Kabinetsformaties duren nu langer dan voorheen Zes doden en zware schade in Duitsland door onweer Ervaring bewijst ook hier: haastige spoed is zelden goed mÊfÊÈm Spanning tussen Duitsers en geallieerden neemt toe Teruggang van AR is geen incident Hoop op herstel van Ceesje Versluis ten onrechte gewekt Ook Groningen en Drente ondervinden last Overstroming bi j Delden Prawda geeft Dulles schuld van opstand in Poznan Tito zou geen hulp meer nodig hebben Jordaanse hoofdstad f BALANS i V Binnenhof m. - BERAAD OVER STEMBUSUITSLAG Ex-adjimct-dirccteur „Linnaeushof' zag eis afgewezen Bom doodt zeventien mensen iri Algerije Peru kiest Prado tot president WAARSCHUWING VAN DR. VERBIEST Zevenhonderd-jarig Assen: geen feest Stakingsoproep bij BMC nu officieel Maandag 16 juü iy5ó 3 FRANKFORT Zwaar onweer, gevolgd door hevige slagregens, heb ben de afgelopen 48 uur in West- Duitsland vele rivieren buiten bun oevers doen treden. Minstens zes mensen zijn door de bliksem gedood of verdronken De schade aan de oogsten wordt op miljoenen marken geschat. Talrijke verbindingen zyn verbroken, terwijl laag gelegen ge bieden werden overstroomd. In Beieren, Hessen en Noord-Dultsland zyn ettelijke boerderijen door die bliksem getroffen en in vlammen opgegaan. Vele spoorlijnen, drie Autobahnen en ontelbare provinciale wegen zón geblokkeerd. De stad Wolfshagen is geheel geïsoleerd door het water van de War ra-rivier. By Leer, dicht by de Nederlandse grens werd een veertienjarig meisje voor de ogen van haar ouders door de bliksem ge. troffen en gedood, Ook de noordelijke provincies van ons land hebben van het noodweer te lijden gehad. Grote delen van Drente en Gro ningen hebben zaterdagmiddag tus sen vier uur en half zeven zonder elektrische stroom gezeten, doordat tijdens een zwaar onweer de blik sem een hoogspanningskabel raakte tussen het provinciaal elektriciteits bedrijf te Groningen en het voe dingsbedrijf te Gasselte. Driekwart van de provincie Dren te -noest het zonder elektriciteit stel len. Vooral voor ziekenhuizen en be. drijven leverde de situatie vele moeilijkheden op, Een groot maga zijn te Assen moest ondanks de zaterdagmiddagdrukte zijn deurer sluiten omdat het daglicht door de zware bewolking 20 goed als ver- DELDEN. De Nietrwiandsebeek is zondag bij Delden buiten zyn oevers getreden. Meer dan veertig ha. weide en landbouwgrond kwa men onder water te staan. Op som mige plaatsen staat het water een meter boog. Sommige dieren konden slechts met moeite worden gered. In de Oude IJsel by Voorst is zon dagavond een in aanbouw zijnde sluis onder water gelopen, waardoor bet bouwwerk zwaar werd bescha digd. Door de hevige regenval van zondag had men de stuw by Voorst moeten openzetten. Arbeiders en omwonenden hebben zondag nog een verwoede strijd ge leverd om de sluis met grond en zandzakken te versterken maar zon dagavond bezweken de bekistingen waardoor het water vrij spel kreeg. Door de regenval is ook de Slinge tussen Graenioo en Ttuurloo in de Achterhoek buiten haar oevers ge treden. Akkers met aardappelen en voederbieten staan onder water. Ook de Berkel in de omgeving van Bor- culo is opnieuw buiten haar oevers getreden. MOSKOU De Frawda heeft mi nister Dulles ervan beschuldigd, re voluties te beramen onder de com munistische naburen van de Sowj et- Unie, 1 Volgens de Prawda heeft Dulles de opstand in Poznan georganiseerd. Hij heeft Amerikaanse militaire vliegtuigen en ballons laten vlie gen boven Sowjetgebied en een spionagetunnel m Berlijn laten graven. Dulles heeft volgens de Prawda openlijk verklaard, dat de