Terwijl redders afdalen graven bulldozers eèn massagraf „Al is er maar één overlevendey is dat nog het wachten waard" Nederlandse vrouwen uit Suez arriveerden op Schiphol Honden AMERIKAAN KOOPT ANTIEKZAAK LEEG Redders dalen tot 907 meter Tasje met geld vergeten en- verdwenen Shinwell, ex-Labour- minister, over Suez „Geen commentaar" Kinderverlamming in Chicago Duitse stad krijgt „rakettenring" als bescherming v_ Nel Oosthout treedt op in Edinburgh; Prins Bernliard en oudste prinsessen vlogen naar Spa Lijken van vermiste Belgische Alpinisten gevonden Steeds meer doden bij onlusten in Bombay SBiÊlts „Egypte rustig", verklaren gerepatrieerde dames OP DUITS VRACHTSCHIP Twaalf zeelui gewond Arbeiders op werf in Belfast willen niet overwerken doe veel met R3JE board Beste klant in Londen ZaUftlag li auguslus 195o CHARLEROI. Het was half tien gisteravond. Een schijnwerper van een politiejeep gleed tastend over het terrein van de rampmijn van Bois du Cozier in Mardnèllé.- De lichtbundel .ving bij toeval de figuur vaneen .'kleine vierkante priester, die naar bét tralie hek'aan de ingang holde. Ik kende die priester. Het was' dei cüré Henri Waterloos uit: La Louvière. Ik ken hem sinds anderhalve dag, Hij is het dié gisteren banken 'heeft doen aandragen: voor het leger der ellendigén voor de poort. Hij is het die ook deze dagen telkens weer naar buiten ,gaat om te troosten. Hij is hals over kop hierheen gekomen, gistermorgen, omdat de directeur van de mijn een persoonlijke vriend van hem is: ze- hebben samen tijdens de tweede wereldoorlog in een concentratiekamp gezeten. Hij (Van één onzer verslaggevers) is een vent, deze curé Hij heeft tenten laten aan rukken, dié de massa's tegen >de regen kunnen be schermen. Hij werkt-voor tien, hij joeg gistermiddag telkens weer de jonge priesters, die doelloos rond liepen, de menigte in voor het. troostende woord. Daarvoor zijn we toch hier", zei hij verontwaardigd. Én hu holde hij daar voort. En ik begon mee te rennen omdat zijn hollen iets afstraalde dat belangrijkheid inhield. Hij duwde twee rijkswachten opzij, brak door een klein poortje naar buiten en breidde de armen in een. zegenend gebaar uit. „Mes ehfants", hijgde hij.. „Kinderen, ik heb nieuws. Het laatste nieuws: ze zijn op 907 meter. Ze hebben het gehaald, de reddings ploegen. En ze zeggen dat de lucht daar goed is. Dat is goed nieuws, mes enfants". Vcrralit van pat*. 1 De hulp van een Duitse specialisten- ploeg is ingeroepen om het gat te vergroten. De Duitsers zijn tevens voorzien van gasanalyseapparaten. die een sneller vaststellen van de levensmogelijkheid mogelijk maken. Maar ook indien men slaagt, bestaat nog steeds de kans dat de af te leggen afstand te groot is. Indien er gifgas in de. gangen hangt, moeten de red ders gebruik maken van hun zware zuurstofapparaten en die geven slecnts twee uur veiligheid. De technische omstandigheden zijn bijna bovenmen selijk zwaar, Men stuit steeds op nieuw op vraagstukken die slechts zijn op te lossen door het nemen, van zeer harde beslissingen. En de uren van wachten slepen zich voort. Boven is alles somber en zwart. De spanning is ondragelijk. De wach tenden buiten de hekken staan er nog steeds. De wanhoop is onbeschrijfe lijk. De rijkswacht die met zachtheid de menigte in bedwang houdt, geeft toe beangst te zijn voor de reactie van de mensen die zo wreed buiten de hekken moeten blijven. Ook de stemming in de Belgische .pers wordt geprikkelder en de kri tiek, ofschoon nog gematigd, scherper. De Italiaanse pers geeft zich vrijwel ongebreideld over aan bijzonder scherpe aanvallen op de veiligheids maatregelen in de Belgische mijnen. Koning