SUEZCONFEREN TIE GAAT SNEL NAAR BESLISSEND PUNT Lieftinck gaat eigen weg Confetti nu in moeu positie Eis vijf jaren wegens moord in Sluiskil „Man die nooit bestond spoelde met documenten op Spaanse kust Vele landen willen verder gesprek met Egyptenaren I Europa-zegels Weer bijbels in Rusland Kef au ver en Stevenson i Montgomery was in -Nijmegen uw Grondwerker barstte uit in ivoede na valse beschuldiging Nederlanders naar biënnale der poëzie EWEN MONTAGU MISLEIDDE DUITSE SPIONAGE Bedenker van manoeuvre vertelt Rijstproefbedrijf op Nw.-Guinea tevreden Voehringen eert slachtoffers busongeluk Haags ju welen dief werkte in heel SKANDINAVIË ESSO EXTRA rrlag 18 augustus 1956 T) U1ZENDEN demonstranten verzamelden zich dezer dagen op het Bevrijdingsplein in het hartje van Cairo, om ie betogen voor de vrijheid van de Mohammedaanse wereld. Sprekers riepen de bevolking van alle Arabische staten op, om bij het begin van de Suez-conferentie het werk een dag neer te leggen. Ook een aantal in Cairo levende Grieken woonde de demonstratie by. Zij droegen spandoeken met anti-Britse lenzen. De foto toont een Grieks meis je, dat fanatiek applaudisseert na een felle anti-Britse toespraak. (Van onze correspondent) LONDEN. De Suezkanaal-conferentie schijnt zich snel naar een beslissend punt te bewegen. Tien sprekers voerden gisteren het woord, onder wie ook Sjepiiow. Er viel in het algemeen, een duidelijke tendens van instem ming met Dulles' voorstellen voor internatio nale exploitatie te constateren, waaraan ech ter door velen onmiddellijk de gedachte van vérdere onderhandelingen met Egypte werd vastgeknoopt. In het bijzonder kwam dit tot uiting in de twee verdere Scandinavische re devoeringen, die van Noorwegen en Dene marken, waarin ook sterk voor inschakeling der Verenigde Naties, werd gepleit. De oor- spronkelijke Brits-Franse idee van oplegging: van een meerderheidsbeslissing aan Egypte, schijnt maar zeer weinig directe instemming te ontmoeten. {Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Prof. Lieftinck heeft de politieke kringen in Den Haag: weer eens voor verrassingen geplaatst. Nadat tiy vrijdagmorgen van ko ningin Juliana de nieuwe opdracht had ontvangen tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven, ontving hij in de namiddag ..weer de fractieleiders van de.vijf grootste partijen uit de Tweede Kamer, de heren Burger (PvdA), Jtotnme (KVP), Zjjlstra (AR), Tilanus (CHU) en Korthals (VVD). Dit wekte aanvankelijk algemene verbazing aangezien men had kunnen verwachten, dat prof. Lieftinck zijn opdracht op extra-parlementaire wijze, dus buiten het parlement om. zou willen vervullen. Achteraf hleek, dat hij de verschillende heren niet uitdrukkelijk in hun functie van voorzitters der Kamerfracties had uitgenodigd, doch gewoon als „leidende poli tieke figuren". Hij schijnt de heren alteen de vraag te hebben voorgelegd of de uitvoering van zijn niéuwe opdracht eventueel op hun „veto"- zou stuiten. Deze vraag bevestigt een indruk, welke in politieke kringen reeds vrijdag bestond, namelijk dat de adviezen aan koningin Juliana niet uit drukkelijk in de richting van prof, Lieftinck hebben gewezen. De informateur wil nu weten hoe in de verschillende partijen, over zijn opdracht wordt gedacht, "Wijst men. deze zonder meer van de hand, dan behoeft hij er niet eens aan te beginnen. Uiteraard kan de infor mateur van zijn eigen 'partij, de P.v.d.A, zulk een botte weigering moeilijk verwachten. Maar de KVP en ARP-leiders hebben de vraag van voldoende gewicht geacht om hun fracties