Bajonetten banen weg voor negers Veiligheid in mijnen nog deze maand in K.S.G. niet ontmoedigend Ramp te Marcinelle directe aanleiding SNELPON VELPON 0t haar OPROER IN KENTUCKYy Eis aan Sastro „Bestrijd fel corruptie of treed af" Kapitein laat schip driemaal schutten Geen jazz-show in Haarlem Licht in Zwitserse goudroof-affaire? Elf mariniers verdronken op Okinawa Ministersconferentie over Euratom Kinderen door ouders uit school gehaald Rechts kabinet in de maak „Nieuw Guinea" voor de V.N. Blijvend contact tussen Nenni en Saragat W antoestanden aan boord van Italiaans schip Schrijfmachine voor dirigent Pappenheim jeptemi>ci xyoo (Advertentie IM-) Nog nooit heeft een sigaret zo'n opgang gemaakt als HUNTER King Size, ledereen die deze su blieme King Size Amerikaan heeft gekozen, geniet méér en rookt zuiverder. Dit is voor HUNTER King Size de bekroning Amerikaanse" van carrier© DJAKARTA- De voorzitter van de sectie 'defensie van bet Indone sische parlement, Lucas Koesartjo, heeft er bij de rejering Sastroml- djojo op aangedrongen „in Indonesië de noodtoestand af te kondigen, om eerlijke mensen gelegenheid te ge ven tegen de corruptie te strijden/" Koesartjo is liö van de „verde digers van Indonesia's onafhanke lijkheid". waarvan de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Na- aoetton, voorzitter was voordat hij in zijn huidige functie werd be noemd. Koesartjo meent, „dat bet kabinet moet aftreden, indien het niet in staat is "de corruptie uit te yoeien (Van onze correspondent) ÏJMUEDEN. Het Noorse motor schip Straum is drie keer achter elkaar de sluizen in. en uitgevaren als gevolg van onenigheid tussen de kapitein en de kok, .de Noor I,. T. T., die de gezagvoerder met ten mes bedreigd zou hebben. De kapitein van de Straum, die op weg naar Archangel de sluizen al had verlaten liet zijn schip draaien en keerde terug in de Noordersluis. Het schip kon echter niet in de sluis ^blijven liggen want van beide zijden wachtten schepen om geschut te worden. De Stratun werd. dus geschut, voer bet Noordzeekanaal op en keerde terug paar d© jniddensluis- Deze laatste trip werd meegemaakt door recher che en marechaussee. Het schip werd daarna voor de derde keer geschut. De kapitein, die wilde dat de kok van boord gehaald zou worden, moest zijn kök (Van onze correspondent) LUXEMBURG. Op 24 september zal te Luxemburg in het kader van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een bijzondere conferentie beginnen, die zich uitsluitend bezig houdt met de veiligheid in de mijnen. Aldus werd gisteren te Luxemburg door de ministerraad van de KSG besloten op een bijeenkomst, die een direct gevolg was van de mijnramp te Marcinelle. De conferentie zal "tot doel hebben de regeringen van de zes KSG-landen voorstellen voor te leggen ter verbetering van de veilig heid. Men zal zich daarom bezig houden met een vergelijking van de veiligheidsvoorschriften in de zes landen. Bovendien zal worden onderzocht of het mogelijk is een methode uit te werken, die toelaat in de toe komst een regelmatige aanpassing van de veiligheidsvoorschriften aan de stand van de techniek te doen plaats vinden. In dit verband hoopt men te komen tot de'oprichting van een vaste organisatie uit de KSG- ianden o.Lv. de Hoge Autoriteit voor het uitwisselen van gegevens. De conferentie zal er in het bij zonder op gericht zijn in de toe komst bedrijfsongevallen, die grote aantallen arbeiders treffen, te voor komen. De voorstellen die de bij zondere conferentie zal doen, moeten vóór 31 januari ,1957 zijn uitge werkt. Men werd het er gisteren in Luxemburg over eens, dat de delegaties van de landen der KSG ter conferentie zullen zijn samen gesteld uit vertegenwoordigers van de regeringen van de werkgevers en van de werknemers. Engeland wordt uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen op dezelfde basis als de zes ledenlanden der KSG. Het precaire punt van het eventuele instellen van een su pranationaal controle-orgaan op de naleving van de veiligheidsvoor schriften in de KSG-landen is ver meden. De aanbevelingen, die de Hoge Autoriteit gisteren aan de mi nisterraad