor aardappelhandel Van platte schijf tot grenzenioos heelal Nagy uit partij gestoten - Italianen naar Moskou KREMLIN WIL GELEDEREN SLUITEN Vrijdag vierde gesprek met fractieleiders Vijfenzeventig doden op feestdag in V.S. Journaliste krijgt gesprek met Anna Panker Hoe KNOBBELS W.-Duitsland bouwt meeste woningen Zwitserland is voor vrijheid op de Rijn Duitse regering neemt besluit over busleiding Bosbrand raast op Cyprus Grote jacht op partisanen ZENUWRUST Culturele Raad in Zuid-Holland Marieke van Dijk weer thuis Ook Karelië aan Finland terug? Produktschap helpt gedupeerden Franse sigaretten worden duurder Trekking van loterij sanatorium Davos Donderdag 5 juli 1936 3 asssEirt AMMftui V °"6£TTES {SLOT) (Van êên onzer redacteuren) F K den beginne waren alle 5>a voor aardebewoners zicht- bare sterrennevels samengeklon- terd binnen een bol, die dertig keer zo groot was als onze zon. De materie m die bol was zó gecom- primeerd, dat iedere kubieke een- timeter honderd miljoen ton „woog". Een speld, gemaakt van die stof, zou zwaarder hebben ge- 'y wogen dan de Eiffeltoren. Die ma* tene was geweldig heet, de tempe- ratuur was wellicht vele miljarden graden celsius. Met een kosmische k knal is dat oeratoom uit elkaar gc- spat Die ontploffing was zó hevig, i dat zij nu nog rond vijf miljard jaar later voortduurt. De oer- explosie is ook in onze dagen nog oorzaak van de voortdurende uit- dijing van het waarneembare heelal, En dit is niet het eerste universum. Voordien is er een on- eindig groot aantal „heelallen" ge- k weest, die net zo ontstonden als het tegenwoordige, uitdijden, mil- jarden jaren na hun oer-explosie begonnen in te krimpen tot de grootte van dat oer-atoom. Weer explodeerden, inkrompen en zo voort, tot in eeuwige dage. Er is 1 dus eigenlijk geen oneindig aantal heelallen, die na elkaar ontston- den, er is slechts één universum, - dat beurtelings explodeert en m- krimpt, explodeert en. inkrimpt, tot in alle eeuwigheid". Zo ongeveer klinkt het modern- ste scheppingsverhaal, dat de ster- renkundigen elkaar vertellen en dat niet berust op ongebreidelde fantasie, maar onder meer op het waarneembare feit van het uit- dijend heelal. De namen van de grootste geleerden onzer eeuw staan er garant voor: Albert Em- stein, Arthur Eddington, George Lemaitre, Willem de Sitter, George Gamow en vele anderen. Hoe on- eindig simpeler, maar toch ook diepzinnig waren de oudste schep- pingsverhalen. Zoals dit: „In het begin was het heelal een 1 ei. Dat ei bleef een jaar lang Iig- gen, toen brak het open. De ene helft bleek van zilver te zijn, de andere van goud. Het zilveren deel werd de aarde, het gouden de hemel. Uit het dikke vlies om het zilveren deel (het wit) ontstonden de bergen, uit het dunne vlies (om de dooier) de mist en de wolken. De kleine aderen in de dooier werden rivieren, het vocht uit het ei veranderde in de zee". Deze wonderlijk gevormde gloeiende gaswolk, is met het blote, uit er- aard büsonder sc?ierpe oog als een wazig «lekje te zien in het sterren- beeld Orion. Afmetingen rond ICO biljoen kilometer (160.000.000.000.000 km.) In dergelijke gasnevels ontstaan voortdurend nieuwe sterren (zonnen) Dat is het verhaal, dat de oude volkeren uit India elkaar vertelden over het ontstaan van de aarde, i Het staat opgetekend in de i Chahndogya Oepanïsjad, dat won- derlijke boek vol mythologische vertelsels en diepe menselijke wijs. i heid. In alle landen, waar al duï- v zenden jaren, geleden culturen bloeiden, zijn dergelijke fantasie- rijke legenden opgeschreven. Zó i schetste de Griekse dichter Hesio- dus het ontstaan van het heelal: A LLEREERST ontstond Chaos, l 