Ver. Staten interne veranderingen in de Sowjet-Unie willen teweeg brengen. De Prawda schrijft, dat door deze Amerikaanse politiek een nieuwe en bloedige oorlog wordt ge riskeerd. duisterd was. Ook enige continu bedrijven te Emmen de Enkalon- fabriek en het Dalon-bedryf moesten noodgedwongen stoppen. De telefooncentralen ondervonden weinig hinder, omdat onmiddellyk kon worden overgeschakeld op nood- aggregaten. In de boerderij van de heer C. Kiers in Lhee. gemeente Dwingelo. sloeg de bliksem. Door de aanwe zigheid van brandmuren konden de woning en de stallen behouden blij ven. De rest van de boerderij ging verloren. De boerderij was enkele jaren ge leden herbouwd nadat deze door blikseminslag tot de grond toe was afgebrand. Persoonlijke ongevallen hebben zich bij dit noodweer niet voorge daan. Wel ontstond een hevige brand toen te Hoogezand de bliksem in een strobult van de N.V. Karton fabriek Beukema en Co sloeg. Een voorraad van 2% miljoen kilogram stro moest als verloren worden_ be schouwd. De schade bedraagt 175.000 gulden. De brandweren van Hooge zand en Sappemeer en de bedrijfs brandweer van de fabriek vermoch ten tegen de geweldige vuurzee niet veel uit te richten. Op verscheidene andere plaatsen in Hoogezand en Sappemeer sloeg de bliksem eveneens in, doch zonder ernstige gevolgen. Eerder op de middag ontstonden door bliksem inslag semstormgen op de spoortrajecten Olst-Zwolle en Zwolle-Meppel. Enkele tremen op deze traiectcn hadden vertragingen van tien tot vyftien minuten. Het groepje van vier mensen rechts behoort tot de ceven pas sagiers die saterdag midden in de lucht de bemanning van een Hon gaars limvhegtuxg overmeester den en het toestel in IVest-Duits- land aan de grond tuisten te krij gen. De twee Hongaren links, die beiden gewond werden tijdens het gevecht in het vliegtuig, willen niet in het Westen blijven en zul len naar hun land terug keren. Ook het vliegtuig gaat zo spoedig mo gelijk terug. Inmiddels hebben nog twee passagiers, die tevoren niet van het ontvluchtingsplan afwis ten, besloten asiel te vragenHet zijn een 33-jarige afdelingschef van een Hongaarse textielfabriek en een 19-jarige arbeidster van de zelfde fabriek. Zij gaan zich bin nenkort verloven. BELGRADO. -Een der vice- premiers van Joegoslavië heeft verklaard, dat de Joegoslavische economie zich op zodanige wijze heeft ontwikkeld, dat buitenlandse hulp niet langer nodig zal zyn. Hy zei, dat Joego-Slavië over dergelijke natuurlijke hulpbronnen beschikt, dat het de kredieten waar aan het behoefte heeft, zal kunnen terugbetalen. De minister merkte op, dat de Verenigde Staten Joego slavië met Westeuropese valuta zou den kunnen laten betalen voor de leveranties van landbouwoverschot ten en dat het land deze West europese valuta zou verdienen door elektrische energie en aluminium uit te voeren. nini, nraltrA hafdalf) wnnft linor (Van onze parlementaire redacteur) HET bejaarde Binnenhof is aan vrolijke vakantie-gangers ten TJJrTkrvm /vn+nl^Tr 4-n Pro°i gevallen. Luimig lopen zij door de riante ruimten, waar 1 1 JjuDOlii. ompioiC 111 janders de reuzen der rederij- AMMAN Door een helse ma chine die ontplofte in de tuin van kers redekavelen. Zij gniffe len bij het groene bankje van Gortzak ze zuchten zachtjes de Egyptische ambassade m Amman bij dat van Ds. Zandt; ze brom- (Jordanië) is de Egyptische, militai- j men braal bjj Romme en ./c re attaché zwaar gewond. Voor zij: leven wordt gevreesd. De tijdbom bevond zich in een postpakket dat uit Jeruzalem was verstuurd. Hy ontplofte toen de attaché het pakje open maakte. J5? ^W4'cv