Werkte zeven jaren bij Indonesische politie VAN HEUVEN GOEDHART: GEVLUCHTE OUDEN VAN DAGEN, DE EXTRA-VERGETEN EN... E' BI K I „Politieke situatie dwong mij tenslotte om heen te gaan" rusteloze, die 'rusteloost d omzette in dynamiek Nederlandse politieman uit Djakarta terug Mevr. Trotzky doet beroep op Russen Luchtoeferiing boven ons land Daken ingestort in Napels; 9 doden Plan voor „Nansen-dorpjes" voor hendie ..alles hebben geofferd, om der wille van de dingen, waarin zij geloven door m mr. G. J. van Heuven Goedhart gg 1 Hoge commissaris voor de vluchtelingen gg II BI T° .1 iiri Vonnissen in Hongarije herzien Maandag 9 juli 1956 3 (Van een onzer, verslaggevers) ROTTERDAM. In januari 1946 vertrok detoen 26-jarige opperwachtmeester van de gemeentepolitie in Amersfoort, de heer C, Beerthuizen naar het toenmalige Batavia om mee te helpen aan het herstel van het politieapparaat in het voor malige „Neder!ands-Indië". Zaterdag keerde hij met de „Indra- poera" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd voorgoed in het vaderland terug. In de achter hem liggende tien jaren heeft de heèr Beerthuizen kans gezien zich op te werken tot hoofdmet dé rang van inspecteur van de Technische Op sporingsdienst van de Indonesische Staatspolitie in Djakarta. Ofschoon zijn chef,'hoofdcommissaris Soekanto, met lede ogen de laatste Nederlandse politieman in Djakarta-zag vertrekken, zegt de heer Beerthuizen met iets bitters in zijn stem: „Als Nederlands am btenaar in dienst van 'de Indonesische republiek is"het in de huidige omstandigheden niet mogelijk om haar be horen zijn werk te doen." Ons gesprek, aan boord van de „In- drapoera" wordt enigeuren latei- voortgezet .in de woning van de schoonouders van de heer Beerthui zen in de Spaarnestraat te Amers foort, „Toen ik in 1946 met een groep Nederlandse politiemensen in Bata via arriveerde, werden wij toege sproken door de toenmalige hoofd commissaris. de heer Noordhoorn, die ons erop wees dat het Neder lands-Indische politiekorps van de grond af aan moest worden opge bouwd. Dat dit geen ij dele woorden waren, bleek mij spoedig, toen ik in het hoofdbureau van politie terecht kwam. waar geen stukje inventaris meer aanwezig was. „Ik heb zo gedacht, dat ti zich maar bezig moet houden met de Technische Opsporingsdienst," zei de heer Noordhoorn tegen mij, doch ik vroeg mij af, waar ik het materiaal voor de dactyloscopie, het laborato rium en 1 de fotografische afdeling vandaan moest balen. De criminali teit vierde .hoogtij, roof en moord waren aan de orde van de dag, zo dat het noodzakelijk was met een afdeling dactyloscopie te beginnen. Niets té krijgen Dactyloscopische inkt was niet te krijgen,, zodat Ik my voorlopig be- bicfn met stencillnkt. Na een paar maanden was de petróleummaat- scliaT-i|i „Caltex" zo vriendelijk de polltic een, gloednieuwe „Speed Gra]>hic"-catnera cadeau te doen, zo dat ik toen ook reconstructie-foto's van gepleegde misdaden kon maken. Een vergrotingsapparaatbezat dé politie niet, zodat ik mij moest be helpen met een drukkastje, waar mee alleen- contact-afdrukken kon den worden gemaakt. Het kastje maakte ik zelf uit .een paar plankjes, die ik.ergens had gevonden. De lens kocht ik op de- zwarte markt. Daar kwamen ook de films en het afdruk- papier vandaan, want op de legale markt, was niets maar dan ook niets te krijgen. Het was natuurlijk