ruimn Zaanse amateur-duikers aan het oefenen voor ..Renaie Russische atleten weer naar .ViiicblscliepeiV gaan zand vervoeren VOORZITSTER WORDT EREVOORZITSTER PENSION Shewing gum Mollet naar Algerije Gerrit Berendsen en Piet Zomer rekenen vast op het goud Fabrieksbrand in Zaandam Egyptenaren bij Gaza gedood TWEE MILJOEN WEGGEGOOID GELD Negerkinderen in VS durven niet naai school socks of standing U Vier gevangenen in V.S. U vluchten per vliegtuig IiiiiiiiiiiiffliiiiiiiiiiÉiis „Club van reuzen" in Kassei bijeen Nina nog altijd spoorloos ~N Met Esso bent U beter uit Per 1 maart 1957 Biljetten f 10.- uit '45 en '49 ongeldig A R. bereid tot kabinet zonder K.Y.P. Zaterdag 1 september 1956 (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM. In een voorkamertje dicht aan de Zaankant liggen, ergens onder een divanbed, zes, twee aan twee aan el kaar gekoppelde zuurstofeïlindertjes. In dezelfde voorkamer, naast een dressoir; een zuurstofmasker; rubberslangen en kik vorsschoenen, kortom een complete duikuitrusting. „Die heeft", zegt mevromv Berendsen, „mijn man cadeau gekregen van de heer P. Visser uit Wijde Wormer. Ieder vrij ogenblik oefent hy er mee. In het Sportfondsenbad, in het Noordzeekanaal of in de Zaan. Als het zover is en als het nodig mocht zijn, zal hij er een duik mee wagen naar het goud van de „Kenate Leon- hardt"." „Of ik ook bang o.;: v« -v ben? Nee", zegt mevrouw Berend sen, „nu niet meer. Maar in het begin wel hoor. Je hoor de zoveel vreemde verhalen over die expeditie. Maar nu geloof ik vast. dat de berging een suc ces wordt. Ik wou. dat ze maar gin gen. Als het goud er in zit, zijn we vast van plan om een zaak te ko pen Laat op de avond zit ik in een. café in "Zaandam te genover Gerrit Be rendsen en Piet Zaankanters; maar Zomer. rustige door de goudkoorts van" de „Henate". fel belust op het grote avontuur. „Dat goud zit er, daar ben .ik vast van overtuigd", zegt Piet Zomer, die al even trouw duïkoefeningen houdt als de heer Berendsen. „En wat de geruchten over de. toren betreft, nou gelooft u daar maar niets van." De jeugdige Piet Zomer is sedert en klein half jaar de naaste mede werker en de technische assistent van de heer Visser. Maandenlang is hij in dé goudtoren in het Noordzee kanaal aan het werk geweest. Nu is hy bijna met zijn arbeid klaar. „Er is een boormachine-in gemon teerd", vertelt hy. „En dinsdag moet ik er van onderen nog een gat in maken. Dan zijn we gereed. Als het weer meewerkt vertrékken we. Een vreemd vertrek, dat zult u wel mer ken. In de diepste stilte „Zijn jullie allebei van de partij?" „Ja", antwoordt Gerrit Berendsen. „wij en_ nog vijf anderen. Ik ben er door Piet Zomer aangekomen. Hij kende de heer Visser, ik niet. En toen hij vroeg of hy mee mocht, heeft hij hét meteen voor mij ge vraagd. En. toen ben ik meteen met dat duiken begonnen. Ik had het vroeger niet gedaan. Noii in het be gin was het wel erg benauwd hoor. Maar nu ben ik er aan gewend." „En dat goud?" „Dat goud komt er uit, .daar- ben ik heilig van overtuigd. Ik heb. uit treksels uit een scheepsjournaal ge zien. Als het allemaal waar is, wat daar in staat „Hoe diep moeten jullie: duiken", vraag ik. Berendsen en Zomer halen de schouders op. „Dat weten we niet precies. Maar hier in de Zaan duiken we tot 15 meter. Ach, dat is niet zo moeilijk, ïn het begin had ik veel last van m'n oren. Piet niet. maar ik wél; Maar als je dan slikt dan gaat het over. In die zuurstofcilinders zit lucht voor een half uur. Als die min der