Het komt steeds zeldener voor dat formateurs ineens slagen Moskou onderschat onrust in Wij lieven uw land om zijn arbeidzame bevolking - omdat de doorbraakzich doet gelden - Toerbedrijf reed met ongekeurde bussen Arts zag - door kijker - vrouw op strand doden Labour wil einde aan rassendiscriminatie BALANS Binnenhof Ziekenkas betaalde ook toiletpapier en eau de cologne VOORWAARDELIJKE STRAF OPGELEGD „Geen behoorlijk beleid" getuige Jordaanse overval op Israëlische school Zestigduizend ha in Saksen onder water Overstroming in Perzië: 40 doden Indonesië wil vijftig miljoen dollar lenen Indonesië laat Ambonezen repatriëren Binnenkort overleg: Ziekenfondsen in één organisatie? Groeipijnen zegt Boelganin Democratie in koloniën is noodzakelijk Ruim ëén ton gestolen bij inbraak Van der Leeuw-prijs voor Landré en Flothuis Receptie, aan boord „Zeven Provinciën" in Leningrad Misdaden in leger van V.S. worden onderzocht RUSSISCHE MATROZEN SPREKEN NEDERLANDS Requisitoir tegen Schmidt gaat op 31 juli door Trekpleisters: Tsaar Peterhuis en molens Maandag 23 juli 1956 (Van onze parlementaire redacteur) EEN kabinetsformatie is geen eenvoudige zaak. Ingeval u dat nog niet wist, valt dat na: deze drukke Drees-üagen te constateren. Het is zelfs al weer tien jaar geleden, dat een eerst-geroepene tot kabinetsformatie meteen slaagde. Het be trof de Limburger Louis Beel, die op 25 mei 1946 met een op dracht tot kabinetsformatie werd belast en op 2 juli d.a.v. suc ces had. Het ging toen echter om een twee partijen kabinet van socialisten en K.V.P.-ers. En natuurlijk is het eenvoudi ger om een tweetal te doen sa menwerken dan een vijftal. Maar wie de partners van toen, thans vriendelijk tegen over el- kaar ziet ageren, denkt allicht, dat er in tien jaar tijds héél wat kan veranderen, Of zou het ditmaal toch nog lukken? Wie de parlementaire geschiedenis sinds 1848 nagaat, kan statistisch vaststellen, dat in ongeveer één op de drie gevallen van een eerste opdracht tot kabinetsformatie ontheffing moest worden verzocht. Uit dit gemiddelde blijkt al meteen, hoezeer de ver houdingen in de afgelopen tien jaar, waarin telkens verschil lende opdrachten tot kabinetsformatie moesten worden ver strekt, zijn verscherpt. Het wijst er op, dat van een overgangs fase moet worden gesproken: naar nieuwe politieke verhou dingen. De roemruchte „doorbraak" doet zich gelden! ALS er in de eerste tijd na 1848 per kabinetsformatie meer dan één opdracht moest worden ver strekt» dan kwam dat eigenlijk al leen omdat koning Willem ÏEL tel kens poogde om zonder de leidende liberale staatsman Thorbecke te la ten formeren en dan toch steeds weer op hem een beroep moest doen. Mislukkingen deden zteh toen toevalligerwijze voor in de ja ren 1849, 1862, 1868 en 1871. Jaren, waarin na pogingen van anderen,, ten slotte toch de magere profes sor Thorbecke redding moest bren gen. Nadien kwamen tot aan de eerste wereldoorlog herhaalde opdrachten slechts zelden voor. Namelijk óp die tijdstippen, waarop door inner lijke verdeeldheid van een linkse Kamermeerderheid, minderheidska binetten aan het bewind konden komen. Dus in de jaren 1879. 1883 en 1913. In dit laatste jaar weiger de de SDAP met de vrijzinnig-de mocratische formateur dr. Bos in zee te gaan, zo'dat Nederland met het extra-parlementaire kabinet Cort v. d. Linden de oorlogsjaren moest doorstaan. Rechtse coalitie NA de eerste wereldoorlog dien de zich geen linkse meerder heid meer aan- Kabinetsfoamaties leverden slechts moeilijkheden op bij onderlinge verdeeldheid van de rcatholleke en protestantse partijen. Zoals bijv. in 1918 toen de protes tantse fracties huiverig waren voor het experiment van een r.