Hellend vlak Slag voor visserij door grote inpoldering Drie rebellen aan op BEA-rij-instructeurs schorsten bestuur Aandacht gevraagd voor problemen Stockholm-A. Doria? ■^Knoilox Oliespuiter in Perzië nog niet bedwongen gouverneur van Naar menselijker verhoudingen in het bouwvak Beroemd ballet uit Moskou niet naar Londen Moskou decreteert: herenpantalon met smalle pijpen Na laaghartige belediging Bom ontploft in baggermolen Wilde staking in Vaassen VAAGHEDEN BIJ VERHOOR Mistte het bij botsing Stuurman kan verklaring niet geven Engelsen wijzen verzoek om gratie af Amerika wil samen met Rusland Pool in kaart brengen Prinses Margaret op reis naar O.-Afrika Spotprijzen voor alle Perzen Eenden gestikt in kratten van vrachtauto strijd aan tegen stralingsgevsn j «"^WS^^p-fiïSSkou onthult Schrijfster Jaspers krijgt Athosprijs die olie willen Dslaats van atoomstad Grafici krijgen drie procent Indonesië benoemt „West-Iriari Prins Bernbard in oktober naar V.S. 4_j Vrijdag 21 september 1956 Vervolg van pag. 1 ONS heeft de invoering van de evenredige vertegenwoordi ging tegelijk met het algemeen kiesrecht altijd een. devaluatie van dit kiesrecht toegeschenen te zijn. De "individuele stem werd: immers ge degradeerd. tot een goedkoop massa- artikel en het individuele Kamerlid maatschap tot een functie in een hiërarchie. Wat. ons betreft, keerde het districtenstelsel terug; hst valt alleen te vrezen, dat het daarvoor te laat is. Want wat zou bet resultaat zijn? Dit, dat het aantal in het parlement vertegenwoordigde partijen tot glo baal drie zouworden teruggebracht: de ;P.o;d.A:, de KlV-P.- en een protes tantse combinatie, waarbij in aanmer- king moet worden genomen dat de fC.V.P. alleen in de zuidelijke distric ten kans zou makèn en de protes tantse combinatie alleen in een be trekkelijk klein aantal plattelands- districten boven de Moerdijk. Wat onder: andere omstandigheden een ge zonde evolutie had kunnen zijn, zou op deze wijze worden iot een soort revolutie; immers een radicale ih- greep in de Nederlandse, partijverhou dingen. Nog eens, wat ons aangaat mocht het best; alleen, het punt lijkt onder de gegeven omstandigheden niet reëel. Doch iets zou toch moeten ge beuren, als men ziet hoezeer sommige Nederlandse partijen bezig zijn, het respect voor de parlementaire demo cratie te ondergraven; bij hun eigen mensen! DEN HAAG De voorzitter van het PrDduktiviteitscentrum voor het Bouwbedrijf,, ir. J. J. G. van Hoek heeft vanmorgen in het kantoor van het Centrum te Den Haag de „Com missie Menselijke. Verhoudingen", die doorhet centrum is- ingesteld, geïnstalleerd. De heer Van Hoek zei het een grote voldoening te vinder; dat het Centrum zich nu kan bezig houden met een onderwerp, dat al geruime tijd over de gehele wereld wordt bestudeerd. Hy vertelde verder, dat dit. onderwerp in de eerste plaats een grote sociale betekenis heeft, maar daarnaast ook een economi sche waarvan de omvang momen teel moeilijk is .te benaderen. Zó gingen de Westfriezen in het begin van de negentiende eeuw zondags naar de kerk: de mannen stemmig in het zwart, de vrouwen iri lichte, kleurrijke jurken en kappen. Met hun glimmend opgepoets te „gerij" kwamen deze West friezen kyken naar deschoon- en ringrijderij, die donderdag in Enkhuizen werd gehouden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Enkhui- zer Harddraverij Vereniging. I Om Nina LONDEN. De Londenaar?» moe ten ..het culturele hoogtepunt van deze eeuw" mL>en. Door het ge beurde met Nina I'onomarewa, de Russische discuswerpster, die