begint te worden heb je nog vijf minuten om naar boven te komen. Ik vind het interessant werk. hoor. En mij lokt dat avontuur wel. Zelfs als er géén gpud uit zou komen, vind ik het nog leuk om het alle maal mee te maken...." Ach dat goud! Het speelt tóch een grotere rol, dan de heer Berendsen zo in het eerste moment wel wil toegeven. Droomt zijn echtgenote ZAANDAM. Wrijving van een afgelopen drijfriem veroorzaakte vrijdagavond om tien uur een hevige brand in de gebouwen van de Zwit serse N.V. Meypro, die bindmiddelen vervaardigt. Door een ventilatiekokér werd jiet vuur, dat op de begane grond was ontstaan, door het drie verdiepingen tellende fabrieksgebouw gejaagd. De brandweren van Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk én Amsterdam, ge handicapt door een enorme rookont wikkeling, waren 'tot diep in de nacht met het bltissingswerk bezig. Gerrit'Berendsen (links) helpt Piet Zomer by liet aangespen van de duiJccrsuitrustrng. pat viel in het begin helemaal niet mee voor de twee amateurs. Maar nu zijn ze er aan gewend. „Je laat je maar zak ken, doodstil, dan ga je vanzelf naar beneden", zegt Gerrit. Een helm? Nee. die gebruiken we niet", vertelt hij. „Mijn man duikt het liefst zó in. zijn zwembroekje'', Itcht mevrouw Berendsen ons in. daar in het kleine huisje vlak bij de Voorzaan niet van vooruit komen en van een zaak? En als Plet Zomer- over de boormachine, over het las sen of over de bergingstoren spreekt, dan Is hij een jonge lasser, die over zijn vak praat. Maar er verandert iets in zijn stem en. in zijn ogen. wanneer hij meedeelt, dat hij en Be rendsen voor hun duikwerkzaamhe- 55 den een aandeel in de coöperatieve bergingsverenigmg „Renate Leon- hardt" krijgen. - „Ik weet niet of u zo graag naar uw werk gaat meneer, maar ik zou dat goud bést willen hebben," lacht hy. En ik lach begrijpend terug. Dan vertellen Berendsen en Zo mer, dat alles wat er over de „Re nate Leonhardt" in het laatste jaar zo al te doen is geweest, hen vol komen koud laat. „Wij zijn niet bang en wy zijd en thousiast," zegt Berendsen. „Ik wou, dat we maar gingen. Ik wou, dat het maar mooi weer werd. Ik hoop, dat er m niet wéér iets tussenkomt..." „En jullie oefenen maar alle vrije uren'1" „Jfji, daar komt het op neer. Maar als het goed gaat, is dat duiken niet eens nodig. Dat hangt allemaal af var.'de ligging van het wrak, van de sii iatie ter plaatseen. daarvan, of ar water in de toren komt..." Ik denk opeens aan iets, wat me vrouw Berendser me zei, toén ik daar straks tegenover haar zat in die kleine achterkamer, onder de lamp: „Zomer is er niet helemaal gerust op, dat er geen water in de toren komt. Hij zou hem eigenlijk van boven liever dicht hebben. Maar Visser is eigenwijs. Die zegt maar: er kan geen water in komen. Nou ja. Piet maakt eerst maar eens een klein gat om te zien wat er ge beurt Zien wat er gebeurt. Dat is ook bet laatste woord van de twee ama teur-duikers. „Binnenkort zult u zien, wat er ge beurt. We zijn bijna zover. In sep tember, als het niet gaat stormen JERUZALEM. Egypte heeft er bij de V.N.