I Ifrancoise SAGAN PHOTOKINA begint met filmsensatie Zes pet voor grootste deel der werknemers Nederland aanvaardt provincie West-Irian5 beslist niet Hahahaha Hoofdprijs NOC-loterij viel op no. 506688 PRAK MIX; TELEVISIE HELE WERELD VERTEGENWOORDIGD Subliem werk en materiaal Kortere Duitse diensttijd wekt ontstemming Leesweek 1956 geopend Acht landen steunen Indonesisch verzoek Zweden vraagt opnieuw; Waar is Wallenberg? Duke Ellington naar ons land Verband tussen roken en longkanker Zaterdag 5» september 1950 (Advertentie LM.) vair btn dit méér tht KEULEN. Werelds grootste tentoonstelling op het gebied van de fotografie en de cinematografie, de Photokina» opent vandaag haar poorten. Elk bed in Keulen en ver daar buiten is voor een week gereserveerd. Alle grote firma's van de hele wereld hebben begrepen dat zij hier niet mogen ontbreken. Nor voordat de tentoonstelling ge opend was, beleefde de wereldpers gistermiddag de eerste sensatie; de vertoning van enige brokstukken uit films gemaakt met de nieuwe Phi lipsTodd A.O.-imtallatie die zowel 70 mm als S m3m projectie toelaat. De aanwezigen geraakten bij deze demonstratie in volslagen verwar ring. Zo mogelijk nog heviger dan bij Cinerama maakten wij lijfelijk de verschrikkingen mee van een krankzinnige race over bochtige we gen en stierven welhaast van schrik bij de botsing, die wij zagen aanko men toen een enorme vrachtwagen op onze weg stopte. Een vraag is echter of de Neder landse bioscoopexploitanten, die na tuurlijk weten, dat men ergens in Amerika al weer bezig is aan een nog nieuwer systeem, Telerama, het aandurven, de twee ton, die gemoeid zijn met de aanschaf en installatie van dit allernieuwste te investeren. Deze Europese première bewijst dat Photokina het slagveld is van de ontwikkeling van de fotografie en de cinematografie, de geweldige, kundige en geraffineerde strijd om de miljarden fotografen te gerieven met het beste materiaal. De allerbeste fotografieën zijn in dit grote spel betrokken. De wonder, lijke coöperatieve combinatie uit Pa rijs. Magnum, is er met een reeks foto's, die menig fotograaf het schaamrood naar de kaken jaagt. Een fantastische serie uit Afrika, een serie van de mijnramp in Mar- cinelle. een serie van Schweitzer in Lambarene, een serie van een stie rengevecht en een serie van Mariene Dietrich. Duitsland zelf speelt in dit gevecht nog altijd een hoofdrol, een vreed zame gelukkig. Een bekwame boven- PARIJS De NAVO-raad, bezorgd door de Westduitse beslissing om de diensttijd op 12,'tnaanden te stellen, ïs in Parijs in spoedvergadering bij eengekomen. Men Is bang, dat IV.- Dultsland niet aan zijn verplichtin gen kan voldoen, waardoor de mili taire paraatheid van de NAVO In zjjn geheel wordt bedreigd. De raad acht het moeilijk, zo niet onmogelijk, de militaire doeleinden van de NAVO te verwezenlijken als de diensttijd op slechts 12 maanden is vastgesteld. In Den Haag werd de beslissing van Bonn een „bedenkelijk ver schijnsel1' genoemd. Ook in Ameri kaanse regerings- en militaire krin gen heerst ontstemming De bondsregering heeft beloofd haar militaire verplichtingen na te komen. Het aantal beroepsmilitairen wordt van 230.000 tot 300.000 ver hoogd om de verkorting van de diensttijd te compenseren. AMSTERDAM De Leesweek 1956. georganiseerd door de Algeme ne Nederlandse Bond van Leesbi bliotheekhouders, is vrijdagavond in Krasnapolsky geopend door dr. P. H. Ritter jr. .Hoeken zijn voor de grote massa nog