deed bevatten niets op dit stuk. De achtergrond daarvan is, dat men bij bestudering van het KSG-verdrag tot de ontdekking kwam dat vermoedelijk een nieuw verdrag noodzakelijk zou zijn om een dergelijk controle-orgaan te kunnen instellen. De Hoge Autori teit acht de zaak van de veiligheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In verband met d relletjes van -de jongste dagen, die veroorzaakt werden door opgescho ten. jongelui, heeft het Nederlands Theater Bureau besloten het jazz concert dat zondag 9 september in Haarlem zou worden gegeven af te gelasten. Het besluit werd genomen na een bespreking met de burge meester. Aan het concert zouden ds Dutch Swing College Band en de wasbordspeelster Beryl Brydenhun medewerking verlenen. in de mijnen te urgent om een uiteraard langdurige procedure als een verdragswijziging, te willen en tameren. Een afvaardiging van de Belgi sche christelijke volkspartij heeft gisteren te Brussel by eerste minis ter Van Acker een stap gedaan ten einde alsnog te bereiken, dat het parlement ter besprekingvan de mijnramp te Marcinelle vervroegd wordt bijeengeroepen. Zoals bekend had behalve de CVP eerder ook de socialistische partij een debat in de Kamer voor de opening van het niemve parlementaire jaar op de tweede dinsdag in november ge vraagd, Toen was te verstaan gege ven, dat zulks vermoedelijk niet mo gelijk zou zijn aangezien de gege vens van het onderzoek dat in de zaak-Marcinelle - plaats vindt, nog niet ter beschikking zijn. GENEVE. De Franse politie heeft een arrestatie verricht in ver band met de sensationele goudroof In Genève van negen maanden ge leden. De buit had een waarde van ruim een miljoen gulden. De arrestant, die tot nu toe heeft ontkend, is de 40-jarige Jean Schmitz uit Mulhouse. Hij werd aangehouden omdat zyn signalement overeenstem de met de persoonsbeschrijving van één van de drie mannen, die voor de diefstal de aandacht hadden ge trokken van het personeel van een hotel waar zij verbleven. Na de roof waren zij spoorloos verdwenen. NAHA (Okinawa). Aan de kust van Noord-Okinawa, zijn gisteren elf mariniers in zee verdronken. ZU wa ren gaan zwemmen tijdens een korte onderbreking van een veldoefening. Een krachtige onderstroom nam de mannen mee. Twaalf andere mari niers werden gered door hun te hulp geschoten kameraden. De compagniescommandant had vóór het zwemmen veiligheidsmaat regelen getroffen. Het water zag er kalm uit. De mannen werden mee gesleurd, toen zij nog slechts tot hun middel in zee stonden. Zodra werd bemerkt, dat zij in gevaar verkeer den, vormden andere mariniers een menselijke ketting PARIJS. De Franss minister van Buitenlandse Zaken, Plneau, beeft zijn collega's van de landen der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal uitgenodigd voor een bijeenkomst tegen het eind van sep tember in La Celle Saint-Cloud. In verband met de Euratom-overeen- komst wil men beslissingen treffen, die alleen door ministers kunnen worden genomen. Het vraagstuk van het opnemen van de Franse overzeese gebieden, in de gemeenschappelijke markt, waar van de voorwaarden door de betrok ken diensten bestudeerd werden, zou bij die gelegenheid ter sprake kun nen komen. NIEUW DELHI De vice-presi dent van India, dr. Radhkrishnan zal op 25 september een „gcodwilT'-reis beginnen naar Indonesië, Japan en China. STURGIS Met bajonetten, ka rabijnen en machinegeweren Uitge ruste Amerikaanse soldaten hebben donderdagochtend in Sturgis tn de Kentucky een weg moeten door *n opgewonden menigte 500 blanken om negen neger kinderen te begeleiden naar de middelbare school van het stadje. De blanke demonstranten boden vjjf minuten lang verzet. Zes van hen werden gearresteerd. Langs de gehele weg van huls naar school werden de negerkin deren uitgejouwd. De soldaten gre pen in, toen een aaptal blanken trachtte de jongens te mishandelen. Op de punt van de bajonet werd de menigte teruggedreven Nadat .de negerkinderen de school waren bin nengegaan, omsingelden de militai ren het gebouw. Ook werden er pantserwagens opgesteld. De menigte bleef nog ongeveer drie kwartier om de school han