-k. pre mier als de strakke mgr. Nolens. Voorts in 1923 en 1925 na resp. de verwerping van de Vlootwet en 't gezantschap bij het Vaticaan. Ten slotte zou in 1935 en 1939 de aar. premier Coiijn zo herhaalde moei lijkheden krijgen met de RKSP, dat het einde van de rechtse coali tie onvermijdelijk bleek. Ruim een halve eeuw had dit bondgenootschap bestaan» nadat het zich in 1888 voor het eerst in een ministerie hadgemanifesteerd. Dat was het kabinet van de verlegen, maar goedwillend-rechtschapen pre mier Aeneas baron Mackay, dat tot 1891 ons land bestuurde. Als het tegendeel van een boeiend spreker en zich geen groots politicus .voe lend, had hij er vreselijk tegenop gezien een ministersteam te moeten vormen. Hij voelde zich onwel en sliep slecht van de zenuwen. Aan zijn christ. historische vriend De Savomxn Lohman schreef hij ware jammerklachten: „Fiasco te moeten maken in eene betrekking, die men zelf gezocht heeft, is zoo erg niet, het is dan eigen-schuld, maar eene betrekking op zich te moeten nemen, waarvoor men zeker weet niet berekend te zijn, is zeer hard. Het kan slechts strek ken tot schade van de partij en van mijzei ven. Enfin, het is het begin van het einde van mijn kort stondig staatkundig leven, waarin ik mij nooit had moeten begeven." Toen hij tegen zijn verwachting (Van onze correspondent) HEERLEN Bij de ziekenkas van 't beambtenfonds voor de mijn industrie heeft men al geruime tijd geleden ontdekt,dat er zich on regelmatigheden voordoen» die te korten hebben opgeleverd. De oorzaak hiervan is dat het ge bruik is ingeslopen dat talrijke ver zekerden bij apothekers goederen betrekken, die niet voor: vergoeding uit de ziekenkas van het fonds in aanmerking kunnen komen. o.a. eau de cologne, tandpasta, toiletpapier, babyzeep, vele soorten crèmes en schuimrubberartikelen. Men zoekt op het ogenblik naar middelen om dit euvel de kop in te drukken. in tóch slaagde, verbeterde zijn stemming overigens niet.. Want toen schreef hij: „Overigens moet ik be kennen, dat mijn leven nog ellendi ger is dan ik verwacht had." En dat was nota bene een forma teur. die succes mocht oogsten. Hoe moest mr. Cornells Fock zich dan wel gevoelen, die op de sinterklaas dag van 1870 slechts mocht verkla ren geen ministerie te kunnen vor men? .Nadat hij zoals de direc teur van het -abinet des Konings spottend meldde „twaalf dagen het land heeft doorgereisd, maar dat hij niemand heeft kunnen vin den, die met hem mede wil varen". Excellentie dat de titel „Excellentie" op me nig Hollands gemoed ma .'trtige aan trekkingskracht uitoefent. Bekend is bijv. hoe een wijs man. ais Hugo de Groot, nadat hij Zweeds ambassa deur was geworden, het zijn vader landse vrienden kwalijk nam als zij Prof. L. J. M. BEEL Meteen geslaagd als formateur in 1946.~. in "brieven aan z'On adres verzuimden hem .Excellentie" te noemen» Zelfs epistels van Vondel, die zich zozeer voor zijn eerherstel had uitgesloofd, werden dan knorrig op zij gelegd! Hoe prikkelde het de grote libe rale minister Thorbecke. dat koning Willem. III hem gedurig als „pro-, fessor' aansprak en hem de beti teling „Excellentie" onthield. Toch zat achter deze koninklijke nalatig heid een ailes-verklarende achter grond. Voordat Thorbecke minister werd, had hij al9 lid van de grondwetcommissie van 1848 - na melijk meegewerkt aan het voorstel om art. 93 van de toenmalige grond wet te schrappen. Dit artikel bepaal de sinds 1814, dat de beide Kamers der Staten-Generaal de titel van Edel Mogende Heeren voerden. Dit was al een teruggang geweest, ver geleken bij de grondwetten van 1805 en 1806, waarin het wetgevend li chaam de