-organisatie voor toe zicht op het bestand over geklaagd, dat in de nacht van donderdag op vrijdag 13 Egyptenaren zyn gedood bij een reeks aanvallen, die Israëli sche troepen op Egyptisch grondge bied hebben uitgevoerd. Twee aan vallen waren in 't gebied van Gaza en een derde in de Sinaïwoeslijn ge pleegd. Israël ontkent de heschuldi- elng. De commissie van waarnemers van de V..N. heeft echter bekendge maakt. dat er een aanval bijna an derhalve km binnen Egyptisch ge bied is gedaan. Er zijn daar lijken van twee Egyptische soldaten ge vonden. Uit voetsporen .blijkt, dat er circa 35 man van Israëlisch ge bied naar de plaats van de aan val en terug zyn gelopen. Een tweede aanval is op ruim een km ten westen van de internationale grens op Egyptisch gebied uitge voerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Dc vluchtsche- pen „Willem I" en. „Willem II", die jarenlang hebben klaar gelegen om een aantal gefortuneerde landgeno ten in geval van oorlog snel naar het buitenland te kunnen brengen, krijgen een andere bestemming. Ze komen tegen het einde van dit jaar als zand- en grindbakken in gebruik by het zand-, grind-, handels- en transportbedrijf Joh. Boele Tzn. te Rotterdam. Vóór de twee schépen weer in dc vaart kunnenworden gebracht, MANSFIELD. De negers In Mansfield in de Amerikaanse staat Texas durfden vrijdag niet op straat te kómen, omdat er onder de blanke bevolking een agressieve stemming heerste wegens opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van het stadje. Eenheden van de staatspolitie zijn naar Mansfield gezonden om te hel pen bij het handhaven van de orde. Geen van de twaalf negerkinderen die zich vrijdag op de school hadden moeten laten inschrijven, durfde te komen. Een menigte blanken stond de hele dag bij dc school. Aan de vlaggestok van dc school bungelde een grote negerpop en ook aan een paal voor de school was een pop bevestigd. In de buurt van de school patrouilleerde een politie auto. De politiemannendeelden si garen uit (Advertentie LM.) TextiaUabrieken Emll* Locietoer N.V, Hulrt fZ) ll ll.il. I ...SAN QXIENTIN. het vijfiien fem ver- grond te hebben ge- Yier 9evangenen uit der gelegen vlieg- zet, setten de vier Sss £e geuartpenjs_ van veldmaakten ziele mannen hun tocht =El - QnenUn. (Cah- meester van een voort in een andere forme), aie buiten klein particulier gestolen auto, die zij het gebouw te werk vliegtuig en vlogen later ergens lieten waren gesteld, zijn daarmee naar Med- staan. Een van hen vrijdag met een ford in Oregon. Na had in 1949toen hij vliegtuig gevluchthet toestel aan de in het korps mari- Zij reden met een buitenkant van het hïers diende, een gestolen auto naar vliegveld aan de vliegtuig gestolen. ii wordt de opbouw er afgesloopt. Dat zal gebeuren, bij Van Dalen's scheepssloperij en metaalhandel in Hendrik Ido Ambacht, waar de Wil lem I en II sinds gisteren liggen. Daarvoor kon mén ze vinden in de Dordtse Merwedehaven. De vluchtschepen hebben indertijd nogal wat stof doen opwaaien. Het waren vroegere tank-ladingsvaar tuigen, die door een aantal onbekend gebleven Nederlanders waren aan gekocht. De boten werden in 1950 en 1951 bij Niehuis van" den Berg in Rotterdam en bij Prins te Arnhem van een opbouw voorzien. Die ver bouwingen kostten meer dan een miljoen gulden per schip, maar daar voor zouden de ruim driehonderd vluchtenden dan ook alle comfort hebben. De destijds uitgegeven som men blijken nu weggegooid geld te zijn geweest.. De twee boten zijn on langs gekocht door Boele te Rotter dam. Dit bedrijf ^al de botèn als „Zagri 9 en. 10" gaan gebruiken. Ze kunnen per reis 900 ton zand of grint vervoeren. (.4 deer ton tic LM I ...kauw Wrlgley Doubiemint. Rustige Doublemin. voor hele dagen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het Is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt.. heerlijk en dubbel lang heerlijk yitelGt-EY j* (Bijzondere correspondentie) PAKIJS, In