een merkwaar dige situatie om als politieman met allerlei duistere figuren te onderhan delen om aan het nodige materiaal voor de Technische Opsporingsdienst te komen, maar er was geen andere oplossing. Gevaarlijk werk Pas in 1950 Indonesië was toen een jaar een zelfstandige republiek kreeg, de Technische Opsporings dienst de beschikking over een vol ledige Amerikaanse uitrusting. De Indonesische staatspolitie had- mij verzocht nog drie jaren te willen blijven, om het werk, waarmee ik was begonnen, af te maken. Het zouden echter zeven lange jaren worden. Omdat er geen mensen wa ren., deed ik van alles. s Nachts -trok ik er vaak op uit naar gebieden aan de rand van Dja karta. waar de bendenterreur hoog tij vierde, om foto's te maken van vermoorde dessa-bewoners. Het was gevaarlijk werk. Elk moment kon je vit een hinderlaag worden hescho- „£eb er nooit bU stilgestaan. Als. politieman wordt er van je ver wacht, dat je onder alle omstandig heden je plicht doet. - Slaap kwam je altijd te kort. want elke morgen om negen .uur móest je weer present zijn' op het. hoofdbu reau van politie, want het werk ging door. Veel geleerd Laboratoriumonderzoek voor schrift- en bankbiljettenveryalsing en kogelobderzoek bij moorden eis ten je volle aandacht. Veel heb ik geleerd van de Oostenrijkse crimino loog, prof. dr. Muller in Djakarta. Het .prettigst heb ik gewerkt in de jaren 1950, '51 en '52. Daarna laaiden plotseling de sentimenten onder de Indonesiërs op. Er waren verschei dene oorzaken: Westerling, de Nieuw Guinea-kwestie enz. Als Nederlands politieman kreeg'je hét moeilijk. deed je werk, maar vaak kreeg je van Indonesische collega's te ho- rf?v" £naP n*et> waarom ze een „BeJanda (Nederlander) als jij op NEW YORK Mevrouw Trotzky heeft in een voor de Sowjet-Unie bestemde radiorede, een beroep ge daan op de Russische boeren en ar beiders om het Stalinisme teniet te doen. De vrouw van de vermoorde lei der en schepper van het. Rode Leger, Leon Trotzky, verklaarde dat Stalins erfgenamen elkander niet vertrou wen kunnen. De Sowjet-leïüers steunden Stalin in zijn terreur en ook. zij zullen zich alleen op deze manier kunnen handhaven. Zij achtte het met waarschijnlijk dat het hui dige bewind lang in het zadel zal kunnen blijven. zo'n belangrijke post als hoofd van de Technische Opsporingsdienst nog handhaven." Mijn chef, hoofdcommissaris Soe kanto wars van sentimenten stond volledig, achter mij. Hij appre cieerde mijn werk, dat veel omvat tend was in de stad van bijna drie miljoen inwoners. Een groot aantal Nederlanders; waaruit de processen Schmidt en wijlen Juhgschlaeger voortvloeiden werd gearresteerd. De politieke recherche, die het onderzoek in deze zaken leidde, riep ditmaal, de hulp van de Technische Opsporingsdienst niet in. - Ik heb mij ook. steeds afzijdig ge houden van deze processen, want als Nederlandse politieman kon je je dat niet veroorloven. Je zon je zelf In moeilijkheden brengen. Er is een groep Indonesiërs, die onmiddellijk zou concluderen; „Wanneer die Ne derlandse politieman zich voor de gearresteerde Nederlanders interes seert, zal hij er zelf wel Iets mee te maken hebben." Sentimenten Wanneer het aan deze groep lag zouden alle Nederlanders onmiddel lijk uit Indonesië moeten verdwij nen. Zij ziet in- hen alleen maar ter roristen, die het gezag in Indonesië willen ondermijnen. Er zijn er na