Boudewijn is gisteren tot tweemaal toe en uren lang op de mijn geweest. Ministers komen en' gaan. De begrafenisdag van de eerste slacht offers in Marcinëlle. maandag, zal een nationale rouwdag zijn. Alle voor stellingen in theaters en bioscopen zijn afgelast. De vakorganisaties roe pen de arbeiders op een uur of meer Soon te storten voor de getroffenen en heffen daarbij de veelbetekenende roep aan: het is beter voor de slacht offers-te werken dan te staken. ALKMAAR. Inplaats van met vakantie te gaan naar Zuid-Lim burg zal de familie A. J. Terlien uit Alkmaar voor een week haar in trek moéten nemen bij de ouders van de vrouw. Toen het gezin, bestaande uit man. vrouw en drie kinderen, van morgen stond te wachten bij de spoorwegovergang aan de Helder- seweg, op wee naar het station, stond daar ook een lege Naco-bus. Zij mochten meerijden tot het sta tion, waar 'zij echter de ontstellen de ontdekking deden, dat een tasje met f 250 het gehele geldelijke bezit aan de overweg was blij ven staan. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Het bleek echter te zijn verdwenen. Omdat met het geld ook het huishoudgeld ontbreekt, staat de familie plotselirjg zonder middelen en moest de gastvrijheid van ae ouders worden ingeroepen, lm het tasje zat het adres van de familie. De hoop is er nu op ge richt,- dat de vindér het komt terug brengen. (Van onze correspondent) RENK7JM. In hotel „Klein Zwit serland" verblijft op het ogenblik de Engelse oud-minister Èmmanual Shjnwell met zijn bruid. De'nu 71- jarige socialistische politicus, die op het ogenblik nog „minister van oor log" is in. het schaduwkabinet van de Labour-Party-, is donderdagavond in het Londense district Marylebone in het huwelijk getreden met miss Dinah Mèyer, een roodharige Lon dense bankemployée van Deense af komst; Op instigatie van mevrouw Shin well, die nog zusters in Amsterdam heeft wonen, is het echtpaar voor de huwelijksreis naar Nederland geko men. Ex-minister Shinwell, wiens vo. rige, echtgenote na een huwelijk van 52 jaar in 1954 overleden is. wenst tijdens dit privé-bezoek geen ver klaringen af te leggen over zijn werk in het" schaduwkabinet, waar hij zich ongetwijfeld diepgaand zal hebben bezig gehouden met het ont werpen van een eigen Labour-poli- tiek t.a v. de nationalisatie van het' Suezkanaal. De massa keek. zweeg. De massa geloofde het niet. Men kan dat zo genaamde goede nieuws niet meer geloven na meer dan zestig uur on zekerheid en ellende. En wat is goed nieuws? Zouden er dan nog leven den zijn daar op 907 en daaronder? In de stilte, die valt na de woorden van de curé Henri Waterloos, zegt een kleine Italiaanse vrouw het in eens hélder en scherp in haar moei-' lijke Frans: „Al vinden ze straks maar één overlevende, dan is dat ons wachten hier waard." Ze zegt wat we allemaal dénken op dit ogen blik. De curé loopt terug naar het mijn- kantoor. „Ze geloven me niet, ze ge loven me niet. Mij niet, mon Dieu". Maar een half uur later staat hij weer tussen hen als de directeur- generaal van - het mijnwezen^- André van den Heuvel, hoogstpersoonlijk bij het traliehek een microfoon ter hand neemt om het nieuws officieel te zeggen. „We geloven dat men er vrij kan ademen, we gaan nu ana lyses van de lucht nemen, beneden. De nieuwe reddingsploeg is zoeven naar omlaag gegaan." En op de pers conferentie, weer een uur later, pre ciseerde. hij die woorden. „Op 9D7 kunnen we nü met een autolantaarn, die we in ons liftje hebben opge steld. schijnen. Ze kunnen wat in stortingen, zien, zo voor het oog niet belangrijk. Maar ze kunnen van 907 meter straks te voet naar 1000 me ter en lager dalen. Daar bestaan we gen voor. Als we