JULIETTE GRECO Mr. Cals vraagt vele miljoenen meer voor onderwijs n.miLiujm Verhoging van de luisterbijdrage xbcb Acht miljoen beschikbaar voor studietoelagen Indonesisch en Nederlandse pers dringt aan op objectieve berichtgeving Prof. Romme in kabinet? SPRAK MET: 't helpt en't is lekker! beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Volksbeweging op Trinidad wint verkiezingen Rijk koopt een kern reactor voor het onderwijs Shell in Engeland gaat uitbreiden ZENUWRUST Hoogleraar in kernfysica in Utrecht? Westduitse kwekers willen Nederlandse tulp en weren Aantal schoolartsen wordt uitgebreid TV-noodzender voor Friese kijkers In 1970 aantal studenten verdubbeld Schilder Van Welïe overleden Half oktober opent eerste Britse atoomcentrale Woensdag 26 september 1956 3 DEN HAAG. Voor het lager onderwas vraagt minister Cals voor 1957 een bedrag van 438 miljoen oftewel 35 miljoen méér dan voor 1956. Voor het voorbereidend boger en middelbaar onderwijs vraagt htf een bedrag van 85 miljoen, dat is 14 miljoen méér dan voor 1956. Andere posten uit zijn begroting zijn: lichamelijke opvoeding en sport lyt miljoen (een half miljoen meer;, kunsten 9 miljoen (een half miljoen meer) en rijksstudie- toelagen bijna 8 miljoen (bijna Z miljoen meer). In de memorie van toelichting zegt de bewindsman: „De reorganisatie van het voort gezet onderwijs en de verwezenlij king van de denkbeelden omtrent het hoger onderwijs zullen de ko mende jaren bijzondere aandacht vragen. De behoefte aan vermeerdering van het aantal scholen Stijgt nog steeds. Voor 1957 is een bouwvolume van 150 miljoen gulden voor onder wijsdoeleinden beschikbaar. Dat is aanzienlijk meer dan in vorige ja ren. Hierdoor zal het onder meer mogelijk zijn de bouw van scholen te bevorderen voor nijverheids- en v.hun.-onderwijs, waaraan grote be hoefte bestaat. Intussen zal in vele opzichten be perking nog noodzakelijk zijn en zal uitvoering van alle plannen voorals nog onmogelijk blijven. Onderzocht wordt in hoeverre door systeem bouw mogelijkheden worden gescha pen om met hetzelfde bouwvolume meer scholen te bouwen. In de toeneming van het aantal leerlingen bij het v.b.m.o. zal naar de minister meent in de naaste toekomst geen verandering komen. Op de nieuwe begroting zijn 39 nieuwe scholen en afdelingen van scholen opgenomen. Het nijverheids onderwijs in al zijn geledingen geeft 'n soortgelijke ontwikkeling te zien. De minister heeft in de begroting 86 nieuwe scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs kunnen opne men. De personeelsvoorziening bij het lager onderwijs zal een zeer moei lijk jaar tegemoet gaan, al mag wor den verwacht, dat de moeilijkheden niet onaanzienlijk zullen worden verlicht door de spoedopleiding die door vele bezitters van een einddi ploma van een school voor v±.m,o. is gevolgd en door de terugkeer tot het onderwijs van aktebezitters, die (Advertentie tM.) ZURICH Tien Indonesische en negen Nederlandse hoofdredacteuren en andere journalisten hebben een beroep gedaan op de Indo nesische en op de Nederlandse pers om de objectiviteit In acht te nemen bÜ de behandeling van het nieuws. De hoofdredacteuren wezen op de noodzaak van een verstandige beper king bij de pujflikatie van commen taren. die de betrekkingen tussen beide landen zouden kunnen scha den. De hoofdredacteuren, die verschei dene politieke richtingen vertegen woordigden, werden het tijdens de bijeenkomst, waar een bijzonder vriendschappelijke sfeer heerste, eens over een aantal maatregelen, die de journalistieke betrekkingen tussen beide landen zouden kunnen verbeteren. Zo zullen Indonesische en Neder landse hoofdredacteuren geregeld voorlichtende artikelen schrijven voor kranten in het andere land en hebben de hoofdredacteuren zich be reid verklaard hulp te verlenen ran (Advertentie 7-M.j TTi%'!ivjijrv PORT OF SPAIN. De 8 maanden oude Nationale Volksbeweging op Trinidad beeft bij de jongste ver kiezingen