vandaag bijeen te roepen. Zij staan inderdaad .voor een be langrijke beslissing. Döor prof. Lieftinck zijn- gang te laten gaan. geven de Kamerfracties de beslissing immers uit banden- Een ontwerp- regeringsprogram zullen ze niet meer te zién krijgen. Zij weten, dus helemaal niet Avat er bijv. op het „hete" punt voor de bezitsvorming zal instaan. Nu prof. Lieftinck zijn nieuwe taak eenmaal zo heeft op gevat vwordt het namelijk niet uit gesloten geacht, dat hij zijn pro gram meteen aan politici uit ver schillende kring zal voorleggen, die naar zijn oordeer voor een minister schap in aanmerking kunnen- komen. Ook de zetelverdeling zou dan niet meer in de Kamerfracties ter sprake kunnen komen, een vraag stuk, waarvan, nog "vele moeilijkhe den werden verwacht. Daar staat tegenover, dat van de Kamerfracties ook geen verantwoordelijkheid te genover het nieuwe kabinet zal wor den" gevraagd- De nieuwe ministers zullen er op eigen risico zitting in moeten nemen. Daarom zal deze nieuwe aanpak vooral hij de liberalen wel op in stemming kunnen rekenen. Want zij zijn altjjd afkerig geweest van een strakke binding van Kamerfracties aan een bevriend kabinet. Ook de christelijk-historische fractie voelt' doorgaans wel voor een los verband. Uiteraard kunnen de kandidaat ministers. voordat zij hun ja-woord' geven, nog contact zoeken met hun partij. Maar het lijkt niet uitgeslo ten, dat bijv, de KVP zelfs daarvan niet zal willen weten, omdat zij dan toch weer met een zekere ver antwoordelijkheid zou kunnen wor den belast. Lastige keus De KVP staat voor een moeilijke keus: in feite komt zjj voor de be slissing te staan, welke zij na aan vankelijk voorkeur voor de rechtse coalitie de laatste dagen gedurig heeft omzeild: „Moet de samenwer king met de P.v.d.A, worden verbro ken of blijft een kabinet van brede samenstelling aantrekkelijker?'' Ook de antirevolutionairen tonen zich. niet op hun gemak. Zij vrezen namelijk, dat ais de KVP afvalt zij toch weer voor de keus gesteld zul len worden. al of niet aan een ka binet met de P.v.d.A., CHU en VVD mèe te moeten doen.'Tot dusver is hun streven er vóóralles op ge richt geweest die keus te vermij den. En zij hebben natuurlijk ook wel gemerkt, dat prof. Lieftinck heeft aangekondigd, dat. hij „in de eerste plaats" streven wil naar een kabinet van brede samenstelling. Zij vragen zich niet zonder bekom mernis af, wat er dan in de tweede plaats zal komen. Het feit, dat prof. Lieftinck-van plan is de „uitslag der verkiezingen" een stevig draag vlak in het a.s. kabinet te geven, doet vermoeden-, dat hij dr. Drees weer als de toekomstige premier ziet. Er zijn antirevolutionairen, die spijt vertonen dat prof. Zijlstra na de mislukking van prof. Romme zijn kans op het tot stand bren gen van- een verzoening tussen de KVP en PvdA; heeft laten glippen- Dè-kloof tussen beide- partijen is nu: immers door prof. Lieftinck „on overbrugbaar" verklaard. Aan de andere kant kwam aan 'het' slot van Sjepilows lange rede (die een uur in beslag nam) de for mulering van de contrapositie; in Russische ogen kan men met een uitbreiding van de conventie van 1888 volstaan en is aan internationa le exploitatie geen behoefte. Als deze Londense conferentie tot over eenstemming over algemene begin selen kwam, zei Sjepiiow, konden deze ter verkrijging van concrete resultaten aan een ruimere confe rentie worden voorgelegd, zoals door Egypte voorgesteld is. Een commis sie van .zes, bestaande uit Egypte, India, de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en de