tuurlijk ook, die er anders over den ken, maar nu is het maar de vraag, wie van deze twee groepen op de duur het. voor het zeggen krijgen. De Djody-affaire heeft de heer Beerthuizen tenslotte doen besluiten weg te gaan. Mr. Djody minister van justitie werd verdacht van corruptie gearresteerd.. De heer DEN HAAG. Op 10, 11 en 13 juli zal in ons land de luchtverde digingsoefening; „Rat Trap" gehou den worden. Daarbij moet rekening worden gehouden met- het lawaai van laag vliegende vliegtuigen op de vólgende tijden: 10 juli 18.30 tot 20.30 uur; 11 juli-5.30 tot 7,30 uur en 18.30 tot 20.30 uur; 12 juli 5.30 tot 12 uur;.: X: De bedoeling van „Rat Trap", waaraan, vliegtuigen, van de RAF uit Engeland eh Duitsland en van de Koninklijke Luchtmacht deelne men, is- de luchtwachtdienst de no dige geoefendheid ie géven: Het korps- Luchtwachtdienst .hééft - tot taak, te waarschuwen, voor vliegtui gen die op lage hoogte naderen. Ra dar is als waarschuwingssysteem té gen deze vliegtuigen niet te gebrui ken. Voor Nederland is dé minimum vlieghoogte vastgesteld op 1000 voet (pLm. 300 meter), maar bok op deze hoogte kunnen sr.el vliegende, vlieg tuigen nog veel lawaai veroorzaken. Er is opdracht gegeven, by -deze oefening zo veel mogelijk de be woonde oorden te vermijden. Beerthuizen werd met het techni sche onderzoek .in deze zaak belast. „Ik had er maanden lang werk aan. Tot laat In de avond zat ik in het laboratorium om documenten op echtheid te onderzoeken. Voor. mij was de criminele zijde van deze zaak alleen van belang. Hierover heb ik een uitvoerig rapport voorzien van foto's samengesteld. Ik heb dit rapport echter onmid dellijk ingetrokken, toen ik bemerk te dat.een politieke groep van plan was van de zaak Djody een „Drey- fus-affaire" le maken. Toen was bij mjj de maat vol. Onmiddellijk heb ik mijn werk neergelegd en ben naar het vaderland teruggekeerd." Djakarta veilig Toch' klinkt, er iéts van weemoed in zijn stem wanneer hij zegt: „Ik vond het jammer op deze manier mijn werk te moeten eindigen. Poli tiek en politiewerk gaan nu eenmaal niet samen. Toch ben ik blij, dat-ik een steentje heb kunnen, bijdragen om van Djakarta een veilige stad te maken. Men kan tegenwoordig rustig des nachts op straat 'lopen, zonder be vreesd te zün te worden gemoles teerd, De politie heeft de onderwe reld onder controle. Toen Ik In 1945 de Technische Opsporingsdienst op richtte had ik geen enkele slip (for mulier, waarop de vingerafdrukken van de tien vingers van gearresteer de misdadigers voorkomen), toen ik wegging hadden wy 200.000 slips en twee miljoen vingerafdrukken." j Over de bende-activiteit op het platteland zei de heer Beerthuizen: „Zolang d - .politieke partijen het i er niet over eens zijn op welke wij- i ze het bendenvraagstuk moet wor den opgelost er zyn er. die dit door geweld willen doen. doch er zijn er ook die alleen een oplossing zien door met de bendeleiders te I praten kan noch.de politie noch het! leger iets doen. Geen enkele commandant voelt er iets voor zijn vingers te .branden." Nu de heer Beerthuizen in het va derland terug is, zal hij weer in dienst komen van het Nederlandse politiekorps. Hij hoopt alleen, dat hij geplaatst zal. worden bij eën afdeling waar hij zich verder kan bekwamen in het .werk van de Technische Op sporingsdienst, het werk, dat hem zo na aan het hart ligt. NAPELS. In Napels, zijn van ochtend vroeg negen mensen om het leven gekomen door het instorten van verscheidene daken van een blok huizen. Zes personen zyn-met verwondin gen irr een riekenhuis opgenomen. De béwoners werden'in hun slaap verrast. 