Strijd tegen polio eist ieder jaar twee miljoen gulden Mist op de Nieuwe Waterweg levert geen gevaar meer op voor bejaarden Prinses Beatrix doet beroep op de jeugd KVP en ARP oneens over Econ. Zaken Laatste gat gedicht Jongerencabaret in KRO'programma Haring Kentucky heeft weer rassenmoeilijkheden Hart van konijn drie kwartier uitgeschakeld Werkloosheid in augustus weer lager 'Burgers' weren vele hoge officieren uit Bundeswehr Havenradar op 31 oktober in ré „Roulette" niet meer wekelijks Vader en zoon in auto verdronken WETSONTWERP INGEDIEND EOKA-leden legden amnestieaanbod naast zich neer Man tracht zoon uit Duitsland te ontvoeren het ankerhorloge Blanke kinderen blijven weg van school Donderdag 13 september 1956 3 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Doe gewoon en verleen vanzelfsprekend zonder omhaal en vertoon de hulp die nodig is." Dit advies gaf prinses Beatrix gistermiddag toen zij in de Ridderzaal het beschennvromvschap aanvaardde over het Nationaal Fonds ter bestrijding van de Kinderverlamming. Zij sprak voor een gezelschap van vrijwel uitsluitend jongeren, die gezamenlijk een nationale vertegenwoordiging vormden van de Nederland se jeugd. De voorzitter van het Fonds, mr. J. Klaasesz, gaf .zij de verzekering, dat „wij jongeren in de eerste plaats op de bres zullen staan wanneer onze medewerking gevraagd wordt bij acties om de nodige gelden in te zamelen." Tegen drie uur arriveerde de prinses, die vergezeld wasjan haar secre taresse, mej. mr. M. Meurs. en van de kamerheer van de Koningin, ^nr.sj. G. de Gracff. het Binnenhaf, waar een grote -menigte naar nartelyre verwelkomde. De politie-muziekuerenïging „Onderling Kttnsttfenor «p - de vrolijke marsmuziek tijdens de ontvangst op het bor&es i°f A t. mr, Ktaasexz, commissaris der Koningin in devTOinncie^Zwd-Hoiw^.aiea de begroeting de overige bestuursleden ttan- het Kattona^ Fonds steldeEen ottd-poliopatiëutje, de H-jarige Betsie van Husken uit Limburgse Sehfaveld, bood tenslotte bloemen aan. methoden, begreep ik dat veel geld nodig zal zijn om dit werk in al zijn facetten zo efficiënt mogelijk te .ver richten én dat hier voor het parti culiere initiatief een uiterst belang rijk arbeidsveld ligt. Van harte hoop ik, dat de -Nederlandse preventieve 3n de ridderzaal zei mr. Klaasesz: „Poliomyelitis is een spectaculaire ziekte door de schrille tegenstellin gen, die er door wórden opgewekt. Kinderverlamming vindt voorname lijk haar slachtoffers onder de jeugd: hier de tegenstelling „tussen de speelsheid, de beweeglijkheid van het jonge kind en de voorgeschre ven rust. het tijdelijkgeïmmobili seerd zijn van het patiëntje. Daar is bij kinderverlamming bet acute gevoel van verontrusting: ogen en harten van het Nederlandse volk werden er door geopend: men is ge waarschuwd en men beseft, dat er gehandeld zal moeten worden. De wetenschap, die internationaal aan het polio-vraagstuk reeds zoveel aandacht besteedt zal ook in-Neder land financieel in staat gesteld moe ten worden de op dit terrein nood zakelijke onderzoekingen te verrich ten. Wij men daarvoor echter te moe ten rekenen op een jaarlijks budget van twee miljoen gulden." Prinses Beatrix aanvaardde het beschermvrouweschap met een kor te toespraak, waarin zij onder meer opmerkte: „Uit de gegevens, welke mij werden verstrekt omtrent de aard van de ziekte, haar gevolgen haar behandelings- en bestrijdings- geneeskunde, die zulk een goede naam heeft er in zal slagen ook op dit gebied spoedige resultaten te be reiken. Gaarne