gen nadat de negerkinderen naar binnen waren gegaan. Toen andera kinderen met bussen voorreden, be gon men te roepen: „Ga niet naar die school, waar ze van negers, houden". Even nadat de schoolbel was geluid, verlieten enkele, kinde ren het gebouw. Toen zij bui ten kwamen, begon de menigte te juichen. Een moeder ging naar een raam en riep tot haar kinderen, dat zij naar buiten moesten komen. Kinderen in de school riepen daar- Vervolg van pag. I dit punt geen hoop meer. Zo zal hij dus toch, tegen de voorspellingen van zijn officiële partij-orgaan in, een wegbereider moeten worden van het herstel der christelijke coalitie. Wat in antirevolutionaire kring aan de PvdA wordt verweten, zijn twee dingen. In de eerste plaats: dat de socialisten niet bereid zijn geble ken om de toepassing van een extra parlementaire werkwijze te gedo gen. Vooral duidt men het euvel, dat gouverneur Van Tilburg in diep gaande besprekingen is getreden met het fractiebestuur der PvdA. Men begrijpt wel, dat deze figuur, die sinds een half jaar in Suriname ver toeft, zich in eigen kring wilde oriënteren, doch meent toch, dat hij daarin t© ver is gegaan. De tweede grief, welke de anti revolutionairen de socialisten voor de voeten werpen is, dat zij de eis hebben gesteld, dat minister Mans- holt op het ministerie van Land bouw zou worden gehandhaafd. Zij herinneren er n.L aan, dat prof. Lieftinck in zijn formatiefase het initiatief zou hebben genomen tot diens verwijdering. Daarbij wordt echter over het hoofd gezien, dat de PvdA-fraetie zulk een voorstel in die fase niet heeft geaccepteerd. Het is stellig wel zo, dat minis ter Ma naholt niet bereid zou zijn geweest om zitting te nemen In een ministerie, dat hem niet de f 220 miljoen zou hebben verstrekt, wel ke hij nodig acht om een verant woord landbouwbeleid te voeren. Doch de consequentie daarvan zou dan moeten zijn, dat de portefeuille van Landbouw aan een met-socia listische minister zou zijn opgedra gen. Van een andere socialist kon men geen verloochening van mi nister Mansholts beleid verlangen. Het 2wakke punt in het voorstel van prof. De Gaay Fortman was, dat hij de PvdA wel de portefeuille van Landbouw offreerde, doch niet aan minister Mansholt. Wellicht is hij daarbij uitgegaan van een. ver keerde informatie over de fa se-Lief tinck. "Wat de socialisten in het voorstel van prof. De Gaay Fortman tegen viel was, dat hij de PvdA, ondanks haar verkiezingsoverwinning, tot medewerking poogde te bewegen met een aanbod van slechts vier- en-een-half ministerschap, terwijl zijn eigen partij in weerwil van haar verkiezingsnederlaag, met twee-cn-een-halve zetel, versterkt in het kabinet te voorschijn zou tre den. Het is onjuist, wat in een en- kei liberaal blad wordt beweerd, dat prof. De Gaay Fortman toegaf aan de socialistische aandrang om de a.r.-minister van Verkeer te wip pen, teneinde zelf minister van Jus titie te kunnen worden. Hij moet aanvankelijk n.L niet voornemens geweest zijn om zelf als minister op te treden. Doch op verzoek van enkele frac tieleiders, die van hem een ver zoenende invloed op PvdA en KVP verwachtten, heeft hij dit plan ver moedelijk moeten laten varen. Het gevolg daarvan was echter, dat de A.R.P. versterkt in het kabinet zou terugkeren. Prof. De Gaay Fortman is kenne lijk door zijn eigen partij gedron gen op een weg, welke hfl aanvan kelijk niet heeft willen gaan. In zoverre zit er aan de mislukking van zijn eerste informatieve poging een tragische kant. Prof. De Gaay Fortman heeft zijn onderzoek naar de mogelijkheid tot het formeren van een kahinet gister avond reeds voortgezet. Als eerste ontving hij prof. nr. A. M, Donner, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam. ROME. De Sowjet-Unie en andere communistische landen heb ben sinds 1952 3e invoer van levens middelen verzesvoudigd, bericht de F.A.O., de voedsel- en landbouw organisatie van de V.N. De stijging begon na de dood van Stalin in maart 1953. In dezelfde periode is de uitvoer van levens middelen uit het communistische b|ok iets teruggelopen. Volgens de F.A.O. heeft de Sow- jeVUni© speciaal zijn aankopen van tarwe, rijst en suiker aanzienlijk opgevoerd. Niets lijmt zo snel als (Advertentie f-M.) de snelste op: „Wij komen niet- Wet is wet". Andere ouders gingen de school binnen en keerden -terug met hun kinderen. De arrestanten zijn, na een. boete te hebben betaald, vrijgelaten. DJAKARTA Indonesië zal geschil met Nederland over Nfenw- Gufnea voorleggen aan de aanstaan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, hebben „gezag hebbende kringen" aan de ANJ*.