htiUdn Recht op vergoeding ook voor niet-Duitse nazislachtoffers Kleintje In toekomst twee parate divisies Eaummna Seizoenbedrijven zwaar gedupeerd ten dele - Regeling daarvoor nog niet ontworpen Eisenhower te zwak voor grote campagne JVOROtDeTandpasta van standing Wachtlijst telefoon groeien De onvergetelijke zomer van '56 J Nederlands smaldeel naar Antwerpen Hamburg richt haven in voor supertankers -in die, nazond.f SANOSTOL Verkiezingsstrijd in VS Eerste toespraak bevat weinig positiefs Dreigbrieven verontrusten ijsballetgroep Ziekenhuizen moeten huiselijker worden Marcindle begroef 53 slachtoffers van mijnramp PTT-verkeer breidt zich sterk uit Startverbod in VS voor B 52 Tegen tabakstelende agent 15 maanden geëist LANGE STERKE NAGELS Moedermoordenaar is krankzinnig Nederlander gedood in Frankrijk In '57 960 miljoen lokale gesprekken Koningin ontvangt hoofdbestuur van landbouwfederatie Chroesjtsjew landt m Belgrado AANPASSING AAN ATOOMOORLOG Reorganisatie begint in t ï?-f zegt defensie-begroting RISSE, ivere lucht ventilatoren; Watersport Openluchttheaters Kampeercentra Tenten: willig Badkostuums: gedrukt N.S.: vast Rondvaarten: topjaar Toeringcars: slap seizoen Vakantiebesteding: evolueert Donderdag 20 september 1956 3 - NEE, we werden er niet mee .verwend, deze zomer, en het was dan ook niet zo'n heel groot wonder, dat er gisteren heel wat huisvrouwen waren, die zich ^minder om kun huis houdinkje bekommerden dan anders. En wie zou 't ze kwa lijk willen nemen, als de ZON (eindelijk) eens schijnt? DEN HAAG Van 21* tot 24 sep tember zal een Nederlands smaldeel, bestaande uit Hr. Ms. kruiser «De Euyter" en Hr. Ms. patrouillevaar tuigen, „Hadda" en „Freyr" een niet-officieel bezoek brengen aan Antwerpen. In totaal telt het smaldeel 76 of ficieren en 770 schepelingen. De Marinierskapel der Koninklijke Ma rine onder leiding van,de directeur.- maj. der Marinierskapel G. Nieuw- land. zal aan het bezoek luister bij zetten. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In een ove rigens afwijzend vonnis heeft de rechtbank te Hannover thans verklaard, dat ook bui tenlandse nazi-slachtoffers recht hebben op een schade loosstelling van de Westduitse staat. HAMBURG Door het stads bestuur van Hamburg is medege deeld, dat de haven van Hamburg geschikt zal worden gemaakt voor het opnemen van de grootste super- tanksehepen en dat de ollelaad- en loscapacitelt tegen 1965 zal z|jn verdubbeld. De Beneden Elbe zal tot een diepte van 13 meter worden uitge baggerd, terwijl nieuwe, bekkens in de zuidelijke haven zullen worden gegraven. Sommige daarvan zyn ge schikt voor tankschepen van meer dan 28.000 dwt. en een aantal voor tankschepen tot 16.000 dwt- Na vol tooiing zaj Hamburg in staat zijn ongeveer 1000 tankschepen per jaar te verwerken, waarvan ruim 100 supertankschepen. De rechtbank heeft deze mening uitgesproken in de overwegingen b\j vier vonnissen, waarbij de aanspra ken van vier Joodse Amsterdam mers op een vergoeding wegens v heidsberoving werden afgewezen, omdat de onlangs gewijzigde Seha- deloosstellingenwet het verblijf ir een Dthts concentratiekamp niet lan ger als een domicilie of duurzaam verblijf op Duits grondgebied er kent. De rechtbank verklaart in een der vonnissen, dat. het aan geen twijfel Onderhevig kan zijn, dat de Amster dammer. die naar het concentratie kamp Bergen-Belsen was gebracht eveneens een vergoeding toekomt wegens vrijheidsberoving door het nazi-regime, omdat het onredelijk zou zijn indien Duitsland slechts aan een deel van de rechthebbenden die vergoeding zou geven en anderen niets zouden krijgen. De eiser is echter een buitenlan der en het is, aldus het vonnis, niet in overeenstemming met de regels van het internationale recht, dat schade welke burgers van bezet ge bied