Geen ziektekiem die zo VELEN besmet en zo WEINIGEN ziek maakt zsmss Nescafé „Wij deden ?t nodige voor een compromis" D Overheid moet bouw royaler financieren Zuid-Afrika houdt concentratiekampen HOND UIT DE POT" NIEUWE ACTIE VAN GELEIDEHONDENFONDS ...flöfïs koffie] EINDE VAN EEN TIJDPERK? Verwarring Besmetting Bescherming Vaccinatie Immuniteit KVP overprogramma-Drees OPREIS Niet nieuw Afrikaanse woestijn oorzaak van hittegolf IJsland eist spoedig vertrek van de Amerikanen Processen in Poznan beginnen spoedig Loonsverhoging in schoenindustrie van rijf procent Chefarine „4" doet wonderen niet door wegens kin derveria mm in g LONDENS BLAD BEWEERT, Zorgen voor Mollet over militaire uitgaven Kinderverlamming breidde zich uit Tienjarige badgaste op strand gedood Gaitskell iets minder optimistisch dan Eden Hert er voor Nixons kandidatuur Woensdag 25 juli 1956 (Van een medische medewerker) De kinderverlamming is een ziekte die vrijwel niet te voor komen is. Het ruchtbaarheid geven aan het feit dat er een epi demie van kinderverlamming aan het ontstaan is, wekt dan ook slechts onrust Nu er onrust is, lijkt het nodig om enkele elementaire feiten over de kinderverlamming naar voren te brengen- In de eerste plaats dient een ieder ervan doordrongen te zijn, dat het virus van de kinderverlamming een van de meest onschuldige ziekteverwekkers is, die wij kennen. Er is vrijwel geen andere ziektekiem, die zo ontzaglijk veel men. sen besmet en zo verbazend weinig mensen ziek maakt. zag men slechts af en toe een pa tiënt en men begreep dan de oor zaak van de aandoening in het ge heel niet Na omstreeks 1850 deden zich herhaaldelijk kleine epidemie- en voor, waarbij in een stadje of een dorp meer kinderen tegelijk ziek werden. En nadien is de frequentie van deze epidemieën voortdurend toegenomen. Er is sindsdien nog iets veranderd. Terwijl honderd jaar geleden de poliomyelitis een echte kinder verlamming was, is in bepaalde stre ken van de wereld dit karakter ver anderd en wordt de ziekte vaak ook bij ouderen en volwassenen ge zien, terwijl anderzijds, in de tropen bijvoorbeeld, de 2iekte, als zij al voorkomt, inde regel slechts by zeer jonge kinderen optreedt, even als honderd jaar geleden in deze streken. Dit op het eerste gezicht merk waardige verschijnsel wordt ver klaard door twee feiten. In de eer ste plaats, dat. vroeger (en tegen- vroordig nog in de tropen) het virus zó ontzaglijk verbreid was, dat prak. tisch ieder kind er vóór het vijfde jaar mee werd besmet; en in de tweede- plaats, dat besmettingen op jeugdige leeftijd minder vaak aan leiding geven tot het ontstaan van verlammingen en ook minder ernsti ge verlammingen, dan de. besmettin gen op hogere leeftijd. Men dient doordrongen te.zijn van het feit, dat van iedere duizend men sen die :besmet worden, slechts één de vorm van de ziekte krijgt, die met verlammingen gepaard gaat. En verder dient men doordrongen te zijp van het feit. dat van iedere tien mensen, die verlamd raken, er slechts één blijvend invalide'wordt: de negen anderen herstellen - in meerdere of mindere mate. Set grootste deel geneest volkomen, de anderen zijn min of meer gehandi capt, maar verder in staat een nut tig leven te le:deu. In jaren van ern stige epidemieën komen in Neder land op zijn hoogst tweeduizend pa tiënten voor. Van hen zijn dus vol gens deze berekening tweehonderd als ernstige slachtoffers te beschou wen. Een dergelijk cijfer is niets, vergeleken bij de ernstige^ slacht offers van het verkeer, die jaarlijks worden gemaakt (en niet ééns in de vier of. vijf jaar!) en niets, vergele ken bij bijvoorbeeld de omstreeks negentienhonderd mensen, die jaar lijks aan longkanker sterven. Verder dient men te bedenken, dat het aantal slachtoffers van het ver keer en het aantal slachtoffers van de longkanker aanmerkelijk te ver minderen zou zijn, indien de bevol king in. het algemeen wat verstan diger wilde leven, of indien van overheidswege bepaalde maatregelen werden