altyd te duur en bezitsvorming in die zin behoort helaas nog tot de vrome wensen", zo- merkte dr. Bit ter op. Op de druk bezochte ope ningsavond werd aan raevr. Peter Jaspers, schrijfster van de roman „Waarom speel je niet Vincent?" de Athos-prijs uitgereikt, een aanmoe digingsprijs van 1.000 gld. voor de Nederlandse auteur beneden de 35 jaar, die bij het lefisbibliotheekpu- blïek het meest populair is. NEW YORK. Indonesië heeft bekend gemaakt, dat acht landen er in toegestemd hebben zich te scharen achter *t voorgenomen Ver zoek aan de Algem. Vergadering van de V. N. de kwestie Nieuw Guinea op 12 november opnieuw in behan deling te nemen. Een woordvoerder voor de Indo nesische delegatie heeft verklaard dat Ceylon, Egypte, India, Marok ko, Pakistan. Saoeciie-Arabië, Sy rië en Yemen, zich uitgesproken hebben voor de ondertekening van het verzoek. dien, want de meest gespecialiseerde vaklieden hebben daar hun opleiding genoten. Ook nu nog studeren tien tallen Nederlandse jongelui aan di verse Duitse staatsvakscholeu de fo tografie als vak. Het gaat er op deze „Photokina' dus om of men als firma mee kan vechten m een strijd, die vooral ach ter de schermen wordt gevoerd door camera-ingenieurs, door chemici en uitvinders. Men moest binnen twee jaar (na de laatste Photokina) op de markt komen met verrassingen. Men moet, wat de prijzen betreft, op kun nen tornen tegen dreigende concur rentie, onder meer uit Japan, waar men, van de prins noch van de paten ten kwaad wetend, opgeruimd bezig is de bestaande camera's na te bou wen om die tegen uiterst gereduceer de prijs over de hele wereld te ver kopen. STOCKHOLM Zweden heeft gisteren de Sow jet-Unie beschuldigd haar belofte niet nagekomen te zijn om een onderzoek in te stellen naar het lot van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, van wie wordt aangenomen dat hij reeds 12 jaar door de Russen gevangen gehouden wordt. In een communiqué van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat vrijdag „een ern stige aanmaning" op het Sowjet- ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd is. Geklaagd wordt, dat bijna een half jaar is verstreken na de belofte en dat Moskou „met eens kans gezien heeft enige inlichtingen- te sturen over hetgeen tot dusverre bij het onderzoek is komen vast te staan." Raoul Wallenberg - verdween 1945 in Boedapest by zijn werk om Hongaarse joden te behoeden voor uitroeiing door de nazi's. Rusland heeft eerst bevestigd en daarna ontkend, dat Wallenberg zich Sowjet-hechtenis bevond. Zweden ■eert over bewijsmateriaal te be kken over het verblijf van -Wal- Ie erg in een réeks Sowjet-gevan- gc-..rsen en concentratiekampen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Dit seizoen zul len weer verschillende jazz-orkesten naar ons land komen. In januari verwacht men het orkest van Duke Ellington fin het Concertgebouw te Amsterdam), in februari Jazz at the Philharmonic, Er zyn voorts onder handelingen voor Benny Goodman, in maart, en Nat King Cole, in april. (Advertentie lM.) In de dTfid Am IT*. om Uw gezondheid-.