de Franse minister raad die gisteren bijeen kwam werd, hoewei niet officieel, besloten, dat minister-president Mollet waar schijnlijk aan het einde van de vol gende wèek naar Algerye zal reizen voor belangrijke besprekingen met de minister voor Algerije, Robert Lacoste. Twee motieven, zijn voor deze reis opgegeven: ten eerste, wil de Franse regering, om een tegenoffen sief tegen de invloed van Nasser in Algerije en in geheel Noord-Afri- ka te voeren, zeer binnenkort een politiek statuut voor, Algerije publi ceren, dat voor de eerste maal zal breken met de stelling, dat Algerije een deel van Frankrijk is. In de tweede plaats is de Franse regering er veel aan gelegen, voor de in november beoogde bijeenkomst van de Assemblee der Verenigde Naties de eenof andere oplossing voor Algerije te bewerkstelligen, om zo een eventueel offensief tegen Frank rijk voor de V.N. de kop in te druk ken. Het verluidt, dat liet nieuwe statuut voor Algerije op 15 septem ber zal worden bekendgemaakt. Inmiddels zyn op dit moment zware gevechten gaande tussen Franse mariniers en Algerijnse re bellen, dicht bij de Marokkaanse grens. KASSEL. Op uitnodiging van de Duitse „Club van lange mensen" zijn vrijdag meer dan 200 vrouwelijke en mannelijke reuzen uit de Bondsrepu bliek en andere landen in .Kassei bijeengekomen. Zij wensen mét bet oog op hun hogere uitgaven faeili- teiten op het gebied van de belas tingen. De grootste man ter wereld, een Egyptenaar van 2,65 meter, is niet gekomen; hij kreeg geen uitreisvi- De langste deelnemer is de Am sterdammer A. J. Kramer, die 2,43 meter meet. Rudolf.Runout uit Rot terdam is acht centimeter kjeiner. Bij de vrouwen is gravin, "Arco- Vzally de langste. Zij is 1,94 me ter. Voorts zijn er twee stewardes- sen van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij, die 1,90 meter lang zijn. LONDEN. De vyf hoedjes die de Russische discuswerpster Nina Pnnomarewa zou hebben weggeno men, zyn uitgegroeid tot een diplo matiek conflict tussen Engeland" en Rusland. Zo boos zyn de Kussen dat ze de belangrijke atletiekontmoeting Engeland—Rusland hebben afge zegd. Toen deze foto van Nina Po- nomarewa werd gemaakt, wist ze nog niet, dat ze iri Londen vijf hoedjes zou stelen. En al heeft ze dan een hartstocht voor hoofddeksels, ze was er zich alterminst van bewust, dat een kleine misstap van- haar een politieke storm zou ontketenen en dat Ze de atle tiekwedstrijd van het jaar in Londen onmogelijk zou maker. (Advertentie l.M.) Maar een Brits bestuurslid kon digde gisteren in het lege White City Stadion kalm aan dat de Russen gisteren do Britse atletiekbond had den uitgenodigd naar Moskou te komen. De Russen wei gerden hun atle ten le laten uitko men. omdat de discuswerpstcr naar hun mening volkomen ten on rechte was be schuldigd van diefstal en zelfs voor het gerecht moest verschijnen. Er ontstond toen een koortsachtig contact tussen dc leiders van de Sow jets en dc En gelse officials. Het Foreign Office en de Russiche am bassade voerden besprekingen er. de grote man van het Britse olym pische comité lord Burghley schijnt zelfs een pogtng te hebben gedaan om de hertog van Edinburgh" te la ten bemiddelen. Hei hielp; allemaal' niets. De grootste atl eti ek-i nterl an d van dit seizoen ging niet door en de 50.000 toeschou wers, waarvan al een groot deel op weg was naar bet stadion, konden de lOO.Oflf).aan ent rceccldcn te rughalen. De Britse alle- ten en officials zijn van mening het incident met wat goede wil zonder moeilijk