in een Londens maga/.ijn enkele hoeden stal en daarom door dc politie ge zocht wordt, «aagt de beroemde balletgroep ran het Mitsknusc Bolsjoi-theatcr het niet naar Lon den te komen en in Convent Garden op te treden, Dc ieden van het ballet hc-bben deze beslissing in een brief aan de „Izwestia" bekend gemaakt. Daarin staat, dat de dansers en danseressen „bevreesd zijn ook aan vervolging in een of andere vorm te worden blootgesteld.". De brief was onder tekend. door dé prima ballerina Oelanowa. Het tegenbezoek, dat het Sadler's "Wells in begin oktober-aan Moskou zou brengen, staat nu ook op losse schroeven. De voorstellin gen in Convent Garden waren al ruim een maand geleden uitverkocht. Sommige Engelsen stonden enkele etmalen in de rij om kaartjes te kun nen bemachtigen. MOSKOU In Moskou gaat zich een revolutie :in de herenmode vol trekken. De brede Russische panta lon zal vervangen worden door de broek met smallere pijpen, zoals die ook in de Westelijke landen gedra gen. wordt. Deze wijziging schijnt op last van hogerhand te zijn ingevoerd, want in het orgaan van het Russi sche ministerie van Handel worden de Sowjetburgers uitgenodigd zich volgens de nieuwe mode te kleden. EINDHOVEN Het bestuur van de Coöperatieve Vereniging- van Autorüschonfhoudcrs B.E.A. is tUdens een spoedvergadering van de raad I van distrïctsvertegenwoordigers ge- schorst m verband met een scherpe aanval, die het bestuur had gemeend te moeten doen op de voorzitter van j bet Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, de beer H. WesterJakcn. De districtsvertegenwoordigers vin- 1 den, <lat de heer Westerlaken door het geschorste bestuur „op onterende ongemotiveerde en laaghartige wij- ze" is beledigd, met als gevolg dat deze op zijn beurt de BEA en haar j bestuur als onverantwoordelijk en j ondoelmatig kenschetste. I Het tijdelijke nieuwe bestuur van j de vereniging heeft de heer Wester- laken telegrafisch veronischuldigin- J gen aangeboden en hem tegelijk een APELDOORN..Donderdag is by de N.V. Vulcanus teVaassen. een wilde staking uitgebroken onder een groep van ongeveer vijftig machine vormers, die ontevreden zijn over de tariefovereenkomst, die enige tijd ge léden werd gesloten tussen de direc tie en de drie- vakorganisaties. De drie vakorganisaties staan niet achter de wensen van de stakers. Er worden besprekingen- gevoerd tus sen de directie en de afgevaardigden van de stakers. NEW YORK. De derde stuur man van het Zweedse schip „Stock holm", heeft donderdag tydens het vooronderzoek van de botsing van het schip met de Italiaanse „An drea Doria1' verklaard, dat bet zicht kort voor de aanvaring belemmerd werd door mist. Die stuurman, Er- nest CarstensJohansen, verklaar de verder, dat de roerganger van de „Stockholm", Peter Larsen, ("Advertentie l-M.) NICOSIA Kort voor twee uur plaatselijke tyd zyn vannacht drie jonge Griekse Cyprioten op de bin nenplaats van de gevangenis van Nicosia opgehangen. Gisteravond hadden dc verdedigers nog persoonlijk bU gouverneur Sir John Harding bepleit het drietal gratie te verlenen. Harding wees het beroep van de hand en verklaarde, dat by geen kans zag zijn besluit te veranderen, omdat „het recht zijn loop moet hebben." Harding gaf de verdedigers toe stemming de veroordeelde nationalis ten nog een bezoek te brengen. De verdedigers kwamen terug met -de laatste boodschappen van de mannen. Een hiervan luidde: „Ik ben. dank baar, voor mijn land mijn plicht ge daan te hebben," en een andere: „Ik ben blij. mijn leven voor het vader