Schoolstrij d in Y.S. wordt steeds s er gestreden Averechtse VOor rechts kabinet weinig geestdrift KUUR Oostenrijks systeem levert woning in veertien dagen Nozem-jeugd stuitte op sterk politiekordon EB^ÜS5SÏ5ra35515l Negerouelers met ontslag bedreigd Toeslagen op rijks- en NS-pensioen Ds. M. Heuzeveldt overleden Raad van Europa wil toch waarnemers in Poznan Gfomyko: Hereniging van Duitsland onmogelijk Coudenhove Kalergi stelt Oost-West bestand voor en de /<j'« twduwitf VVD geeft KVP schuld van lange kabinetsformatie REL IN ZANDVOORT MISLUKTE Japanse premier wil nn zelf naar Moskou Boeven veroveren met behulp van peper 7500 gulden Sowjets in Engelse straalmotorenfabriek Stalinprijs nu Leninprijs Kritiek van Truman op Eisenhower Overval van EOKA op poli tiebureau Zó boeiend is nu PANORAMA Besparingvan 60 a 70 pet op arbeidskracht Conferentie inlijving Tan ger bij Marokko op 8 oktober TUC verlangt werkweek van veertig uur Zaterdag 3 september 1956 3 STUILGIS. Nog steeds wil de rust niet terugkeren in het zuiden van de V.S., waar nu reeds racer dan een week ongeregeldheden zijn wegens het afschaffen van de rassen scheiding op de scholen. In Slurgis kreeg gisteren dc commandant van de Nationale Garde, die daarheen is gezonden om dc orde te herstellen, van de gouverneur van de staat Kentucky de vrijheid de staat van beleg af te kondigen. De negen negerkinderen, die ge durende enkele dagen, dank zij de bajonetten van de militairen, in staat waren naar school te gaan, durfden gisteren hun huizen niet te verlaten. In de stad deden geruchten dc ron de. dat er een grote betoging van blanken voor de deur stond en tevens zouden hun ouders onder zware economische druk zijn ge plaatst. Enkele van de vaders wer ken in de mijnen en hun was meege deeld, dat zij zouden worden ontsla gen als zij erin^ zouden volharden hun kinderen naar school te zenden, j De recherche stelt een onderzoek In. Maandag gaan de negerkinderen weer naar school. De. school, die nog steeds door tanks wordt bewaakt, wordt al enige dagen lang door weinig blanke leer lingen bezocht. Tal van ouders heb ben de militaire commandant laten weten, dat zij uit angst voor onge regeldheden hun kinderen thuishou den. Ook in Clinton in Tennessee blijven, iedere dag de banken van tal van blanke leerlingen leeg. Hier hebben ouders verklaard, dat zij door betogers gedreigd zijn, dat hun hui zen zullen worden opgeblazen, als zij hun kinderen naar school zouden zenden. In een bijeenkomst van voorstan ders van de scheiding in Texarkana, waar ook ongeregeldheden zijn ge weest, heeft de rector van de school verklaard, dat integratie het onder wijs verlaagt en dat het niet alleen het recht, maar zelfs de plicht van de blanken is zich tegen de opheffing van de scheiding te verzetten. Een grote groep blanke studen ten jouwde de negerjongens uit en paradeerde met borden als „Negers, ga naar 't noorden" en „Dit is een school voor blanken". Op een trot- toir bij de school was met verf ge schreven: „Negers dié hier voorbij gaan, zullen sterven Een woedende menigte verweet de journalisten en- fotografen de on- Vervult* p»^- 1 ■welomschrevenen onmiskenbare, op-, positie. ,v Na de bevrijding is de klaarheid van dit beeld sterk verminderd. Een tijd-, lang hebben de anti-revolutionairen een scherp gemarkeerde oppositionele groep gevormd, maat zelf hadden zc. er kennelijk weinig plezier in. En de Y.V.D.. die in een later stadium werd geacht „Mater Majesteit's meest loyale oppositie" te zijn, heeft voor een overtuigd en krachtig vervullen van deze {unctie ook nooit veel ge voeld. Zoals de dingen zich nu ontwikke len, is kans