de liftleidingen voldoende hersteld hebben, en dat neemt aclit of tien uur, kunnen we meer mensen omlaag brengen." Dit betekent -alleen maar: in de loop van de zaterdagochtend weten we misschien waar. we aan toe zijn. Hij voegde er open en eerlijk hij gebruikte zelf het woord ruw aan toe: in de_ directe omgeving van de schacht vinden we slechts doden. Iets anders verwacht ik niet, maar ik hoop op anderhalve kilometer van de schacht misschien .nog levenden te vinden, als de lucht daar werke lijk goed is, als men daar kan ade men, Want daar gaat het om." ijk heb tóch gelijk En de brave curé tot zijn kinde ren voor het hek: „Zie je wel dat ik gelijk gehad heb? Zie je wel'dat ik jullie niet bedonderd heb mét mijn nieuws?" Dat w3s dan het kleine goede na •CHICAGO. In Chicago zijn alle medische diensten gemobili seerd om het hoofd .te bieden aan een epidemie van kinderverlam ming. Geluidswagens rijden door de stad om de ouders op te wekken hun kinderen, te laten, vaccineren. Vrijdag zijn 23 nieuwe gevalkf bekend geworden, waardoor hei „Wij zijn niet gekomen omdat we in paniek geraakt zijn, want het is in Egypte volkomen rustig", vertelde mevrouw H. Dokter—Van Rijn, wier man als aannemer in dienst is van Werkspoor en voor deze firma in Suoz uitbesteed is aan de. Anglo Egyptian Oil Fields Ltd. „Maar de totale aantal gevallen sedert hef directies van de BPM en van Werk- uegm van de epidemie tot 676 i= spoor hebben de Nederlandse em- gesfesen. Er z:jn 18 dodelijke ge- j ployé's geadviseerd hun vrouwen *llen bpicend. en kinderen zekerheidshalve naar KAISERSLAUTERN. Het gebied van Kaiserslautern, in de Palts, zal binnenkort als eerste militaire cen trum in West-Europa beveiligd wor den door een ring van installaties, waarmee raketten van het type „Ni ke" kunnen, worden afgeschoten. In de V.S. zijn al achttien van.de groot ste steden op deze manier beschermd. In het gebied van Kaiserslautern be vinden zich. verscheidene luchtbases en oefenterreinen vande Amerika nen. een zeer sombere middag. De strijd op die. 907 leek toen hopeloos. Daar hing ri.l. die dichte roókprop die onoverkomelijk scheen. Was het gas? Giftig gas? Er konden geen vrijwilligers gevonden worden om in die rook massa a t te dalen, „Ik neem het de redders niet kwalijk dat ze dat niet durven." zei André van den Heuvel op de vraag van een Belgische journalist. En ver volgens, bijtend de .woorden: „Wilt u" soms, meneer? Ik zou u graag persoonlijk de zuurstofcilinder op de rug gespen- Mijn heldendurven het niet'VDe journalist zweeg. Enwaar kwam die rook toch vandaan? Men dacht aan water damp, Men stopte het blussings- werk,Geen water meer omlaag. Gevolg: negen uur gisteravond was de rookprop xveg. De temperatuur op 907 was houdbaar, rond de eerste maal omlaag ging. En de moeder van een zestienjarige die er werkt. En ook de familie van de Nederlander J- Stromme uit Luik, een werkbaas die woensdag morgen. in de lift stapte toen het brandalarm ging entoch omlaag gegaan is omdat zijn kameraden naar beneden waren. En de lift kwam nimmer omhoog. A'og steeds onzekerheid Zo gingen we va door. deze der- de nacht. Deze dorde nacht waarin de Duitse speciaiistenploeg uit Es sen met een rijdend laboratorium om lucnt-analyses en gas-analyscs te kunnen nemen, gearriveerd Is. Een aankomst, die toch door de massa buiten met enige verbazing ontvan gen is omdat men immers twee da gen geleden tegen de Duitsers „Nee" zei. Er is ook *t nieuws, dat er sinds enkele dagen een Franse ingenieur aanwezig is. terwijl men toch al die dagen officieel zei dat men ook Franse hulp afgeslagen bad. Maar de berichten zijn soms tegenstrijdig. De mensenmassa voor de