Prins sluit congres over en Atoom geeft nieuwe imen liiiÉf Cyprus-beleid scherp afgekeurd door Labour Indonesische pers verder aan banden STILTE Houding van Marokko uitgesproken vijandig VAN 8-15 OKTOBER IN RAI-COMPLEX Firato'5 - radio- en TV-show - dit jaar weer veel groter dan vorige jaren „Goede wil en liefde niet voldoende prijs SUEZ-ALTERN ATIEF Kritiek nu verboden op regeringspersonen .Haarlem' redde vissers en ook hun boot Ons land Engelands grootste afnemer in Europa fê Jw tnx&ttaC? SANOSTOL Pseud o-politie- man kwam beslag leggen Tandverzorging van ziekenfonds patiënten Staking personeel Australische PTT Indonesië doet een beroep op de Grote Drie Makarios niet voor rechter Sigaretten tussen aanstaand papier Libertyschip haalt grote snelheid met gasturbine Brief van Boelganin herhaalt oude voorstellen Soekamo bezoekt Bosnië-Herzegowina Zuidelijk Toneel in Eindhoven gestart „Samenzweerders" in Hongarije berecht Na uitwijzing zestig Fransen Bonn zal belasting heffing voor Berlijn afschaffen Zaterdag 15 september 1956 3 (Van een onzer redacteuren BERG EN DAL. „Wij zijn ons er van bewust dat goede wil en liefde niet langer vol doende zijn om goede mense lijke verhoudingen tot een ze kerheid te maken. Een metho dische benadering en weten schappelijke bestudering van de fundamentele problemen en. processen, die aan de men selijke verhoudingen ten grondslag liggen, zijn evenzeer noodzakelijk. Deze twee uit spraken zouden de schijn kun nen hebben met elkaar in strijd te zijn. Naar mijnme ning bewijst onzeconferentie echter dat er tussen liefde voor de medemens en; wetenschap pelijke werkwijze een schakel bestaat, die van zeer groot be lang zal'zijn voor de ontwik keling van de menselijke ver houdingen en voor de mens heid." Met deze woorden sloot prins Bernhard gistermiddag als voorzitter de internationale conferentie - over menselijke verhoudingendip van 3 tot en met H september werd ge houden en die werd bijgewoond door deelnemers uit 37 landen. In het begin van zijn red,e zei de prins onder meer dat de. gedachte om - een algemene conferentie over de menselijke verhoudingen te hou den (en dus niet; zoals eerst de be doeling! was, alleen op het gebied van het bedrijfsleven) naar de resul taten bewezen juist was.geweest, „Deze brede basis." aldus de prins, „stelde ons in staat, ons niet. te beperken tot kwesties van techniek en methoden, maar te3kens weer de persoonlijkheid van de mens te ont dekken als het brandpunt van alle menselijke verhoudingen." „De samenwerking van weten schappelijke onderzoekinstituten is van het allergrootste belang." zei prins Bernhard verder, „gedurende deze conferentie is tussen deskundi gen uit de hele wereld een nauw contact tot stand gekomen. Dit is op zichzelf al een resultaat, maar het bewees bovendien, dat slechts door blijvende contacten tussen deskun digen betere en snellere resultaten kunnen worden bereikt" Een van de resultaten van de con ferentie was, dat in overeenstem ming met prins Bemhards woorden; op voorstel van prof; B., Kuppuswa- my (India) een internationale werk groep „Menselijke Verhoudingen" ROTTERDAM. Het m.s- Haar lem van de Koninklijke Nederland se Stoomboot Maatschappij te Am sterdam heeft donderdag in volle zee een vissersboot en de bemanning daarvan gered. De uit Kingston (Jamaica) afkom stige vissersboot Sabrina een betrek, kolijk nieuw schip, dat het vorige jaar gebouwd is. werd op 18.45 gra den noorderbreedte en 83.15 graden westerlengte hulpeloos aangetroffen. De machine bleek