op het ontstaan van een forse en bekwame oppositie buitenge woon gróót. Deze winst zou toe te jui chen zijn. En zo al deze oppositie, ge zien de feitelijke politieke verhoudin gen» feitelijk leiding had moeten ge ven aan een regering, dan is er toch de geruststelling, dat in de geschiedenis niets verloren gaat cn dat de gevolgen van en de gevoelens 'over deze -ave rechtse toestand een volgende maal op niet mis te verstane wijze op dc stem biljetten vallen af te lezen. Met de geweren in aanslag houden manschappen van de Nationale Garde in de Ame rikaanse staat Kentucky een aantal blanke mannen en vrouwen in. bedwang, die dc school in Sturgis, waarin gis teren en eergisteren negerkin deren de lessen volgden, om singeld hadden. rust in het zuiden en dreigde hen met een pak slaag of vernietiging van de camera's, Verscheidene ver slaggevers ontliepen een pak slaag door tijdig ingrijpen van de politie. DEN HAAG. Als de wets ontwerpen worden aanvaard, die zojuist bij de Tweede Ka mer zijn ingediend, zullen de pensioenen van het overheids personeel worden verhoogd met een algemene toeslag en zal een wijziging worden ge bracht in het stelsel van pen sioenberekening in de Pen sioenwet 1922 en in de Pen sioenwet voor de spoorweg ambtenaren 1925. Indiening van het wetsontwerp houdt verband metdé inwerking treding van de Algemene Ouder domswet.' Alvorens de uitbetaling der .overheidspensiócnen zal worden beperkt, wil men een aanpassing doen geschieden aan de huidige sa lariëring vanhet rijkspersoneel en van .het N.S.-personeel. Dé: wijzïgihgéh in dc pensioen-' berekening komen in hoofdzaak hierop neer; dat geen maximaal pensioenbedrag meer wordt ge noemd, doch dat berekening plaats vindt naar 1,75% per dienstjaar. Het pensioen van weduwen en wezen wordt afhankelijk gesteld van het eigen pensioen of van het pensioen, dat een wachtgelder zou hebben ge noten. indien hij tot zijn 65ste jaar in dienst zou zijn gebleven. DEN HAAG In het Weslerzie- kenhuis in Rotterdam is in de ouder dom van 54 jaar overleden ds. Maar ten Heuzeveldt, predikant bij de Gereformeerde kerk te Slikkerveer. Ds. Heuzeveldt werd 21 augustus 1902 in Rotterdam geboren. Hij stu deerde aan de TheologischeHoge school in Kampen en werd 29 novem ber 1931 te Nieuwerkerk (Zeeland) in het predikambt bevestigd. In mei 1935 vertrok hij naar Hazerswoudè, op 3 maart 1946 naar Slikkerveer. Zijn stoffelijk overschot zal maan dagmiddag om 3 uur te Ridderkerk worden begraven. PARIJS De Raad van Europa heeft de Poolse regering gevraagd toestemming te geven voor het zen den van waarnemers naar de proces sen over de ongeregeldheden in Poznan. Het verzoek werd gedaan in een telegram" aan premier Cyrankiewicz. Bij het verzoek is er de nadruk op gelegd, dat de delegatie zou bestaan uit leden, die de grootste objectivi teit in acht zouden nemen. De Poolse premier verklaarde eergisteren dat buitenlandse waarnemers niet zul ten worden toegelaten. Een Poolse afgevaardigde heeft in het parlement verklaard, dat de cen trale raad van het Poolse vakver bond hoofdzakelijk verantwoordelijk is voor de onrust in Poznan, omdat hij onverschillig had gestaan tegen over de Ioónproblemen en wensen van de arbeiders. Vervolg run pag. 11 plichtingeri hebben erkend, de Duit se eenheid te herstellen. 3. Het lidmaatschap van de bonds republiek van de NAVO en West- europese Unie is geen argument te gen de Duitse hereniging. De Sow- jet-regering heeft klaarblijkelijk nóg steeds volkomen onjuiste voorstel lingen omtrent het karakter van dé ze beide organisaties. 