door het. optreden van de be zetters hebben geleden' zo maar wordt vergoed. Dit dient volgens de: rechtbank in ?n vredesverdrag of een bilateraal verdrag tussen de regeringen van de betrokken statente worden ge regeld. In zo'n verdrag dienen dan de processuele en materiële voor waarden te worden geregeld, waar aan deze schadevergoeding moet voldoen. Een dergelijke regeling, al dus het vonnis, is tot dusver echter niet aanwezig. (Advertentie LM.) (Van onze correspondent) NEW YÓRK. Voor de Ameri kaanse radio en TV heeft president Eisenhower gisteren de eerste van zijn reeks aangekondigde vcrkïe- zingsioespraken gehouden. Het is thans wel duidelijk. dat de president na twee ingrijpende ziekten binnen een jaar tijds niet is opgewassen te gen de vermoeienissen van een tra ditionele campagne, zoals hy dlc fn 1952 voerde. Weliswaar zal hij in een aantal steden persoonlijk ver- (Advertentie t.M.) Vieg met onhandige Ukdoornrlngen en gevaarlijks scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, Jodium en het pijnstillends benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornnilddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (602) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Sinds enkele dagen heerst er een merkwaardige spanning onder enige medewerkers van het tfsballet van Maxi en Ernst Baier, die veroorzaakt %vordt door twee dreigbrieven, die een van de medewerksters, de 20-jarige Friede- nke Schropp, internationaal jeugd kampioene, heeft ontvangen. Maandag kreeg zij de eerste brief, die in Groningen, waar het ballet vóór Leeuwardenoptrad, was ge post In deze brief werd Friederike gesommeerd zich dinsdagmiddag te vervoegen op de Ossenmarkt in Groningen op de plaats waar de kas sa van het ijsballet had gestaan. Ais zij wegbleef zou er tijdens een van de voorstellingen in Leeuwarden iets gebeuren. Friederike ging niet en de Leeu warder politie kreeg de zaak in on derzoek, Gisteren kreeg zij een tweede dreigbrief, die eveneens was gepost in Groningen en die was on dertekend met de initialen L. D, Hierin werd het meisje bevolen zich donderdagmiddag op de Ossenmarkt te melden. Zo niet, aldus het schrij ven, dan nullen andere maatregelen worden genomen, hetzij in Leeuwar den, hetzij in Alkmaar, waarheen het ballet volgende week vertrekt. UTRECHT. De ziekenhuizen zullen in de toekomst aan de pa tiënten.. een „huiselijker" verblijf moeten' kunnen bieden dan tot nu toe het geval is, zo heeft ir. J. Leupen. het hoofd van de Gebou wendienst van Publieke Wérken in Amsterdam in een inleiding op de Medische Vakbeurs verklaard. Ir. Leupen. .meent, dat in de zie kenhuizen ruimere en gezelliger dagverblijven moeten worden inge richt omdat er steeds meer ambu lante patiënten komen. Ir. Leupen gelooft bovendien, dat het aanbeveling verdient per afde ling een spreek- en ontvangkamer- tjete projecteren voor het voeren van vertrouwelijke gesprekken met geestelijke verzorgers, zaakwaarne mers etc. schijnen, maar het dagelijkse din gen naar de publieke gunst ln de meest afgelegen plaatsen als directe bestrijding van dc oppositie, zal hij aan vice-president Nixon overlaten. Het was onder deze omstandighe den handig gezien, dat Eisenhowers „managers" hem bij deze eerste ver schijning voor het forum van het Amerikaanse publiek de houding van een welmenende en vermanende vader des vaderlands lieten aanne men, die de eigenlijke partijstrijd beneden zijn waardigheid acht en die zich dank zij het aureool van zijn autoriteit kan veroorloven nauwe lijks de vitale problemen van deze tijd aan te roeren. Ondanks Eisenhowers welgekozen bewoordingen, die blijkbaar tevens tot doel hadden om aan te tonen, dat Stevenson niet de enige is, die zich in een verkiezingsrede kan wen den tot het denkende volksdeel, be