Sowjet-Uriie. zou deze ruimere conferentie, kun nen voorbereiden. Hoewel de eigen lijke inhoud van Sjepilows voorstel (slechts uitbreiding der conventie van 1888) voor Amerika, Engeland, Frankrijk en de meerderheid der conferentie stellig niet aanvaard baar is, lijkt de door hem geschets te weg in een of andere vorm ech ter wel kans op verwezenlijking te bieden. Want zo gauw men het denkbeeld van hot eenzijdig opleg gen van een meerderheidsbeslissing aan Egypte laat varen, doemt on middellijk de gedachte aan een twee de, ruimere conferentie op. De Westerse voorstellen nadruk kelijk verwerpen deed Sjepiiow ech ter niet. Het viel bij herlezing van zijn réde ook op, dat hij zékere vorm van internationale controle in overeenstemming roet Egypte, toch weer niet helemaal wenst uit te sluiten. Zijn overigens in vorm ge matigde rede bevatte ook een dui delijke, waarschuwing aan het adres van Frankrijk pn Engeland, dat als zij geweld zouden gebruiken, het conflict niet tot de kanaalzone be perkt zou blijven. Behalvé door Sje piiow werd gisteren het woord ge- voerö door vertegenwoordigers, van Frankrijk, Noorwegen, West-Duits- land, Nïeuw-Zeeland, Japan, Dene marken, Turkije,. Spanje en Perzië. Behalvé Spanje waren allen het in beginsel met Dulles* gedachte eens, Japan echter aan aanzienlijke re serves, zodat men zijn steun niet als vaststaand aan kan nemen; Perzië met de speciale aantekening van af keuring der militaire voorbereidin gen. Spanje acht herziening van de conventie van 1888 voldoende en in ternationale exploitatie van bet ka naal niet- nodig. Frankrijks minister van Buiten landse Zaken, Pineau,- was het meest concreet. Hij stelde eerst vast. dat het Suezkanaal een duidelijk inter nationaal karakter droeg. Pineau stelde voor, dat erkend zou worden, dat het kanaal zelf en de installa ties Egypte's eigendom waren, waarmee het beginsel van billijke Egyptische inkomsten geschapen zou zijn, dóch dat Egypte en de voornaamste gebruikers een ver drag zouden sluiten, waarbij Egyp te het bestuur van het kanaal aan een internationale autoriteit zou op dragen, die met de Verenigde Na ties geassocieerd zóu kunnen wor den. De -nieuwe kanaalmaatschappij zou er niet op uit zijn om winst te behalen, maar wel uit haar in-' komsten tot 1968 (het jaar van het aflopen der oorspronkelijke conces sie) compensatie aan de oude ka- naalmaatschppij kunnen betalen, na welke datum alle voordelen uitslui tend aan Egypte toe zouden vallen. NIJMEGEN De Britse veld maarschalk Montgomery heeft met een opleidingsschip van de Franse marine een - bezoek aan Nijmegen gebracht, waar huzich o.a. op de hoogte heeft gesteld van de indu striële ontwikkeling. Hij bezichtigde de alhier gevestigde fabrieken van Philips,, na tevoren zich te. hebben onderhouden met een aantal; perso nen uit het publiek,dat hem een enthousiaste, ontvangst bereidde. (Advertentie I.M.) ...kauw Wrigley Double mint. We worden meegesleept door ons eigen tempo - Even do spanning kwijtraken. Een week-end op 't water of wat U ook doet: Doublemint is lekker - maakt de adem zo fris als een zomerse zeewind. rHEWÏÏÏG ÖV)« (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Vjjf jaar gevan genisstraf onvoorwaardelijk en on voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering eiste de offi cier .van Justitie wijdag voor: de Middelburgse rechtbank tegen de. 39-jarïge grondwerker F. K. uit VUssingen, die op 14 november 1.955 in Sluiskil een vrouw om het le ven hraeht. De officier baseerde zijn eis op doodslag, toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, waarop de dood volgde en mishandeling, de dood ten gevolge hebbende. De verdachte, die schijnbaar on bewogen bleef, gaf welbespraakt de feiten toe en vroeg de rechtbank hem nog eenkans tegeven en al leen gevangenisstraf op te leggen. Hij zal ..woensdag .29 augustus het vonnis-'tibreii.