heden opgelost had kunnen wor den. Die goede wil is r.iet in vol- schuil houdt. In dc Britse havens en docr.dc mate aanwezig geweest. Want np de vliegvelden wordt scherp naai' nadat de Russin was betrapt cn dc haar uitgekeken. m politie erin gemengd was en er een beschuldiging van diefstal volgde, mocht Nina tegen een borgstelling van 50 gulden haar vrijheid behou den. De politie zoekt nog steeds naar Nina, die opeens is verdwenen. Ra dio Moskou heeft vanmorgen ver klaard, dat zij zich nog in Engeland De Westduitse regering heeft de communistische partij --van de Sowjet-Unie beschuldigd van „grove inmenging in Westduitse binnenlandse aangelegenheden" in haar „onlangs uitgegeven verklaring over het verbod van de Westduitse communistische partij. (Van onze radio-redacteur) EEN misverstand wil, dat vrij zinnigheid en tolerantie Iden tiek zouden zijn aan 'n bepaalde graad van halfzachtheid, dr. Nicolette Brui- nïng, de 70-jarige, die vandaag in intieme kring de voorzittershamer van de Vrijzinnig Protestantse Ra dio Omroep heeft overgedragen aan dr. J. A. de Koning, om zelf in de erevoorzitterszetel plaats te nemen, heeft in liaar ganse loopbaan bewe zen, en bewijst nog dagelijks, hoe weinig grond deze opvatting heeft. Voorwaar, zij is vrijzinnig en aan haar levensbeschouwing ligt de ver draagzaamheid ten grondslag. Haar vrijzinnigheid is echter die van dc principiële mens, die van transige ren niet weet. Resoluut is haar op treden, haar karakter is niet ge makkelijk in de zin van meegaand. Zij weet wat zij wil, zij formuleert haar mening, zoals dat van een ra- diospreekster, die jaren lang met vijf minuten zendtijd per week ge noegen heeft moeten nemen, ver wacht mag worden: direct en zon der omhaal. ■fttiikiCyi woord moeten laten komen. De waar heid kan immers slechts benaderd worden, als tegenstanders met elkan der spreken." De wekelijkse rubriek „vandaag" zal de zeventigjarige niet meer ver zorgen. Dit heeft haar wel even ge speten want steeds heeft ze zich een soort „dominee" in de verte gevoeld, die door onbekenden met allerlei ver zoeken werd benaderd. Maar voor de „boze" brieven die de VPRO hebben bereikt, nu de veel be luisterde rubriek is stopgezet, heeft zij ondanks haar erkentelijkheid voor de sympathie, welk er uit spreekt, slechts een kernachtig, tweelettergrepig commentaarT „ON ZIN." Er komt een moment waarop ja je taak aan. anderen moet weten over te dragen, redeneert ze. p R zijn uit een gesprek met de vlot. geestig, maar allerminst oppervlakkig sprekende ere-voorzit- ster van de V.P.R.O. tal van fon kelende aforismen te lichten. De te levisie vergelijkt zij met de auto: „Hadden ze mij gevraagd of ik voor rlenden van mij houden een V welgelegen kinder-pension waar het déze maand uiteraard hoogcon junctuur is, want heel wat ouders die liever alleen op reis gaan, heb ben. er hun kroost gestald. Omdat 'n 6-jarig neef je- van me, er ook voar 'n paar toeken is opgeborgen, ben ik 'er gisteren :even aangelopen, om te kijken hoe hij er door het leven komt. Toen ik hel huis naderde zag ik hem tn de voortuin spelen met •een snibbig meisje dat hem om re denen, die ik moeilijk kon overzien, een harde stomp tegen het borst- kastje gaf. „Hè zég, dat doet pijn," riep hij. „Ja. dat weet ik - anders heb je: er niks aan,": antwoordde 't kind en om eventuele berispingen te ontlo- pen,-maakte ze ztch daarop haastig uit de voeten. Js het leuk hier?" vroeg ik toch maar. „Wat heb je meegebracht?" zei hij. Ik gaf hem de chocola en