- in Sarcoglobme een meehtig wa pen. Wat Uw lichaam tekort komt. ■nndt U in mime mate ia ért kracht» tonjenm. Snel bloedï-ormend en Munwrterkend. Voor tmdarei» ipttian «unanifal'ino DE Rue de Crenelle begint bij de Eiffeltoren en eindigt in J^S&SSSËL Samt Germain aes PresZn de Rue ae Grenelle woont kreunde. Met die bolle wangen van het bla- Francoise Sagan. Daar heeft ze sinds een maand haar eigen OP dat moment komt er een meisje binnen, blond- met een Erangóise Sagan zat op een recht zen had ze iets van een kind. Nu - a - „«A Ja stoeltje tegenover, me, naar voren is dat gezicht leeftijdloos, 't is niet huis, maar het nummer mogen zelfs de duurste Amerikaan" gej-,0gen aiS(j£ ze elk ogenblik wou jong, 't is niet oud. Als dc mond se journalisten niet weten. Haar uitgever, Juillard, die haar opstaan. De smalle, jongensachtige, anders was, had het iets gevoeligs, enorme sommen betaalt op voorwaarde dat alles raat ze «teotaSjtarfm iaeen m=t de na- schrijft voor hem is, heeft de Opdracht te zwijgen. De naam ik vertelde haar dat ik haar'boe- daarmee weer een vreemd contract., uart de straat is uitgelekt maar als het nummer onbekend ken gelezen had, waarop ze niet blijft is de zaak gered. La Rue de Grenelle is te lang om huis ieJg*'"gjg- u altijd» zei V0CiCnd aan huis te vragen. dat het gesprek kantig moest zijn sportief allure. Het is een zeer ver- wilde het haar aandacht hebben, trouwde vriendin. Ze gaat nadat Door een wonder wist ik op een zouden vechten. Toen kreeg ze ze „willen vragen of u 't nog eens we elkaar de hand gedrukt hebben, dag het nummer toch; 82. 't Was allemaal terug. In die tijd wilde ze bent met het eind van .Bonjour bij het empire bureau zitten en even voorbij d" Russische Ambas- journaliste worden. Want het te Tristesse". Ik vind die zelfmoord luistert naar ons gesprek. sacje een grote stenen poort, een lange uitslapen, nadat ze zakte voor van een moderne werkende vrouw Als ik de vraag van daarnet her deur die toegang gaf tot een ruime haar eindexamen, het zitten in onaanvaardbaar." haal en Frangoïse weer niet ant- binuenbof veriaten en heet in de cafés, de rook, de whiskey en de Ze keek me aan en .praatte zo woordt, dringt die vriendin er op zon want het was een werkelijk eindeloze wandelingen konden haar toonloos dat ik 't met moeite kon aan dat ze wat zegt Waarop Fran- zomerse dag Ik vond wat ik zocht, leven niet vullen. Om zichzelf te verstaan. „Ik had eerst een ander goise knikt „In 't begin ben ik wel belde en wachtte. Toen deed ze bewijzen dat ze wat waard was, eind. Dat heb ik toen later ver- bang," praat ze. „Maar als 't boek zelf open. besloot ze een roman te schrijven, anderd. In 't eerste komt ze terug eenmaal begonnen is niet Dan Pa„ _'ieiD ,wp-tpr Ze dacht zes maanden aan haar in Parijs en ziet de mensen om moet je alleen maar werken," m? ,SS? uwen 1ST nauwe verhaal en typte het zonder door- zich heen." Is ze 't eens met de verfilming beige rok Bruine benen, beige,* halingen meteen in het net in zes „Geen auto-ongeluk, geen zelf- van ,3onjour Tristesse" onder regie hooggehakte pumps. Ze was heel tenger, had het silhouet van een slanke jongen. Kort blond ver schoten of gebleekt haar met rafelige pony. Opvallend mooie lichtbruine ogen, een vrij grote neus en een kleine, smal gelipte, vinnige mond. Ze stond met 't hoofd Iets naar omlaag. Ze zei, en haar stem is zacht toonloos, onzeker: „Hoe komt u aan mijn adres?" Ik antwoordde omdat 't verhaal te omslachtig was „Dat is als 't wave uit de hemel gevallen." Ze bekeek me zwijgend, zei toen dat ze moest lunchen, maar ik kon om vier uur terug komen. TOEN ben ik naar een terras van een klein café in Saint Ger main gegaan en las in de zon de geschiedenis van Frangoise Sagan het kleine monster (zoals de schrijver André Maurois haar noemde) dat miljonair werd. Bij de bolte aux disques stond