4. In het opstellen van strijdkrach ten in de bondsrepubliek ligt geen bedreiging van de veiligheid van Rusland opgesloten. Het opstellen van strijdkrachten ter bescherming van de eigen veiligheid is het recht van iedere soevereine staat. 5. De Bondsregering is onvermin derd voorstandster van ontwapening en bewapeningsvermmderrag. Het feit dat zij thans zelf strijdkrachten opstelt, is daarmee niet in strijd. 6. Voor zóver de Sowj et-re gering in hereniging van Duitsland zekere gevaren mocht zien, kan daarmee tenvolle rekening worden gehouden, bijvoorbeeld in de vorm van een Europees veiligheidssysteem met bijzondere veiligheidsgaranties, zo als vermindering van de troepen, zoals trouwens al is voorgesteld door de Britse premier Ed.en op 13 juli 1955 te Gcnève. WENEN. Op de conferentie van de Europese parlementaire raad in Wenen heeft de Oostenrijkse graaf Coudenhove Kalergi, erevoorzitter van dc Europese beweging, een 59- jarïg politiek en militair bestand tussen Oost en West voorgesteld. Het bestand zou verlengd kunnen worden, totdat er een einde, geko men is aan de „ideologische kloof in de .wereld" en „een wereldfedera tie gesticht is". Hij wilde dat de NAVO de Ame rikaanse president zou machtigen onderhandelingen over een bestand te voeren met de Sowjet-régerlngs- leider. Indien hun besprekingen succes hebben, dient hun overeen komst ter. ratificatie voorgelegd te worden aan de andere landen. (Advertentie LM.) (Advertentie l.M.f (Van onze correspondent) HAARLEM. De Haarlemse No zem-jeugd, die gisteravond In Zahd- voort de boel op stelten wilde zet ten. heeft bakzeil moeten halen. Rondom de hadplaats had de Zand voortse politie, onder leiding van haar korpschef, de heer H. P. Huys- man, die door de burgemeester van vakantie was teruggeroepen, een stevig kordon getrokken. Er zijn hier en daar wel enige klappen ge vallen maai- van een grootscheepse actie van de zijde van de Haarlemse jeugd Is geen sprake geweest. Slechts enkele tientallen jongelui togen er gisteravond per fiets op uit. Dg eerste groep werd in Haar lem reeds tot retireren gedwongen. Een tweede groep stuitte op de Zandvoortselaan. - ter hoogte van de duin manége, op .twaalf Zandvoortse politiemannen, die toegerust waren met een brandweerbeep (grote uit gave van de jeep) en een politie hond. De jongelui werden verdreven en toen ze op enige meters afstand provocerend stonden te schreeuwen, gaf de heer Huysman opdracht de beep in de strijd te brengen. Van dit optreden schrokken de jongelui zo, dat zij met hun fietsen in de knoop kwamen. De politie vond een verkreukelde: fiets, een paar schoenen en enige fietspompen, die de knapen in hun paniek hadden moeten achterlaten, In de Kostver- lorenstraat is het ook tot eenklein treffen gekomen. Overigens zijn grote incidenten uitgebleven. De 20-jarige Jan "Willem Kerk hoven uit Bentveld, die op de Zand voortselaan door een agent gesla gen werd toen hij op weg was met enige vriendjes in Zandvoort, heeft later met zijn ouders, verhaal ge haald bij de Zandvoortse korpschef. De jongen verklaarde, dat hij niets met de Haarlemse jeugd te maken had gehad cn dat hij alleen had ge vraagd. waarom hij niet door mocht rijden toen hij werd aangehouden. Zonder verder uitleg te geven, al- TOKIO. De Japanse premier Hatojama Wil zeir naar Moskou gaan om te pogen de besprekingen over een vredesverdrag met Rusland weer op gang te brengen. De minis ter van Buitenlandse Zaken, Sjige- ïmtsóe, 'die de Russen er niet toe heeft kunnen overhalen enkele Ja panse eilanden terug te geven, heeft e' r verklaard, dat de premier evenmin zyn doel zal bereiken. In Japan is thans ernstige' kritiek op de regering-Hatojama. In kran ten wordt het mislukken