hekken groei de met 't "ur deze nacht, want de mijnen in de omgeving staan stil omdat de werkers uit die mijnen ce wacht mede betrokken hebben en weigeren voort te werken zolang het gordyn van onzekerheid daar onder ons niet opgetrokken, is.' Het is. ondanks dat sprankje hoop dat ons gegeven werd, een der afgrijselijkste -nachtengeweest.De nacht voor. de zaterdagochtend waar in wij in.: de omgeving de eerste slachtoffers gaan.'begraven. De nacht voor een weekend dat enige klaar heid 'kan :gaan; bréngen.Een „week end voor dé maandag, die dóór pre mier "Van. Aöker tot nationale rouw dag is uitgeroepen. In. de stilte van deze nacht hoortmen.al-leen het ge steun van de stoommachines die-de lift bedienen en-in. dé verte hét ra telen van 'de bulldozers die voort gaan met hun massagraf. Want zeer velen zullen we daar toch wel heen moeten brengen, straks. Dit is ze ker. Er is alleen die ene vraag, wie niet? Nadai de mijnautoriteiten aan- vajikelijk alle buitenlandse hulp hadden geweigerd arri veerden vrijdag reddingsbri gades uitDuitsland, die over' een ultra-moderne uitrusting beschikken: Vóór hun komst waren mijnwerkers de gale rijen ingegaan 'met maskers en zuurstofapparaten, die slechts voldoende zuurstof be vatten voor twee uren,- By de grauwe ge bouwen van de Bois du Caziermijn inMar- cinelle staan nog honderden mensen te tvachten op berich ten over de reddingsactie, die onverminderd voortduurt. DEN HAAG. De declamatrice en solotoneelspeelster Nel Oosthout heeft de vererende uitnodiging ont vangen om op het festival van Edin- burg te komen optreden. Zij zal daar in het „Gateway" theater 10 voor stellingen geven, waarbij zij „St. Joan" en „De Onsterfelijke Dwa zen" ten tonele zal brengen. Nel Oosthout vertrekt op 16 augus tus van Schiphol, Haar eerste voor stelling in Edinburgh is op 20 aug. Het ligt in de bedoeling dat de actrice ook nog een voorstelling in Londen zal. geven. SOESTERBERG- Prinses Irene maakt deel uit van de Nederlandse ploeg, die door de Stichting Neder landse Hyppische Sportbond aange wezen is voor de internationale jeugdkampioenschappen springen, die van 11; tot 14 augustus in Spa gehouden worden.!•;.-•■ v Vergezeld van prins Bernhard en prinses. Beatrix is prinses Irene vrij dagmiddag per vliegtuig van Soes- terb'erg vertrokken. Onmiddellijk na afloop van de wedstrijden zullen prinsen prinsessen- naar Nederland terugvliegen. CHAMONIX. Reddingsploegen hebben vrijdag de lijken gevonden van,drie Belgische bergbeklimmers, die, sinds ,5 augustus .vermist, werden, vermoedelijk;: doorheen lawlhe dei dood'"ih: gesleurd.1..Zy ;zijn gevonden tón de voet van de „Reuze- tandgletsjer". Twee hunner zaten.met touwen aan -elkaar vast. De'derde lag in de buurt. veertig graden. En -het vuur? Men had de indruk dat de brand aan het doven was.:1 En de nog altijd brandende .vraag: overlevenden? „Toch hoop", zei André van den Heuvel. Toch hoop? En dat terwijl op 200 meter van deze mijn een Belgische aannemersfirma bezig is op een klein kerkhof met een enorme kraan en enkele- bulldozers een massagraf té .delven. Men kijkt er van de mijn bijna op. Het .kerk hof is afgezet door een cordon rijkswacht, maar de menigte weet, zoals de menigte om onnaspeurlijke redenen elke druppel nieuws weet. Maar nogmaals: al is'er maar één overlevende, het is het wachten waard. Dat zei de vrouw die twee weken geleden 'ech 22-jarige zoon bij een instorting verloor en die nu haar tweede, 25-jarige. zoon be neden weet. En ook de moedér van een veertienjarig, kind, dat woens dagmorgen als leerling voor de AHMEDABAD. De ongeregeldhe den naar aanleiding van 't plan dér Indiase regering om een tweetalige staat