een meisje en deed een twintig francs stuk in een gleuf en Cathe rine Sauvage begon te zingen. Ik las hoeveel Frangoïse kreeg voor haar boeken, ongelooflijke bedra gen, nog nooit verdiend in zo kor te tijd. Per boek krijgt ze 100 francs (één gulden) en alleen al in de Verenigde Staten zijn er van „Bon jour Tristesse" meer dan een mil joen verkocht. In Frankrijk 550.000 en 't is in veertien talen vertaald. Daarbij krijgt Frangoïse voor de verfilming van „Bonjour Tristesse" 350.000 minimum en het tweede boek „Un certain Sourire" (wordt ook verfilmd) volgt het eerste op de voet. Frangoise heeft dan ook een Buick, een Jaguar, een Gordini racewagen, een huis aan de Cöte d'Azur. een huis in Parijs waar het moeilijker is dan waar ter %vereld om aan een. paar kamers te komen. Acht jaar geleden werd ze van de naar hujs moord dus?' Twee maanden na de verschij- „Nee." nïng kreeg het boek „Ie prix des En op m'n „Jammer dat u 't ver- Cntiques". anderd hebt: „Het doet er niet van Qttó Preminger. Aan welk meisje zou zij de hoofdrol willen geven? Ze graait met de hand door d er haar en zegt dat het haar niet kan schelen wat ze doen. „Als het boek klaar is, is 't klaar, 'i Interes seert me met meer." Nu gooi ik 't over een andere boeg; Gelooft ze in een huwelijk? „Als je kinderen wilt hebben," zegt ze, „is het beter om te trouw- en." Gelooft ze in een gelukkig huwe- lijk? „Dat hangt van de partners af. „Wat denkt ze van Miller en Marilyn Monroe." Ze negeert die vraag maar zegt: „Ik heb Miller in New York ontmoet Ik zat naast hem op een diner. Hij is erg intelligent." „Hoe vond hij uw boeken?" „Daar hebben we niet over ge- .pTaat. Als ik vrij heb, praat ik niet over m'n werk." De telefoon -gaat. Het toestel is op drie meter van de plaats %vaar ik zit. Ik hoor een hoge. helle stem. Frangoïse antwoordt bijzonder zacht „All right... all right Of course I love you, Au revoir mon petit," Ze maakt een aantekening op een stuk papier dat ze op het empire bureau legt, waar de vriendin al les wat ze doet en zegt met een be paalde spanning volgt, 't Gesprek gaat verder over films. Filmsterren interesseren haar niet, alleen regisseurs. René Cle ment vindt ze de beste. Zelf heeft ze een scenario geschreven. Alex ander Astruck is de regisseur. Het scenario heet „De regen en het mes," De intrigue is te ingewikkeld om te vertellen, zegt ze. De schrijvers die ze het liefst leest zijn Stendhal, Proust, Sartre. En ze houdt van het werk van Picasso en Miro. Van cooljazz en van. Mozart. Weer gaat de telefoon. Na haar excuses voor dit opont houd is er een spanning in haar. kloosterschool „Oiseaux' A -r gestuurd met een brief waarin Frangoïse reed naar huis aan toe, als een boek klaar is, is t wil dat ik weg ga, maar is te rtond: „Zit niets bij". Via verschil- t stuur van een Jaguar, gekleed klaar." beleefd, te verlegen, te aardig mis lende andere scholen (zes in totaal) m een mantel van ocelot. „Of ze een verklaring heeft voor schien om het te zeggen. Ik aarzeL kwam ze op het lyceum. Een stil Sindsdien heeft ze t geld met het succes van haar werk?" Dat fabelachtige contract met haar gesloten kind, verlegen, geremd met handen vol uitgegeven. Haar ouders „Nee. Ik heb geluk. Ik weet zelf uitgever, beklemt dat haar met? als enige hartstocht: lezen. Thuis vinden 't normaal dat ze over haar niet waarom." Zo van, nu verwacht hij weer op is 'ze de jongste en de lieveling fabelachtig inkomen zelf beschikt „Zijn de figuren uit uw boeken zlenonond werk van me? vooral van haar vader, de zaken- ea haar vader helpt baar met bet en verhalen mensen uit uw omge- man' Quoirez Sagan is een pseu- invullen van de belastingbiljetten, ving?" doniem). Ze noemen haar Kiki. Frangoise draagt nooit een tasje. „Nee. 