safe»! 'i Sijthoff; veruit de sterkste op tweede avond, wordt leider Bandenpech kon hem niet Dubbele internationale atletiek wedstrijden op De Vijfsluizen Het teken-onderwijs in nieuwe banen van zege afhouden Zeven jeugdkampioenen op de rolschaatsen Twee marine-vaartuigjes Silo-gebouw voor Imko Bakkers en melkslijters gaan met vakantie Koeriersters ■Zomeravondwieler toernooi R. C. SCHIEDAM Tegenactie had geen succes De nieuwelingen WALDO-RfJSCH 00 L 69915 NA ENTHOUSIASTE STRIJD luisteren de Vakantie-week op Zwaluwen klopt HDVS 2 (4-0) Examens MET ELAN EN FANTASIE KATH. SCHOOLJEUGD VOERT OPER ETTE „PERLEFINE" OP Voor het aanslaande priester jubileum van deken R. Reynen VAN 23 JULI t.m. 4 AUGUSTUS Sanerings"-systeem ingesteld Dames krijgen het zwaar tegen Frankrijk; stand nu 1-3 Dames gast van ROV „Shell" Wég-afsluiting Duitse bekende .kreeg" fiets Drie brandjes Burgerlijke stand - ook aan Schiedamse liRS - Heren Vrije uitingen van de jeugd SCHIEDAM Woensdag 18 juli 1956 (Van onze sportredactie) dinsdag. Gedragen door de toejuichingen van een enthousiaste menigte beeft Theo Sijthoff vanavond het gehele veld van net zomeravondwielertoernooi van rennersclub Schiedam uit elkaar geram- meld, Waar by een lekke band hem zelfs niet vermocht te remmen. Kees Vfn -I»Do'i i'ü3 s 'c*der in het algemeen klassement rugnummer één droeg, ÜlMv tcg£n de opmars van SUthoff, maar ook hij moest tenslotte dragen" gcn' Vo,S*n«fc «eek zal Theo SUthoff nu rugnummer één Arie Geluk had zich in het hoofd gezet Sijthoff deze avond eens ter dege de voet dwars te zetten. De reden hiervan is ons onbekend, of het zou moeten zjjn. dat hij Van Gooi een dermate grote vriend schap toedraagt, dat er hem alles aan was gelegeq Sijthoff in be dwang te houden. Hoe dar, ook. hij maakte het Sijthoff danig lastig, maar kon toch niet verhinderen, dat Sijthoff hem in zijn slotoffen- .sief van het wiel reed. waarna hij de strijd staakte. Eer men echter aan dat slotoffcn- sief van Sijthoff toe was. hadden de ook nu weer talrijke toeschou wers kunnen genieten van de £re,ls,J"e VaH Gt»1- a]« leider, en Sytnoff als zijn naaste concurrent, uitvochten. Oosterhout was eender eersten, die met een kleine voor sprong de meute tot de strijd nood de. Callegari zette de achtervolging in, maar werd door Meyer in deze jacht gepasseerd en met De Ruig aan zijn wiel probeerde hij een kloof tussen hen en het peloton te slaap. Een ogenblik ging dat goed, maart toen Sijthoff cr zich moe ging bemoeien lokte dat een fel verzet van de groep onder aanvoe ring van Van Gooi uit. Sijthoff probeerde het toen maar alleen en Van Gooi droeg spoedig zijn taak van achtervolger aan de rest van het peloton over. Kort land. Wouters Griep en Vassena namen zijn taak over en hadden succes .toen Sijthoff voor een lek ke band van fiets moest verwis selen en daardoor aan de staart van het Peloton kwam. Er was even gelegenheid enkele premiesprints *e laten verrijden, waarvan Van Straten en Vassena winnaars werden. Wouters eii Alblas gaven het sein tot een nieuwe strijd en met steun, van de door pech een ronde achter geraakte Callegarl liepen zij tót 20 seconden van het peloton weg. Op dat moment ontketende Sijthoff zijn slotoffengief waarbij de'groep gewoon van .zijn wiel werd gereden. In enkele ronden Liep hij dekoplopers In en met een De nieuwelingen stuiven, by de gisteravond in Schiedam gehouden wielerwedstTijdeny door ae bocht. felle eindsprint legde hij voor Wouters en Alblas beslag op de zege. Van Gooi sleepte nog een vierde plaats uit het vuur door