Bombay te vormen, hebben te Ahmedabad sinds woensdag aan der tien mensen het leven gekost. Vrijdag ontstonden voor het eerst ook relletjes in nabijgelegen plaat sen. In Kalol werden twee personen gedood, toen de politie het vuur op de demonstranten opende die haar met stenen bekogelde. - AMSTERDAM. Vrijdagavond zijn op Schiphal de eers'te. vrouwen en kinderen aangekomen van Nederlanders, diein Egypte in dienst van .de Shell werken. Behalve de Nederlandse vrouwen arriveerden op het vlieg veld ook twintig Engelsen, die met hun kinderen later in de avond naar Londen doorreisden. Nederland terug te sturen, omdat; men nooit kan weten wat er ge beurt." „Onze mannen 'worden,.in Suez verzorgd dooronze koks", vertelde mevrouw J. van Leeuwen, die met drie kinderen terugkeerde;„Alle Nederlandse families in Suèz héb ben- een kok in dienst", zo voegde zij er. aan toe.- De vrouwen hadden van de: op schudding, die de naasting Van het' Van links naar rechts: mevr. Se ver ijnen, mevr. J. van Leeuwen, mevr. Dokter van Rijn, mevr. J. v. d. Molen en en mevr. B. Sou- man met haar kinderen in het restaurant van Schiphol, na aan komst uit Suez. Suezkanaal in de gehele wereld, te weeg heeft gebracht, weinig ge merkt, In Suez was volgens de dames het werk. normaal voortgegaan. Zij %verden opSchiphol, ontvangen door het hoofd van de afdeling pers contacten der BPM. uit Den Haag. Hij deelde mede, - dat in 1955 145 miljoen ton. olie in - het -.Midden oosten uit de grond is gehaald. Daarvan is 40 miljoen ton door de pijpleidingen naar de Middellandse Zee getransporteerd en 67 .miljoen ton via het Suezkanaal verscheept. De overige. 38. miljoen ton hebben éen bestemming in andererichting, dus: naarZuid*Afrika eri het Oosten NEW YORK - de bemanning van het Duitse vracht schip „Heidberg" zyn vrijdag ernstig gewond en één is om -het leven gekomen door een ontploffing in de machinekamer, die brand veroor zaakte op het bijna zestienhonderd ton metende schip. Een helikopter, een vliegtuig en vijf schepen van de kustwacht verleenden hulp aan het schip, dat zich aan de ingang van de Delawarebaaï bevond. De „Heidberg", die in Hamburg thuishoort, was met een lading ijzer erts, ruwe rubber en dergelijke on derweg naar New York. Het schip voer voor de K-N.S.M, De ontploffing verwoestte de brug van het schip en de verblijven van de bemanning onder het dek. De brand, die na -de ontploffing Uit brak, kon snel geblust worden, maar het schip kwam zonder stoom te liggen. Schepen aan de grond De Nederlandse treiler „Hendriks en. Adriana" van de N.V., Zeevisserij en Haringhandel v.h. Averboom uit Vlaardingen, liep vrijdag in dichte mist op dc rotsen bij het binnen varen van de haven van Sunderland. Twee sleepboten slaagden er zes uren later in het honderd vijftig ton metende schip vlot te krijgen. De „Hendrika en Adriana" Liep geen schade op en zou de reis naar Neder land voortzetten. De ruim 160 ton metende houtboot „Sian" van Muller en Reitsman uit Dordrecht liep vrijdag op dertig mijl ten zuidoosten van Stockholm ter Twaalf leden yap j hoogte van Dalaroe aan de grond, ut xrran g^ip, dat op wee was van Abo in Finland naar de thuishaven, kon na vlot gekomen te zijn door varen. BELFAST. In Belfast hebben tienduizend arbeiders van de werf „Harland and Wolff" besloten, met ingang van maandag te weigeren te gen stukloon tc werken cn overwerk te verlichten, als protest tegen het ontslag van 62 elektriciens voor wie volgens de bedrijfsleiding geen werk was. De directie heeft éen voorstel om een werkweek van vier dagen in te voeren, afgewezen. Hierdoor zou vol gens de arbeiders-het gehele perso neel in dienst kunnen blijven. Ver wacht wordt, dat binnen een maand nog 628 arbeiders zullen worden ont slagen, HAARLEM. Dekunstenaar An ton Moikenboer is gereed gekomen met het maken van een mozaïek van 1-60 bfj 1.10 meter, bestemd voor de- kathedrale basiliek Sint Bavo aan de •Leirisevaart in Haarlem. Het is een wapen-mozaïek met de. tekst „Sicut sponsa ornata" („Zoals de bruid getooid is"}.