't is fantasie." Op het lyceum blijkt dat ze goed ze pakt uit de zak van haar rok er a.Ie*s„tn van u zelf. is in Frans en filosofie. En hoe- een chequeboek en betaalt met een „Nee, niets. i wel ze alleen schrijft als ze een op- cheque op haar uitgever. Aan „Dat kan met, zeg ik, „dat be stel maken moet, bedenkt ze de Cóte d'Azur houdt ze al haar staat niet, graag verbalen. Op haar veertiende vrienden en vriendinnen vrij. En. zij met een snel lachje, dat maakt ze een toneelstuk. De ge- En het geld blijlt haar toevloeien. JJijJ „eS„S,V&,IkJ schiedems van een vrouw die gaat bij duizenden tegelijk Ze krijgt e?r Gtl 20 weimg heeft het trouwen omdat ze geestelijk moe voor een'"vHhaJfdat' ze'in'è'en met lachengemeen: „In iedere - verhaal, dat ze jn een is van haar minnaar. Ze trouwt met hajf uür schrijft een ongehoord be- een^ vervelende^chirurg^die haar dra?- Ze schrijft liedjes die ge- personnage is iets van mezelf." ,-De mensen in uw boeken zijn elke das aan tafel onder 't eten aonsin „ordfiï door Gréco en Sï''IJS. *r'e!,t U fc°m' Annabelle. cn er ia nu een plaat 'f T .Nee," zegt ze. „Ik werk niet voor m'n uitgever." „Dus u schrijft niet en -nooit voor 't geld?" En zy, haar ogen pal in de mdne: „Als men- schrijft krijgt men geld en geld is belangrijk." Ze loopt met me mee naar de deur. Ze loopt als 't meisje uit „Un Certain Sourire." Ze is Domi nique in wie het andante van Mo zart herinneringen wekt aan de dageraad, de dood, een bepaalde gemaakt waarin ze zélf de tekst zegt. Het meisje bij de boite aux dis- de minnaar terug. Een duidelijke voorloper dus van „Bonjour Tristesse". een ty pische Sagan. Ze heeft er nog meer geschreven. In de'kleine kam:t op de Boulevard Malesherbes, waar £nJV_ j ft ze met haar ouders en broér Rue de Grenelle. Jacques woonde, typte ze derge- tt™ li.'ke verhalen en stukjes en stuurde r-j WAS een van de weinige -1--*volkomen hete dagen deze En zij: „In m'n laatste boek heb ben ze geen geldzorgen maar ze zijn niet rijk." ,Is 't waar dat u 'Bonjour Tris- te naar de weekbladen die er nu om (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Van de onge veer twecëntcutoalf miljoen werk nemers In nijverheid, handel, ver keer, landbouw en visserij heeft on geveer een vijfde, ruim 55D.O0O werk nemers een loonsverhoging ontvan gen, die lager was dan de maximaal toegestane 6 pet. Hierby dient ech ter te worden bedacht dat in het bouwbedryf, 135,000 werknemers, weliswaar voorlopig alleen "n loons verhoging van drie pet, werd gege ven, maar dat hier belanertfke ver beteringen in de secondaire sfeer tot stand werden gebracht. In de textielindustrie. 100.000 werknemers, is voorgesteld een vast bedrag als loonsverhoging te geven, wat in het algemeen minder dan 8 pet. zal bedragen. In het beroeos- vervoer op de weg waar drie pet is gegeven is ook gesproken over een voorstel een deel van de be drijfstak 6 pet. te verlenen. De grootste bedrijfstak die niet meer dan 3 pet heeft ontvangen is de landbouw met 165.000 arbeiders. By dit overzicht, dat is opgesteld door het college van rijksbemidde laars is nog geen rekening gehouden met de beslissing om in het grafi sche bedrijf 3 pet. te geven. Twee miljoen