Harrimans kansen tegen Stevenson verkeken Fel en hard gevecht over burgerrechten Vlissingen geschikt voor reuzenschepen? Marcinelle wacht nog op berging van doden Kleur van de auto moet met omgeving contrasteren Bij brokkenmakers veel maaglijders Jongetjes Schandaal in hoge Sowjet-kringen Speeltuin der revolutie Toeristenboten Looneisen in Britse scheepsbouw Zes doden bij ongeluk in Frankrijk van Cantor eisen diepte Zo maakt U in een handomdraai een lekker kopje koffie! Gruwelijke spanning voorbij MOCCÖNA Drie doden in het verkeer OM VERKEERSONGEVALLENTE VERMIJDEN Ambonese leiders uit w oonoorden overgeplaatst KABINET op smalle basis? Super-Sabres snelheid monsters Grote overstroming teistert China Oe Noe roept hulp van Nehroe in IVERE BDZDEEDSCng Drankorgieën en diefstal Donderdag 16 augustus 1956 (Van'onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. De verkiezing- van Stevenson door de Democratische con ventie als kandidaat voor de komende presidentsverkiezingen staat thans vrijwel vast. Reeds gisteren in het begin van de middag zag het er naar uit, dat hij by eerste, stemming zou worden gekozen, doch toen de* paragraat van de burgerrechten van het „platform" bekend werd, dreigde er even een kink in de kabel te komen. De aanhangers van Harriman deden t.a.v. deze paragraaf blijkbaar een laatste poging om Stevenson te verslaan. Zij kregen hierbij de steun van de noordelijke staten. De aanval werd echter afgeslagen en het is thans zo goed als zeker, dat Stevenson als overwinnaar naar voren zal treden. De1'opwinding werd gisteren ver oorzaakt, toen bekend werd dat de programmacommissie met betrek king tot de paragraaf van de burger rechten een oplossing had gevonden ter vermijding van moeilijkheden met de zuidelijk staten. Het betrof hier een compromis, waarin de be sluiten van de Hoge Raad een deel van de voor het gehele land gelden de wetgeving worden genoemd en waarin de noodzaak wordt uitge sproken, voor een gelijke behande ling en gelijke mogelijkheden voor blanken en kleurlingen, doch waar in tevens wordt gezegd, dat de nood zakelijke aanpassing aan de eisen van de tijd met met geweld moeten worden opgedrongen. Het had er alle schijn van dat de zuidelijke sta ten zich hierbij in grote meerderheid zouden neerleggen. De moeilijkhe den rezen echter na een langdurige onderbreking van de zitting en ver volgens na een bewogen debat, en zij kwamen van de zijde der Har- riman-aanhangers. Verscheidene noordelijke staten o.l.v. de New Yorkse Senator Lehmann een uit gesproken aanhanger van Stevenson, die zich echter met kon verenigen met de paragraaf over de burger rechten steunden daarop de be zwaren van de groep Hamman. Lehmann en andere gedelegeer den die m de oppositie zijn gegaan, hebben daarbij het oog gevestigd op de grote groepen kleurlingen in de industriële centra van het noor den. Om hun stemmen te winnen zijn zij eventueel bereid, de stêmmen der zuidelijke staten op te offeren. Aan de tekst van het compromis wilden zij minstens zien toegevoegd, dat federale rechtbanken moeten op treden om de uitspraken van de Hoge Raad te doen uitvoeren. Men wilde dit voorstel niet vervatten in de vorm van een amendement, doch men gaf de voorkeur aan een nun- derheidsrapport, dat alleen in be handeling zou kunnen worden ge nomen, wanneer dit werd voorge steld door tien procent van de vol ledige uit 108 leden tellende plat form-commissie. Harnmans tekst werd echter door deze commissie met zestien tegen een stem verwor pen. Achter de schermen van de conventie werd inmiddels nog hard over deze tekst van 't minderheids rapport gevochten. Terwijl vanaf *t spreekgestoelte de overige punten van het platform met betrekking tot diverse aspecten van het binnen- en buitenlandse beleid werden voorge lezen, heerste er een