de spurt van het peloton te winnen. Ook bij de nieuwelingen zag' de winnaar van verleden week geen kans opnieuw de zege te bemach tigen. Actief waren vooral Giesen en Faber, maar zij konden niet beletten, _dat een groot peloton de. kwestie in een massale eindsprint tot oplossing bracht. Giesen kreeg hierin toch loon naar werken, want op fraaie wijze ■■wist hij beslag te leggen op de eerste plaats- Kou- wenhoven, de winnaar van verle den week, moést nu met de vierde plaats genoegen nemen. De uitslagen waren: Amateurs, 42 km in 1 uur '18 min- 1. Th. Sijthoff; 2. A. Wouters; 3. E. Alblas; 4. C. van Gooi; 5. G, van Straten; 6. C. de Ruig; 7. G. Vas sena; 8. J.. Griep; 9. P. Kortland; 10. J. Meyer. Nieuwelingen, 19 km. in 34 min. 1. H. Giesen; 2. H. Faber; 3. A. Jongejan; 4. B. Kouwenhoven;5. A. de Graaf;- 6. K- Kroon; 7. B. Swemmer; 8, A. v. Waardhuizen; 9. C. Spanjersberg; 10, L. Svhlosscr. IAdvertentie IM.) VOOR HEDEN Apothekers nachtdienst: F. H. Backer, St. Liduinastraat 58. Bellen by ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 80, telefoon 69290- Gem, Openbare Leeszaal en Biblio theek, L?nge Haven, geopend iedere werkdag (behalve maan dag) van 9-30 tot 4,30 uur ec iedere avond (behalve woens dags en zaterdags) van 7 tot 8.30uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek. Dam. Gesloten wegens vakantie. Stedelijk Museum: Expositie eigen werk. Geopend dagelijks van 2 tot 5 uur. Aula HBS. Tentoonstelling „Jeugd en Kunst'". Open dagelijks van 9—5 ur. Tot 31 juli. BIOSCOPEN Passage, 2 en 8.15 uur;„The Gold- rush". Monopole, 2, 7 en 9 wik „Met sta len vuist. VOORSTELLINGEN; Arcade 8 uur Jeugd-operette „Per- lefina" Grote Kerk 8 uur Orgelbespeling. Schiedamseweg (Kethel) Oranjefeest Jeugd Jolijt '\15 uur wielerwedstrijd Stadhouderslaan, 7 uur Fabri- plein Autopédwedstrijden- jJCinderen, de baan vrij honden' galmde telkenmale de stem van F. B. de Wolf over het parcours, in de Lange Nieuwstraat, maar de strijd tussen .de favorieten om het kam pioenschap rolschaatsen van Schie dam was zo spannend dat de C.J. M/V.-ers, die deze avond in de serie Jeugd Xoïyt de leiding hadden, de handen vol hadden, met de assiste rende agenten van politie, om de VLAARDINGEN Wie op grond van de uitslag 40 van de wedstrijd Zwaluwen—Hermes DVS 2 zou denken, dat het aan de Kethehveg een"spelletjp. tussen kat en muis geweest is vergist zich. In het veld wogen de partijen doorlopend aar dig tegen elkaar op en technisch waren de Schiedammers zeker niet de minderen, maar Zwaluwen profi teerde vee] beter van de geboden kansen. Ook ditmaal probeerden de Zwan-witten weer een paar jonge krachten. Al heel spoedig nam de thuis club met een doelpunt van de voet van v. d. Weyden de leiding, ter wijl na 10 minuten de 17-jarige Van Oosten na een doelworsteting de stand op 2—0 bracht Hierna volgde een periode van Hermes-overwichi, maar het kostte v. Witzenburg niet al te veel moeite zijn doel schoon tc houden. Rust 2—0. Na de hervatting zag v\ d. Wey den opnieuw kans met een "welge richt schot Henk Tap te. passeren. De strijd, bleef tot net einde het aanzien waard en het was ten slotte Bergwerf, die na een opstuitbal zijn tegenstanders te vlug af was en via de staander het leder voor de vier de maal in de touwen schoot. Voor het toelatingsexamen voor het St. Liduina-Lyccum in Schie dam 2yn geslaagd: C. Beerman, W. Elshof, I. Gosens, H. Govaart, M. v. d. Hoeve». T. v. d. Huls, F. de Ja ger. T. Janse, A- Kramer. A. Kunze G. Lansbergen. I. Leenders, H. OU- huis, A. Robben, P. Seijkens, C. van der Sloot, O. Speel, L. de Vette, B. Wijzenbroek. allen uit Schiedam. L. Gartner. R- Broekman. A. Plompen. R- Reinders, R. Stout, G. Waijers uit Vlaardingeu; H. van Ettinger en It Zwaard uit Maassluis en R. Over- zier uit Rotterdam. Honderd en twintig' kinderen van door de duivel er» c.e;e gaat met r.