*' K.,- die werktevoor een aanne mersfirma in Sluiskil, was op maan dag 14 november al vroeg in een café terechtgekomen, waar hij de vijf en - veertig-jarige Arnhemse vrouw M. van T. ontmoette. K. hield de vrouw de'hele dag gezelschap, en barstte Vavonds 'in woede uit, toen zijn vriendin hem er van beschul digde haar portemonnaie te hebben gestolen.'7- - De vrouw gaf hem een klap, K. sloeg terug, drukte de keel van de vrouw dicht, gaf haar enkele slagen op het hoofd en. trok tenslotte zijn mes, waarmee hij de Arnhemse in blinde drift stak. Toen de vrouw levenloos op de grond bleef liggen, sleepte K. haar lichaam naar het kanaal, waar hij het in het watér liet glijden. K., die de tenlaste gelegde feiten erkende, verzocht de rechtbank hem een kans te geven e«;n anti-alcohol- kuur te volgen, om zo een einde te maken aan zijn drankzucht, ten ge volge waarvan hij reeds dei'tien ja ren van zijn leven in gevangenissen doorbracht. (Advertentie LM.) ■i/nAnnilC- VERWIJDERD MET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg mét onhandige likdaomrïngon en gevaarlijke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pün weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïna. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoommiddel van f. 1.35 bespaart D onnoemelijk veel ellende. (602) DEN HAAG- "Je minister van O. K, en W. heeft de letterkundigen prof. dr. "W. J. M. A. Asselbergs, prof. dr..N. A. Donkersloot A. Morriën. B. Voeten en dr- V. E. N. van Vriesland aangewezen om als Nederlandse gedelegeerden de in ternationale biennale der poëzie bij te wonen, die van 6 tot 10 septem ber a.s. te Knokke-Het Zoute in België zal worden gehouden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Ewen Montagu in de tiveede wereldoorlog offi cier bij de marine-inlichtingendienst van Groot-Brittanniëthans advo caat is de -man, die in 1943 de grote afleidingsmanoeuvre uitvoer de, waardoor de Duitsers en Italia nen aannam.n, dat de geallieerde landingen in Zuid-Europa in Grie kenland en op Sardinië zouden wor den uitgevoerd en niet op het zwaar verdedigde Sicilië. Hij ontwikkelde het plan een dode, gekleed in uniform van marine-offi- f 7 AN 15 september tot 15 november zul- len aan de postkantoren de Europa postzegels tvorden verkocht, die de nauwe samenwerking op postaal gebied tussen de zes landen, iiie zijn aatigesloten bij de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, moeten symboliseren. De zegel wordt in' ons land uitgegeven in de maarden.-wan tten cent en een fcmartje. In alle zes lan-\ den zal deze zegel dezelfde voorstelling dragen, Ze sullen morden gedrukt by JohJ Enschedé en Zonen in Haarlem. De groot-', te is 2Ji bij 3,fi centimeter. Op de eerste i verkoopdag zullen aan liefhebbers eerste- dag-omslagen worden, gegeven, waarop da E'iropa-zcpels ran een bijzonder stempel kunnen worden voorzien. cier te doen aanspoelen bij Huelva in Spanje.: Officiële documenten zit ten in een tas, die de dode „major William Martin" bij zich draagt, brieven van Mountbatten aan Eisen hower o.m. De manoeuvre slaagt uitmuntend. De Spanjaarden licht ten de Duitse spionagedienst in. Het Duitse opperbevel, Hitier en admi raal Doemtz hoogstpersoonlijk inte resseren zich. Kort