FRANKFORT. De spanning tus sen de geallieerde troepen en de Westduïtse bevolking is de laatste maanden onrustbarend gestegen. Talrijke gewelddaden, culminerend tn een overval van zeven jonge Amerikaanse negers op een vijftien jarig meisje hebben het gemeente bestuur van Bamberg aanleiding ge geven, te verzoeken het Amerikaan se garnizoen ter plaatse terug te trekken. Een paar dagen na dit incident werd een achttienjarig meisje door vier Amerikanen by Waldkirchen, eveneens m Beteren, aangerand. In München slingerde kort geleden een Amerikaanse soldaat een hand granaat tn een bar waardoor een groot aantal mensen werd gewond. Alleen al in Wurttemberg-Baden zijn dit jaar al meer dan zestig ernstige vergrijpen voorgekomen. Een deel daarvan komt op rekening van de Amerikanen, een ander deel op re kening van Marokkaanse troepen, die in het voorjaar Franse eenheden zijn komen aflossen. Reeds eerder is door de Duitse bevolking tegen de aanwezigheid van Marokkaanse troe pen, die ook kort na de oorlog 15 Duitsland gelegerd waren, geprotes teerd. De gemeenteraad van Bamberg heeft inmiddels de Amerikanen de toegang tot hei gemeentelijk zwem bad ontzegd. Caféhouders, die voor dronken soldaten tappen, kan de vergunning worden ontnomen Ge motoriseerde politiepatrouilles door- UTRECHT. Het partij con vent van de Antirevolutionaire Partij heeft zich verdiept in de oorzaken, die tot de achteruit gang van deze partij bij de jongste Kamerverkiezingen hebben geleid en zich beraden op hetgeen in de toekomst dient te geschieden. Dr. W. P. Berghuis, de nieuwe partijvoorzitter waarschuwde er voor de uitslag als een incident te beschouwen, afhankelijk van een aantal toevallige omstandigheden. Hij verklaarde, dat 't gescheiden op trekken van antirevolutionairen en christelijk-historischen de protes tants-christelijke invloed in ons volksleven verzwakt en dat dit voor al voor de ARP in negatieve zin werkt. Daarmee hangt samen, zo zei hij, dat zeer veel kiezers, klaar blijkelijk beducht voor de macht van Rome, vooral in de PvdA een bolwerk hebben gezien tegen de wassende invloed van 't rooms-ka- thohcisme. Spreker noemde dit he- schamend en gevaarlijk. Beschamend omdat men derhalve de prot,-chris- telijke partijen niet meer aanvaardt als principiële tegenhangers van de KVP. Gevaarlijk, omdat daardoor de geestelijke kern van het erfgoed, dat aan de prot.-chr, partijen is'toe vertrouwd. onder de hoede komt van de PvdA, waardoor het aldus de heer Berghuis in een vorm van anti-papisme dreigt te ontaarden. Spreker betoogde verder, dat de samenwerking tussen en de coördi natie van de arbeid der verschillen de christelijke organisaties zoals vak beweging, middenstandsorganisaties, werkgeversbonden. radio, pers en jeugdbeweging, onvoldoende is. voorts meende hij, dat vroeger on aangevochten zekerheden na de oor log op drift zijn geraakt en velen losgeslagen zijn van vroegere bin dingen. Volgens de heer Berghuis is de te ruggang der prot-christ. partijen ook hieraan te wijten, dat velen de sociale verworvenheden van na de oorlog als het werk van de PvdA beschouwen en de ARP teveel ver eenzelvigen met de vooroorlogse werkloosheid. Daar komt volgens hem bij dat de principiële tegen stellingen zijn verdoezeld en ver zwakt doordat de PvdA veel revo lutionaire en marxistische opvattin gen heeft losgelaten. Velen zien bo vendien bij de ARP geen duidelijke politieke lijn meer. HAARLEM, De president van de Haarlemse rechtbank heeft uit spraak gedaan in het kort geding, door de heer H. A. J. van D. aan hangig gemaakt tegen de directie