-k. scholen 'n Schiedam werken j hem eer. overeenkomst aan d?t al mee aan de operette Perlefine" van i zijn wensen zullen worden vervuld Anton van de Velde. Vier avonden tegen het pand van zijn ziel over zullen deze kinderen voor ouders twintig jaar. en talrijke genodigden deze repetitie In het eerste bedrijf slaat Orjoen opvoeren tergelegenheid van het niet zijn zware hamer fors'de grote Om de „maritieme sfeer" van de Vakantieweek van de Schiedamse Gemeenschap nog te versterken, is de Koninklijke Marine zo vriende lijk geweest om twee marine-sche pen, de patrouille-vaartuigen „Hed- da" eti „Fréya" in die tijd in Schie dam te stationeren. Ze worden ver moedelijk in de Nieuwe Haven bij de Oranjebrug gemeerd en zullen voor het publiek te bezichtigen zijn. Weliswaar zijn het maar kleine scheepjes, die echt de. kracht van onze Marine niet uitbeelden, maar vele Schiedammers zullen toch w.el een kijkje aan boord willen nemen. Scheepsmodellen De tentoonstelling „Schip en Werf" die vart 2 augustus tot en met 1 september in het Stedelijk Museum wordt gehouden, belooft een grootse manifestatie te worden van hetgeen vroeger en nu in onze stad op het gebied van scheepvaart en scheepsbouw is en wordt ge- presteerd. De organisatoren van deze tentoonstelling willen echter nog meer bieden dan zij reeds kun nen doen door de medewerking van musea, Koninkl.- Marine, Loodswe zen. Reddingmaatschappijen, scheeps werven. scheepvaartmaatschappijen. komend priester-jubileum van De ken R. Reynen. Gisterochtend kwa- men de kinderen in het Passage- theater bijeen, waar de deelnemers voorde deken en voor hun vriend jes en vriendinnetjes van de scho len uit de parochie het fraaie spel opvoerden. Eerst heeft .kapelaan Oudshoorn de deken toegesproken en alle kinderen werden alvast als voorproefje voor het gróte feest op 15 augustus (dan viert deken R. Reynen zijn veertigjarig: priester schap) getracteerd. - Voor de kinderen uit de eerste en tweede klassen van de lagere scho-, len was er 's middags in Arcade een filmuitvoering, 'ook hier werd de tractatïe niet vergeten. Voor oude ren werd gisteravond de eerste uit voering in Arcade gegeven. Tussen het eerste en tweede bedrijf bracht deken Reynen zijn dank aan de or ganisatoren en hij sprak woorden van lof voor de prestatie van de jeugd. Hij had alle waardering voor deze voortijdige viering van zijn ambtsjubileum. Deze uitvoeringen kunnen evenwel in verband met de vakanties en de voorbereidingen voor dit festijn niet in augustus worden aangeboden. Wat de kinderen daarna presteer den was beslist de moeite waard. In de meestal bijzonder fantastische kostuums uit de pruikentijd speelden zy enthousiast het vernaai van de visser Orjoen, die rijk wil de worden. Örjoen wordt bezocht parel uit een torenhogeschelp; de par el Perl ef ine is in zijp bezit ge schenken; In het.derde,bedrijf-zége-r viert de. hernelse macht' over dé dui vel en de visser Orjoen komt tot inkeer eii is tot slot weer blij vis ser te mogen worden. Perlefine is een voorstelling ge worden, die opvalt door goede regie. Geen moment weifelden de kinde ren, vlot zegden en zongen zij hun teksten, die soms niet makkelijk wa- Orjoen en duivel hadden het komen. In het tweede bedrijf gaat uiteraard