van Sjige- mïtsoe's gesprek een aanleiding voor de val van de regering genoemd. De Japanse Kamer van Koophandel en tie Federatie van Industrieën heb ben het aftreden van de premier ge- eist. LONDEN. Boeven hebben zich gisteren met 7500 gulden uit de voe ten gemaakt na twee kantoorbedien den van een fabriek peper in het gezicht gegooid te hebben. Kort nadat de bedienden lonen bij een bank gehaald hadden, smeten de twee bandieten hen een hoeveelheid peper in het gezicht en ontstalen hun de tassen met geld. Zij maakten zich in'een auto uit de voeten. dus de lezing van. de jongen, zou een agent hem met een gummiknup pel op zijn gezicht hebben geslagen. De heer Huysman maakte tegenover de 'ouders van de jongen zijn excu ses met de opmerking, dat meestal de onschuldigen klappen krijgen. Het was zowel in Haarlem als in Zandvoort druk. Omstreeks acht uur waren er op het Houtplein in Haar lem meer toeschouwers dan jonge lui. Op het feestelijk verlichte Raad huisplein te Zandvoort waren de hele avond veel mensen op de been. De Haarlemse politie had'voor het centrum de straatnotitie met zes. man versterkt. Ongeregeldheden hebben zich in Haarlem niet voor gedaan. GLOUCESTER Drie vooraan staande Russische luchtvaart-autori teiten hebben vrijdag een grote Brit se vliegtuigmotorenfabriek in Brock- worth bij Gloucester bezocht. Deze fabriekproduceert de Sapphire straalmotor, die wordt gebruikt in dertien typen moderne militaire vliegtuigen. De Russische bezoekers waren de minister voor de Vliegtuig-industrie, Dementijev. de directeur van het instituut voor onderzoek en ontwik keling van motoren, Rwistsjew en de vliegtuigontwerper Antonow. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Met weinig roos kleurige perspectieven stevent prof. De Gaay Fortman af op de vor ming van een rechts kabinet, zon der dc P.v.d-A. Het 4s wel duidelijk geworden, dat hij alleen ..door het parlement links te laten liggen, kans van slagen heeft. Zelfs bij de niet-socialistischc partijen bestaat er weinig geestdrift voor zijn stre ven. De C.H.U. is verdeeld, zoals ge bruikelijk, cn slaat metgrote re serve de ontwikkeling gade. Een winstpunt voor prof. De Gaay Fort man is evenwel, dat minister Staf bereid schijnt te zijn over zijn vroegere bezwaren tegen een recht se coalitie heen te stappen. Van de V.V.D. kan de informa teur ook weinig medewerking ver wachten; -Overeenstemming bestaat er in die kring blijkbaar niet, doch in de omgeving van prof. Oud heerst grote ontstemming over de houding der K.V.P., die men thans onverbloemd de schuld voor het rekken der kabinetsformatie in de schoenen schuift, Prof. De Gaay.1 Fortman zal. het dus bij ,.Ios-staande" figuren moe ten zoeken. Tot dusver .spreekt hij vooral met hoogleraren. Bij de A.R.P- kan de informateur uiteraard wel op instemming reke nen. De vice-voorzitter dr. Bruins Slot ziet zijn haan op het onver wacht nog koning kraaien- 'In „Trouw" liet hij hedenmorgen dari ook zeer tevreden geluiden horen. De enige zorg, welke de anti's koesteren" is of hun partijleider Zijistra in het kabinet zitting kan nemen. Het is duidelijk, dat hij als partijleider niet thuishoort in een extra-parlementair kabinet, als prof. De Saay Fortman schijnbaar op het oog heeft. Verrassingen zijn echter niet uitgesloten. Sommigen noemen prof- Zijlstra zelfs als mi nister van financiën. In elk geval heeft de informateur vrijdagmiddag een lang gesprek met hem gehad, hetgeen, strikt genomenook niet bij een zuiver extra-parlementaire opzet .past. Voorts heeft, prof.' Dé Gaay Fort man vrijdagavond overieg gepleegd met de vroegere staatssecretaris van Economische Zaken prof. v. d. Grinten. In die functie heeft deze K.V.P.