spoor ik dan ook mijn leeftijdgenoten, die in deze rich ting een roeping gevoeletv aan zich voor dit werk op te geven," Speciale klinieken De staatssecretaris van Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, legde vervolgens de nadruk op "het feit. dat de gewone ziekenhuizen zicli in het algemeen niet kunnen le nen voor de nazorg der kinderver lammingspatiënten, zodat speciale klinieken zullen moéten worden ge bouwd en ingericht, waarvoor een 2waar beroep op het fonds 2al wor den gedaan. Ten slotte sprak nog de Leidse medisch studente mej. M, H. van Gunsteren die in het buitenland ervaring heeft opgedaan, bij de be strijding van de ziekte. Zij gaf en kele praktische wenken op het ter rein der revalidatie. Na het officiële gedeelte was er voor de burgerij gelegenheid af te dragen voor het fond§. T" stonden voor het bordes van derzaal dertien grote collect* opgesteld: één voor elke pr< één voor de overzeese .rijksdc één voor prinses Beatrix. Zij stond op het bordes en nam daar grote giften in ontvangst: 100.000 gulden van het comité Kinderpostzegels, 65 duizend gulden van het Haagse ac tiecomité ter bestrijding van de kin derverlamming. Een groot défilé van stadgenoten, die allen geld in de bussen depo neerden, besloot het programma. STOCKHOLM. De Amsterdam se hoogleraar prof. dr. I. Boerema heeft meegedeeld, dat het hem is gelukt een konynenhart 45 minuten stil te zetten, zonder dat het dier tje enig nadeel van dit experiment ondervond. Prof. Boerema »'deed deze. mede deling op het tweede Europese con gres van cardiologen {hartspecialis ten), dat hier wordt gehouden. Zijn verklaring wekte grote verbazing onder zijn gehoor. De operatie geschiedde met behulp van een drukcabine, waarin het mo gelijk werd het percentage zuurstof in het bloed van het proefdier vijf tien keer groter te maken dan nor maal. zodat het konijntje daaromal die 45 minuten kon blijven leven. Prof. Boerema kon zo in. het. hart van het dier al die tijd opereren. Ook de temperatuur van het beestje was kunstmatig verlaagd tot rond 26 graden - Celsius. Bij normale lichaamstemperatuur ontstaan al ernstige weefselbeschadigingen, als het hart enkele minuten stil staat, nu bleef het weefsel tijdens de ope- tie onbeschadigd. Eerst Faroek nu Nasser Samia Gamaleens de privé-buikdan- seres van eiz-ko- ning Faroek, is. uit Amerika near Egypte terugge keerd, waar zij kort geleden dienst heeft genomen bij Nassers leger van vrouwelijke vrij willigers. Nadat Faroek in Egypte was afgezet sloeg Samia een olieko ning uit Texas aan de haak en zette haar carrière voort in Amerikaanse nachtclubs, waar haar dansstijl meer aan de Westerse wereld werd aan gepast. Het huwe lijk met de olieman heeft niet lang ge duurd. Zij woont nu in een flatje in Cairo eri haar werkwijze in de keuken Iaat zien,. dat de Amerikaan- se invloeden zich nog doen gelden. De andere foto toont haar training in het leger. Vervol}» van paj». 1 oude land ligt. In Hardes-wijk, El- burg .en. bij Kampen liggen de slui zen en bruggen over het nu ont stane Veluwemeer. In de toekomst zullen. oiJk bruggen Oostelijk,, Flevo land met de Noordoostpolder en de 54.000 ha metende polder Marker waard verbinden. De eerste brug. bomt op de ..kop" van de polder, waar het Ketelmeer iri het IJssel- meer overgaat; de andere, ten noor den van Lelystad over het Oost- vaardersdiep 'ter hoogte van het punt, waar tharis al weer de werk zaamheden in de bouwput voor de Houtribsluizen zijn begonnen. In die hoek ligt" ookhet zwaardere ge deelte van de Ringdijk, omdat bij liarde noordwestenwind de golven v.