het moeilijkst/ maar deze alles nog zoals Orjoentjc het. wil, tonelisten speelden alsof het dage de vervaarlijke duivel in zijn vuri- j lijks' wérk was. Een prestatie van ge mantel willigt alles in,, hy is de j deze jeugd uit de derde tot en met nederige dienaar geworden" van Ba-! de pesde klassen van de lagere school. De kundige regie was van broeder Arnold us. de zang was ingestudeerd onder toezicht van broeder Edmun- dus en de piano werd bespeeld door broeder Cordulus. Arcade was op deze eerste avond geheel bezet en het ovationele applaus toonde de worden, maar het moment nadert dankbaarheid terecht van het pu- 'j gèveer acht maanden dat hij zijn ziel aan de duivel moet 'bliek. zijn. •on Orjoen. Leuk zijn dan de balletten, die in het stuk zijn verwerkt, fleurige fi guren dansen met goud-, en zilver voorbij. Maar na al die genoegens komt de fatale datum naderbij, de schelp met Perlefine is opgevist door Orjoen, de visser is z'eïls baron enz. Daarom, roept de SG de mede werking in van allen die iets in hun bezit hebben wat betrekking heeft op de geschiedenis van de scheepvaart en. scheepsbouw. Hier bij wordt speciaal gedacht aan mo dellen en schilderijen van scheporj en aan „scheepjes in flessen". Wie op dit gebied iets beeft, wordt ver zocht dit +e melden aan de Schie damse Gemeenschap, Plantage, tel Afsluiting bebouwing van de Noordvest Gisteren is de eerstepaal gesla gen voor het achttien meter hoge silo-gebouw dat voor .de handelson derneming Imko aan de Noordvest wordt gebouwd. Voor de bouw van dit nieuwe gebouw dat een grond- oppervlakte heeft van slechts 12 bij 12 meter, maar dat vijf verdiepin gen krijgt, moest een deel van het oude; pand worden afgebroken: En deze afbraak zal. na het gereed ko men. van het .eerste deel, voortgaan, totdat één groot aaneensluitend com plex wordt verkregen. In verband met de grote hoogte zal de silo. bestemd voor de opslag van olie-nootjes, koffie en thee. rus ten op .19 pelen van bijzonder zwa re constructie... Dit nieuwe hogepand zal in de (nabije) toekomst de afsluiting wor den van de Noordvest. want. de. pan den die liggen tussen dit pand en de Spoelingbrug zullen in verband met de sanering gaan verdwijnen. Desilo zal idirect grenzen aan de boordvest waar een ,.keer-haventje" gegraven wordt voor het vergemak kelijken van de aanvoer per schip. Naar het ontwerp van het archi tectenbureau J. B. van der Aa jr. trekt het aannemingsbedrijf D, Ba ron uit Schiedam dit nieuwe pand op waarvan het eerste deel over on gereed zal 55' Op maandag 23 juli gaat voor de Schiedamse bakkers en raclkhande- laars de vakantie in. Eerst gaat de ene helft voor een weke vrij-af ne men en daarna de andere helft Voor de melkhandel is deze vakantie geen nieuwtje, maar voor bet bakkers- personeel (de bakkers-werkgevers zijn nog niet zover dat zij zichzelf een vakantie gunnent) is het iets ge heel nieuws. Dit is voor de duizen den huisvrouwen van zoverre van belang, omdat zij er r.auw bij be trokken werden en van hen ook enige medewerking wordt gevraagd. Om dc klanten 20 min mogelijk te duperen is door de bakkerijen en de melkhandel (nadat dc laatsten het voorbeeld hadden gegeven) een systeem uitgewerkt voor een z.g. ..vakantie-sanering". Het is namelijk te willen nemen en gelijk ook te betalen, Voor de bewoonsters van flats betekent dit wat extra werk, voor de anderen nauwelijks. Alleen, in dit systeem zal men het brood en de melk niet geleverd krijgen door de bakkerij of de melkslijter die men gewend is,tenzij het toeval lig zo loopt. Men ziet, het