vatte zijn toespraak weinig positiefs. Het hoofdthema daarvan was de vrede, volgens de opvatting die directe herinneringen oproept aan Roosevelts befaamde uitspraak met betrekking tot de noodzaak dat de mensheid wordt bevrijd van nood en vrees. De vrede begint- thuis, zo zei Eisenhower, door te zorgen dat het gehele volk deei krijgt in de gro tere welvaart. Aan het adres van Rusland Het Eisenhower tijdens zijn rede duide lijk de waarschuwing horen, dat van een afschaffing of verminde ring van de dienstplicht geen sora- ke kan zijn en de VS economisch j en militair op hun hoede zullen blij ven in nauwe samenwerking met de bondgenoten. Bij dit alles werden echter de feiten zorgvuldig verme den, de kwestie-Suez werd wel aan geduid maar niet genoemd, de ne-, gerkwestie werd verdoezeld door' een algemene uitspraak met betrek king tol de noodzaak tot verdraag zaamheid. Elke positieve aandui ding van de te volgen politiek en elke poging enige vaste visie te ge ven op de problemen van deze tijd ontbraken in Eisenhowers rede. Daardoor schijnt het, dat deze ver kiezingstoespraak werd geconci pieerd" volgens de door de republi keinen graag 'en gretig verspreide gedachte, dat men alles rustig kan overlaten aan het inzicht van vader tje Ike. NEW YORK. De Amerikaanse politie- heeft de arrestatie bekend gemaakt van Theodore Rij in ver band met de aanslag op de journa list Victor Riesel. Rij was een nau we medewerker van Johnny Din. dié beschouwd wordt als de man. die de aanslag uitgedacht heeft. MARCINELLE In Marcinelle z^jn woensdagmiddag 53 slachtoffers van de mijnramp begraven. De uitvaartdienst werd opgedragen op de „Place des Hayes". Op het plein bevond zich een grote menigte rond de 19 legervrachtwagens, waar op de lijkkisten waren geplaatst. Deze waren behangen met de natio nale kleuren van de landen, waarvan de slachtoffers onderdanen waren. De kisten van zeven niet-geïdentifi- ceerde slachtoffers waren behangen met de vlag van Marcinelle. In dit verband, is het Interessant er aan te 'herinneren, dat acht. West- europese mogendheden enige maan den geleden een gezamenlijke stap bij de bondsregering te Bonn heb ben gedaan teneinde tot -een der gelijke regeling voor de buitenlandse nazi-slachtoffers bij verdrag te ko men. Tot nu toe heeft de Duitsè re gering hierop niet geantwoord. Wel berichtte een Zweeds blad dezer da gen, dat een antwoord nu spoedig op komst is en dat te verwachten valt, dat Duitsland zich bereid zal verklaren over deze kwestie te on derhandelen. DEN HAAG De toeneming van het binnenlandse postverkeer is over 1955 iets groter geweest dan werd verwacht- Tot deze ontwik keling hebben voornamelijk bijge dragen de brieven en de by abon nement gefrankeerde drukwerken. Het aantal huis aan huis bestelde stukken loopt als gevolg van de gewichtsbeperking tot 26 gram en het nodig geworden beperkend voorbehoud voor de verspreiding door enkele grote postkantoren enigszis térug. De omvang van vrijwel het ge hele P.T.T.-verkeer neemt in be langrijke mate toe. De voor 1957 geraamde opbrengsten zijn dan ook hoger dan die welke voor 1958 werden begroot. De bedragen lui den: postzegels 98'A miljoen; frankering bij abonnement 5,2 miljoen; frankering door middel van machines 32 miljoen; binnen landse telegrammen 2,1 miljoen; buitenlandse telegrammen 7,8 mil joen; telefoongespr. 163.522.000.