genomen, terwijl het geringe aantal slachtoffers van de kinder verlamming vrijwel niet kleiner is te maken. Ik kom daar later nog op terug. DE verwarring over de kinder verlamming wordt daardoor veroorzaakt, dat men besmettelijk heid en ernst van een ziekte met el- DE besmetting wórdt bevorderd door intensief onderling con tact en misschien ook door slechte hygiëne, zodat in die landen, waar het onderlinge contact gering is en de hygiëne behoorlijk, de besmet ting als het-ware wordt uitgesteld en pas op latere leeftijd plaats vindt, kander verwart. De kinderverlam- i met alle' kwade gevolgen van dien. ming is bijzonder besmettelijk; maar, Zo ziet men, dat de poliomyelitis zoals ik reeds zei. slechts één op de j een ernstige aandoening van oudere T,»- kinderen en volwassenen is in lan den als bijvoorbeeld Amerika en Zweden, cn een betrekkelijk goed aardige en weinig voorkomende aan duidend besmette personen raakt uit eindelijk verlamd, en dan vaak nog slechts in geringe mate, i Het raadsef van de kinderverlam- j ming is niet een raadsel van besmet- I lelijkheid: sirds het werk van de Nobelprijswinnaar Enders. is daar vrijwel alles over bekend. Het is be kend. dat bijvoorbeeld alle gezinsle den %-an een patiënt besmet zijn; het is bekend, dat op een school, waar een patiënt voorkomt, vrijwel aiie ar.dcre kinderen besmet zijn. T(et is ook bekend, dat er bepaalde streken zijn, de tropen bijvoorbeeld, waar I het virus zo ontzaglijk verbreid is, dat negentig procent van de kinde- ren op vierjarige leeftijd volkomen immuun is tegen alie drie de ypen. Het raadsel, van de kinderverlam ming is. waarom juist die ene uit dc duizend erlamd geraakt en de a n de re n cgenh on d erd r. egenenn egen- tig niet. Hét raadsel van de kinder verlam ming ligt niet in de besmet ting. maar in de verlamming: en voor dat raadsel is een oplossing voorlopig nog niet in zicht. doening In landen als Nederland, België. Frankrijk, Italië en stukken van Duitsland- De oorzaak van het verschil tus sen deze streken ligt in de mogelijk heid van nauw onderling contact: Amerika en Zweden zijn relatief dun bevolkt en de gezinnen zijn er klein, terwyi in de later genoemde landen een grote bevolkingsdichtheid ge paard gaat (en gedeeltelijk erdoor veroorzaakt wordt) met grote ge zinnen. Beide factoren bevorderen onderling contact en bevorderen dus ook de besmettingskans. Ook in deze Westeuropesé landen dus wordt een groot deel der kinderen op jeugdige leeftijd besmet een leeftijd waarop deze besmetting, minder vaak ern stige consequenties heeft. GEWAPEND met deze kennis zou men zich een zorgzaam ouder paar kunnen voorstellen, dat zich voor zijn kinderen zo slecht moge lijke hygiëne en een zo groot mo gelijke besmetting op jeugdige leef tijd zou wensen, omdat zij daarin een bescherming zouden zien voor een eventuele latere kinderverlam ming, De ouders, die verder nog hun kinderen willen beschermen tegen deze ziekte, kan men weinig ver standiger maatregelen aanraden om dat, zoals ik al zei, het raadsel van de poliomyelitis het raadsel van het ontstaan van de verlammingen is. En hierover is slechts bekend, dat enkele ingrepen en gebeurtenissen deze verlammingen bevorderen. Hiertoe moet men rekenen be paalde inentingen (tegen difterie en kinkhoest bijvoorbeeld), het verwij deren van de amandelen voorts spor tieve prestaties of andere vermoeie nissen. Verder is geen enkele maat regel bekend, die het ontstaan van de verlammingen.tegen kan gaan.' SINDS 1954 heeft"men in Amerika, waar het probleem van de 'kin derverlamming zoals gemeld veel ernstiger is dan- bij ons, op grote schaal' een vaccin toegepast, dat be reid is met het gedode polio-virus. Dit vaccin is werkzaam in zoverre, dat de kinderen, gedurende op zijn minst een jaar na de inspuiting be schermd zijn tegen het optreden van de verlammingen,, zodat men in de streken, waar dit vaccin op grote (Advertentie I.M.) 