land te geven." De namen van de beulen zullen zorgvuldig geheim gehouden worden om te voorkomen, dat de extremisten vergeldingsmaatregelen tegen hen nemen. Donderdag zijn in Limassol vlug schriften verspreid, waarin een sta-, king van drie dagen én sluiting van winkels en amusementslokalen naar aanleiding van het ophangen van „weer drie helden", wordt aangekon digd. Donderdag waren de winkels in Nicosia, Limassol, Kyrenia en de dorpen van het eiland geslpten. Café's en amusementslokalen sloten eveneens vrijwillig. Enkele duizen den Cyprische arbeiders van militai re bases hadden het werk neergelegd, evenals de bouwvakarbeiders van Limassol. Aartsbisschop Dorotheos van Athe ne, het hoofd van de Grieks-ortho doxe kerk, bestempelde de terecht stellingen als „moord". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Grote waterstaatkundige werken, dlc op het ogenblik worden voorbereid en voor een belangryk deel al in uitvoering zyn bren gen de genadeslag toe aan het oudste Nederlandse bedrijf; de visserij. De inpoldering van het iJsselmeer is ver gevorderd, de afslniting van de Zeeuwse stromen en de landwinning Ln de Lauwerszee als onderdeel van het gigantische „Waddenplan" staan voor de deur. Een nationaal belang. het vergroten van de oppervlakte der cultuurgronden is ermee gè-J moeid, maar daarnaast worden grote belangen,, met name die van een aanzienlijke groep vissers, geschaad. Vissers van het IJsselmeer, van de Zeeuwse stromen en van de Wad denzee zijn daarom van mening, dat zij de belangstelling van regering en volk mogen vragen voor hun pro blemen. Zy vragen een regeling, waardoor de slag, die de inpoldering aan hun bedrijf toebrengt, enigszins kan worden opgevangen. Om die problemen grotere bekendheid te kunnen geven "wordt door de Stich ting van de Nederlandse visserij op 5 oktober in Enkhuïzen een natio nale „Visserijdag" gehouden. In een bijeenkomst in de West er- kerk zal door enkele deskundigen gesproken worden over aan de ene kant de visserij en aan de andere kant de waterstaatkundige werken in het IJsselmeer, de Zeeuwse stro men en de Waddenzee. Daarenbo ven zal voor de haven van Enkhui zen een grote vlootrevue worden ge houden, waaraan ongeveer 300 vaar tuigen zullen deelnemen, terwijl tenslotte een soort „visserijspel" zal worden opgevoerd, waarin waar schijnlijk voor het laatst de kle derdrachten uit de vissersdorpen rond het IJsselmeerzullen worden getoond. dóórgaans weinig aandacht voor zijn werk. had. De zweeds-Amerikaanse Scheep vaartmaatschappij, eigenares van de „Stockholm", had eerder betoogd dat de nacht van de botsing een heldere nacht was geweest. De Ita liaanse scheepvaartmaatschappij, ei genares van de „Andrea Doria", heeft steeds beweerd, dat het mist te. Carstens-Johansen werd aan een kruisverhoor onderworpen door de advocaat van de Italiaanse maat schappij Eugène Underwood. Hij las de aantekeningen voor, die bij on middellijk na de botsing had ge maakt. Deze luidden gedeeltelijk als volgt: 23.09 (het ogenblik van de bot sing) was het zicht fe stuurboord goed, doch er kwam snel een mist bank opzetten, waarin de „Andrea Doria" pas op een afstand van 1.8 1,9 mijl zichtbaar werd. Carstens-Johansen verklaarde dat hij voor de nacht van de 25e juli nooit eerder alleen de verantwoordelijk heid voor de navigatie bij mist had gedragen. Hij had eerder verklaard dat hij het Italiaanse schip op het radarscherm had gekregen, toen het zich op een afstand van zeker tien mfjl bevond, doch dat hij zich was gaan afvragen wat er aan de hand