--; draadomroep 14.650.000. Hoewei de baten in totaal 11 miljoen hoger konden worden ge raamd zullen de posterijen over '57 een verlies lijden van ongeveer 35,6 miljoen. WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht heeft een start verbod uitgevaardigd voor alle B- 52's totdat vastgesteld is wat de oorzaak is geweest, dat een van deze kolossale Intercontinentale straalbommenwerpers maandag in Califomlë is neergestort. De B-a2*S;zullen echter dagelijks startklaar gemaakt wordenden, aldus de mededeling, „in geval van nood zullen de B-52's vliegen". Het startverbod voor de B-52 be tekent dat de V.S. voorlopig voor eventuele intercontinentale strate gische bombardementen, bij wijze van vergeldingsmaatregel aangewe zen-zyn op de B-36's en B-47's. LEEUWARDEN Tegen de 30- jarige agent van politie' H. Faber uit Sneek heeft de Officier van Justitie gistermiddag een jaar en drie maanden gevangenisstraf ge- eist wegens diefstal en schending van. de ambtsplicht. De agent heeft j gedurende drie jaar tijdens zijn ron den kleine hoeveelheden rookwaren gestolen uit de bestelwagens van een tabaksfirma. Uitspraak over veertien dagen. (Advertentie LM.) Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In „Woman and Beau ty" „Nagels die breken f HA 3 en upHjten hebben \WEKEI behoefte aan een spe- clale olie, genaamd NuNale, die onder dfl nagelriem doordringt, snelle groei bevordert en broosheid voor- Jcomt."NuookinNeder- land - f 1.80 per flacon. maakt broxe nagels sterk «EKEN LEEUWARDEN De 34-jarige veehouder Klaas H. uit. Wons is veroordeeld om een jaar in een krankzinnigeninrichting te worden verpleegd en daarna ter beschik king te worden gesteld van de rege ring Hij is ontoerekenbaar verklaard, nadat hij enkele maanden geleden in een vlaag van waanzin zijn moe der had vermoord. Z^EN kleintje vandaag- in meer- -a-V dere betekenissen van het woord. De kinderzegen van een be vriend echtpaar, zit aldus in elkaar: Een dochter van 22. Vervolgens een hele tijd niks. En dan een zoontje toon 9 dat het hek sluit. \De dochter is getrouwd, pus mijn vrienden lopen al een tijd op de rand van het grootouderschap. Cis- terert kwam het goede nieuws ein delijk! c— telefonisch. De dochter was in blijde verwachting. De jongen van 9'zat .aan tafel te eten, toen zijn ouders opgewonden van hun telefo nade terugkeerden. Hij had al iets opgevangen en vroeg zakelijk: „Komt daar een baby?" ty3a.'% ,JStraks?" „Nee, 'natuurlijk niet," „Wonneer dan?" „I» april pas." De jongen keek zijnmoeder aan. Toen vroeg hij, een beetje onge lovig: „Cus heb jij daar óók zo lan, aver aetann?^ KRONKBL METZ - De 38-jarige G. Ligthart uit Haarlem is bij Sarrebourg om 't leven gekomen, toen zijn auto in botsing kwam met een vrachtauto. Zijn passagiere, de negentienjarige Gabrielle Castei uit Sarrebourg, kwameveneens om het leven. (Advertentie *M.) Tube 95-70ct Woensdagmiddag zijn op het vlieg veld Valkenburg de Franse maar schalk A. Juin en generaal-rhajoor N. Geurinaangekomen. Nadat maar schalk Juin de ereioacht had ge ïnspecteerd ging hij maar het mini sterie van Oorlog waar hij een on derhoud had met de demissionaire minister van Oorlog ir. C. Staf. Vandaag zal maarschalk Juin een bijeenkomst bijwonen van het Co mité van Verenigde chefs van Sta ven, generaal Hasselman, luitenant- generaal Baretta, commodore Van der Schatten-Olivier en de chef-staf van het Comité Verenigde Chefs van Staven generaal-majoor mr. W. J. v. Dijk. 's Middags zouden de officie ren aan een diner aanzitten t« de Franse ambassade,: waarna, zij in1 de middaguren door de Koningin op Soestdijk zouden worden ontvangen. DEN HAAG. Hoewel hét aan tal tot stand gebrachte telefoonaan sluitingen van jaar tot jaar toe neemt, kan aan de nog steeds stijgen de vraag niet in voldoende mate worden voldaan. Ondanks de aan zienlijke uitbreidingen en het aan spreken van reserves aan bedrijfs middelen is een achterstand ont staan, die zich uit ln een toenemende wachtlijst en het op een aantal plaatsen overbelast raken, van het verkeersappaxaat op de drukke uren. Voor 1957, aldus de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T., wordt bij een netto proauktie van circa 70.000 aansluitingen