1 :Drïe .belangrijke, recente mo- «menten uit het leven van rar. G. J. van Heuven Goedhart, Za- terdag 10 december nam de Ho ge Commissaris voor het Vluch- teUngemvezen der VN in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede voor zijn dienst in entvangst, uit han den van Gunnar Jahn (links), voorzitter van het Nobelprijs- comité. Enkele dagen daarvoor wenste htj mevr. Csinki, een vluchtelinge die hij kon onder brengen in Horst-America (Lim burg), geluk met de geboorte van haar zoon Arnoldus. Op 31 oktober stelde de heer M. A. Rcinalda, in hotel „De Witte- brug^' te Den Haag, hem de op brengst van de „Sleutelactie" ter hand. HET bericht van de dood van Van Heuven Goedhart treft mij als een hevige schok. Komt men op leeftijd dan val- len de tijdgenoten om ons heen. Maar hij was voor mij een van de jongeren, en een van de sterksten onder hen. Hij was een man in. wie gevoelens en hartstochten fel brandden, ge voed door een uitzonderlijke sterke en heldere geest. Heeft dit hem opgesloten? Hij was een rusteloze, maar die rusteloosheid zette zich in hem om in dynamiek, En die dynamiek zocht dan naar een moeilijke taak om zich te concentreren. Hij wilde op bouwen, misschien om daarna tot nog groter bouwwerk ge rechtigd te zijn. Afwerken in bijzonderheden zou allicht niet naar zijn geaardheid zijn geweest. De echtste vervulling van zijn dromen leek een burgemeesterschap van een grote stad met onbeperkte mogelijkheden van ontwikkeling, die altijd kon doorgaan. Intussen vervulde hij taak na taak. altijd met een tentoonspreiding van zijn ongewone gaven en orga nisatievermogen. Hij wist niet steeds al zijn mensen te winnen, maar hij wist, zolang zyn belangstelling vlam de. hen aan te dryven tot gemeen schappelijke inspanning voor een ongewoon doel. Er ging dan iets ma gisch van hem uit. Zijn oplaaiingen schenen echter voor perioden, zij het niet voor korte perioden. Ik leerde hem kennen, nadat hij „De Telegraaf" verlaten had. Het was dc tijd van zijn ontpopping. Hij kreeg de leidir.g van een gezapig provinciaal blad. een der provin- ciaalstc onder onze provinciale bla den. In die tijd kon ik hem het op dat ogenblik begeerlijkste hoofdre dacteurschap in NederJands-Indië aanbieden. Gretig scheen hij toe te happen! maar weldra gaf hij die ge dachte op. Hij zag meer mogelijk heden in zijn Utrechtsch Nieuwsblad cn hij heeft daarmee inderdaad won deren verricht. Van het bescheiden blaadje maakte hij in een paar jaren een orgaan, dat door dc politieke wereld in Nederland om zijn geest krachtige en moedige bestrijding van het nationaal-sociahsme in en buiten Nederland algemeen gelezen werd. Dc buitenlandse gezantschappen abonneerden zich vaak in verschei dene exemplaren, en het persover zicht van de Volkenbond te Genèvé haalde voortaan het blad geregeld aan als een gezaghebbend Neder lands oordeel. Zoiets had in de Nederlandse jour nalistiek onmogelijk geleken. Het was-soms in Frankrijk voorgekomen onder de .invloed van een sterk en begaafd man. E omstandigheden' hebben meegebracht, dat ik.in die - inspirerende jaren, van be- gin 1937 tot mei 1940 zijn medewerker geweest ben. Dit