titel „Hoogmogende Hee ren" was gelaten. Maar Thorbecke had onthuld, dat de betiteling tot-in het belachelijke was misbruikt n.l. als ware het een persoonlijke titel voor de leden, zodat men in de Tweede Kamer zelfs van... Zijn Edel Mogende hoorde spreken. Van daar het voorstel tot afschaffing. „Niet" zoals hij letterlijk ver klaarde „uit afgunst jegens de Staten-Generaal, maar in de,: hoop en het vertrouwen, aldus de oprui ming te bevorderen van zoo raerii- gen anderen, even winderigen. el ders lang afgelegen pronk, Excel- lentiën. Hoog Edel Gestrengheden, Grootedele of Edelgroote Achtbaar heden, die in den ambtenaar den burgèT doen vergeten en de een voudigheid van het ons vooral be- tamend stéls l van. maatschappij sto ren1'. De toenmalige Kamerleden wil den zich natuurlijk niet laten ken nen in hun ijdelheid. Kloek ver klaarde hun Voorlopig Verslag, dat zij „aan het behoud, vari eenen se dert vele jaren gebruikelijke titel geene. bijzondere waarde hechten." Desniettemin moest het wel van. hun hart, dat zij „de noodzak e- Hjkheid"- van het wegvallen der daartoe betrekkelijkegrondwettelij ke bepaling niet in te zien" ver-: mochten. Toch verviel hun grond wettige titel-:. terwijl het onge schreven eerbewijs voor de minis ters in stand 'bleef! Het typeerde de heimelijke hu mor van koning WillemIII, dat hu later dit stilletjes onder de zelf voldane neus van i zijn machtige minister kon wrijven, zonder dat deze iets terug kón zeggen. De ti tel „Excellentie" voor ministers is tot op de huidige dag in ere ge bleven, Slecht haantje BEHALVE politieke, factoren zijn er soms persoonlijke factoren, welke personen, die voor het mi nisterschap wbrdeh'uitgenodigd, voor de eer doen bedanken. Van de jeugdige minister Hein Coiijn is een wijsheid bewaard gebleven, waarin hij feestelijk bedankte voor. een baantje, waarin men zich voor zó weinig geld. zó.hard moet la ten uitschelden in parlement en pers. zonder met gelijkemunt - terug te kunnen betalen. Later is doctor Coiijn daar wel ietwat anders over gaan denken. Dat neemt niet weg, dat de onzekere rechtspositie soms toch nog wel een hinderpaal vormt voor het ministerschap. Morgenmiddag gaan de Senatoren daar overigens weer enige verbete ring in aanbrengen. Op hun agen- zei (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM -— „Hoewel de ver dachte zich stellig heeft schuldig gemaakt aan een ernstig misdrijf, wil ik bjj mijn vonnis toch rekening houden met de toestanden, die heer sten in het bedrijf, waar hij werkte", Zo rjrak de Amsterdamse politic- rechter vanmorgen, alvorens hij de 45-jarige boekhouder L. B. destüds werkzaam hij de N.V. .Lindbergh Toeringcars bij verstek veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 3 weken en 200.— boete wegens het vervalsen van keurings bewijzen van twee autobussen, na melijk het vals invullen van de einddatum van de goedkeuringspe riode en het daaronder plaatsen van een gefingeerde handtekening. Twee getuigen, ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie en van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, afdeling keuring autobussen, ver klaarden: „Algemeen wordt door de firma Lindbergh regelmatig met on gekeurde bussen .gereden. Als straf maatregel moest de firma haar mate riaal al om de drie maanden laten keuren, ofschoon een periode van CHICAGO Ken arts, die een flat op de 15e verdieping van een huts in Chicago beieoont. heeft zon dag door een verrekijker gezien, hoe een man op het strand van het Michiganmeer een vrouw vermaard- de. De 55-jarige Arthur Bestey rende naar buiten en wees een agent van de motorpolitie de weg. Op het strand werd het lijk gevon den