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFJÏT minst® koppon 100% KOFFIB - zwaren. In de eerste plaats bestaat steeds het risico, dat het virus niet volledig gedood is. en zo zijn dan ook in 1955 in Amerika enkele on gelukken gebeurd. Men mag echter aannemen, dat het Amerikaanse vac cin sinds die tijd door strenge con trole volkomen betrouwbaar is ge worden. De toepassing van het vaccin heeft echter een nog groter bezwaar, na melijk dat men niet weet, hoe lang de onvatbaarheid na vaccinatie duurt en dus ook niet, hoe vaak men deze inenting zal moeten herhalen. Het is denkbaar dat men. door op grote schaal jonge kinderen in te enten, slechts de kans op besmetting ver schuift naar een latere leeftijd waarop zoals gezegd de ziekte veel ernstiger verloopt. Het grote be zwaar van dit gedode vaccin is dan ook, dat men mogelijk tot op tachtig jarige leeftijd ieder jaar zijn injec tie zal moeten ontvangen. ER wordt dan ook op het ogen blik in Amerika en elders koorts achtig gewerkt aan het ontwikkelen van een levend vaccin, bestaande uit een verzwakt virus, dat geen ziekte meer kan geven, maar wel een levenslange immuniteit, precies zoals het in de natuur voorkomende virus. Dit bezwaar is een van de re- denen, waarom men dit vaccin in Nederland niet of nog niet toepast: de tweede reden is, dat men kan be rekenen. dat in Nederland meer dan twaalfduizend kinderen ingeënt zou den moeten worden, om één geval van kinderverlamming te voorko men. Het gedode vaccin van Saïk wordt dan óok op 't ogenblik behal ve in Amerika slechts toegepast in enkele Scandinavische landen en op kleine schaal als proef in Engeland. In de andere Europese landen neemt men een eendere afwijzende houding als in Nederland aan op dezelfde gronden. Het Amerikaanse vaccin is hier in Nederland waarschijnlijk wel voor duur geld te koop: wie daarin, een grievende onrechtvaardigheid ziet, bedenke dat de poliomyelitis, als uit zondering onder de besmettelijke ziekten over het algemeen zijn slachtoffers vindt onder de beter ge situeerden, omdat ook zij over het algemeen kleinere gezinnen hebben, met weinig onderling contact en 'n zó ver gaande hygiëne, dat hun kin deren de vroege besmetting, die men paradoxaal zo wenselijk zou kunnen vinden dus moeten missen. In de Nederlandse samenleving zoO- schaal is toegepast, een aanmerketij- I den het vooral de kinderen van be- ke* reductie van het aantal ziekte- ter gesitueerde ouders moéten zijn, gevallen heeft gezien. die het vaccin zouden kunnen ge- Dit vaccin heeft echter enkele be- bruiken. DEN HAAG. Naar aanleiding van hetgeen dr. Drees heeft meege deeld over de bezwaren van de KVP tegen zijn ontwerp-regerings- program heeft men van "KVP-zijde medegedeeld „het nodige te hebben verricht om een compromis mogelijk te maken," De katholieke fractie heeft van haar in eerste instantie naar voren gebrachte wensen er slechts vijf in de laatste brief van prof. Romrae aan dr. Drees gehandhaafd als punten, waaraan de KVP-fractie voor het regeringsprogram in elk geval wilde vasthouden, aldus voegde men hier aan toe. Wat de kwestie van de bezitsvor ming betreft is men in KVP-kringen van mening, dat ook al zouden de door dr. Drees uiteengezette moei lijkheden niet geheel kunnen worden opgevangen, de bezitsvorming in elk geval moet worden bevorderd door het geven van belastingfaciliteiten. De moeilijkheid door de te treffen belastingmaatregel veroorzaakt zou zoveel mogelijk dienen te worden opgevangen. De door dr. Drees geformuleerde moeilijkheid, aldus verklaarde men van KVP-zijde (Advertentie l.M.) I carbovjt tenen soifs» 1 vertering* .bezwaren MilCOl IN frrtulrlen*6 ter voorkoming van muggeboten. yNB IE rustig oe situatie beoord*- len wil. dient ook te weten, da* deze kinderverlamming geen nieuwe ziekte is. Het nieuwe is eigenlijk pas in het midden van de vorige eeuw begonnen, toen deze zjekte epidemisch optrad; voordien Vervult* van pag, E vraag, wat er nu moet gebeuren, is moeilijk te be antwoorden. De heer Drees verstandig geweest, tijdens zijn