onklaar te zijn geraakt. De Haarlem nam niet alleen de acht leden van de bemanning aan boord maar plaatste met zijn laad- gerei ook de vissersboot op het voordek. De Haarlem is thans onder weg naar Kingston om de onver wachte lading af te leveren. tot stand kwam, waarin o'ns land vertegenwoordigd zal zijn door-prof. dr. F, J. Th. Rutten. prof, dr. E. de Vries, rar. J. A. Berger en twee nog aan te zoeken leden. Prins Bernhard is beschermheer en ere-voorzitter van de werkgroep: prof. Rutten voor. zifter. Ook besloot men in beginsel over drie jaar een soortgelijke con ferentie te houden. DEN HAAG In een beschou wing van het Board of Trade-Jour nal wordt er op gewezen, /dat Ne derland sedert 1954 het grootste af zetgebied voor Britse produkten in Europa is. De waarde van de Brit se. uitvoer naar Nederland is geste gen van pdst. 49.910.000 in de eerste helft van 1954 tot pdst. 57.141.000 in de eerste helft van 1956. (Advertentie fJWJ (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In de cel van het politiebureau J. D; Mejjerplein bevindt zich de 58-Jarïge koopman A. R„ die zich tegenover een be woonster van een woning in de Ko ningstraat geheel ten onrechte heeft uitgegeven voor een rechercheur, die iets in beslag kwam.nemen. De benadeelde vrouw, had bezoek gehad van een koopman die met zo genaamde Perzische tapijten ventte en kans had gezien haar twee kleden voor 250-— te, verkopen. Enkele minuten nadat hij met het geld en zonder de kleden was vertrokken, meldde zich de andere koopman ,R. met de mededeling, dat hij van de politie was en dat. hij de zojuist ge kochte kleden in beslag kwam ne men. Hij had echter pech, want de heer des huizes was inmiddels thuis gekomen en deze pakte de pseudo- rechercheur onmiddellijk op De politie heeft de indruk, dat de belde kooplieden samenwerkten en het spel zo speelden dat de een kle den verkocht en de andere ze onmid dellijk daarna in beslag nam. BERKELEY. Vier atoomgeleer den van de universiteit van Californië hebben het anti-neutron, ontdekt. De opvallendste eigenschap van dit nieuw ontdekte deeltje van atoomkern is, dat als het In.contact komt met een gewone neutron, die twee elkaar vernietigen. Volgens het hoofd der werkgroep, dr. Lofgrcn, komt daarbij een geweldige hoeveel heid energie vrü; naar voorlopige ra mmgen honderden keren groter dan by de versmelting van waterstofato men tot heliumatomcn. Voor goed begrip van de beteke nis dezer nieuwe vinding het volgen, de: de kernen van atomen zijn voor het grootste deel samengesteld uit protonen deeltjes met een positie ve elektrische lading en neutro nen. die geen lading hebben. Die neutronen dienen om de protonen bijeen te houden. Volgens een be kende wet in de natuurkunde stoten deeltjes met een gelijksoortige elek trische lading elkaar af. Zouden atoomkernen slechts protonen be vatten,. dan zouden ze uit elkaar spatten. Ja. van materie in de zin als wij nu kennen zou geen sprake zijn. De neutronen fungeren als „kleefstof" in de atoomkern. Enige tijd geleden is ook al de ont. dekking van het anti-proton gemeld: een proton dus met een negatieve lading, die versmeltend met het nor male proton, ook al daarmee opgaat tot louter energie. Hoe wij nu het anti-neutron moeten voorstellen dat die vier Califovnische. geleerden hebben ontdekt is nog niet duide lijk. Heeft het ook geen lading, en AMSTERDAM,—. Gisteravond heb ben de leden van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde zich in een zeer druk bezochte algemene vergade ring uitgesproken