enorme op winding onder de afgevaardigden. Dit „vuurwerk" ging echter met een sisser uit, nadat bekend werd dat de meerderheidsversie van de bur gerrechten-paragraaf was aangeno men en daardoor werd Stevenson vrywel zeker van de overwinning. De minderheidsversie werd verde digd door de afgevaardigden uit Minnesota, New York, Michigan, California en Illinois en tot ieders verrassing veroordeeld doorTru man, die overigens geen afgevaar digde is oo deze conventie, maar vanaf de tribune de conventie bij woont. Van de voorzitter kreeg hij gisteren toestemming voor het hou den van een korte reden van vijf minuten. Daarin noemde hij de meerderheidsversie over de hurger- i echten de beste die ooit door e.en Democratische conventie werd voor gesteld. Zo kwam de oud-president bij verrassing tussenbeide, ditmaal om de conventie voor een dreigende tweespalt te behoeden, daar het ge vaar niet denkbeeldig was dat de zuidelijke Democraten geen wijzi ging in de tekst zouden aanvaarden Traditie getrouw lijkt het congres van de Amerikaanse democraten uiterlijk meer op een kermis, dan op een bij eenkomst imar belangrijke politieke beslissingen moe ten worden genomen. Uitge dost met de meest bizarre hoofddeksels, borden en spandoeken met de namen ran te kiezen kandidaten voor het presidentschap, trekken de afgevaardigden door Chicago. Hun campag ne gaat gepaard met een hels kabaal wan -muziek korpsen, gezang en spreek koren. HASTINGS De Britse vakver enigingen hebben gisteren met alge mene stemmen besloten, onmiddellijk belangrijke loonsverhogingen te eisen voor ruim drie miljoen arbei ders in de Engelse scheepsbouw- 'industrie en de technische indu strieën. De looneisen zouden de industrie 150 miljoen pond per jaar kosten. Veertig vakverenigingen waren op de conferentie vertegenwoordigd. PARIJS Tijdens de grote ver keersdrukte op de vooravond van Maria Hemelvaart een officiële feestdag in Frankrijk is gisteren bij Les Sables d'Olonnes een auto met een vrachtwagen van een bier brouwerij in botsing gekomen. Zes personen kwamen bij het ongeluk om het leven. Twee anderen zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. VLISSINGEN Zal de haven van Vlissingen geschikt kunnen worden gemaakt om de reusachtige toeris- tenschepen te ontvangen, die de heer H, B. Cantor uit New York in de toekomst over de Atlantische Oceaan wil laten varen om de „kleine man" "In de Verenigde Staten in de gele genheid te stellen zo goedkoop mo gelijk reizen naar Europa te maken? Dat is de vraag, die men gisteren in het directiekantoor van de N.V. Haven van Vlissingen onder de ogen heeft gezien. De heer Cantor, die naar Europa is gekomen om de si tuatie m diverse Europese havens onder ogen te zien, heeft zich hier laten voorlichten over de mogelijk heid, die Vlissingen zou kunnen bie den. Tot de aanwezigen behoorden de commissaris der koningin in Zee land, de hoofdingenieur van. de rijks waterstaat in deze provincie, de di recteur van de N.V. Haven van Vlis singen en een directielid van de Rot terdamse cargadooTfirma Vmke en Co, De schepen, die de heer Cantor wil laten bouwen zullen nog groter zyn dan de 83.000 ton metende Queen Elizabeth. Zij zullen namelijk 90.000 ton meten een bemanning van 1350 koppen te^en en ieder 6000 passa giers kunnen vervoeren Gevraagd of hij zijn keus uit de haven al bepaald had. zei de heer Cantor allereerst, dat hij van het Ne derlandse volk houdt, omdat men hier met beide benen op de grond „Zit het naadje van mijn kous recht?" Duizenden vrouwen vragen dit aait hun vriendin, hun man, hun verloofde. - Maar als de hertogin van Kent dit aan koningin Elisabeth vraagt, is de wereld er als de kippen bij om dit voor de historie vast te leggen. En daarom 'staat dit plaatje zo maar in onze krant. Zo maar ondanks de