laatste onderhandelingen met de heer Komme, waarvan ieder zich afvraagt waarom de K.V.P. ze heeft gewenst, voeling te houden met de voorzitters van de andere fracties. Hiermee zou in theorie de grondslag kunnen zijn gelegd voor een regering van de P.v.d.A., de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D, Doch het is weinig waarschijnlijk, dat de protestantse partijen voor een zodanig bondgenootschap voelen; los van de vraag overigens of de P.v.d.A. deze basis hecht genoeg oordeelt. Opgemerkt mag worden, dat een samenwerking van de K.VJ?, met deze kleinere partijen meer in de lijn van de politieke ontwakke- ling der laatste jaren z-liggen. De loop der dingen bij de for matiepoging van de heer Drees is intussen van die aard geweest, dat de opdracht, die de heer Romme thans heeft gekregen, moeilijk suc ces kan hebben. "Wat dan? De heer Zijlstra als verzoener van het on verzoenlijke? Men mag aannemen, dat de stemming bij de P.v.djL er intussen ook niet vredelievender op is geworden. Zo doemt de mogelijkheid op van een extra-parlementair kabinet; geen schone oplossing, rnaar misschien wel onvermijdelijk bij de aanvang van nieuwe verhoudingen, waar een deel van de politieke leiders nu een maal weigert, zich vooralsnog bij neer te leggen. De beslissing zal in de komende weken moeten vallen. Afgunst in het spel?- Stamboekpaard weer zwaar mishandeld EDE. Vorige week werd van de stamboekmerrie van de heer J. v. d. Kamp te Bennekom de staart afge knipt. We spraken toen het vermoe den uit, dat er verbahd zon bestaan tussen deze laffe daad en de op han den zijnde keuring van Gelderse stamboekmerries. De onttakelde merrie werd echter toch op de voorkeuring toegelaten J en werd daar ook geschikt geacht i voor de centrale keuring, die don-] derdag in Bennekom. wordt gehou- den. Enkele onverlaten hebben nu maandagnacht deze merrie, die in het weiland liep, vermoedelijk met behulp van een zweep, waaraan stukjes ijzer waren bevestigd, co toegetakeld, dat het uier van schrik in de afrastering van puntdraad te» recht is gekomen. De merrie weid daarbij niet bestond ook ten aanzien,, van de bouwspaarfondsen en de hui dige - demissionaire regering is bij haar beleid in deze kwestie over dat bezwaar heengestapt Wat de para graaf over Nïeuw-Guinea in het programma van dr. Drees betreft zei men het niet duidelijk te achten, waarom een verzekering inzake het vasthouden aan- de soevereiniteit over Nieuw-Guinea wel in de troon rede zou kunnen worden opgeno-, men en niet in hét regeringspro gram. Naar aanleiding van de verklaring van dr. Drees, dat hjj er naar heeft gestreefd niets in het program op te nemen, waartegen de bij het over leg betrokken fracties principiële be zwaren koesteren, merkte men ten slotte van KVP-zijde op, dat „het er bij een regeringsprogram toch voor al om gaat wat wel in het program staat en dat het toch vooral van belang is, dat het regeringsprogram een positieve inhoud heeft." DAMASCUS De zwaarste hitte golf sedert mensenheugenis treft bet midden oosten, waardoor gevallen van zonnesteken gemeld worden uit Syrië en laaiende bosbranden op Cyprus. In Damascus variëren de tempe raturen van 29 tot 49 graden- Uit Nicosia wordt meegedeeld, dat twee bosbranden de laatste van een groot aantal over de afge lopen maanden nu bedwongen zijn. maar dat 18 vierkante kilometer timmerhout verloren is gegaan. Op de negende achtereenvolgende dag worden temperaturen gemeld van boven de 38 graden. Het hete weer wordt volgens de weerkundi gen veroorzaakt door de uitstraling van de woestijn in Noord-Afrika. (Van.otwe correspondent) KOPENHAGEN De premier van de nieuwe IJslandse volks- frontregering, Jonassen, heeft een rede gehouden, die er geen twijfel over iaat bestaan, dat men. de zes duizend man Amerikaanse troepen, die op Keflavik gestationeerd zijn, tot afreizen wil dwingen. Het Amerikaans-IJslands defen- slepact van 1951 moet zo snel'mo gelijk herzien worden en, mocht dit niet mogelijk zijn, worden op geheven, verklaarde Jonassen. Dan doet zich het probleem voor op welke wijze de basis, die zeshon derd miljoen gulden gekost heeft, in stand kan worden gehouden. Waarschijnlijk zal IJsland samen werken g-rnet de twee andere noor delijke, N.A.V.O .