over een voorste! tot het aanbrengen van een aantal ■wijzigingen in de tandheelkundige verzorging van ziekenfondsverzeker den. De voorgestelde wijzigingen be ogen in de eerste plaats meer aan dacht voor de tandheelkundige ver zorging van de jeugd .en voorts een zo nuttig mogelijke besteding van de voor tandheelkundige hulp be schikbare ziekenfondsgelden te ver krijgen. De algemene vergadering kon zich met de voorgestelde wijzigingen, behoudens enkele amendementen, verenigen. Vervolg van pa«*. I geen bezwaar maken tegen een inter nationaal beheer. Komt een belan gengemeenschap tot stand, dan is hét ondenkbaaiydat Nasser nog zoiets als een liquidatie van Israël kan beproeven. Ziehier, geloven wij, het beste ant woord, dat Nasser kan worden gege ven. Voorzover aangevoerd zou wor den, dat op deze wijze de olievoorzie ning uit het midden-Oosten op het spel wordt gezet, berust dat weer op een andere onderschatting van het Westen, en we] in zijn hoedanigheid ais klant. Kusiand is, wat zijn olie betreft, zelf* verzorgend; het houdt zelfs over. De Arabische landen moeten hun olie kwijt. Veel beter dan in het met ge weld forceren van het Sucz-kanaal kan in déze tijd van toenemende impopu lariteit der wapenen het Westen zijn kracht tonen in het overbodig maken er van. Laat de nieuwe organisatie het zoeken in die richting! hoe kan het dan het normale neu tron, in zelfvernietiging, vernietigen? Er zullen binnenkort wel nieuwe me dedelingen over worden gedaan.' Overigens is het nu weer duide lijker geworden, dat de aanvanke lijke voorstelling van de atoomkern alleen bestaande uit protonen en neutronen te simpel is. Er. zijn al veel meer verschillende kerndeeltjes ontdekt, die weer een ander gedrag vertonen dan de protonen en de neu tronen en hun tegenhangers. SYDNEY Alle personeel van het hoofdpostkantoor te Sydney, heeft vrijdagavond het werk neergelegd. Hierdoor is de behandeling der post stukken volkomen tot stilstand ge komen. Enkele uren na het uitbreken van deze staking legden ook de man nen van de pakketpostdienst 't werk neer. Door deze staking is eén nationaal conflict van ander P.T.T.-personeel verscherpt. Dit andere personeel staakt sinds vier dagen om kracht bij tc zetten aan de eisen voor een loonsverhoging van twee pond ster ling per week. Door deze staking liggen alleen te Sydney reeds meer dan tweè miljoen poststukken op hun verzending te wachten. DJAKARTA De Indonesische regering heeft een beroep gedaan op de bevriende naties, in het bij zonder op de Verenigde Staten. En geland en Frankrijk, de militaire voorbereidingen te staken, teneinde de betrokken partyen in dé gele genheid te stellen het Suezkanaal— geschil op vreedzame wijze op te lossen.' Mr. WC. Wendelaar verlaat Eerste Kamer DEN HAAG In het officiële orgaan van de WD, „Vrijheid en Democratie'" heeft het Eerste Ka merlid, mr. W, C. Wendelaar mee gedeeld, dat hy bij de verkiezing van de nieuwe Eerste Kamer geen eventuele herbenoeming zal aan vaarden. De heer Wendelaar is sinds 25 augustus 1948 lid van de Eerste Kamer. LONDEN. De Britsesocialisten hebben in het parlement duidelijk van hun misnoegen blijk gegeven .