is een zeer soepele regeling en de Bakkerij-commissie en de Schiedamse melkhandel zal er op toezien dat deze regeling soepel zal lopen ook. Vari de huisvrouwen wordt daarom enige inschikkelijk heid gevraagd om deze regeling te accepteren. Zoals reeds eerder gemeld, zullen aanstaande zondag 22 juli op het sport park De "Vy(sluizen de interlandwedstrijden Nederland—Frankrijk (dames) en NederlandIJsland (le gedeelte heren) worden verwerkt. Voor zover bekend zullen dit de eerste officiële Iandenwedstryden zün die óp sport gebied te Vlaardïngcn gehouden worden. De verwachtingen vaö atletiek- minnend Nederland zyn voor deze wedstrijden terecht hoog gespannen. Tot dusver ontmoette de Neder landse damesploeg de Franse ploeg 4 maal en hiervan tverd 3 maal door Frankrijk gewonnen. Ook nu zal het een zware opgave voor onze dames zijn om de wedstrijd te winnen, maar onze ploeg heeft momenteel geen bepaald zwakke plekken en de Intensieve Olympische training die de kern van. deze ploeg, ni. mevr. P. van Duyne-Brouwer, Bilde "Veth, Corrïe Huygcn, Dini Hobers. Nel Zwier en Ria van Kuyk, dit jaar onder leiding van bondscoach Groo- tewal heeft gevolgd, heeft reeds in diverse wedstrijden, ook in het bui tenland, zijn vruchten afgeworpen. Genoemde atletes 2ullen zeer zeker moeten tonen dat hun prestaties een eventuele uitzending naar Melbourne rechtvaardigen. Ook in de Franse damesploeg zit ten enige kandidaten voor uitzending naar Melbourne, o.a. mej, Capdevieï- ie die reeds 11.7 sec, over de 100 m. liet noteren en de Franse 4 x 1.00 m. estafetteploeg die reeds tot 47.6 sec. kwam. Verder zijn we o.a., zeer benieuwd naar de prestatie van Stieh Scharle- man op de 800 m„ een nummer dat rigens e.en novum voor Nederland en in vele steden kijkt men met be- t.langstelling toe hoe het verloopt. voornamelijk de bezorging die ge- 1 Bij •"tinslia resultaat zal het moge- durende de vakantie moeilijkheden ,::i- •l- geeft, omdat hetaantal bezorgers tot de helft is teruggebracht. De stad is daarom In bezorgwijken ingedeeld en één bezorger zal in elke wijk het brood of de melk huis aan huis blij ven afleveren en daarvoor hüis" aan huls' Dellen, maar dc hm-vrom«T» wordt zevréagd dc mclk en het brood iijn ue straatdeur in ontvangst 1 nog terecht. Deze „vakahtie-sanérihg" is. ove- bij ons pas weer enkele jaren gelo- lijk zijn dat de melkhandel'en de broodbezorgers volgend jaar ook eens twee weken met vakantie gaan, toals elke andere werknemer. Tenslotte nog de opmerking dat pen wordt. Haar tegenstandster Goullieux en Laurent kwamen reeds tot resp. 2 min. 16.5 sec. en,2 min. 17.1 sec., tijden die onder het Neder lands record van Gré de Jong 2 min, 17.2 sec. liggen. Misschien zit hier een record verbetering in.... Op de overige ioopnummers is de strijd apen. De 100 ,cn 200 m. zullen "jedurértde dezé vakantie bijna alle zeer scherp betwist worden, evenals bakkerswinkel? operi blijven én tel- dé 80 m. horden Op de 4 x 100 m. kéns de' helflvan de melk winkel?, estafette verwachten, wij een. Franse In iuwdgevalltai ka»''men'daar altijd -Alvei winning. Bij de technisch'.' nuin- j mers valt het ook moeilijk een voor- De Franse damesploeg? met cle leiders in totaal 23 perso nen zal gedurende 214 dag de gast zyn van de afdeling atletiek van de ROV „SHELL" Het gezelschap logeert te Vlaar&ingen. gedeeltelijk bij „Boer", gedeeltelijk in „De Maas". spelling te wagen, alleen achten wij bij het hoogspringen de Nederlandse atletes Nel Zwier en Dini Hobers de sterksten. beiden kwamgn reeds over 1.60 m. Al met al belooft deze 5e interlandwedstrijd tussen Nederland en Frankrijk een bijzonder spannen de te worden. Volledigheidshalve geven wij hier onder de programmanummers met dc namen van- de deelneemsters. 