van een vrouw van ongeveer 35 jaar. Besley, wiens flat r> een af stand «ik ongeveer 360 meter van het strand staat, deelde de politie mee te betwijfelen, of hij de moor denaar zou kunnen identificeren. Hij had zijn gezicht door de kijker niet gezien. De arts heeft de man, en de vrouw geruime tijd gadege slagen. De man was haar van ach teren genaderd en had een over hemd rond haar nek geslagen en haar een eind meegesleurd. Eerst dacht Besley, dat hét éen stoeipartij was, doch toen zag hij, dat de man de vrouw met een voorwerp, waarschijnlijk een flei, op oei hoofd jloeg. zes maanden normaal is". De ambtenaar van de Rijksver keersinspectie vertelde: „Ik ben met een lijst van ongekeurde bussen op de loer gaan liggen en toen ik er een zag, hield ik die aan. Voor die autobus bleek toen een. getekend keuringsbewijs aanwezig te zijn. maar de handtekeninkg, die er op stond, was mij geheel onbekend. Bij navraag bleek mij, dat er voor de bus in kwestie géén keuringsbewijs was uitgereikt. Toen ditzelfde zich bij een tweede bus nog eens her haalde. greep ik in." De politierechter vroeg naar de staat, waarin de bussen verkeerden. „Deze twee waren niet eens zo erg", zei de getuige, „maar de firma heeft er ook enige, die in zeer slechte staat verkeren," Politierechter: „Ik dacht, bij zo'n grote firma.... meestal zien de bus sen er van buiten mooi uit." Getuige: „Dat is bedriegelyk. De firma Lindbergh is een familie N.V. waar seen behoorlijk beleid wordt gevoerd." „In deze onderneming wordt met bepalingen van rijtuigenbesluit en veiligheid de hand gelicht", zei de officier van justitie in zijn requisi toir. „Dit is maar één van de tal loze zaken, die tegen de firma Lind bergh zijn binnengekomen". TEI AVIV. Een aantal Jorda- niërs, dat illegaal Israël was bin nengedrongen, heeft maandagoch tend een aanval gedaan op een kostschool bij Jeruzalem.. Een gra naat ontplofte in 'n gang. Er zijn echter geen slachtofers gevallen- De infiltranten hebben ook een auto bus beschoten. Waarnemers van de V.N, stellen een onderzoek in. In Israël is de verontwaardiging over dit incident zeer groot. Men herinnert er aan dat de secretaris generaal van de V.N, zojuist de Jordaanse 'autoriteiten een waar- schuwing_ van Ben Goerion heeft overhandigd, waarin de Israëlische premier zegt, dat de Israëlische re gering zich verplicht zal zien te genmaatregelen. te nemen indien de Jordaanse agressies blijven voort duren. Prof. R. THORBECKE Excellentie, géén professor^, da prijkt o.n». de wijziging van de pensioenregeling voor gewezen mi nisters. staatssecretarissen, gede puteerden en wethouders. Maar zullen zij er veel over zeg gen? In het huis van...! HANNOVER. Ten gevolge van hevige regenval zün verschillende rivieren in Neder-Saksen buiten hun oevers getreden, j Ongeveer 60.000 ha bouw- en weiland staan blank. Langs de sterk gezwollen rivieren de Aller en de Leine patrouilleren honderd politiemannen. De boeren kampen met gebrek aan veevoe- der. TEHERAN Door overstromingen veroorzaakt door zware regenval zijn in de Perzische stad Isfahan veer tig personen om het leven gekomen, terwijl 1-000 huizen zwaar. zijn. be schadigd- ..- ;.-.s Ook in de provincie in Zufd- Perzië zijn grote gebieden over stroomd. DJAKARTA De minister van financiën Wibisono heeft bekend ge. maakt, dat Indonesië het internatio nale monetaire fonds een lening heeft gevraagd van 50 miljoen dol lars ter versterking van de Indone sische reserves aan buitenlandse va luta.