-.i dit nog altijd grote stuk wa ter hun krachten zullen blijven be proeven op de hechte constructie van kcileem, stortsteen, zand en ba salt- Deze materialen zijn ook hier weer door de Maatschappij tot Uit voering 'van "Zuiderzeewerken <M JZ), de Zuiderzeecombinatie Van der Hoeven-Zanen (ZZC) en de fir ma J. P. Broekhoven in indrukwek kende hoeveelheden aangesleept, Baggerwerk aan grondverbetering 15.000.000 kub, meter, zand in'grond verbetering en dijklichaam 35.500.000 kub. meter, keileem 4.000.000 kub. meter, hoofdzakelijk afkomstig uit de omgeving van Ui'k; kraagstukken van rijshout 1.600.000 vierkante me ter, zink en stortsteen 800.000 ton, klinkers in glooiingen 560.000 vier kante meter, bekledingen van ge bitumineerd zand 220.000 vierkante meter, klinkérbestratingen 550.000 vierkante meter. Tweeduizend man hebben er ge middeld al die jaren onder grauwe luchten, in zon en bij regen ge werkt. Onder de ogen van inge nieurs en- de handen van arbeiders het zo óp elkaar ingespeelde team in water- en lieslaarzen groeide de Ringdijk rön.d Oostelijk Flevoland met gemiddeld tien me ter per uur, kwamen, de kunstwer ken de gemalen en de sluizen tot stand. Over een jaar zal .men. over de Knardijk van Harderwijk rijdend, alleen nog aan de linkerhand het water zien. raaar ook daar zal het over getelde jaren gaan wijken, als de Knardijk de slaperdijk wordt op de grens van Oostelijk Flevoland en de vijfde en. laatste polder. Zuide lijk Flevoland. Want bij alle feestelijkheid en vreugde, die vandaag over de af sluiting heersten, waren de gedach ten alweer bij het werk in de Mar-' kenenvaard en bij de plannen van Zuidelijk Flevoland. Vervolg van pag. 1 De Gaay Fortman evenwel aan zijn eigen partijleider, prof. Zijlstra, had toebedacht. Het meningsverschil kwam aan het licht door een communiqué, dat na afloop van de fractievergade ring der KVP werd uitgereikt. Hier- nink, die overstroomd was met pro test-brieven tegen een rechtse coali tie. Dit vijftal nam zich voor de in formateur duidelijk te maken, dat hij bezig was een minderheidskabi net te vormen, dat niet op hun medewerking zou kunnen rekenen. Immers A.RH. en K V-P. tellsh sa men slechts 44 zetels. Als vijf van de acht christelijk-historischen niet betuigde de KVP-fraetie haar in- i zouden meedoen, ontbreekt een par- im ,3inn.nnt«iwï moorr^pi-hpirf Prnf - Dp stemming met de zienswijze van prof. Roimne, dat er „zijnerzijds geen plaats of aanleiding is voor enig afraden of aanraden aan geest verwanten betreffende een al dan niet deelneming aan een kabinet van zuiver extra-parlementair ka rakter, en dus zonder binding aan de fracties, als waarnaar de infor mateur van het begin van de uit voering van zyn informatie-opdracht af streeft." Het venijn van het communique school in de staart. Wat de KVP onder een zuiver extra-parlementair, kabinet verstond, was duidelijk ge noeg. Uit het voorbeeld van de on dervoorzitter der KVP-fractie was gebleken, dat hy officieel van. me ning was, dat daarin geen plaats behoorde te zijn voor kamerleden. De conclusie lag voor de hand: naar het oordeel der KVP hoorde de antirevolutionaire parlementaire partijleider Zijlstra niet in het ex tra-parlementaire kabinet thuis. Deze manoeuvre wekte aanvankelijk gro te ontstemming bij de ARP.' De ontstemming was niet onbe grijpelijk, want ieder ingewijde wist, dat de KVP-fractieleider Romme zelf achter de schermen wel dege lijk verantwoordelijkheden op zich