-landen speciaal Noorwegen zoeken." daar het .zelf niet over voldoende deskundigen hiervoor beschikt. POZNAN De processen tegen de personen, die van deelneming aan de ongeregeldheden van 28 juni te Poznan worden beschuldigd, zul len naar verwachting in de eerste helft yan .augustus, beginnen. Dit is officieel meegedeeld. Op een persconferentie wérd ver- klaard. dat de verdachten voor het merendeel jonge mensen zijn. Een klein aantal zal -zelfs door een jeugdrechtbank worden berecht. TILBURG. Tussen de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de kath. bond ..St, Willibrordus". de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en de Algemene bedrijfsgroepen Cen trale, is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 5 Indien het college van rijksbemid- delaars hieraan zijn goedkeuring hecht, zal deze loonsverhoging met ingang van 1 september as. worden toegepast in de vorm van een toe slag op het brutoloon volgens de op 1 maart j,l. ingevoerde nieuwe loon regeling. (Advertentie l.M.) Bezuiniging leidt tot eentonigheid DEN HAAG. De eentonigheid van de moderne woonwijken kan .evensgevaarljjk. maar toch wel v:y 1 voorkomen worden. Maar dan zal erns.ig gewond en het gevaar be- overheid minder karig moeten zijn staat, cat de littekens van de opge- n,et haar bndragen, minder star aan .open verwoncingen het dier altjja voorschriften moeten vasthouden zullen blijven ontsieren. cn raeer dnrf moeten tonen. Anders 1 dreigen de nieuwe wijken In steeu- K-\- -17- tv I woestenijen te ontaarden. .i\.JV.l>.-kamp gaat Dit is de conclusie van de Com- UTRECHT, De Koninklijke Ne derlandse Korfbalbond heeft beslo ten het kamp Ommen, van 28 juti tot 11 augustus, niet te laten door gaan van wege de heersende kin derverlamming. Di; gebeurt mede op advies van de hoofdinspectie en plaatselijke advi missie Uniforme Bebouwing die sinds 1954 op verzoek van het'mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting bezig is geweest met een onderzoek naar de oorzaken van de grote gelijkvormigheid in de architectuur. De eerste vraag was of het mis schien lag aan de voorwaarden voor het krijgen van financiële steun van de overheid. Maar dê commis sie beantwoordt deze vraag ontken nend. Volgens haar bestaat er dan ook geen aanleiding de bestaande seurs van Volksgezondheid. Speciaal voorschriften te wijzigen, het bijeenbrengen van kinderen uit Er dreigt wel een ander gevaar. De alle delen van het land. dus ook uit voorschriften plaatsen waar kir.derverlammin voorkomt, werd ten sterkste afgera den. Voor vele kinderen is deze noodzakelijke beslissing een grete te leurstelling. LONDEN. Het Londen se blad Reynolds News heeft In een v-'-slag van zjjn correspondent te Johannes burg beweerd, dat er in Zoid-Afrlka concentratiekampen bestaar. die op Bergen-Belsen lijken. Een opschrift over de gehele breedte van de voorpagina luidde: „Zuid-Afrika's concentratiekampen zonder voedsel, zonder kleding, zonder hoop." De correspondent, Harry Bloom, die advocaat te Johannesburg is en wiens boeken op grote schaal wor den verkocht, schrijft dat „vijanden van het regime" in Zuid-Afrika naar deze geheime concentratiekampen worden gestuurd, „zonder vorm van proces". De Zuidafrikaanse minister van Justitie Swart heeft inmiddels ont kend, dat er dergelijke concentratie kampen bestaan maar het in En geland verschijnende neger blad „Drum" heeft .namen en plaatsen der kampen en een aantal namen der gevangenen gepubliceerd. Volgens Bloom worden mensen naar een afgelegen deel van de Unie gebracht, zonder hun zelfs gelegen heid te geven van hun familie af scheid te nemen. „De verbanning geldt levenslang. Beroep is niet mo gelijk. Het slachtoffer krijgt niet eens de reden