een oplopen van de wachtlijst tot ongeveer 70.000 ver wacht. In het komende jaar rekent men op rond 960 miljoen lokale gesprek ken, 326 miljoen interlokale gesprek ken en 6,8 miljoen internationale ge sprekken. Een toeneming ten op zichte van 1955 met respectievelijk 17, 25 en 18 pet. De begroting is gebaseerd op de realisering van een uitbreiding van DEN HAAG Koningin Juliana heeft.woensdagmiddag bet hoofdbe stuur ontvangen van de Europese Landbouwfederatie, die. met bijna vijfhonderd deelnemers uit tien 1/n- den, in Scheveningenr een congres houdt. De Koningin toonde vooral veel belangstelling voor de pogingen, die de federatie doet om de omstandig heden te verbeteren, waaronder de Europese boerenvrouwen leven. De Duitser Edmund Rehwinkel, die, zoals Staring een eeuw geleden, niet alleen landbouwman maar ook dich ter is, bood koningin Juliana de laatste proeve van zijn werk aan. de automatische telefooncentrales met rond 60.000 nummers, een ver nieuwing van rond 18,000 nummers in automatische centrales en automa tisering van handcentrales tot pl.m. 11.000 nummers. De vraag naar huistelefooninrich tingen beweegt zich nog steeds sterk in opgaande lijn. De belangstelling voor de mobilofoondienst is even eens groeiende, zodat verwacht wordt dat'ultimo 1957 het aantal aansluitingen verdubbeld zal zijn ten opzichte van de stand ultimo 1955 en dan rond 1500 zal bedragen. Voor de telefoondienst wordt voor 1957 een verlies verwacht van 4.400.000. Dit ongunstige resultaat is een gevolg van de stijging der lasten. BELGRADO. Nikita Chroesjtsjew, ,de eerste secretaris van de Russi sche communistische partij, is woens dag." per vliegtuig te Belgrado aan- gek'dsnen voor wat een „particulier bezoek." aan Joego-SIavië wordt ge noemd. presidéict Tito, die gewoonlijk een Britse RoIK Royce rfjdt, was nn In een open auto van het Russische merk Zls gekomen. In deze auto vertrok het gezelschap naar Belgra do. Verwacht wordt, jfat de Russische partijsecretaris zich. na een kort verblijf in de hoofdstad naar de zo merresidentie van president Tito op het eiland Brioni zal begeven. Het vliegveld van Belgrado -was voor het publiek gesloten en. Weste lijke correspondenten werden even- min toegelaten. DEN HAAG, Zorgvuldige afweging van de militaire eisen tegtm.de taken, die op andere terreinen moeten worden vervuld, heeft tot resultaat gehad, dat naar het oordeel der regering in de jaren na 1957 de uitgaven voor defensie een bedrag van 1550 miljoen per jaar niet mogen overschre den, behoudens voor .wat betreft de gevolgen van algemene maatregelen op het gebied van lonen, pensioenen, e.d. Uit dit bedrag van 1550 miljoen zullen alle internationale en nationale defensietaken moeten worden be kostigd, daaronder begrepen de beveiliging van Nederlands Nieuw Guinea en de burgerlijke verdediging, deze laatste echter tot een maximum van 50 miljoen per Jaar. In overleg met de Navo zal dere- zullen gaan. Zij beschouwt deze drie gering trachten tot plannen te ko-j jaren als een periode binnen welke men, waarvan de kosten in de jaren 1958 tot en met 1960 inderdaad, het voorgenomen bedrag niet te boven (Advertentie 1-M.) Frisse, zuiver* lucht U nood zakelijk voor een goede gezondheid. Zorgt hiervoor hi kontoor,® tlUii en bedrijf met k VarL^ghaar bQ ieder tdW j afeet/efeeAnifch (Van een onzer verslaggevers) EEN van de meest bezochte natuurbaden in ons land heeft in de zomer van 1955 een zonnige dag gekend, waarop het 12.000 bezoekers trok een record maar dagen van 7000 gasten waren geen uitzondering. Dit jaar waren er op de drukste dag niet meer dan 2600 mensen, die er verkwik king zochten. De temperatuur van het water was in 1955 ge middeld 20 graden. Deze zomer kwam het water niet boven de 16 graden. Over het gehele seizoen heeft