nam. Onder zijn sterke aandrang moesten de aanvankelijk weinig geestdriftige KVP-kandidaten Van Campen (Financiën). Witte (Weder opbouw), v. d. Grinten (vice-pre mier en Justitie) en Luns (Buiten landse Zaken) tenslotte hun ja woord aan prof. De Gaay Fortman geven. Terwijl de KVP enerzijds haar kandidaten het kabinet-De Gaay Fortman binnen dreef, verklaarde zij naar buiten toe, dat zij dit vol slagen op eigen risico deden. De nadruk, welke de K.VJP. op het zuiver extra-parlementaire ka rakter van het kabinet-De Gaay Fortman legde, had nog èen tweede oorzaak. Op deze wijze hoopte zij liberale kandidaten buiten de deur- te houden en de C.H.U. binnen te lokken. Oogenschijnlijk is prof. De Gaay Fortman op deze tactiek der K.V.P. wel ingegaan. Hy zocht ten minste geen V.V.D,-ers meer aan. Hij polste een partijloze. Zo benaderde hij de directeur vaii het Landbomv- eeonomisch Instituut, prof. Horring, voor het ministerschap van Land bouw. Deze is partijloos, doch met liberale sympathieën behept. In de kring der-C.H.U. wekte het feit, dat de V.V.D.- buiten de deur werd gelaten, felle weerstand op. Het groepje van drie Kamerleden freule Wttewaal van Stoetwegen en de heren Krol en Kikkert. dat on der aanvoering van minister Staf tegen een herstel der christelijke coalitie ageerde, ondervond verster king van de partijsecretaris Beer» lementaire meerderheid. Prof. De Gaay Fortman poogde deze klip te omzeilen door een beroep te doen op het vaderhart van partijleider Tilanus. Hij polste diens zoon voor het ministerschap van Maatschappe lijk Werk. Tevens benaderde hij de ondervoorzitter van het C.N.V. Van Mastrigt voor het ministerschap van Sociale Zaken, Hij hoopte, dat beide figuren tegen de zin. van de meer derheid der C.H. fractie in zijn ka binet zitting zouden nemen. Gister avond spraken beide kandidaat-mi nisters met de heer Tilanus. Heden morgen zouden zij vermoedelijk ook nog een gesprek voeren met minister Staf, alvorens hun beslissing aan prof. De Gaay Fortman, te melden. In christelijk-historische kring ge loofde men, dat. belde heren zich nog wel tweemaal zouden bedenken, aleer zij op het aanbod van prof. De Gaay Fortman zouden ingaan. DEN HAAG. In de afgelopen maand is het aantal werkloze man nen gedaald van 18.485 tot 17.845; de bezetting van de aanvullende wer ken liep terug van 7578 tot 5883, zo dat de totale geregistreerde arbeids reserve van 26.063 met 2332 afnam tot 23.728. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg van 2617 tot 2868, voornamelijk weer als ge volg van de inschrijving van meis- BONN. De Westdüitee commis sie van burgers heeft bijna 10 pet. van de benoemingen voor de ran gen van kolonel en hoger, in de nieuwe .strijdkrachten van. de 'hand gewezen. In totaal heeft de com missie haar veto uitgesproken over 30 van de 322 benoemingen, van het ministerie van. Defensie. Bovendien heeft hét ministerie 24 hoge offi cieren niet benoemd, nadat duide lijk geworden was, dat de commis sie zich tegen hen zou verzetten. Het Duitse vakverbond (DJ3.B.) heeft zich tégen het ministerie van Defensie gekeerd, omdat het vroe gere S.S.