een grote meerderheid behaald. Van de 24 zetels kreeg zij er 13. De Nationale Volksbeweging be haalde deze overwinning ondanks de tegenstand van de Rooms-Katho- lieken tegen haar onderwijsbeleid en haar opvattingen over geboorte beperking. De beweging heeft voorts zelfbe stuur voor Trinidad en het binnen vijf jaar verkrijgen van de positie van Brits Dominion voor een fede ratie Van Britse Karibische eilan den op haar programma staan. DEN HAAG Minister Cals heelt in Amerika een kernreactor besteld voor onderwijsdoeleinden. Het appa raat, van het type ,£wimmingPool", kost een miljoen gulden. De bouw kosten van het laboratorium waar de reactor in zal worden geplaatst zullen ongeveer ander half miljoen gulden kosten. In oktober 1957 zal de reactor kunnen worden geplaatst. DEK HAAG. Ehid 185 s; „p het terrein van de aan de Theems fconink- JUke Shell jroep te Shell H»ve» een tweede eerdelle- aévilUeermsiaUaiia in gebruik wor den genomen. De installatie zal H.ooo ton aard olie per dag kunnen verwerken, hetgeen betekent dat de capaciteit van de raffinaderij tot 7% miljoen ton per jaar zal worden opgevoerd. 5 tweevoudige van ae huidig» verwerkingscapaciteit. journalisten, die een bezoek aan het andere land brengen. De Indonesische hoofdredacteuren zullen trachten de belemmeringen uit de weg te ruimen, waarmee Ne derlandse journalisten, die Indonesië bezoeken, te maken krijgen, hun Nederlandse collega's zullen probe ren. Uitnodigingen voor een groep In donesische journalisten te verzeke ren voor een bezoek aan Nieuw-Gui- nea. De Nederlandse hoofdredacteu ren werd verder verzocht zich tot de regering te wenden voor de ver lening van faciliteiten voor Indone sische journalisten, die in Nieuw- Guinea zouden willen werken. Vervol); van paft, I was echter een andere stroming en voorlopig scheen prof. Romme daaraan het oor te lenen die hem wilde behouden als fractie leider bij gebrek aan een. geschikte opvolger. In het verleden werd als zodanig genoemd minister Cals, maar het staat wel vast dat deze in net nieuwe kabinet zal terugkeren. De huidige ondervoorzitter Andries- sen moet zich. pp doktersadvies, in acht nemen en een volgende kan didaat als de partij-secretaris der K.VP., dr. Albering, moet op de uitbreiding van het ledental wach ten, voor hij tot de fractie kan toetreden. Gelet op al deze moeilijkheden bestaat er een neiging om in de plaats van prof. Romme. de Til- burgse hoogleraar Van der Grinten als minister van Binnenlandse Za ken en de P-B-Q. voor te dragen, Hoe deze beslissing ook zal uit vallen, het wordt m politieke krin gen onwaarschijnlijk geacht, dat de K.V.P. het schema zal afwijzen. Zij zal er missehien wel aanmer king op maken, dat haar verlangen naar meer invloed in de sociaal- economische sector niet wordt ge honoreerd, maar een rechtsgrond is daarvoor eigenlijk niet aanwezig, sinds de K.VP. zich in de fase-De Gaay Fortman blijkbaar heeft ver bonden om zelf geen vinger uit te steken naar het departement van Economische Zaken dat door de antirevolutionaire minister Zijlstra wordt beheerd. Nochtans stijgen in de kring der A.R.P. ontevreden geluiden op. Men keurt het daar af, dat de kleinere partijen een veer moeten laten in. dit schema. In de vorige fasen werd de ARP- immers een tweetal zetels gelaten en in de laatste fase-De Gaay Fortman had die partij zich zelfs een drietal ministerschappen toebedacht. De teleurstelling is der halve niet onbegrijpelijk. Het schema van mr. Burger gaat er van uit. dat de grote partijen er bij de verkiezingen op vooruit zijn gegaan en de kleinere partijen niet Deze tendens is in zijn schema j overigens slechts beperkt doorge zet. De P-v,d,A. houdt vrijwel wat zij heeft, de KVP verliest een van haar zes ministerschappen, doch 1 krijgt er vijf van zwaarder gehalte 1 terug. De anti's, die verloren heb ben, willen aanspraak blijven ma- ken op twee ministerschappen, hoe- wel zij slechts één Kamerzetel meer