van de bloementuin „Linnaeushof" te Bennebroek. Eiser's vordering, dat hij binnen 24 uifr na de uitspraak, weer tewerk zou worden gesteld als adjunct-direc teur en dat hem kantoorruimte en een auto ter beschikking zouden worden gesteld, werd ontzegd. Doch de president bepaalde, dat in twee met name genoemde dagbladen een advertentie moest worden opgeno men, waarin de directie een harer zijds gepubliceerd bericht over het ontslag van de heer Van D verbeter de. Mochten de advertenties niet worden aangeboden zal gedaagde een dwangsom van ƒ100,— moeten beta len. Beide partyen zullen zelf de kosten van het geding moeten beta len. De heer Van D, heeft verklaard in hoger beroep te zullen gaan by het Gerechtshof in Amsterdam. CONSTANTINE Zeventien men sen zijn gedood en 25 gewond door een ontplofte bom op een markt plaats. 32 km van Constantine in Algerije. De bom was op de rug van een muilezel geladen. De Algerijnse nationalist, die de bom deed ont ploffen door aan een touwtje Ne trekken, werd zelf gedood. De bom bevond zich in een zak graan op de rug van de muilezel. LIMA Na het volledig bekend worden van de verkiezingsuitslag is Manuel Praaq, een der kandidaten van de oppositie, tot president van Peru gekozen. Zijn voorganger was generaal Manuel Odria, die in 1950 gekozen werd twee jaar nadat hij 5?or. een staatsgreep van de macht had meester gemaakt. Fio^-' 67 jaar is- is van 1939 tot iö4o ook president geweest. kruisen *s avonds en *s nachts de stad. De minister-president van Würfc- temberg-Baden heeft reeds vorige maand naar aanleiding van een zwaar vergrijp van geallieerde sol daten bij het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn geprotesteerd. Van Beierse zijde is de opperbe velhebber van de Amerikaanse troe pen om beperking van de uitgaans- tijd der soldaten gevraagd en uitbe taling der soldij ra kleinere porties. De Amerikaanse commandanten betreuren de gebeurtenissen ten zeerste en zón tct straffe maatrege len bereid. In Bamberg zyn terstond alle ujtgaansverloven opgeschort. Een etmaal na het protest van Bamberg is in de naburige plaats Fürth een zeventienjarige Duitse arbeider, Gunther Muller, by een ruzie met Amerikaanse soldaten met een bierfles doodgeslagen. De Ame rikaanse militaire politie heeft de drie betrokken militairen aange houden. Gisteren was het precies 350 jaar geledendat de grote Nederlandse schilder Rem brandt werd geboren. Ter ge legenheid daaruan werd za terdagavond in Amsterdam 'n kleurrijk schouwspel georga niseerd. Zijn beroemde^Nacht wacht" herrees wit het stof der eeuwen en marcheerde, zoals eens de schutters van wijlen kapitein Banning Cocq, door de hoofdstedelijke stra ten. In de Westerkerk te Am sterdam, waar Rexnbrandt be graven ligt, werd een bijzon dere dienst gehouden en bij het Rembranat-monument in het hart van Amsterdam werd een krans gedeponeerd. Op de foto: de Amsterdamse studen ten, die de Nachtwachtuit beelden voor de poorten van het Rijksmuseum voelen zich een dreumes bij Drees! Ach, zij zouden het toch wel eens graag hebben gezien: het parlement volop in actie. E11 nu vergadert er, achter gesloten deuren nog wel, hooguit een enkele fractie! Reeds is al weer een maand ver- 1 Anderzijds verwierf wijlen Dr. H. streken sinds Dr, Willem Drees op f Colijn zich, vóór de tweede wereld- Huis Ten Bosch met een koninklijke oorlog, een zekere reputatie, door opdracht tot kabinetsformatie weid vrij snel te kunnen formeren. Voor belast, En nog is zijn vierde mimste- 5 zijn eerste ministerie had hij in. 1925 rie niet tot stand gekomen. De dag slechts twee