is in mijn herinnering een mooie tijd geweest, -waarvoor mijn dank baarheid nog groot is. Het .geheim van,.zijn „kracht was zijn geestelijke directheid. Deze heeft ïiem niet en- kei vrienden verworven.:-: hij -ging zijn weg. niets,,en. niemand ontzien de. Met zijn snijdende intelligentie en zijn machtige zeggingskracht nu I EN aardig onderzoek,, dezer maanden, door een Geneefse sociale werkster oode#nomeh, heeft niguw leven geblazen in een oud plan. Oud, want ik bener zowat vier jaar geleden mee op deproppen gekomen. Oud, want wegens gebrek aan medewerking is het sinds goed een jaar oneervol begraven, in de archieven van mijn bureau. Het onderzoek in Genève had een bijzonder, aan trekkelijk onderwerp: het gebrek.van oude mensen. Het betrofhonderd bejaarde Geneefse burgers en ,het leërt onder andere twee dingen. Oude mensen zijn vaak eenzaam. Uitgaan kunnen ze zo goed niet meer. vooral 's winters niet. Hun nabestaanden, als ze die al fn de buurt hebben, zyn druk met hun eigen zorgen en lópen daarom zelden aan. Maar tegelijker- tijd tweede conclusie van het Geneefse onderzoek hebben de oudjes doodsangst voor „het tehuis". Zé willen.hun restje zelfstandigheid niet prijs geven en geloven dat ze in „het tehuis" van 's morgens tot 's avonds geringeloord worden. Dan „moet" je zó laat op, zó laat ontbijten, zó lang uitrusten; zo vroeg naar bed, enz. enz. Het verslag van dit onderzoek lezend denk ik aan de meest .vergetenen onder de vergetenen: aan de bejaarden onder mijn vluchtelingen. Voor hen geldt plus: zij zijn vreemdelingen in de landen waar zij wonen en zij wonen dikwijls in vluchtelingenkampen. IJ alle, vooral financiële, te- Het centrum zou .dienén voor eet- genslag. in mijn ambt vergeet 2aal (voor. hen, die niet meer zelf ik niet, dat een rij van ker- kunnen koken), bioscoop, gezellig- keri, regeringen en verenigin. held onder elkaar (voor wie er-be- gen graag hardmeedoetaan hoefte aan mochten hebben). In de „projecten" voorhet oplossen van huisjes zouden oude vluchtelingen mijn „moeilijke gevallen", waaron- wonen. Een paar moesten gereser- der de oude vluchtelingen natuur- veërd blijven voor een verpleegster lijk vallen.. Ook in Nederlandis en en een sociale werkster. Als de. opzet wordt lokaal, ..provinciaal en natio- u interesseert, kunt u gaan zien, wat naai met warmte en begrip aan die ik bedoel, want met geld van de oplossing meegeholpen. Maar één Ford-stichting en, de onwaardeerlijke van niyn telkens terugkerende erva- hulp van dr. Wagner van de Luther- ringen is, dat men voor Nederland- se Wereldfederatie hebben wij by se, Zweedse, Deense, Noorse, Belgi- Wolf ach, 40 kilometer ten zuiden van sche; Engelse projecten van dit slag' de gegadigden niet altijdgemakke lijk vindt.; Er' is één land waar ze by honderdtallen zijn. Dat is China. On der de zowat 13.000 vluchtelingen, allen van Europese herkomst .(70 pet Stuttgart, zoiets gebouwd, zij het niet voor oude vluchtelingen. Wo ningexperts van de-Raad van Euro pa zijn er naar gaart kijken en heb ben het geprezen. Dr. Gerstenmayer, nu president van de Bundestag in hlSiiil lllltliliilil lilillililü iiiii'iilx Wit-Rüs3en) die daarginds het on- Bonn en een van de beste bevorde- mogelijke doen cm een; uitreis-be- raars van.het plan, wilde 2Q.000 van wijs te. krijgen, zijn talrijke, ouden van 'dagen. Daar zij onmogelijk .SbyiiaBMÉa!iiiSlSaajlii3i!68ai9.raKSilW^iiliSSl!Ha)J evenmin als de jongeren overigens g in China kunnen blijven-zyn ze f§ bereid naar èlk land te.' gaan. En g daar er in China voor hén geen op- ff lossing denkbaar .is, vraag ik. sinds f§ jaren van. alle regeringen èen .hoge M prioriteit voor „China-cases". -«• Voor oude vluchtelingen in lan- E deii als Oostenrijk,: Italië en Grie- §j kenland ligt het zo niet, Voor hen-is m „het tehuis" op zichzelf een afschrik- 1 king, maar. 