hebben dan WD en twee meer dan de CHU. die elk met één minister schap genoegen zouden moeten ne men. Op één punt schijnt de antirevo lutionaire kritiek wel doel te tref fen. Van een extra-parlementair kabinet tal inderdaad nauwelijks gesproken kunnen worden. Aan de totstandkoming ervan zal immers door een fractieleider zijn meege werkt, terwijl verscheidene frac tieleiders er misschien zitting m zullen nemen. Bovendien hebben een paar fracties zich geroepen ge voelt om Heb diafóVér te heradem Zoals bijvoorbeeld de KVP van middag deed. Hoe dit alles zij. vanavond zal mr. Burger wel definitief weten of hij koningin Juliana een gunstig eindrapport kan uitbrengen. En dan kan de aanwijzing van dr. Drees als kabinetsformateur op kor te termijn worden verwacht andere betrekkingen hebben bekleed. Voor wat het uJ.o. betreft ver wacht de minister, dat de tot stand gekomen verbetering der salarissen voor het onderwijzend personeel een bijdrage tot vermindering van het nijpende tekort zal leveren. Gezien de behoefte aan kleuter leidsters bestaat voor 1957 het voor nemen het aantal te subsidiëren op leidingsscholen tot 31 te verhogen. f Advertentie i flj Zwaarmoedige gedachten, tobberij •n angstgevoel verdrijft U door MUNHAROTS ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. DEN HAAG Minister Cals heeft bij het opstellen van de be groting van O-, K. en W„ voor 1957 rekening gehouden met de moge lijkheid, dat aan de rijksuniversi teit te Utrecht een buitengewoon hoogleraar zal worden benoemd tn de wetenschap der kernreactoren. De minister doet dit met het oog op de wenselijheid van opleiding van kernfysici in ons land. WESSELBUREN De groep bloembollen- en knollenkwekers van. het Centrale Verbond van Duitse Tuinbouwers heeft maandag in haar jaarvergadering zich uitgesproken, tegen de invoer van Nederlandse tulpen in West-Duitsland, In een telegram aan het Centrale Verbond verklaarde de groep er be zwaar tegen te hebben, dat naast de invoer van Nederlandse bloembollen Nederlandse exporteurs ook nog tul pen op de Duitse markt brengen. Van de Duitse bloemenkwekers, die Nederlandse tulpenbollen gebruiken, kan niet verwacht worden, dat zij op de Duitse markt de concurrentie strijd zullen aanbinden met de Ne derlandse tulpenkwekers. DEN HAAG Dank zij de uit breiding van het aantal schoolart sen in de laatste jaren kon in vele schoolartsendiensten het aantal kin deren per schoolarts tot een enigs zins verantwoord aantal worden te ruggebracht Toch zijner nog steeds schoolartsendiensten waar een te groot aantal kinderen onder het toezicht van een schoolarts valt Daarom is voor 1957 een uitbrei ding met 23 schoolartsen noodzake lijk, aldus de hegroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Om in 1957 een schoolartsencur sus mogelijk te maken is een be drag van 40.000.uitgetrokken. (Van onze correspondent) HILVERSUM De noordoostelijke provincies zullen een jaar eerder uit hun Nederlandse televisle-isolement worden bevrijd dan oorspronkelijk mogelijk werd geacht. Dezer dagen is beslist dat in Irn- stim (Friesland) een noodzender zal worden gebouwd. Zonder al te veel tegenslagen zal deze zender begin volgend jaar gereed zijn en functio neren totdat de definitieve zender in Appelscha gereed is. /ULIETTE CRECO woont in de Rue de Vemeuil, een smalle zijstraat van de Rue Pères Jacques in St. Germain des Prés. Niet ver van de kelder waar ze in een zwarte trui en met lange haren haar eerste liedjes zong heeft ze nu een huis met kamers als zalen en met een hal waar haar dochtertje Laurence kan rifden op haar driewielfiets. Laurence's vader is de acteur Philippe Lemaire van wie Greco gescheiden is en die nu, in tegenstelling tot een half jaar geledenTiet kind mag zien, ook al weigert hij de vastgestelde toelage. Een half jaar geleden ontving Greco me in dit huis, gekleed in een grijze peignoir van ragfijne grijze geor gette met kanten en linten. Die zweefde als