was toen hy maar steeds de lichten niet zag. „Wat was de oorzaak, dat de lich ten niet zichtbaar waren?", vroeg men hem. „Dat vraag ik me ook af", ant woordde de stuurman. „Denkt u, het mist geweest kan zyn?" „Er was geen mist om me heen „Wat was het, volgens u, waar door de lichten niet zichtbaar wa ren?" „Het zou een flard mist geweest kunnen zijn". Met betrekking tot de roerganger zei de stuurman: ,.HIj stelt meer belang in de dingen om hem heen dan in zijn kompas". WASHINGTON. Amerika heeft de Russen voorgesteld, zich aan te sluiten bjj het maken van een foto grafische kaart van de ijskap van de Noordpool. Amerika stelt voor, dat vluchten door Amerikaanse en Russische vliegtuigen gemaakt worden tussen Nome in Alaska en Moërmansk in de So'wjet-Unie. De luchtfoto's zouden een project zijn van het internationale geofy sische jaar, dat 1 juli van het vol gende jaar begint. Verwacht wordt, dat het voorstel in principe door de Sowjet-Unie aanvaard zal wor den. De gevolgen van de inpoldering zijn het duidelijkst aan fe wijzen in de oude IJselmeer-visserij. Verte genwoordigers van vissers uit Volen- dam en Bunschoten-Spakenburg we zen er gistermiddag in een bijeen komst van de Stichting van de Ne derlandse Visserij op, dat in de af gelopen jaren reeds een belangrijk deel van dé vloot geruisloos werd opgeruimd. Het aantal schepen in Volendam daalde van 300 tot 35, in Bunschoten-Spakenburg van 250 tót 60, in Huizen van 200 tot 1. Op het ogenblik zijn er nog 822 vergunnin gen voor het uitoefenen van de vis serij in het bezit van vissers. Ge vraagd wordt dit aantal geleidelijk te doen afnemen, zodat uiteindelijk een-groep vissers overblijft, die rekening houdend met de vangst resultaten der laatste jaren op het TJselmeer een redelijk bedrijf zal kunnen uitoefenen. Daarnaast wordt gevraagd een aantal van deze vissers gedacht wordt aan veertig met subsidie van de overheid in de gelegenheid te stellen een vaartuig (kotter) aan te schaffen voor de visserij opde Noordzee. De overigen zullen, even eens met steun van de regering, de kans moeten krijgen zich om te schakelen om een andere plaats ïn het p.roduktie-proces te kunnen in nemen. LONDEN. Prinses Margaret van Engeland is vanochtend per vlieg tuig uit Londen vertrokken voor een reis van vijf weken door Oost-Afrika. De eerste plaats,, die bezocht zal worden is Mombassa fn Kenia. brief gestuurd, waarin de ontwikke- ling in de BEA wordt beschreven. Het bestuur is verder van plan om met het Centraal Bureau en met d«. vier andere honden van rijschoolhou ders contact op te nemen om tot een vorm van samenwerking te komen. AMSTERDAM. Veertig eenden zijn donderdag, waarschijnlijk door verstikking, omgekomen op een vrachtauto en tientallen andere een- den waren ernstig ziek. Tegen de bestuurder van de auto, de zes en veertig-jarige C. V„ werd proces verbaal opgemaakt. De bestuurder zou donderdagmor gen al vroeg met de auto volgeladen met in kratten opeen gestopte eén- den uit Ermelo naar Amsterdam zijn vertrokken. De politie werd gewaar schuwd, nadat de auto met de dieren erop van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags in de brandende zon. had gestaan. De dieren werden op last van de politie naar het asiel gebracht maar voor velen was het al te laat. (Advertentie LM.) Goed voorbeeld doetg Zeker, haar grootmoeder tn ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DÜRYEA en xy volg de dat goedé voorbeeld. Vandaar haar lekkere groentensmofcelgke soepen en smeuïge sausen. En- alt haar vriendinnen