- over de manier waarop de regering ^an ,7® Eden het probleem-Cyprus heeft aangepakt. Noel Baker, voormalig Labourminister, betoogde, dat de Cy prioten recht hebben op autonomie en eventueel op aansluiting bjj Grieken land. Hij stelde voor, dat de regering het Initiatief tot een bestand neemt en de verbannen aartsbisschop Ma- karlos naar Londen Iaat komen om te onderhandelen. Baker trok ook de echtheid van het onlangs gepubliceerde dagboek van' de rebellenleider Grivas in twij fel. Daaruit bleek,; dat. bisschop Ma karios persoonlijk leiding gaf aan het terrorisme op Cyprus. Maar. de Britse minister van Koloniën, Len- nox-Boyd antwoordde, dat een la boratoriumonderzoek had uitgewezen dat het buitgemaakte dagboek wel degelijk echt was en door Grivas ge schreven. Baker had ook gevraagd, waarom de regering Makarios dan niet voor de rechter daagde, als er onomsto telijke bewijzen waren, dat hij een van de rebellenaanvoerders was ge weest. Daarop kreeg hij ten ant woord, dat de regering dat niet in het openbare belang achtte. De minister gaf vervolgens een uiteenzetting van de basis,* waarop de regering thans bezig is een ont- werp-grondwet voor Cyprus op te stollen. Hij verklaarde dat deze ont- werp-grondwet op één belangrijk punt afwijkt van Makarios' denk beelden. Het voorziet er namelijk in, dat de Britse regering en haar gou verneur de verantwoordelijkheid be houden voor het handhaven van de binnenlandse veiligheid op Cyprus en voor de Buitenlandse betrekkingen en. de landsverdediging van het eiland. Maar voor het. zover kan komen moeten eerst de aanslagen opgehouden zijn, zei Lennox-Boyd. Tenslotte keurde het Lagerhuis met 308 tegen 243 stemmen de politiek Atoomschuilkelders, garages, tra.7isformatorhuisjes of zeker weer iets defensiefs.... Dit .zijn allemaal gissingen van motor rijders en r automobilisten om trent de bestemming van de bun- kerachtïge betonnen gebouwen, die hier en daar langs de ryjes- wegen verrezen, zijn. De bestem ming is echter heel vredelievend. Het zijn zandsilo's, die provincies en Rijkswaterstaat langs de grote wegen'gebouwd hebben om bij gladheid van de weg gauw het nodige zand bij de hand te heb ben, waarmee ijzel en sneeuw bestreden kunnen worden. IJMU1DEN. In het houtpark van Van Gelders papierfabriek is een partij van 25000 Amerikaanse sigaretten gevonden die daar klaar blijkelijk verstopt waren- met het doel ze te gelegenertljd in de „dis tributie" té brengen. De douane heeft nog niet kunnen vaststellen met welk schip deze si garetten het land. zijn binnenge bracht. De partij is in beslag ge nomen en naar het IJmuidense douanekantoor overgebracht. Hans Kaart gaat naar Bayeriache Staatsoper AMSTERDAM. De Nederlandse tenor Hans Kaart zal van. 1 oktober af verbonden zijn aan de Bayerische Staatsoper in München. NEW PORT NEWS Het Ame rikaanse Libertyschip John Ser geant het eerste grote koopvaar-, dijschip ter wereld, dat uitsluitend door een .gasturbine voortgestuwd, wordt neeft tijdens de proeftoch ten een snelheid behaaid van 18,03 knoop, vergeleken met da normale 10 knopen voor Liberty schepen, Het geschikt maken van het schip voor. een-gasturbine heeft ongeveer 3.400.000 dollar gekost. Arnhems commissaris Borstlap overleden (Van onze correspondent) ARNHEM In de afgelopen nacht isin Mulheim bij Essen, plotseling na een hartaanval overleden de heer C. Borstlap, hoofdcommissaris van politie te Arnhem. De heer Borstlap had met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan de internationale poli- tietentoonstelling I.P.A. in Essen. De heer Borstlap werd 30 januari 1897 in Maassluis geboren. Van 1917 tot 1922 was hij inspecteur van poli tie te R'dam. Van 1922 tot 1939 hoofd- insp. Ie Delft en daarna tot 1945 com missaris van politie te Rheden. Op 1 mei 1947 volgde zijn benoeming tot hoofdcommissaris van Arnhem. DJAKARTA. Het is de Indo nesische pers^ in 't vervolg