- I Wibisono verklaarde, dat dit be drag voldoende sou' zijn' dm dé ach teruitgang in de export van het land te neutraliseren. Tien gezinnen als proef {Van een onier verslaggevers) DEN HAAG De Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging heeft aan de regering in Djakarta voorgesteld als proef Üen gezinnen te laten repatriëren. De gezinnen worden geselecteerd, uit tweehonderd aanvragen, die zijn ingediend bij de heer P. de Qneljoe, die ïn het begin van dit jaar in Nederland de leider was van een regeringscommissie om met Ambonezenlelders de mogelijk heden van terugkeer te bespreken. De commissaris van Ambonezen- zorg, de heer J. van Ringen, deelt ons mede, dat men in het geheel niet gerekend had op nieuwe Indo nesische activiteit met betrekking tht de repatriëring. UTRECHT Het overleg over de totstandkoming van een nationale or ganisatie van ziekenfondsen zal bin nenkort worden voortgezet, als het mogelijk blijkt met alle. maar :n ieder geval met de meeste bestaan de ziekenfondsen. Zaterdag werd deze beslissing ge nomen tijdens een bijeenkomst van vertegenwoordigers van alle in Ne derland bestaande landelijke organi saties van algemene ziekenfondsen. De bijeenkomst was georganiseerd door de Federatie van Ziekenfond sen VJ4.Z. WARSCHAU Met een kolossale parade, bijgewoond door Sowjet- premier Boelganin en Sowjet-minls- ter Zjoekow, heeft Tolen zondag zjjn nationale bevrijdingsdag gevierd. Het was voor het eerst na de opstand In Foznan dat er Russische leiders in Polen waren. Boelganin zei In zijn rede, dat de imperialisten de strijd tegen de per soonsverheerlijking probeerden uit te buiten. De binnenlandse moeilijk heden in Folen noemde hij „groei pijnen van voorbijgaande aard-" De Sowjet-premïer trok van leer tegen de „onstabiele elementen in onze eigen gelederen" die de com munistische pers gebruikt hadden om hun „venijnig zaad te zaaien". Met zijn verwijzing naar de „im perialisten" als bron van alle moei lijkbeden was Boelganin in vrijwel lijnrechte tegenspraak met de rede die de Poolse partijsecretaris Ocbab vorige week heeft gehouden en waarin deze toegaf, dat de diepere oorzaken van de opstand in Foznan hoofdzakelijk aan fouten van de par tijleiding geweten moesten worden. Boelganin volgde in zijn toespraak dezelfde lijnen die Sowjet-partij- secretaris Chroesjtsjew onlangs heeft aangegeven. Het Russische stand punt komt hierop neer, dat de moei lijkheden in de satellietlanden ver oorzaakt worden door „Westelijke agenten". De deskundige in Oosteuropese za ken van 't Londense zondagsblad „The Observer". Edward Crankshaw, heeft er op gewezen, dat deze Sow- jet-opvatting, die niet rekent met de feitelijke ontevredenheid van de {Van onze correspondent) LONDEN. In een gisteren ge publiceerd werkrapport over La bours te volgen koloniale politiek, wordt principieel stelling genomen tegen Iedere rassendiscriminatie en verklaard, dat «en toekomstige La- bourregering aan alle koloniale re geringen een aanwijzing zal geven 'om aan alle officiële rassendiscri minatie, behalve waar deze bedoeld ia om onderontwikkelde groepen te beschermen» een einde te maken. Het rapport, dat de titel „The Purai' Society** draagt en dat het eerste van een serie rapporten over de koloniale politiek is, houdt zich speciaal bezig met de problemen van de maatschappijen, waarin meer dan één ras samen hebben te le ven. Het is Engeland? plicht, aldus het geschrift, in de koloniale gebie den de grondslag van een volledige democratie te leggen, en' dat het specifieke probleem in. de multi- raciale samenlevingen niet is óf, maar hoe deze volledige democra tisering kan worden verwezenlijkt. Daartoe is nodig, dat het bewust zijn tot een. natie te behoren, ster ker wordt dart hefc bewustzijn tot een bepaald ras te behoren en. dat de politieke organisatie wordt ge baseerd