100 m.: C. Capdevielie cn M. A. Picado voor Frankrijk; P. v. Duyne- Brouwer en H. Bloemhof voor Ne derland. 200 m.: M, Fluchot en S. Bonnans (Fr.); P. van Duyne-Brouwer en H. Veth (Ned.). 800 m.: N. Goullieux en C- Laurent (Fr.); S. Scharlemar) en W, Woustra- Gre2el (Ned.). 80 m. horden: M. Lambert en C. Flanent (Fr.): S. Heystek en I. Vaal (Ned.). Hoogspringen: S. Peironne en N. Coppcns (Fr:); D. Hobers en N. Zwier iNed.) Speerwerpen; E, Pinard en M. C. protocolaire. Cathiard (Fr.): C. Janse-Wendels en G, van Zelm (Ned.). Discuswerpen: Y. Durand en M, Bretélle (Fr.); C. Huygen en A. Pan- horst-Niesink (Ned-). - - Kogelstotem M. Bretelle en-Anfcho- re (Fr.); D. Hobers en. C. v. d. Bosch (Ned.). 4 x 100 m. estafette: C. Capdevielie, M,* Fluschot, M. A. Picado "en M. "Jacquet (Fr.); H. Bloemhof, R. van Küyk, P. wan Duyne-Brouwer en Hilde Veth (Ned.). Toegejuicht door hcmdercleti:'kin deren (en ouders), snelt Marijke van der Voorden als eerste- door de finish en wordt kampioen ról- schaatsen in de klasse meisjes '.van 8—9- jaar.' /J. T baun tenminste by de race vrtf 'ïte houden. Er werd hard gerolschaatst, de zes tien deelnemertjes uit de verschil lende wijken van onze stad streden verwoed om dé eretitel en om het cadeautje, dat zij met het .behalen van de eerste plaats zouden verdie nen. Talrijke kinderen en ook heel wat ouders hebben in de Lange Nieuwstraat deze laatste-wedstrijden van de serie rolschaatsen bijgè- wpond. Onder luide aanmoedigingen slaagden sommige snelheidsmatadó- ren er meermalen in een grote .voor sprong te nemen en het resultaat was dan een triomfantelijke rush voorbij de controle en. een botsing- tegen de afzetting. Heel vlot verliepen deze ontmoe tingen en na dc bekendmaking van de uitslagen toonden een zestal meis jes op de tonen van „By the light of the silvery möon" dat men ook kunstig op de acht soms vier rolletjes kan rijden. Deze kampioen schappen zijn een succes géworden. Via de wedstrijden in' de wijken is deze slotontmoeting van de wjjk- kamptoenen een goed besluit ge-: weest. Weliswaar hebben nog niet alle kinderen aan deze wedstrijden, deelgenomen, misschien zijn er dus nog snellere jongelieden. Diverse omstandigheden, waaronder de regen wel de meest nadelige invloed zal: hebben uitgeoefend, zijn er debet: aan dat de opkomst soms is tegen gevallen. Zo bleven gisteren de uit verkorenen uit het Singel kwartier weg. Vermoedelijk zullen, de wed strijden volgend jaar nog meer aan dacht vart de jeugd krijgen en de titel van kampioen kan dan met meer recht en ook weer met meer vreugde wórden gedragen. DE UITSLAGEN WAREN Meisjes 8-9 jaar; 1. Marijke van de Voorde, 2 Ineke Wielahd, 3 Beppie van Driel. -- Meisjes 10-il jaar 1 Maartje van. de Pol, 2 Ineke Wieland, 3 Anny 'van der Meer. Meisjes 12-13 jaar: l Corry .de Zwart, 2 Aukje Chaigneau. GEMEENTE MigfigSCHIEDAl rÖFHCiEÈi- NIEUWS Dc doorgang van de Hoofdstraat naar de Nieuwe 'Haven zal met in gang van donderdag 19 juli a.s. voor de tijd van 1 week of zoveel lan ger of kórter als nodig zal blijken te zijn worden afgesloten voor alle verkeer. Vannacht om twee uur werd in de Willem de Zwijgerlaan in Schie dam een fietser aangehouden, omdat hij zonder licht reed. Het bleek de 39-jarige Duitser P. H. A. .S, uit Hamburg te zijn. die èlektró-mon- teur is op een' Duits schip,, dat in de Merwehaven ligt. S. was'een „oudé bekende" van Schiedam, waar hij gedurende de oorlog als militair., hier gelegerd is geweest. Hij vertelde de fiets Jgekregen te hebben van een kennis, die hij gis teravond in eencafé had ontmoet. De politie zoekt riu uit of het in derdaad een gift is geweest. Voorlo pig is de zeeman op' het politie bureau aangehouden. Gisteren is de Schiedamse brand weer drie maal' gealarmeerd. In een tuin van een huis aan de Tuinsingel raakte om kwart over acht een mo torfiets in brand, terwijl de eigenaar, de heer F. de K„ bezig was met hét bijvullen van olie. Met een schuim- blusser.is het vuur .gedoofd. Het mo torrijwiel werd' beschadigd. Op het terrein van de firma Meichers aan de Noordvestsingel hadden jongens een „rovershol" ge bouwd van oude planken met een vuurtje er voor. Dit rovershol vloog in brand en. de brandweer kon het karweitje opknappen. Geen schade. In de koperslagerij van de firma P. J, Mol en Co. aan de Nieuweha- ven was eenoverall door een nog niet geheel opgehelderde reden in brand geraakt. Een voorzichtige buurman had de brandweer gewaar schuwd, Deze behoefde geen dienst te doen. GEBOREN: Yvonne A. M.. d. v. J. Boer en C. J. E. de Gier. Felicia B- E., d. v. A. Vlaanderen en E. W. Bonnet. Arie J., z. v; H. de Nooijer en A. Schwagermann. Hendrikus M. z- 'v. J, A. C. Keijzer en G. A. M. de. Vette. Monica D. P. d. v. J. L. M. Egbers en A G. Kettner.: OVERLEDEN: K. Loggers 50 j. H. Verbaten 67 j. Meisje 13-14 jaar;.IX van.het Hof, 2 T. Spaan. Jongens 8-9 jaar: 1 Jan Fiegen. Jongens 10-11 jaar.' l John Valk, 2 Cor Lémson. Jongens 12-14 jaar: 1 Hans van Daalen, 2 Martin Scholten. Er zijn dus zeven" jeugd kampioe nen rolschaatsen van Schiedam. Deze gelukkigen krijgen opwoens dag 25 juli in het gebouw van de Schiedamse -Gemeenschap een ge schenk: De anderen •kwamen- allen in het bezit van een vaantje. - -- De laatste tijd is er een belangrijke, wijziging gekomen in het kunst-onderwijs (en in het bijzonder; het tekenonderricht) op de scholen. Van het 19de eeuwse systeem vanzo natuur getrouw mogelijke weergave van modellen (dé afzichtelijke gips-koppen en de pullen maakten furore) begint men hoe lan ger hoe meer terug te komen. Men is gaan. inzien dat het. sub ject in de kunst, de leerling zelf, het belangrijkste is en niet het geknoei op papier. De taak van de teken-leraar is om de in. elk kind sluimerende aanleg te vormen en naar buiten te doen. treden en niet om het in een. geijkt systeem van tekenen te persen. Over de herenwedstrijd Nederland- IJsland Waarvan het 2e gedeelte ge lijktijdig met de dameswedstrijd ver werkt wordt, kunnen wij nog geen. volledige voorbeschouwing geven, aangezien de samenstelling van de IJslandse ploeg nóg niet bekend is. Deze ploeg toert momenteel in de Scandinavische landen en heeft hedenavond een ontmoeting met het Deense atletiekteam. Het programma dat zondag ver werkt wordt met de namen van de Nederlandse deelnemers laten wij hieronder volgen: 100 m.: Theo Saat en D. Tempelaar, 400 m.: H. de Kroon en F. F. Moer man. 800 m.T H. Haus en F. Loudijs. 5,000 m.: J. Fekkes en F. Künen. 110 m. horden: J. E. Parlevliet en Eef Kamerbeek. Hoogspringen: J, W. Nummerdor en H. van Kleelf. Polsstokhoog: H. Hofmeester en E. van Praagh. Discuswerpen: C. Kochen B. Revel. 