weken nodig. In 1S33 van vandaag was bestemd voor hetdeed hij het binnen een'maand. In afsluiten van de besprekingen over 1935 hervormde hij zijn tweede mi- het ontwerp-regeringsprogram. Dat msterie in één week, terwijl hij ra betrof dus nog pas de eerste phase ener kabinetsformatie. Door sommi ge bladen is al wat gematigd gemop perd, dat da formateur het zo kalm aan deed. Grote grieven zijn hem echter niet gemaakt. Men zou im mers de stoute stelling kunnen ver dedigen, dat onze grondwet een ka binetsformatie van drie maanden normaal acht? Zo lang namelijk is het een demissionair minister na de verkiezingen vergund om dit ambt met het Kamerlidmaatschap te ver enigen. Drie dagen ff ABINETSFORMATIES zyn in Nederland tegenwoordig zelden van korte duur. Een eeuw geleden lag dit iets anders. Het kwam toen nog al eens voor, dat een formateur binnen het tijdsbestek van een maand twee of drie weken gereed kwam. Tijdens de aprilbewe ging van 1853 werd zelfs het record op drie dagen gevestigd. Op 16 april stelde de leidende liberale staatsman Thorbecke koning Willem III namelijk voor de keus of zijn beleid ten aanzien van het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie te dekken of andere ministers te kie zen. Reeds op 19 april werd het omslag aanvaard en trad een nieuw ministerie van Hall—Donker Curtius op. Achtera? is gebleken, dat Willem Hl buiten kennis van zijn zich maehtig-menende minister om en nog voordat diens ultimatum hem bereikt had op 14 april reeds be sprekingen over het vormen van het nieuwe ministerie had geopend Een of twee maanden OMSTREEKS de dood van Thor becke in 1872 trad geleidelijk een verandering op. Het eerst nog wat onwennige parlementaire stelsel was toen bevestigd; het werd allengs gebruik dat het staatshoofd pas een opdracht tot kabinetsformatie ver strekte nadat o.a. bij de twee Kamer voorzitters advies was ingewonnen. Op de politieke verhoudingen werd toen dus meer acht geslagen. Die be gonnen trouwens ook ingewikkelder te worden. De liberale Kamermeer derheid was door tweedracht ver deeld; haar vroegere katholieke me destanders begonnen zich geleidelijk op een bondgenootschap met de anti revolutionairen voor te bereiden. Zo konden tot 1888 soms minderheids kabinetten aan het bewind komen, welke zich vooraf uiteraard echter wel twee keer wensten te beraden. Daarna, in de periode van 1888 tos 1913, kwam echter weer een zeven tal ministeries tot stand, die afwis selend op een min of meer duidelijke liberale of confessionele meerderheid steunden. De duur van de gemiddel de kabinetsformatie groeide tot één of twee maanden! Koninklijke vakantie NATUURLIJK hadden behalve politieke ook vaak persoonlijke factoren invloed op de duur der ka binetsformatie. Zo verliep de for matie van 20 juni tot 27 augustus 3874 vooral daarom zo langzaam om dat koning Willem III vond, dat hij na zijn 25-jarig ambtsjubileum wel een buitenlandse reis had verdiend. Hy was op dat moment toch zeer populair. Uiteraard wilde hij de con servatieve Heemskerk gaarne bij zich aan tafel ontmoeten om de zaak te hespreken maar. dan diende deze naar Zwitserland te reizen] 1937 en 1939 telkens ongeveer een maand nodig had. Dat stak dus ogenschijnlijk vrij gunstig af bij wat zyn voorgangers en opvolgers pres teerden. Maar daar stond tegenover, dat zyn eerste ministerie na goed zeven maanden al weer struikelde over het staatk. geref. amendement- Kersten tot opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan. En dat er toen een kabinetscrisis van vier maanden- ontstond, welke tot op de huidige dag de