een wolk om haar heen. Ze had het haar omhoog gespeld en ze droeg gouden muiltjes. Ze vertelde grimmig van haar ex-man, die vond dat ze geld genoeg verdiende. En elke stap die ze deed werd ze gevolgd door een dun beige hondje, van het soort dat rcen op oude schilde rijen ziet; een hondje dat Crocodile heette. Er was een jongeman, een modieuze figuur, met een vervelend lachje en blonde, golvende haren. En haar voorkeur voor deze knaap verbaasde me toen evenals de theatrale inrichting van haar huis. We zijn toen door de slaapkamer (waar een bed met een hemel stond en namaak tijgers or> de grond lagen) via een enorme zitkamer met fel rood overtrokken bank en stoelen naar de kamer van Laurence gegaan, waar het licht en vrolijk was met een wit bedje, veel speelgoed en een allerliefst kindje. Nu bracht de huis houdster me via een kamer met banken en fauteuils, bekleed met imitatie tijgervel, naar Laurence. De oude moederlijke Dédé, die haar verzorgt. Crocodile, het hondje, waren de zelfde gebleven, maar als je twee jaar bent is zes maanden veel. Greco's dochter had blonde krul len en ze kon al een beetje dansen en zingen. Dédé zei „F,He aime sa maman. grande comme le cïel" (ze houdt van haar moeder, die ze zo groot vindt als de lucht). Een stralend gezond, schrander kindje, blank en blond. Ik ben daar gebleven tot ze eten moest, in de keuken gelijkvloers en zo modern als een reclame in een Amerikaanse magazine. Madame werkte, zei Dédé, madame maakte een film in de studio Quai Cour be. vois. BUITEN Parijs, voorbij de Pont Neuilly, waar de 5eine wilder stroomt en de eilandjes begroeid zijn met oude bomen, dichte strui ken en hoog gras, is de Quai Cour. bevois. Een smalle brokkelige kade met troosteloze huizen. Halverwege is een gedenksteen voor de mannen die 33» december 1943 door de Gestapo werden dood. geschoten. En even verderop vindt men die namen terug op de muur van de gang van Fhotosonore. plus nog 34 andere van mensen die op die oudejaarsnacht omkwamen bij het bombardement. Br loopt 'n man in overall achter een kar met hout. Voorbij de cour, waar deze gang op uitkomt, zagen ze planken met een machine. „Kijk," roept de man boven het lawaai, „Ia vedette.*' Hij wjjst naar een meisje met lang haar» ze draagt rood suède slacks en een zwarte trui. Ze loopt onverschillig, 't hoofd iets voor over, in de richting van een enor me loods. La vedette „Juliette Gre co." Ze verdwijnt in een soort schuur waar een blonde, magere niet meer jonge vrouw in slacks en trui op haar wacht. Ze is kapster. Ze borstelt Greco d'er lange, slap pe bij de punten licht golvende haren en windt ze tot een chig non. In de pony zet ze nikkelen pennen, dan doet ze er een net om en begint fluisterend een gesprek. Het gezicht in de spiegel is, on danks dat het al het dramatische kwijt is met die krulspelden, mooi, vooral door de vorm. de ogen, de mond. Het is nog niet opgemaakt, DEN HAAG In 1970 zal het aan tal studenten verdubbeld zfln als ge volg van het stijgende aantal 18 en 19-jarigen en de grotere toeloop naar het v.h.m.o. Dit zegt minister Cals in rijn memorie van toelichting op de begroting van O. K. en W. voor het volgende jaar- Wat de directe gevolgen van deze te verwachten groei betreft vestigt de minister de aandacht op de nood zakelijke uitbreiding van de mate riële voorzieningen waarmee een be drag van anderhalf tot twee miljard gulden gemoeid zou zijn. Ook moet worden onderzocht of het mogelijk is om de studieduur voor de ver schillende richtingen te bekorten. Twee commissies zullen van advies dienen over de herziening van de subsidieregeling van de bijzondere universiteiten en economische hoge scholen en over de subsidiëring van de gemeentelijke universiteit te Am- sterdam. (Advertentte IJU.J KWALTTEIT GEGARAMDEcRD DEN HAAG De regering over weegt met het oog op de financiële moeilijkheden van de radio-omroep de luisterbijdrage te verhogen. Het xal namelijk In 1957 