verbo den „bedreigingen of insinuaties" te uiten aan het adres van de pre sident, vice-president, leden van het kabinet en andere regeringsautori teiten. Vrydagavond is dit verbod uitgevaardigd door Harris Nasoetion, de stafchef van het leger, die daar toe aanwijzing had ontvangen van de nationale veiligheidsraad waar van premier Sastroamidjojo voorzit ter is. Op overtreding staat een boe te van f 3500 of een jaar gevan genisstraf. Mochter Loebis. de hoofdredac teur van het socialistische blad „In donesia Ray a", is van plan het In ternationale Persinstituut in Zürich telegrafisch van het decreet in ken nis te stellen. „Ik en andere hoofd redacteuren," aldus Loebis. „zullen ons niet laten intimideren. We zul len. boetes betalen, maar tegelijk ons best blijven doen om deze po- Mej. Meurs tijdelijk ook secretaresse van de jongere prinsessen DEN HAAG. De particuliere secretaresse van prinses Beatrix, mej. mr. M. Meurs, is tijdelijk be last met de voorkomende secreta- riaats-werkzaamheden met betrek king tot de drie jongste prinses sen. Het secretariaat is. gevestigd Noordeinde 6S, Den Haag. ten aanzien van Cyprus" goéd, doctr te stemmen, voor verdaging van de zitting van het Lagerhuis tofc 23 oktober. De Labour- oppositïe had, om van haar wantrou wen in de regeringspolitiek te doen blijken, een stemming over dit punt van procedure uitgelokt. - Inmiddels is bekend gemaakt,-dat Makarios. die door de Engelsen naar de Seychellen is verbannen, in een ziekenhuis opgenomen is wegéns een „lichte maagstoorms". Hij zal. naar verluidt, ctear twee of drie dagen blijven. MOSKOU. Sowjet-premicr Boel ganin heeft weer een beroep gedaan op president Eisenhower de atoom- proeven bulten de wet te stellen, als eerste stap naar het doorbreken van de internationale Impasse inzake ont wapening, Ironischerwijze was de brief van Boelganin aan de Amerikaanse pre sident gedateerd 11 september, een dag nadat de laatste Sowjet-atoom- •■proef in Centraal Azië was gehou den. De brief is een antwoord op van Eisenhower van 4 augustus, waarin de Sow jetregering er 'over berispt wprdt de overeenkomsten, die verle den jaar in Genève opgesteld 'zijn, niet na te komen.: De brief van Boelganin voegde niets essentieels toe aan zijn lange briefwisseling met Eisenhower. Hij wees opnieuw het plan van Eisen hower voor inspectie uit de lucht van de hand. BELGRADO President. Soekar- no is gisteren aangekomen in Sera- jewo, de hoofdstad van de Joego slavische republiek Bosnie-Herzego- wina, waar een belangrijk deel van de. Joegoslavische, mohammedaanse bevolking woont. Soekamo en zijn., gezelschap reis den met de speciale blauwe trein van- president Tito. De president be zocht in Serajewo moskeeën .en fa brieken. Na de lunch gebruikt te hebben met Djuro Pucar, de. voor zitter van hetparlement van Bos nië-Herzegowina, ging hij naar Ze- nica, de belangrijkste Joegoslavi schestaalfabriek. ging van de regering om de pers de mond te snoeren, ongedaan te maken." Volgens Loebis is het verbod een gevolg van de aanvallen die de kranten onlangs op de regering heb ben gedaan wegens corruptie. Het decreet heeft niet alleen betrek king op het geschreven woord, maar ook op tekeningen, foto's en aan plakbiljetten. EINDHOVEN Voor een goed bezette zaal heeft het Zuidelijk To- neei vrijdagavond in de Philips- schouwburg zijn debuut gemaakt met een opvoering van „De won deren zijn dc wereld nog niet uit" van de Spaanse auteur Joaquin Caivo Sotelo. De voorstelling stond onder regie van Louis Saalborn. Dit