Suezconferentie. staat, vlijtig is en weet, waarover men praat. Wat de haven betreft: er zullen grote vernieuwingen moeten komen wil men zij'n schepen kunnen ontvangen. Mr. Cantor wil namelijk geen tijd verloren laten gaan met het wach ten op het goede tij en de diepgang van zijn schepen is groot: te weten 33 voet als zij geladen zijn. Met de schepen van de heer Cantor die Carter Peace en Carter Goodwill zullen heten zal de Amerikaan voor 50 dollar een enkele reis naar Euro pa kunnen maken. Het eten aan boord is daar niet bij inbegrepen. Dat kan gekocht worden in een ca fetaria, die berekend is voor 1500 man en een dinerzaal voor 1Ü0O man. Drie maaltijden zullen samen vier dollar kosten. Elk schip krijgt twee kantines voor zelfbediening en vier bars en cocktaillounges. (Advertentie IJ,1.) Eén theetepel Moeeona in het kopje... kokend water er op... ...even roeren, en t suiker en melk of koffiemelk naar smaak tomegen Standaaxdbusjc of potje f 2.45 Nu ook in busjes f 1.38 Grote bus f 0.1O <140 koppen) Domoe Egberts oplosbare koffie (Van onze correspondent) BRUSSEL. Jean Baptiste Hen- drickx, de Vlaamse mijnwerker die zelf een zoon In de diepte van de mijn Bols du Cazier mlat en die als tussenpersoon dienst deed voor het inlichten van de wachtenden aan de hekken, Is naar huis gegaan. Met hem zün velen, die een week vol gruwelijke spanning in de hoop op een bericht hadden doorgemaakt, vertrokken om thuis het wachten voort te zetten. Deze gang van zaken maakt dui delijk, hoe het er bij de rampmijn voorstaat. Zelfs zij, die het meest di rect bij het ongeluk zijn betrokken, hebben de stryd opgegeven. Offici eel staat nu vast, dat vorige week woensdag in de mijn 276 personen zun afgedaald. Daarvan zijn er zeven onmiddellijk aan het gevaar ont snapt. zes gewonden zijn naar bo ven gebracht en er zijn 94 doden ge borgen. Er blijven dus nog steeds 169 vermisten. De reddingsploegen die intussen zijn uitgebreid met een groep uit de mijnen uit de Kempen gaan nog steeds door met hun pogingen om via de 907 meter verdieping door te dringen naar lagere regionen Daar toe hadden zij een gróte instorting uit de weg te ruimen. In de loop van. de dag is men daar gisteren in ge slaagd om helaas vijftig meter ver der opnieuw op een instorting te stuiten. Een ingenieur zei gisteren, de indruk te hebben dat de meuwe instorting door de ingesloten man nen zelf was veroorzaakt in de be doeling een luchtzak te creeren, die afgesloten was van de brandende gangen. Hoewel dit bericht niet be vestigd werd, dient men er nu reeds op te wijzen dat het vuur blijkbaar ondanks de opgeworpen versperring kans heeft geïien via een andere weg toch in de diepere lagen te ge raken, want de temperatuur is ach ter de instortingen nog steeds zeer hoog, zelfs boven de zestig graden. De reddingsploegen zijn bijzonder vermoeid en het gerucht ging, dat zes hunner gisteren in een zo sterke concentratie van mijngas zijn te rechtgekomen, dat zij onder me dische behandeling moesten worden gesteld. Intussen is het ook zo, dat twee van de weinige ontsnapten uit de mij'n, die reeds weer naar huis waren teruggekeerd, opnieuw in het ziekenhuis ter observatie moesten worden opgenomen. Sinds gister avond laat is er uit de mijn niets nieuws meer officieel gemeld. Al waren er dan gisteren zeer wei nig familieleden van de slachtoffers voor de hekken overgebleven, de drukte in Marcinelle was enorm. Van het feit dat het hier gisteren een officiële zondag was ter ere van Ma- na Hemelvaart had weer een groot aantal heden het noodzakelijk ge acht een uitstapje naar het ramp gebied te ondernemen. Minister Spaak, die in de Congo verbleef toen de ramp geschiedde, is nu ook teruggekeerd en heeft de mijn bezocht. WANROOY. Op de provinciale weg van Boxmeer naar Grave is gis teravond omstreeks kwart