werknemers, 80 pet., heeft de 6 pet. wel ontvangen. Het algemene loon-niveau is door deze maatregelen gestegen met 5.4 pet. De verruiming van de secondaire ar beidsvoorwaarden, vakantieverrui ming is niet doorgevoerd in de land bouw. \angezien voor het verstrekken an een uitkering ineens van drie pCL over 1955 geen toestemming no dig was van het college van rijks bemiddelaars is het niet mogelijk een overzicht te krijgen over wat zich in de praktijk heeft voltrokken. (Advertentie LM.) KAUiv ,,kauw Wrigley Doublemlnt. Evan kouwen •en'-door en door frltse adem krijgen - Doublemlnt geeft rust - kunnen we bett gebruiken In 1956, vóór, tlfdens en nó kantoortijd. Pret**g, heerlijk verfrissend en dubbel tang lekker. CHEWIHOïpV™ ques is allang wag. 't Is tegen vieren in zes „eken en 'Un certain en ik loop langzaam in de richting sourire' in vijf weken geschreven hebt? En zonder meteen op de machine? Ze knikt. „Maar over 'Un certain sourire' heb ik 2 jaar gedacht." Heeft ze dan geen moeite met het schrijven zelf, met de keuze Haar sfeer is gelijk aan die van haar boeken. Haar schrijfstijl past bq haar empire interieur. Haar hoofdpersonen zijn intelligent zoals ze zelf. Maar ondanks de voorkeur voor moderne jazz. haar verslaafd- aan snel rijden in steeds snel- doornalmgen, jere auto's, is ze niet typisch een zomer. Ze droeg nog steeds de wollen sweater. Binnen jongere van deze tyd. Op de drempel van de cour ge ven we elkaar een hand. 't somber en koel. Je had 't gevoel van woorden, het vormen van ge- of je in een wachtkamer van een dachten. Werkt ze met aan haar museum kwam. Een grote kamer stijl? met witte muren waarin een trap Ze zegt: „Nee, ik werk niet aan uitkwam die naar de bovenliggende m'n stijl. Ik schrijf." etage leidde. Een boekenkast met Kost 't haar dan geen pijn en nog wemig boeken maar veel lege moeite'' Gaat 't nooit met horten, vakken, een grote, donker beklede en stoten cn mislukt er nooit wat? bank, een empire tafeltje en empire Ze bekijkt me aandachtig, „Bent schrijfbureau. Een Chinees vloer- u praat ik nooit bang dat-'t kleed. Aan een muur eenreproduk- niet gaat, dat u er niet uit komt tie van Picasso's „meisje met paar- Of dat 't niet wordt zoals u zich denstaart", had voorgesteld?" Een voorname onjeugdige kamer. Ze zwijgt Ze is pas 21 jaar en Ik ging op de bank zitten, naast een maand. Ik heb een foto van Edwige Feuillèrp DEN HAAG. „Het heeft de aan dacht getrokken der Nederlandse re gering, dat de Indonesische regering, uitgaande van de fictie, dat de soeve reiniteit over Nederlands Nieuw Gui nea dt Jure zou berusten bfj de re publiek Indonesië, blijft voortgaan met het farefffM van administratieve maatregelen ten aanzien van dit ge bied," deelt het ministerie van Bui tenlandse Zaken mee. „Zo werd in 1955 genoemd gebied met het oog op de algemene ver kiezingen In Indonesië aangewezen ais Indonesisch kiesdistrict. Vervol gens word in 1956 een drietal perso nen benoemd tot leden van het Indo nesische parlement ter vertegen woordiging van dat gebied. Ook werd enige maanden geleden bij In donesische wet een provincie „West- Irian" ingesteld. Het gehele terri toir van Nederlands Nieuw-Guinea zou binnen de grenzen daarvan val len, Thans zijn gevolgd de benchjen over de benoeming en de installatie van een Indonesisch gouverneur van de provincie „"West-Irian". „Ti vermijding van elk misver stand meent de Nederlandse rege ring er goed aan te doen uitdruk kelijk te verklaren, dat