onbetwiste record houder is geworden. En dat zijn vijf de en laatste ministerie in 1939 omdat dit de politieke krachtsver houdingen niet voldoende in acht nam na drie dagen al weer zijn ontslag kon aanbieden. Hetgeen óók een ongekend record is] Haastige spoed lijkt dus zelden goed! Zo bezien is de lange duur onzer kabinetsformaties eigenlijk de Dr. COLIJN ..snel formeren., prijs, welke betaald wordt voor de vitaliteit der ministeries. Hare Excellentie HOEVEEL struikelblokken kan een formateur met op zyn weg tegenkomen? Wat moest de deftig- ouderwetse, zwaarwichtige baron Mr, J. K. van Goltstein anders doen dan bedanken, toen de grote Thor becke hem op de vraag of deze m -1862 in zijn kabinet zitting wild» nemen, hooghartig antwoordde, „dat hij niet kon medegaan met iemand, dien hij beschouwde als een versleten man op politiek terrein"? En waarop was dc machtige anti revolutionaire voorman Abraham Kuyper als formateur in 1901 haast gestrutkeld? Zijn cbrist. histor. current, de Savornin Lohman, klapte het in een brief aan zyn vriend van Bijlandt; „Eindelijk is I de zaak klaar. Gisteren dreigde nog f alles spaak te lopen. Heemskerk (junior) nl. of liever mevrouw J H. heeft positief geweigerd. Toen j heeft Kuyper besloten zelf Binnen- i landse zaken op zich te nemen, met I Arbeid". Alle negen EEN probleem, waarmee Dr. Drees ook te kampen heeft, betreft dat tot beperking van het aantal mi nisterschappen. Zijn demissionaire kabinet telt zestien ministers: zes KVP'ers, vijf socialisten, twee anti revolutionairen. twee christelijk-his torischen en een partijloze figuur. Naar verluid wil de kabinetsforma teur bezuinigen tot 14 ministei- schappen; vijf socialisten, vijf K.VP- ers. twee antirevolutionairen, een christelijk-historische bewindsman en één liberaal. Wat dat betreft is er we! een groot onderscheid met dc vooioorlogse si tuatie. In 1848 begon men met ne gen ministerschappen. Heel geleide lijk nam d't aantal toe, omdat aller lei taken van het departement van Binnenlandse zaken waterstaat, handel, onderwijs, sociale zaken e.d. werden afgesplitst, ter ontlasting van de daar fungerende bewinds man. die immers tevens vaak ais voorzitter van de ministerraad op trad. Zo telde het kabinet van 1918 al elf ministers; een aantal, dat na dien tijdelijk weer wat werd inge krompen doch dat bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog weer aanwezig was. Sedertdien is een sterke uitbreiding opgetreden. Zelfs nadat het instituut van staatssecre taris werd ingevoerd, dat toch ei genlijk bedoeld was om het aantal ministerschappen te kunnen beper ken. Het grapje uit de vorige eeuw. waarin de koning vergeleken werd met... een kegel jongen, die bij een kabinetscrisis „alle negen" moest afroepen en weer overeind zetten, gaat al lang niet meer op{ Zonder portefeuille IETS aparts van deze kabinetsfor matie is voorts, dat Dr. Drees ia onderhandeling is getreden met alls belangrijke partijen, welke ia het parlement vertegenwoordigd zijn. Noch tijdens de eerst, noch tijdens de tweede wereldoorlog, op zulk een brede samenstelling ge^ werkt. Het. kabinet Cort v. d. fin- den (1913—18). was eigenlijk een links minderheidskabinet en de Lon- dense kabirïetlcn-Gerb: andy hebben het een tijdlang, zonder de katholie ken of socialisten gedaan. Alleen de formatie van de beide Willems uit !94o (Schermerhom.