voor elf mevrouw G. A. van Mil, die per bromfiets uit de richting Rijkevoort kwam, aangereden door een motor, bereden door W. Cornelissen. Mevr. Van Mil werd op slag gedood. Zij laat een man en zes kinderen na. De motorrijder, de heer W. Cornelissen, is vanmorgen overleden, zun duo- passagiere, mej. W. Strijbosch, kreeg lichte verwondingen. Haarlem Gisteravond half zes is de 75-jarige mevrouw E. van Duln- Slegtkamp bij het oversteken van het Soendaplem door een autobus van de NZH aangereden. Bij aan komst in het St-Elïsabethsgasthuis was zij reeds overleden. DEN HAAG Blijkens bevindingen van de Nederlandse politie is bij sommige verkeersongelukken aantoonbaar, dat de kleur van automobielen een rol kan spelen bü het veroorzaken ervan. Herhaaldelijk is gebleken dat personenauto's „niet gezien zijn", omdat de kleur van de carrosserie niet contrasteerde met de omgeving. Voorbeelden.' een lichte (b.v. grijs witte) wagen tegen een besneeuwde achtergrond, een groene wagen in het polderlandschap of een roestbruine wagen op klinkerweg kunnen zeer bedrieglijk voor medeweggebruikers zijn. De kleuren van wagens, omgeving en wegdek in ftèt algemeen dus kunnen gevaarlijk zijn indien zij op tisch samenvloeien. Overwogen wordt om het gebruik van "bepaalde kleu ren voor koetswerken te gaan ont raden. Een belangrijke, factor is ook de gezichtshoek van het oog. Juist in het grensgebied van niet en. wél zien zullen, contrasterende kleuren beter spieken, dan ineen, vloeiende. Wat andere .oorzaken van onge vallen betreft: een. Engels bedrijf heeft een jarenlang onderzoek inge steld naar 300 „brokkenmakers" uit een groep van 6450 naar het uiterlijk gelijkwaardigen. Nam men aanvan kelijk aan, dat de brokken werden gemaakt tengevolge van overver moeidheid of nervositeit, later bleek, dat alle 300 brokkenmakers in meer dere of mindere mate aan maag zweren leden, welke aandoening bij eerder medisch onderzoek niet was ontdekt. Amerikaanse deskundigen deden bij een grote transportfirma een diepgaand onderzoek naar psycholo- Vervolg van paj}. I DAT thans in versterkte mate de openbare mening en een deel der Indonesische pers aandringen op krachtig doortasten en het uitsnijden van het corruptiegezwel een der eerste voor waarden voor de gezondmaking van Indonesië achten, kan er wellicht op wijzen, dat een kentering ten goede tot de mogelij'kheden behoort. Maar men verlieze niet uit het oog, dat reeds eerder dergelijke uitspraken zijn vernomen en ernstige waarschu wingen, als ditmaal weer door Moh. Hatta, zijn geuit, zonder dat dit re sultaten heeft afgeworpen. Het kan ook niet tot resultaten leiden, zolang eensdeels toonaangevende figuren met president Soekarno als middel punt de steekvlam van de revolutio naire geest telkens weer doen uit schieten, anderdeels de intern-staats rechtelijke toestand van Indonesië nog op wankele grondslagen blijft berusten. Dat dit laatste het geval is, blijkt uit de omstandigheid, dat ook ditmaal wederom - zoals in het be kende „stafchef-schandaal" van vorig jaar bepaalde militaire machtheb bers (waaronder generaal Kawila- rang, in 1950 een der voornaamste steunpilaren van Soekarno bij het „oprollen" van de deelstaten) min of meer onafhankelijk van de regering en buiten de justitiële organen om, een eigen politiek beleid nastreven, P. A. W. (Van onze correspondent) ZWOLLE Vanochtend vroeg z(jn drie voormannen van de Am bonese groepering P.N.S.M. met hun gezinnen uit het woonoord Beenderribben b(j Steenwük over geplaatst naar het kamp te Oude Zeug in de Wieringermeer. Omstreeks ?es uur werd het kamp door de rijkspolitie omsin geld. Per luidspreker werden de 140 Ambonezen bevolen in hun ba rakken te blijven. Drie bewoners, Latupei Rissa, de voorzitter van de PN.S.M, de ongehuwde Siwaletta, een broer van de