'die wordt 'verdubbeld m door de gedachte aan verplaatsing M naar een nóg vreemder land.Zij zitten al jaren in hun kampen, bij Napels, in .Triest. Salzburg of Ko- s lokinthow bij' Athene.Vandaar gaan zij naar een. zij het nog zo liefderijk. 3 tehuis aan de Engelse kust (er staat k er oen in Barton on Sea), bij Malm in Zweden, of in Haren bij Gronin gen? Het is allemaal zó ver en zó zulke huisjes gaan bouwen. Helaas, vreemd, dat de oudjes aarzelend dik. er is niets van gokomon. Toen ben wijls nee zeggen. En dan vind ik ze ik gaan proberen het over een an- by elk kampbezoek terug, ouder, dere boeg te gooien. Ik heb de stich- eenzamer, moeilijker levend dan de ting van een reeks „Nansendorpjes" vorige, keer. 0p mijn program gezet, „Nansen- dorpjes", als postuum eerbetoon 'IER jaar geleden ben ik be- aan Fridtjof Nansen de Noor. die HET artikel van wylcn mr. G. J. van Heuven Goedhart, dat wij hierby publiceren, is het laatste van. zyn hand. Het is, zoals van hem. en op zijn post te verwachten vlei, een klemmende oproep in het belang van het vluchte lingenwerk. waaraan hij als Hoge Commissaris niet alleen zijn grote verstandelijke ga ven, doch ook zijn gehele hart geschonken had. Wil ontvingen deze bydrage kort geleden. Wij geloven geheel in de geest van. de overlede ne te handelen, door het nu Juist alsnog te publiceren. houdskosten. Wat ik hoopte was, dat zelfs een, betaald door de arbeiders bijvoorbeeld Luxemburg de grond, van een Twentse 2akkenfabriek (de Nederland de huisjes, België de on- ,geye!steen vermeldt het in een twee- derhóudskosten voor zijn rekening 'regelig rijmpje). Grote-ondernemin gen en grote particulieren hebben ieder de kosten van een heel huisje voor hun rekening genomen eh al wat, wij npdig hadden is met een zo ruim overschot bijeen gekomen, dat wij aan elk huisje nog een vruchtboom eh een varken hebben toegevoegd. AN zoiets nóg een. keer? Kan een hoge commissaris van de Verenigde Naties voor Vluchtelingen het beleven, dat vóór de winsten van on- zou nemen. De drie Scandinavische landen zouden hetzelfde kunnen doen. Engeland, Frankrijk en Italië desgelijks. Ik heb er links en rechts ,it over onderhandeld en een aantal toe. s zeggingen gekregen (met name van 1 Noorwegen, België én Luxemburg), H die evenwel de uitvoering van. de ft gedachte op geen vademen na mo- fe gelijk.maakten. En zo zitten er dus .nog altijd bonderden, honderden m oude vluchtelingen in kampen, bang 'M voor „het tehuis" in de verte, bang m voor het vaak dodelijk gevolg van b^t overplanten van oude bomen, dememingen in Europa tot verdeling Wat te doen.. worden gebracht dc kosten van één huisje voor twee bejaarde vluchte- ,OEN cle bereddering van de lingen worden afgezonderd? Wat een watersnood 1953 voorbij was bemoedigende ervaring in menselijk en ons volk miljoenen hadheid en naastenliefde 20U dat zijn! bijeengebracht omonze be- De 'banken, de fabrieken, de