-Tïeden toelaat als leden van de nieuwe Bundeswehr. ROTTERDAM. Met ingang van 31 oktober zullen zelfs tijdens mist alle schepen zonder gevaar de Nieu we Waterweg en de Rotterdamse ha ven kunnen binnenlopen. Op die'dag wordt namelijk bét z.g. „havenradar- projekt" langs die rivier in bedrijf gesteld, dat in 1949 werd ontworpen en met welks nitvoering men 1953 begon. De staatssecretaris Marine, H, C. W. Moorman, die op 18 september van dat jaar de eerste steen legde voor de eerste radar- bi okpost, noemde, destijds die ge beurtenis „het zichtbare begin van een geniaal projekt, deze dynamische haven-, handels- en industriestad waardig." De totale kosten van het systeem hebben ruim 4.229.000 bedragen, waarvan het rijk drie ton vergoedt. Het radarproject komt hierop neer, dat zeven radarstations aan de wal de door hen gedane waarnemingen langs de gehele rivier en in de ha venbekkens langs de radiotelefo- nische weg aan de loods doorgeven en wel zodanig, dat deze beschikt over de gegevens, die hij nodig heeft en die hij in normale gevallen door eigen aanschouwing zou verkrijgen. De vaarweg van drie mijl buiten Hoek van Holland tot de ligplaatsen in de Rotterdamse haven wordt in zeven blokken verdeeld, -, die elk voorzien zijn van een aan de wal op gestelde radarinstallatie. De grenzen tussen de blokken worden bepaald jes, die de scholen verlieten. De ge- door de bruikbare reikwijdte van de registreerde vraag naar vrouwelijk radarapparatuur en door de posities personeel daalde van 40.717 tot 39.160 door het voldoen aan de vraag naar jeugdigen. j van de opstellingsplaatsen.. Het bedienend personeel van iede- re blokpost heeft'tot taak de sche pen en veerdiensten in zyn rayon DlJ haar aankomst op het. Bin- «enftof, waar zij in een. zitting van het Nationale Fonds ter bestrij ding van de kinderverlamming het be&chermvTQuwschnp aanvaardde, werd prinses Beatrix door het oud- polio-patiëntje Betsie van Husken uit het Limburgse Schinveld een bos bloemen aangeboden. (Van onze radioredacteur) Jules de Corte Dat onze bekwaamste radioklein kunstenaar Jules de Corte zyn „Rou lette" niet als vaste rubriek behoeft te handhaven, is gezien' de wel zeer zware eisen, die dit programma aan zijn creatief talent stelde, 'n verstan- HILVERSUM. De KRO heeft bij dig besluit De Corte, die in vaste .4 ....f.*!.. ...n VTJO ic het opstellen van het programma voor het nieuwe seizoen verbetering nagestreefd. Zo zei programmaleider Toon Rammelt het, in een gisteren gehouden persconferentie. Deze ver betering zal dan in het bijzonder tot uiting moeien komen in de dinsdag, avond- en zaterdagavonduitzendin gen. "Wat de laatste betreft: het Car- roussel programma wordt vervangen door de 80 minuten durende show „Tierelantijnen", waarin o.a. Moes- tafa optreedt met een reeks straf- van de nodige informaties over de eigen positie, over de "positie, van tegenliggers en omtrent de situatie op de rivier te overzien. Voor de communicatie tussen schip en blok post wordt gebruik gemaakt van een radioteiefonische zend- en ontvang- apparatuur, die de loods steeds bij 2ich heeft.. Nieuwe uitvindingen van het Ne derlandse Radar Proefstation hebben het mogelijk" gemaakt, dat óók aan schepen, die niet. over een eigen ra darinstallatie beschikken, de positie op de. rivier of in de haven niet al leen radiotelefonisch maar ook zicht baar kan'worden doorgegeven. Niet slechts, voor de scheepvaart, maar ook .voor dé autoriteiten, dié mei het beheer van het. vaarwater belast zijn, is het havenradarsysteem van groot belang, zo méént men in Rotterdam. Men denke bijvoorbeeld aan de mogelijkheid controle uit te oefenen op de juiste ligging van de betonning en in korte tijd een. over zicht te krijgen van al-het verkeer op .de Nieuwe Waterweg eaj in .het havengebied. Bij hét onverhoopt voorkomen van scheepsrampen zal de juiste positie van de vaartuigen snel en nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. HOORN. De