onlangs veroor deelde leider in Westkapelie en een andere Ambonees kregen aanzeg ging zich gereed te maken voor overplaatsing. Tegelijkertijd werden ook uit Mid delburg enkele gezinnen naar de "Wieringermeer overgebracht. gisch overheersende kenmerken van de het meest bij ongelukken betrok ken chauffeurs. By de goede rijders bleek, dat zij emotioneel stabiel en zelfverzekerd zyn en voorts, dat zij in evenwicht waren in de verhouding tot de om geving en technisch inzicht had den. Behoudens het laatste punt bleek, dat de brokkenmakers van de firma niet aan een of meer der drie eerste voorwaarden voldeden. De psychologische dienst van de Nederlandse P.T.T. voert ook der gelijke onderzoekingen op nog die- pergaander wijze uit. Men tracht langs deze weg te komen tot een nog scherper selectie van chauffeurs voor de rajks-automobielcentrale. Men deelt chauffeurs in groepen in, zodanig, dat men de eigenschappen van hen, die geen schade maken en die weinig of zelfs veel schade maken, scheidt Vertolg van I He' was in ieder geval wel dui delijk dat Koningin Juliana te dien aanzien geen beslissing wilde nemen zonder haar gebruikelijke adviseurs te hebben geraadpleegd. Verwacht moet worden, dat in de komende dagen beslissingen van vér strekkende betekenis zullen vallen. De antirevolutionaire Kamerfractie kwam woensdagavond ijlings bijeen om zich te beraden, wat naar te doen stond. Zij voelde aankomen, dat men gedrongen zou worden naar een be slissing, welke zij zo lang mogelijk heeft willen omzeilen, op grond van de verdeeldheid in eigen kring. Zal zij met de PvdA 6f met de KVP in zee gaan? Het heeft er alle schijn van, dat zij deze keus weer liefst zou ontlopen, en opnieuw een ver zoening van PvdA en KVP zou wil len beproeven. De kans daarop, lijkt echter na drie mislukkingen, uitge sloten, tenzij prof. Romme er alsnog m zou slagen zyn oprukkende rech tervleugel te verhinderen de brede basis voorgoed lam te slaan. Het heeft in elk geval in politiek Den Haag de aandacht getrokken, dat hij zyn fractie hedenmorgen weer om zich heen verzamelde. Dit was een afwyking van het oorspron kelijke krijgsplan, dat maandagavond werd rondgefluisterd en dat hierop neerkwam, dat als de socialisten het harde hoofd niet zouden buigen, de KVP vastbesloten was zonder meer op een rechtse coalitie aan te ste venen. Het wordt tijd, dat de confessio nele partyen eindelijk eens tot be slissingen durven komen. De forma tie duurt nu al negen weken. Vervolg ia» paq. 1 De vergelijking met de oude Sa- bres, die de Amerikaanse Soesterber- gers drie weken geleden naar Sidi Slimane hebben gevlogen om ze voor deze Super-Sabres in te ruilen, Is byna zoek. Daarvan is men zich in de omgeving van het vliegveld wel bewust. Want er is wel Iets voor nodig om deze toestellen met deze snelheid voort te stuwen. Een Whitney J 57 straalmotor met nabrander, vermel den de officiële documenten nuchter. Jawel. Maar wat betekent dat in ge luld? Vooral die nabrander, die in de start wordt gebruikt voor net dat beetje extra snelheid dat dit toestel nodig heeft om de lucht in te komen? Dat geluidsprobleem wordt over schat, zegt kolonel West. Maar de cijfers leren, dat de Sabre een ge- luidproducerende energiebron heeft van 1500 tot 2000 watt, terwijl de Su- per-Sabre er een heeft van.10.000 watt, als de nabrander aan staat m de start. De nabrander is een kracht bron. verkregen door nieuwe brand stof te spuiten in de uitlaatgassen van de gewone straalmotor, waardoor de uitlaatdruk nog een flinke stoot krygt. Maar ook het kabaal. Een Neder landse officier vergeleek het lawaai van de verdwenen Sabre en dat van de Super-Sabre als dat van een bromfiets met een straalmotor. Dat was echter voor hy liet toestel., had gehoord. Wij moeten getuigen, dat de eerste ontmoeting bijzonder