en volgende jaren niet meer mogelijk rijn de uit gaven geheel uit de opbrengst van de luisterbijdrage zoals deze thans is te dekken. Verboging daarvan ver dient naar de mening der regering de voorkeur boven het breken met het systeem, dat alle uitgaven van de omroep uit de daartoe bestemde heffing worden betaald. Immers, zo zegt minister Cals in de niemorie van toelichting op de be groting van O. K. en W„ het lijkt minder juist om nog gedurende het huidige overgang»bestel en vooruit lopende op de behandeling van de aanhangige omroepwet een princi piële wijziging te brengen in de fi nanciering van radi^-omroop. De minister herinnert er aan. dat het tarief van de luisterbijdrage sinds 1941 ongewijzigd is gebleven. Dit kon tot nu toe op hetzelfde be drag worden gehandhaafd, omdat de toeneming-van het aantal luisteraars tot dusverre de verwachting heeft overtroffen. Nu het peil der uitga ven dit nodig maakt lijkt het niet onredelijk, aldus de minister, deze bijdrage op te trekken tot een bedrag dat het mogelijk maakt het radio- I bedrijf ook in de toekomst op ver- i antwoorde wijze te voeren. Over het bedrag van de verhoging is nog I overleg gaande. Bovendien is er een j wettelijke voorziening voor nodig. j De financiële behoeften van de televisie vertonen eveneens een be- j langrijke styging, die hoofdzakelijk I wordt veroorzaakt door de uitbrei- jdmg van het zendernet en het tot stand komen van de straaizenderver- bindmgen. Daartegenover kan gere kend worden op een toenemende op brengst van het kijkgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal evenwel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. „Zonder op een beslissing omtrent de toelating van reclame in de tele visie-uitzendingen vooruit te lopen" wil de minister er op wijzen, „dat de invoering van de eommei ciële tele visie wel een belangrijke verruiming van de zendtijd zal kunnen brengen, waaraan voor het rijk geen kosten verbonden zouden zijn. De toelating van de commerciële televisie zou derhalve kunnen leiden tot een be langrijke beperking van de rijks bijdrage aan de televisie." Intussen is deze materie ttog in behandeling bij de r&dioraad. DEN HAAG. Op 83-jange leef-, tijd is in het ziekenhuis Westeinde. overleden de kunstschilder An toon1 van Welie. die bekendheid heeft; verworven als portretschilder van de groten der aarde. Van Welig werd op 18 december' 1867 te Afferden in Gelderland ge boren. Zijn eerste opleiding tot kunstschUder kreeg hij bij C. J. Grips uit Vught» bu de beeldhouwer1 Stracke te -s-Hertogenbosch. en ge-! durende vijf jaar by Charles Verlat, aan de academie te Antwerpen In1 Betgie kreeg hij de „Prix du Roi"[ van koning ^Willem 3. De uitvaartdienst zal vrijdagmor gen in de St. Jagobuskerk te 's-Cra- venhage worden gehouden. NEW YORK. De Britse afge vaardigde op de conferentie over het statuut van het internationale bureau voor kernenergie, die in New York wordt gehouden, heeft meegedeeld, dat koningin Elizabeth op 17 oktober de atoomcentrale Calder Hall in werking zal bren gen. Over tien jaar zal vyftien tot twintig procent van de elektrische, energie in Groot-BnUarmië worden, opgewekt door atoomcentrales. - en zo, vooral zonder lippenrood, is het 't best. 't Is alsof het geen kleur verdraagt ZE KNIKT tegen mij en zegt „Nu kunnen we wel even praten." Op m'n vraag of 't waar is dat ze naar Amerika gaat om een film te maken, reageert ze tè begerig. „Ja," zegt ze (en ik ver moed dat ze fantaseert)„Volgend jaar met Danny Kaye." „Wat vindt ze van de snelle Op komst van Brigitte Bardot?" „Niets, totaal niets. Brigitte Is bekoorlijk maar dom. Daar boft ze bij. Als je dom bent werk je rus tiger, dan voel je je niet belache lijk door de dingen die je doen moet." „Zo is t chérie," beaamt de kap ster. „Zo is 't" Greco's stem ia laag en agressief. Hoe ze Marilyn Monroe vindt? Mooi en geweldig. Met Bardot zou Ik het geen dag uithouden. Monroe zou me na een