4 x 100 m. estafette: Th. A. Saat, D, Tempelaar, D. Deyers en H, de Wal. Wij bopen in de loop van deze week nog een nadere beschouwing te kunnen geven zodra ons de namen van de IJslandse deelnemers, bekend zijn. De aanvang-van de wedstrijden is gesteld óp 14.00 uur. Het Sportpark „De Vijfsluizen" dat voor deze gele genheid uitgebreid is met tribunes, is voor het publiek opengesteld tegen betaling van entreegeld. Het publiek xvordt aangeraden tijdig aanwezig tc (zijn in verband met de ceremonie De resultaten, van deze „vrije vor ming" van het kind kan. men zien. op de tentcKra-stellin-g van werken van leerlingen van de rijks-hib-s, en de die onder de titel „Jeugd en Kunst" in de aula van de rijks- h.b.s. wordt gehouden t/m 31 juli, Deze tentoonstelling is -ingericht door de vooruitstrevende tekenleraar de heer A. Ch. H, Slot, die gister avond bij de opening een inleiding gaf, Hij wees hierbij op de tentoon stelling van „De Werkschuit" die kort na de oorlog in Amsterdam is gehouden en. die. zoals de heer Slot het uitdrukte „als een baksteen is gevallen in het, stille dooie water van het Nederlandse teken-onder wijs". Rij deze revolutionaire actie, zijn de verouderde methodieken, ter dege aan de schandpaal geslagen. Maar de Werkschuit heeft hierbij voortgebouwd op het baanbrekende werk van andere kunstenaars én pe dagogen, in Nederland (prof. Gun ning en prof. Kohnstamm) maar vooral in het buitenland. Met ere noemde de heer Slot vooral Sir Her- bert Read, de leider van de Intern. Society for Education through Art, die de psychologische achtergronden van de vernieuwing heeft vastge steld. Dat deze nieuwe inzichten in 4t te ken-onderwijs overigens, nog lang niet-overal geaccepteerd-zijn, toonde hij. aan de hand van het internatio nale Kunstcongres dat hij vórig jaar in Zweden heeft bijgewoond, aan. Op scherpe maar vaak ook humoristi sche wijze ontleedde hij de standpun ten'van de afgevaardigden van-de 28 deelnemende latïden,f Nieuwe „taal" Tekenen iéook een soort ,.taal" voor de kinderen en hun krabbel op papier heeft de zelfde waarde' als hun gebrabbel met woorden. Wat de ze „taal" betekent heeft men, o.a. kunnen merken bij; de "tentoonstel ling „Kinderen uiten zich"die irj 1954 in hét Schiedamse. museum -is gehouden. Een geslaagd experiment toen 'en een openbaring! i De leerlingen moeten de vrijheid hebben om zelf de sluimerende aan leg te ontwikkelen; Dat deze ontwik, keling in totaal afwijkende banen kan gaan, blijkt wel op de tentoon- stelling .Jeugd en Kunst' waar werk van sterk uiteenlopende aard te be zichtigen is. Ook in Öe keus van het te gebrui ken materiaal laat de heer Slot zijn leerlingen zoveel mogelijk vrij. Naast pen- en crayon-tekeningen bv, ook de „neo color" scraffite-techniek, waarbij vet krijtwordt, gebruikt weer weggeschrapt. Dit geeft da leerling gevoel voor grafeer-werk. Bij de meisjes ook'linolèum-sneden. met het bijbehorende „stofdrukken", Naast het: boetseerwerk ook het moeilijker gips-snijden, dit als inlei ding tot beeldhouwwerk, AI dit tentoongestelde werk geeft wel een indruk van de vernieuwing van het teken-onderwijs, die ook in. Schiedam, mede dank zij de invloed van de heer Slot, ingang vindt. Voor de opening van Jeugd en Kunst" dat tot .31 Juli dagelijks (be halve zondags) van 9 tot 5 uur" te bezichtigen is, bestond vrij grote be langstelling (ondanks de vakantie) van de zijde vart de leerlingen, de ouders cn de oud-leerlingen. Te koop acmgeb. Te koop: tandem met z.g.a.ft. Berini motor. Pütterhoekse- straat 23, Schiedam. Fotografie Voor pasfoto's naar K. van Vuuren, Hoogstraat-108. tele foon 66720 In .spoedgeval,des gewenst in 1 uur klaar. Rolfllm* verbeten? .'Aut».riiaat «laai vuur u klaar'Alle sóór ten ti' Foto K. v. Vuu- ven, Hoogstraat 106.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 1