vragen hoe ket komt dat zv zo lekker kan koken, dan zegt z\f„Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik MAÏZENA DURYEA voor het óindett van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. VUSSINGEN Een zware bom ïs donderdagmiddag omstreeks half zes ontploft vlak by de nieuwe jachthaven. Door de explosie werd een machinist licht gewond, de ma teriële schade was aanzienlijk. De bom was in de oorlogsdagen zonder te ontploffen in het kanaal door Walcheren gevallen. Bij bagger werkzaamheden werd het projectiel opgehaald. Tijdens de explosie waren er zes man aan boord van de baggermolen, twee man stonden op de modderbak, één zat in een vlet, die tegen, deze bak was gemeerd. De getvonde machi nist B„ uit Sappenneer, stond op de stookplaat van de machinekamer. Hij werd getroffen door rondvlie gende scherven. De stortbak werd uit elkaar gereten, een zware ijze ren trap werd losgerukt en scher ven doorzeefden de pijp en de wan den van de baggermolen,. Ook in Nederland Wetenschap bindt met het bouwen van een modem laboratorium voor het hstituut voor Radiobiologie, dat zo sjoedig moge lijk wordt opgericht, lltp 'znt&üöuv zal oJn, onderzoekingen verrichten met het doel de nadelige gevolgen van radio-actieve stralen tegen te gaan. Het Instituut, dat een voortzetting zal zijn voor de werkgroep uit de Gezondheidsorganisatie TNO.zal nauw samenwerken met het me disch-biologisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie TNO. De bestaande wetenschappelijke staf zal zo. snel mogelijk worden uitgebreid, onder 'meer mét een Ne derlands radio-fysicus,die jaren achtereen in de V.S, heeft gewérkt. De leiding van het Instituut zal tij delijk berusten bij prof. .dr. J. A. Cohen. Het wordt hoog tijd geacht,dat het Instituut zyn werkzaamheden kan beginnen, omdat Nederland op het. terrein van radiobiologische on-, derzoekingen achterligt en omdat het een rol van betekenis wil gaan spelen by de ontwikkeling en op wekking van kernenergie. AMSTERDAM. De schrijfster mevrouw Peter Jaspers heeft de Athosprijs. bestemd voor de „popu lairste jeugdige auteur", groot 1000 gulden, gekregen, De prijs is inge steld door de Algemene Nederlandse: Bond van Leesbibliotheekhouders om jonge Nederlandse schrijvers onder de 35 jaar aan te moedigen. De prijs is genoemd naar wijlen de heer Athos. die veel voor zijn col lega's bibliotheekhouders heeft ge daan, onder andere op kritisch ge bied. In Sin Kiang, dat vroeger Chinees Turkestan heette, zijn_ rijke olievelden ontdekt, waar van de exploitatie binnenkort met kracht zal worden ter hand genomen. De olie is volgens deskundigen van bij zonder goede ^kwaliteit en bij uitstek geschikt voor indus trieel gebruik. TEHERAN. In de gehele Perzi sche pers is woensdag een adver tentie verschenen, waarin ruwe olie tegen een pry's van ongeveer 25 gul den per ton wordt aangeboden. Ieder die over transportmiddelen be schikt. zo wordt in de advertentie gezegd, kan zich te Ghome melden. Tot dusverre konden alleen de staatsbedrijven, elektrische centrales en andere fabrieken zich te Ghome van ruwe olie voorzien, maar sedert woensdag kan men bakkers, exploi tanten van badhuizen en andere kleine verbruikers van zware olie hun weg zien kiezen langs het fan tastische „zwarte meer", waarinzich nog steeds de olie uit de tot dusverre onbedwingbare spuiter van Alborze stort. Volgens deskundigen heeft de spui ter reeds een hoeveelheid van 1.840.000 vaten (barrels) over de woestijn doen vloeien. De Amerikaanse deskundige Ken- ley en zijn medewerkers, die