voor zyn verbanning te horen." In een kamp, 75 km van Mafekïng, zou een man zitten, die verbannen is, omdat hij weigerde een omhei ning te repareren. Een ander zit daar, omdat hij zijn vee niet wilde afmaken tijdens een campagne om de veestapel te verbeteren. „Deze mensen krijgen geen voedsel of kle ding. Zij zijn volkomen afhankelijk van wat zij bij elkaar kunnen bede len. Zij leiden een beestenbestaan." Reynolds News beweert tenslotte dat de Zuidafrikaanse regering voor nemens zou zijn het conceutratie- kamp-systeem nog uit te breiden. (Van onze correspondent) PARIJS. Vandaag is In de Franse Kamer de beslissing geval len over Mollet's wetsontwerp voor verhoging van de belasting op het wegverkeer. Mollet, die hieraan de vertrouwenskwestie had verbonden, kreeg de meerderheid van de Kamer achter xich. De tekorten van de spoorwegen kunnen nu dus gedekt worden. Het débat over de militaire uitga ven is daarentegen volkomen vastge lopen. Ramadier had ter financiering van de oorlog in Algerije ongeveer 160 mi Hard aan extra inkomsten ge vraagd. Tegenstanders hiervan wil den hem een lening aanbieden. In de commissie voor financiën is echter het voorstel geamendeerd, dat men het niet meer eens kon worden. Misschien slaagt men er vandaag nog in een compromis te vinden. In Zuid-Frankrijk is een grot ontdekt waarvan de wanden bedekt zijn met tekeningen dit het prehistorische tijdperk. De rotstekeningen vormen een waardevolle bijdrage tot de kennis van de eeuwenoude primitieve kunst. De voor-, naamste voorstellingen beston den uit paarden en rinoce rossen. (Advertentie l.M.) i urnnnoMC rawuonio vrr LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pbn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en bet pijnstillende benzocaïne. Een Hesje NOXACORN Antiseptisch Iiikaocmmtddel van f. 1.35 bespaart tr onnoemelijk veel ellende. (502) (Von een onzer redacteuren) DEN HAAG In de week van 15 tot en met 21 juli zijn in Ne derland in totaal 111 nieuwe geval len van kinderverlamming gecon stateerd. Dit is ongeveer hetzelfde aantal als een week daarvoor, toen er 108 nieuwe gevallen werden waargenomen. Het totaal van de maand juli is nu gekomen op 281. ALKMAAR Op het strand bij Egmond aan Zee is dinsdagmiddag de 10-jarige Bertha Zomerdijk uit Alkmaar, die met haar familie in een zomerhuisje logeerde, met het hoofd onder een achterwiel van een trekker gekomen. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde na een de monstratie met de reddingboot, die door een trekker van zee naar het strand werd gebracht. zijn een minimum; theoretisch is ieder vrij daarboven uit te gaan. Maar de krappe finan- i eiering dwingt voortdurend tot be- j zuiniging. Zo verdwijüt alles wat I wijken en huizen kan verfraaien, dikwijls uit de plannen om in aan merking te komen voor een finan- ciële bijdrage. Daarom zou de overheid een rui- (Van onze correspondent) LONDEN In het debat over Buitenlandse Zaken Sn het Lager huis heeft oppositieleider Gaitskell Sir Anthony Edens analyse van d« gewijzigde internationale situatie grotendeels aam-aard, dóch la een Iets mihder optimistische noot. Hij herinnerde eraan, dat alle verschuivingen in Rusland ten spijt, dit land nog altijd de greep op de satellietlanden behoudt en dat zijn politiek neg steeds gedicteerd wordt door de Marxistisch-Lenistische voorstelling van een strijd tussen wereldcommunisme en kapitalistisch imperialisme. Gaitskell zei, dat de N.A.V.O. tot dusver in gebreke was gebleven om een gecoördineerde reactie ten opzichte van de gewijzigde Russi sche houding op te leveren. jner standpunt bij de toekenning van bijdragen moeten infteqien. Zij zou bovendien gemakkelijker afwijkin gen van bouwverordeningen en ste- debouwkundige voorschriften moeten innemen. Zij zou bovendien gemak kelijker afwijkingen van bouwver ordeningen en stedebouwkundi ge voorschriften moeten toestaan in dien dit de schoonheid van een. wijk ten goede zou komen. Een ander middel om uniformi