zevenenveertigja rige loonploeger F. Meyer 'uit Op perdoes en zyn.zeventienjarige zoon z"yn gisteren in hun auto verdron ken, die na een aanrijding onder steboven In een sioot was terecht gekomen.: Vaderen zoon reden van een stuk land bij Abbekerk, waar zij had den gewerkt de weg op en botsten tegen een autobus. dienst van de KRO is getreden, gaat met Jan. de Cler en Emile Lopez een zondagavondklcinkunstprogramma maken, dat „Wegwijs" heet en in de plaats van. „Kro'tje halfom" komt. Van tyd tot tijd zal nog wel een „Roulette" worden uitgezonden; De dinsdagavond behoudt het se- rieuze „Third Frogramme"-karakter. i Voor de adventstijd —- december, ja nuari, februari is een reeks onder supervisie van katholieke cultuur- dragers van naam samengestelde pro- j gramma's ontworpen over „Het Chris- 'j tendom als bezieler van de Europese j cultuur". In de opzet hebben naast-; muziek en literatuur klankbeeld. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka. mer is een wetsontwerp ingediend tot regeling van de ziekenfondsver zekering voor bejaarden. Deze rege ling is bestemd om op 1 januari in werking te treden icr vervanging van de verplichte ziekenfondsverze kering, waaronder thans degenen vallen, die een nitkering genieten krachtens de noodwet ouderdoms voorziening, omdat het wanneer op die., datum de algemene ouder domswet in werking treedt niet meer mogelyk zalzijn de zieken fondspremie op de ouderdomsuitke- ring in te houden. Voorgesteld wordt een vrijwillige ziekenfondsverzekering in het leven te roepen, waartoe 'alle bejaarden kunnen toetreden, wier inkomen een bedrag van 3300.— per jaar niet overschrijdt. De verzekerde bejaar den zuilen 'n premie moeten betalen van circa 1.per week, voor welk bedrag hun echtgenote en eventuele kinderen beneden 16 jaar mede ver zekerd zijn. Deze premie dekt de helft van de kosten. Bejaarden, wier i inkomen beneden 2400.per jaar blijft, behoeven slechts een kwart te betalen van de kostprijsdekkende premie, dus circa 50 cent per week. De tekorten, welke de ziekenfond sen bij deze gereduceerde premie op de bejaarden verzekeringzullen lijden, worden Voor de helft gedekt door een bijdrage van het rijk en voor de' helft door een bijdrage van het vereveningsfonds (dat zoals .be kend gevormd wordt uit.de premies voor de verplichte ziekenfondsver zekering. afkomstig van werkgevers en werknemers). Indien dit ontwerp tot wet wordt verheven, vervalt de premiereductie voor bejaarden, welke thans bij de vrijwillige verzekering van kracht is.'-'--.. /N een. verlegen zonnetje stónd ik tussen wat mensen op een haring te wachten, bij een wil-gejaste man, die zich had cmringd met korzelige opschriften als: .Pas op u be schadigt de kar!" Maar dat was voor- barig.want niemand tnou de kar be schadigen. Wif keken alleen maar zoet naar de briljante mesvoering, waarmee hij telkens weer zo'n visje van individu in consumptie veran derde. Naast mij stond een echtpaar, dat het al jaren en jaren had volgehou den. Ze waren in gezelschap van een jonge herdershond, een trouwhartig beest, dat het een fijnedag vond en afwisselend met blijde instemming naar haar en naar hem opkeek. Want dat hébben honden. Ze gelo ven in kun bazen en huppelen naast een evident chagrijn met de op niets steunende verwachting, dat ze een hoop lol tegemoet gaan. In het onderhavige geval, waren zijn kansen onduidelijk. De vrouw leek me niet ongenegen. Vrolijk praatte ze onafgebroken over alles wat zich aan haar blik voordeed, zo dat ze