eerste optreden werd bijge woond door minister F. J, van Thiel, de gouverneur van Belgisch Limburg, de heer L. Roppe, de Commissaris der Koningin in N. Brabant, vele leden van Gedepu teerde en Provinciale Staten en tal van burgemeesters. Minister mr.. J, M. L. Th. Cais was vertegenwoordigd door de chef van de afdeling kunsten van het departement van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, dr. J. Huls- ker. BOEDAPEST Hét Hongaarse hooggerechtshof heeft 17 mannen be recht, die verdacht werden van een poging tot omverwerping van de re gering. Enkele der beklaagden wer den tevens beschuldigd van. spionage voor Radio Vrij Europa. De beklaagden, zegt een officiële bekendmaking, waren zonen van voor malige opperofficieren van het voor oorlogse leger van Hongarije. Zij wa ren van plan „gewapende hulp te bie den bij de omverwerping van het volksdemocratisch systeem in geval van imperialistische interventie". Alle beklaagden hadden bekend. Zij werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van twee tot 13 jaar. T-JET meest benauwende moment 11 in een televisiestudio is één minuut voordat de uitzending be gint. Dit het door vele technici en medewerkers veroorzaakte geroeze moes, verheft zich dan plotseling de koele stem van de floormanager, die roept: „Attentie stilte in de studio Opeens wordt het een film, waar van het geluid is weggevallen. Wie loopt doei het verder op zijn tenen, wie praat maakt er gefluister van. De stakker die de uitzending moet openen, zit voor de camera klaar en heeft nu alle gelegenheid om de wereld onder zich te voelen weg zinken. Het repeteren was eigen lijk nog mcar ongevaarlijk kinder spel, dat gemist mis mocht lopen, maar deze plotselinge kerkhof stilte, vertelt hem met een diepe grafstem: „Uw tijd is aangebroken." Wie op zo'n ogenblik denkt: „Wat moet ik ook weer allemaal gaan zeggen?" is reddeloos verloren, want zijn geheugen blijkt een diepe krater, zonder bodem. Het beste is dan ook niks te denken en te wachten tot je moet beginnen „op ïeken". Dat teken krijg je van de naast de camera opgestelde floor manager die, als hij via zijn kop telefoon uit de regiekamer hoortt „Nou komt-ic in het beeld," met een priemende vinger op je wijst. „Praten!" betekent dat. Het verdient aanbeveling het in derdaad tc doen, taant na de priem ben jc zichtbaar. Er bestaat een in troverte televisie dominee, die zo in z(jn problematiek verzonken pleegt klaar te zitten, dat de be velende vinger hem wel eens ont gaat. Hij komt dus in peinzende houding op uw scherm, zittend zo als een mens nu eenmaal zit. Iets zeggen doet hij aanvankelijk niet, want de floormanager is nog ver geefs doende, geluidloos zijn aan dacht te trekken. Als dat einde lijk lukt, kun je in duizenden huis kamers zien. hoe hij uic zijn indif ferente houding wordt opgeschrikt tot een soort verbaasd ontwaken, waaruit hij dan haastig de mimiek van een vriendelijke televisiespre ker ontplooit. „Stilte in de studio".' Toen ik er laatst was. begon op dat vreselijk ogenblik opeens een wekker af te lopen. De omroepster, die net haar vriendelijk: „Goeden avond, dames en heren," had gezegd, kreeg de pure doodsangst in haar mooie ogen, want het geluid door dringend genoeg om een heel regi ment te wekken kwam uit de studio en werd dus me.e de ether ingezonden. Terwijl zij met de moed der toanhoop verder praatte, toaren aan. gene zijde van de ca mera's, minstens tien mensen rade loos, doch op hun tenen, aan het zoeken, waar die wekker eigenlijk stond. Hun mimisch