3 vervolgens de aarde, Gaia met de brede borsten, een veilige i woonplaats voor allen» en Eros, die als schoonste onder de goden hun ledematen ontspant, en in de borst t van. goden en mensen het verstand en het overleg overmeestert". Uit Chaos, Gaia en Eros komt dan al- les voort, wat er in de kosmos is. De duisternis en de nacht uit de chaos, uit de nacht weer de lich- tende hemel en de dag, Gaia schept de bergen, de zee en de* hemel, Ouranos, die zo groot is dat hij de hele aarde overhuift en een vaste woonplaats biedt aan de on- I sterfelijke goden. Uit het huwelijk van Gaia, de aarde, en Ouranos, 1 de hemel, worden de goddelijke Titanen geboren, die op hun beurt het uiterlijk der aarde voltooien door rivieren en bossen aan te leggen. Zij geven de kosmos als het ware zijn „finishing touch". Dit zijn beide vreedzame schep- 1 pingsmythen, maar wat te zeggen van de Babylonische oppergod Bel Mardoek, die de vrouwelijke draak Tiamat bij de kaken pakte en haar in tweeën scheurde? Van de ene 1 helft formeerde hij de hemel, van de andere de aarde. Van het Indiase ei, via het Chaos- Gaia-Erosverhaal, de woeste kracht k van. Bel Mardoek en de Polynesi- sche god Tangora die de aarde uit de oceaan opdook naar de modernste theorieën over het ont staan van het heelal en de aarde, het is een heel lange weg van moeizaam wetenschappelijk onder, zoek, dat nog niet tot een alle problemen oplossende en allen be vredigende verklaring heeft geleid. Laten we beginnen bij de pogin gen, over de geboorte van de aar de waarop we toch liet sterkst betrokken zijn opheldering te geven. VOOROEGESTELD: de zon is er. Een geweldige grote, gloeiende gasbol, die om zijn as draait. Op zekere of liever: onzekere dag schiet er een komeet met reuzevaart uit het heelal, botst met vernielende kracht tegen de zon en slaat er flarden vanaf. Die flarden verdichten 2ïch tot pla neten. Zo dacht George Louis Le« clerc, graaf van Buffon zich een paar eeuwen geleden het ontstaan van ons zonnestelsel, dus ook van de aarde. Hij heeft zich in sterke mate vergist, sinds bekend is dat kometen maar kleine, in vele ge vallen uiterst ijle kosmische zwer vers zijn zegt de gehele sterren kundige wereld tegen Buffons op- vatting „Neen". Van rie grote Duitse wijsgeer Immanuel Kant (17241804) is een dieper-doordachte theorie bekend; j in het begin was ons zonnestelsel i een gelijkmatig verdeelde, hete gaswolk. Door samentrekking ont stond daarin een kern, die om zijn as begon te wentelen. Om die I kern vormde zich een platte gas- schijf, en daarin klonterden weer j delen samen tot kleinere kernen, I die de planeten werden. De mening I van de Franse sterrenkundige Pierre Simon, markies de Laplace, sloot daar goed op aan, alleen meende hij, dat niet in de schijf om die samentrekkende, gloeiende gasbol verdichtingen ontstonden, maar dat de zon gasringen zou hebben afgestoten, welke later de planeten werden. Omdat beide op vattingen zo veel verwantschap met eikaar hebben zijn zij de ge schiedenis ingegaan als de theorie van Kant—Laplace. Maar de wetenschap schrijdt met reuzenschreden voort, en de Engel- se geleerde James Clerk Maxwell berekent op een voor Kant—La place kwade dag. dat uit de gas- schijf (of -schijven) nooit planeten gecondenseerd kunnen zijn. ClR JAMES JEANS probeert het in deze eeuw opnieuw. Zijn machtige kennis paart zich aan grote fantasie. „Als wij in een ruimteraket om de oerzon, die gloeiende gasbel, zouden hebben gevlogen, hadden wij op zekere dag een andere zon in het vizier ge kregen. die uit het heelal op onze zon toesnelde. Maar wij behoefden ons niet ongerust te maken dat die vreemdeling onze