na de vondst stromen Duitse divisies en verster kingen naar Griekenland en Sardi nië. In een week-end heeft Montagu over deze episode een serie artikelen voor een. Brits zondagsblad geschre ven. Daaruit ontstond een boek, on der de titel „De man, die nooit be stond". Het werd een bestseller: 43.000 exemplaren in Engeland, tien vertalmgen over de hele wereld. Naar het boek is, onder dezelfde ti tel een film vervaardigd, die thans ook in ons land in circulatie is. Ter gelegenheid daarvan heeft Montagu een bezoek aan Amsterdam gebracht. Enkele uren heeft hij in het Am- stelhotel voor ademloze journalis ten zitten vertellen óver de maan denlange voorbereidingen. Over de theaterkaartjes, die de man Marthx in de zak droeg, over de discussies over de brieven. ,Toen de duikboot met het lijk vertrokken was, bedacht ik opeens, dat we een fout hadden gemaakt. Er zat een verfrommelde rekening van.een overhemd in Martins over jas, Later bedachten we. dat marine officieren op rekening kopen. Altijd. Maar die fout hebben de Duitsers niet doorgehad." Montagu vertelde voorts over de Spanjaarden, die de gevonden docu menten weer teruggaven aan de Britten. f „We wisten natuurlijk, dat de Duit- i se spionagedienst enveloppen kan j openen zonder dat men dat ooit aan de enveloppe kan zien. We wisten j ook, dat de Spanjaarden ons zouden izaam als schoolopziener in district 1. voorliegen. Maar de beroemde brief van Mountbatten. was in drieën ge vouwen. Eenmaal. Niet meer. De microscoop bracht aan het licht, dat de brief opnieuw gevouwen was en dat er naast de eerste vouw een microscopische tweede was ont staan..." Montagu's vrouw kwam op het idee, dat hij in de film misschien zelf zou kunnen meespelen. Hij heeft de rol vervuld van de luchtmaar- schalk, die „tegen" is, tegen het hele plan. Montagu zegt één zin tegen de hoofdrolspeler Clifton Webb. „Ik spreek Webb daar aan als Montagu. Het stukje heeft de film maatschappij veel geld gekost, om dat Webb aldoor moest lachen ais ik hem Montagu noemde..." HOLLANDIA. De eerste resul taten van het ..i^oembeproject", dé rijstvelden, die in het zuiden van Nederlands Nieuw-Guinea aan de wildernis ontrukt worden, zijn be reikt. In februari waren 78 hectaren beplant met rijst. Toen. de padi rijp was schatte, men de eerste oogst op 100 tot 150 ton. Men vertrouwt erop, dat binnen 2 a 3 jaar voldoende gegevens ter beoordeling van de uitvoeringsmo- gelijkneaen van het gehele project van 12.000 ha verzameld zullen zijn. Er wordt daarbij ook gedacht aar. het aanlegger van weidegronden en aan de verbouxv als tweede ge wassen na de rijstoogst op bepaal de punten van katoen, sojabonen, gelijkheden van het gehele project DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 sep- f tember 1956 benoemd tothoofdin- i spectrine van het kleuteronderwijs mej. mr. E. M. F. Spits, thans werk- VOEHRINGEN. Duizenden men sen hebben de laatste eer betoond aan de zeven slachtoffers van 't on geluk, dat een Nederlandse auto bus dinsdagavond In de omgeving van Voehringen heeft getroffen. De kfslen waren bedekt met bloe men van de bevolking, van de Duitse overheid en van de Neder landse diplomatieke vertegenwoor diging. Overal hingen de vlaggen halfstok. De Duitse minister van Verkeer Seebohm, heeft zijn Nederlandse ambtgenoot Algera, een telegram van deelneming gezonden naar aan leiding van het ernstige ongeluk, dat deze week met een Nederland se autobus te Voehringen bij Ulm is gebeurd. De burgemeester van Dordrecht heeft zijn collega van Voehringen schriftelijk zijn grote erkentelijk heid betuigd voor de wijze, waar op het gemeentebestuur en de be volking de passagiers van de daar dinsdagavond verongelukte bus uit Zwijndrecht tegemoet zijn getreden. De begrafenis van de uit Dor drecht en Dubbeldam afkomstige slachtoffers is bepaald op maandag. Zondag komen destoffelijke over schotten in Dordrecht aan. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN De Nederland se ju weiend icf, die in Stockholm werd gearresteerd toen hij zijn ver stopte buit wilde uitgraven, zal zich voor een hele reeks diefstallen in Scandinavië te verantwoorden heb ben- In Stockholm wordt hij o.a. als de dader van een juwelendiefstal ter waarde van 79.000 kronen in een vil la beschouwd. In Oslo zou hij bij de bekende reder cn luchttransporton dernemer Braathen hebben ingebro ken. Ook in Kopenhagen heeft men een tot nu toe onopgehelderde juwelen- diefstal ter waarde van 110.000 kro nen die 7.0 geraffineerd werd uitge voerd, dat alleen een artiest in het vak er toe in staat kan worden ge acht, K, zelf ontkent alles, maar een be lastend bewijs schijnt te zijn dat in 2i)n bezit een boekje gevonden werd. waarin de adressen van welgestelde Zweden, vermeld waren. NEW ÏORK Voor het eerst se dert 3928 zijn dit jaar in de Sowjeï- IJnie met toestemming van de Rus sische regering 25.000 bijbels ge drukt, nadat de uitgave van de Bijbel daar meer dan 25 jaar lang verboden is geweest. De opdracht voor het drukken is gegeven door de Russisch Orthodoxe kerk. De 59.009 bijbels, die sedert de re volutie in Rusland zijn verschenen, hebben zich moeten meten met de in totaal 1.063.013.000 doof Marx, Engels, Lenin, en Stalin geschreven, boeken, die tussen 1917 ert 1954 van de Russische persen zijn gekomen. Na 1928 zijn er geen Bijbels meer gedrukt. De Russisch Orthodoxe Kerk ver wacht in de naaste toekomst nog 75.000 Bijbels te laten verschijnen, terwijl de Russische Doopsgezinden van plan zijn binnenkort hun eigen editie van de Bijbel uit te geven. Vervolg van pat*. 1 van het nieuwe Amerika/waarnaar zijn party moet streven, fn de eer ste plaats moet daar .de armoede tot het verleden behoren en de over vloed ten bate van iedereen benut worden; ten tweede moet daar vrij heid heersen voor allen, zonder aan zien van ras, geloof of economische omstandigheden en in de laatste plaats moet in dit nieuwe Amerika de strijd tegen de verouderde ge dachte, dat geschillen kunnen wor den opgelost door elkaar te doden, nóóit worden gestaakt. Deze drie punten noemde Stevenson het credo, op grond waarvan hij zijn nomina tie wilde aanvaarden, Zo is dit de mocratische congres in een optimis tische sfeer geëindigd. Het ant woord op de strijdleuzen, die in Chi cago werden aangeheven, zullen we volgende week vernemen wanneer de republikeinse conventie in San Francisco bijeenkomt T ATI heeft In „Les vacancea de monsieur Hulot" de dwaasheden van een klein badplaatsje zo raak vereeuwigddat ik in mijn Italiaans dorp vele malen per. dag aan zijn film moet denken. Het wordt een aardig tijdverdrijf details te noteren, die hij misschien óók had kunnen gebruiken. De precieuze vrijgezel op jaren, bijvoorbeeld, die blijkens de maal tijden alle schotels terugzendt, na er een misnoegde blik op te hebben ge worpen. Als ze hem ten tweede male bereiken is er iets aan verschikt, dat alleen z\jn kennersoog kan waarne men. Hij knikt dan met een ,fió is het beter" gezicht en begint te eten, voorzichtig en wantrouwig kauwend als iemand die elk ogenblik vreest op een spijker, of een huissleutel te zullen bijten. Klassiek