-er het in het verleden met de anti's aan ele stok gehad over de grondwettigheid van de wet op_ de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie.' In 1952 is hij .dan ook niet in het kabinet teruggekeerd. In de afgelopen" weken dook zijn naam echter herhaaldelijk op als kandidaat voor het ministerschap van résp. Binnenlandse of Economi sche Zaken. Ten opzichte van de KVP heeft hij In het'verleden ook zijn zelfstandigheid betoond door bijv; haar streven naar een afzon derlijk ministerie voor de PBO te bestrijden. Zo bezien,, past hij dus goed in de opzet van prof. De Gaay Fortman. De grote vraag is echter of hij zich :zelf geroepen zal achten, In de boezem van zijn partij bestaat na-« melijk ook enigeverdeeldheid. Het r.k. dagblad „Het. Binnenhof'' b.v. stelt zich ronduit op het standpunt, dat een reconstructie van het zit tende kabinet beter is dan een wel slagen van prof.. De Gaay Fortman. Het houdt onverdroten aan de bre de basis vast. Onder de socialisten heeft de in- formateur vrijdagmiddag ook een contact gelegd, namelijk" met de di recteur van het Centraal Planbu reau, prof. Fred. Polak. Deze is echter' niet voor een ministerschap gepolst. Vermoedelijk heeft de in formateur hem over een technische aangelegenheid willen raadplegen De P.v.d.A.-fracties zijn vrijdag middag bijeen geweest om een ver slag omtrent het verloop van de eerste informatieve poging van prof. De Gaay Fortman goed te keuren. Vanmiddag volgt een vergadering van de partijraad. In antirevolutionaire kring uitte men aanvankelijk namelijk de stel lige verwachting, dat er binnen 48 uur, na het afwijzend antwoord van de socialist Van Tilburg, een kabi net tot stand zou komen. Hedenmor gen, terwijl dit tijdstip reeds lang was verstreken, liet de informateur zijn woordvoerder officieel meede len, dat hij zich nog steeds in de oriënterende fase bevond en dat hij nog'niet tot het polsen van minister schappen was overgegaan. PAKIJS Maarschalk Worosjilow, de president van de Sowjet-Unie, hééft vrijdag een decreet onderte kend, waarbij de internationale Sta linprijs voor de vrede wordt afge schaft en vervangen door de inter nationale Leninprijs voor de vrede. Alle" Stalinprijzen, die van 1950 tot 1955 zijn uitgereikt, zullen Lenin- prijzen moeten heten. Ook de Stalinprijzen, die voor prestaties op het gebied van de we tenschap, de kunst en de letterkunde in de Sowjet-Unie en het buitenland uitgereikt worden, zullen Leninprij- zen heten. WASHINGTON. Oud-president Truman heeft president Eisenhower verweten, dat hij zich onttrekt aan zijn officiële verantwoordelijkheid teneinde zijn populariteit te hand haven. De regering lijkt wel te zijn verhuisd van Washington naar de reclamebureaus van de New Yorkse Madison Avenue, zei hij. Het ergst vond Truman de gevol gen van die tactiek in de buiten landse politiek. Eisenhowers confe rentie met de Sowj et-leiders van vorig jaar in Gcnève noemde hij een j „yerkóopcampagne". Het vertrou-, wen in de V.S. was in de gehele 'ereld ondermijnd. /N de dokters-wachtkamer zei de juffrouw tegen me: ,J$ou heb ik zeven kinderen, dus dan weet je wel ioat je te doen hebtGoed, ik ben nooit vies van toerkew geweest maar een paar maanden terug, hè, toen was ik toch zo moej. Mijn man zegt: „wat heb jij toch" en ïk zeg: „ik weet het-niet, maar ik noel me zo móejEn het bleef maar zo, ik bleef maar moej, dus ik denk: „weet je wat ik doe ik ga naar da dokter." Naar hém. Nouhij is een. sekuur ventje, hoor. Hij is er heus gee-n van: „O, ik zie 't al, hier is een pilletje en donder maar op." Nee, hij weet