zon zou ram meien; hij zou er op een afstand van miljoenen kilometers langs zweven. Maar op onze zon zouden wij zonderlinge verschijnselen ont dekken. Veroorzaakt door de aan trekkingskracht van die voorbij ganger zou er een steeds hogere vloedgolf van gloeiend gas ont staan, zoals de maan op aarde m het héél kleme een watervloed verwekt. Die gasvloed zou hoger en hoger opgolven tot uiteindelijk de zon niet meer in staat zou zijn hem vast te houden. Zo werden enorme flarden zinderend gas los gescheurd, en uit de kosmische druppels formeerden zich de pla neten". Deze „getijden-theorie" vindt nu nog vele aanhangers. Prof, Fred. Hoyle, hoogleraar in Cambridge door sommigen ver eerd als de geniaalste sterrenkun dige van. onze dagen, door ancferen beschouwd als het enfant-terrible in de astronomie steunt de af- stotïngstheorie van Alfvén, die veel t verwantschap vertoont met de hypothesen van Laplace. Ook hier weer de zon, die gloeiende gas ringen afstoot. Maar nu is het „af- stotingsmechanisme" verklaard: het zijn magnetische krachten die enerzijds de planeten een kans J geven op een zelfstandig bestaan. en anderzijds opheldering geven over het feit. dat de zon lang- zamer ronddraait dan zij vol- gens berekeningen zou moeten roteren. Nog even terug naar het begin van dit artikel. Vrijwel alle astro- nomen aanvaarden nu het feit van het uitdijend heelal. Enkelen zijn er die menen, dat de roodver schuiving in het spectrum vol- gens de meesten hèt bewijs bij' uitnemendheid voor het uitdijend heelal (zie ons vorige artikel) haar oorzaak vindt in „vermoeid heid" van het licht. Zij zeggen: ook wij geloven dat de verste ster rennevels vele miljoenen licht jaren van ons vandaan in de kos mische ruimte zweven. Het licht, dat zy naar ons uitzenden, moet zo'n ontzaglijk grote ruimte door- snellen en daarin zovele hinder nissen (héél ijle gasnevels bijvoor-; 1 beeld) overwinnen, dat het lang- zamer trillend, als het ware „rood van vermoeidheid", bij ons komt. f^NDER de voorstanders van het v~/ uitdijend heelal heerst ook geen eenstemmigheid. Een groot deel van hen is voorstander van het beurtelings uitdijend cn aamen. ballend universum, dat raen wel het pulserend of periodiek heelal noemt. Een kleiner deel onder aanvoering van prof. Fred Hoyle - meent dat die uitdijing eeuwig voortgaat en dat de kosmos leger en leger zou worden als daar niet, spontaan, steeds nieuwe materie ontstond. Net genoeg om de open- komende ruimte te vullen. Zij noemen hun universum het eon- tinue heelal. De nieuwe materie 1 vormt eerst onnoemelijk ijle gas- nevels, waarin later verdichtingen 't ontstaan, die nieuwe sterren, zon nen worden. En de laatste groep voorstanders 'c van uitdijing gelooft stellig, dat het heelal voortdurend leger wordt tenminste: voor onze ogen. en dat in een heel verre toekomst de aardbewoners (als die er dan nog zijn) niets anders zullen zien dan hun eigen Melkweg. Dan heb- J ben zij nog genoeg ora te bewon» deren: rond honderd miljard ster- ren. Zo zijn we aan het eind gekomen van onze reeks vertellingen over de groei van ons wereldbeeld, "Wat wij er mee beoogden.? Zeker niet een volkomen deskundig overzicht 1 te geven van de oudere en nieuw- ste resultaten van de sterrenkunde en de daarmee verwante" weten- schappen. Wel enig begrip en i zeker: veel belangstelling te wek- ken voor de grandioze kennis en bet machtige weten van een grote groep geleerden, die veelal onbe- grepen en dus ongewaardeerd door „de massa" hun arbeid verrichten. Arbeid die voert tot een diepere bezinning op het wezen van de - wereld, waarin wij leven. Wellicht rond vijf miljard jaar leden explodeerde