is ook de bad- god van tien jaar geleden, thans ge huwd cn wat corpulentmaar op het strand nog steeds bezig te vang- ■ballen met de mooie meisjes. Hij werpt ze «iet alleen het leder toe, maar ook een stralende charmeurs- lach. die alleen even van zijn ge zicht glijdt, als hij zich zo nu en dan korz'elig otlderhoudt met zijn vrouw, een twee kinderen beherend wijf je, dat hem ondanks al zijn capriolen, kennelijk vast i?t de hand heeft. In de amper honderd meter lange straat met de drie café's wordt tus sen zes en zeven geflaneerd door de zwervende jeugd. Een koloniehuis op de berg bevat dertig precies even klelve jongetjes uit Milaan, ranke kikkervisjes, die hier vakantie hou den onder toezicht van een roodharig meisje. Haar belangstelling voor de pantoffelparade is evident. Ze kleedt er zich prachtig voor aan en kent de blik en de manier-van schrijden. Tot hier is Tati nog niet nodig, maar hij wordt onmisbaar als ge ziet dat het rade meisje de dertig jongetjesdie ze blijkbaar niet alleen mag laten, dan maar meebrengt in het strijd perk der sexen. Minstens vijftig keer komt ze, in het flaneervuur, voorbij de terrassen, steeds gevolgd door de lange staart van kinderen, die al spoedig in een toestand van hange rige verveling achter haar aansjok- ken Helemaal Tati is ook de elektrici teitsvoorziening van het dorp, die een paar maal per avond uitvalt en, even zo veel kereneen teleurgesteld gekrijt doet opstijgen uit het voor de toeristen geïmproviseerde biascoopje waar de avonturenvan Italiaans nagesynchroniseerde Indianen, dan op de spannendste momenten afbre ken. Als de cafêradio, waarvan de schelle luidspreker tégen zessen op het terras gehangen wordtde nieuwsberichten begint, groepen de mensen er ernstig omheen. Je denkt anti oorlog 't zijn de voetbaluitsla- gen. Zodra de nieuwslezer zegt: „En nu het politieke nieuws", versprei óen de luisteraars zich alséén -man, druk pratend in alle richtingen. 's Ochtends zit, op datzelfde terras, altijd een Tati-grijsaard die vastbera den zondag-schildert. Zijn merkjes hebben wel iets aardigs zolang ze niet af zijn; als bij de meeste ama teurs staat ook voor hem voltooien gelijk aan verpesten. Na het immen se uitzicht over de zee enige malen op een klein doekje te hebben nage- kwispeld, begint de oude heer op een clag aan een afbeelding van het hotel, met de rieten stoel en de kleu rige parasols voor de deur. Biancinc, een meisje van vijftien, dat bedden opmaakt en allerlei boodschapjes dóet, komt herhaaldelijk voorby. Ze is een beeldschoon kind_ uit de ber gen, met een wantrouwige stropers-, blik, waarin je 'veel meer projecte ren kunt dan haar verlegen eenvoud behelst „Blandrta, blijf eens even zo staan," roept de schilder. Hij heeft blijkbaar een kleurvlek je bij de deur nodig. Ze wordt vuurrood als ze begrijpt dat ze er op zal. komen, wipt. gauw naar binnen, komt even later terug met gekamde haren én eeji schoon schori en stelt zich, thans de ver eeuwiging waardig, in een lieve pose bij de deur op. KRONKEL (Advertentie ZJM.j tank snellere start sneller optrekken, meer kilometers per Uter REGEN,' zegt het weerbericht van vandaag, REGEN zei het gisteren, REöEN, zei het eer gisteren, REGEN ...ja wan neer zei het eigenlijk xvat an ders? .Wij allen lijder, eronder. Het is dan ook «iet uit leed vermaak dat toy dit plaatje van 'n overvol, zonnig strand aan de Ri viéra brengen maar om u te laten zien dat de zon heus nog bestaat. Hoe onge loofwaardig dit misschien ook klink...

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2