zag, dat de hoeveelheid hem meeviel. Het ge schenk i» zijn zak stappend zei hij: Ik moet effe. Ga je mee?" jongetjesvan zes mag men zelfs in de letteren naar zo'n plaats vol gen, want ze zijn nog niet aan vies toe. „Doe de bril maar naar beneden, zei ik „De wat?" vroeg hij verbaasd. „Ja, zo heet dat," zei ik, „Hoe noemen jullie het dan thuis?" „O, wij moemen het helemaal niet," antwoorde hij. „Wij doen het gewoon naar beneden." De wat berispende koelheid van zo'n antwoord is typerend voor zijn karaktertje. Toen ik 'n paar maan- den geleden, bij hem thuis, zijn kleine zusje op schoot nam en, om een compliment uit te lokken, vroeg: Js oom lief?" antwoordde het kind:: Ja,- oom is lief. Maar' oom ik ook stout." Voor dat ik 'n reactie had kunnen ledenken, zei mijn neefje ernstig toikkend: „Ze mag het niet zeggen. Maar ze heeft gelijk Ik ben dus in zijn buurt op alles voorbereid. Toen hij zijn aangelegenheid had geregeld gingen we weer in de tutn, maar de bons mots bleven uit tot we de maaltijd achter de rug had den. „We ziin met in een en twintigen vandaag. riep de pensionmoeder, „Wat een tafel. Die ruim ik niet af, hoor. Dat is veel te veel werk. Anne- tje, doe jij het maar." Ze 2ei het. voor de grap tegen het snibbige, Groningse meisje dat mijn neef zo had geraakt in de voortuin. Het kind bedacht zich geen moment. „Nee hoor," zei ze, .De tafel van 21 heb ik nog niet gehad." Zelfs mijn neefje vond het een goede grap en glimlachte toeltott- Icnd. „Naar bed, kinderen - naar bed." Het werd een hele volksverhui zing. Toen alles lag, ben ik - voor het weggaan - nog even a/scheid van hem gaan nemen. Met een geser reerde uitdrukking op zyn gezicht je lag hij onder de dekens. ,J3lij, dat je er in .ligt?" vroeg ik. „Ja, maar ik heb geen slaap," antwoordde hij. Jloe komt dat dan?" Hij moest er even over piekeren. Toen zei hij: „Ach, mijn voeten zijn wel moe. Maar mijn ogen zijn nog zo vro lijk." KRONKEL. DEN HAAG De bankbiljetten van tien galden, die In 1945 cn In 1949 Ln omloop zijn gebracht, moeten voor 1 maart 1957 worden ingewis seld by de Nederlandsche Bank N»V„ bij haar bijbank in Rotterdam, b^ haar agentschappen of haar corres pondentschappen. De bankbiljetten van beide model len vertonen aan de voorkant de af beelding van Koning Willem L De bankbiljetten uit 1945 zijn ge dateerd 7 mei 1S45 en dragen de handtekeningen van mr. I>. J. A. Trip (president) en van mr. J» Wes terman Holstijn (secretaris). De ach terzijde van deze biljetten vertoont een afbeelding van het mijngebied Limburg. De bankbiljetten uit 1949 zyn ge dateerd 4 maart 1949 en dragen de handtekeningen van dr. M, W. Hol- trop (president) en van prof. mr. A. M. de-Jong (secretaris)- De achter zijde van deze biljetten vertoont een reproduktie van het schilderij van Jacob v. Ruysdael, „Molen bij Wijk bij Duurstede". De Nederlandsche Bank vestigt er. 2oals gebruikelijk, met nadruk de aandacht op, dat van 1 maart 1957 af de bankbiljetten alleen nog bij haar hoofdzaak in Amsterdam zul len worden verwisseld. Maar vergis u niet' de humor Van het Vrijzinnig Protestantisme waarlozen aantalvan 135.000 beta- T.V. gekozen zou hebbenheel be de resoluutheid en deimpulsiviteit doen klinken. lende abonnees op „Vrije Geluiden paald niet; Maar het is kinderachtig beletten geenszins dat dr Bruining Thans acht de erevoorzitster die nog buiten beschouwing te laten, en dom tegen auto's te vechten, ook voortdurend op haar fcoêde is en «ht »Snd(!r onvoldoende. als je ze een plaae op de