- Binnenkort zal het mozaïek boven de ingang van de basiliek ingemetseld worden. Nederlandse delegatie naar Suezconferentie DEN HAAG. Minister Luns en de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr, D. U. Stikker zullen aan het hoofd .staan van de Neder landse delegatie op de Suezconfe rentie, die op IS augustus in Lon den begint. Over de verdere sa menstelling van de Nederlandse de legatie is nog niet beslist. Wei staat vast dat 'de directeur van de mij. „Nederland", die tevens Nederlands vertegenwoordiger in de kanaalmij. en de Internationale Scheepvaart kamer is, de heer D. A. Delprat, is uitgenodigd om van de Neder landse delegatie deel uit te maken. Hij..heeft deze uitnodiging reeda aanvaard. N het Italiaanse dorpje Rfo Mag- glore, dat zich met het instinct van een dpejong aan de moeder- rots vastklemt, zit ik irt de mid dag voor het enige café: en lees in Du Perron een prachtzin-over de Hollanders in het oude Indië: „Zé hebben het zo vereerd om de specerijen, dat ze hebben vergeten er toveren te leren." Als ik uit het boek opkijk om de vondst te digereren, zie ik dat er nog iemand op het terrasje is komen zitten, een man van middel bare leeftijdstads van snit, die daarnet tegelijk met mij uit het boe- meltje stapte. Hij ziet er uit als Cor Ruys in een typetje enlijkt me een vakantiehoudende boekhou der uit Milaan of Genua, vriende lijk bebrild, peervormig van gestal te, de broek wat te hoog opge sjord door bretels, die van achte ren gedraaid zitten, wat hij nooit gewaar wordt, omdat hij solo leeft. Mijn door Du Perron verwekte vro lijkheid, kwiteert hij met een glim lach en een knikje. Dart kijken we weer alle twee voor ons uit, over de als piazza poserende straatver tvycüng, die weerloos ten prooi lipt aan de hete zon. Mensen zie je niet ze slapen op dit wtr maar hónden van het dorp hebben vrij spel, maken onduidelijke tuandelingetjes, probe ren elkaar tot iets dartels over te halen en vervolgen zonder zichtba re rancune hun weg, als Ze onver- richterzake worden afgeschud. Er is een zwart mormeltje by, dat tel kens met lange wapperoren iveg- draaft, of hy het iemand eens flink gaat zeggen, sceptisch nagestaard door een oude, grijze, toiens beide achterpoten door een gedeeltelijke verlamming zijn getroffen, ten ge volge waarvan, hij zich voortbe weegt in de houterige galop van een draaimolenpaard, steeds wan trouwig opzij kijkend met zo'n blik van: „denk om myn moeilijke voe ten De grotere honden dragen alle maal muilkorven, primitieve, ijze ren vogelkooitjes, die hét projielsa- menknijpen tot de smartelijke- ver bittering van Napoleon, vlafc voor de lionderci dagen. Een van die toe gesnoerde schepselen, een grote, vuil-bruine, aan wiens sibbe acht generaties geleden een echte set ter schijnt te hebben genipt, vindt vlak voor ons terrasje zo'n biscuit- toetertje, waarin ys gezeten heeft. Hij verbrijzelt het met zijn voor poot en gaat dan,, languit liggend, beproeven of hij de fragmenten het vogelkooitje binnenschuiven kan. Omdat 't niet lukt springt hij over eind, boort zijn. snuit aiep In de verschroeide aarde eh begint, met beide voorpoten op zijn kop ge drukt, wanhopig te proberen of hij zich verlossen kan van het rotding, dat hem belet te tafelen. Ah zijn pogingen vruchteloos blijken, gaat hij maar weer