op de uitdrukking van de wil van 'n natie, .welker leden be schouwd worden als gelijkwaardi ge individuen-: en nie! als leden, van een rassengroep. De Laboiirpartij komt tot de con clusie. dat uiteindelijk de bevolking van ieder der koloniale gebieden het recht moet hebben uit te ma ken, wat voor vorm van constitu tie. voor haar het beste is, en dat de besté wijze- om aan een kolonia le bevolking deze gelegenheids te geven het algemeen kiesrecht, top de basis van één stem per persoon arbeiders in de communistische sta ten, gevaarlijk kan worden voor de verdere ontwikkeling achter het IJzeren Gordijn. Kon by Chroesj- tsjews redé nog gedacht worden aan propaganda voor binnenlands Rus sisch gebruik, na Boelganlns toe spraak in Warschau, kan er geen twijfel aan bestaan, dat-Moskou de opstand In Poznan als symptoom Van een werkelijke spanning en on rust heeft onderschat. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Voor een waar de van meer dan honderdduizend gulden is gistermiddag gestolen nit de villa van een fabrieksdirecteur aan de Bernard Zweerskade. Het gezin was tussen vier uur en kwart over .acht afwezig en in deze periode werd het ruitje van de keu kendeur stukgeslagen,waardoor de dader(s> zich toegang lot het huis kon (den) verschaffen. Bij terugkeer trof 'de familie een grote chaos aan. In alle kamers wa ren laden en kasten overhoop ge haald, in de slaapkamer op de eer ste verdieping vond de inbreker ten slotte wat hij zocht: een geldkistje. De inhoud hiervan bestond uit f 80.000. alsmede drie paspoorten en vijf spaarbankboekjes. Verder zaten. er in dit kistje nog een aantal zeer kostbare sieraden ter waarde van. enkele tienduizenden guldens. Er was een broche bij, bezet met' 31 briljanten, voorstellende een Franse lelie. DEN HAAG De minister van O., K. en W. heeft besloten de Professor Van der Leeuwprus 1953 te verdelen tussen de componisten mr. Guillau- me Landré te Amstelveen voor diens ..Kamersymfonie" (1952) en Marius Flothuis te Amsterdam voor diens „Kwartet voor strijkers" (1952), De beslissing van dc minister is over eenkomstig het advies van een com missie beslaande uit de heren S. Dresden te Scheveningen, Eduard v. Beinum te Amsterdam en Hans Hen- kemans te Bergen (N.H.), LENINGRAD» De bevelhebber van hét Nederlandse smaldeel, dat op het ogenblik een bezoek aan Leningrad brengt, schout-bij-nacht Goslings, heeft zondag aan boord van de kruiser „De Zeven Provin ciën" een receptie ter ere van ad miraal Baików. luitenant-generaal Konstantinow, de - waarnemende commandant van „het stadsgamï- zoen, en A. Koeznetsow. de vice- voorzïtter van de gemeenteraad van Leningrad gegeven. Volgens een radiobericht, dat In. Londen uit Moskou is opgevangen, is schout-bij-nacht Goslinga, verge zeld vaneen. aantal officieren, on derofficieren en manschappen van ochtend ïn Moskou aangekomen vbor een vriendschappelijk bezoek aan de Russische hoofdstad. Eerder op de dag kwam bet gezelschap in Leningrad aan, waar de Nederlan ders werden verwelkomd door Schout-bij-nacht N. A. Piterskij en maj.-generaal S. V. Sokolow, hoofd van het departement buitenlandse zaken van het Sowjet-ministerie van Defensie. WASHINGTON Een ondercom- missie van het Huis van Afgevaar digden, zal binnenkort een onder zoek instellen naar de klachten over misdaden, die door Amerikaanse sol daten van het bezettingsleger in Duiteland zouden zijn begaan. Het ministerie van Defensie zal even tueel getuigen uit Europa later over komen. Op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoveti is zaterdag middag in. tegenwoordigheid van de hoogste gezagsdragers in den lande, onder, wie alle leden van de