niet altijd wat je heb, maar hij onderzoekt je altijd tot in de puntjes. Toen ook. Helemaal, van hoofd tot voeten. Én toen is hij klaar en toen zegt hij: „juffrouw, u man keert ?ufcs, alles goed en gezond, maar u is moej. En toen zeg ik: „ja dokter, ik ben ook moej, maar wat doen we daar nou aan?" En toen zegt hij weer,JDat zal ik u precies vertellen u gaat naar een rusthuis en u gaat vier weken ge woon uw rust nemen." Ze legde haar hand voor haar mond en begon te giechelen als een jong meisje. „Nou, denk u eens ïtt ik in een rusthuis, fk zeg: „Maar dokter, wie betaalt dat dan?" Toen zegt hij: dat kost niks, dat gaat van sociale zaken uit, die betalen dan acht vijf tig per dag voor je en hij zou het allemaal wel belopen. Nou eerst dacht ik: „ach nee," maar ik bleef maar zo moej, hè, dat mijn man op het laatst zegt: „vooruit, jij gaat." Me ongetrouwde zuster kwam zo lang bij me in en ik weg he. Naar dat huis. O, een mooi huis, hoor meneer, prachtig gelegen. En een fijne, frisse kamer. En daar tag ik dan, lekker, in bed, gewoon over dag Ze keek me in majeur aan. maar haar blik bewolkte alras. Bepaald grimmig hernam ze: „Maar nou was dat rusthuis van een wijf, he zo'.n opgeschilderd mirakel, een auto had ze ook en die ging er maar vandoor, elke mor gen. Die geloofde het wel. En d'r la gen zo'n twintig vrouioen,- bijna al lemaal ouwetjes, dus dat bracht heel wat werk mee. Maar dat wijf, dat ving alleen maarDie stak er geen poot naar uit. Alles moest gedaan worden door één juffrouw, juffrouw Fie een lief mens, maar dat schep sel liep zich kapot. Ik heb dat eens een dagje aangekeken, nou meneer, ik kon als Christenmens niet blijven liggen. Ik denk: J5rv.it, uit dat bed!' En ik zeg tegen die juffrottto Fie: „Laan wij dat nou maar saampjes doen." O, het schepsel was me ziels- dattfcbaar. Konden we het een beetje verdelen, tenminste. Koffie zetten en thee zetten en de vaat en die ouwe wijffies nalopen. En dan nog iets dat eten, dat was flut. Dat was niet voor acht gulden vijftig. O, nee. Zo'n klein balletje gehakt moest je met z'n drieën delen. Nou, ik ben 't altijd goed gewend geweest thuis, van eten en drinken dan, dus ik zeg tegen mijn man, mijn man kwam me bezoeken, ik zeg tegen me man, die eieren, we hebben kippen, ik zeg tegen me man, die eieren, die breng je maar hier naar toe. En dat deed hij. Die kookte ik, voor die ouwe t vijffies." Ze keek me triomfantelijk aan en legde haar handen prim op haar schoot. „Ik heb er echt een fijne tijd ge had, hoor," vervolgde ze. „Vervelen deed je jé er niet, want de hele dag uoud je hand wat te doen. En die juffrouw Fie, was een hartelijk mens en. ik kon echt goed met haar, we werkten zo jofel samen, kè, toe voelden mekaar zo an affijn, ze vlogen om,.die.vier weken..." Haar mond plooide zich tot'de glimlach, die bij een prettige her innering behoort. Toen zei ze: ■Jk ben alweer twee maanden thuis, maar nou voel ik me toch weer zo moej, hè..." KRONKEL (Advertentie LM.) NICOSIA, Vanmorgen hebben verzetslieden een politicbureau te Jvyrenla, in liet noorden van Cy prus, met automatische wapens en bommen aangevallen. In het korte vuurgevecht dat volgde, maakten de aanvallers zich meester van twee geweren uit het bureau. Zij werden tenslotte door veiligheidstroepen verdreven. De veiligheidstroepen leden geen ver liezen. (Advertentie Z. M.j AMSTERDAM Het bouwen van méér woningen in korter tijd met minder vakarbeiders, is het doel waarnaar de Oostenrijkse ingenieur H. Morawetz jarenlangheeft ge streefd met een door hem ontworpen systeem. De resultaten van zijn systeembouw zijn nu ook tot Neder land doorgedrongen, nai een bezoek dat acht burgemeesters van Gelderse gemeenten onlangs hebben gebracht aan bouwobjecten Ln Oostenrijk. De eerste planning van ruim 500 woningen, bestemd voorde gemeen ten Bergh, Borculo, Cuyk. Didam, Ede, Harderwijk, Ochten. en Wage- ningen, is nagenoeg voltooid en en kele gemeenteraden hebben een be sluit genomen. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van het: mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting voor 'watj betreft de financiële opzet van d«ze bouw. Het systeem-Morawete bestaat-uit in de fabriek vervaardigde elemen ten, die op betrekkelijk eenvoudige wijze kunnen wórden samengevoegd. De elementen voor de buitenwanden bestaan uit een houten regelwerk, uitwendig bekleed met onder hoge druk geperste asbestcementplaten en inwendig bekleed met asbestboard. Deze platen worden onder druk over een laag duplex verlijmd. Bin nen in het element bevindt zich een in kunsthars gedrenkte glaswoldeken voor isolatie. De bouw levert een besparing op van 60 a 70 procent bouwvakarbei ders. Het is mogelijk in de komende jaren tienduizend woningen volgens dit systeem in Nederland te doen bouwen. De woningen moeten vol doen aan de eisen van dé traditionele woningwetwoningen, ook wat betreft de prys. Aan de hand van de praktijk in Oostenrijk is komen vast.te staan dat dit systeem het mogelijk maakt om woningen in een dermate snel tempo op te trekken, dat binnen tien a veer tien dagen een complete woning kan worden opgeleverd. Met het Nederlandse bedrijfsleven zijn reeds onderhandelingen aan de gang over het alhier vervaardigen van de benodigde elementen. De on derdelen voor de eerste vijfhonderd woningen zullen uit Oostenrijk ko men, .indien de minister zijn goed keuring, aan de bouw van dit soort woningen hecht. RABAT.De sultan van Marok ko zal op 3 oktober te Fedala een conferentie openen, waaraan de acht ondertekenaars van het sta tuut van Tan ger zullen deelnemen. De confer én tic zal gewijd 2ijn aan de inlijving van de interna tionale zone bij het rijk van de sultan. Ook zal gesproken worden over een speciaal economisch en financieel statuut voor Tanger. Et- zijn uitnodigingen verzonden naar de acht landen, die het internatio nale statuut van Tanger hebben getekend, n.l. België. Engeland. Frankrijk, Italië,,v Nederland, Portugal, Spanje'en de Verenigde Staten. (Van onze correspondent) LONDEN' Het Engelse vakver- emgmgscongres heeft zich gisteren met 'n kleine meerderheid,, 4.209.000 tegen 3.683,000, stemmen voor de 40- urige werkweek uitgesproken ett steun beloofd b^j pogingen van aan gesloten organisaties tot het verkor ten van de werkt yd. Deze resolutie werd door de T.U.C. aangenomen tegen advies van het bestuur, in en was stellig een zege voor de communisten, die in dit de bat bun beste sprekers naar voren brachten en bij de stemming dc .steun, van een groot aantal der klei nere bonden moeten hebben verkre gen; Directe praktische gevolgen zal deze resolutie wel niet hebben, maar het congres heeft zich dus nu zowel voor hogere lonen als voor een kor tere werktijduitgesproken en offi cieel heeft de bestuursraad deze po litiek uit te voeren. Te verwach ten valt echter, dat in de praktijk ook deze soep niet heet geseten zal worden als zij gedurende dc eon- gresweek werd opgediend. Een resolutie'die op het terugroe pen van alle Britse hoepen uit Cy prus aandrong, werd met grote meerderheid verworpen. PARUS Voor het eerst sedert het einde van de oorlog: voorziet het houtaanbod'in de 17 'landen van. de Organisatie voor Europese eeo- nomische samenwerking (OEES) in de vraag.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2