liggen en kijkt, grondeloos somber, naar ons op. Wat ik overweeg, gaat de man mct.de bril nu doen. Hij staat op en gespt-het leren riempje waarmee de vogelkooi ach ter de oren vastzit lor. De kond laat zich ^helpen als een zoet jon getje,. wiens neusje wordt gerei nigd. Zodra de korf verwijderd is, wordt zijn. hoofd welwillenderHy nuttigt alles tcat op de grond ligt tot de laatste kruimel; de man, het kooitje in de hand, zendt my een 'milde blik en kijkt'dan weer met een competent welbehagen neer up zijn goed werk. Als alles op ts schuift hy het ding over de pun tige snuit, maar ondersteboven, zo als hij bty het. .vruchteloos 'zoeken naar de riempjes bemerkt, 't 'Moet er dus. weer af. Als' hy dat gedaan heeft, zie je de hond denken: „Die .man is een sukkel. Daar hoef ik helemaal niet bang voor te zijn" Hij springt op en blaft één keer, diep tut zyn JceeL De uitwerking is boven verwachting: de man tui melt in doodsnood achteruit, de han den afwerend voor zijn verschrikt gezichtGerestaureerd draaft de hond nu het dorp-in, de bevrijde bek tuyd open, de tong er ver uit, een gevaarlijk heerschap, op weg naar bedenkelijke avonturen. Aan de brave man met de bril is Pascals stelling,-dat goedheid in dit leven, enkel leidt tot haat, door een hond toegeblaft. Op een suk keldrafj'e gaat hy achter het mon ster aan, verdwijnt in een zijsleuf, komt later moe, bezweet- en be zorgdweer uit een ander straat je op, liet kooitje nog steeds in de hana. .Met een excuserende bÜJc in myn richting legt hij het ding op straat en rept zich dan haastig naar het .wat hoger gelegen stationnetje om daar een uur te .vroeg op de boemel terug te wachten. Als hy -weg is, keert de hond te rug. Een oude :vrouwf die metde was op het hoofd voorbijwiegt ziet hem, blijft stil staan en schreeuwt DanteEen klein jochie blfjkt zo te heten („De hél" van Arnold, is het eigenlijk). Hij trippelt over het plein en wenkt de hond, die zich zoet komt laten knevelen. Boven, op het perron, heeft de man het allemaal gezien, haalt zijn schouders op, legt zijn handen op zijn knieën en staart voor zich uit twee il lusies armer. KRONKEL (Advertentie I.M.) NOV E-board-Hooaézén d LONDEN De New Yorker George Gottfried heeft 'n Londense antiekzaak vrijdag helemaal leègge- kocht. ,Jk heb vele jaren lang met Ame rikanen zaken gedaan", zei Walter Bird, eigenaar - van de winkel en voorzitter van de beurs van anti quairs in Kensington, „maar zo iets heb ik nog nooit meegemaakt". Gottfried, firmant van Gottfried and: Bimbaum in New York, was vrijdagmiddag zijn winkel binnen gelopen en keek wat rond. „Ik geloof, dat ik hem voor een düizénd gulden verkocht had, toen hij er genoeg van begon te krygen", vertelde Bird. Gottfried leunde over de toon bank .en geeuwde: „Meneer Bird hoeveel moet het kosten als ik uw hele voorraad koop? Ik bedoel alles." Bird bekende, dat hjj eens goed nagedacht had en toen een bedrag van vele tienduizenden guldens ge noemd had. „Okay", 2eï Gottfried „gekocht!" „Werkelijk?" vroeg de' verbaasde Londenaar. - „Natuurlijk", „Wanneer, meneer Gottfried?" „Meteen", antwoordde de Ameri kaan, „enne.... noem me maar Geor ge"..- Gottfried zal de hele antiekvoor- raad, waarbij dertig kroonluchters, naar de Verenigde Staten" laten ko men, jpj zal deze week tijdens e^.i rondreis .door. Engeland - nog meer antiek proberen te kopen. „Dc .vind het een. pracht-trans-' actie", zei- Bird, „maar"ik ben er door in een moeilijke positie ge-: raakt.. Onze jaarlijkse antiekbeurs, wordt. in:_ september, geopend en ik heb nu geen stuk om te verkopen".; „George", zei.hij, „is" eigenaar van alles",

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2