het bezoek minder dan de helft, van '55 bedragen. „Kortom, zonder enig voorbe houd een slecht jaar", aldus de directeur. Wij .zijn, op de drempel' van de herfst,' ons licht eens gaan opsteken over de terugslag, die zomer '56 heeft gehad op het bedrijfsleven en instel lingen, die bijzonder „warmte gevoe lig" zijn. Het blijkt, dat hun erva ringen nauwkeurig als bij een leg puzzel passen in dc stukjes van de puzzel, die het KNMI ons reeds ver schafte. Bij voorbeeld: een van de kenmer ken van de overvloedige regenval was, dat deze vaak een zeer plaat selijk karakter had. Een grote fabriek van consumptie ijs, die het gehele land bedient, vindt deze plaatselijke regenpieken in;zijn omzetstatistïek terug als even plaatselijke consumptiedalen. Over het geheel genomen is er uiteraard minder ijs gegeten dan in 1955, maar toch niet véél min der. Het Nederlandse volk schijnt het ijs meer en meer als een gewone consumptie, onafhankelijk van het weer te gaan beschouwen- Zeer sterk-was de terugslag in de bedrijvigheid die samenhangt met de watersport. De verhuur van boten bedroeg vaak minder dan 50 pet» van die in normale jaren. „Als 't regent gaan de mensen de plassen niet op. En vaak woei het zo hard dat wc u weet wel van die echte stads mensen de boten niet eens durfden meegeven ais ze er om kwamen." Openluchttheaters hebben uiter aard ook sterk de terugslag van het weer ervaren. Dat in Valkenburg in Zuid-Limburg heeft van de 90 voorstellingen, die in het programma waren opgenomen er dertig moeten afgelasten en wanneer er wel ge speeld werd, was het vaak zo koud, dat er slechts minimale belangstel ling was. Een ander theater, op de Veluwe. heeft zelfs 75 pet. van de voorstellingen, moeten schrappen. Het wel en wee van kampeercentra bleek zeer sterk samen te hangen met de outillage der terreinen. Grote complexen, die naast natuurschoon ook mogelijkheden, boden voor mas sale gezelligheid in kantines en zaaltjes slaagden er over het geheel in, ondanks het slechte weer, een goed seizoen te maken. Eén van die groten, ,.De Lakens" bij Bloemen- daal, dat aan 1200 kampeerders staanplaats biedt, beleefde het welis waar, dat bij de grote storm' van eind juli twee derde van alle kampeer ders vertrok, maar twee dagen later was het complex weer normaal be zet. Moeilijker hadden het de kleine ondernemers, dié de kampeerders meer aan zichzelf overlaten. Zoiets in het niet aflatende regengedrup is iets waartegen het moreel van zelfs de meest verstokte kampeerder vaak niet. bestand bleek: De ervaringen van ANWB, kamp terreinhouders, reisbureaus en han- handelaren in kampeeruitrustingen zijn unaniem, dat het kamperen be zig is zich te ontwikkelen tot vakan- tiebestedir.g by uitstek. De handel in de kampbenodigdhedèn was dit jaar wéér groter dan verleden jaar. „We hebben meer tenten en zo ver kocht dan ooit te voren," verzekerde ons de eigenaar van een van da grootste zaken in buitensportartike len. De daling in de omzet van bad kostuums. die hij ook verkoopt is'er ruimschoots door gecompenseerd. De mooie dagen van mei moeten een mooie verkoop hebben beloofd. Het weer van juli en augustus heeft deze belofte niet verzilverd. „Gewone pakken voor echte waterrotten gin gen nog wel,, maar met dat luxe spul, dat alleen maar water ziét en nooit nat wordt, zijn we blijven zit ten." De Spoorwegen stellen, de balans opmakende, vast, dat ze dit jaar in de steek zijn gelaten door de lijntjes naar Hoek van Holland en Zand- voort. Tóch een gestegen vervoer- cyfer, dat men ten dele zoekt te ver klaren uit een groot aantal forensen; dat in échte zomers de treinkenms- sen in de steek laat om in die maan den naar hun werk te fietsen, maar dit keer de winterdienst continueer den. Vermoedelijk zijn vele van hen, die Zandvoort als vakantiebestem