—Drees) biedt aanknopingspunten voor een verge lijking, Toen werden echter ook de communisten in de besprekingen be trokken. Maar die waren zeer ver ontwaardigd, toen de formateurs al leen een ministerschap zonder Portefeuille offreerden. De heime lijke humor van het aanbod ontging de vertegenwoordigers van het (be zitloze) proletariaat. Zij wilden twee ministerschappen, waaronder dat van Voedselvoorziening! DEN HAAG. Dr. H. Verbiest, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Neuro-cbirurgen, Heeft een ernstige waarschuwing laten horen tegen de overdreven verwachtingen, die bj} het grote publiek gewekt zijn door de be richten over de genezing van Ma rieke van Dijk door de Zweedse professor O li veer om. Ook keerde hy zich tegen de wijze waarop de pers aandacht beeft besteed aan het geval van de ongelukkige Ceesje Versluis uit SUedrecht. Dr Verbiest is van mening, dat aan Ceesje Versluis op lichtvaar dige gronden de overlast van de verre reis is aangedaan en dat in zyn omgeving ten onrechte de hoop op herstel is gewekt De reis naar Stockholm, zo meent hy, zou slechts verantwoord zyn geweest indien erkende Nederland se autoriteiten op het gebied van de neurologie of neurochirurgie zouden hebben verklaard dat hij in Nederland niet geholpen kon worden en Stockholm betere kan sen zou bieden. Bovendien had prof. Olivecrona, alvorens het kind te doen overkomen aan de desbetreffende kliniek in ons land nauwkeurige gegevens moeten vra gen over de vastgestelde af- ASSEN Het zevenhonderdjarig bestaan van Assen zal niet feestelijk worden herdacht. De „Stichting Zeven Eeuwen Assen", die de her denking in 1957 zou organiseren, heeft „wegens gebrek aan medewer king van officiële zijde" haar op dracht teruggegeven. De gemeente had zich bereid ver klaard tot het verlenen van een ga rantie van f 40.000,— en tot het ver strekken van een werkkapitaal van maximum I 75 000.—. Gedeputeerde Staten, van Drenthe hadden tegen deze bedragen bezwaren in verband m«„» "rand<Ie pos"ie van I mitiïmJn'mi Trchta, uiLenie, 1 i_ wijkingen en de operatieve bevïn- dingen. Dit laatste is niet geschied en de gemaakte röntgenfoto's zijn met opgevraagd. Verscheidene mensen, aldus dr Verbiest, menen dat prof. Olive crona, een soort geheime kennis, dan wel een technische vaardigheid heeft, die anderen met bezitten. Dit zijn voorstellingen, die maken dat men voor geen geldelijk offer te rugschrikt Dit heeft bezwaren van. medische aard, daar het onjuist patiënten met nutteloze reizen t* kwellen.Het heeft ook bezwaren van algemene, maatschappelijke aard. daar voor dergelijke reizen vaak een beroep op de liefdadig heid wordt gedaan en offers van zelf weinig draagkrachtigen onjuist zyn, wanneer hun bijdragen niet op doelmatige wijze kunnen wor den benut. (Van onze correspondent) LONDEN. De vijftien bjj de autoindustrie betrokken vakbonden hebben zaterdag officieel besloten maandag 23 juli bij de Britse Motor Corporatie, waar vijftigduizend ruan werken, een staking uit te roepen, tenzij de zesduizend wegens overtol ligheid ontslagen man personeel te rug genomen worden of aan een pas sende schadeloosstelling worden ge holpen. De bondeh hebben echter tevens besloten de minister van Arbeid te verzoeken een bijeenkomst tussen beide partijen te bewerkstelligen, teneinde een bevredigende oplossing van het geschil te verkrijgen. Over dit verzoek zal de minister thans te beslissen hebben. De moeilijkheid voor hem is dat de B.M.C. enige da gen geleden reeds verklaard heeft met onder dwang van een staking over het geschil te willen praten en voorts, dat alle fasen van de normale onderhandelingspraktijk bij geschil len nog niet doorlopen zijn. Ver wacht wordt evenwel, dat hij d«- de jMalèen iot elkaar te brensen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2