interessante re cherche was vruchteloos: hij ratel de helemaal uit en pas later bleek dat hij 2ich bevond in de requi- sieten, die voor een cloivns-nummer pereed stonden. „Die Tucke des Ob- jekts" noemt een Duitse professor dat. Maar vlak de mensen ook niet uit... Op een zeldzame zomeravond, kort voor de vakantie, was het stil- tesein nét gegeven, toen buiten, op de Bussum.se straat een minstens honderd kelig gezang langzaam maar zeker aanzwol tot een dreu nend lied dat dwars door de muur heen de studio vulde met geluiden die allerminst op het programma stonden. De spreker voor de camera, die net Jiel teken" had gekregen, begon braajf maar er was een op vallende discrepantie tussen zijn luchtig badinerende tekst en de diep ontstelde gelaatsuitdrukking waar- ce hij in dc lens keek. „Ga naar buiten doe iets!" fluisterde de floormanager tegen een der inspccicnten. Op mtjn tenen sloop ik achter hem aan. Het ge luid werd steeds harder en door dringender. „Wij zijn jongwij zijn jong xoerd er gejubeld. Door een onafzienbare stoet meis jes,- bleek ons buiten. Vrolijk zin gend trokken zij langs de studio en keken een beetje wantrouwig naar de inspecié'nt, die zich, met de vin ger op de lippen aan de kant van de weg opstelde en siste: .jSsssst!" Maar ik hoef u niet te vertellen hoe weinig een goedwillende een ling vermag tegen de massa. Terug in de studio, rafrporteerdc hij fluis terend: „Het is een wandelwedsirijd. Er komen er nog méér." Dc floormanager zei niets. Hij stoot alleen even dc ogen, als voor een hels tafereel. KRONKEL. AMSTERDAM De „Firato-ra- In zes jaar is de „Firato" van een diotentoonstelllng", die dit jaar van bescheiden vakbeurs, die 27 stands 8 tot en met 15 oktober gehouden met een totale expositie-oppervlak zal worden, Is weer aanzienlijk gro- van 320 vierk. meter telde, uitge- ter dan die welke in de herfst van groeid tot een grootse show. Vorig het vorige jaar gehouden werd. De jaar waren er in zes dagen tijds expositieruimte is toegenomen van negentigduizend bezoekers. 11.000 tot 15.600 vierkante meter. Behalve radio- "en tv-toesteüen het gehele RAI-eomplex moet wor den gebruikt. Met medewerking van de Neder- Het vakblad „Radio Electronica" landse Radio Unie za] in de RAI zal op z'n stand een elektronische een FM-zender worden opgesteld, schildpad laten rondwandelen, die die een ptatenprogramma doorgeeft uit ..eigen beweging" in staat is, dat op de stand kan worden op- hindernissen te ontwijken. Voor ie- gevangen. De Nederlandse Televisie dere duizendste bezoeker stelt de Stichting verzorgt 's middags en „Firato" weer een geschenk naar 's avonds special e televisie-program- keuze beschikbaar: radiotoestel, zullen o.a. scheepsnavlgatie-appara- ma's die niet alleen op de tentoon- grammofoon, bandrecorder of pla ten, meetapparaten, enz. worden ge- stelling maar ook in de huiskamers tenwisselaar Volgens de organisatoren de tóond en gedemonstreerd. De heer kunnen wórden opgevangen. Uit de omstandigheid dat zo kort FIAR, di. de Vereniging van Fa- Kazimier, zakelijk leider van de Land- en Luchtmacht demonstre- na de grote Utrechtse Elektrobeurs. brikanten, Importeurs en Agenten show, kenschetst haar als een „hin- ren op htm eigen stands de nieuwe die eveneens een tentoonstellings- op Radiogebied is de „Firato" kende beurs": voor een deel der telecomimmieatie-mogelijkhcden. karakter heeft, deze „Firato" wordt de grootste internationale vakten- exposanten ligt het accent op de Waarschijnlijk zal er tussen een gehouden, blijkt wel, dat