ministerraad, het stoffelijk overschot van prof. dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Over zeese Rijksdelen, ter aarde besteld. Mevrouw baron. J, H. E. van Na- geil vertegenwoordigde het Ko ninklijke Huis. Dr. W. Drees (links) herinnerde aan het belang rijke werkdat de overledene tij dens zij» ministeriële loopbaan helft verricht. Hij wees hierbij speciaal op de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in het Ko- 7iinkryk. Prof mr. Chr. Zevenber gen sprak namens de Rjjksuniuer- teit in Utrecht, Ds. C. Ch. G. Visser. Luthers predikant ie Utrecht, bad het Onze Vader na dat hij een korte toespraak had gewijd aan de persoonlijkheid ran wijlen prof. Kernkamp DJAKARTA. De waarnemende openbare aanklager, Jusuf Suwondo. I heeft vandaag medegedeeld, dat het rekwisitoor in de zaak-Schmidt, door rechter Rochjani bepaald op 31 juli, zal doorgaan. De plotselinge overplaatsing van Stinarjo naar het, kantoor van de procureur-generaal zal hierin dus geen. wijziging brengen. Suwondo zeide, dat hjj hoogstwaarschijnlijk het door Surarjo opgestelde rekwi sitoor zal voorlezen. AMSTERDAM. „Klein Hollands conversatieboek" is de titel van een langwerpig in linnen gebonden boekje, dat alle Russische schepelingen, die met het Sow jet-smaldeel in Rotterdam aankwamenbij zich dragen. Het bevat de ver taling van een groot aantal zinnetjeswaarmee de matro zen dé taalbarrière althans een heel klein beetje zouden kunnen overwinnen, al zou het alleen maar zijn, door de zin netjes in het boekje aan te wijzen. ..W|j lieven uw land om zijn ar beidzame'bevolking" is e* één van. Met behulp daarvan trachten de Iwans zoals men in de Sowjet- Unie de Jantjes noemt hun steen tje bij te dragen tot de toenadering, tussen Oost en West. Interessant is. dat het boekje ken nelijk speciaal voor het bezoek Js samengesteld en dat de keuze van de zinnetjes er op wijst, dat men in Rusland heeft gerekend op een veel vuldig en vriendelijk contact met de Nederlanders- Zo staat er bijvoor beeld in, met welke bewoordingen een toast op ons koninklijk huis moet worden uitgebracht. Het boekje begint met ons alfabet, aanwijzingen over het accent van Nederlandse woorden en de namen van cijfers, dagen en maanden. Een speciaal hoofdstukje is gewyd aan een gesprek met kinderen: „Goe oud bent je? Goe geetje? Welke klas gaat je?" Maar ook tot dc volwasse nen breidt de vriendschap zich uit: „Wij groeten de Hollandse meisjes en vrouwen", of: „Mag ik mij met u samen fotograferen, want u hebt mij he«l bevallen?" Ondank» da taal- en stijlfouten is het boekje niet onhan dig. En het geeft ook lange rijen met namen voor allerlei gevechten en ontspanningsgelegenheden. In Amsterdam hebben de bewoners van de hoofdstad laten zien, dat zij van hun kant de Russen ook niet on genegen zijn. Een grote groep bur gers en burgeressen zong de gasten bij het Amsterdamse stadhuis vrien delijk toe in het Nederlands over het Pannekoekenmoedertje en, vanzelfsprekend, over de zee. Per rondvaartboot zijn de Iwans door de Amsterdamse grachten ge varen, averal foto's makend- Twee bruidspaartjes, die luid werden toe gejuicht, veroorzaakten vertraging in het programma. 's Middags en 's avonds gaven Russische matrozen voor een uitver kochte zaal van het Concertgebouw een programma van volksmuziek en volksdans» Veertig man van de „Swerdlow" namen een kijkje bij het Tsaar Pe terhuisje in Zaandam, dat van bin nen en van buiten werd bezichtigd. Honderdvijftig Russen trokken zon dag in autobussen door de Alblas- ser *aard. waar vooral de molens in Kinderdijk het doelwit van de foto grafen vormden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2