bovenge noemde en eventueel nog volgende soortgelijke Indonesische maatrege len, noch hun implicaties in welk opzicht ook, door Nederland wor den aanvaard of erkend voorzover het gebied van Nederlands Nieuw- Gumea betreffende. Het is algemeen bekend, dat ten tijde van de over dracht der soevereiniteit over Indo nesië. Nederlands Nieuw-Guinea niet daarbij was inbegrepen. In deze si tuatie is sedertdien geen verande ring gekomen." „De Nederlandse regering behoudt zich alle vrijheid voor tegen de eventuele tenuitvoerlegging van zo danige maatregelen op te treden, zodra deze direct of indirect zouden leiden tot Indonesische interventie in de gang van zaken ia Neder lands Nieuw-Guinea". BONN De Westduitse Bonds dag heeft na langdurige debatten de ov 'eenkomst inzake de oprich ting van de Europese maatschappy voor de financiering van spoorweg- materieel „Eurofima" goedgekeurd. ZN een provinciaal feestgebouw raakte ik in gesprek met 'n «rten- delijke man, die vertelde, mt ntj bestuurslid was van de plaatselijjce kunstkring, een nuttige organisatie, die per seizoen zes toneelvoorstel lingen uit de steden laat komen.^ ,JVfoot werk," zei ik romantisch. .Mooi, maar gevaarlijk," antwoor- de hv - „Want je hebt hier met alle mogelijke verschillende mensen te maken." Nu heb je dat overal ter aarde, dus ik zag nog niet zo helder wat hij bedoelde. Gelukkig begon hij zelf de leemte aan te «tillen, door fe zeggen: „We hebben hier een keer een stuk gehad, dat was ge schreven door ene Nijlpaard of zo iets, geloof ikhoe heette wj ook weer, Marie?" „O'Neill," antwoordde de vrouw. (Eugene Gladstone O'Neill, een der belangrijkste toneelschrijvers van Amerikaauteur van een plank vol indrukwekkende drama'sdie overal ter wereld met groot succes zijn gespeeld). „Goed geen Nijlpaard. Jvtji al léén. Ik was toch in de buurt," ver volgde de man. „Aftïj'rt, dat stuk begint. En daar komt een zeekapi tein in voor, En die zeekapitein maakt zich ergens boos over en zegt ineens: „Verdomme," Zo maar. Mid den op het toneel Nou, ik zat in die zaal, hè, en ik dacht: ooooh daar zal je morgen eens wat over horen." Want ik ken die leden toch fTot de voornaamste werken ran O'Neill behoren „The emperor Jo nes", hier te lande door studenten gespeeld, „Strange Interludes", een befaamde opvoering van wijlen Co- media en „Desire under the elm#"» een der legendarische voorstellingen van Ven Dalsurns Oost Nederlands Toneel „Nou, de volgende dag zo'n sta pel brieven in mijn bus, he, met protesten," zei de man, ,JZo zijn dm mensen hier nou eenmaal. Ik niet hoor. Ja goed, ik bedoel, ze moeten nou niet de hele avond de ene knoop op de andere gooien, natuurlijk. Maar één keertje „verdomme," ach meneer, een zeeman moet je reke nen, ik heb zelf zeevarende familie» dus ik weet, aie mensen rij» nu eenmaal een beetje losser in d'r mond dan wij..." (O'Neill's „Anna Christie" werd verfilmd, met Greta Garbo in As titelrol. Hel is typisch voor een fa se in het werk van deze rusteloze experimentator. Zijn ook hier t« lande met groot artistiek succes op- gevoerde stuk .Mourning becomes Electra" schreef hij naar het voor beeld van het Griekse drama...) Een van de leden had geen brief gestuurd, maar die kwam bij me thuis," zet de man. „Toen zegt hij» nou, da's ook mooi, er is gezegd ge worden, dat het lidmaatschap iet# voor het hele gezin was, dus ik zit daar met me jongens, van zestien en zeventien jaar en daar wordt ma ineens „verdomme" geroepen. Toen