rooide landgenoten in het scheepvaartondernemingen, .alle be- Lar.d van Maas'én Waal te' helpen, reid om zich te zetten achter de ge- waren er goed honderd gezinnen dachte om voor hen di° oud en een- vergeten, bijna allemaal landarbei- zaam in den vreemde moeten ster- dersfamilrés, die in een krotje bij de ven, do laatste jaren te verlichten en boerderij hadden gewoond. Voor hen te vergulden! Ik weet het. er zijn is onder het voorzitterschap van wij- duizenden dingen te regelen vóór len de Amsterdamse'wethouder Ke- het zover is. Maar eerst zou er een telaar en de technische leiding van initiatief moeten zijn. Een paar men de Gelderse gedeputeerde Keurschot sen, die er wat aan doen kunnen, een stichting in het leven geroepen, en vooral willen, zouden de hoof- die 117- huisjes in het Land van Maas den bij elkaar moeten steken. - Ge en Waal heeft gebouwd. Na ae enor. beurt het, dan kan binnen; twee jaar me financiële krachtsinspanning, die ergens in Europa het 'eerste- Nansen- gonnen. aan deverwerkeïij- méér dan wie ook voor vluchtelin- ons volk zich graag had getroost, dorpje feestelijk worde» geopend, als king van. een „gek" plan. gen heeft gedaan. En om twee vlie- was hel uiterst moeilijk opnieuw te afbetaling op de schuld, die (vy sa- Misschien is het helemaal gen in één klap te raken, heb ik die gaan bedelen. Toen hebben we (ik men hebben jegens hen, die, naar de niet gek. Ik wilde honderd Nansendorpjes voor'oude vluch- was secretaris van de stichting) er woorden van het ontroerende vluch- minimaal-kleine. tweepersoons huis-r telingen dienstbaar willen maken iets op gevonden. Vandaag nog telingengebed van de Wereldraad jes rondom een gemeenschappelijk aan de idee der Europese eenwor- vindt ge in het Land van Maas en der Kerken „alles hebben opgeofferd centrum zetten, het geheel aanha- ding. De drie factoren in het spel Waai huisjes met een naam. Een om der wille van de dingen waarin kena aan een stad of een groot dorp. zijn de grond, de huisjes, de onder- Van Aalsthuisje. een Pliilipshuisje, zij geloofden". Wie begint? door Dr M. y. Blankeusteïn eens naar links dan naar rechts hou wend, maar met een vijand altijd voor ogen: het internationale en na tionale fascisme. Hij volbracht met zijn blad het wonder, dat bij de verkiezingen van 1937, die de nationaal-socialrsten te genliepen, deze hun zwaarste procen tuele verliezen leden juist in hun hoofdburcht Utrecht. .Omdat dit ook de Hoofdburcht van Van Heuven Goedhart was. Hij werd een middel punt in de strijd tegen het nationaal- socialisme; Wie daartegen vocht of steun er tegen zocht, richtte rich vanzelf tot hem. Zijn scherp onder scheidend brein, zijn felle haat tegen dit politieke bederf en zijn nooit falende moed, maakten hem tot de luidste en misschien effectrijkste roeper in die strijd. Later heb ik hem te Londen weer ontmoet ais minister van Justitie. Hij verbijsterde de kring.der Lon- dense -regering, waar schittering geen gewoon verschijnsel was, door zijn welsprekendheid. In het bijzon der waar in bet openbaar gesproken moest worden, deed_ de regering een beroep op zyn voor in Nederland on gewone zeggingskracht. Misschien mèer dan goed voor hem was. N die Londense atmosfeer moest hij vastlopen. Daar was op den duur voor zijn durf in spreken en handelen geen blijvende plaats. Hij zag zich op zekere dag zonder voorbereidingvan