weg vindt, er zich voor wacht dingen te 2e»- De V-P.R.O. na de bevrijding -r N 'n vertrekje zyn we met een Ze zyn er, dus gebruik je ze. Po gen die voor verkeerde uitleg vat- als laatste der radioverenigin- 35 F assistente begonnen," zegt Nico- sitief natuurlijk. Zo is het ook met haar rauden kunnen zïin Aan haar Sen weer opgericht, omdat zijn lette Bruining glimlachend, terwijl ze de televisie." organisatievermogen heeft de VPRO bestuur gelijk zo vele oprechte en rondkijkt in de ruime, met vrouwe- Hierbij -zij aangetekend, dat deze veel heel veel te danken. weldenkende Nederlanders vast had lijk moderne smaak ingerichte werk- zeventigjarige nog altijd een uitne- T' vertrouwd dat uit de hechte samen- kamer op de eerste verdieping van mende, zelfs enthousiaste automobi- OEN de uit de radiocommissie werking in de duistere bezettings- een van de riante villa's aan de 's- list is. En dat ze de aan de VJPJR.O. voortgekomen V-P.R.O. in 1930 jaren, een waarlijk nationale om- Gravelandseweg, waar de V.P.R.O,toegewezen televisiezendtijd „waan- zijn wensen inzake de toewijzing van roep zou resulteren deze V.P.R.O. in afwachting van de bouw van een zin" vindt „Hoe kun je niet één zendtijd aan de minister kenbaar moet nu met vijf uur en een kwar- definitief studiocomplex resideert, avond in de twee maanden de nodige moest maken, achtte het bestuur tier per week genoegen nemen. En Dan komt de waarachtige toleran- ervaring opdoen?!" Maar optïmis- mét dr. Bruining acht uur per week dat, terwijl ook duizenden buiten tie om de hoek kijken: tisch zoals ze immers is, laat dr. voldoende. Men wilde immers geen de kring van het Vrijzinnig Pro- „Wij zijn van mening, dat we niet Bruining hierop volgen: „Ach, dat zal „algemene" omroep zijn, maar testantisme oordelen, dat zijn pres- alleen individuele andersdenkenden,, wel beter worden. Je zult zien, dat slechts naast het algemene geluid tatieg hem op veel meer zendtijd maar ook groepen van andersdenken- het schip hier tenslotte de wal de eigen, principieel gerichte stem recht geven. Om het niet te ver- den voor onze microfoon aan het keert." Vérvoljj van pag- I maken op de landsregeringen over- zee. i Ten aanzien van de personen,. welke proL De Gaay Fortman voor 1 het ministerschap op het oog heeft, j bestaat nog niet voldoende klaar heid. Het a.r.-dagblad „Trouw" sug- gereert, dat bij de gouverneur van j Suriname, de socialist Van Tilburg op het oog heeft voor het premier schap. Als deze indruk juist zou zijn, wil prof. De Gaay Fortman de twist tussen KVP cn PvdA kenne lijk oplossen door noch prof. Rom- mé noch dr. Drees in zijn ministe rie te roepen. Aangezien er tevens een tegenstelling bestaat tussen de demissionaire ministers Zijlstra en Mansholt, zou dan ook laatstgenoem de moeten verdwijnen. Zo suggere ren tenminste „Trouw" als de „Volkskrant" het. Als opvolger wordt prof. E. de Vries genoemd. Indien deze redenering juist zou zijn, moest uiteraard ook worden gerekend op het vertrek van minis ter Zijlstra uit het kabinet. Noch tans schijnt de informateur deze geestverwant öp Economische Zaken te willen handhaven. Er bestaat derhalve reden om op dit punt- de nodige terughoudend- heid te betrachten.- De informateur heeft zijn woordvoerder het- voor beeld laten geven. Deze verklaarde namelijk, dat gouverneur Van Til burg slechts geraadpleegd werd in- verband met de kabinetsformatie en dat nog niet bekend was, waartoe dit gesprek zal leiden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2