met een gewei- J dige, kosmische knal het oeratoom., 1 waaruit het tegenwoordige heelal ontstond. De bekende wetenschap- pelijke popularisator dr. Fntz Kahn stelde rich deze ontploffing zó voor. Al die rondvliegende frag- inenten van het oeratoom zouden j sterrennevels zijn geworden. fJlïus- iratte door onze eigen tekenaar naar een prent uit „De wereld van het atoom", uitgave: Contact). fli.' sin iiiinü; li'iTiPüïiu lui i ur :ti «j-jsmm Kabinetsformatie vordert DEN HAAG. De kabinetsforma teur dr. Drees zal vrijdag opnieuw een bespreking hebben met de lei ders van de vijf grote fracties in de Tweede Kamer. Deze vierde ontmoeting tussen de demissionaire minister-president en de fractieleiders van F.v.d.A., K.V.F., A.R.P.. C.H.U. en V.VD, vindt plaats, nadat dr. Drees gisteren van alle vijf de fracties de rapporten heeft ont vangen omtrent de afzonderlijke be sprekingen, "die de fracties gisteren hebben gevoerd over de ontmoeting die de fractieleiders maandagavond met dr. Drees hadden. Vóór de besprekingen van vrijdag worden geen verdere ontwikkelingen verwacht. De woordvoerder van de kabinetsformateur heeft gisteren meegedeeld, dat dr. Drees dezer da gen de ]t.-generaal b-d. M. R. H. Cal- meyer heeft ontvangen. Hij sprak met hem naar aanleiding van diens publi- katies over de mogelijkheden van een andere opzet bij de organisatie van de strijdmacht en eventueel daaruit voortvloeiende bezuinigingen. WENEN De communistische partyen proberen hun gelederen weer te sluiten, In Hongarije is de afgezette premier Imre Nagy nu ook uit de party gestoten. In Rusland is een „leger van agitatoren" uitgezonden om het Rus sische volk enthousiast te maken voor de nieuwe Sowjet-politiek. Drie vooraanstaande Italiaanse communisten.zyn naar Moskou vertrokken voor overleg, o.a. over de recente rede van Togjiatti. Volgens Radio-Moskou zullen in alle steden massa-bijeenkomsten worden gehouden over de bekende rede van Chroesjtsjew tegen Stalin. De heersers in het Kremlin maken zich zorgen over de gevolgen van de anti-Stalincaxnpagne die volgens de Iswestia „door westelijke reac tionairen wordt misbruikt". Hongarije zal in het vervolg een zelfstandige binnenlandse politiek volgen, waarbij de nationale tradities meer tot hun recht zullen komen. Een commentator van Radio-Boeda- pest laakte de „slaafse navolging" van sommige Sowjetrussisehe instel lingen en zei dat hierdoor de econo mische ontwikkeling van het land was geremd. Tegelijk heeft de Hongaarse rege ring evenwel het volk opgeroepen „zich te verzetten tegen alle pogin gen om de structuur van de regering en de nationale discipline aan te tas ten". Er zullen maatregelen worden genomen om de „overdreven centra lisatie" te verminderen en een grote re democratie in het land mogelijk te maken, maar deze pogingen mo gen niet worden belemmerd door „demagogische acties". In een aanval op de schrijver Ti- bor Dery en de „Petoefi-kring". die radicale wijzigingen, in de Hongaar se politiek eisen, meldde het blad dat „zeker geen toeval is dat de op portunistische, schadelijke en aan de party vijandige standpunten juist door kringen gesteund worden, die nu nog directe, nauwe betrekkingen, onderhouden met Imre Nagy, die wegens anti-marxisme uit de partij gestoten is". NEW ÏORK. Het aantal ver keersslachtoffers op Onafhankelijk heidsdag m tie VS, is ook ditmaal weer gestegen. Voor zover bekend zijn door ver keersongelukken 52 personen om het leven gekomen. Bovendien verdronken 14 mensen, terwijl negen or andere oorzaken het leven verloren. In totaal zijn dus 75 mensen omgekomen. WENEN. Een journaliste uit het Westen die Ir Wenen is aangekomen, heeft