zijn ambt ontheven, en dit is tekenend voor hem. Met Gerbrandy had hij sa mengewoond, er was vriendschap tussen beu. Toen koesterde hij een ogenblik bitter verwijt tegen de aan voerder èn vriend, onder wiens ge zag dit hem was aangedaan. Maar op den duur heeft dit geen. afbreuk gedaan aan zijn sympathie voor de mens Gerbrandy. Persoon lijke vriendschap en het zakelijk» bleven in hem steeds opmerkelijk ge scheiden op,.een wijze;-die vele van zijn vrienden uit. Ket verzet, welke later, als journalisten onder hem werkten, moeilijk, begrepen." Met de zelfkritiek entreffendeopen hartigheid, die hem 'eigen konden zijn, heeft hij daar in zijn afscheids rede als hoofdredacteur van „Het Parool" vergiffenis voor gevraagd, zichzelf vooral niet sparend. Mijn vreugde was groot, toen hij na de bevrijding.de leiding van „Het Pa rool" aanvaardde. In een periode van gedruktheid, na de schok van zijn verwijdering uit de regering, had hy zelf aan zijn journalistieke toekomst getwijfeld. Na de ervaringen met hem als leider van het Utrechtsch Nieuwsblad, zowel geestelijk als technisch, zag ik in hem onze groot ste hoofdredacteur. 'Maar hij heeft in de naoorlogse journalistiek, met al haar beperkte mogelijkheden, niet kunnen aarden. Hij miste de ruimte voor de vleugel slag, die voor hem cn zijn impulsivi teit nodig waren. Hij had zich van da journalistiek gedroomd een positie van rustig, algemeen erkend, opbou wend gezag. Die kon voor hem niet weggelegd zijn, zo oordeelde hij en hij.zocht nu een taak in andere rich ting, als regent met groot opbouwend 'werk. Dit heeft hij gevonden als Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen. Ook deze functie heeft hem teleurstellingen gebracht, maar tevens wat bij nodig had: strijd, en resulta ten. die voor weinigen bereikbaar zouden zijn geweest. Hij heeft niet bereikt wat hij wilde bereiken. Zyn geduldscheen ten einde. Nu heeft de dood hem ge troffen. Hij is heengegaan zoals vele van de sterke en vruchtbare mannen van deze tijd: Plotseling afknappend, opgebrand door een onzichtbaar vuur. Een zachte herinnering blijft achter na het vailen van deze grote strijder. De herinnering aan een man. die innig verknocht was met zijn'familie eri die een trouw vriénd kon zijn. Aan een man ook, die ondanks zijn dynamiek^ welke tot het centrifugale leidde, aan Ne derland zich bewust gebonden voelde met onverbreekbare uiter lijke en innerlijke banden. WENEN Ruim elfduizend per sonen zjjn in Hongarije vrijgelaten na een onderzoek van een. officiële rehabilitatie-commissie. Anderen worden overgebracht mar „verbete ringshulzen". Het betreft hier voor namelijk personen die op politiek» gronden zyn veroordeeld. t.Pe Hongaarse minister van Jus- k.t16- .Münar Hefet, verklaarde, dat zy die op goede gronden zyn ver oordeeld geen genade kunnen ver- 'vachten, -z 7*yaU?e Hongaarse componist Zoltan Kodaly, heeft scherpe kritiek geleverd op het regeringsbeleid ten, aanzien van de musici.Volgens hein bestaat er grote ontevredenheid over lage salarissen, slechte arbeidsvoor waarden en gebrek aan contact met de buitenwereld. De regering zou op deze kritiek in gunstige ziri hebben gereageerd. He Hongaarse communistische par tij zou twee schrijvers,-Tibor Deri en Tibor Tardas, als lid hebben ge- royeerd wegens ongeoorloofde kri- tiek op de party.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2