kwam tot volzinnen als: „Wat rijden die trams toch eigen lijk hard, hè? Als je dat zo .ziet. Als je er in zit sta je er nooit zo bij stil. Maar als je 't zo ziet. Dan be grijp je gewoon niet dat er niet meer ongelukken gebeuren. Kijk eens, nop een, die gaat ook al zo hard. En die auto's wat een «aart hè? Je kan gewoon niet oversteken. Die me- neer toil oversteken, maar hij kan niet. Kijk, hij gaat weer terug, zie je wel?" De man, die dit ooggetuigenver slag waarschijnlijk al meer dan vijf en twintig jaar tot de vaste geluids achtergrond van zijn leven refeende? reageerde niet zeer leüendip. Hij stond met de buik vooruit roerloos naast haar, een neerhangend sigaartje flets in de mond. Als de vrouw hem met een „zie je wel?" in haar mono loog betrok en door middel van een korte rust markeerde, dat het zijn beurt was, gaf hij zonderi, zijn lip pen te derangeren antwoord met zijn neus. „Muh," klonk Jiet ongeveer. Blijkbaar was ze gewend aan. deze stenografie, want ze vervolgde ,,0, kijk die mensen eens. Waf een pakken hebben ze bij zich. Die heb ben zeker wat. gekócht.' Ja, dié zul- ■- len wat gekocht hebben, denk ik: Kleren, 't Zijn echt pakken voor kle ren, zie je wel?" - „Muh," deed de man. „Ach, eenotouuj uit Marken. Die komt uit Marken. Met die kleder dracht. Eigenaardig he? Die kleder dracht. Die dragen zeallemaal nog, op Marken. Of is het Volendam? Nee, 't is Marken, geloof je niet?". „Muh," deed de man. i „Die dragen zeven rokken, die vrouwen op Marken. Zeven! Stel je' voor, zeven rokken over elkaar heb ben ze ah Ze stierf even uit. Omdat ze ver zuimd had „zie je wel?" óf -„ge loof je niet?" te zeggen, miste de man zijn wacht en leverde zijn „muh" niet op. .Dat moet evengoed warm zijn, met de zomerdag, zeven rokken,' ver volgde ze, maar plotseling hield ze in, keek hem «innig aan en zei: ,jAntwoord geven doe je TEiet meer tegenwoordig, he?' De man draaide zijn hoofd traag in haar richtingmam de peuk uit zijn mond en schepte adem. „Nee, laat nou maar zitten.'" riep ze gepikeerd, Dij een anderbij een ander heb je babbels. Daar voer je het hoogste woord. Maar als wij samen een dagje de stad in gaan,- heb je nooit - wat te vertellen. -.Haring eten - dat wel. En ik lust helemaal geen haring. Ik doe het voor jou. Maar jij bent nog te beroerd om fat soenlijk antwoord te, geven. Nou, eet dart -maar alleen, hoor. Dan hoef je helemaal niet meer te praten." Ze ging op weg met de tred van iemand die mil worden ingehaald. De hond scheen ?iiet ongenegen, maar de penetrante geur van de vis weer hield hem. Met droeve ogen keek de man mij aan en sprak: „Zewen rokken heeft dat mens aan. Nou, wat kan mij dat nou schelen?" Traag begon hij achter de vrouw aan te lopen. De hond rook nog even verliefd aan de kar en ging toen maar met hem mee. Want dat heb ben honden ze. berusten in het leuen, zoals het hu eenmaal is. riV'ri KRONKEL NICOSIA Dinsdag te midder nacht Is de termijn, waarin Cypri sche opstandelingen gebruik konden maken van een aanbod tot amnestie, afgelopen, zonder daj ook maar een lid van de E.OÜA zich by de de autoriteiten is komen melden. De gouverneur van het eiland. Sir John Harding, heeft een verklaring uitgegeven, waarin, wordt- gezegd, dat de termijn niet wordt'verlengd. (Advertentie LM.) Wilde jacht naar grens processen tegen gefingeerde per sonen: Herbert Joeks en Wam Hei.