mee viel,- maar wij hebben slechts het overvliegen en niet de start gehoord. Zowel de Nederlandse als de Ameri kaanse officieren hebben echter ver zekerd. dat speciale maatregelen wor den genomen, om de overlast voor de omgeving tot een minimum te beperken. Buiten de start- en. lan- dïngsstraal van het vliegveld (10 tot 15 km) mag niet beneden de 2.000 meter worden gevlogen. De geluids barrière mag niet dan boven zee worden doorbroken. Proefdraaien mag slechts op enkele van de daar voor gunstigste plekken op het vlieg veld. Taxiën èveneens slechts langs de onschadelijkste routes. De nabran. ders zullen voorts alleen m de start worden gebruikt. Zo hoopt men de overlast voor de bevolking te beperken, al weet men wel, dat vooral in Amersfoort en Utrecht deze aflossing van de wacht geenszins onopgemerkt voorbij zal gaan. Er wordt hard gezocht naar een geschikte vorm van geluiddem pers. maar de goede zyn nog in ont wikkeling De meuwe jagers zijn echter te hard nodig, om daarop te kunnen wachten. Men zal het dus moeten zoeken in de grootste disci pline van de piloten. Kolonel West zal daaraan zeer krachtig de hand houden. DE kleine jongetjes worden hier in Italië eerder door de ernst besprongen dan bij ons. Het leven wringt hen de knikkers aX gauw tilt de handen, die ze dan uit de mou wen moeten steken itt de een of andere premature betrekking. Mijn pension heeft tvoee van die onder maatse kelnertjes. De een, die zowat tot mjjn middenrif reiktbezit lou ter eigenschappen die hem voor dif ambt ongeschikt maken. Het mini mal e bolanceernermogen, -uiaarouer ieder mens wel beschikt, is hem door de natuur onthouden, zodat de uitoefening zijner bediening de hele dag gepaard gaat met het gerinkel van brekend glaswerk, gevolgd door de boze bas van de baas, een achter zijn buffet levende veertiger, wiens volstrekt gebrek aan enig geestelijk leven, door een Cabin-achttge som berheid toch een zeker allure krijgt. ,Mij kijkt zo omdat hy geen vrouw hee/f", zegt het andere kei- liertje, levenswijs voor zijn twaalf jaren. Hij breekt minder, is meer een morser, die het bladwaarop de glazen tot de enkels in de vloei stof staan, voor je neerzet, als een prestatie, die toch maar weer eens lukte. Het ongerief waardoor hij wordt bereden, zetelt voornamelijk in zijn geheugen: hem toevertrouw de bestellingen, kan hij niet langer dan twee seconden onthouden. Soms komt hij met een glaasje uit het pand, overschouwt zorgelijk het vol le terras, weet niet meer voor wie het is en drinkt het dan maar zelf uit, met een meesterlijk besmuikt wip gebaar, want de baas regeert volgens het beginsel van de onver lichte despotie en is kwistig met oor vegen, waarvan het geluid ver draagt. De tekorten van dit systeem blijken, zodra hij zich voor iets menselijks, even naar achteren be geeft, want dan rennen de jonge tjes, elkaar verdringend, naar het buffet, zetten kostbare flessen aan de mend en zijn nog aan het door slikken als hij gemelijk terugkeert. Nog kleiner van stuk is Angelino, een blond ventje, dat de kapper bijstaat in zijn spelonk-achtige be doening aan zee. Frans is geloof ik de enige taal, waarin scheren en zaniken met hetzelfde woord wor den aangeduid. De kapper, een dik ke. sierlijk bewegende gestalte is op beide wapenen een meester. Hij praat continu op mij in, ongehin derd door het feit dat ik hem niet versta, aangezien hy toch nooit een pauze neemt, waarin fk eventueel zou kunnen reageren. Op een klein tabouretje zit Ange lino dodelijk verveeld naar hem te kijken-, want hij mag de spelonk niet meer uit, omdat hij voor de deur gauw wordt meegesleurd door de spelletjes van zyn makkers en eens uit een boom moest worden ge haald, am een wachtende dient in te zepen. Zijn competentie begint en eindigt met de kwast, een koude koeiestaart die