teit te vermijden is het overdragen van een ontwerp dat niet aan de eisen voldoet, aan een bekwaam ar chitect. tegen een surplus-honora- rium. Verder moeten ook kleine ob jecten worden uitgevoerd en moet de experimentele bouw bevorderd worden. De commissie werd inge steld nadat de Bond Heemschut op de uniformiteit in de naoorlogse wo ningbouw had gewezen. De Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de ANWB sloten zich bij het request aan. BOSTON. Gouverneur Herter van de Amerikaanse staat Massa chusetts. die onverwacht door Eisen* howers medewerker Stassen werd voorgesteld als Republikeinse kan didaat voor het vice-presidentschap inr plaats van Nixon, heeft verklaard, dat hij niet van plan is deze kandi datuur te ve -werven. Herter zei, dat hij de kandidatuur van Nixon zal steunen. Een onbekende heeft maandag de gouverneur telefonisch met de dood bedreigd. Men neemt aan dat het hier gaat om de handeling van een geestelijk gestoorde. De politie heeft maatregelen genomen. f Advertentie fJVf.j Voorkom on 61ns dit murbrand op do maag. Hot Bonnlos. Wacht niet tot uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor u in drio verpakkingen- klein - groter - grootst en Iedere Heniue is apart verpakt. Hygiënisch en praktisch om bii u te steken! Rennies helpen ledereen altijd direct enzij zjjn oog smakelijk ook. (Van een onzer verslaggevers) de hoofdredenen tot dit besluit, was den geleverd en waar thans plaats AMSTERDAM. De hond In de I het feit, dat er helaas neg steeds i is voor vijf blinde gasten, die voor pot vinden behoort al sinds jaar en j op het gebied van het blindenwe- I dat zij met hun hond als trouwe dag tot de onaangename ervarln- zen twijfelachtige activiteiten wer- en onmisbare metgezel verder door gen. Daarom is het een originele i den ontwikkeld, die afbreuk kon- J het leven zullen gaan, nog enige -1- aj- ücn doen aan de reputatie van. hettijd met het "dier kunnen trainen. foods. Een bekende blinde, wiens stem Na overleg met het instituut voor industriële vormgeving heeft de heer Piet Zwart een aardige minia tuur pot op een standaardje ont worpen, die stellig meer tot „spa ren" zal noden dan de vroegere collectebusjes. gedachte van de twintig jaar onde stichting „Het Koninklijk Neder lands Geleldehondenfonds" geweest, om haar nieuwe actie het motto „de hond uit de pot" mee te geven. Bij zijn poging om tot vermeer dering van inkomsten te komen voor de opleiding van geleidehon den in de school aan de Midden weg, is onlangs besloten de al ve le jaren in omloop zijnde oranje kleurige collectebusjes terug te ne men en deze te vervangen door een nu al weer enkele jaren met groot genoegen in duizenden Nederlandse huiskamers klinkt, luisterde gister middag aandachtig toe: Jxtles de Corte. HU heeft juist vrijdag zijn eerste hond. Roma, van deze op leidingsschool meegekregen. „Ach had, kwam er niets van. Maar ntj ik in Hilversum woon, ben ik er toch ook maar toe overgegaan," zei de populaire chansonnier, die zo graag roulette speelt. „Roma is net als z'n baas. Des morgens komt hy wat moeilijk op gang, maar later op de dag ia hy niet te stuiten," glimlachte Jules de Corte. Roma is overigens, n*t a!s alle nndcrc honden, speciaal getest op de bruikbaarheid in het beroep van zijn blinde meester. Men is met Roma enkele keren in i 1 cuivnc Keren in» Mevrouw mr. A. Anne Groen- ja. ik had er wel vaak over horen l de KRO-studio geweest waar men Korthof maakte gistermiddag deze i praten, dat het zo prettig was om het dier kennis liet maken met al- bijzonderheden bekend m de opiei- een hond te hebben, maar toen ik leriei muziek en vooral schetteren- woonde bij mijn j de koperk.5anken. Roma heeft dingsschool, waar in 1955 weer aan nog Delft - WW.. C7 - - J J MI ZUCTlirtVII. AkUlIld Jjevil p«U aantrekkelijker spaarpot. Een van I tachtig blinden een hond kon wor- j schoonmoeder, die zelf al een hond i spier van z'n hondeneus vertrokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2