verklaard, dat Anna Pauker gezond en wel is. De correspondente heeft dezer dagen toestemming ge kregen voor een vraaggesprek met mevrouw Pauker. fAdvertentie fitf.) aan de grote teen te bestreden Knobbels of zwellin gen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Gelukkig bestaat er nu een produkt dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige wer king: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de ontsteking op; 3) vermindert de hin derlijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is verrassend. Bij apothekers en drogisten. Vervolg van pa«*. 1 gezelschap te houden, groteske vor men aan. Daar is het beroep op een der lichtvaardigste adressen, ooit door een aantal Mederlandse hoog leraren verzonden, nog op een ogen blik, dat een groot deel der onder tekenaren er zich al van heeft gedistancieerd. Daar is het gretig aanknopen aan de opmerking van de piocureur-generaal, dat mensen, aan wier goede gezindheid geen twijfel bestond, in het algemeen niet zijn vervolgd. Het ontbreekt er maar aan dat de N.R.C. zegt, dat alle terug gekeerde burgemeesters wei eens Joden aan de SJD. hebben overge leverd. En grotesk is natuurlijk de hele eigengereide houding in een zaak, waarover de Kamer toch ook nog wel iets te zeggen zou kunnen hebben. Het gebrek aan wijsheid, dat de N.R.C, de nog altijd niet ontslagen hoofdredacteur van het Haagsch Dag blad voor de voeten werpt, bestaat blijkbaar daarin, dat hij had moeten beseffen, dat zijn actie tot vruclite- Ioosheid was gedoemd. Het zou ech ter kunnen zijn, dat desondanks deze hoofdredacteur en andere collega's ook in de toeébmst bij het strijden tegen onrecht zich eerder laten lei den door wat hun consciëntie hun al» plicht voorschrijft dan door de vraag of hun pogen succes is be schoren. Concreter gezegd, iaat ons hopen in het belang van de ganse journalistiek, dat haar beoefenaren zich verve houden van dit bescha mende opportunisme. KEULEN De Duitse bondsrepu bliek heeft in de afgelopen 5 jaar van alle Westeuropese landen de meeste woningen gebouwd. Van de 6,7 miljoen woningen tussen 1951 en 1955 in de elf voornaamste landen van West-Europa gebouwd, nam de bondsrepubliek er 2,4 miljoen voor baar rekening. Noorwegen bouwde in deze periode voor iedere 22 inwoners een nieuwe woning. De verhoudingen zijn voor Zweden één op 29. voor Zwitserland één op 30. voor de Duitse bondsrepu bliek één op 20 er- voor Neder land één op 33, voor Oostenrijk een op 36, voor Denemarken één op 40 en voor Italië één .op 60. HU lid: 11Uiiii i,!n ll'Ü iWiÜ'lillitVilfc1 iMMduilK lil I'ittllllll W BONN Het Westduitse kabinet heeft woensdag een besluit genomen met betrekking tot het plan voor het aanleggen van een oliebuislei- ding van Wilhelmshaven, naar het Ruhrgebied. Dit besluit legt de basis voor een verwezenlijking van het plan. Nadere by zonderheden zyn nog niet bekend gemaakt. De minister van Economische Zaken, prof. Er- hard, heeft aan de betrokken maat schappijen schriftelijk de voorwaar den van deelneming der bondsrepu bliek aan de uitvoering van het project meegedeeld. AMSTERDAM. „Wanneer thans bijna de helft van de gehele Zwit serse Invoer via de R{jn geschiedt, dan is dit mede een gevolg van het feit, dat die invoer steunt op de grote Noordzeehavens, waaronder Rotter dam een vooraanstaande plaats in neemt, en waaronder Amsterdam aan, betekenis wint, dank zij de verbeter de vaarweg naar de R{jn." Dit verklaarde de heer N. Jaquet, cn laaiden de vlammen weer op. Men voorzitter van de Bazelse vereniging feba^t^de s op on?cveer voor Zwitserse scheepvaart, in een NICOSIA Over de grootste bosbrand, die Cyprus ooit