maand niet ver velen. Ze doet waar ze zin. in heef t, dat is merveilleux. Van Franeoïse Sagan, die nu ook chansons schrijft die door Greco worden gezongen, zegt ze „Ze, schrijft heel zuiver en persoonlijk. De kritiek op Sagan berust in hoofdzaak op jaloezie." OP DAT MOMENT komt er een lange vent binnen. Hij draagt een rood hemd, een zwarte smalle broek en een witte pet. Hij heeft een donker gezicht met een grove huid en zwarte priemende ogen; Eddy Constantine. Z'n ydelheid klit om hem heen en maakt hem volslagen weerzinwekkend. Maar zie hoe Greco verandert. Ze veert op uit haar versjpte houding en laat zich met gesloten ogen, ge heimzinnig glimlachend zoenen, Hü legt z'n brede bruine vin gers om haar schouders en aait haar hals met de rug van z'n band. En kijk wat hij heeft: een envelop vol gekleurde foto's, die je tegen 't licht moet houden- Foto's van een vampachtige vrouw in rood velours met gekrulde pony tot op haar neus, naast iemand die iets heeft van een figuur uit de onderwereld en de operette: De nieuwe combinatie-Greco met Con stantine. Op een terras met ge kleurde bloemen, op een sofa, te gen een met wingerd begroeid huis. „Die komen." roept hij, „op de covers van alle geïllustreerde bla- -den. Die zullen het doen!" Greco kykt zwijgend. Ze is op die gekleurde prentjes alles wat haar faam bezorgd heeft kwijt Ze is een opgedirkte goedkope, over dreven „femme fatale". Er is een tijd geweest dat 2e z« zou hebben weggesmeten, maar die is allang voorby. Ze weet dat ze 't niet van haar zingen alleen moet hebben. Elk jaar is er een nieuwe chansonnière bij- Ze mikt op de film. Ze mikt op Eddy Con stantine die ze met niet slecht ge speelde verliefdheid vleit, Hy lijkt in niets op de mooie zachte jon gens naar wie tot nog toe haar voorkeur uitging. Constantine is groot, grof, stoer, 't soort manlijk heid dat het zo goed doet in be paalde films. Ze zegt met haar vinger tussen de knokkels van z'n hand. dat ze de foto's beeldschoon vindt .Jullie typen passen zo goed by elkaar," vindt de kapster. Waarop Constantine een arm om Greco slaat en ze in de spiegel naar zich zelf kyken. als wachtten ze op een fotograaf, die een opname, die tyd eist, maakt. Na de kapster komt Odette Key, belast met de maquillage. Zy en haar man een stille knaap veel ouder dan z'n vrouw, een solide vakman verzorgen de make up van alle sterren die voor Fhoto sonore werken. Juliette zegt Odette is een van haar makke lijkste cliënten. Ze heeft een goed gezicht en ze is aardig. Odette gaat met trefzekere ge baren. aan het werk. Greco's wan gen worden bruin, haar lippen rood. de ogen krijgen lange omge krulde wimpers. Steeds sterker wykt het resultaat af van het ori gineel. Greco laat haar zwijgend begaan tot ze het mascara borstel tje en potlood afneemt» en de prui lende stem van *n kind imiterend, roept „Dat is niet mooi. Dat is niet Chinees. Dat is te lief." Ze verbetert met snelle lijnen de make up van haar ogen ..Dat kan niet," protesteert Odet te. „het is een film." „Dat kan niet," roept ze weer als haar cliënt de schmink wegveegt en alleen de omtrek van haar mond met rood omlijnt. Constantine Is weg. Ödette maakt de ingreep op haar werk ongedaan. „De kelders", zegt Greco tegen mij, „ook die van Rose Rouge (waar ze begon) aryrt abominabel. Volslagen commercieel. Behalve een enkele waar ze moderne jaz* spelen, ze houdt van moderne jazz maar ze wil ze niet zo zingen. „Ik hou ook van acrobaten en ik doe niet aan acrobatiek." Of ze met de vrienden met wie ze in de Rose Rouge startte, nog contact heeft? „Nee. De enkelen die iets in zich. hadden zijn Iets geworden. De an deren zijn verdwenen." Ze heeft een positieve manier van praten die overeenkomt met haar nonchalante wyze van lopen en zitten. 