kwalijk mikt, om dat hij maar eenmaal per dag wordt uitgewassen, esn systeem pan ma- teriaalbesparing; hel hele dorp krijgt, een etmaal lang, hetzelfde schuim. Angelino kwispelt bijzonder zacht zinnig over je kin, waartoe hij net reikt. Je bovenlip penseelt hij met een klein, priegelig vingertje, dat hij daartoe eerst voorzichtig m de smurrie doopt. Op een onbereken baar moment komt de baas tenor achtig op, veegt hem als een ding op zij en begint te scheren en te praten. Ook het knippen is zijn ge reserveerd domein, behalvo als- er kleine jongetjes'komen. Vol verach ting laat hij dat grut over aan An- gchno, die de fraaiste kuiven 'zon der compassie met een oude ton deuse millimetert. Soms zijn het vriendjes van hem, met wie hij zich, tydens de behandeling, geanimeerd onderhoudt, maar zit er een vijand op de stoeldan ontaardt het kap pen spoedtg in een handgemeen, waaraan de baas dan 'n eind mOakt, door Angelino een lel te geven en de kleine cliënt, half getrimdde straat op te schoppen. De geïnterrumpeerde beurt is gratis, maar het staat een beetje slordig, so'n kale linkerhelft KRONKEL. LONDEN Ruim 400.000 perso nen vechten tegen de overstroming in de Chinese provincie Heiloeng- kiang. De Soengari-rivier heeft het hoogste peil in de geschiedenis be reikt. De overstroming bedreigt de stad Harbin en heeft 400-000 ha bouwland getroffen. NEW DELHI Volgens het blad „Hindoe" heeft de voormalige pre mier van Birma, Oe Noe. premier Nehroe van India schriftelijk ver zocht om medewerking teneinde communistisch China ertoe te bewe gen zijn troepen van Birmaans ge bied terug te trekken. Het blad schrijft, dat de Birmaan- se regering en de Birmaanse leiders ernstiger ongerust zijn. over de wei gering van Pekmg om Birmaans ge bied door zyn troepen te laten ont ruimen dan zij tot dusver hebben willen toegeven. Advertentie LMJ Frm«. zuivere lueM I» nood zakelijk voer een goede gezondheid. Zorgt hiervoor in kantoor hui» en bedrijf mei RAAM VENTILATOREN met afsluitbare tochikiep MOSKOU Drie dochters van hooggeplaatste Sowjet-officieren z(jn gearresteerd wegens „diefstal en ze denbedervende uitspattingen op gro te schaal". Dit meldt het blad van de communistische jeugdbeweging. Ook drie zoons van Sowjet-mlnis- iers ztfn bjj deze affaire betrokken. De drie jongemannen zonden geen diefstal gepleegd hebben, maar mo reel verantwoordelijk z(ja voor de daden van de meisjes door veelvul dig met hen om te gaan en „drcrike- mansorgieen" met hen te houden De gearresteerde meisjes zijn de 18-jarige Erlene Koesnetzowa, de 19- jange Mazimowa Kolesowa en de 21-jarige Tama Andrejewa, respec- tievelyk de dochters van een gene- raal-majoor, die doceert aan de mili taire academie van Moskou, een ko lonel van de geheime politie en een luitenant-kolonel van de luchtmacht De jongens zijn Eugene en Michael Kabanow, zoons van de minister voor de buitenlandse handel en Ser gei Petoekhow, zoon van. de minis ter voor de zware machine-industrie. De drie jongelieden waren allen lid van de Komsomol, de communisti sche jeugdbeweging. Volgens het blad waren alleen de ouders van de meisjes verantwoor delijk voor het feit, dat zij „ordinai re geïllustreerde tijdschriften uit het Westen" lazen, zich Westers kleed den, veel in restaurants en nacht clubs verkeerden en „gouden jeugd" oftewel leden van de „jeunesse do- rée" oppikten om daarmee wilde week-ends door te brengen, waarbij er op jazzmuziek gedanst en enorm veel gedronken werd De meisjes hadden "volgens het blad systematisch voorwerpen ylt hun ouderlijk huis of van vrienden gestolen om met de opbrengst daar van „verboden vreugden" te kopen. Hst leven van de2e meisjes was volgens „Komsomolskaja, Prawda" geestelijk zowel als moreel inhouds loos geweest.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2