reeds bijna drie weken met de bron wor stelen. zijn er nog steeds niet in ge slaagd, de ongeveer zeven ton we gende kraan, die zij een week ge leden boven de bron aanbrachten, af te sluiten. Eerst moet de gasdruk lager worden, maar de deskundigen hebben dit vraagstuk nog niet kun nen oplossen. EMMEN Donderdagmiddag is het zesjarig zoontje Bennie van de familie B, H, Jansen uit Klaziena- veen bij de sleepheliing van een vlot in de Dordthuiswïjk in het water ge vallen en verdronken. Men heeft het stoffelijk overschot later opgedregd. A BERLIJN Rusland heeft de plaats bekend gemaakt van zijn ge heime „ateomsfad". Dit heeft de Oostduitse radio meegedeeld. De stad, die Döebna heet, ligt aan het begin van het Wolga-Moskwa kanaal, ongeveer 120 kilometer ten- noorden van Moskou. De bouw van de tot nog tóe ge heime stad die vaak „Atomgrad" genoemd werd in de Westelijke we reld .is in.2S47 begonnen. Zij telt nu 5.000 inwoners. De bekendmaking viel samen met de opening var een conferentie van het instituut voor kernonderzoek van het Oostelijk'blok in Doebna. Gedelegeerden van negen commu nistische landen nemen aan de con ferentie deel. Vandaag zouden de gedelegeerden de installaties van de Russische atoomstad mogen bezichtigen. DEN HAAG, Het College van Rijksbejniddelaars is van mening, dat een verhoging van de lonen in de grafische industrie voor alle sec toren niet meer dan drie procent zau moeten bedragen. Dit standpunt .is .vandaag mede gedeeld aan de organisaties,: die bij de grafische industrie zijn. betrok ken. De werkgevers- en werknemers organisaties konden het niet eens worden over de maté, waarin de lonen zouden worden verhoogd. De ondernemers stonden op het stand punt, dat een verhoging niet verder dan drie procent kon gaan. terwijl de werknemers zes procent eisten. Toen de hulp van het College van Rijksbejniddelaars werd ingeroepen hebben beide partijen toegezegd, da uitspraak van dit College als bin dend te beschouwers Het Ministerie van Economische Zaken heeft de werkgevers in de boekdrukkerij sector al vergunning gegeven, de drie procent door te berekenen in bet minimumtarief voor het han delsdrukwerk. 9.9 DJAKARTA. De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken Sunarjo en zyn. collega van Voor lichting Sudibjo zijn vandaag naar Tidore vertrokken om de sultan van deze" plaats, Zaïnal Aibdin Sjah te installeren als eerste' gouverneur van de niéuwe provincie „Wcst-Irian". Deze provincie, die door de Indone sische regering werd gevormd om de strijd voor de terugkeer van Nieuw-Guinea naar Indonesië te sti muleren, omvat Nederlands Nieuw- Guinea en enkele eilanden in de na bijheid, die eerder tot de provincie Molukken^behoorden. Het ministerie van Voorlichting te Djakarta deelde mee, dat een drukkerij'naar de nieu we provincie zal worden gezonden. AMSTERDAM. Prins Bemhard, .die momenteel op zijn bezittingen in Tanganyika is, vertrekt eind oktober voor een kort bezoek naar de Ver enigde Staten. Op zijn programma staat onder meer een oefentocht met het Amerikaanse vliegdekschip „Sa ratoga", een zusterschip van het grootste oorlogsschip ter wereld, de zestigduizend ton metende JTorres- tal". Dinsdag 30 oktober zal de prins in New-York voor de Nederlandse Kamer van Koophandel aldaar tij dens een lunch spreken over „Inter* nationale verantwoordelijkheden van de Westerse mogendheden tegenover de onderontwikkelde gebieden". Ook zal de prins een bezoek brengen aan de stad New-Orleans.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2