zeg ik tegen dat lid, ik zeg: „me neer, hebt u thuis wel eens een schil derijtje opgehangen?" Toen zegt die man: „Ja." Tom zeg ik: J3eb u dan wel eens op uto duim geslagen?" Toen zegt hij: Ma." Tóen zeg Ut tegen, dat lid: „Nou meneer, wat u toen gezegd hebt, dat hebben di« jongens van u héél goed gehoord." (De psycho-analyse maakte in druk op CNetll en liet sporen na in zijn werk. De eminente betekenis van zijn drama's voor het toneel van de wereld deed hem in 1936 de No belprijs verwerven..,) Toen zegt dat lid tegen mij: luis- ter eens," sprak de man. „Dat er één keertje „verdomme" is gezegd, op dat toneel, goed, dat tuil ik des noods nog door de vingers zien. Maar weet je wat ik nou het ergst vind? Ik vind het ergste dat ze het ook en misschien wel honderd keer gezegd hebben op al die oefeningen!' O, O'Neill... KRONKEL dmerikaam rapport NE5V YORK De „New York World-Telegram and Sun" bericht, dat In het eindrapport van de Amerikaanse ka aker vereniging «1 worden meegedeeld, dat er ver band bestaat tussen roken van si garetten en longkanker. Dit rapport, waaraan vier Jaar studie voorafgegaan is. zal over enige maanden uitkomen. Het blad citeert uit het rapport, dat het aantal gevallen van long kanker bij mensen, die een pakje sigaretten per dag roken, ongeveer 10 keer zo hoog is als bij hen, dia met roken. Voor de zeer zware ro kers twee of i eer pakjes per dag is de verhouding vergeleken met de niet-rokers zelfs 27-1. Toeristenvervoer per vliegtuig probleem voor hotelwezen BREMEN De heer Vogels. Iioofd van de dienst „public relations" van de KUM, heeft voor de Duits-Ame rikaanse vereniging te Bremen op gemerkt, dat reeds nu 225 vliegtuV gen elke week in het zomerseizoen rond twintigduizend toeristen, alleen al uit Amerika naar Europa bren gen. Daar komen dan nog elke week dertigduizend bij die per schip komen, zodat er iedere week vijf tigduizend bedden in hotels nodig zyn. Verwacht wordt dat dit aan tal in I960 niet ver meer van het aantal van honderdduizend toeris ten verwijderd zal zijn. Deze getal len geven een indruk van. de proble men van het hotelwezen. DEN HAAG. Vrijdagmiddag precies om drie uur kwam in het Venduhals der notarissen in Den HAag de dubbele reis naar de Olym pische Spelen In Melbourne uit de bus. In de zaal was op dat moment nauwelijks iemand aanwezig toen notaris E, Bruins met sober ceremo nieel de hoofdprijs trok van de N.O.C.-loterjj uit een blauwe bus. De dubbele reis naar Melbourne, die een waarde vertegenwoordigt van IZ'j duizend gulden (eu ook ïo goe deren naar keuze kan worden opge nomen) viel op nummer 506688. Nee, in de stille zaal was de prijs niet gevallen, maar wie dan wel de gelukkige zal zijn, dat hoopt het N 0,0. spoedig te weten. De uitloting van de laatste twee series had, voor wat de voornaamste prijzen betreft, het volgende resul taat: Serie .zwemmen: le prij's, een Austin-automobiel: 51722; 2e pr. een Messerschmltt-scootmobile: 147097; 3e prjjs, dui/e-i gulden: 178742; 4e prijs, 750 guit: 82919; 5e prijs, 500 gulden: 177041, 6e prijs, 250 gulden. 2475. Série „waterpolo": le prijs, Austin- automobiel: 224456; 2e prys, een Mea« serschnutt-scootmobile: 151305; 3e prijs, duizend gulden: 35845; 4e prijs. 750 gulden: 222373; 5e prijs, 500 gul den: 103563; en de 6e prijs, 250 gul den, viel op 32974. De trekkingslysten zullen in de loop van de volgende week ver schijnen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1956 | | pagina 2