- correspondent meegedeeld. ROME De twee Italiaanse so cialistische partijen zijn het er over «en» geworden In de toekomst over elke aangelegenheid van gemeen schappelijk belang overleg te ple gen. Dit besluit wordt als een eer ste stap naar hereniging beschouwd, Nenni, secretaris van de commu nistisch gezinde socialisten en Mat- teo Matteolti, secretaris van de Sa- ragatsocialisten hebben hiertoe be sloten na een bijeenkomst van 33 minuten in de hotelkamer van Pierre Commin, de leider van de Franse socialisten, die naar Rome gezonden is door de socialistische internationale ora te trachten de partijen tot elkaar te brengen. Beide partijen hebben laten we ten, dat het proces om tot samen gaan te komen langdurig zal zijn. Het jaar waarover zij beiden spre ken is 1958, Dan worden algemene verkiezingen in Italië gehouden, VlissingenNeiv Yorh NEW YORK. Verschillende Amerikaanse toeristen zijn bijzon der boos over de behandeling, die zjj hebben ondergaan aan boord van het Italiaanse passagiersschip „Irolnla", dat een dienst onder houdt tussen Vlissingen en New York. Zeventien passagiers hadden pas sage geboekt voor Bermuda. On derweg bleek echter, dat het schip Bermuda helemaal niet aandeed. De woedende passagiers protesteer den vergeefs. -De moeilijkheden waren in Vlis singen al begonnen: een aantal bedden was twee. en zelfs drie maal besproken. In New. York heb ben de passagiers verklaard, dat zij als vee in de overvolle hutten waren ondergebracht- De hygiëni sche toestanden waren abominabel en het eten beneden alle peil. En kele passagiers vertrouwden de zee waardigheid van het schip niet eens. De lijn VlissingenNew York van de maatschappij „Fratelli Gri- maldi" in Genua werd aan het be gin van dit jaar geopend. (Van onze correspondent ARNHEM Leo Pappenheim, de duigent van bet Gelders Orkest is gisteravond In Musis Sacrum op hartelijke wijze gehuldigd wegens zijn zestigste verjaardag en zijn veertigjarig dirigentschap. Toen Pap penheim op het podium verscheen om zijn jubileumconcert te dirige- geren bracht het publiek hem staan de een ovatie. De voorzitter van het Gelders Or kest, mr, J. W. F. Donath huldigde de jubilaris met waarderende woor den. Namens het orkestbestuur bood hij de jubilaris een schrijfmachine Vervolg van pag. 1 BIJ de beoordeling van wat zich thans in de Zuidelijke staten afspeelt is het nodig, de din gen in het juiste licht te zien- Wie de documentaire en ongemeen suggestieve foto van de relletjes te Clinton heeft gezien, is misschien geneigd, een vergelijking te maken met de Jodenvervolgingen in Duits land in de dertiger jaren. Het ver schil is echter aanzienlijk. Want daar was het de overheid, die de schandelijkheden uitlokte "en bevor derde; in de V.S. is het de overheid, die ze vastberaden en krachtig be strijdt. Men kan er zich .over op winden, dat tanks en troepen nodig zijn tegen de rustverstoorders; maar redelijkerwijs dient dan ook te wor den vastgesteld, dat het nu ge schiedt, terwijl het bij vroegere ge legenheden, toen er misschien meer aanleiding toe was, achterwege bleef. Voor het overige ie het goed, de grenzen van de overheidsmacht in het oog te houden. Wat de overheid kan doen is, tot op zekere hoogte de naleving van de wet af te dwin gen en de onwil li gen te wennen aan de idee,-dat zij zich dienen te schik ken in het onvermijdelijke. Wat zij niet vermag is, door middel van de sterke arm wijziging te brengen in een mentaliteit, die niet deugt En men moet er zich rekenschap van geven, dat werkelijke verbetering pas mogelijk is, wanneer er iet» is genezen ia de harten der mensen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2