heeft ge kend, heeft men gisteren alle macht verloren. Het vuur, dat in het weste lijke deel van het eiland in het woud van Paphos woedt, was men gisteren voordracht op de jaarvergadering van de Nederlands-Zwitserse Kamci van Koophandel. Hij sprak over de Zwit serse scheepvaartpolitiek op de Rijn en ter zee en onderstreepte, dat het naast handhaving van de vrijheid, welke in de eerste plaats een taak is voor de betrokken regeringen, drin gend noodzakelijk is een vruchtbare internationale samenwerking te heb ben. De Zwitserse Kijnscheepvaart- politiek streeft er naar het voordeel van de vrije scheepvaart in volle om vang ten goede te laten komen van het Zwitserse bedrijfsleven. tien miljoen gulden. Piloten, die over het eiland zeiden dat een groot deel van zuid en zuidwest Cyprus schuilging onder de rook van het vuur. Ongeveer 700 man Britse troepen helpen 2000 Cyprioten nu al drie da gen bij de bestrijding van de brand. De blussers staan thans in een soort „bruggehoofd" bij een bergrand 85 km ten westen van Nicosia. Men tracht dit met man en macht te hou den. Gelukt dit niet, dan is een hele rij valleien aan de genade van de voortrazende vlammenzee overgele verd. f Advertentie LM.) LONDEN. Polen, heeft woens dag het Amerikaanse aanbod om voedsel te leveren, dat vorige week na de onlusten in Poznan werd ge daan, afgewezen, omdat het een „propaganda"-aanbod was. Polen is wel bereid in Amerika graan te kopen. Radio-Warschau heeft meegedeeld, dat de Poolse regering een commis sie met vergaande bevoegdheden heeft benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de opstand in Poznan. De commis sie is samengesteld uit leden van de regering en de communistische par tij. Ze staat onder leiding van Ed ward Gierek, secretaris van het centrale comité van de partij. Op de beslissingen van deze commis sie is geen hoger beroep mogelijk. Volgens de bladen in Wenen heeft de communistische politie reeds vele „provocateurs" veroor deeld en terechtgesteld. Andere be richten melden dat de campagne tegen de Poolse partisanen in het gehele land steeds intensiever ge voerd wordt. Er wordt gezocht naar wapendepots en er zouden f Advertentie f.M Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angjtgeroe) verdrijft U door MUNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. DEN HAAG, Zodra de stichting Culturele Raad van Zuid-Holland is opgericht zal zij een provinciale sub sidie over 1956 krijgen van 5000. aldus hebben de Provinciale Staten van Zuid-Hoiland gistermorgen be sloten. Deze "drage wordt gege ven onder voorbehoud dat het rijk ook tot subsidiering bereid is in beginsel zo is gebleken, wil het 'rijk over 1956 eveneens j 5000.— bij dragen en dat de samenstelling van de raad een voldoende weer spiegeling zal zijn van de levensbe schouwelijke, "Iturele en regionale verscheidenheid in het gewest Zuid- Holland en dat de statuten deze ook voor de toekomst waarborgen. De commissie, die in Zuid-Holland de totstandkomin -* van de culturele raad voorbereid, zal, over 1957 een subsidie van 15,000.vragen. MELBOURNE. Marieke van Dijk» het achtjarige Nederlandse emigrantje, dat in Zweden met goed gevolg is geopereerd aan een her- sengezwel, is woensdag in Melbour ne teruggekeerd. vele arrestaties verricht zijn- Bij de campagne wordt gebruik ge maakt van helikopters en vliegtui gen. De Tsjechoslo waakse veiligheids politie heeft zes Polen gearresteerd, die. op we. naar West-Duitsland, illegaal over de grens gekomen wa ren. Twee van hen werden op 30 juni in Moravie aangehouden, drie op 2 juli in hetzelfde gebied en de zesde dinsdag by Broemow by de Poolse grens. Een Zweedse vakbondsafgevaar digde, die onlangs Estland bezocht, heeft in Stockholm verklaard, dat de Russische M.V.D. (veiligheids dienst) versterkingen heeft gezon den naar Tallin de Estlandse hoofdstad. Er zijn Russische pa trouilles geplaatst in de fabrieken en het havengebied, waar uitbrei dingswerkzaamheden gaande zijn. Het leven in Estland is normaal. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Het is mogelijk dat na Porkkala ook Karelië of een deel daarvan door Rusland aan Finland zal worden teruggege ven. Karelië werd na de door Fin land verloren oorlog in de winter van 19391940 aan Rusland afge staan. De teruggave zou geschieden om dat de Russische regering zo duide lijk mogelijk tot uitdrukking wil brengen, dat zij van de politiek van Stalin is afgestapt Dit wordt vooral in verband gebracht met de mede deling, dat de Russische president Wo- rosjilow besloten heeft de uitnodiging van de Finse 'president aan te ne men. en in augustus een officieel bezoek aan Helsinki te brengen. Bij deze gelegenheid zou hij Karelië als een soort gesschenk meebrengen. Bewoners langs de Fins-Russische grens maken de laatste tijd melding van talrijke explosies. Waarschijnlijk zijn de Russen bezig versterkingen op te blazen. (Van een onzer verslaggevers) t DEN HAAG. Het produktschap voor aardappelen heeft enige weken geleden besloten vier miljoen gulden beschikbaar te stellen voor kredietverlening aan de aardappelexporteurs, voor de verliezen, door hen geleden bij de recente aardappel export naar Engeland. Deze mededeling deed de voorzitter van het produktschap, ir. T. P. Huisman, aan het begin van de gis teren gehouden openbare vergadering. Het produktschap heeft dit gedaan in de hoop dat de overheid met een zelfde bedrag zou bijspringen. De kredieten, zullen alleen worden ver leend, aldus ir. Huisman, na een se rieus accountantsonderzoek. Het secretariaat van het produkt schap heeft getracht te komen tot zekere richtlijnen voor deze krediet verlening. Tot dit doel zijn vragen formulieren uitgereikt aan 41 expor. teurs. Uit de twintig formulieren, die tot nu toe zijn binnen gekomen, is gebleken, dat elk geval individueel is en algemene richtlijnen moeilijk kunnen worden gehanteerd. Aan de hand van de antwoorden is de indruk verkregen, zo deelde de voorzitter van het produktschap mede, dat men met de twee maal vier miljoen wel een eind zal komen maar dat dit bedrag niet voldoende is. Men zal de meest dringende ge vallen vóór laten gaan. Hij sprak de hoop uit, dat de regering snel zal beslissen of zij gelden voor krediet verlening beschikbaar zal stellen. In dit geval zou de rijksaccountants dienst bij de onderzoekingen kunnen worden ingeschakeld. Krediet wordt alleen verleend, indien vast staat dat een exporteur zijn nuttige functie niet meer kan uit oefenen en zijn eigen mogelijkheden geheel zijn uit geput. PARIJS De Franse regering heeft besloten de sigaretten prijs te verhogen. De hieruit voortvloeiende extra inkomsten moeten de strijd in Algerije helpen financieren. De prijs van de populairste siga ret, de Gauioise Bleue, wordt van 80 franc verboogd tot 95 franc (95 cent). Een pakje pijptabak van 100 franc wordt nu 115 franc. De be werking en de verkoop van de tabak in Frankryk is een regeringsmono polie, DEN HAAG. De trekking van de zesde loterij van het sanatorium Davos,- welke woensdagmiddag on der toezicht van notaris Bruyns in de dierentuin te 's-Gravenhage is geschied, heeft tot resultaat gehad dat de drie hoofdprijzen zijn geval len op de nummers 182.186, 330.3BQ en op 85.299. De winnaars ontvan gen elk een auto.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2