- kes (met vijf stemmen) zullen in de i portage "en rondetafelgesprek „Jan Allemanstraat" de dingen van plaats, de dag op „humoristische en saty- rische wijze" gaan behandelen, „Pop petjes op de ruit" zullen na deze -1 ón~ï i.den. die me 1 elevisie zoontje had Oolo.de ERO acht het in verband show getekend worden door hetmet de krappe financiering moeilijk KRO-jongerencabarct „Trant '56". Een programma van dit groepje hebben we gisteren reeds kunnen be- I zijn televisieplannen definitief mede te delen, E?n Beetje jammer, vooral omdat de teer Rammelt erop wees, (Van onze correspondent) GKOESBEEK. Na een wilde hun achtervolging heeft de Duitse poli tie de Groesbeker J. K. aangehou den, die mettwee vrienden z^n ontvoerd uit het huls van zyn vroegere vrouw, die In het Duitse dorpje Nut terden woont. Met zijn beide vrienden was K. naar het huis gereden in een auto. Omdat noch. zijn vroegere vrouw noch zyn. voormalige schoonmoeder thuis waren, kostte, het het drietal: weinig moeite het kind, dat alleen thuis was. te ontvoeren. De groot moeder van het kind, die de ont voerders op het laatste ogenblik opmerkte, probeerde de ontvoering tegen te gaan door op dé treeplank te springen. De mannen trokken zich daarvan weinig aan. en gooiden .i- de bejaarde vrouw van de wagen veelbelovend, ten aanzien van deniet van ziis toe te geven aan deal. De Duitse "politie bracht het tekst willen we nog enig voorbehoud verleiding on politieke polemieken j kind terug naar de moeder. De ih de ether te voeren, drie mannen werden gearresteerd.» luisteren. We kregen daarbij de in- dat een goel programma niet uitslui- druk hoewel bij een eerste kennis- j tend afhankelijk is van het beschik- making voorzichtigheid geboden is bare geld: ,De radio-ervaring heeft dat het jongerencabaret, gerecruteerd ons geleerd dat juist door de druk uit deelnemers aan de KRO-klein-der omstandigheden de vindingrijk- kunstcursus, die een vol jaar de ge- j heïd kan w«rden gestimuleerd", tegenheid hebben gehad zich cp Desgevrasgd gaf de programma hun microfoon werk voor te berei* i leider als z|n persoonlijk standpunt den *n goede kans heeft om een ori- I te kennen, lat. hij tegen politiek in gineel geluid in de ether te doen beeld- en klinkradio geen principieel klinken. De presentatie was althans j bezwaar heft. De KRO Is echter maken. CLAY. Op de blanke school van Clay in Kentucky zjjn alleen de leerkrachten en twee negerleer lingen overgebleven. Het rassenpro bleem begint tn het mijnstadje steeds scherper vormen aan te ne men. Van de 590 leerlingen der school verschenen er woensdag sléchts "59 voor de lessen, nadat 500 manschap pen van de Nationale Garde twee neger leerlingen naar school geëscor teerd hadden. ri'/ri'-. %'g Tegen het middaguur hadden alle blanke leerlingen het gebouw ech ter. verlaten. - Burgemeester Herbert Clark zei, dat de schooi 590 leerlingen telde „plus" twee negers.' die er door de soldaten öp geplaatst zijn. „Ik geloof, dat de negers tijdelijke leerlingen zijn, zeer beslist tijdelij ke", vertelde de. burgemeester- aan depers. Wij willen helemaal niet. - dat de rassen zich'vermengen. Zij zullen de; soldatenhier nieteeuwig legeren e '-wij"••'zullen de - school blank proberen te houdenals wij kunnen". v Te Frankfurt in Kentuckey heèft gouverneur Chandler verklaard, de verantwoordelijkheid te. aanvaarden, vóór het besluit;om 500 manschap pen van - dé - nationale -Garde -en---6Q'" man. van de staatspolitie naar Clay te zenden". Hij vöegde hier'aarf tóe:':' .Het is onze bedoeling natuurlijk niet Iemandte dwingen, naar- school: te gaan. Hetisionze itaafcïörde ien^ wet te handhaven".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2