2o is ze 't meest zich zelf en op haar best. Met de kruipennen in d'er ham- gaat ze met de anderen eten in wat men het schaftlokaal van Fho tosonore kan noemen, DE FILM heet „De man en het kind". De man is Eddie Con stantine, het kind is in werkelijk heid zijn twaalfjarig dochtertje. De slechte vrouw is Juliette Greco, die cocaïne in parfumflessen doet en ook nog wat met blanke sïa- vinnenhandeï te maken heeft, In de loods, temidden van sta pel s planken waaraan gezaagd en getimmerd wordt, is de kamer van Greco, de cocaine-smokkelaarster. De wanden zijn rose gebloemd, een bank is geel, de spiegel heeft een iyst van goud want dit is een. cinemaScope kleurenfilm, In een, lering van boven af zetten enorme lampen de kamer in *t licht. Klaar voor de aanval staan de rijdende Stellages, die pas dienst doen als de opnamen beginnen. De man die hierover gaat is de chef van de verlichting. Hij heet Gérard. Een lange jongen, die tegen me zegt Oh Holland. Monikkendam. Daar is hij geweest toen er feest was. Allemaal heel kleine lampjes. „Oh c'est jolie Monikkendam!" By een kleurenfilm vertelt hij is er veel meer licht nodig. Dat maakt het duurder en men moet er langer aan werken. Hij heeft 't licht voor „Du Rififi chez les hommes" geleverd, de opnamen duurden drie maanden, ongeveer de tyd voor de betere films. De commerciële duren zes weken. „De man en het kind" ligt daar tussen in „De rol is belangrijk voor Juliette Greco", zegt bij. En met een lachje: „Eddy Constantine is belangrijk voor haar. ook privé." \7 OILA» de regisseur". Een ^5 jonge man gevolgd door de kapster komt een kartonnen deur door. En daar, in een goud met turquoise jurk, krullen op 't voor hoofd, gouden muiltjes en een dé colleté, nadrukkelijk opgemaakt, staat Greco. Naast haar, kauwend. Constan tine, in een geel hemd, dat door een meisje met een spuit nat ge spoten wordt, totdat het aan z'n bovenlijf plakt. Odette poedert nog even z'n wangen. Greco, totaal onzeker loopt telkens naar de spiegel. Op een teken van de regisseur gaat ze zitten op de rechte stoel, die in *t midden staat Constantine nadert met een touw en bindt haar handen op haar rug. Greco zegt: „Wat doet u me neer B.„?" Hy mompelt; „Een nieuwe avond jurk—" En zy: „Vind je haar mooi...?" Hy: „Goed voor de gevangenis..." Zy; „Kom je me opzoeken in m*n cel, het is er donker. We zul len alleen zijn— Douceme»:t„ dou cement. J" De rijdende lampen naderen. Iemand meet de afstand, meet 't licht. Een signaal, 't tumult ver stomt.. Wat doet u meneer B...? Een nieuwe avondjurk.,,. Vind je haar mooi...? Greco's stem is laag en harts tochtelijk maar haar mimiek en gebaren halen het niet Opnieuw. Afstand meten, licht meten: Wat doet u meneer B...? Een nieuwe avondjurk.... Opnieuw. Rode vlekken, komen in Greco's hals.. Odette schiet toe met een dons en poeder, In pure doodsangst probeert ze het weer. Wat doet u meneer B Opnieuw, opnieuw, opnieuw En eindelijk, in een soort rade loosheid, komt er iets dat 't wel heeft. Opname van vier minuten. Constantine bindt *t touw om haar enkels. „Doucementdoucement En de laatste kus zegt Greco. Le dernier baiser Constantine buigt zich voorover: de laatste kus. Opnieuw, op nieuw. Zweet op z'n voorhoofd» Odette veegt 't weg. En de laatste kus Ze is geen moment overtuigend. Achter me staan drie Amerika nen. Ze roepen iets tegen Constan tine. die antwoordt in gelijke styl. „What a businessen daar word ik nog voor betaald ook." 't Duurt en duurt. Opname. Op eens is 't uit en poseren ze glim lachend voor een foto- Wéér een die op de omslagen, moet. T)E STEMMING is mat. Greco -■-' gaat slordig lopend op haar gouden schoentjes naar de kleed kamer» Een eenzame vogel. Ze heeft, tegen alles in, m'n sym pathie En even verderop in de gang van Photosonore hoor ik: „Wat is dat meneer B.?" „Een nieuwe avondjurk." „Vind je haar mooi?" De binnenplaats i3 leeg, er staat alleen een grijze auto. Daarin zit ten twee mannen bjj een tape recorder. Ze buigen zich over Greco's stem. die» zei Sartre eens, stenen veranderde in juwelen. BIBEB Brigitte Bardot

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2