ming hadden gekozen door de regen niet verder gekomen dan Amster dam. Hieruit althans verklaart een der grootste rondvaartrederijen het, dat 1956 een topjaar is geworden. ,3Ü ons zaten ze ten minste ander half uur droog". Toermgcar-ondernemers, die wij spraken, waren zonder uitzondering slecht te spreken over dit seizoen. Voor de dagtochten ligt de oorzaak daarvan in het slechte weer. „Mis schien, zo zei een hunner ons, waren onze verwachtingen na het zeer goe de jaar '55 te hoog gespannen, maar ook in de sector der meer-daagse rei zen zijn de feiten bij onze verwach tingen ten achter gebleven. Voor reizen van drie tot vier dagen, waar voor vaak al in februari wordt be sproken. is de belangstelling tanende. Grotere reizen hebben zich beter ge handhaafd. De grote, concurrentie komt van de kant van het indivi dueel toerisme. De mensen kopen zich een kampeeruitrusting. Per ge zin een of twee bromfietsen, een scooter of een. kleine auto zyn geen onbereikbaarheden meer en zo trekt men er op uit". Een realiteit, die een deskundige van de ANWB aldus samenvatte: „Dank zij -de sedert de oorlog ge groeide situatie van de betaalde vakantie zijn er enkele miljoenen vakantiegangers bijgekomen. Zij hebben het met vakantie gaan leren kennen via de toeringcar en onder hen voltrekt zich nu een evolutie naar een meer actieve, persoonlijk gerichte vakantiebesteding." de bestaande strijdmiddelen zij het onder geleidelijke aanpassing aan de voortgaande technische ontwikke ling nog grotendeels aan de be hoeften van de westerse verdediging zullen beantwoorden. Inmiddels zal het bccid van de krijgsmacht van de toekomst zich verduidelijken en zullen de voorbereidingen kunnen, worden getroffen, welke vereist zul len blijken voor een overgang naar een nieuwe^ vormgeving.. Aldus wordt meegedeeld in 1 een nota be treffende de politieke en militaire doelstellingen van de Nederlandse defensie-inspanning. In de' memorie zelve wordt ver klaard, dat een bestudering van de vraag, op welke wijze de samenstel ling van het Nederlandse legerkorps (en zyn onderdelen) kan worden aangepast aan de eisen der atoom oorlogvoering tot de conclusie heeft geleid, dat een vrij aanmerkelijke in krimping van de organisatie is ge boden. Deze inkirmping levert zoveel personeelswinst op, dat het hierdoor mogelij k wordt om bij handha ving van de huidige lichtingssterkte en van de huidige duur der eerste oefening een tweede parate divi sie op té richten, waarom de Navo- opperbevëlhebber heeft verzocht. De vorming van deze tweede parate di visie zal reeds in 1957 kunnenwor den ingeleid.. In de nota betreffende het defen siebeleid wordt opgemerkt, dat de regering er van uit gaat, dat de Amerikaanse hulpverlening zal wor den voortgezet en zo nodie aan de nieuwe strategische inzichten zal worden aangepast. De minister deelt voorts mede bij het overleg in de Navo te wilier, uitgaan, van de vol gende, verdeling van het beschikbare bedrag: marine f 328 miljoen, land macht 759 miljoen, luchtmacht 363 miljoen, internationale finan ciering en burgerlijke verdediging ieder 50 miljoen. Geleide projectielen zullen zeker niet vóór 1960 in voldoend aantal ter beschikking komen. Luchtmacht Om dé kwetsbaarheid van de luchtmacht zoveel mogelijk te ver minderen zal deze over een zo groot mogelijk aantal vliegvelden worden verspreid. Aangezien economische, sociale, cultuurtechnische en finan ciële belangen zich verzetten tegen de aanleg van nog meer vliegvelden is in overleg met Shape een verspreidingsplan opgesteld dat geba seerd is, niet op een permanente, doch op een regelmatig terugkeren de tijdelijke bezetting van de nïet- operationale vliegvelden. Eind 1956 zullen twee spuadrons „Hunters" zijn geformeerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2