de elek- tdohstellïng op radiogebied in West- verkoop, het typische beurskarakter groot Amsterdams plein men tronica een steeds belangrijker rol Europa. Overigens-omvat het geëx- dus. Voor een-ander, deel gaat het denkt aan de Dam en de RAI gaan spélen in het leven. En dat er poseerde niet slechts radio- en tele- vooral om de tentoonstelling; zij een radio-telexverbinding tot stand de fabrikanten veel aan gelegen is, visie-apparaten, doch het ganse ter- nemen de gelegenheid waar, de con- worden gebracht, waarvan het pu- het grote publiek met hun produk- rein van de elektronica. sument hun produkten te tonen. bliek gebruik kan maken. ten te confronteren. PARIJS De uirivUzittg van zes tig Fransen uit Marokko heeft rtfeuwe spanning in de betrekkin gen tussen Frankrijk cn Marokko doen ontstaan. Frankrijk goeft toe, dat enige der uitgewezen Fransen lid van de ko loniale organisatie presence France" waren en inderdaad pro paganda tegen de Marokkaanse staat bedreven hebben, doch ver klaart dat de Marokkaanse rege ring thans eenvoudigweg tegen aile Fransen optreedt en diegenen uit wijst die bekend 'staan om hun hou ding tegenover de Marokkaanse regering, ofschoon hun geen eigen lijke activiteit kan worden verwe ten. De Franse gezant in Marokko, Louis Dubois, die gisteren een on derhoud met de Marokkaanse mi nister van Buitenlandse-Zaken had, verklaarde na afloop van een- pers conferentie: „Ik begin er nu genoeg van te krijgen". In Parijs verklaar de de Marokkaanse gezant echter, dat allet uitgewezen Fransen, zich aan een'tegen de Marokkaanse re gering gerichte actie hadden schul dig gemaakt en dit bij hun ver hoor door de politie ook hadden Desa-ambtenaren eisen doodstraf voor Schmidt DJAKARTA De vereniging van desa-ambtenaren heeft uit naam van haar 350.000 leden de doodstraf ge elst voor Schmidt In een gisteren' uitgegeven verklaring heeft' de vak bond van metaalarbeiders zijn te leurstelling uitgesproken over de eis van het Openbaar Ministerie; Vrij dag werden tn verscheidene wijken van Djakarta pamfletten verspreid, waarin voor 'Schmidt de doodstraf wordt geëist. toegegeven. De gezant zei dat de stationering van Franse troepen in Marokko onverenigbaar was met het tussen Frankrijk cn Marokko gesloten akkoord. Hij ging op een persconferentie zelfs zo ver té ver klaren: „Elke samenwerking tussen Frankrijk cn ons is onmogelijk zo lang de oorlog in Algerije voort duurt. Marokko staat aar» dc zijde der Aigerynse vrijheidsbeweging en de Marokkaanse regering is bereid iedftu van deze beweging toe te laten wanneer zi.t naar Marokko moeten vluchten- Gezien deze ver klaring moet met een verscherping van do Frans-Marokkaanse betrek kingen rekening worden gehouden. BONN. De sedert het voorjaar durrndc stryd over de aard en de omvang van de voorgenomen belas tingverlagingen In West-Duitsland schijnt thans beslist te zijn. Een bemiddelir.gscommissic uit de Bondsdag'en de Bondsraad heeft het voorstel gedaan, niet de inkomsten belasting (e verlagen, maar de uood- hctCing voor Berlijn, of te schaf fen.* Dit zou voor allen, die onder de inkomstenbelasting vallen, voor deliger zijn dan de oorspronkelijk door de Bondsdag voorgestelde ta riefsverlaging. Naar de meniog van de bemid- delingscommissie heet't dit voorstel grote kans door beide huizen van het parlement te worden aangeno men. Voorts heeft de commissie een nieuw voorstel uitgewerkt voor de verlaging van de omzetbelasting der m i ddens tandsbed r y ven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2